İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Uygur

Sayfa: [1]
1
https://ru.sputnik.kg/society/20170201/1031555027/na-altae-najdena-unikalnaya-runicheskaya-nadpis-vremen-kyrgyzskogo-kaganata.html?fbclid=IwAR3FhpHEHMCCtkeXOoX1Z8OlsGUgHUnt4yDkKyjjUeX_-HGN5bLsi464nWU

Kırgız Kağanlığı döneminden kalma bir yazıt Altay'larda bulundu.

Yaklaşık anlamı şu biçimde verilmiş : "Sonsuz bir kaya üzerine yazıyorum. Bu toprak sahiplerinden sağlık ve uzun ömür için rica ediyorum"


2
Tārih / Ynt: Ahi Evren ile Mevlana Mücadelesi
« : 22 Nisan 2019, Pazartesi - 23:49 »
Mikâil Bayram hocamızın "Ahi Evren Hâce Nasirü'd-din Mahmud ve Ahi Teşkilâtının Kuruluşu" adlı kitabında Ahi Evren öldürüldükten sonra "Kerâmât-ı Ahi Evren" adlı eserde ulu bilgeye şöyle bir ağıt yaktıklarından söz edilmiş :
"Ol gice kim dünyeden gidaridi
Ahiret mülkine seyridaridi
Ay tutuldu yahtısını virmedi
Kimesne yıldız ışığın görmedi
İrtesi kim resm uruldu mateme
Ölümü od saçtı kamu âleme
Matemi halkın yüreğin tağladı
Yir ü gök anın yasından ağladı"

Ayrıca öldüğü güne dair ay tutulduğu bilgisini çeşitli eserlerden tespit eden hoca öldürüldüğü günü Türk Astronomlar Derneği kurucularından bulunan rahmetli Prof. Dr. Tarık Gökmen ile konuşup o zamanki olan ay tutulmaları ile ilgili bilgiler ışığında 1 Nisan 1261 tarihini tespit etmiştir.

3
Tārih / Ahi Evren ile Mevlana Mücadelesi
« : 17 Nisan 2019, Çarşamba - 21:24 »
Prof. Dr. Mikail Bayram adlı hocamızın kendi 2 saatlik bir izleti ile Ahi Evren Hoca Nasreddin Mahmud (Nasreddin Hoca veya Ahi Evren) adlı ulu bilgemiz, Akılık/Ahilik teşkilatını kurup Anadolu'yu Türkiye yapan manevi ruhunu inşa eden bu kişi ile Mevlana Celaleddin Rumi'nin arasında geçen siyasi mücadeleyi ele almış. Kendisi Ahi Evren'in Nasreddin Hoca ile aynı kişi olduğunu Ahi Evren'in sultana sunduğu "Letaif-i Hikmet" adlı eserinde tespit etmiştir.

4
Bunlardan sorumlu olan her kişinin cezalandırılması gerek, koca toprakları bize yurt tutan sultanlarımıza biz bir mezar dahi tutamaz olduk. Yaradan ve atalar affetsin, büyük vebal.

5
Uygur zulmünü itibarsızlaştırmak adına Türkiye'de alenen ajanlık yapan aşağılık bir güruh var. Seçimler dolayısıyla el bildirisi dağıtıyorlar.
Dün yaklaşık 10 dakika kadar tartışma yaptığım ve İngilizce öğretmeni olduğunu öğrendiğim bu kadın çin tarafından parasıyla satın alınmış bir partinin ülkemde ajanlık faaliyetine devam etmesinin destekçisiydi.
Sözde Seyit Tümtürk'ü CIA ajanı olmakla suçlayıp, katil çinin kamplarını eğitim kampları olarak nitelendiren bu aşağılıklar zulüm yok yalnızca ticaret var ve biz bu ticareti savunuyoruz diyerek karaktersizliklerini gün yüzüne vuruyorlar.
Bilge Kağan'ın "Çinin tatlı sözüne, yumuşak ipeğine kandınız" sözü ve övdükleri o eğitim(!) kamplarında bir gün de kendisinin yaşamasını temenni ettiğimi söyleyerek uzaklaştım.

6
Akla ilk gelen nedir? Elbette, halay vb.

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2258062361141326&id=2256922824588613

Evet, hem halay hem de kimi tarikatlardaki zikir işi.
Dönmeli zikirin tarih öğretmenimce şaman geleneğinden geldiğini de işitmiş idim.

7
Çolası/uygun zamanı olan için dinlenilesi / izlenilesi bir video. Kaylama geleneği için güzel bilgiler de içeriyor.


9
Benlik, Bodun, Bilim ve Ötesi / Ynt: Suriyeliler Sorunu
« : 23 Ocak 2019, Çarşamba - 13:17 »
Geçen ay Suriyeli mülteciler(!) tarafından boğazı kesilerek saldırıya uğrayan kardeşimiz Necati Bağcı 1 aydır verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Milletimizin başı sağ olsun.

10
Bu haberi görmek beni hayli heyecanlandırdı. Güzel iş!

11
Saraylarda süremem, dağlarda sürdüğümü.
Bin cihana değişmem, şu öksüz Türk'lüğümü diyen Atsız Bey'in güzel deyişi.

Dukhalar bizim Moğolistan'daki parçalarımız. O toprakları ağ aracılığıyla gözleyebilmek ne hoş. En uzaktaki parçalarımızda hem farklı hem aynı olan bir çok yanımız var.

12
Birlik olmak için önce dil olgusunu öne süren İsmail Gaspıralı Beyin ne denli haklı olduğunu bu izletiye bakınca anlayacaksınız.
Türkiye Türkçesi ile konuşan gezgin arkadaşımız Uygur Türkü amcamız ile anlaşabilmekte, bu yüce dilin Balkanlardan Turfan'a değ her bucakta konuşuluyor olması da ayrı bir güzellik.

Sayfa: [1]