Forum Defence Turk

ASKERÎ DÜŞÜNÜŞ => Harp Sanayii => Etkinlikler, Sunumlar ve Söyleşiler => : Hun_Alpha 23 November 2018, Friday - 11:55

: Müsiad Expo 2018
: Hun_Alpha 23 November 2018, Friday - 11:55
Selamlar, saygılar;

Bugün,  Sayın Fatih Mehmet kardeşim ile birlikte fuarı ziyaret ettik. Açıkçası güzel bir teknoloji salonu beklerken karşımıza yarısı boş bir savunma sanayi salonu çıktı maalesef içeriye girerken biraz hüsran yaşadık. Kendi açımdan kendi konularımdan bakacak olur isem yeni çıkan silah sistemleri hiç hoşuma gitmedi maalesef. Oradaki yetkili kişilere daha iyisinin ve daha doğrusunun nasıl yapılacağını anlatmamın da vermiş olduğu rahatlık ile eleştirilerime başlamak istiyorum.

-KNT 76
Silah ilk kez bir fuarda Türk görücülerinin karşına çıktı. MKE'nin ARGE konusundaki yaşadağı bir miktar sıkıntı maalesef kendini göstermiş vaziyette.
-Silah MPT76 ile aynı yivset hatve oranına sahip ve yiv set adedi yine aynı(6 yiv 1:10 çevirme oranı).
-Silahın namlu dış profili MPT76 ile boy olarak 20" 51cm uzunluğa çıkartılmış.
-Tetik tamamen aynı. Sadece yarı otomatiğe indirgenmiş. Dolayısı ile nişancı tüfeğine uygun değil.
Farklılıklar
-Dipçik tüpü ve dipçik standart AR10 tipine dönülmüş. Yanak yükseklik ayarına sahip.
-El kundağı boyu uzatılmış ve uzayan el kundağını desteklemek için montaj vidaları 2 adet yapılmış.
-Bu en önemlisi. Silahın bastırıcı(supresör) ile kullanılacağı düşünülmüş ve regülatörlü gaz blok eklenmiş.

Nedir bu regülatörlü gaz blok?
Bastırıcı taktığınız zaman silahlardaki namlu içi basınç kolay kolay düşmez. Dolayısı ile gaz borusu veya kısa darbe piston daha yüksek gaz basınçaları sebebi ile daha sert çalışmaya başlar ve mekanizma takımına ve gövdeye daha fazla yük bindirir. Bunu engellemek için bastırıcı takıldığında regülatörden ayar vidası bastırıcı yönüne çevrilerek gaz tüp veya kısa darbe pistona daha az gaz gitmesi sağlanır ve sistem üzerinde sert çalışmanın verdiği yük alınmış olur.

Dışarıdan gördüğüm kadarı ile G28 veya MR762 tarzı özelleşmiş bir silah beklerken, sadece "BİRAZ" değiştirilmiş bir MPT76 görmek beni üzdü.

Gelelim ATA ASR 308'e

Bu silahta da olumlu bulduğum noktalar az.
-20 moa açılı dürbün montaj rayı
-Kurma kolunun geriye doğru yaptığı açı tekrar atışlarda kullanıcıya kolaylık sağlıyor.
-Tetik ATA Turqua ile aynıdır. Nişancı tüfeğine uygundur.

*Namlu ATA Turqua modeli ile ayn 1:11 yivset ve 4 yiv. Dış profil değişmiş sadece. Burada değinmem gereken artık nişancı tüfeklerinde 1:11 oranın kalmadığı. Bunu kullanacak kadar hafif bir mühimmat yok.  SAKO geçen sene çıkarttığı 308 kalibre silahlarda 1:8 oran kullanmaya başladı, Amerikada namlu üreticileri ise en az 1:10 kullanmakta. 4 adet yiv ile de yine bu ağır mühimmatları kullanırken uzun mesafe atışlarında stabilite sorunları yaratmaktadır. Bu sebeple yine bu tüfeklerde 6 adet yada daha yeni bir teknoloji olan 5 adet yivset kullanılmakta 5 yiv namlularda yivlerin mermiye temas açıları, yiv açma sırasında, 60 derece ile kesilerek mermi üzerindeki deformasyon azaltılmakta ve mühimmatın BC değerleri korunmaktadır.

