İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - Caner Çetin

Sayfa: [1] 2 3 ... 166
2
Jandarma Genel Komutanlığı / Ynt: Haberler
« : 24 Mart 2020, Salı - 01:00 »
Jandarma’nın JEMUS kurulumu 68 ilde gerçekleştirildi

Jandarma entegre muhabere sistemi (JEMUS) kurulumlarında 68 ile ulaşıldı. JEMUS kapsama alanı itibariyle Türkiye yüz ölçümünün %83’ünde sağlanmış oldu.

Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi / JEMUS

Türkiye’nin ilk ve en büyük kamu güvenliği haberleşme projesi olan JEMUS, bilginin en küçük Jandarma birimine kadar kesintisiz, eş zamanlı, doğru ve emniyetli şekilde ulaştırılmasını sağlamak maksadıyla geliştirilmiştir.

JEMUS Projesinde; 2019 yılı sonu itibari ile beş ilde daha müşteri kabulü gerçekleştirildi. Bu kapsamda Erzurum, Giresun ve Tokat Jandarma Bölge Komutanlıklarına bağlı tüm illerde müşteri kabulleri tamamlandı. Kurulumu tamamlanan son il Erzurum ile 68’nci il sistemi de devreye alındı.

Türkiye’de kurulu en büyük kamu güvenliği haberleşme sistemi olan JEMUS ile merkezi veri tabanlarından, suçlu, kayıp malzeme, sürücü belgesi, araç ruhsat, plaka ve silah ruhsat sorgulamaları yapılabilmekte, il jandarma komutanlıklarında yer alan harekat merkezlerinde kullanılan 156 Jandarma İmdat, mesajlaşma, devriye takip, coğrafi bilgi sistemi, telsiz çağrı ve takip gibi yazılımlarla vatandaşlara hızlı ve etkin güvenlik-müdahale hizmeti verilebilmektedir.

JEMUS Projesi kapsamında:

Jandarma Genel Komutanlığı Olaylar Bilgi Sistemi (OBS) ve İstihbarat Birimi (JEİS) entegre çalışarak kayıt altında bulunan tüm olayların coğrafi konumları suç sembolleri ile harita üzerinde gösterilebilecektir.Araç Takip

- Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların telsiz sistemleri üzerinden etkin ve güvenli (Kriptolu) bir şekilde takip edilmesi sağlanacaktır. JEMUS Araç Takip Sistemi Uygulaması güvenlik güçlerine terör olaylarına, asayiş olaylarına, doğal afetlere daha hızlı ve etkin müdahale yeteneği kazandıracaktır.

- İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan GAMER merkezlerine Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların konum bilgileri aktarılarak toplumsal olaylara etkin müdahale yeteneği kazandırması beklenmektedir.

- Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı araçların karışmış olduğu adli olayların aydınlatılması için referans olarak kullanılabilecektir.

https://www.defenceturk.net/jandarmanin-jemus-kurulumu-68-ilde-gerceklestirildi

3
Dünya / Ynt: Britanya ve Silahlı Güçleri
« : 24 Mart 2020, Salı - 00:55 »
İngiliz Kara Kuvvetleri iki farklı insansız kara aracını test edecek

İngiliz Savunma Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı Dstl; iki cins otonom insansız kara aracını İngiliz Kara Kuvvetleri’nin isterlerince sınamak üzere HORIBA MIRA ile 2.3 milyon pound, QinetiQ firması ile de 2.7 milyon pound tutarında sözleşme imzaladı.

Bahse konu sözleşmeler, Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi(1) kapsamında imzalandı. Yürütülen çalışmaların bir parçası olarak Dstl; insansız kara araçlarını İngiliz Savunma Bakanlığı adına saha şartlarında İngiliz Kara Kuvvetleri ile iş birliği çerçevesinde deneyecek ve sınayacak, muharip askerin ikmâl için aldığı riski azaltmak için yollar arayacak. Bahse konu çalışma ayrıca İngiliz Kara Kuvvetleri’nin gelecekte insansız hava araçlarını daha geniş kapsamda saha kullanımına sokması için oldukça önemli.

Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi, yine Dstl’in bir alt kuruluşu olan DASA’nın yürüttüğü Otonom Son Mil İkmal(2) programını müteakip yürütülüyor, otonom ikmal sistemlerinin denenmesini ve sınanmasını kapsıyor.

