İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - Caner Çetin

Sayfa: [1] 2 3 ... 8
1
Hava Savunma / Gökdeniz YHSS
« : 06 Ağustos 2019, Salı - 00:47 »
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen sözleşme kapsamında geliştirilen KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin, deniz platformlarına uyarlanması sonucu milli olarak geliştirilen GÖKDENİZ Deniz Platformları için Yakın Hava Savunma Sistemi (YHSS) ASELSAN tarafından IDEF 2019’da tanıtıldı. ASELSAN standından gerçekleştirilen tanıtıma Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN yetkilileri ve sektör temsilcileri katıldı.

Gemi platformlarının başta güdümlü mermiler (G/M) olmak üzere Havadan Karaya Füzeler, Seyir Füzeleri, İnsansız Hava Araçları, Uçaklar ve Helikopterlere karşı hava savunmasının en etkili şekilde karşılanmasını sağlayacak olan GÖKDENİZ, 35 mm Parçacıklı Mühimmat ile birlikte güncel hava tehditlerine karşı gemi öz savunması için etkili bir çözüm sağlıyor.

GÖKDENİZ; üzerinde bulunan 3 boyutlu arama radarı, atış kontrol radarı ve E/O algılayıcılar ile gece ve kötü hava koşullarında da hedef tespit, teşhis, takip ve imhasını tam otonom olarak gerçekleştirebilecek. Sistem; operatör kontrolünde işletilebildiği gibi, gereken durumlarda görevini operatör müdahalesine ihtiyaç duymadan tam otomatik olarak da yerine getirebiliyor.

GÖKDENİZ Genel Özellikleri

Stabilize silah kulesi ile deniz durumu 0 – 5 aralığında işletim
Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takibi
3-B Arama Radarı (Opsiyonel)
Otonom veya Savaş Yönetim Sistemi’ne entegre operasyon
35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücü (1100 atım / dakika)

Parçacıklı mühimmat ve klasik tahrip (HEI) mühimmatının aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması (OŞMBM)
MİLGEM projesi kapsamında inşa faaliyeti devam etmekte olan TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmesi planlanan GÖKDENİZ yakın hava savunma sistemi, ABD’li General Dynamics firmasının üretimi PHALANX sistemlerinin yerini alacak.

https://www.defenceturk.net/gokdeniz-yakin-hava-savunma-sistemi


2
Benlik, Bodun, Bilim ve Ötesi / Sıyasî ve İktisâdi İlişkilerimiz
« : 05 Ağustos 2019, Pazartesi - 23:39 »
Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Türkiye ile Ürdün'ün iş birliğinin bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunacağını belirterek, "Türkiye ile gelecek için fırsatlar geliştirme adımlarına odaklanacağız. Çok güçlü bir iş birliğine geçtiğimizi rahatça söyleyebiliriz. Bu ilişkinin iki ülkeye de fayda sağlayacak şekilde ilerlemesini istiyoruz." dedi.

https://www.instagram.com/p/B0yu-mggd2f/

3
Emniyet Genel Müdürlüğü / Asayiş ve Düzen
« : 02 Ağustos 2019, Cuma - 01:42 »
Çarşı ve Mahalle Bekçileriyle Sokaklar Artık Daha Huzurlu

26.07.2019

Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin görünür hale gelmesiyle birlikte sokaklar daha huzurlu hale geldi. Bekçiler sayesinde hırsızlık başta olmak üzere mal varlığına karşı işlenen suçlarda 2019’un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 düştü. Özellikle aynı dönemde İstanbul, Ankara ve İzmir’de evden hırsızlık olaylarında günlük ortalama olay sayısındaki düşüş yüzde 16’yı buldu. Ayrıca 2018 yılı Eylül ayından bugüne kadar 11 milyon 703 bin 894 şahıs bekçiler tarafından sorgulandı, 12 bin 648 aranan şahıs yakalandı.
 