Balistik Savunma COSMOS reklamlardan sonra...

Defenceturk.net Piyade Sistemleri Uzmanı
Can YAZICI
: Ynt: Müsiad Expo 2018
: Caner Çetin 23 November 2018, Friday - 15:21
İkinizin gözüne, eline emeğine sağlık. Keyifle okudum ve bilgilendim.

Benim anlamadığım, durum bu ise, teşekkülün bunları göz önüne almaması.
: Ynt: Müsiad Expo 2018
: Hun_Alpha 23 November 2018, Friday - 20:54
Anlattıklarımızı hiçe sayanlar olduğu gibi bilgiyi hazine olarak görüp kullanan ve hatalarını düzelten firmalar da var. Şahsım adına bu gibi firmalara karşılık beklemeden bilgilerimizi paylaşmaya devam edip diğerleri için de yokmuş gibi davranıyoruz. Önümüzdeki hafta güzel süprizler yaşanabilir.


Balsitik Savunma COSMOS

Şekil olarak ülkemizde üretilen en değişik görünüşe sahip nişancı tüfeği. Pro Hunt 2018 fuarında sergilenmişti. Oradaki haline göre değişiklikler mevcut.

-Mekanizma biraz sert çalışıyordu, toleranslar ile oynayarak bunu düzeltmişler ve rahatlamış.
-Tetik çok farklı değil ama bir miktar daha düzeltme ve iyileştirmeler yapılmış. Fuardaki tüfeğin tetik ayarı oldukça düşürülmüştü. Silahın tetik çekme ağırlığı 400 grama kadar azaltılabiliyor.

Burada bir parantez açmak istiyorum. Tüy gibi hafif tetikler ile çok hassas atışlar yapmanız mümkün fakat bu sefer tetik silahın yere düşmesi veya bir yere çarpması sebebi ile kendi ağırlığından dolayı moment kazanarak düşebiliyor. Bu tamamen şahsi görüşüm olmakla birlikte, en iyisi 600-750 gram ağırlık arasında olması. Bu ağırlıklarda çarpma veya sarsıntı ile düşmeyecek kadar ağır, silahı hassas kullanacak kadar da rahat oluyor.

-Silah sistemi olarak Remington 700 ile tam uyumlu ve R700 şarjörlerini kullanıyor.
-Yine yenilik olarak namlu ucu elemanı olarak Namlu Freni takılmış. Fakat namlu freninde namlu zıplamasını azaltmak için üst açıklık da eklenmiş. Bana göre böyle bir şeye gerek yok. Tepme kuvvetini azallttığı durumda namlu zaten zıplama yapmıyor.
-Beğenmediğim yer olarak elçik ve dipçik var. Elçik standart ar15 tip ve nişancı tüfekleri için fazla dar açılı.

Yine bir parantez açalım. Keskin nişancı tüfeklerinde elçiğin 90 derece veya buna yakın dik açılarda oolması gerekmektedir. Dik açılı elçiklerde vücut mekaniği sebebi ile tetiği kontrol etmek ve kontrollü şekilde ezmek daha kolaydır.

-Dipçik standart AR15 dipçiği. Bunu da kendilerine ilettim. Kısıtlı zamanda çözüm bulmaya çalışıyorlar.
-Silahın dürbün monte rayı 0 moa açısız şekilde üretilmiş. Uzun mesafe atışı için çok iyi değil. 20 Moa bir dürbün ayağı ile dürbünü monte etmeyi gerekli kılıyor.

Verilen bilgiyi değerlendirip kendi imkanları kadarı ile kullanabiliyorlar. Başarılarının devamını diliyorum.


Bu silahımız ile birlikte Müsiad izlenimlerim son bulmuş oluyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim. 

Defenceturk.net Piyade Sistemleri Uzmanı
Can YAZICI