HORIBA MIRA, Araçları 2020 Yazında Teslim Edecek

HORIBA MIRA, Dstl ile imzaladığı sözleşme kapsamında, 6 ay içinde 3 adet VIKING otonom insansız kara aracı teslim edecek. Teslimatın 2020 yazında gerçekleşmesi bekleniyor.

Otonom Son Mil İkmal programı kapsamında Birleşik Krallık’ta ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kabiliyet gösterimleri icra edilmiş HORIBA MIRA imali VIKING, bir 6×6 insansız kara aracı. Yapay zekâ temelli otonom bir sistem ve GPS’in çalışmadığı sahalarda da seyrüsefer kabiliyetine sahip, 750 kg faydalı yük kapasitesi var. VIKING’in Dstl’i sözleşme imzalamaya ikna eden özellikleri; yüksek manevra kabiliyeti, paralel hibrit güç grubu ve gelişmiş otonomisi. VIKING, ikmal kabiliyetinin yanında, muharip ve EYP tespiti kabiliyetlerine de sahip bir çok rollü platform.

MORIBA MIRA Savunma ve İnsansız Çözümler Başmühendisi Andy Maloney:

“Türünün ilk örneği olan inovatif platformumuz VIKING, hayati ikmalin muharip unsurlara –özellikle çatışma esnasında– ulaştırılması konusunda yeni bir çığır açabilir ki, bu da personelin gireceği riski büyük ölçüde azaltacaktır. Dstl’in platformumuzun potansiyelini ciddiye almasından ve bizimle sözleşme imzalamasından oldukça memnunuz.

Diğer katılımcı: QinetiQ TITAN

QinetiQ firması da, imzaladığı sözleşme kapsamında, 2020 güzünde 2 adet TITAN insansız kara aracını Dstl’e teslim edecek.

TITAN, hibrit güç grubu ve otonom işlerlik kalemlerinde VIKING’e benzese de, görev yükünün yüklenme usulü ve paletli olması itibariyle VIKING’den önemli farklılıklar gösteriyor. QinetiQ firması; TITAN’ın özellikle modüler yapısı itibariyle farklı görev yüklerinin kolayca entegre edilebilmesi avantajını öne sürüyor.

Bahse konu araçlar, Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi programı kapsamında, Aldershot konuşlu CSS TDU(3) birliğinde birtakım testlere tabi tutulacak.

Editör Notu

(1) Müşterek Taktik Otonom İkmal Risk Azaltma projesi: İngiliz Savunma Bakanlığı’nın tabiri Joint Tactical Autonomous Resupply and Replenishment. Bahse konu iki insansız kara aracına yönelik beklentilerin özeti niteliğindedir.

(2) Otonom Son Mil İkmal: İngiliz Savunma Bakanlığı’nın tabiri Innovative Autonomous ‘Last Mile’ Challenge, firmaların araçlarının kabiliyet gösterimi sürecine girdiği program.

(3) CSS TDU: Combat Service Support Training and Development Unit’in açılımı, İngiliz Kara Kuvvetleri bünyesindeki test birliği.

https://www.defenceturk.net/ingiliz-kara-kuvvetleri-iki-farkli-insansiz-kara-aracini-test-edecek


4
Dünya / Ynt: Hint ve Silahlı Güçleri
« : 24 Mart 2020, Salı - 00:50 »
Hindistan Donanması, son dört P-8I uçağını teslim alıyor

Hindistan Deniz Kuvvetleri, ek olarak 4 adet daha satın alma talebinde bulunduğu P-8I uçaklarını Mayıs ayı itibariyle teslim almaya başlıyor.
Donanma, 2009 yılında 2.2 milyar dolarlık bir anlaşmayla 8 adet P-8I deniz karakol uçağı satın almıştı. Bu uçaklar şu anda Tamil Nadu’daki Arakkonam merkezli 312A Donanma Hava Filosunun bir parçası. Hindistan Donanması, 2016 yılında ise isteğe bağlı maddeyi kullanarak 1 milyar doların üzerinde bir anlaşmayla 4 adet daha P-8I alma talebinde bulundu.

