Forum Defence Turk

ASKERÎ DÜŞÜNÜŞ => Harp Sanayii => Kuruluşlarımız => : YörükEfe 25 July 2017, Tuesday - 18:31

: ASELSAN
: YörükEfe 25 July 2017, Tuesday - 18:31
Turkcell, Aselsan’ın 4.5G antenini test ediyor

(http://savunmaveteknoloji.com/wp-content/uploads/2017/07/ulak.jpg)

Turkcell, ASELSAN’ın geliştirdiği yerli anteni çalışan şebekesi üzerinde test etmeye başladı. Yerli anteni deneyen ilk mobil operatör olan Turkcell, yerli 4.5G baz istasyonu projesiyle birlikte mobil haberleşme altyapısının millileştirilmesine destek veriyor.

Türkiye’nin teknolojide tüketen değil üreten bir ülke olması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Turkcell, teknolojide yerli üretimin desteklenmesi yolunda yeni bir adım daha attı.

Turkcell, bu kapsamda Türkiye’nin “ilk” yerli 4.5G baz istasyonu antenini çalışan şebekesinde test eden “ilk” operatör oldu. “İlk” olarak Turkcell’in girişimleri ile gündeme gelen, çalışmalarına başlanan yerli antenler Turkcell’in İstanbul ve Ankara’daki canlı şebekeleri üzerinde test ediliyor.

Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren ve Turkcell mühendislerinin de geliştirilme safhalarında görev aldığı yerli anten projesiyle teknolojideki dışa bağımlılığın azaltılarak bu alandaki yerliliğin artırılması hedefleniyor.

Yerli antenlerin seri üretimine geçilmesiyle birlikte önemli miktarda maddi kaynağın da yurt içinde kalması sağlanacak. ASELSAN’ın geliştirdiği yerli anten, yerli baz istasyonunun da en önemli parçalarından biri olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği projeyle daha önce bin 799 köyü mobil iletişim altyapısıyla buluşturan Turkcell, aynı köylere götüreceği 4.5G hizmeti için kuracağı altyapıda da yerli ürün kullanacak.

Turkcell şebekesini milli hale getiriyoruz

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin yaptığı açıklamada, “Daha 4.5G altyapı kurulumları devam ederken ULAK yerli baz istasyonu geliştirme projesine ilk günden destek vermeye başladık. Bu desteğimizin bir karşılığı olarak yerli baz istasyonunu gerçek şebekemizde test etmeyi sürdürüyoruz. Yine bu çalışmalarımızın sonucu olarak ASELSAN’la yaptığımız anlaşma kapsamında yerli anteni de şebekesinde canlı olarak deneyimleyen ilk mobil operatör olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Her 2 ürünün geliştirilmesi ve test sürecinde en aktif rolü oynayan operatör konumunda olduklarına vurgu yapan Gediz, yerli 4.5G anteni test süreçleri bittiğinde de şebekelerinde ilk kendilerinin kullanacaklarını bildirdi.

Gediz, ASELSAN’la aynı zamanda yerli 5G teknolojileri geliştirmek için birlikte çalıştıklarını ifade etti.

www.savunmaveteknoloji.com
: ASELSAN
: YörükEfe 31 December 2017, Sunday - 01:01
Antonov ile Aselsan arasında beklenen imzalar atıldı

(http://www.kokpit.aero//image/data/bon%20air/aselsan1-1.jpg)

Aselsan, Ukrayna uçak üreticisi Antonov ile An-132 uçağının otopilot sistemi dahil kokpit aviyoniklerinin üretilmesine dair bir anlaşma imzaladı.

Söz konusu gelişmeyi Türk Savunma Sanayi ve Silah Teknolojileri resmi Twitter hesabından bugün duyurdu.

Açıklamada, “Aselsan, Ukrayna uçak üreticisi Antonov ile An-132 uçağının otopilot sistemi dahil kokpit aviyoniklerinin üretilmesine dair bir anlaşma imzaladı.” İfadelerine yer verilirken, anlaşma kapsamında birçok aviyonik sistem ASELSAN tarafından üretileceği ve An-132’ye entegre edileceği belirtildi.

Daha önce 21 Aralık tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Emre Koyuncu şahsi Twitter hesabından Aselsan ve Antonov arasındaki anlaşmayı bildirmişti.

Koyuncu Ukrayna’da yapılan görüşmeleri, “Ukrayna’da ASELSAN ve Antonov ile potansiyel ortak projeleri konuşuyoruz. Güzel şeyler olacak inşallah…” sözleriyle duyurmuştu.

Halen Antonov şirketinin elindeki en büyük projelerden biri Suudi Arabistan ile yapılan anlaşma doğrultusunda Antonov 132 tipi çift motorlu, pervaneli askeri uçakları. Bu uçakların imalat hattı Suudi Arabistan’a taşınacak. 9.2 ton kargo kpasitesine sahip uçağın menzili 2.200 km. Saatte 550 km hız yapan uçak boş olarak 4.500 km’ye duraksız uçabiliyor.

 http://www.kokpit.aero/aselsan-antonov-isbirligi-yapacak

: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 16 February 2018, Friday - 22:28
ASELSAN'dan tarihi bir başarı daha.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/a2a1bd/806/378/0/25/640/325?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/2018/02/16/aselsandan-tarihi-bir-basari-daha-1518806711301.jpg)

Son yıllarda yakaladığı gelişim ivmesiyle hızla büyüyen milli savunma sanayinin başarılarına bir yenisi ekleniyor. ASELSAN tarafından üretilen Uzun Menzilli Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS), 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğultusunda hazırlanan Erken ihbar Radar Sistemi projesinin tedarik çalışmaları hızla devam ediyor.

2011 yılında başlayan proje, nihayete ermesiyle Türkiye'nin savunma alanındaki gücüne güç katacak. Milli Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ASELSAN tarafından üretilen sistemin ilk 4'ü 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

Türkiye, bu sistemle bölgedeki tüm hareketleri yakından takip edecek. Sistem, Türkiye'ye yapılacak olası bir saldırı sırasında erken tespit olanağı sağlayarak, tehdidin daha hızlı bertaraf edilmesini destekleyecek.

Son teknoloji ile donatılacak sistemin, uzun tespit menzilli ve taşınabilir olması güvenlik güçlerimize büyük kolaylık sağlayacak.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/16/160220181047562066955_3.jpg)

600-700 km tespit menzili hedeflenen sistem 3 boyutta tarama yaparak;
Hava-hava füzeleri
Hava-yer füzeleri
Alçak irtifa seyir füzeleri
Anti radyasyon füzeleri
Düşük surat ve düşük kesitli İHA'lar
Helikopterler
Uçaklar

Taktik, kısa, orta menzilli balistik füze gibi tehditlerin irtifa, kordinat gibi bilgilerini tespit ederek veri akışı sağlayacak.

Sistem aynı zamanda elektronik saldırılara karşı da dirençli olarak geliştiriliyor.

UZUN MENZİLLİ ERKEN İHBAR RADAR SİSTEMİ (EİRS)

EİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radardır. EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra Balistik Füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA'lı hedeflerin uzun menzilden tespit ve takip kabiliyetine de sahiptir. EİRS, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla huzme oluşturma yeteneğine sahiptir. EİRS'in, tespit ve takip performansını artırmak amacı ile meteorolojik verileri kullanabilme özelliği bulunmaktadır. EİRS'i oluşturan, radar, haberleşme / komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmaktadır. Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan EİRS'in, kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. EİRS mevcut radar ağlarına bağlanarak, AWCIES formatındaki mesajlarla, 3B hava resmini diğer sistemlerle ve Kontrol İhbar Merkezleri ile telsiz veya radyolinkler üzerinden paylaşabilir.

EİRS, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS'lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir. Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla, uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edilmiştir. EİRS'in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını desteklemektedir. EİRS, geniş frekans bandında frekansta ve zamanda hareketlilik, yan huzme karartma, düşük yan huzme sevilerine sahip olma gibi elektronik korunma özelliklerine sahiptir.

OPERASYONEL VE TEKNİK ÖZELLİKLER

Uzun Menzilde Geniş Tehdit Setine Karşı Etkinlik
Çok Düşük RKA'lı Hedeflerin Uzun Menzilden Tespit ve Takibi
Balistik Füzelerin Tespit ve Takibi
Yatay ve Düşey Eksende Elektronik Tarama
Katı Hal Güç Yükselteç Teknolojisi
Sayısal Hüzme Oluşturma
Çeşitli Taktik Operasyon Modları
Hedef Sınıflandırma Yeteneği
Milli MOD5/S Uzun Menzilli IFF Sistemi (NATO ile uyumlu (STANAG-4193))
Lokal ve Uzak Radar Kontrolü
Performans Değerlendirme Alt Sistemi
Kontrol İhbar Merkezlerine ve NATO ACCS'a Entegrasyon
Hava ve Füze Savunma Sistemlerine Entegrasyon
Taktik Haberleşme Ağlarına Uyumluluk
Gelişmiş Elektronik Koruma Tedbirleri ve Siber Güvenlik
Anti-Radyasyon Füzelerine Karşı Önlemler
10 Ton Sınıfı Taktik Tekerlekli Araçlar ile Taşınabilme
C130/A400M ile Taşınabilme
7/24 Çalışma
3000 Saat MTBCF% 99.9 Kullanıma Hazır Olma
30 Dakika Kurulum ve Toplanma Süresi
Gelişmiş Sistem İçi Test Yetenekleri / 30 Dakika MTTR
Zorlu Çevre Koşullarına Dayanım (MIL-STG-810G)
Rüzgar Enerji Santrallerinin Olumsuz Etkilerine Karşı Özel Algoritmalar

https://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2018/02/16/aselsandan-tarihi-bir-basari-daha
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 22 February 2018, Thursday - 12:58
Geleceğin insansız akıllı karıştırma sistemi OPKAR

Uzaktan Kontrol Edilebilir Elektronik Harp Sistemi (OPKAR) ASELSAN’ın Elektronik Harp teknolojisindeki geniş bilgi birikimi ve tecrübesinin bir ürünü olarak tasarlandı.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/02/22/220220181001351409981_2-41.jpg)

Sistem son teknoloji ürünü yüksek hızlı Direkt Sayısal Sentezör (Direct Digital Synthesis) ve RF teknolojisi kullanılarak, yüksek esneklik ve fonksiyonellik sağlayacak şekilde entegre edildi.
 
