Forum Defence Turk

ASKERÎ DÜŞÜNÜŞ => Diğer Silahlı Güçlerimiz => Jandarma Genel Komutanlığı => : Magneto 31 May 2017, Wednesday - 14:40

: Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı
: Magneto 31 May 2017, Wednesday - 14:40
Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Jandarma Genel Komutanlığı'nın özel operasyon birimidir. Başlıca görevleri terörle mücadele, sualtı operasyonları, rehine kurtarma , hücre evi baskını , yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarma ve isyan kontrolüdür.

JÖAK mensupları gönüllü Jandarma Genel Komutanlığı subay astsubay ve uzman çavuş personeli arasından Foça Jandarma Komando Okulu'nda aldıkları eğitimin ardından 16 hafta süreyle alınan eğitimin sonunda seçilmektedirler.

Birimleri

- Jandarma Özel Harekat(JÖH) Tabur Komutanlığı
- Jandarma Arama Kurtarma(JAK) Tabur Komutanlığı
- Barışı Destekleme Bölüğü

Ülke         :  Türkiye
Tipi          :  Özel kuvvetler
Görevi     :  Terörle mücadele ve iç güvenlik
Büyüklük :  Tugay
Parçası    :  Jandarma Genel Komutanlığı
: Ynt: Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı
: Magneto 31 May 2017, Wednesday - 14:42
Jandarmanın seçkin birliği JÖAK kapılarını açtı

Korku nedir bilmiyor, yetenekleriyle hayranlık uyandırıyorlar. Zorlu eğitimlerin üstesinden geliyor, vazgeçmeyi akıllardan geçirmiyorlar. Hataya yer olmayan operasyonlar için eğitilen jandarmanın özel operasyon timleri alanında dünyanın sayılı timleri arasında yer alıyor.

Jandarmanın en seçkin birliği Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), kapılarını AA'ya açtı. AA ekibi, rehine kurtarma ve özel operasyonlarda uzman Jandarma Komando Operasyon Taburu'nun özel operasyon timlerinin eğitimlerini görüntüledi.

JÖAK, personelini seçerek alıyor. Bu birliğe katılmak isteyen jandarmalar, Jandarma Genel Komutanlığı'na dilekçeyle başvuruyor. Yapılan değerlendirmenin ardından uygun görülenler JÖAK'ta atış, spor, mülakat testlerine giriyor.

Bu testlerde başarılı olanlar önce iki haftalık intibak eğitimine alınıyor. Eğitimin ardından Jandarma Komando Operasyon Taburu'nda 16 haftalık yoğunlaştırılmış yeterlilik eğitimi veriliyor.

Eğitimler kapsamında tim üyeleri bina, uçak, tren ve kara araçlarından rehine kurtarmanın yanı sıra birçok eğitim alıyor. Taburda özel operasyon timlerinin yanı sıra keskin nişancı timleri de görev yapıyor.

Dünyanın birçok ülkesinde aynı görevi yerine getiren timlere göre operasyonel anlamda çok daha iyi olduğu vurgulanan özel operasyon timleri, teknik bilgi ve profesyonel personel gerektiren operasyonları başarıyla yerine getiriyor.

İNTERAKTİF ATIŞ POLİGONU
Özel seçilen tim üyelerinin eğitimleri diğer birliklerden farklı oluyor. Tim personeli süratli, hareketli, yakın mesafeden, çabuk atış tekniği başta olmak üzere farklı atış eğitimlerden geçiyor.

Zorlu spor eğitimi de alan tim üyeleri, atış eğitimlerinde interaktif atış poligonunu da kullanıyor. Yurt dışındaki diğer özel birimlerde de bulunan bu poligonda tim üyelerine bilgisayardaki programlar sayesinde gerçek görev ortamları sağlanıyor.

Sistemle hareketli hedeflere atış yapma imkanı da bulan tim üyeleri, gerçek şartlarda atış eğitimleri görüyor.

YABANCI BİRLİKLERE EĞİTİM
Tim görevlilerinin eğitimleri yıl boyunca aralıksız devam ediyor. Görevlerinde hataya yer olmayan tim görevlileri bunun için her hareketi defalarca tekrarlıyor. Tim üyeleri paraşütle atlama eğitimi de alıyor. Eğitimlerde gece, gündüz fark etmiyor. Tim üyeleri gece de eğitimlere çıkarak atışlar yapıyor.

JÖAK tarafından bazı ülkelerin birliklerine de eğitim veriliyor. Şimdiye kadar aralarında Tunus, Ürdün, Libya, Çin ve Azerbaycan'ın da bulunduğu çok sayıda ülkeden gelen birlikler JÖAK'ta yakın koruma ve keskin nişancı eğitimleri alıyor.

REHİNE KURTARMA OPERASYONU
Operasyon timleri binadan ve otobüsten rehine kurtarma operasyonlarının eğitimlerini de yapıyor. AA ekibinin görüntülediği birlik içindeki eğitimde timler, iki terörist tarafından kaçırılan ve içinde rehinelerin bulunduğu bir otobüse operasyon düzenliyor.

Keskin nişancıların desteklediği tim üyeleri gizlice otobüsün çevresini sarıyor. Bir tim üyesinin otobüsün kapısını açmasının ardından tim personeli otobüse giriyor. Bu sırada otobüsün yanına konulan merdivenlere tırmanan diğer tim üyeleri de arkadaşlarına destek veriyor. Rehinelerin güven içinde otobüsten çıkarılmalarının ardından operasyon başarıyla tamamlanıyor.

Binada yapılan rehine kurtarma operasyonunda ise tim üyeleri son teknoloji ekipmanları kullanıyor. Teröristlerce tutulan rehineler timin operasyonuyla kurtarılıyor. Timin kullandığı aralarında P-90'ın da bulunduğu silahlar dikkati çekiyor.

http://www.sabah.com.tr/gundem/2013/02/25/jandarmanin-seckin-birligi-joak-kapilarini-acti
: Ynt: Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı
: Magneto 31 May 2017, Wednesday - 14:56
Jandarma Özel Harekat Klibi