Kasım 2019’da, Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki Savunma Edinme Konseyi, altı ek P-8I uçağının tedarikini onayladı. Anlaşma kapsamında bu uçaklar, teslim edildikleri zaman şifreli sistemlerle donatılmış olacaklar.

Donanma yetkilisi, “Bu uçaklar önceki sekiz uçakla aynı konfigürasyonda olacak. Önceki uçak sistemlerine de şifreli iletişim sistemleri kurma planları var ”dedi.

Donanma, bu Mayıs ayından itibaren Boeing’den son dört P-8I uzun menzilli deniz keşif uçağını teslim almaya başlayacak. Donanma kaynaklarına göre sürecin 2022 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Uzun menzilli denizaltı savunma harbi (ASW), su üstü harp (ASuW) ve istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) görevleri için tasarlanmış olan P-8,  birçok amaca hizmet verebiliyor. Orijinal adı “Boeing P-8 Poseidon” olan uçağın Hint varyantı P-8I olarak anılıyor.

Uçak, Hint Donanması’nın  kritik deniz operasyonlarının yürütülmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır.

Hindistan, toplam 12 adet sipariş edilen uçaktan 8’ini teslim aldı ve Hindistan Donanması’nın P-8 filosunu dünyanın en büyük ikinci filosu haline getirdi. Uçaklar, stratejik olarak önemli olan Hint Okyanusu bölgesinde donanmaya önemli bir avantaj sağlıyor.

P-8I sadece kıyı devriyesinden sorumlu değil, aynı zamanda arama-kurtarma, korsanlıkla mücadele ve ordunun diğer kuvvetlerinin operasyonlarını destekleme gibi bazı kritik görevlerde de kullanılabiliyor.

Operasyonel Hazırlık
Hindistan ve Boeing arasındaki anlaşmanın bir parçası olarak INS Rajali’de¹ 60.000 m2’lik Eğitim Destek ve Veri İşleme (TSDH) Merkezi, bu ana merkeze ek olarak ikincil merkezi ise INS Kochi’de² kurulacak.

Bu merkezler, Hint Donanması için özelleştirilmiş eğitim çözümü, sınıf eğitimini simülasyonla birleştiren entegre bir öğrenme yaklaşımı sunacak. Boeing ayrıca merkezdeki eğitim faaliyetlerini desteklemek için ilgili tüm eğitim yazılımlarını da sağlayacak.

Bu eğitim sistemleri, Hint Deniz Kuvvetleri personelinin daha kısa sürede eğitimlerini tamamlama fırsatı sunarken uçakta eğitim süresini azaltarak asıl görev uçuşları için uçakların kullanılabilirliğini artırmış olacak.

1 INS Rajali: Arakkonam Donanma Hava İstasyonu olarak da bilinen INS Rajali, Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu’daki Arakkonam, Ranipet bölgesi yakınında bulunan bir Hint deniz hava istasyonudur. Doğu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı altında faaliyet göstermektedir ve Asya’nın en uzun askeri pistine sahiptir.
2 INS Kochi: INS Kochi, Kalküta sınıfı gizli güdümlü füze muhriplerinin, Hint Donanması için yapılmış ikinci gemisidir.

Dipçe: Özellikleri haberde.

https://www.defenceturk.net/hindistan-donanmasi-son-dort-p-8i-ucagini-teslim-aliyor


5
Harp Sanayii / Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« : 23 Mart 2020, Pazartesi - 22:39 »
Türkiye Ukrayna’dan radar sistemi satın aldı

Ukrayna’nın devlet iştiraki olan Ukrspetsexport şirketi Türkiye’ye radar ihraç ettiğini açıkladı

Ukrayna tarafından açıklanan habere göre NPE Aerotechnics-MLT firması üretimi olan iki adet Ural ve KrAZ şasili MARS-L ve aynı sayıda KrAZ şasili P-180U radar sistemlerini ihraç etti. Toplam teslimat tutarı 11,144 milyon Amerikan Doları olarak açıklandı. Sistemlerin 2019’un aralık ayında yapılan sözleşme kapsamında teslim edildiği belirtildi.