OPKAR Saha Birimleri tek başına, uzaktan kontrollü veya grup halinde koordine edilerek Elektronik Harp tehdit sahasında kullanılabilmekte.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/22/220220181001351409981_3.jpg)

OPKAR Sistemi haberleşme karıştırma yeteneğine ek olarak ses karıştırma ve aldatma modları gibi fonksiyonlarıda beraberinde sunmaktadır. OPKAR Sistemine karıştırma operasyonlarında kullanılacak karıştırma profilleri ve aldatma operasyonlarında kullanılacak ses kayıtları programlanarak yüklenebilmektedir.
 
Standart taşınabilir bir bilgisayarda çalışan OPKAR Görev Yazılımı üzerinden direkt kablo bağlantısı yapılarak veya Uzak Komuta Birimi aracılığıyla OPKAR Saha Birimlerinin tüm yetenekleri kolaylıkla kullanılabilmektedir.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/22/220220181003281408289_3.jpg)

OPKAR Saha Birimi diğer Saha Birimleriyle dinamik olarak oluşturulan şebeke ağı (mesh network) üzerinden haberleşebilmektedir.
 
Muhabere operatörlerine karıştırma şartlarında çalışma eğitimi verilmesi
Muhabere ve elektronik harp sistemlerinin elektronik destek özelliklerinin test edilmesi
Hedef muhabere sistemlerine karşı geliştirilen karıştırma tekniklerinin test edilmesi
 
Operasyonel Yetenekler

Dar Bant Karıştırma
Baraj Karıştırma
Reaktif Karıştırma
Aldatma
Spektrum görüntüleme
Şebeke Ağı (Mesh network) Haberleşmesi
Tekli (sırt tipi/sabit), uzaktan komutalı ve grup halinde operasyonel kullanım
 
Genel Özellikler

Kompakt Tasarım
Frekans Kapsaması: V/UHF
Çıkış Gücü: Müşteri özelinde çözüm önerisi
Çalışma Sıcaklığı: -30°C / +50°C
LI-ION bataryaları ile aralıksız 2,5 saat karıştırma yeteneği
AM ve FM desteği
Önceden yüklenmiş ses dosyaları ile aldatma
Karıştırma bandı dışında haberleşme
Uzaktan kontrollü şebeke ağı (mesh network) altyapısı
Gömülü GPS Alıcısı
OPKAR Saha Birimleri arasında GPS disiplinli atomik saat ölçekli zaman senkronizasyonu
OPKAR Saha Birimleri koordineli grup operasyon desteği
Cihaz İçi Test (CİT) ve kolay bakım yetenekleri
 
Kullanıcı dostu grafik arayüzü

AC batarya şarj ünitesi
Zaman planlı operasyonlar
Korunmuş frekans ve frekans bantları
 
Opsiyonel Uygulamalar

Radyo Frekans(RF) Kontrollü El Yapımı Patlayıcı (RFEYP) düzeneklerinin etkisiz hale getirilmesine yönelik sırt/araç tipi reaktif karıştırma uygulamaları.
 
Kullanıcı arayüz ekranı

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/22/220220181003591405287_3.jpg)

http://www.star.com.tr/teknoloji/gelecegin-insansiz-akilli-karistirma-sistemi-opkar-haber-1312634/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 26 February 2018, Monday - 18:38
Yerli imkanlarla geliştirilen lazer işaretleyicili kamera CATS

Son dönemde teröristlerin korkulu rüyası olan yerli SİHA'ların (Silahlı İnsansız Hava Aracı) gözü niteliğindeki yerli lazer işaretleyicili kamera CATS, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer, hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı özellikleriyle terörle mücadalede kritik bir öneme sahip.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/02/26/260220181735190347221_2-41.jpg)

ASELSAN'ın geliştirdiği çok algılayıcılı bir  keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS, insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil, bir çok sabit veya döner kanatlı hava platformlarında kullanılabiliyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/26/260220181735190347221_3.jpg)

61 kilogram ağırlığındaki sistemde, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer ve hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı ile düşük ışık kamerası gibi bir çok özellik yer alıyor. Çoklu ve eşzamanlı hedef takibi yapabilen CATS, yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/26/260220181735490349527_3.jpg)

CATS'in özellikleri:
 
Kullanım Alanları
Hedefleme
Keşif ve Gözetleme
 
Genel Özellikler
220 mm Çaplı Ortak Optik Açıklık
IR, HDTV, DI-NIR Kameraların Dar Görüş
(Açısı ve Çok Dar Görüş Açısı İçin Çok Büyük Optik Açıklık)
Daha Büyük Optik Açıklık Sayesinde
(Alınan Daha Fazla Işık ile Daha İyi Görüntü)
Kalitesi ve Daha Uzun Menzil
Küçük ve Hafif Sistem
Tek Bir "Hatta Değiştirilebilir Birim"
Üstün Menzil Performansı
Yüksek Performanslı IR Kamera
Gerçek "Full High Definition" (1920x1080)
HDTV Kamera
Sayısal Büyütme Uygulanmaksızın
1920x1080p Video Çıkışı
"High Definition" (1280x720p) HDTV

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/02/26/260220181736200342069_3.jpg)

(Kameralara Göre 2.25 Kat Daha Fazla)
Sensör Pikseli
Düşük Işık (DI-NIR) Kamera
IR, HDTV ve DI-NIR kameralar için ortakgörüş açıları
Lazer Hedef İşaretleyici ve Mesafe Ölçer
Lazer Noktalayıcı ve Aydınlatıcı
Dahili Sensör Hizalama Birimi
Tümüyle Sayısal Video İşleme Hattı
Gelişmiş Görüntü İşleme
Çoklu Hedef Takibi
 IR, HDTV ve DI-NIR Videoları Üzerinde
Eşzamanlı Hedef Takibi
Hassas Hedef Konumu Belirleme
Hareketli Hedefin Yönünü ve Hızını Belirleme
Ataletsel Ölçüm Birimi
Hassas Stabilizasyon
Platform ile Otomatik Hizalanma
 Yüksek İrtifalardaki Çok Düşük Sıcaklıklarda Çalışma

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-imkanlarla-gelistirilen-lazer-isaretleyicili-kamera-cats-haber-1314208/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 09 March 2018, Friday - 16:41
Mehmetçiğin yeni süngüsü ALKAR göreve hazır

'Mehmetçiğin yeni süngüsü' olarak nitelendirilen ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen otomatik havan silah sistemi ALKAR'ın önemli kalifikasyon testleri geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlandı.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/03/09/090320181136470914641_2-41.jpg)

Özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımıyla çeşitli platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ve bunlar için lojistik destek sağlayan ASELSAN, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünlere imza atıyor.
 
ASELSAN, bu kapsamda otomatik havan silah sistemi ALKAR'ı geliştirdi.
 
ALKAR, araçlara monte edilerek ya da sabit olarak üslerde kullanılabilen, 360 derece ateş etme yeteneğine sahip modern bir otomatik havan silah sistemi olarak ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak üretildi.
 
Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre görev yapabiliyor.
 
(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/09/090320181136470914641_3.jpg)

Hedefte tam isabet
 
ALKAR'ın namlusu hedefe milyem hassasiyetle otomatik yönleniyor. Merminin havada yol alacağı her santim hesaplanarak hedefte tam isabet sağlanıyor. ALKAR, haritadan komutanın seçtiği noktalara anında yönlenerek hedefler ateş altına alınıyor.
 
ALKAR’da mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızı ve hassas elektro-mekanik taret sistemiyle namlu 360 derece dönebiliyor, sistem yüksek namlu açılarında atış yapabiliyor. Tüm bunlar geniş bir etki alanı sağlarken üç havanın yaptığı etkiyi ALKAR'ın tek başına yapabilmesini sağlıyor.
 
ASELSAN tarafından yerli ve özgün geliştirilen geri tepme mekanizması sayesinde atış sırasında oluşan basınç en aza indiriliyor. Bu özellik havan silah sisteminin tekerlekli ve paletli farklı araçlarda kullanımını sağlıyor.
 
Sistem, gece-gündüz koşullarında, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanım için tasarlandı. Önemli kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayan ALKAR, göreve çıkmak için gün sayıyor.
 
ALKAR, ilk kez isimsiz 13. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı'nda tanıtılmıştı.

http://www.star.com.tr/guncel/mehmetcigin-yeni-sungusu-alkar-goreve-hazir-haber-1318202/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 10 March 2018, Saturday - 19:05
Yerli baz istasyonu ULAK'ta teslimatlar başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonunda teslimatları bu ay başlayacak. Evrensel Hizmet Fonu kapsamındaki ihale dolayısıyla Turkcell 498, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye ortaklığı ise 600 ULAK baz istasyonu siparişi verdi. Yılın ikinci yarısında ise her GSM operatörüne 250 ULAK baz istasyonu teslimatı yapılacak' dedi.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/03/10/100320181247496008756_2-41.jpg)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonunda teslimatların bu ay başlayacağını belirterek, Evrensel Hizmet Fonu kapsamındaki ihale dolayısıyla Turkcell'in 498, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye ortaklığının ise 600 ULAK baz istasyonu siparişinin bulunduğunu söyledi.
 
Arslan, GSM operatörlerinin sahada ULAK testlerine katılıp, başarılı bir şekilde tamamlandığını teyit eden imzaların alındığını anlatarak, kırsalda Evrensel Hizmet Fonu kapsamında baz istasyonu kurulmasıyla ilgili daha önce çalışma yaptıklarını anımsattı.
 
Çalışmalar kapsamında bin 799 yerleşim yerine yapılan kurulumun, 4,5G seviyesine getirilmesi konusunda ihaleyi kazanan Turkcell tarafından 498 ULAK baz istasyonu siparişinin verildiğini dile getiren Arslan, ULAK AŞ tarafından söz konusu üretimin ağustos ayı içinde tamamlanacağı sözünün alındığını söyledi.
 
250 TESLİMAT YAPILACAK
Bin 472 yerleşim yerine ise baz istasyonu kurulumuna ilişkin ihalenin de Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından kazanıldığını ifade eden Arslan, bu ihale kapsamında da yaklaşık 600 ULAK baz istasyonu teslimatının yapılacağını kaydetti.
 
Yılın ikinci yarısında ise bahsi geçen 600 ULAK baz istasyonu yapımının gerçekleştirileceğini belirten Arslan, "Ayrıca her GSM operatörümüze bu sene içinde 250 ULAK baz istasyonu teslimatı yapılacak." diye konuştu.
 