Çarşı ve Mahalle Bekçileri geceleri yaya devriye göreviyle suçun önlenmesi, şüphelilerinin yakalanması ve sorumluluk alanına giren bölgelerde asayiş̧in sağlanması için etkin bir şekilde görev yapıyor. 2016 yılı Haziran ayı itibariyle İstanbul, Diyarbakır, Şırnak, Şanlıurfa, Mardin ve Hakkari olmak üzere 6 ilde yeni Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin alımına başlanmıştı. Geçen yılın ikinci yarısında 20 ilde, bu yıl ise ülke genelinde Çarsı ve Mahalle Bekçiliği sistemi yaygınlaştırıldı.
 
Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin Sayısı 30 Bine Çıkarılacak

Halen ülke genelinde 21 bin 349 Çarşı ve Mahalle Bekçisi görev yapıyor. Bu sayı 8 bin alımı devam eden Çarşı ve Mahalle Bekçisi ile 30 bine çıkarılacak.
 
Bekçiler Tarafından, 11 Milyon 703 Bin 894 Şahıs Sorgulandı

2018 yılı Eylül ayından bugüne kadar geçen sürede Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin çalışmalarıyla; 11 milyon 703 bin 894 şahıs sorgulandı. 27 bin 921 şahıs hakkında adli işlem yapıldı. Bin 372 hırsızlık olayına müdahale edilirken, 870kayıp şahıs bulundu. 313 kayıp çocuk bulunarak ailelerine teslim edildi, 12 bin 648 aranan şahıs yakalandı.

Geçen yılın ilk 6 ayı ile bu yılın ilk 6 ayında ülke genelinde asayiş̧ olayları değerlendirildiğinde; mal varlığına karşı işlenen suçlarda yüzde 10’luk düşüş, olayların aydınlatma sayılarında ise yüzde 3.3’lük artış sağlandığı görüldü. Özellikle aynı dönemde İstanbul, Ankara ve İzmir’de evden hırsızlık olaylarında günlük ortalama olay sayısındaki düşüş ise yüzde 16’yı buldu.

https://www.egm.gov.tr/carsi-ve-mahalle-bekcileriyle-sokaklar-artik-daha-huzurlu-


4
Jandarma Genel Komutanlığı / Asayiş ve Düzen
« : 30 Temmuz 2019, Salı - 01:34 »
Huzur ve Güven Uygulaması

29.07.2019


Jandarma Genel Komutanlığı sorumluluk bölgesinde faaliyet gösteren, günübirlik kiralanan evlerin Kimlik Bildirim Sistemine (KBS) ve araç kiralama firmalarının Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) kayıtlı olup olmadıkları, usulüne uygun veri gönderip göndermediklerinin kontrol edilmesi ve göçmen kaçakçılığının önlenmesi maksadıyla ülke genelinde eş zamanlı olarak, 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü 00.00-18.00 ve 08.00-24.00 saatleri arasında (2) aşamalı olarak “Türkiye Huzur ve Güven Uygulaması” icra edilmiştir.

Müşterek Huzur Güven Uygulamasına; (6.183) Asayiş, Trafik, KOM, İSTH, Komando Timleri ve (177) Köpek Unsuru ile (417) kadın personel olmak üzere toplamda (25.515) personelin katılımı sağlanmıştır.

Yapılan uygulamada; sorgulanan (315.590) şahıstan, çeşitli suçlardan aranan (580) şahıs yakalanmış, (183) şahıs gözaltına alınmış, hakkında adli ve idari işlem uygulanan (544) şahsa da toplam da (885.550 tl) para cezası uygulanmış, ayrıca kayıp olarak aranan (3) çocuk, (16) yetişkin olmak üzere toplam (19) kayıp şahıs bulunmuş, denetlenen (2.141) günübirlik yerden, (2.317) işletmenin kayıtlı olduğu tespit edilmiş, (43) işletme kayıt altına alınmış, (80) günübirlik iş yerine toplam (892.386) tl. idari para cezası uygulanmıştır.

Denetlenen (331) kiralık araç firmasından, (311) işletmenin kayıtlı olduğu tespit edilmiş, (45) işletme kayıt altına alınmış, (5) firmaya toplam (7.890) tl. idari para cezası uygulanarak, (1) şahıs yakalanmıştır.