Mobil Tümleşik Karasal Radar olan MARS-L, karıştırmaya dayanıklı yapıdadır. Birincil ve ikincil kanalların birlikte çalışması, nispeten düşük radyasyon seviyesi ile algılama aralığında ve hassasiyette önemli bir artış sağlamaktadır. Ayrıca, ilave uçuş bilgilerinin (uçuş numarası, rakım, kalan yakıt, teknik durum vb.) bulunması ile uçuş güvenliğini arttırmakta ve ticari uçaklara karşı hava savunma sistemlerinin hassasiyetini önemli derecede arttırarak istenmeyen kazaların meydana gelme olasılığını düşürmektedir.

MARS-L fonksiyonları:

-radar birincil kanalından uçak algılama, konum görüntüleme, menzil ve azimutun otomatik ölçümü;
-uçak sorgulama, radar ikincil kanalından cevap alma ve görüntüleme;
-birincil ve ikincil kanallardan alınan verilerin birleştirilmesi;
-otomatik izleme, uçuş yörüngesi tahmini;
-başka bir radardan hava durumunun alınması, görüntülenmesi ve işlenmesi, çoklu radar hatlarının oluşturulması
 yükseklik hesaplaması;
-hava durumunun otomatik düzenlenmesi;
-hava durumunun kaydedilmesi;
-radar konumunun yarı otomatik topografik referansı (GPS tabanlı);
-teknik izleme ve teşhis.

Metre dalga boyu formunda çalışan P-180U, ise hava araçlarının uçuş rotalarının yanı sıra, radar bilgilerinin paylaşımı gibi görevleri ifa ediyor.https://www.defenceturk.net/turkiyeye-ukraynadan-radar-sistemi-satin-aldi

6
Sn Caner Çetin, izninizle ek yapmak istiyorum.
Bu füze halen geliştirilme aşamasında. Ara çözüm olarak Ukrayna’dan aynı işi görecek bir miktar hazır alım yapılması kararlaştırıldı.
Esas olarak 120mm tüm yivsiz tank top namlularından atılabilen ve 6-8 km menzili olan anti tank ve anti zırh güdümlü füzesi.
Yunan’ın çok övündüğü leo2a6 tanklarının 55 kalibrelik ve 4.5 km lik menziline girmeden onları avlayabilecek  füzeler bunlar.

Sağ olunuz sayın Yasharp.

7
Elektromanyetik Silahlar / Ynt: ASELSAN TUFAN Elektromanyetik Top
« : 23 Mart 2020, Pazartesi - 21:44 »
Geçen sene başında tufan hız rekoru kırarak namlu çıkış hızı olarak 9 Mach’ı geçti.  3200m/saniye hızla namluyu terk eden 1kg lik bir mermi 300km öteye gidebilir. Böyle bir mermi 100-150km de etkili olur.  Taşıdığı kinetik enerji ile delemeyeceği zırh yoktur. Denizde temas ettiği muhribin kıçından girer başından çıkar. Aşağıdaki handikaplar atlatıldığında elimizde korkunç bir silah olacaktır.
1. Atış sıklığını attırmak.
2. Atış sırasında oluşan parçaların çabuk aşınma problemini çözmek
3. Çok yüksek ani güç verebilmek için 10 larca  megawatlık güç kaynağı temini.
4. Mermilere yüksek ivmeye dayanabilecek elektronik güdüm sistemi adaptasyonu.

Aynı derecede yıkım sağlayacak Diğer mermilere ve mühimmatlara göre Çok daha ucuz olan emt mühimmatı mükemmel bir potansiyel silah.
https://www.trthaber.com/haber/gundem/aselsan-tufan-ile-hiz-rekoru-kirdi-378022.html

Öğünden bugüne neredeyse 1 sene geçti. Yeni bir haber yok! Umarım yakında iyi şeyler duyarız.

Umarım. Belki de bu ve benzer/başka meseleler, sıkıntılar yeni gelişmeleri, haberleri engelliyor.