İspanya'daki GSMA Mobil Dünya Kongresi 2018'de GSM operatörü temsilcilerinin, üretilecek bütün ULAK baz istasyonlarını alacaklarını söylediklerine dikkati çeken Arslan, söz konusu baz istasyonunun üretim kapasitesinin artırılacağını kaydetti.
 
Arslan, Türkiye'de milli ve yerli ürünlerin kullanılacağı bir pazar olduğunu dile getirerek, ULAK'ın bunlardan birisi olduğunu, yerli anten üretim çalışmalarının da bulunduğunu anlattı.
 
Bakanlık olarak bu tür çalışmalara her türlü desteği verdiklerine işaret eden Arslan, "Çünkü biliyoruz ki ülkemizde bunları kullandıkça, bunlara imkan oluşturdukça belli bir tecrübeden sonra bu ürünleri, şirketler dışarıya satabilme kabiliyetine sahip olacak." değerlendirmesinde bulundu.
 
Arslan, bu tür çalışmaları hem destekleyeceklerini hem de sektörün gelişmesi için şirketlerin önünün açılacağını sözlerine ekledi.

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-baz-istasyonu-ulakta-teslimatlar-basliyor-haber-1318611/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 10 March 2018, Saturday - 19:11
ASELSAN, sağlığa da ekonomiye de iyi gelecek

Savunma sanayii şirketi ASELSAN, sağlık teknolojilerinde de dışa bağımlılığı azaltacak yerli tasarım ve üretim üzerinde çalışıyor.

(http://www.trthaber.com/resimler/846000/847343.jpg)

ASELSAN, bir yandan sağlık teknolojileri alanında dünyayla rekabet edebilecek yeni cihazlar geliştirmeyi, diğer yandan da tıbbi cihaz yerlileştirme projelerinde yer alarak, Türkiye'nin bu alandaki önemli bir eksiğini kapatmayı hedefliyor.

Şirket, Türkiye'nin katma değeri yüksek yeni nesil teknolojiler geliştirme çabasına "tıbbi görüntüleme cihazları" alanında katkıda bulunmak için üniversiteler, KOBİ’ler, Ar-Ge merkezleri ve yan sanayi firmaları ile iş birliklerine gidiyor. ASELSAN, sağlık teknolojilerinde söz konusu amaçlara ulaşma doğrultusunda geçen yıl bir dizi proje yürüttü.

Mobil Dijital X-Ray yerli olarak üretilecek

2015'te başlatılan ve Mobil Dijital X-Ray Cihazı'nın yerli olarak geliştirilmesi amaçlanan projede tasarım faaliyetlerine devam edildi.

(http://www.trthaber.com/dosyalar/images/aselsan1(2).jpg)

Ayrıca geçen yıl Bilkent Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) ile Manyetik Rezonans (MR) Görüntüleme Cihazı geliştirilmesi konusunda iş birliği yapıldı ve projede tasarım faaliyetlerine başlandı.

ASELSAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın öncülüğünde hazırlanan Sanayi İşbirliği Programı yönetmeliğine uygun olarak, tıbbi cihazların yerlileştirilmesi projesinde yer alınmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Bu konuda Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi tarafından talep edilen bilgilerin sağlanması ve sunulması için gerekli faaliyetler yürütüldü.

Öte yandan, sivil ve askeri savunmanın kritik bir alanı olan biyolojik savunmaya yönelik tespit, teşhis, analiz ve simülasyon sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesi ve bu kapsamda gerekli teknolojilerin kazanılması amacıyla biyotanı ve KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı savunma sistemi) sistemlerine yönelik araştırma çalışmalarına devam edildi.

(http://www.trthaber.com/dosyalar/images/aselsan2(1).jpg)

Teşhiste de ithalat faturasında da önemli

ASELSAN ve UMRAM'ın üzerinde çalıştığı MR görüntüleme cihazı, organların, yumuşak dokuların, kemiklerin ve diğer tüm iç yapıların görüntülenmesinde kullanılıyor. Bu işlemler sırasında güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanıldığından radyasyon içermiyor. Oluşturulan görüntüler radyolog tarafından değerlendirilip raporlanıyor.

MR, yumuşak doku hastalıklarında, beyin-omurilik, boyunla ilgili hastalıklarda, kas-iskelet sitemi ile ilişkili rahatsızlıklarda, karaciğer, pankreas gibi karın içi organların görüntülenmesinde, kalp ve damar hastalıklarında kullanılıyor.

Kalp ve kardiovasküler sistem hastalıklarının tanısında hızlı, yan etkisiz bir seçenek oluşturan MR, kanser tanısında da çok etkili bir inceleme yöntemi olarak tercih ediliyor.

Bu özellikleri nedeniyle MR görüntüleme cihazı hem sağlık hizmeti sunumunda, hem de sağlık teknolojileri alanındaki ithalat faturasında önemli bir yer tutuyor.

Yıllık fatura 58 milyon doları buluyor

Türkiye'de son 5 yılda MR görüntüleme cihazı ithalatına 231 milyon dolar harcandı. Bu dönemde söz konusu cihazlar için yapılan yıllık ithalat 36 milyon dolar ile 58 milyon dolar arasında değişti. Bu faturanın yüzde 80'ini Almanya ve ABD'den ithal edilen cihazlar oluşturdu. Söz konusu dönemde Almanya'dan 134 milyon dolar, ABD'den ise 51 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

Cihazların ithalatında öne çıkan diğer ülkeler ise Hollanda, Japonya ve Çin oldu.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/aselsan-sagliga-da-ekonomiye-de-iyi-gelecek-354588.html
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 10 March 2018, Saturday - 19:31
Yerli imkanlarla geliştirilen hayat kurtaran sistem: Özışık CMDS

Yerli imkanlarla ASELSAN tarafından üretilen ÖZIŞIK Sistemi 2006 yılından beri TSK envanterindeki 350’den fazla hava platformunda aktif olarak kullanılan ve kendini operasyon bölgesinde ispat etmiş bir sistem. Ayrıca ÖZIŞIK sistemi yurt dışına da ihraç ediliyor.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/03/10/100320181743469546338_2-41.jpg)

Karşı tebdir atma sistemleri savunma amaçlı kullanılan elektronik harp karşı tedbirlerindendir. Feda edilebilir yükler atarak düşman hava savunma silah sistemlerini yanıltmak maksadıyla kullanılır. Konvansiyonel chaff ve flare günümüzde en yaygın şekilde kullanılan sistemlerdir. Karşı tedbir atma sistemleri hava aracı tarafından çekilmeyen RF(Radyo frekansı) sahte hedefler atabilme imkân ve kabiliyetine de sahip

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/10/100320181739226959501_3.jpg)

ÖZIŞIK Karşı Tedbir Atma Sistemi:
 
• ​Tehdit tespiti sonrası hızlı reaksiyon
• Tamamen programlanabilir Görev Veri Dosyası mimarisi
• Sayısal kokpite entegre edilebilir tasarım
• Süit Merkezi Yönetim Birimi ile tehdide özel optimum karşıtedbir tekniğinin uygulanması
• Yoğun tehdit ortamında pilot için minimum iş yükü
• Otomatik, Yarı-Otomatik, Manüel ve By-Pass çalışma modları

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/10/100320181739476950026_3.jpg)

• Eş zamanlı atım
• RF ve Elektrooptik güdümlü füzelere karşı çok sayıda Chaff/Flare atım programı
• Sürekli envanter izleme ve kritik mühimmat sayısında uyarı bildirimi
• By-pass hatları ile maksimum yedekleme
• Otomatik hatalı atım algılama ve aynı cins başka bir mühimmatla telafi
• Standart NATO kartuşları ve muadilleri ile uyumluluk
• Ayrık hat aktivasyonu seçeneği ile çok hızlı reaksiyon

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/10/100320181740266954671_3.jpg)

http://www.star.com.tr/guncel/yerli-imkanlarla-gelistirilen-hayat-kurtaran-sistem-ozisik-cmds-haber-1318703/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 10 March 2018, Saturday - 19:39
ASELSAN ATOM'u yeniledi.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/abca3e/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi-1520665842864.jpg&mw=752&mh=700)

Afrin'deki Zeytin Dalı operasyonunda kullanılan ATOM 35 geliştirildi, bundan sonra hareketli terör unsurlarını da vuracak. İşte haberin ayrıntıları...
Geliştirdiği ileri teknoloji silah ve mühimmatlarla Afrin'deki Zeytin Dalı Harekâtı'nda Mehmetçiğin gücüne güç katan ASELSAN, bir yandan ileri teknoloji ürünleriyle savunma sanayiine destek verirken diğer yandan da üretilen mühimmatın TSK'nın ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/a5b0b0/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi-1520665842031.jpg&mw=752&mh=700)

DELİK DEŞİK EDİYOR

Zeytin Dalı operasyonunda sabit terör hedeflerini vurmak için kullanılan ve yüzlerce parçacıkla hedefe tesir eden ATOM, şimdi de hareketli terör unsurlarını da yok etmek için yeniden geliştirildi. 35 milimetre çapındaki ATOM 35, içinde yüzlerce parçacıkla atıldığı hedefi imha ediyor.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/690894/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi-1520665842338.jpg&mw=752&mh=700)

Patlama sırasında hedefe yayılan parçacıklar, atış yapılan noktayı adeta delik deşik ediyor. Şu anda bina ve korunak gibi teröristler tarafından kullanılan sabit hedefler için kullanılan ATOM 35 daha da geliştirildi.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/250fa9/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi-1520665840957.jpg&mw=752&mh=700)

MENZİLİ 4 KM

Edinilen bilgiye göre çalışmalar tamamlandığında bu mühimmat pikap tarzı araçların arkasına ağır makineli tüfek ve kısa menzilli top yerleştirerek hareket etmeye çalışan teröristler için de kullanılabilecek.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/406a25/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi-1520665836704.jpg&mw=752&mh=700)

Aynı zamanda terör örgütlerinin havadaki mini insansız hava araçlarına karşı da yine bu mühimmatın kullanılabileceği öğrenildi.

https://www.ahaber.com.tr/teknoloji/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi?paging=1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 10 March 2018, Saturday - 20:58
http://www.defenceturk.net/aselsanin-2017-yili-nasil-gecti-2
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 12 March 2018, Monday - 23:02
AKKOR sistemi bu yıl teslim edilecek

ASELSAN’ın Altay Ana Muharebe tankını korumak üzere milli imkanlarla geliştirdiği AKKOR Aktif Koruma Sistemi’nde önemli bir gelişme yaşandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında Kasım 2015'de imzalanan sözleşmede AKKOR’un ilk prototip teslimatının 2020 yılında gerçekleşmesi öngörülüyordu. AKKOR sistemi bu yıl teslim edilecek.

