Son İletİler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Hava Güçleri / F-5
« Son İleti Gönderen: MrExelance 17 Mayıs 2020, Pazar - 22:33 »
Merhabalar değerli defenceturk ailesi

Sormak istediğim bir konu var

F-5 'lerin İsraille modernizasyonu kapsamında uçaklara nasıl bir modernizasyon yapıldı?

İnternette araştırmalarıma rağmen bulamadım
2
Dünya / Ynt: Dünya Seyri
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 26 Mart 2020, Perşembe - 16:29 »
3
Jandarma Genel Komutanlığı / Ynt: Haberler
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 24 Mart 2020, Salı - 01:00 »
Jandarma’nın JEMUS kurulumu 68 ilde gerçekleştirildi

Jandarma entegre muhabere sistemi (JEMUS) kurulumlarında 68 ile ulaşıldı. JEMUS kapsama alanı itibariyle Türkiye yüz ölçümünün %83’ünde sağlanmış oldu.

Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi / JEMUS

Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan JEMUS, bilginin en küçük Jandarma birimine kadar kesintisiz, eş zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak maksadıyla geliştirilmiştir.

JEMUS Projesinde; 2019 yılı sonu itibari ile beş ilde daha müşteri kabulü gerçekleştirildi. Bu kapsamda Erzurum, Giresun ve Tokat Jandarma Bölge Komutanlıklarına bağlı tüm illerde müşteri kabulleri tamamlandı. Kurulumu tamamlanan son il Erzurum ile 68’nci il sistemi de devreye alındı.

Türkiye’de kurulu en büyük kamu güvenliği haberleşme sistemi olan JEMUS ile merkezi veri tabanlarından, suçlu, kayıp malzeme, sürücü belgesi, araç ruhsat, plaka ve silah ruhsat sorgulamaları yapılabilmekte, il jandarma komutanlıklarında yer alan harekat merkezlerinde kullanılan 156 Jandarma İmdat, mesajlaşma, devriye takip, coğrafi bilgi sistemi, telsiz çağrı ve takip gibi yazılımlarla vatandaşlara hızlı ve etkin güvenlik-müdahale hizmeti verilebilmektedir.

JEMUS Projesi kapsamında:

Jandarma Genel Komutanlığı Olaylar Bilgi Sistemi (OBS) ve İstihbarat Birimi (JEİS) entegre çalışarak kayıt altında bulunan tüm olayların coğrafi konumları suç sembolleri ile harita üzerinde gösterilebilecektir.Araç Takip

- Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların telsiz sistemleri üzerinden etkin ve güvenli (Kriptolu) bir şekilde takip edilmesi sağlanacaktır. JEMUS Araç Takip Sistemi Uygulaması güvenlik güçlerine terör olaylarına, asayiş olaylarına, doğal afetlere daha hızlı ve etkin müdahale yeteneği kazandıracaktır.

- İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan GAMER merkezlerine Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların konum bilgileri aktarılarak toplumsal olaylara etkin müdahale yeteneği kazandırması beklenmektedir.

- Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların karışmış olduğu adli olayların aydınlatılması için referans olarak kullanılabilecektir.

https://www.defenceturk.net/jandarmanin-jemus-kurulumu-68-ilde-gerceklestirildi
4
Dünya / Ynt: Britanya ve Silahlı Güçleri
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 24 Mart 2020, Salı - 00:55 »
İngiliz Kara Kuvvetleri iki farklı insansız kara aracını test edecek

İngiliz Savunma Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı Dstl; iki cins otonom insansız kara aracını İngiliz Kara Kuvvetleri’nin isterlerince sınamak üzere HORIBA MIRA ile 2.3 milyon pound, QinetiQ firması ile de 2.7 milyon pound tutarında sözleşme imzaladı.

Bahse konu sözleşmeler, Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi(1) kapsamında imzalandı. Yürütülen çalışmaların bir parçası olarak Dstl; insansız kara araçlarını İngiliz Savunma Bakanlığı adına saha şartlarında İngiliz Kara Kuvvetleri ile iş birliği çerçevesinde deneyecek ve sınayacak, muharip askerin ikmâl için aldığı riski azaltmak için yollar arayacak. Bahse konu çalışma ayrıca İngiliz Kara Kuvvetleri’nin gelecekte insansız hava araçlarını daha geniş kapsamda saha kullanımına sokması için oldukça önemli.

Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi, yine Dstl’in bir alt kuruluşu olan DASA’nın yürüttüğü Otonom Son Mil İkmal(2) programını müteakip yürütülüyor, otonom ikmal sistemlerinin denenmesini ve sınanmasını kapsıyor.

HORIBA MIRA, Araçları 2020 Yazında Teslim Edecek

HORIBA MIRA, Dstl ile imzaladığı sözleşme kapsamında, 6 ay içinde 3 adet VIKING otonom insansız kara aracı teslim edecek. Teslimatın 2020 yazında gerçekleşmesi bekleniyor.

