Son İletİler

Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Elektromanyetik Silahlar / Ynt: Yeteknoloji AŞ - ŞAHİ209
« Son İleti Gönderen: Yasharp 16 Mart 2020, Pazartesi - 15:55 »
Bu topun ne derecede etkin olduğu konusunda şüphelerim var. ASELSAN ın tufan topunun atışını izliyorum; sonra ABD nin emt atışını izliyorum. Geritepme ve namludan çıkan iyonize hava çok benzer görüntüler veriyor. Şahi de bunu göremiyorum. Ya çok düşük güçlerde deneme atışları yapıyorlar ya da söyledikleri kadar hedeflerini tutturabilmiş değiller. 
Saha atışındaki hız çok düşük görünüyor. Tank topu namlusundan çıkan mermi bile daha çok toz kaldırır vurduğu yerden. Hele bu vuruş birkaç km öte ise ve asıl menzili ve gücü 50km olan mermi ile ise.
Newton kanunlarına göre her etkiye eşit ve zıt tepki’yi burada göremiyorum. 10larca kjoule enerji ve 50km ye etkili olacak merminin çıktığı top esaslı bir geritepme yapar. Bunda yok o. Ama ASELSAN Tufan’da var.
12
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / Ynt: TANOK - 120 mm Lazer Güdümlü Tank Füzesi
« Son İleti Gönderen: Yasharp 16 Mart 2020, Pazartesi - 15:46 »
Sn Caner Çetin, izninizle ek yapmak istiyorum.
Bu füze halen geliştirilme aşamasında. Ara çözüm olarak Ukrayna’dan aynı işi görecek bir miktar hazır alım yapılması kararlaştırıldı.
Esas olarak 120mm tüm yivsiz tank top namlularından atılabilen ve 6-8 km menzili olan anti tank ve anti zırh güdümlü füzesi.
Yunan’ın çok övündüğü leo2a6 tanklarının 55 kalibrelik ve 4.5 km lik menziline girmeden onları avlayabilecek  füzeler bunlar.
13
Elektromanyetik Silahlar / Ynt: ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top
« Son İleti Gönderen: Yasharp 16 Mart 2020, Pazartesi - 13:32 »
Geçen sene başında tufan hız rekoru kırarak namlu çıkış hızı olarak 9 Mach’ı geçti.  3200m/saniye hızla namluyu terk eden 1kg lik bir mermi 300km öteye gidebilir. Böyle bir mermi 100-150km de etkili olur.  Taşıdığı kinetik enerji ile delemeyeceği zırh yoktur. Denizde temas ettiği muhribin kıçından girer başından çıkar. Aşağıdaki handikaplar atlatıldığında elimizde korkunç bir silah olacaktır.
1. Atış sıklığını attırmak.
2. Atış sırasında oluşan parçaların çabuk aşınma problemini çözmek
3. Çok yüksek ani güç verebilmek için 10 larca  megawatlık güç kaynağı temini.
4. Mermilere yüksek ivmeye dayanabilecek elektronik güdüm sistemi adaptasyonu.

Aynı derecede yıkım sağlayacak Diğer mermilere ve mühimmatlara göre Çok daha ucuz olan emt mühimmatı mükemmel bir potansiyel silah.
https://www.trthaber.com/haber/gundem/aselsan-tufan-ile-hiz-rekoru-kirdi-378022.html

Öğünden bugüne neredeyse 1 sene geçti. Yeni bir haber yok! Umarım yakında iyi şeyler duyarız.
14
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / Ynt: KAAN (BORA) Füze ve Silah Sistemi
« Son İleti Gönderen: Yasharp 13 Mart 2020, Cuma - 14:45 »
Bora füzesinin hareketli Deniz hedeflerini de vurabilecek olan 500+ km menzilli bir yeni modeli üzerine çalışma yapıldığı söyleniyor.
Bu mükemmel bir oyun değiştirici güç çarpanı olur.

https://defence.pk/pdf/threads/turkeys-anti-ship-ballistic-missile-program-is-a-game-changer-in-e-med.638693/
16
Harp Sanayii / Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 10 Mart 2020, Salı - 14:56 »
SIPRI raporuna göre Türkiye’nin silah ithalatı %48 azaldı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)’nün yayınladığı yeni verilere göre Türkiye 2015-2019 yılları arasında silah ithalatını %48 oranında azalttı.

Ülke içindeki terörle mücadele operasyonları, sınır ötesi harekâtlar ve Libya’daki çatışmalara rağmen silah ithalatında önemli bir düşüş gerçekleşti. SIPRI bu düşüşü, bazı büyük silahların teslimatındaki gecikmeler, savaş uçakları için ABD ile büyük bir anlaşmanın iptali ve Türk silah endüstrisinin kabiliyetindeki gelişmeler ile bağdaştırıyor.

Türkiye’nin en çok silah ithal ettiği ülkeler ve ithalattaki payları ise şu şekilde:

ABD (%38)
İtalya (%24)
İspanya (%19)

İthalat azalıyor ihracat artıyor

Türkiye 1995-1999 yılları arasında dünyanın 3’üncü büyük silah ithalatçısıydı. 2005-2009 yılları arasında 9’uncu sıraya gerileyen Türkiye 2015-2019 yıllarında ise 15’inci sıraya düştü. Türkiye’nin 2010-2014 yıllarındaki global silah ithalatındaki payı %3,7’den 2015-2019 yıllarında %1,8’e geriledi.