2017 Yılı Faaliyet Raporu’nu yayınlayan ASELSAN, 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılacak projeler arasında AKKOR Aktif Koruma Sistemi’ne de yer verdi. Proje hakkında bilgi veren dokümanda yakın mesafeden atılan RPG ve Anti-Tank güdümlü mermilerin yüksek doğrulukla tespit ve takibini gerçekleştirmek üzere Fiziksel İmha Radarı geliştirme çalışmalarına devam edildiği bilgisi verildi. Raporda 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılması planlanan ve üzerinde çalışmaların devam ettiği ürünlere yer verilirken AKKOR Projesine de yer verildi.

http://www.star.com.tr/teknoloji/akkor-sistemi-bu-yil-teslim-edilecek-haber-1319137/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 12 March 2018, Monday - 23:08
ASELSAN'dan teröre karşı silah tespit radarı

ASELSAN, havaalanı, tren istasyonu, alışveriş merkezi ve miting alanları gibi insan topluluklarının bulunduğu yerlerde güvenliği sağlamak amacıyla başlattığı radar çalışmasını tamamladı.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/03/12/120320181525432905682_2-41.jpg)

ASELSAN’ın 2017 faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre radar insanların üzerine gizlenmiş patlayıcı, silah gibi tehditleri tespit ve teşhis ediyor.  ASELSAN, raporda TÜBİTAK TEYDEB desteğiyle sürdürülen 3 Boyutlu Görüntüleme Radarı geliştirme çalışmalarının tamamlandığını ifade ederken radara ilişkin görsel paylaşmadı.

http://www.star.com.tr/teknoloji/aselsandan-terore-karsi-silah-tespit-radari-haber-1319252/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 12 March 2018, Monday - 23:11
ASELSAN’ın LGK-84 kitleri gün sayıyor

(http://www.c4defence.com/ImageM/f5ee5851-c27f-44ee-8fe2-b3230c07fcdf.jpg)

ASELSAN’ın 2017 yılı faaliyet raporuna göre Güdüm Kitleri Projeleri Lazer Güdüm Kiti (LGK) Geliştirilmesi ve seri üretimi çalışmaları kapsamında önemli gelişmeler yaşanıyor. Daha önce MK-82 genel maksat bombalarına takılan LGK-82 seri üretimi devam ederken MK-84’lerde kullanılacak kitte ASELSAN’ın LGK -84 kitleri gün sayıyor. Rapora göre Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullandığı MK-84 genel maksat bombalarına takılacak olan LGK-84 için sertifikasyon faaliyetleri kapsamındaki yer testleri ve esir taşıma testleri tamamlandı, son aşama olan atış testlerine geçildi. Raporda, “MK-84 genel maksat bombalarına takılan Hassas Güdüm Kitlerinin (HGK-2) seri üretimlerine devam edilmekte ve ihtiyaç makamı olan Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatları gerçekleştirilmektedir. Mühimmata daha yüksek vuruş hassasiyeti ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilme yeteneği sağlayacak olan Lazer Arayıcı Başlık (LAB) geliştirme çalışmaları tamamlanmış, gerçekleştirilen atışlı testler ile hedefler başarıyla vurulmuştur. HGK-2 LAB seri üretim faaliyetlerine devam edilmektedir” ifadesine yer verildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsanin-lgk84-kitleri-gun-sayiyor/5856/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 12 March 2018, Monday - 23:13
Kızılötesi termal sisteme milli göz

(http://www.c4defence.com/ImageM/581abc06-ccf9-4714-8b8e-3abae754cbb9.jpg)

ASELSAN, 2017 yılı faaliyet raporuna göre kızılötesi görüntüleyicilerin en kritik noktasında önemli bir gelişme yaşandı. Rapora göre ASELSAN mühendislerinin milli imkanlarla geliştirdiği Soğutmasız Kızılötesi Termal Dedektör (Mikrobolometre) testlerden başarıyla geçti. ASELSAN’ın ürettiği ilk bolometre tipi soğutmasız kızılötesi dedektör 2017 yılı içerisinde ASELSAN ürünü Termal Silah Dürbününe entegre edildi. Söz konusu dedektörlerin ASELSAN’da seri üretimine yönelik altyapı çalışmaları ise devam ediyor.

(http://www.c4defence.com/ImageM/097b8a9b-2e43-4f8c-b682-d39d8cb4929a.png)

http://www.c4defence.com/Gundem/kizilotesi-termal-sisteme-milli-goz/5857/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 12 March 2018, Monday - 23:29
ASELSAN Katar'da "Şimşek" oldu

ASELSAN, Katar'da Barzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren ve Türkçe anlamı "Şimşek" olan BARQ isimli ortaklık kurulmasına yönelik sözleşme imzaladı.

(https://i.dunya.com/2/670/377/files/2018/3/12/406943/406943.jpg?v=1520862783)

ASELSAN tarafından, Katar'da Barzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren BARQ (Şimşek) isimli ortaklık kurulmasına yönelik sözleşme imzalandı.

ASELSAN, kontrollü ve sürdürülebilir büyüme için birçok ülkede iş ortaklıklarıyla ciddi adımlar atıyor.

Bir süre önce Katar'da proje ofisi açan şirket, bu ülkenin de yer aldığı Ortadoğu coğrafyasındaki varlığını uzun soluklu iş birliklerine dönüştürmek için girişimlerde bulunuyor.

ASELSAN, son olarak Katar'da Barzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren bir ortaklık kurmak üzere harekete geçti. Bu yöndeki mutabakat metni, şirket ve holding yöneticileri tarafından Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) imzalandı.

Bu kapsamda, Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemleri ile keşif gözetleme amaçlı elektro optik sistemler başta olmak üzere üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Üretim, Katar Silahlı Kuvvetlerinin gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilebilecek.

Fuarda, BARQ bünyesinde geliştirilmesi ve üretilmesi planlanan bazı ürünler de sergilendi.

Öte yandan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Barzan Holding arasında ortak iş birliğine yönelik mutabakat muhtırası da tören kapsamında imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, imza töreninde yaptığı konuşmada, muhtıranın birçok fırsat ve iş birliği için önemli bir ilk adım olduğunu vurguladı.

Demir, "Bu anlaşma iki kardeş ülke arasındaki ciddi iş birliği niyetini göstermektedir. Her iki ülke için faydalı sonuçlar doğuracaktır." dedi. 

https://www.dunya.com/sirketler/aselsan-katarda-simsek-oldu-haberi-406943
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 16 March 2018, Friday - 22:25
Sivas'ta üretilen silah dürbünleri Afrin'de kullanılıyor

Sivas'ta faaliyet gösteren ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi'nde üretilen dürbünler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan güvenlik güçlerince kullanılıyor. Yıldırım, 'Gece görüşlü dürbünü Filipinler ordusu da kullanıyor, yine Kazakistan, Ürdün ve Katar'a da ürünlerimizi gönderiyoruz.' dedi.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/03/16/160320181523302171668_2-41.jpg)

ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım, Sivas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ASELSAN ve Sivaslı iş adamları ortaklığıyla kurulan tesisin 2016 yılından bu yana üretim yaptığını belirtti.

Fabrikada gece görüş, kızılötesi ve gündüz görüş mercekleri ile dürbünlerin üretildiğini aktaran Yıldırım, "Ürünlerimizin birçoğu da şu anda silahlı kuvvetlerimiz tarafından kullanılmakta. Aktif olarak Afrin'de Sivas'ta ürettiğimiz dürbünler kullanılmakta. Bu bizleri gururlandırıyor." dedi.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/16/160320181522262172165_3.jpg)

Yıldırım, Sivas'ta savunma sanayisini geliştirerek, bu alanda en az 10 tesisin faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini dile getirerek, "ASELSAN, öncü olmuştur, şu anda tedarikçilerini yetiştirmektedir. Sivas'ta diğer sanayi kuruluşlarına da iş vermekte. Yatırımlarımız devam ediyor, ikinci fabrikaya da bu yılın sonuna doğru başlamayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Fabrikanın Türkiye'de ASELSAN ve sivil ortaklı tek tesis olduğunu da aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"10 yıl sonraki hedefimiz savunma sanayinde Ankara'dan sonra Sivas'ın olması. Özellikle milli mercek konusunda Türkiye'de bizden başka yerde yok. Bu ihtiyaçlarımız bugüne kadar dışarıdan karşılanıyordu. Ordumuzun, polisimizin, güvenlik kuvvetlerimizin kullanacağı silah üstü dürbünleri Sivas'ta yapmaya talibiz."

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/16/160320181522472171351_3.jpg)

Yıldırım, üç vardiya çalışılarak üretilen dürbünlerin Ankara'ya gönderildiğini, buradan da ihtiyaç durumuna göre Afrin'e yollandığını aktararak, "Afrin'e gündüz görüşlü dürbünlerimizi, jandarmanın kullandığı dürbünlerimizi, tanklara takılan dürbünlerimizi gönderdik ve şu anda orada kullanılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ürünlerin yurt dışına da gönderildiğini ifade eden Yıldırım, "Gece görüşlü dürbünü Filipinler ordusu da kullanıyor, yine Kazakistan, Ürdün ve Katar'a da ürünlerimizi gönderiyoruz." dedi.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/03/16/160320181523082177534_3.jpg)

http://www.star.com.tr/teknoloji/sivasta-uretilen-silah-durbunleri-afrinde-kullaniliyor-haber-1320793/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 16 March 2018, Friday - 23:30
ASELSAN tanksavarla hedefi 12'den vurdu

ASELSAN'ın Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı'na entegre ettiği Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ne ilişkin atış testleri başarıyla gerçekleştirildi.

(https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/Contents/2018/03/16/thumbs_b_c_1a44d40bdb25a2f2a86460ca18f4b633.jpg)

ASELSAN'ın Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı'na entegre ettiği Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ne ilişkin atış testleri başarıyla yapıldı.

Nurol Makina'nın NMS 4X4 aracıyla ilk kez Katar'a ihraç edilen ve böylece bir ordunun envanterinde yer alan Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin geliştirilmesi, entegrasyonu ve yeni versiyonlarına ilişkin çalışmalar sürüyor.