Otonom Son Mil İkmal programı kapsamında Birleşik Krallık’ta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kabiliyet gösterimleri icra edilmiş HORIBA MIRA imali VIKING, bir 6×6 insansız kara aracı. Yapay zekâ temelli otonom bir sistem ve GPS’in çalışmadığı sahalarda da seyrüsefer kabiliyetine sahip, 750 kg faydalı yük kapasitesi var. VIKING’in Dstl’i sözleşme imzalamaya ikna eden özellikleri; yüksek manevra kabiliyeti, paralel hibrit güç grubu ve gelişmiş otonomisi. VIKING, ikmal kabiliyetinin yanında, muharip ve EYP tespiti kabiliyetlerine de sahip bir çok rollü platform.

MORIBA MIRA Savunma ve İnsansız Çözümler Başmühendisi Andy Maloney:

“Türünün ilk örneği olan inovatif platformumuz VIKING, hayati ikmalin muharip unsurlara –özellikle çatışma esnasında– ulaştırılması konusunda yeni bir çığır açabilir ki, bu da personelin gireceği riski büyük ölçüde azaltacaktır. Dstl’in platformumuzun potansiyelini ciddiye almasından ve bizimle sözleşme imzalamasından oldukça memnunuz.

Diğer katılımcı: QinetiQ TITAN

QinetiQ firması da, imzaladığı sözleşme kapsamında, 2020 güzünde 2 adet TITAN insansız kara aracını Dstl’e teslim edecek.

TITAN, hibrit güç grubu ve otonom işlerlik kalemlerinde VIKING’e benzese de, görev yükünün yüklenme usulü ve paletli olması itibariyle VIKING’den önemli farklılıklar gösteriyor. QinetiQ firması; TITAN’ın özellikle modüler yapısı itibariyle farklı görev yüklerinin kolayca entegre edilebilmesi avantajını öne sürüyor.

Bahse konu araçlar, Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi programı kapsamında, Aldershot konuşlu CSS TDU(3) birliğinde birtakım testlere tabi tutulacak.

Editör Notu

(1) Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi: İngiliz Savunma Bakanlığı’nın tabiri Joint Tactical Autonomous Resupply and Replenishment. Bahse konu iki insansız kara aracına yönelik beklentilerin özeti niteliğindedir.

(2) Otonom Son Mil İkmal: İngiliz Savunma Bakanlığı’nın tabiri Innovative Autonomous ‘Last Mile’ Challenge, firmaların araçlarının kabiliyet gösterimi sürecine girdiği program.

(3) CSS TDU: Combat Service Support Training and Development Unit’in açılımı, İngiliz Kara Kuvvetleri bünyesindeki test birliği.

https://www.defenceturk.net/ingiliz-kara-kuvvetleri-iki-farkli-insansiz-kara-aracini-test-edecek

5
Dünya / Ynt: Hint ve Silahlı Güçleri
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 24 Mart 2020, Salı - 00:50 »
Hindistan Donanması, son dört P-8I uçağını teslim alıyor

Hindistan Deniz Kuvvetleri, ek olarak 4 adet daha satın alma talebinde bulunduğu P-8I uçaklarını Mayıs ayı itibariyle teslim almaya başlıyor.
Donanma, 2009 yılında 2.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla 8 adet P-8I deniz karakol uçağı satın almıştı. Bu uçaklar şu anda Tamil Nadu’daki Arakkonam merkezli 312A Donanma Hava Filosunun bir parçası. Hindistan Donanması, 2016 yılında ise isteğe bağlı maddeyi kullanarak 1 milyar doların üzerinde bir anlaşmayla 4 adet daha P-8I alma talebinde bulundu.

Kasım 2019’da, Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki Savunma Edinme Konseyi, altı ek P-8I uçağının tedarikini onayladı. Anlaşma kapsamında bu uçaklar, teslim edildikleri zaman şifreli sistemlerle donatılmış olacaklar.

Donanma yetkilisi, “Bu uçaklar önceki sekiz uçakla aynı konfigürasyonda olacak. Önceki uçak sistemlerine de şifreli iletişim sistemleri kurma planları var ”dedi.

Donanma, bu Mayıs ayından itibaren Boeing’den son dört P-8I uzun menzilli deniz keşif uçağını teslim almaya başlayacak. Donanma kaynaklarına göre sürecin 2022 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Uzun menzilli denizaltı savunma harbi (ASW), su üstü harp (ASuW) ve istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) görevleri için tasarlanmış olan P-8,  birçok amaca hizmet verebiliyor. Orijinal adı “Boeing P-8 Poseidon” olan uçağın Hint varyantı P-8I olarak anılıyor.