Tespit edilen (9) organizatörden, (3) gözaltına alınmış, (2) şahsa idari yaptırım uygulanmış, (7.198 TL) para cezası uygulanmış, (14) farklı uyruktan, (445) düzensiz göçmen yakalanmış, (2) araca (Göçmen kaçakçılığı ile ilgili) idari yaptırım uygulanarak (2.299 TL) para cezası olmak üzere, (9.497 TL) toplam idari para cezası uygulanmıştır.

Uygulama genelinde; çeşitli illerde olmak üzere (94) kamyon-kamyonet-otobüs-minibüs-otomobil, (1) tekne-bot, (2.885) Türk Lirası, (2) tabanca, (5) kurusıkı tabanca, (1.113) mermi/fişek, (15) av tüfeği, (1) kesici/delici alet, (sekiz) sahte (T6) formu ve yol izin belgesi, (23) gram skung (uyuşturucu madde), (143) adet uyuşturucu/uyarıcı hap, (166) gram eroin, (88) kök kenevir bitkisi, (60) gram esrar, (65) gram bonzai ele geçirilmiştir.

https://www.jandarma.gov.tr/huzur-ve-guven-uygulamasi

5
Kılıç Sınıfı Hücumbotlara Askeri Uydu Muhabere Sistemi Tedariki Projesi (KASUMSİS Projesi) kapsa­mında teslim edilen X-Bant Anten Sistemi tasarı­mına Aselsan özkaynaklı proje olarak başlandı. İlgili Aselsan Özkaynaklı Proje ile Türkiye’de ilk yerli ve milli 1 metre 3 eksen Stabilize X-Bant Uydu Haberleşme An­ten Sistemi tasarım çalışmalarına devam edilmiş olup, akabinde Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN ara­sında KASUMSİS Projesi imzalandı.

Yerli ve milli olarak tasarlanan diğer uydu haberleşme birimleri ile oluşturulan KASUMSİS X-Bant Uydu Haber­leşme Sistemi kalifikasyon ve fabrika testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ka­tılımı ile başarılı bir şekilde Nisan ayında tamamlandı.

Sonrasında ilk KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sis­temi TCG MELTEM üzerine entegre edilerek Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı katı­lımı ile Akdeniz ve Ege sularında gerçekleştirilen liman kabul testleri ve seyir kabul testlerinden başarıyla ge­çerek ilk geçici kabul gerçekleştirildi. KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sisetemi, Deniz Kurdu 2019 Tatbi­katında da ilk defa Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tara­fından aktif olarak kullanıldı ve tam not aldı. KASUMSİS X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi sayesinde Kılıç Sınıfı Hücumbotlar uydu kapsama alanı içerisindeki her türlü deniz şartında IP tabanlı, kesintisiz ve güvenli haberleş­me yeteneğine sahip oldu.

https://www.defenceturk.net/aselsan-x-bant-uydu-haberlesme-sistemi-denizkurdu-tatbikatinda


6
ASELSAN tarafından su üstü ve su altı platformlarda kullanılmak üzere geliştirilen seyir sistemi ilk görevine hazırlanıyor

Alınan bilgiye göre, şirketin, su üstü ve su altı platformlarda kullanılmak üzere geliştirdiği ve seyir sistemleri ürün ailesi (MITOS) altında bulunan Askeri Gemi Elektronik Harita Sergileme ve Bilgilendirme Sistemi (WECDIS), sivil gemi versiyonu (ECDIS), Sayısal İz (Plotlama) Masası ürünleri Türk Loydundan Tip Onay Sertifikası aldı.

Tip Onay Sertifikası’nın ardından, MITOS ürün ailesine ait 4 sistem (2 adet WECDIS, 2 adet Sayısal İz Masası) TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi kapsamında fabrika kabul testlerinden başarıyla geçti. Projeyle WECDIS ilk kez Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek.

