Forum Defence Turk

TÜZGÜ ve TOPLAŞMA YERİ => Benlik, Bodun, Bilim ve Ötesi => : Caner Çetin 11 October 2018, Thursday - 23:54

: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 11 October 2018, Thursday - 23:54
Başlıkta gelişmeleri, geri dönüşler, hâlde yurt içinde olanlar, olaylar, elim olayları konuşalım, yapılması gerekenler, özellikle ulus olarak yapmamız gerekenler, vb. üzerine fikir yürütelim.

*

Denizli'de halk şu an ayakta imiş. 14 yaşındaki bir kızımızın tecâvüze uğraması sonucu halk akına başlamış. An itibâriyle tahliyeler olmuş ve gördüğüm son bilgice de halen sürüyor. Halk, kötü biçimde zorlamış, büyük ve önemli bir mesaj barındıran bir ortamın yaratılmasını sağlamış.

Bu konuda önemli şeyler söyleyebilirim. Ancak şimdilik yapmayacağım.
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 25 October 2018, Thursday - 18:23
İSTATİSTİK: Türkiye'de günde 395 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiği belirtildi.

Alıntı: Stratejik Ortak.

Mevcut siyasî erkin bunlara ''âşık'' olmadığı rahatlıkla denebilir. Onlar da durumun ayırdındalar. Olay daha çok mecburiyetten ve şu an zaten kısıtlı hareketlilikten çok da bir şey yapılamadığından. Suriye siyasetimize, müdahalelerimize ise vesile teşkil eden önemli etkenlerdenler. Ancak bu gidişin de gidiş olmadığı ortadadır. Bu insanların belirli kısmı hariç, görgüden, ahlaktan, durumlar nedir ne olacak belli olmamasına karşın herşey güllük gülistanlıkmışçasına çocuk dünyaya getirmeleri ve sair hareketlerinden de akıldan nasibini almadıkları, almak istemedikleri ortada. (Olacak) çocuklarını bile düşünmüyorlar. Muhtemelen de kumacılık düzeneği sanırım ayrı bir etken de olup sürdüğünden, akılsızca yapmayı sürdürüyorlar. Birçok ilimizde olanlar da ortada. En son Denizli (bkz. yukarıkı gönderi). Bu, hem haklı, hem de haksız olarak bastırıldı ve basında yerini almadı.

Bu konuda ulusça uyanık olmalı ve konuyu zinde tutmalıyız. Bu sorun, görmezden gelinerek çözülebilecek ve de çözülecek bir sorun değildir. Birileri istese de, istemese de; bu insanlar uygun koşulda yurtlarına geri dönecekler. Gerekirse de zorla. Türk Milleti, bu konuda uyanık olmalı ve kendi varlığını korumak dirayetini göstermelidir. İçimizde böylesi bir yapıyı besleyip, zaten her tür millî, dînî, ahlakî, insanî (vasfî olarak) çöküş var iken çok uzak olmayan gelecekte bünyemizi saracak olan sayrılığa teslim edemeyiz ve de etmeyeceğiz.

Büyük Türk Milleti olarak bu vatanda neyin uygun neyin uygun değil asıl ve nihaî karar vericisi biziz. Bu gücümüzü de gerektiğinde kullanacağız.
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 25 December 2018, Tuesday - 20:20
https://twitter.com/ITTIHATHABER/status/1077318217964683264

(http://resimag.com/p1/e53265a969.jpeg)

http://www.gaziantep.gov.tr/basin-aciklamasi-2018-86

380.000 elimizde doğan Suriyeli çocuğa (dolayısıyla da ana atalarına ve kardeşlerine, yani hepsine; mertçe konuşun, en azından) Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlığı vermekten söz edenler bu gerçekleri hasır altı edemez, görünmezden gelinmesini, görmezden gelmemizi isteyemezler. Yaşlıları, küçükler, kadınları hariç; korkak birer it gibi kaçıp gelen ve iyilik nedir bilmez vatansız köpeklere benim 100.000lerce şehît verip koruduğum kurtardığım vatanımın, devletimin haklıkları, yurttaşlığı vatandaşlığı verilecek pespaye bir nesne değildir. Böyle oldukları gibi arları da yok, görgü medeniyetleri de yok. İt gibi yurdumda hırlayıp pislik ediyorlar. Almanya'da (örneğin Berlin) olduğu gibi çeteleşiyorlar, her tür itliği yapıyorlar.