SIPRI, Türkiye’nin Suriye’deki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar nedeni ile karşı karşıya kaldığı ambargoların ithalatını ciddi ölçüde etkilediğini belirtiyor. Ancak bilinen ambargoların dışında Türkiye’ye uygulanan örtülü ambargolar da Türkiye’nin ithalatının azalmasında önemli bir rol üstlendi. Türkiye örtülü ambargo uygulanan alt sistemleri yerlileştirmek üzere yoğun çaba sarf ediyor.

Türkiye’nin gemicilik alanında yerli üretime yönelmesi, kara araçlarında sistem bazında ithalatın durma noktasına gelmesi genel tablonun oluşmasında önemli bir yer kaplıyor. Türkiye’nin F-35 programındaki rolünün dondurulması durumunda Türkiye’nin silah ithalatındaki rolü azalma eğilimi sürdürecek. Bununla birlikte F-35 programında Türk üreticilerdeki siparişlerin tamamen durması durumunda ihracat rakamlarında da önemli düşüşler yaşanacaktır.

Türkiye’nin global silah ihracatındaki payı 2010-2014 yıllarında %0,5’ten 2015-2019 döneminde %0,8’e yükseldi.

Türkiye’nin en çok silah ihraç ettiği ülkeler ve ihracattaki payları ise şu şekilde:

Türkmenistan (%25)
Umman (%12)
Pakistan (%12)

Editör Notu: SIPRI büyük silah sistemi satışları ile maliyeti görece yüksek ana alt sistemleri baz alıyor. Türkiye’de TİM ve benzeri organizasyonların yayınladığı rakamlarda tüm alt sistemler ve sivil havacılık ile ilgili unsurlar da önemli bir yer kapladığı için ülkelere yönelik sıralama değişkenlik gösteriyor.

https://www.defenceturk.net/sipri-raporuna-gore-turkiyenin-silah-ithalati-h-azaldi
18
Kuruluşlarımız / Ynt: TUSAŞ-TAİ
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 08 Mart 2020, Pazar - 13:13 »
En uzun süreli ihracat ödülü Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin oldu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Dünya Gazetesi öncülüğünde düzenlenen İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları Ödül Töreni’nde “En Uzun Süreli İhracat” ödülüne layık görüldü. Düzenlenen ödül töreninde TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ödülü Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın İsmail Gülle’nin elinden aldı.

2002 yılından bugüne 18’incisi düzenlenen İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları ödül töreni İstanbul’da gerçekleştirildi. İhracatın yıldızlarının ödüllendirildiği törende 2019 Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre son 10 yılda ihracatını her yıl ortalama %14,9 oranla sürekli artıran ilk firma Türk Havacılık ve Uzay Sanayii oldu ve “En Uzun Süreli İhracat” ödülüne layık görüldü.

Yerli ve milli imkanları yüksek teknoloji ile birleştiren ve  küresel rekabet anlamında dünyanın en büyük 100 havacılık ve savunma şirketi arasında yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  inovasyon ve teknolojiyi  ana unsur olarak konumlandırıyor ve havacılık ve uzay sanayisinde  dünyanın en büyük 10 havacılık şirketi olma ideali için çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor. Geliştirdiği özgün ürünleri ile başta ülkemiz olmak üzere dünyanın yakından takip ettiği TUSAŞ, gerçekleştirdiği AR GE yatırımları ile şirket cirosunu son 2 yılda %265 artırarak 3,4 Milyar TL’ye taşıdı.

AR-GE yatırımları neticesinde projelendirdiği özgün ürünlerin geliştirilmesine gece gündüz devam ederek bugüne kadar ulusal ve uluslararası bir çok ödüle layık görülen TUSAŞ, “En Uzun Süreli İhracat” ödülü ile Türkiye’nin havacılık ve savunma alanında örnek teşkil etmeye devam ediyor.

https://www.defenceturk.net/en-uzun-sureli-ihracat-odulu-turk-havacilik-ve-uzay-sanayiinin-oldu
19
Siyaset, Strateji ve Savunma / Ynt: Beka | Suriye'ye Askerî Müdahale
« Son İleti Gönderen: Atgm1283 06 Mart 2020, Cuma - 22:33 »
Henüz provakatif küçük kıvılcımlar dışında bir gelişme görünmüyor. Açıklamalar ve saha gözlemleri şimdilik anlaşmaya mutabık. Amerika bu durumdan oldukça şikayetçi görünüyor. Bu durumu değiştirmek için ellerinden geleni yapacağına şüphe yok. HTŞ ve SMO içerisindeki dış istihbarat servisi elemanları harekete geçebilirler. Pamuk ipliği durumunda herşey. Kamışlıda ABD askeri ile PKK'lı bir kız ile alakalı gerginlik yaşanmış bir lokantada . Rus Askeri polisi de oraya girmiş.Bundan sonrası Fırat'ın doğusu . Tel Rıfat ve Münbiç hazır duruyor. Afrin ve Fırat kalkanı bölgesi geçici olarak güvenli. Ateşkes hemen bozulmasa bile Fırat'ın doğusu kaynayıp bela olacak başımıza. Ha birde Twitter'da operasyon ile ünlenen hesaplar bu durumdan şikayetçi etkileşimleri azaldı.
Sayfa: 1 [2] 3 4 ... 10