8
Kuruluşlarımız / Ynt: TUSAŞ-TEİ
« : 21 Mart 2020, Cumartesi - 20:48 »
TEI, Gür Metal'i Satın AlıyorEskişehir’de kurulu Tusaş Motor San. AŞ (TEI)  Gür Metal Hassas Döküm San. ve Tic. AŞ (Gür Metal) ile Gürtek Metal San. ve Tic. AŞ'nin (Gürtek Metal) yüzde 51 hisselerini satın alıyor. Firmalar, Tusaş Motor San. AŞ'ye (TEI) devredilme işlemi için Rekabet Kuruluna başvuruda bulundu.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, demir çelik ve diğer metaller sektöründe faaliyet gösteren Gür Metal ve Gürtek Metal'in yüzde 51 hisselerinin, TEI'ye devredilmesi için Rekabet Kuruluna başvuruldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/tei-gur-metal-i-satin-aliyor/7176/1
Bu resimi c4 Defense den almışlar. Ancak bu tekstil fabrikası resmî. İplik eğirme makinelerinin resmî. Hangi akıla hizmet bunu koymuş c4defence metal döküm fabrikası resmî diye. Milletin zekasıyla dalga mı geçiyor?

Çok güzel bir soru. Gerçekten çok güzel bir soru. Benim aklım şu an bir şaşı oldu.

10
Harp Sanayii / Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« : 10 Mart 2020, Salı - 14:56 »
SIPRI raporuna göre Türkiye’nin silah ithalatı %48 azaldı

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)’nün yayınladığı yeni verilere göre Türkiye 2015-2019 yılları arasında silah ithalatını %48 oranında azalttı.

Ülke içindeki terörle mücadele operasyonları, sınır ötesi harekâtlar ve Libya’daki çatışmalara rağmen silah ithalatında önemli bir düşüş gerçekleşti. SIPRI bu düşüşü, bazı büyük silahların teslimatındaki gecikmeler, savaş uçakları için ABD ile büyük bir anlaşmanın iptali ve Türk silah endüstrisinin kabiliyetindeki gelişmeler ile bağdaştırıyor.

Türkiye’nin en çok silah ithal ettiği ülkeler ve ithalattaki payları ise şu şekilde:

ABD (%38)
İtalya (%24)
İspanya (%19)

İthalat azalıyor ihracat artıyor

Türkiye 1995-1999 yılları arasında dünyanın 3’üncü büyük silah ithalatçısıydı. 2005-2009 yılları arasında 9’uncu sıraya gerileyen Türkiye 2015-2019 yıllarında ise 15’inci sıraya düştü. Türkiye’nin 2010-2014 yıllarındaki global silah ithalatındaki payı %3,7’den 2015-2019 yıllarında %1,8’e geriledi.

SIPRI, Türkiye’nin Suriye’deki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonlar nedeni ile karşı karşıya kaldığı ambargoların ithalatını ciddi ölçüde etkilediğini belirtiyor. Ancak bilinen ambargoların dışında Türkiye’ye uygulanan örtülü ambargolar da Türkiye’nin ithalatının azalmasında önemli bir rol üstlendi. Türkiye örtülü ambargo uygulanan alt sistemleri yerlileştirmek üzere yoğun çaba sarf ediyor.

Türkiye’nin gemicilik alanında yerli üretime yönelmesi, kara araçlarında sistem bazında ithalatın durma noktasına gelmesi genel tablonun oluşmasında önemli bir yer kaplıyor. Türkiye’nin F-35 programındaki rolünün dondurulması durumunda Türkiye’nin silah ithalatındaki rolü azalma eğilimi sürdürecek. Bununla birlikte F-35 programında Türk üreticilerdeki siparişlerin tamamen durması durumunda ihracat rakamlarında da önemli düşüşler yaşanacaktır.

Türkiye’nin global silah ihracatındaki payı 2010-2014 yıllarında %0,5’ten 2015-2019 döneminde %0,8’e yükseldi.

Türkiye’nin en çok silah ihraç ettiği ülkeler ve ihracattaki payları ise şu şekilde:

Türkmenistan (%25)
Umman (%12)
Pakistan (%12)

Editör Notu: SIPRI büyük silah sistemi satışları ile maliyeti görece yüksek ana alt sistemleri baz alıyor. Türkiye’de TİM ve benzeri organizasyonların yayınladığı rakamlarda tüm alt sistemler ve sivil havacılık ile ilgili unsurlar da önemli bir yer kapladığı için ülkelere yönelik sıralama değişkenlik gösteriyor.

https://www.defenceturk.net/sipri-raporuna-gore-turkiyenin-silah-ithalati-h-azaldi

12
Kuruluşlarımız / Ynt: TUSAŞ-TAİ
« : 08 Mart 2020, Pazar - 13:13 »
En uzun süreli ihracat ödülü Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin oldu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Dünya Gazetesi öncülüğünde düzenlenen İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları Ödül Töreni’nde “En Uzun Süreli İhracat” ödülüne layık görüldü. Düzenlenen ödül töreninde TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ödülü Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sayın İsmail Gülle’nin elinden aldı.