(https://aa.com.tr/uploads/userFiles/61711173-5fde-465e-9a7e-6afe03048c5b/fernando%2Faselsan_1.jpg)

Bilgisayarlı atış kontrol kabiliyeti
Kullanıcı etkileşimini en aza indirecek şekilde tasarlanan sistem, bilgisayarlı atış kontrol kabiliyetine sahip bulunuyor.

Sistem, modüler yapısı sayesinde kule üzerinden Kornet, Hellfire, Javelin, Shershen ve OMTAS gibi tanksavar güdümlü mermileri ateşleyebiliyor. Seçilen füzenin güdüm sistemine göre kule üzerine RF veya lazer işaretleyici yerleştirilebiliyor. Füze sayısı, kullanıcı taleplerine göre değiştirilebiliyor. Füzelere ilave olarak sisteme yakın koruma maksatlı 7,62 milimetre ve 12,7 milimetre makineli tüfekler ile 25 milimetre top entegre edilebiliyor.

(https://aa.com.tr/uploads/userFiles/61711173-5fde-465e-9a7e-6afe03048c5b/fernando%2Faselsan_2.jpg)

Sistem testten başarıyla geçti
ASELSAN, Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin zırhlı araç üzerindeki performansını Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı ile değerlendirdi. Atış testleri, Konya Karapınar'daki test sahasında gerçekleştirildi. Atışlarda hedefler etkili şekilde vuruldu. Sistem testten başarıyla geçti.

Atış testine ilişkin görüntüler ise hem Ejder Yalçın'ı hem de Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ni envanterine katan Katar'da düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) paylaşıldı.

ASELSAN'ın Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ ve Katar Savunma Bakanlığına bağlı Barzan Holding ile kurduğu BARQ (Şimşek) ortaklığının standında Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin yeni tasarımı, atış testi görüntüleri eşliğinde sergilendi. Fuardaki yeni Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin merkezinde makineli tüfek, iki yanında ise ikişer adet tanksavar füze fırlatıcı yer alıyor.


https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsan-tanksavarla-hedefi-12den-vurdu/1090470

: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 21 March 2018, Wednesday - 16:14
Pakistan JF-17'lerde ASELPOD testlerine başladı

Aselsan tarafından geliştirilen, hassas atış imkanı sunan ASELPOD Hedefleme Podu´nun ilk yurtdışı müşterisi olan Pakistan Hava Kuvvetleri, JF-17 uçaklarında testlere başladı. Projede yerli teknoloji ile geliştirilen sistemler, Pakistan´ın Çin ile ortak tasarladığı JF-17 uçaklarında kullanılıyor.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/03/21/210320181524540233845_2-41.jpg)

Hava Kuvvetleri´nin gece, gündüz ve her türlü hava şartında hassas vuruş imkan ve kabiliyetlerini artırmak için ASELPOD Projesine 2006´da başlandı. İlk aşama Türk Hava Kuvvetleri için hem F-16 hem de F-4E 2020´lerde kullanılmak üzere 4 adet sistem için imza atıldı.
 
Aselsan tarafından tamamen özgün, milli ve güncel teknolojiler kullanılarak yurt içinde geliştirilen sistemler, 1´inci Hava İkmal Bakım Merkezi ve 401´inci Test Filo işbirliği ile F-16 ve F-4E 2020 Phantom II uçaklarına entegre edildi. Sistemin testleri sürerken Pakistan ASELPOD´u ilgi ile takip etmeye başladı.
 
10 Haziran 2o16 tarihinde Pakistan ile 16 adet ASELPOD alımı için 25 milyon dolarlık anlaşma yapıldı. Bu anlaşmayı geçen yıl 16 adetlik ikinci parti siparişi izledi. Pakistan bu podların Çin ile ortak geliştirdiği JF-17 uçaklarına takılmasını istedi.
 
Uçağın altına takılan 235 kilogram ağırlığında, 2.35 metre uzunluğunda, 43 cm genişliğindeki pod, kızılötesi veya gündüz kamerası videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabilmekte. Özel kamera ile gece ve gündüz aynı anda 8 hedef takip edilebiliyor. Podun menzili ise 55 kilometre.

http://www.star.com.tr/teknoloji/pakistan-jf17lerde-aselpod-testlerine-basladi-haber-1322643/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 25 March 2018, Sunday - 15:36
ASELSAN'ın ATOM 35 mühimmatı düşmana korku salacak

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_75402_25032018140235.jpg)

Zeytin Dalı operasyonunda sabit hedeflerini vurmak için kullanılan ve yüzlerce parçacıkla hedefe tesir eden ATOM, şimdi de hareketli unsurları yok etmek için yeniden geliştirildi.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_90961_25032018140236.jpg)

35 milimetre çapındaki ATOM 35, içinde yüzlerce parçacıkla atıldığı hedefi imha ediyor. Patlama sırasında hedefe yayılan parçacıklar, atış yapılan noktayı adeta delik deşik ediyor.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_42573_25032018140237.jpg)

Bu mühimmat pikap tarzı araçların arkasına ağır makineli tüfek ve kısa menzilli top yerleştirerek kullanılabilecek.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_29523_25032018140237.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_86780_25032018140238.jpg)

Hangi mesafede patlayacağı planlanabilen ATOM 35, hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre yüksek vuruş hassasiyetini yakalayabiliyor.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_21328_25032018140239.jpg)

ATOM 35, 4 kilometre etkili menzile sahip.

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_89583_25032018140239.jpg)

Teknik Özellikler

* Tam Atım Mühimmatın Ağırlığı : 1750 gr

* Tam Atım Mühimmatın Uzunluğu : 387 mm

* Tapa : Zaman Programlı

* Intihar Modlu Dip Tapa

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_83352_25032018140239.jpg)

* Namlu Çıkış Hızı : 1020 m/sn

* Maksimum Menzil : 12500 m

* Etkili Menzil : 4000 m

* Kullanılabileceği Silah : 35×228 mm 90 Kalibre

* Şeritsiz Silah

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_97665_25032018140240.jpg)

Genel Özellikler

* Hassas Namlu Çıkış Hızı Düzeltmesi

* Geliştirilmiş Parçacık Saçılımı

* Yüksek Penetrasyon Etkinliği

* 4 km Etkili Menzil

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_97665_25032018140240.jpg)

* Yüksek Güvenilirlik Değerine Sahip Güvenlik ve Kurma Mekanizması

* Yüksek Hassasiyetli Zaman Programlama

* Elektromanyetik Karıştırmaya Karşı Dayanım

* 20 Yıl Raf Ömrü

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_67678_25032018140241.jpg)

Hedef Seti

35 mm ATOM Hava Savunma

* Havadan Karaya Füzeler

* Seyir Füzeleri * IHA

* Savaş Uçakları

* Helikopterler

* Çeşitli Kara Hedefleri

35 mm ATOM ZMA

* Ana muharebe tankları

* Zırhlı muharebe araçları

* Hafif zırhlı/zırhsız araçlar

* Piyade birlikleri

* Bina, korunak vb. sabit hedefler

* Sütre gerisinden taarruz eden birlikler

* IHA

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_57725_25032018140242.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_69602_25032018140242.jpg)

(http://fotogaleri.star.com.tr/fotogaleri/act/710046_71360_25032018140243.jpg)

http://www.star.com.tr/foto-galeri/aselsanin-atom-35-muhimmati-dusmana-korku-salacak-galeri-710046/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 26 March 2018, Monday - 23:04
ASELSAN’a Hassas Güdüm Kiti siparişi

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/03/HGK-1.jpg)

ASELSAN’a Türk Hava Kuvvetleri için Hassas Güdüm Kiti (HGK) siparişi verildi.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında Hassas Güdüm Kiti Projesi ile ilgili olarak 23 Mart 2018 tarihinde, 264 milyon 183 bin Türk Lirası tutarında bir sözleşme imzalandı. Açıklamada, söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2019-2020 yıllarında gerçekleştirileceği ifade edildi.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2017/05/hassas_g%C3%BCd%C3%BCm_kiti-618x260.jpg)

HGK

  40000 ft irtifada 25 km menzile ulaşan HGK, 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürmekte, böylece mevcut bombalar, her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, 6.3 m sapma değerinde yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlamaktadır.

http://www.defenceturk.net/aselsana-hassas-gudum-kiti-siparisi
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 02 April 2018, Monday - 01:01
ASELSAN - LSS Lazer Savunma Sistemi

: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 03 April 2018, Tuesday - 16:50
ASELSAN'ın yeni üyesi NEFER zorlu testi geçti

(http://i.internethaber.com/2/600/309/files/2018/3/31/1859659/1859659-98nUZP.jpg)

ASELSAN uzaktan komutalı silah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi NEFER, Kazakistan'ın zorlu kış koşullarında gerçekleşen müşteri testlerini başarıyla tamamladı.

Paletli veya tekerlekli kara araçlarına takılabilen NEFER, hem NATO silahlarının kullanımda olduğu ülkeler hem de Rus menşeli silahları envanterlerinde bulunduran ülkeler için ideal bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

Türk savunma sanayisinin lider şirketlerinden ASELSAN, Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere tüm müşterilerine özgün ürün ve sistemler sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

UZAKTAN KOMUTALI
Alınan bilgiye göre, ASELSAN uzaktan komutalı silah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi NEFER, Kazakistan'ın zorlu kış koşullarında denendi.

TAM NOT ALDI
Müşteri testlerini başarıyla tamamlayan NEFER, atışlarda gösterdiği performans ile yetkililerden tam not aldı.

HAFİFLİĞİ VE DÜŞÜK SİLÜETİYLE PAZARDA BİR İLK
Batı veya Doğu menşeli 25/30 milimetrelik otomatik topların ve antitank füzelerinin takılabildiği, üzerinde 7.62 milimetre eş eksenli silahın bulunduğu NEFER silah sistemi, hafifliği ve düşük silüetiyle de pazarda bir ilk olma özelliğini taşıyor.

İDEAL BİR SEÇENEK
NEFER, 6x6 ve 8x8 paletli veya tekerlekli kara araçlarına takılabilirken, hem NATO silahlarının kullanımda olduğu ülkeler hem de Rus menşeli silahları envanterlerinde bulunduran ülkeler için ideal bir seçenek olarak ortaya çıkıyor.

NEFER ayrıca üzerindeki gelişmiş görüş sistemi ve atış kontrol bilgisayarı sayesinde gece ve gündüz koşullarında otomatik hedef tespit, takip imkanı ve yüksek doğrulukta balistik çözüm ile sabit ve hareketli hedeflere isabetli atış imkanı da sunuyor.