Herkes, Büyük Türk Milleti'nin gerekli önlemler alınmaz, yapılması gerekenler yapılmaz ise gerektiğinde bu pisliği durduracağını bilmeli. İçimizdeki pislik zaten yeterince. Bu millet yalnız kaldı, değil yedi yetmiş düvelle savaştı. Dinine, peygamberine küfredildi, okullara üniversitelere sokulmadı; bayrağı milliyeti hiçe sayıldı, hatta kendisi ''kendinden olanlarca'' bile hiçe sayıldı, yine yılmadı, yine bıkmadı, her tür pislikle mücadele etmesini bildi. Bu lağımla mücadele etmesini de bilir.

O köpekleri ''sallandırmak'' yerine sınır dışı etmeyi yeğleyen kahpe anlayışa da bin kez lanet olsun. Benim insanımın boğazı kesiliyor, o aşağılık veledi zinalar, orospu çocukları, kahpe çıkarmaları sınır dışı ediliyorlar.

Bu adalet gün gelip sizi çarpar. Hangi partiden, hangi zihniyet, fikriyattan olursanız olun.

: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 26 December 2018, Wednesday - 22:14
https://twitter.com/GencAtsizlar_/status/1077309301285371904

İlgili mecrada birçok başka görüntü de söz konusu.

https://twitter.com/GencAtsizlar_/status/1077308095150338048

Bu güne dek çevremdeki herkese, ''Vaktı gelecek, göreceksiniz, sabredin, gerekirse bu millet bu pisliklere gününü gösterecek.'' dedim. Denizli'de küçücük bir kızımıza tecavüz edilmesi sonrası zor zapt ettiler. Burası da Gaziantep. Bu milletin ayranı bir kabardı mı hiç kimse durduramaz.
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 02 January 2019, Wednesday - 00:12
Yaşlıları, küçükler, kadınları hariç; korkak birer it gibi kaçıp gelen ve iyilik nedir bilmez vatansız köpeklere benim 100.000lerce şehît verip koruduğum kurtardığım vatanımın, devletimin haklıkları, yurttaşlığı vatandaşlığı verilecek pespaye bir nesne değildir.

Bu kişiden bunu işitmek sevindiricidir.

: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 05 January 2019, Saturday - 21:55
http://forum.defenceturk.net/index.php?topic=401.new#new
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 22 January 2019, Tuesday - 16:44
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/kilis-artik-turk-sehri-degil-50492yy.htm
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Uygur 23 January 2019, Wednesday - 13:17
Geçen ay Suriyeli mülteciler(!) tarafından boğazı kesilerek saldırıya uğrayan kardeşimiz Necati Bağcı 1 aydır verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. Milletimizin başı sağ olsun.
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 23 January 2019, Wednesday - 17:39
Tümen (halk) bunları yazıyor. Karşılığı olacak. Türk'e fenâlık eden herkes, üstelik bir de el avuç açar hâlde olup da bize gelip öz ilimizde yurdumuzda bunu yapanlar çok fenâ, çok korkunç bunu ödeyecekler.
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 10 February 2019, Sunday - 01:19
Yine kahpeler kahpeliklerini kıldılar. Bir kayıp varmış denene göre. Milletin ayranı kabarınca nelerin olacağı mâlumdur. Boşuna demiyorum.

https://mobile.twitter.com/GencAtsizlar_/status/1094347625036500994
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 10 March 2019, Sunday - 06:06
Aslında bu konuların konuşulması "bazı" yetkililerce pek hoş karşılanmıyor ve bu tür konulara değinenler hırpalanıyorlar belki amma…

Biz Türk Milleti'nin bir ferdi olarak, aynı zamanda Türk toplumunun içinden de biri olarak; Türk toplumunun canını sıkan ve hatta canını yakan bu konuya temas etmek zorundayız.