Türkiye’de deniz araçları için millî olarak geliştirilen ilk seyir sistemi olan WECDIS seyrüsefer sistemi, uygun yedekleme mekanizmalarıyla birlikte uluslararası standartlara (SOLAS) göre kullanılması zorunlu güncel elektronik haritalarla uyumlu bilgiler sunuyor.

Sistem, seyir sistemlerinden alınan konum, yönelim, yere ve denize göre hız gibi seyir bilgilerini kullanarak, elektronik seyrüsefer haritaları üzerinde, ilgili seyir personeline rota planlama ve takibi gibi yeteneklerle güvenli seyir kabiliyeti sunuyor. WECDIS, taşıdığı askerî fonksiyonlarla taktik ve durumsal farkındalık sağlıyor.

Seyir radarı, D/GPS, manyetik pusula, iskandil, parakete, ANS, cayro pusula, (W) AIS, meteorolojik sistemler gibi seyir yardımcı ekipmanlarıyla entegre edilen yüksek güvenirlikli, genişlemeye açık WECDIS, ihtiyaçlara göre ölçeklendirilebiliyor.

ASELSAN MİTOS WECDIS: Askeri Gemi Elektronik Harita Sergileme ve Bilgilendirme Sistemi

ASELSAN MİTOS, su üstü ve su altı platformları için geliştirilmiş elektronik harita tabanlı seyir sistemi ürün ailesidir. Ürün ailesini oluşturan WECDIS ve Sayısal İz Masası (SİM) askerî platformlarda, ECDIS sivil platformlarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

ASELSAN MİTOS WECDIS, uygun yedekleme mekanizmalarıyla birlikte SOLAS kurallarına göre kullanılması gereken güncel elektronik haritalarla uyumlu bilgiler sunan bir seyrüsefer sistemidir. Seyir sistemlerinden alınan konum, yönelim, yere ve denize göre hız vb. bilgilerini kullanarak, elektronik seyrüsefer haritaları üzerinde ilgili seyir personeline rota planlama ve rota takibi yeteneğini sunmaktadır.

ASELSAN MİTOSTM WECDIS, harp gemilerindeki operasyonel ihtiyaçları desteklemek için sivil gemilerde kullanılan ECDIS sistemi temel alınarak tasarlanmıştır. MİTOS WECDIS, taşıdığı askerî fonksiyonlar ile taktik ve durumsal farkındalık sağlar. Seyir Radarı, D/GPS, Manyetik Pusula, İskandil, Parakete, ANS, Cayro Pusula, (W)AIS, Meteorolojik Sistemler gibi seyir ve seyir yardımcı ekipmanları ile entegre edilen yüksek güvenirlikli, genişlemeye açık, ihtiyaçlara göre ölçeklendirilebilir bir sistemdir.

ASELSAN MİTOSTM WECDIS Yetenekler

• Rota Planlama ve Takibi
• Seyir Kaydı
• Alarm ve Uyarılar
• Ekran Video Kaydının Alınması ve Oynatılması
• Radar Video Gösterimi
• Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ile Entegrasyon (Cayro, GPS,
Parakete, İskandil, Rüzgargülü)
• Seyir Yardımcı Fonksiyonları (Karaya Oturmayı Önleme,
Çatışmayı Önleme)
• ARPA ve (W)AIS İzlerinin Gösterimi
• Su Sahası Yönetimi

Genel Özellikler

• Intel® Core™ i7 Ana İşlemci (Dört Çekirdek)
• 24’’ Çoklu Dokunmatik Ekran
• Klavye ve İztopu
• 1 Gbps Ethernet Arayüzü
• Yapılandırılabilir Seri Arayüzler (RS232 / RS422 / RS485)
• 110VAC/220VAC ve 24VDCGüç Arayüzü
• IEC 61174, IMO A.817 ve STANAG 4564 Uyumlu Yazılım
• IEC 60945 (protected) Uyumlu Donanım
• Ergonomik Konsol

https://www.defenceturk.net/aselsandan-deniz-araclarina-milli-seyrusefer-sistemi
7
İnsansız Güçler / Falco Xplorer
« : 20 Haziran 2019, Perşembe - 21:50 »
Leonardo Falco Xplorer İHA’sını görücüye çıkardı