(http://i.internethaber.com/uploads/content/nefer-1jpgwcSvkLO6.jpg?v=1522490055)

Bugüne kadar 14 ülkede 2 binin üzerinde uzaktan komutalı silah sistemi kullanımda olan ASELSAN, yeni ürünü NEFER'i başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri olmak üzere dost ülkelerin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli de NEFER'in Kazakistan'daki testleri başarıyla geçtiğini resmi Twitter hesabından duyurdu. Canikli, NEFER'in atışlarda gösterdiği performans ile yetkililerden tam not aldığını bildirdi.

(http://i.internethaber.com/uploads/content/nefer-2jpg2PZwYw02.jpg?v=1522490073)

http://www.internethaber.com/aselsanin-yeni-uyesi-nefer-zorlu-testi-gecti-1859659h.htm
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 03 April 2018, Tuesday - 20:47
ASELSAN, yeni yönetim kurulunu duyurdu

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün atandı.

ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu'nun 02.04.2018 tarihli toplantısında;

- Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Haluk Görgün'ün, Başkan Vekilliği'ne Mustafa Murat Şeker'in seçilmesine,

- Murahhas Aza olarak Haluk Görgün ve Mustafa Murat Şeker'in seçilmesine, karar verilmiştir.”

http://www.kokpit.aero/aselsan-da-yonetim-degisikligi
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 16 April 2018, Monday - 20:32
ASELSAN ile TÜSAB, yerli tıbbi cihaz için işbirliği protokolü imzaladı

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve ASELSAN arasında yerli sağlık biyoteknolojisi üretimi alanında işbirliği protokolü imzalandı. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, "Amacımız gelecekte bizim kullanmış olduğumuz sağlık ürünlerinin, cihazlarının Türkiye'de üretilmesini sağlamaktır" dedi. ASELSAN Genel Müdürü Eken ise, "Türkiye'de oluşturduğumuz teknoloji birikimini ülkemizin sağlık konusundaki ihtiyaçlarına yönelik ürünlerle ortaya koymak ve çözümler üretmek istiyoruz" diye konuştu

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/e525e1/752/395/0/0/1138/596?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/04/16/yerli-tibbi-cihaz-icin-isbirligi-protokolu-1523896661290.jpg)

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, bakanlık toplantı salonunda gerçekleştirilen imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, ASELSAN'ın teknolojisinden ve bilgi birikiminden tıbbi cihazlar alanında da yararlanacağını belirterek, "Önümüzdeki yıllar içerisinde biyoteknoloji, tıbbi cihaz ve sağlık alanında bizim kullandığımız malzemelerin yerlileştirilmesi konusunda işbirliği yapılacak. Bununla ilgili ilk çalışmamız tıbbi cihazlar noktasında devam ediyor." dedi.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/dae6ad/0/0/0/0/709/487?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/04/16/yerli-tibbi-cihaz-icin-isbirligi-protokolu-1523896678753.jpg&mw=555)

"KULLANACAĞIMIZ TIBBİ CİHAZLARI TÜRKİYE'DE ÜRETMEK İSTİYORUZ"

TÜSEB ve ASELSAN gibi iki gücü birleştirdiklerini ifade eden Gümüş, "Amacımız gelecekte bizim kullanmış olduğumuz sağlık ürünlerinin, cihazlarının Türkiye'de üretilmesini sağlamaktır. Bu işbirliğinin hedefimize ulaşması noktasında hayırlı sonuçlar getirmesini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/c77980/0/0/0/0/709/464?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/04/16/yerli-tibbi-cihaz-icin-isbirligi-protokolu-1523896690704.jpg&mw=555)

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken ise savunma sanayinde oluşturdukları teknolojik birikimi savunma sanayi dışındaki alanlarda da Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu konularda kullanmak için yoğun bir faaliyet içerisinde olduklarını, bu konuda uzmanlaşan ekipler kurduklarını söyledi.

UZMANLAŞAN EKİPLER KURULDU

Son dönemde sağlık alanındaki faaliyetlerini artırdıklarını dile getiren Eken, "Türkiye'de oluşturduğumuz teknoloji birikimini ülkemizin sağlık konusundaki ihtiyaçlarına yönelik ürünlerle ortaya koymak ve çözümler üretmek istiyoruz." dedi.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/ec48f7/0/0/0/0/709/931?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/04/16/yerli-tibbi-cihaz-icin-isbirligi-protokolu-1523896689656.jpg&mw=555)

"ASELSAN GÜCÜNÜ ISPAT ETTİ"

TÜSEB Başkanı Fahrettin Keleştemur da ASELSAN'ın çok büyük teknolojiye ve altyapıya sahip bir kuruluş olduğunu vurgulayarak, "Şu ana kadar yaptıklarıyla ASELSAN gücünü ispat etmiştir. Son yıllarda da sağlık biyoteknolojisiyle de ilgilenmeye başlamıştır." dedi.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/a6eab7/770/406/0/0/1138/600?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/03/09/aselsandan-universiteyi-fabrikaya-tasiyacak-imza-1520578156854.jpg)

TÜSEB'in sağlık bilimi ve biyoteknolojisi konusunda Ar-Ge yapmak ve destek sağlamak amacıyla kurulduğunu dile getiren Keleştemur, protokolle sağlık biyoteknolojisi konusunda Türkiye'nin acil ihtiyacı olan ürünlerin elde edilmesine yönelik çalışmalar yapılacağını aktardı.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/c89b7b/770/406/0/0/1138/600?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2018/02/11/aselsandan-tarihi-bir-basari-daha-1518372125985.jpg)

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş ve ASELSAN Genel Müdürü Eken, sağlık biyoteknolojisi üretimi alanındaki protokolü imzaladı.

https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/04/16/aselsan-ile-tusab-yerli-tibbi-cihaz-icin-isbirligi-protokolu-imzaladi
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 16 April 2018, Monday - 20:48
Mut verici. Kutlu olsun.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 16 April 2018, Monday - 22:01
ASELSAN, Instagram'da

ASELSAN, takipçileriyle yeni resmi Insragram hesabından buluşacak. Firma, fotoğraf paylaşım sitesinde kuruluşundan bugüne fotolar paylaşacak.

(http://www.c4defence.com/ImageM/aa305974-e2da-4af3-baae-530a62164594.jpg)

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-instagram-da/6099/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 17 April 2018, Tuesday - 20:57
ASELSAN'ın yeni silahı KORHAN göreve hazır

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/66e0f3/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/04/17/aselsanin-yeni-silahi-korhan-goreve-hazir-1523954711516.jpg&mw=752&mh=700)

ASELSAN, yakın zamanda duyurduğu ve ilgiyle karşılanan KORHAN silah kulesi için görev bekliyor.

Şirket, savunma sistem teknolojileri alanında kara sistemleri, uzaktan komutalı silah sistemleri, komuta kontrol ve bilgi sistemleri, tank sistemleri, hava ve füze savunma sistemleri, hava savunma top ve akıllı mühimmat sistemleri, hava savunma komuta kontrol sistemleri, su altı/su üstü deniz sistemleri, torpido ve su altı sistemleri konularında ileri teknoloji ürün çözümleri için çalışmalar yürütüyor.

Söz konusu alanlarda başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede kullanılan ürünler geliştiren ASELSAN, gelişen teknolojiler ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor. Mevcut ürünlerine çeşitli kabiliyetler ekleyen ASELSAN, bunun yanında yeni özgün ürünlere imza atıyor.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/577806/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/04/17/aselsanin-yeni-silahi-korhan-goreve-hazir-1523954719812.jpg&mw=752&mh=700)

Geçen yıl İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) bir dizi yeni ürününü tanıtan ASELSAN, geçen sürede bu ürünlere yönelik çalışmalar gerçekleştirdi.

Şirketin fuarda en dikkat çeken ürünlerinden KORHAN silah kulesi de bu sürede hazır hale getirildi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları dikkate alınarak geliştirilen KORHAN'ın üretimi için ihtiyaç ve tedarik makamlarının kararları bekleniyor

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/57af01/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/04/17/aselsanin-yeni-silahi-korhan-goreve-hazir-1523954718783.jpg&mw=752&mh=700)

Milli donanım ve mühimmat

KORHAN, muharebe sahası ihtiyaçlarını en ileri teknolojik olanaklardan yararlanarak karşılamak üzere geliştirdi.

Yüksek ateş gücüne sahip, gelişmiş hedef tespit ve takip sistemleriyle donatılan KORHAN, kendini koruma ve çevresel farkındalık sistemleriyle kullanıcı ve sistem bekasını en üst seviyede sağlayabiliyor.

KORHAN, açık ve genişletilebilir mimarisiyle yeni ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenebilecek.

Sistemde, ana silah olarak yüksek atım hızına sahip 35 milimetre top kullanılıyor. Söz konusu top Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından üretiliyor. KORHAN, herhangi bir dışa bağımlılık olmaksızın Türkiye'de üretilen 35 milimetre parçacıklı mühimmatı kullanma kabiliyetine sahip bulunuyor.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/d96a66/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/04/17/aselsanin-yeni-silahi-korhan-goreve-hazir-1523954715011.jpg&mw=752&mh=700)

Tehdit tipine uygun mühimmat seçimi

Akıllı mühimmat kullanımı yoluyla sütre arkasında bulunan hedeflere karşı yüksek etkinlik gösteren KORHAN, tehdit oluşturan helikopter, uçak ve insansız hava araçlarına karşı da öz savunmasını sağlayabiliyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen otomatik şeritsiz mühimmat besleme mekanizması sayesinde tehdit tipine uygun mühimmatın seçilerek atılmasına imkan tanıyan sisteme, zırh delici, antipersonel, hava hedeflerine yönelik ya da tahrip edici nitelikteki mühimmatlar harekat ihtiyaçlarına göre yüklenebiliyor.

Sistemde, karadan gelen yakın tehditlere karşı öz savunma için ana silahla aynı atış hattı mekaniğine yerleştirilmiş 7,62 milimetre makineli tüfek yer alıyor.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/327a04/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/04/17/aselsanin-yeni-silahi-korhan-goreve-hazir-1523954723276.jpg&mw=752&mh=700)

KORHAN'a güç katan yeni donanımlar

ASELSAN tarafından geliştirilen yeni nesil haberleşme sistemleriyle donatılan KORHAN, aynı zamanda müşterek görev icra edeceği unsurlarla eş güdüm sağlanması için komuta kontrol ağı içinde görev icrasına yönelik tüm yetenekleri barındırıyor.