2002 yılından bugüne 18’incisi düzenlenen İhracatın Yıldızları / Türkiye’nin Gizli Şampiyonları ödül töreni İstanbul’da gerçekleştirildi. İhracatın yıldızlarının ödüllendirildiği törende 2019 Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre son 10 yılda ihracatını her yıl ortalama %14,9 oranla sürekli artıran ilk firma Türk Havacılık ve Uzay Sanayii oldu ve “En Uzun Süreli İhracat” ödülüne layık görüldü.

Yerli ve milli imkanları yüksek teknoloji ile birleştiren ve  küresel rekabet anlamında dünyanın en büyük 100 havacılık ve savunma şirketi arasında yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii  inovasyon ve teknolojiyi  ana unsur olarak konumlandırıyor ve havacılık ve uzay sanayisinde  dünyanın en büyük 10 havacılık şirketi olma ideali için çalışmalarını gece gündüz sürdürüyor. Geliştirdiği özgün ürünleri ile başta ülkemiz olmak üzere dünyanın yakından takip ettiği TUSAŞ, gerçekleştirdiği AR GE yatırımları ile şirket cirosunu son 2 yılda %265 artırarak 3,4 Milyar TL’ye taşıdı.

AR-GE yatırımları neticesinde projelendirdiği özgün ürünlerin geliştirilmesine gece gündüz devam ederek bugüne kadar ulusal ve uluslararası bir çok ödüle layık görülen TUSAŞ, “En Uzun Süreli İhracat” ödülü ile Türkiye’nin havacılık ve savunma alanında örnek teşkil etmeye devam ediyor.

https://www.defenceturk.net/en-uzun-sureli-ihracat-odulu-turk-havacilik-ve-uzay-sanayiinin-oldu

14
Kesinlikle. Toplantıyı izleyip beden dili gözlemi yapınca anlaşma ben sözdeyim der gibi duruyor. Sadece zemin oluşturulan Türkiye- Rusya savaşı ötelendi. Çok fazla cehpede operasyon ve harekat yönetiyoruz. Sinir uçlarımız hiç olmadığı kadar hassas. Yorgunuz, canımız yandı ve yanmaya devam ediyor. Para kaybediyoruz. Gelecek süreç çok kritik. Bana göre tüm bu durumlar anlık gerilimler Suriye içerisinde olan aktif savaşı Türkiye içerisine sokmak. Akdeniz üzerinde sıkıştırılmak. Harekâtlara mecburuz bir yandan caydırıcılık ve ekonomik yönden zayıfız ve bununla beraber yalnız olunca zorlanıyoruz. Umarım herşey lehimize değişir.

Durum aynen öyle gözüküyor, maalesef. Çok umuyorum, umuyorum ki andığın gibi lehimize değişir. Çok sürmeyecektir herşeyin tam belirmesi.

15
Anlaşma çok sıkıntılı. Özellikle Ruslar/Rejimce (ancak aslen Ruslarca) kuşatma altında olan gözlem noktalarımıza dair tek bir kelime gözükmüyor. Öte yandan, Rus durmayacaktır. Bunu göz önünde bulundurmak gerek ve şarttır.

17
Siyaset, Strateji ve Savunma / Ynt: Beka | Suriye'ye Askerî Müdahale
« : 04 Mart 2020, Çarşamba - 04:05 »
uzun süre giremedim foruma ama bir hareketlenme olmuş çok sevindim .

Elimizden geleni kılacağız. Sizler de desteklerinizi esirgemeyin.

18
Kurallar ile Duyurular / Ynt: Forum Tertibatı Üzerine Duyurular
« : 04 Mart 2020, Çarşamba - 04:03 »
hocam foruma girdiğimde google arama yerinde güvenli değil uyarısı çıkıyor . bir sorun yok inşallah

Sağ ol yoldaş. İletildi. Sorun olmaması gerekir.

20
Dünya / Ynt: Dünya Seyri
« : 01 Mart 2020, Pazar - 22:06 »

Sayfa: [1] 2 3 ... 166