İtalyan savunma devi Leonardo’nun, Paris Air Show 2019’da görücüye çıkardığı Xplorer İHA, 250 kg faydalı yük kapasitesi ve 24 saat havada kalış süresi sunuyor. Leonardo; uçağın gövdesinden yer kontrol istasyonuna, sensörlerden görev sistemine kadar öz kaynaklarıyla ürettiği bu İHA’yı silahlı kuvvetlerin yanında afet koordinasyon ve sahil güvenlik gibi ihtiyaçları karşılamayı ve pazar payını bu şekilde genişletmeyi planlıyor.

Leonardo, bu uçakla sivil pazara hitap etmek için hava sahasında uçuş rüşdünü sivil havacılık otoritelerine ispat etmeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Firma tarafından sistemin baştan aşağı Avrupa’da üretilmesi itibariyle ITAR hükümlerine tabi olmadığı belirtiliyor, ITAR’a tabi olmaması da uçağın oldukça geniş bir pazara erişmesini sağlayacak.

SATCOM kabiliyetiyle donatılmış Xplorer, firma tarafından iki usul ile müşterilere sunulacak: Birincisi bilinen satış yöntemlerine benzer olmakla beraber ikincisinde İHA’nın kullanılmasını, sensör sistemlerinin işletilmesini ve lojistik faaliyetlerini Leonardo üstlenecek ve müşteriye sensörlerin topladığı bilgi sunulacak.

Sistemin donatılacağı görev sistemleri:  Gabbiano T keşif – gözlem radarı, LEOSS elektro optik sensör ve SAGE ELINT sistemi. Xplorer, ayrıca NATO ülkelerine ihraç edilmek üzere NATO STANAG 4671 hükümlerine göre de sertifiye edilecek.

Aşağıdaki tablo Falco Xplorer ve ANKA-S uçaklarının teknik verilerinin karşılaştırılmasına ilişkindir. [Alttakı bilgiye bkz.]

İlk İzlenimler

Azami faydalı yükteki 50 kilogramlık fark Xplorer’ı gelecekte ANKA-S’e göre avantajlı konuma getiriyor. Xplorer’ın faydalı yük avantajına rağmen toplam kalkış kütlesinin hafifliği ona ciddi bir avantaj daha kazandırıyor. Bu avantaja Motor verilerini bilmediğimiz için motorun etkisini tam olarak bilmiyoruz.

Xplorer’ın ortaya çıkış nedeni Leonardo şirketinin yüksek piyasa erişimi elde etmesi iken ANKA-S TSK ihtiyaçları doğrultusunda üretildi. Ancak Leonardo’nun dikkat çektiği insanî yardım görevleri ve FRONTEX benzeri güvenlik uygulamaları ANKA-S’nin de kabiliyet kapsamındadır.

Xplorer’ın yüksek piyasa erişimi azmi ile ortaya çıkması birim maliyette kendisini gösterecektir, ANKA-S’e karşı üstün olabileceği kalemlerden biri de budur.

ANKA-S ise muharebe arama kurtarma özellikleri  ile farklı görevlere yönelik yetkinlik artırımı da sağlayabiliyor. Uzak görüntü terminallerinin geliştirilmesiyle birlikler tarafından kolayca taşınabilen 10 kg’dan hafif görüntü alımını sağlayan terminaller sayesinde 50 km’ye kadar faydalı yük görüntüsü gerçek zamanlı olarak sahaya aktarabiliyor. Xplorer’ın bu yönde bir yeteneği olup olmadığını bilmiyoruz.

Burada göz önüne alınması gereken en temel şey, ANKA-S muadili -hatta kimi kalemlerde daha üstün- bir insansız hava aracının yasal yollardan sivil markete ulaşacak olmasıdır. Basın açıklamasından da anlaşılabileceği üzere; FRONTEX ve insanî yardım görevlerinin yanında uçağın sahil güvenlik ve afet koordinasyon gibi görevler için de kullanılabileceğinin beyan edilmesi küresel İHA pazarında yeni yaklaşımların çığrını açmış oldu.