29 Nisan 2011…

İşte ne olduysa bu tarihten sonra oldu. Suriye'deki iç karışıklıktan kaçan halk, Cilvegöz Sınır Kapısı'nda toplanmaya başladı. Türkiye, Suriye'deki iç karışıklıktan kaçan halka "Açık Kapı Politikası"adı altında ilk bu tarihte müsaade etti ve kapılarını ardına kadar açtı.

O dönemde 12 milyona yakın Suriyeli'nin ülkelerini terk ettiği bilgisi dünya gündemine düşerken, bu rakamın 2018 itibariyle 3 Milyon 570 bininin Türkiye'ye "sığınmacı" olarak kabul edildiği de kayıtlarda yerini almış bulunmakta. Tabi bu rakam İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü ile Mülteciler Derneği tarafından açıklanan raporlarda geçen rakam. Resmî olmayan, yani kayıt dışı ile beraber bu rakamın 4 milyonu aştığı iddia ediliyor.

Suriyeli "sığınmacılar" konusunda Türk Milleti'nden ciddi tepkiler var. Gözlemlediğimiz kadarıyla genel tepkinin sebebi, eli silah tutan erkeklerin de ülkelerini terk edip Türkiye'de refah içinde ve kaygısız, umursamaz tutumlar sergileyerek hayatını devam ettirmesidir. Türk Milleti yeryüzünde var olduğu günden bu güne kadar daima düşkünlere el uzatmıştır. İşin aslı Türk Milleti; kadın, kız, çocuk ve ihtiyar mihmanlar (misafirler) beklerken, karşısına savaştan, savaşmaktan kaçmış bir erkek güruhu çıkmıştır. Bütün rahatsızlığın, hatta asayişsizliğin en temel nedeni de budur ve sayıları da azımsanamayacak derece fazladır.

2011'den bu yana gelişen olayları göz ardı etmek mümkün değil. Suriyeli "sığınmacılar"ın kabulü, bugün Türkiye'de sosyal patlamaya zemin hazırlayacak derecede tehlikeli bir rahatsızlık oluşturuyor. Türkiye'de bazı il ve ilçelerde yaşanan üzücü hadiseler, bunun en büyük kanıtı. Ve bu olaylar gün geçtikçe artıyor. Bunu görmemek, bilmemek için sanırım Türkiye'de yaşamamak icap ediyor. Yahut İbn-i Sina'nın "Hiç kimse, görmek istemeyen kadar kör değildir" sözündeki gibi rahatsızlığı görmezden gelmek lazım. Lâkin hakikat, dağ gibi karşımızda durup, lav gibi içimizi yakmaya çoktan başladı bile.

Suriyeliler konusunda gazetelere, televizyonlara , radyolara düşen cinayet, kavga (ve sair) haberleri bilhassa son 2 yılda ciddi bir artışa geçmiştir. Bu haberlerden bazılarının başlıklarını sizlere aktaralım.

"İkitelli'de Suriyeli gerginliği." (25 Ağustos 2014)

"Ülkesindeki iç savaştan kaçarak GaziAntep'e yerleşen Suriyeli, kiracısı olduğu ev sahibini öldürdü." (12 Ağustos 2014)

"Konya'nın Beyşehir ilçesinde Suriyeli mültecilerle kavga: 2 ölü 3 yaralı." (10 Temmuz 2016)

"Elmalı'da Suriyeli gerginliği." (23 Eylül 2017)

"Torbalı'da Suriyeli gerginliği." (8 Nisan 2017)

"Sivas'ta Suriyeli gerginliği." (24 Ağustos 2017)

"Ankara'da Gerginlik: Suriyeli Mülteciler ile vatandaşlar birbirine girdi." (4 Temmuz 2017)

"Konya'da yaşayan Suriyeli genç, 8 aylık hamile kadını öldürdü." (20 Temmuz 2018)