Uçak, Hint Donanması’nın  kritik deniz operasyonlarının yürütülmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hindistan, toplam 12 adet sipariş edilen uçaktan 8’ini teslim aldı ve Hindistan Donanması’nın P-8 filosunu dünyanın en büyük ikinci filosu haline getirdi. Uçaklar, stratejik olarak önemli olan Hint Okyanusu bölgesinde donanmaya önemli bir avantaj sağlıyor.

P-8I sadece kıyı devriyesinden sorumlu değil, aynı zamanda arama-kurtarma, korsanlıkla mücadele ve ordunun diğer kuvvetlerinin operasyonlarını destekleme gibi bazı kritik görevlerde de kullanılabiliyor.

Operasyonel Hazırlık
Hindistan ve Boeing arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak INS Rajali’de¹ 60.000 m2’lik Eğitim Destek ve Veri İşleme (TSDH) Merkezi, bu ana merkeze ek olarak ikincil merkezi ise INS Kochi’de² kurulacak.

Bu merkezler, Hint Donanması için özelleştirilmiş eğitim çözümü, sınıf eğitimini simülasyonla birleştiren entegre bir öğrenme yaklaşımı sunacak. Boeing ayrıca merkezdeki eğitim faaliyetlerini desteklemek için ilgili tüm eğitim yazılımlarını da sağlayacak.

Bu eğitim sistemleri, Hint Deniz Kuvvetleri personelinin daha kısa sürede eğitimlerini tamamlama fırsatı sunarken uçakta eğitim süresini azaltarak asıl görev uçuşları için uçakların kullanılabilirliğini artırmış olacak.

1 INS Rajali: Arakkonam Donanma Hava İstasyonu olarak da bilinen INS Rajali, Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu’daki Arakkonam, Ranipet bölgesi yakınında bulunan bir Hint deniz hava istasyonudur. Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı altında faaliyet göstermektedir ve Asya’nın en uzun askeri pistine sahiptir.
2 INS Kochi: INS Kochi, Kalküta sınıfı gizli güdümlü füze muhriplerinin, Hint Donanması için yapılmış ikinci gemisidir.

Dipçe: Özellikleri haberde.

https://www.defenceturk.net/hindistan-donanmasi-son-dort-p-8i-ucagini-teslim-aliyor

6
Harp Sanayii / Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 23 Mart 2020, Pazartesi - 22:39 »
Türkiye Ukrayna’dan radar sistemi satın aldı

Ukrayna’nın devlet iştiraki olan Ukrspetsexport şirketi Türkiye’ye radar ihraç ettiğini açıkladı

Ukrayna tarafından açıklanan habere göre NPE Aerotechnics-MLT firması üretimi olan iki adet Ural ve KrAZ şasili MARS-L ve aynı sayıda KrAZ şasili P-180U radar sistemlerini ihraç etti. Toplam teslimat tutarı 11,144 milyon Amerikan Doları olarak açıklandı. Sistemlerin 2019’un aralık ayında yapılan sözleşme kapsamında teslim edildiği belirtildi.

Mobil Tümleşik Karasal Radar olan MARS-L, karıştırmaya dayanıklı yapıdadır. Birincil ve ikincil kanalların birlikte çalışması, nispeten düşük radyasyon seviyesi ile algılama aralığında ve hassasiyette önemli bir artış sağlamaktadır. Ayrıca, ilave uçuş bilgilerinin (uçuş numarası, rakım, kalan yakıt, teknik durum vb.) bulunması ile uçuş güvenliğini arttırmakta ve ticari uçaklara karşı hava savunma sistemlerinin hassasiyetini önemli derecede arttırarak istenmeyen kazaların meydana gelme olasılığını düşürmektedir.

MARS-L fonksiyonları:

-radar birincil kanalından uçak algılama, konum görüntüleme, menzil ve azimutun otomatik ölçümü;
-uçak sorgulama, radar ikincil kanalından cevap alma ve görüntüleme;
-birincil ve ikincil kanallardan alınan verilerin birleştirilmesi;
-otomatik izleme, uçuş yörüngesi tahmini;
-başka bir radardan hava durumunun alınması, görüntülenmesi ve işlenmesi, çoklu radar hatlarının oluşturulması
 yükseklik hesaplaması;
-hava durumunun otomatik düzenlenmesi;
-hava durumunun kaydedilmesi;
-radar konumunun yarı otomatik topografik referansı (GPS tabanlı);
-teknik izleme ve teşhis.