Sonuç olarak; Leonardo’nun başardığı şey, MALE sınıfı ve ITAR hükümlerine tabi olmayan bir insansız hava aracının sivil pazara angaje edilmesidir. Leonardo’nun başlattığı bu girişime diğer üreticilerden bir cevap geleceğini beklersek İHA piyasasının niceliğinin ivmeli bir şekilde artacağını düşünmek yanlış olmaz.

https://www.defenceturk.net/leonardo-falco-xplorer-ihasini-gorucuye-cikardi

Bilgi: ANKA-S ile karşılaştırma ağ yüzü haberinde.8
Türk Elleri / Türkmenistan, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 16 Haziran 2019, Pazar - 23:55 »
Türkmenistan Super Tucano aldı

Türkmenistan’ın Brezilya konuşlu Embraer firmasından tedarik ettiği A-29 Super Tucano hafif taarruz uçağı ilk defa kameralar karşısına çıktı.

“Polygon” jurnalinin verdiği bilgiye göre iki adet Türkmenistan bağlısı A-29 Super Tucano hafif taarruz uçağı ilk defa 13 Haziran 2019 tarihinde gerçekleşen tatbikata iştirak ederken görüntülendi. Türkmenistan, A-29 tedarik ettiğinin bilgisini bahis mevzu tatbikata kadar duyurmamıştı, muhtemelen Embraer şirketinin altı adet uçak sattığını açıkladığı Asya ülkesi Türkmenistan idi.

https://www.defenceturk.net/turkmenistanin-super-tucano-aldigi-ortaya-cikti

9
Tüfekler / FN MK48 Mod 2 6.5lik Makineli Tüfek
« : 16 Haziran 2019, Pazar - 23:24 »
FN 6.5 Kalibre MK48 Mod 2 makineli tüfeğini tanıttı

FN Amerika, 6.5 Creedmoor mühimmatı kullanacak olan MK48’in yeni varyant prototipini 2019 SOFIC’de sergileyecek.

Prototip FN MK48 Mod 2 6.5 Creedmoor, FN’in hafif ve ağır makineli tüfek serilerinde varolan tüm yeni geliştirmelere sahip. Yeni geliştirilen makineli tüfekte; ayarlanabilir dipçik boyu ve yanak pedi, geliştirilmiş kilitlenebilir kurma kolu, saat 3, 6 ve 9 yönlerinde pikatini ray ve geliştirilmiş bipod ve daha dayanıklı besleme tablası kullanıldı. Bu geliştirme ile besleme tablasının mühimmat yüklemesi sırasında yuvasından hareket etmemesi amaçlandı.

Ayrıca çift tırnaklı tetik tertibatına sahip bu tüfek, personele tetiği piyade tüfeklerine benzer şekilde kullanma imkanı sunacak. Mod 2 gelişim süreci tamamlandıktan sonra halihazırda varolan MK48 Mod 1’ler üs bölgelerindeki cephaneliklerde Mod 2’ye çevrilebilecek.

FN MK48 Mod 0, 2003 yılında USSOCOM tarafından 7.62x51mm FN MINIMI tüfeğinin daha yüksek kalibrede ve daha iyi manevra kabiliyetine sahip kompakt halinine olan talep üzerine geliştirilmişti.

FN aynı zamanda USSOCOM ile MK-17 7.62 kalibre karabinayı ve MK-20 SSR manga nişancı tüfeğini üretmek için sözleşme imzaladı.

https://www.defenceturk.net/fn-6-5-kalibre-mk48-mod-2-makineli-tufegini-tanitti


10
Tüfekler / KMG556 Makineli Tüfek
« : 13 Haziran 2019, Perşembe - 01:54 »
Kale'nin yaptığı makineli tüfektir.

15-20 bin atım isabet garantili namlu ömrü sunmaktadır.