Lazer tespit ve ikaz sistemleri bulunan sistem, geliştirilen aktif kendini koruma sistemi "AKKOR", kompozit ya da seramik modüler zırh koruması ve sis havanları sayesinde yüksek beka kabiliyetine sahip olarak tasarlandı.

KORHAN, 360 derece çevresel farkındalık sağlayan panoramik görüş sistemi, silaha bağımlı nişancı ve bağımsız komutan görüş sistemleri, silah sistemine entegre görev yapacak uydu tipi mini insansız hava aracıyla (MİHA) muharebe sahasına tam hakimiyet ve düşmana karşı üstünlük sağlayacak.

KORHAN, üzerindeki keskin nişancı yeri tespit sistemi sayesinde özellikle meskun mahallerde ateş altında kaldığı durumlarda tehdidin yönünü tespit ederek otomatik yönlenerek tehdidi etkisiz hale getirebilecek.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/04/17/aselsanin-yeni-silahi-korhan-goreve-hazir?paging=1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 24 April 2018, Tuesday - 22:21
Aselsan mühendis arıyor!

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/as-muh2.jpg)

Aselsan, kendi bünyesinde istihdam etmek üzere mühendis alımı yapacak. Kariyer sitesi üzerinden yayınlanan ilanın detayları şöyle:

Genel Nitelikler

Adayların;

Lisans eğitimini üniversitelerin Elektronik/Bilgisayar/Makine veya Malzeme/Metalürji Mühendisliği Bölümleri'nde tamamlamış,

Doktora derecesine sahip ya da yakın zamanda doktora çalışmalarını bitirecek durumda,

Erkek adaylar için askerlik görevini yapmış ya da tecilli,

İyi derecede İngilizce dil bilgisine sahip olmaları gerekmektedir.


İş Tanımı
2017-2018 Eğitim yılında eğitim hayatına başlayan ASELSAN Akademi Lisansüstü Eğitim Programı kapsamında, Akademik İlişkiler Müdürlüğü’ndeçalışmak üzere arayışta olduğumuz doktora derecesine sahip mühendis adaylarımız;
 

ASELSAN Akademi’nin Üniversiteleri ile Akademik İlişkilerini yürütülmesinde,

ASELSAN‘ın Teknoloji Yol Haritasına uygun yüksek lisans ve doktora konularının belirlenmesinde,

Belirlenen tez konularında çalışabilecek akademisyenlerin tespit edilmesinde ve gerekli koordinasyonun sağlanmasında,

Devam eden yüksek lisans ve doktora tezlerindeki gelişmelerin takip edilmesinde,

ASELSAN Akademi kapsamında yüksek lisans ve doktora çalışmalarının sunulacağı Kongre/Seminer/Çalıştay’ların düzenlenmesinde,

Yukarıdaki amaçlarla gerektiğinde yurtiçi/yurtdışı üniversitelerle, araştırma merkezleri ve teknoloji geliştirme merkezleri ile teknik ve idari toplantılar yapılmasında,

Kendisine belirtilen alanlarda teknolojik gelişmeleri takip edilmesi ve raporlanmasında katkı sağlayacaklardır.

http://www.kokpit.aero/aselsan-muhendis-
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 24 April 2018, Tuesday - 23:02
TSK’ya altı Korkut

(http://www.c4defence.com/ImageM/13b795a0-7ef0-4642-a983-25ff4294a492.jpg)

Makina ve Kimya Kurumu (MKEK) Genel Müdür Ahmet Taşkın, alçak hava savunma sistemi Korkut’tan altı adedinin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edileceğini açıkladı. Savuma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) 29’ncu Olağan Genel Kurul Toplantısı ve Sektörel Buluşma toplantısına katıldı. Burada sektörele yönelik bir değerlendirme konuşması yapan Genel Müdür Taşkın MKEK’in çalışmalarını aktardı. Taşkın,  Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi (KORKUT)  hakkında açıklamada bulundu. Taşkın, 35 mm Parçacıklı Mühimmat kullanabilen namlulu sistemi MKEK’in ürettiğini ancak başka firmaların ön plana çıktığı belirterek, “altı adet Korkut haftaya TSK’ya teslim edilecek” dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/tskya-alti-korkut/6154/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 24 April 2018, Tuesday - 23:19
Aselsan’ın akıllı 40mm mühimmatı testlere başladı

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/04/40mm.png)

ASELSAN’ın yaptığı yeni açıklamalara göre Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilen, havada infilak eden akıllı 40 mm bombaatar mühimmatı kalite kontrol testlerine başlandı.

19 Nisan günü Kuala Lumpur’da düzenlenen Defence Systems Asia (DSA) sergisinde konuşan ASELSAN Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanı Mustafa Kaval, kalifikasyon testlerinin önümüzdeki üç ay içinde tamamlanıp seri üretime geçileceğini bildirdi. Yeni mermiler mühimmat arayüzü ile haznede, havada infilak etmesini sağlayan ayarlanabilir fünyeye sahip.

http://www.defenceturk.net/aselsanin-40mm-test-basladi
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 01 May 2018, Tuesday - 13:34
Yerli imkanlarla üretilen Minyatür Bomba bu yıl envantere giriyor

Hava Kuvvetleri envanterine bu yıl girmesi beklenen Minyatür Bomba (MB) şimdiden düşmana korku salıyor. Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti’nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/05/01/010520181058029976510_2-41.jpg)

Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla öne çıkıyor. 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri vuran MB, 60-70 kilometre uzaklıkta ise bir uçak hangarının üst betonunu delip hangara girip içeride patlayabiliyor.
 
Amerikan Small Diameter Bomb'un yerli eş değeri olan ASELSAN MB (Minyatür Bomba) bu yıl Hava Kuvvetleri envanterine giriyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/05/01/010520181058029976510_3.jpg)

ASELSAN’nın proje yöneticisi, TÜBİTAK SAGE’nin ise harp başlığı geliştirilmesinden sorumlu kuruluş olarak yer aldığı Minyatür Bomba ilk olarak IDEF’17 fuarında ortaya çıktı.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/05/01/010520181058029976510_2-41.jpg)

Proje kapsamında düşman hava savunma sistemleriyle bu sistemlerin koruması altındaki hedeflere karşı F-16, F-4/2020 ve F-35 uçaklarından atılabilecek mühimmat ve çoklu taşıma salanı prototipleri geliştirilecek, entegrasyon ve sertifikasyonu yapılacak.

ASELSAN Minyatür Bomba’nın (MB) Hava Kuvvetleri envanterine 2018 başında girmesi beklenmektedir. Halen tasarım aşamasında olan Minyatür Bomba, Hassas Güdüm Kiti’nin tüm özelliklerini taşıdığı gibi, kanatlarıyla uzun mesafelerde etkin sonuçlar veriyor. Hava Savunma Sistemlerine takılmadan hedefe varan Minyatür bombanın etkili mesafesi 100 kilometreye çıkıyor. Boyutu diğer bombalara göre daha küçük olan 110 kg ağırlığındaki MB mühimmatından bir uçak 8 adet taşıyabiliyor. MB, beton delici çok güçlü harp başlığıyla, 100 km uzaklıktaki radar üssü gibi hedefleri ve 60-70 kilometre uzaklıkta bulunan uçak hangarını imha edebilmekte.

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-imkanlarla-uretilen-minyatur-bomba-bu-yil-envantere-giriyor-haber-1337724/


: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 05 May 2018, Saturday - 19:58
Yerli ve milli baz istasyonu ULAK gelecek hafta Kars'ta hizmete girecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın gelecek hafta Kars'ta hizmete girme seremonisi yapılacak.' dedi.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/05/05/050520181141041896296_2-41.jpg)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın gelecek hafta Kars'ta yapılacak seremoniyle hizmete gireceğini belirterek, "Böylece Türkiye'nin her yerinden yerli ve milli baz istasyonlarıyla hizmet verilecek." dedi.
 
Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 500'den az kişinin yaşadığı yerlerde haberleşme hizmeti sağlamak için baz istasyonlarını Evrensel Hizmet Fonu kapsamında bakanlığının kurduğunu, bu nedenle yerli ve milli ULAK'ı çok önemsediklerini söyledi.
 
Kurulumu gerçekleştirilen bin 799 noktadaki baz istasyonunun 4,5G seviyesinde hizmet verebilmesi için çalışma başlattıklarını anımsatan Arslan, bin 472 noktaya baz istasyonu kurulumuna ilişkin ikinci fazın da GSM operatörlerince yürütüldüğünü bildirdi.
 
Söz konusu çalışmaya ilişkin süreçlerin başlatıldığına işaret eden Arslan, bu ihalelerde yerli baz istasyonu kurulması şartı getirdiklerini vurguladı.
 
Arslan, Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın yapımının tamamlandığını, testlerinin yapıldığını ve sahada kullanımının başladığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Bakanlık olarak evrensel hizmet kapsamında birinci faz için şu ana kadar 150 ULAK ekipmanının testini ve fabrika kabullerini yaptık. Bu ay içinde 150'sinin daha testini yapacağız. Haziran ayında 189 ULAK'ın teslimini gerçekleştireceğiz. Biz ULAK'ta birinci fazda yüzde 10 olan yerlilik oranını yüzde 43'e yükselttik. İkinci fazda 590 noktada yerli ve milli baz istasyonu kullanılacak. İkinci fazda yüzde 30 öngördüğümüz yerlilik oranı da yüzde 54 oldu. Bu bizi memnun ediyor."
 
Evrensel hizmet kapsamında bin 80 ULAK siparişinin verildiğini aktaran Arslan, GSM operatörlerinin sipariş sayısının da 625 olduğunu dile getirdi.
 
Arslan, ULAK baz istasyonunun tüm GSM operatörlerince kullanılmasına ilişkin seremoninin gelecek hafta Kars'ta yapılacağını belirterek, böylece Türkiye'nin her yerinden yerli ve milli baz istasyonlarıyla hizmet verileceğini bildirdi.