"2 Türk komşusunu öldüren Suriyeli katil zanlısı sınırda yakalandı." (19 Haziran 2018)

"Elazığ'da, Suriyeliler ile mahalleli arasında büyük gerginlik." (05 Eylül 2018)

"Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde Suriyeliler ile mahalleli arasında kavga çıktı." (13 Eylül 2018)

"Suriyeliler ŞanlıUrfa'da 2 kardeşi öldürdü: 639 Suriyeli sınır dışı." (30 Eylül 2018)

"2 Suriyeli, Şişli'de yaşayan 80 yaşındaki Amerika uyruklu adamı öldürdü." (11 Eylül 2018)

Yaşanan hadiselerden de görüldüğü üzere durum hiç iç açıcı değildir. Kadim devletimizin yetkililerinin bu "sığınmacılar" konusuna, diğer konuların haricinde ayrıca eğilmesi ve üstüne düşmesi gerekiyor gibi. Hakikat o ki, Suriyeli "sığınmacılar" meselesi "çok acil" çözülmesi gereken meselelerden birisi olarak listede yerini çoktan aldı bile. Halbuki, 2011'in 29 Nisan'ından evvel Türkiye Cumhuriyeti'nin böyle bir meselesi yoktu.

Suriye yanıp tutuşurken; deniz kenarında, piknik alanında ellerinde nargile ile poz veren "rahat" Suriyeli misallerine karşılık, Suriye'de Mehmetçiğin yaptığı operasyonlar ve verilen şehitler Türk Milleti'nin hafızasında derin izler bırakmış olacak ki; şehit haberlerinin ardından bu tür görüntülere Türk Milleti'nin içten içe öfkesi artmaktadır.

Çarşıda, pazarda, gittiğimiz her yerde konuşulan bu Suriyeliler meselesinde vatandaş "bu ne bitmez misafirlikmiş, galiba bunlar bizim üstümüze kaldı" kabilinden konuşurken, Suriye'de hali hazırda savaşan Türkmen kardeşlerimizden edindiğimiz bilgiye göre ise; Suriye'den göç etmek yerine kalıp savaşmayı tercih eden halk, göç edenleri ihanetle itham ediyor.

Türkiye'de Türkler, Suriyeliler'in Suriye'ye geri dönmesini istiyor, istiyor amma; Suriye'den "sığınmacı" olarak başka bir ülkeye gitmemiş olan ve orada savaşan yerli halkta da "giden gitti, evleri, köyleri, her şeyleri bizimdir ve savaştan kaçanların burada işi yok" düşüncesi hakimdir.

Peki şimdi ne olacak?

Kadim devletimiz, ya kabul ettiği 4 milyondan fazla Suriyeli'yi gerisin geriye ait oldukları yere "güzel" bir şekilde, can sıkıcı olaylara mahâl vermeksizin gönderme kararı alacak; ya da vatandaşın "galiba bunlar bizim üstümüze kaldı" tespiti doğru çıkacak.

Yine resmî raporlardan edinilen ve kamuoyuna yansıyan bilgilere göre; 2011'den bu yana, Suriye uyruklu olup sonradan Türk vatandaşlığı alanların sayısı 55 bin 583 kişiye ulaşmış bulunuyor.

Hatta bir ilimizde TBMM'de kendilerini temsil edebilecek bir vekilleri dahi mevcut.

Temennimiz odur ki, bu mesele daha fazla büyümeden kadim devletimiz tarafından çözülür.

Şimdilik bu mesele hakkında diyeceklerimiz bundan ibaret. Bilahare başka bir yazıda yine icap ederse kalemi elimize alırız.

Tanrı, Türk'ü korusun.

Serhat KAHRAMAN / 04.10.2018

https://www.tahtapod.com/blog/suriyeliler-meselesine-genel-bakis
: Ynt: Suriyeliler Sorunu
: Caner Çetin 18 June 2019, Tuesday - 17:14
https://mobile.twitter.com/ttagrup/status/1140956060171345921