Kalibre: 5.56mm x 45 NATO.
Ağırlık (Şarjör olmadan) 8 kg.
Namlu Uzunluğu: 406 mm.
Dakikada Atış Hızı: 800-900 RPM.
Merminin Namludan Çıkış Hızı: 900 m/s.
Etkili Alım: 600 m nokta, 800 m alan hedefi.


12
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / SERDAR [TSFFD]
« : 06 Haziran 2019, Perşembe - 23:40 »
ASELSAN ve Ukroboronprom tarafından yabancı bir müşteri için geliştirilen tank-savar füze fırlatma düzeneği SERDAR'ın saha sınamaları Ukrayna'da görüldü. SERDAR bundan beri dizi üretime hazır.

Baş Özellikler:

🔹2/4 Tank-Savar Füzesi
🔸12.7 mm & 7.62 mm M. Tüfekhttps://twitter.com/Defence_Turk/status/1136642195619045377

https://www.defenceturk.net/turkiye-ukrayna-ortak-uretimi-serdar-seri-uretime-hazir


13
Siyaset, Strateji ve Savunma / Çerilik Tüzümü
« : 27 Mayıs 2019, Pazartesi - 21:25 »
Askerliğin düzeni, yapısı ile ilgili danışığın yürüyeceği başlık.

*

MSB'nin ağ yüzünde geçtiği yeni askerlik tüzümü ile ilgili bilgi görüntüsü.


14
Dünya / Irak, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 15 Mayıs 2019, Çarşamba - 23:22 »
Düzülecek Alan.

15
Dünya / İspanya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 14 Mayıs 2019, Salı - 23:34 »
Düzülecek Alan.

16
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / [LGKF] YATAĞAN
« : 09 Mayıs 2019, Perşembe - 23:17 »
Lazer güdümlü küçük füzedir. Roketsan yapımıdır. Adını bir Türk kılıç türünden alır.

Yeni nesil taşınır bombaatarlardan atılabilir. [KİHA] (Küçük İnsansız Hava Aracı) ile [İKA] ve [İDA]'ya dahil edilebilir.

Çap: 40 mm.
Uzunluk: ~400 mm.
Ağırlık: ~1 kg.
Azamî alım: ~1000 m.
Hassasiyet: 1 m.17
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / [MYFS] CİDA
« : 09 Mayıs 2019, Perşembe - 23:07 »
İleri derece güdümlü füze sistemleri ile güdümsüz roket sistemleri arası bir meskun yer füze sistemidir. Roketsan yapımıdır. Adını Türkçesi geniz n'li sü(ng)ü olan, günümüzde ''süngü'' denen, kargı olarak da bilinen Moğolcasından alır.

Çap: 90 mm.
Uzunluk: 1000 mm.
Ağırlık: 7.5 kg.
Alım: 50 ile 750 m. arası.
Arayıcı Başlık: Nişan hattında yönderiş; yarı etkin lazer güdümü.
Savaş/Tahrip Başlığı: Termobarik; çok amaçlı tahrip; yüksek parça tesirli patlayıcılı.

18
Lazer Silahları / [YES] ALKA
« : 09 Mayıs 2019, Perşembe - 22:46 »
Roketsan'ın yaptığı yönderilmiş/yönlendirilmiş enerji silah sistemi ALKA.

Terör saldırılarında kullanılan patlayıcı yüklü hava araçları ve el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirmek için geliştirdiği ALKA; 4 km karıştırma, 500 m hedef imha yetmeliğine sahip.

https://twitter.com/Defence_Turk/status/1126210117773484038

19
İnsansız Güçler / [VİHA] Alpagu
« : 07 Mayıs 2019, Salı - 20:33 »
Alpagu Blok-I'de platformun ağırlığı 3,9 kilogramdan 1,9 kilograma düşürülerek yaya tüfeğinden daha yeyni bir yapı haline getirildi.

https://www.defenceturk.net/alpagu-vurucu-iha


20
Silahlar, Mühimmatlar ve Donatım / SARB 83 Geçici Bomba
« : 02 Mayıs 2019, Perşembe - 13:05 »
TÜBİTAK SAGE'nin yaptığı [GB].


Sayfa: [1] 2 3 ... 8