Forum Defence Turk

TÜZGÜ ve TOPLAŞMA YERİ => Söyleşme => : BLN-55 23 January 2018, Tuesday - 23:30

: TÜRK ASKERI PILOTLARIN GERCEK YETENEKELRI VE REEL OLAYLAR
: BLN-55 23 January 2018, Tuesday - 23:30
Dünya Askeri Otoriteleri Afrin'deki Türk Pilotunu Konuşuyor

Afrin operasyonu başlar başlamaz kahraman pilotlarımız hedefleri tam isabetle birer birer imha etmeye başladı. Bir pilotumuz silah deposunu 20 metreden yok etti.Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı harekatında Türk pilot dünya savaş tarihine geçecek bir risk alarak inanılmazı başardı.

PYD'li teröristlerin bir tüneldeki inine bomba bırakmak isteyen pilot, yere 20 metre mesafeye kadar alçalarak tüneldeki hedefi vurdu.

İÇİ SİLAH DEPOSU HALİNE GETİRİLMİŞ DAĞI VURMA GÖREVİNİ ALDI

Afrin'deki teröristler bir dağın altını silah ve mühimmat deposu haline getirmişti.

Pilot, Afrin'deki teröristler tarafından, içi silah deposu haline getirilen bir dağı vurma görevini aldı.

YUKARIDAN BIRAKACAĞI BOMBA YETERİNCE ETKİLİ OLMAYACAKTI

Ancak depo dağın altındaki bir tünelde bulunduğu için yukarıdan bırakılacak bir bomba işe yaramayacaktı.

Pilot bu noktada inanılmaz bir risk almayı tercih etti. Aklındaki manevrayı gerçekleştirebilmek için öngörülen süresi de hayli kısıtlıydı.

SANİYELERLE YARIŞTI, HEDEFİ LAZERLE İŞARETLEDİ

30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Ve pilot harekete geçti. Pilot, silah deposunun ağzına lazerle işaret koydu.

Ateşlemeyi yatay olarak yapması gerekiyordu. Deponun ağzını tam olarak görebilmek için hızla alçaldı. Öyle ki, istediği mesafeye geldiğinde yerden sadece 20 metre yüksekteydi.

TERÖRİSTLERİN İNİNİ DELDİ GEÇTİ

Bu büyük riske rağmen her şey yolunda gitti. Yatay olarak ateşlenen füze tam isabetle hedefi vurdu. Öyle ki, tepenin arkasına açılan diğer girişten de dumanlar yükseldi. Afrinde son durum

MESUT HAKKI CAŞIN: 30 SANİYESİ VARDI

Eski bir savaş pilotu olan Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın pilotun inanılmaz manevrasını şöyle yorumladı:

Pilot bu hedefi görüyor. Belli bir mesafeden hedef tespiti yapmış. Ona göre dalış açısını planlamış. En büyük riski göze alarak tüm hedefleri vurabileceğini göstermiş.

Buradaki yaklaşması, açısı pilotun inisiyatifine kalmıştır. Çünkü pilot demek, karar verebilen, inisiyatif sahibi, riski göze alabilen insan demektir. Kahramandır. Herkesin yapabileceği bir meslek değildir.

Tehdit süresi 30 saniyenin altında. 30 saniye içinde karar vermesi gerekiyordu. Bir de füzenin blast etkisi var. Zamanında kaçırmayı yapamazsa, kendi füzemizle kendimizi vururduk.
: Ynt: TÜRK ASKERI PILOTLARIN GERCEK YETENEKELRI VE REEL OLAYLAR
: Bismarck 24 January 2018, Wednesday - 09:26
Hocam bu 20 metreden vurma olayı twitter üzerinden gerek Turan Oğuz gerekte Arda Mevlutoğlu tarafından bayağı bir yorumlandı. Bana da açıkçası çok mantıklı gelmedi bu olay. Bu saldırı sırasında kullanılan Popeye I füzesinin 70-80 km gibi bir menzili var. 70-80 km'den vurabileceği bir hedefi 20 metreden vurmasının çokta bir anlamı yok. Diğer bir konu ise bu füzenin TV Güdümlü olması. Yani füze atıldıktan sonra pilotun gerekli düzenlemeleri yaparak füzenin hedefini vurmasını sağlaması lazım ki 20 metre mesafeden bunu yapması imkansıza yakın.

https://twitter.com/TSKGnkur/status/954944565433257984
https://twitter.com/5nci_Boyut/status/955818200909996032
: Ynt: TÜRK ASKERI PILOTLARIN GERCEK YETENEKELRI VE REEL OLAYLAR
: BLN-55 24 January 2018, Wednesday - 22:58
degerli kardesim,  adi iki gecen arkadasimiz  kendince fikirlerini söylemis, ikiside ne kadar uzman olsada ikizide ne pilot nede ordaydi...
bizde orda degildik, belki abarti vardir ama ben sahsen buna benzer bir sekilde bir olayin olduguna inaniyorum...
pilotlarimizin zamaninda it dalasi teknikleri ile yunan savas ucagini düsüren yetenege sahipler...

ben 5 yukari bes asaya buna benzer olayin oldugunu inanmaktayim... belki yaniliyorumdur...
: Ynt: TÜRK ASKERI PILOTLARIN GERCEK YETENEKELRI VE REEL OLAYLAR
: Bismarck 24 January 2018, Wednesday - 23:07
Tabii ki ne biz ne de o arkadaşlarımız oradaydı ama teknik bilgiler ışığında 20 metreden böyle bir atış yapılabilmesi mümkün değil. Bu kadar alçak bir irtifadan atılan bomba infilak etmez zaten. İnfilak etse beraberinde uçağı da götürür. Zaten TSK'nın da paylaştığı video açıkça gözüküyor bu. Mağaraya isabet eden füzeye havadan çeken pilotumuz aynı zamanda füzeyi de kontrol ediyor. Ben açıkçası bu tarz haberlerin hem sahada çarpışan askerlerimizin hemde ülkemizin dış basında komik duruma düşmesine sebep olduğu düşünüyorum.
: Ynt: TÜRK ASKERI PILOTLARIN GERCEK YETENEKELRI VE REEL OLAYLAR
: Paranormal 24 January 2018, Wednesday - 23:30
Nokta atışı dedikleri bu olsa gerek, film sahnesi gibi, ama gerçek  :o