Metre dalga boyu formunda çalışan P-180U, ise hava araçlarının uçuş rotalarının yanı sıra, radar bilgilerinin paylaşımı gibi görevleri ifa ediyor.https://www.defenceturk.net/turkiyeye-ukraynadan-radar-sistemi-satin-aldi
7
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / Ynt: TANOK - 120 mm Lazer Güdümlü Tank Füzesi
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 23 Mart 2020, Pazartesi - 21:50 »
Sn Caner Çetin, izninizle ek yapmak istiyorum.
Bu füze halen geliştirilme aşamasında. Ara çözüm olarak Ukrayna’dan aynı işi görecek bir miktar hazır alım yapılması kararlaştırıldı.
Esas olarak 120mm tüm yivsiz tank top namlularından atılabilen ve 6-8 km menzili olan anti tank ve anti zırh güdümlü füzesi.
Yunan’ın çok övündüğü leo2a6 tanklarının 55 kalibrelik ve 4.5 km lik menziline girmeden onları avlayabilecek  füzeler bunlar.

Sağ olunuz sayın Yasharp.
8
Elektromanyetik Silahlar / Ynt: ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 23 Mart 2020, Pazartesi - 21:44 »
Geçen sene başında tufan hız rekoru kırarak namlu çıkış hızı olarak 9 Mach’ı geçti.  3200m/saniye hızla namluyu terk eden 1kg lik bir mermi 300km öteye gidebilir. Böyle bir mermi 100-150km de etkili olur.  Taşıdığı kinetik enerji ile delemeyeceği zırh yoktur. Denizde temas ettiği muhribin kıçından girer başından çıkar. Aşağıdaki handikaplar atlatıldığında elimizde korkunç bir silah olacaktır.
1. Atış sıklığını attırmak.
2. Atış sırasında oluşan parçaların çabuk aşınma problemini çözmek
3. Çok yüksek ani güç verebilmek için 10 larca  megawatlık güç kaynağı temini.
4. Mermilere yüksek ivmeye dayanabilecek elektronik güdüm sistemi adaptasyonu.

Aynı derecede yıkım sağlayacak Diğer mermilere ve mühimmatlara göre Çok daha ucuz olan emt mühimmatı mükemmel bir potansiyel silah.
https://www.trthaber.com/haber/gundem/aselsan-tufan-ile-hiz-rekoru-kirdi-378022.html

Öğünden bugüne neredeyse 1 sene geçti. Yeni bir haber yok! Umarım yakında iyi şeyler duyarız.

Umarım. Belki de bu ve benzer/başka meseleler, sıkıntılar yeni gelişmeleri, haberleri engelliyor.
9
Kuruluşlarımız / Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Son İleti Gönderen: Caner Çetin 21 Mart 2020, Cumartesi - 20:48 »
TEI, Gür Metal'i Satın AlıyorEskişehir’de kurulu Tusaş Motor San. AŞ (TEI)  Gür Metal Hassas Döküm San. ve Tic. AŞ (Gür Metal) ile Gürtek Metal San. ve Tic. AŞ'nin (Gürtek Metal) yüzde 51 hisselerini satın alıyor. Firmalar, Tusaş Motor San. AŞ'ye (TEI) devredilme işlemi için Rekabet Kuruluna başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, demir çelik ve diğer metaller sektöründe faaliyet gösteren Gür Metal ve Gürtek Metal'in yüzde 51 hisselerinin, TEI'ye devredilmesi için Rekabet Kuruluna başvuruldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/tei-gur-metal-i-satin-aliyor/7176/1
Bu resimi c4 Defense den almışlar. Ancak bu tekstil fabrikası resmî. İplik eğirme makinelerinin resmî. Hangi akıla hizmet bunu koymuş c4defence metal döküm fabrikası resmî diye. Milletin zekasıyla dalga mı geçiyor?

Çok güzel bir soru. Gerçekten çok güzel bir soru. Benim aklım şu an bir şaşı oldu.
10
Kuruluşlarımız / Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Son İleti Gönderen: Yasharp 16 Mart 2020, Pazartesi - 16:16 »
TEI, Gür Metal'i Satın AlıyorEskişehir’de kurulu Tusaş Motor San. AŞ (TEI)  Gür Metal Hassas Döküm San. ve Tic. AŞ (Gür Metal) ile Gürtek Metal San. ve Tic. AŞ'nin (Gürtek Metal) yüzde 51 hisselerini satın alıyor. Firmalar, Tusaş Motor San. AŞ'ye (TEI) devredilme işlemi için Rekabet Kuruluna başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, demir çelik ve diğer metaller sektöründe faaliyet gösteren Gür Metal ve Gürtek Metal'in yüzde 51 hisselerinin, TEI'ye devredilmesi için Rekabet Kuruluna başvuruldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/tei-gur-metal-i-satin-aliyor/7176/1
Bu resimi c4 Defense den almışlar. Ancak bu tekstil fabrikası resmî. İplik eğirme makinelerinin resmî. Hangi akıla hizmet bunu koymuş c4defence metal döküm fabrikası resmî diye. Milletin zekasıyla dalga mı geçiyor?
Sayfa: [1] 2 3 ... 10