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-ve-milli-baz-istasyonu-ulak-gelecek-hafta-karsta-hizmete-girecek-haber-1339309/
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 05 May 2018, Saturday - 20:21
Kutlu olsun. Vatana yarar getirsin. Adını da güzel seçmişler. Ulamak'tan, ''ulak'', yani ulayan, ulaştıran.
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 06 May 2018, Sunday - 23:10
İki gün önce baktım DefenceTurk üyeliğinden. Olağanüstü bir atılım bu. Bunun büyük yarar getireceği kanısındayım. Görebildiğimce hep böylesi çalışır bir yapının eksikliği dillendiriliyor idi ülkemiz adına uzun yıllardır. Bu atılım emsal teşkil etsin ve yurdumuzun önünü daha da açsın inşallah.

Kutlu olsun.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 08 May 2018, Tuesday - 23:57
Aselsan’ın hedefi savunmada bağımsızlık

(https://cdn.turkmedya.com.tr/aksam/imgsdisk/2018/05/08/080520181808550499873_2.jpg)

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Haluk Görgün, Aselsan’ın ihracatla büyüyeceğini açıkladı.

“Aselsan dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi içinde 57’inci sırada; 5 kıtada, 60’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor; 6 ülkede de doğrudan yatırımları var. Büyüme planlarımız içinde şirket satın alma ve birleşmeleri de var” diyen Görgün, Aselsan’ın NATO ile ortak araştırma-geliştirme ve üretim programlarıyla yüksek ürün kalitesi sağladığını vurguladı.

MİLLİ TEKNOJİNİN ADRESİ

Görgün, satışların yüzde 52’sini TSK’ya, yüzde 33’ünü özel ve kurumsal müşterilere, yüzde 15’ini ise yurt dışına yaptıklarını belirterek, Aselsan’ın ‘milli, yerli, özgün ve güvenilir’ teknolojinin en önemli adresi haline geldiğini söyledi. Aselsan’ın 1 milyar 675 milyon TL ile Türkiye’de savunma sanayi Ar-Ge’sinin yüzde 33’ünü tek başına yaptığını vurgulayan Görgün, şöyle devam etti:

“Aselsan’ın yarattığı teknolojiler, sivil sektörlerde de ulaşım, enerji, güvenlik ve sağlık elektroniği alanında da kullanılıyor. Hedefimiz Türkiye’nin teknolojide dışa bağımlılığını en aza indirmek, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesini sağlayarak ülkenin cari açığının azaltılmasına katkı yapmak.”

https://www.aksam.com.tr/guncel/aselsanin-hedefi-savunmada-bagimsizlik/haber-733457
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 14 May 2018, Monday - 12:42
ASELSAN'dan silah sistemi ihracatı

(https://cdn.turkmedya.com.tr/aksam/imgsdisk/2018/05/14/140520181146393092328_2.jpg)

ASELSAN tarafından Muhafız Silah Sistemi ihracatına yönelik ismi açıklanmayan bir ülkeyle sözleşme imzalandı.
Şirketten yapılan açıklamaya göre, Muhafız Silah Sistemi ihracatı yapılan ülkelere bir yenisi eklendi.

Bu kapsamda, bir Güney Asya ülkesinin milli savunma teknolojileri alanında hizmet veren kuruluşuyla Muhafız Silah Sistemi tedariki sözleşmesi imzalandı.

Otomatik hedef takip yeteneği, uzaktan komuta özelliği ve 30 milimetre silah gibi donanımlara sahip sistem, savaş gemileri, sahil güvenlik ve karakol botları, çıkarma gemileri ve diğer deniz platformlarına entegre edilebiliyor.

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/aselsandan-silah-sistemi-ihracati/haber-735143
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 15 May 2018, Tuesday - 21:32
ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 160 milyon TL'lik sözleşme

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, Güvenlik Sistemi Projesi için 4,6 milyon dolarlık kısmı opsiyonel olmak üzere, toplam 73 milyon liralık ve 20 milyon dolar (toplam 160 milyon lira) değerinde sözleşme imzalandı.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/05/15/150520180931141574018_2-41.jpg)

ASELSAN'ın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, "ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında 4 milyon 603 bin 798 dolarlık kısmı opsiyonel olmak üzere, toplam 73 milyon lira ve 20 milyon dolar tutarında bir Güvenlik Sistemi Projesi için sözleşme imzalanmıştır." ifadesine yer verildi. Söz konusu sözleşme ile ASELSAN'a Güvenlik Sistemi siparişi verildiği aktarılan açıklamada, teslimatların 2019 yılı içerisinde tamamlanacağı bildirildi.

http://www.star.com.tr/ekonomi/aselsan-ile-savunma-sanayii-mustesarligi-arasinda-sozlesme-haber-1342824/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 18 May 2018, Friday - 01:56
Yerli ve milli baz istasyonu ULAK hizmete girdi

Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katıldığı törenle Kars'ta hizmete girdi.

(http://www.trthaber.com/resimler/876000/876663.jpg)

Arslan, Kars Kültür Merkezi'nde ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın hizmete veriliş töreninde yaptığı konuşmada, geleceğin, bilgi ve iletişim çağıyla çok daha anlamlı hale geleceğini, bu bilinçle haberleşme sektörünü büyütmek ve ülkeyi bu alanda en üst sıralara taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Hedeflerinin ülkenin her köşesinde, vatandaşlara gelişmiş bilgi ve iletişim teknolojilerini götürmek ve bilgi toplumu sürecini tamamlamak olduğunu dile getiren Arslan, yerli ve milli üretimin her alanda azami seviye çıkarılmasını istediklerini vurguladı.

(http://www.trthaber.com/dosyalar/images/7db36531-b862-4269-9bdd-85f2c056b16c.jpg)

Bakanlık olarak yürüttükleri evrensel hizmet projelerinde yerli ve milli imkanlarla üretilen ürünlerin kullanımının zorunlu tutulduğunu ifade eden Arslan, "ULAK Projesinde birinci faz için, bin 799 yerleşim yeri için yerlilik oranını yüzde 10 olarak öngörmüştük, yüzde 43'e çıkardık. İkinci faz bin 472 yerleşim yeri için ise yerlilik oranını yüzde 30 öngörmüştük, yüzde 54'e çıktı. Böylece milli haberleşme sanayisinin oluşmasına bakanlık olarak destek veriyoruz. Bu çalışmalar artık meyvelerini vermeye başladı." dedi.

ULAK'ın ilk yerli ve milli 4,5G baz istasyonu olduğuna işaret eden Arslan, ULAK'ın haberleşme gibi ulusal güvenliği yakından ilgilendiren ve milli üretimi şart olan alanda atılan dev bir adım olduğuna dikkati çekti.

Fiberde ortak yatırım

Fiber optik altyapısının ortak kullanılmasına yönelik projeye değinen Arslan, "Fiber optik altyapısında mükerrer yatırımdan kaçınılması adına önümüzde hafta Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla fiber optik altyapısının ortak kullanılması, geliştirilmesi ve işletilmesine ilişkin lansman yapacağız." diye konuştu.

(http://www.trthaber.com/dosyalar/images/15043da9-91e8-41b3-8f5e-8409930234b9.jpg)

Gelecek dönemde operatörlerin her birinin ayrı ayrı yatırım yapmaları durumunda her bir operatörün yatırımının 25 milyar lirayı bulacağını dile getiren Arslan, "Türk Telekom'un ayrı, diğer operatörlerin birlikte yatırım yapması durumunda yaklaşık 10 milyar lira ilave masraf söz konusu olacak. Söz konusu lansmanla 25 milyar lira yerine 4 milyar liralık yatırımla ihtiyaca cevap verilecek." dedi.

"Deneysel uydumuzdan veri almaya başladık"

Space X firmasının Falcon 9 roketiyle Uzay ve Havacılık Genel Müdürlüğü ile İstanbul Teknik Üniversitesinin birlikte geliştirdiği deneysel uydunun fırlatıldığını ve yörüngesine yerleştiğini aktaran Arslan, söz konusu uydudan verilerin alınmaya başladığını kaydetti.

Kars Akıllı Şehir Projesi hakkında da bilgi veren Arslan, projeyle kaynak tasarrufunun en üst düzeye çıkacağını, şehir güvenliğinin çok daha etkin sağlanacağını anlattı.

Arslan, daha sonra Akdere ve Karakale köylerinde kurulan yerli baz istasyonu ULAK üzerinden görüşme yaptı.

http://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/yerli-ve-milli-baz-istasyonu-ulak-hizmete-girdi-365858.html
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 18 May 2018, Friday - 15:09
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 18 June 2018, Monday - 21:33

: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 27 June 2018, Wednesday - 22:40
ASELSAN UKKS’leri Konya’da üretecek

(http://www.c4defence.com/ImageM/debd9be2-fffb-4548-9c3c-13b9a454b133.jpg)

ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi A.Ş ortaklığında Konya’da kurulacak fabrikanın ayrıntılarına C4Defence ulaştı. ASELSAN bölgede “ASELSAN Silah Sistemleri Tesisi” kuracak. Yaklaşık 300 milyon TL sermaye, 60 milyon TL makina ve teçhizat ile 85 milyon TL inşaat yatırımıyla kurulacak olan tesiste ASELSAN’ın Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) üretilecek. ASELSAN’ın UKSS olarak ürettiği sistemlerin adı şöyle; Deniz sistemleri için; Stamp, Stamp-2, Stamp-G, Stamp-L, 25 mm Stop, 30 mm muhafız, Sarp, Sarp-L, Sarp-NSV, Sarp-Dual, Sarp-antitank, Nefer. ASELSAN’ın binden fazla UKSS’si kullanımda bulunuyor. Konya’daki tesiste üretim yapılınca ASELSAN’ın Macunköy tesislerinde UKSS üretimi sona erecek.

Edinilen bilgiye göre yeni tesisin yönetim kurulunda ASELSAN’dan üç, Konya Savunma Sanayii A.Ş. firmasından iki kişi yer alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-ukksleri-konyada-uretecek/6585/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 28 June 2018, Thursday - 21:56
Aselsan Silah Tespit Radarı görüntülendi

Envanterimizdeki 2 addet 40+ km menzilli, ithal Cobra top/havan/roket tespit radarına ek, milli olarak geliştirilen 100 km menzilli, aktif elektronik taramalı antene sahip, 9 adet sipariş verilen, Silah Tespit Radarı Aselsan STR görüntulendi.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/06/28/280620181116395565834_2-41.jpg)

Savunma sanayimizdeki ürünlere her geçen gün bir yenisi ve yerlisi ekleniyor. Aselsan STR (Silah Tespit Radarı) de bunlardan biri.
 
Silah Tespit Radarları ile ilgili ilk sözleşmeyi ASELSAN, 2013 yılında Seyyar Havan Tespit Radarı için aldı ve 15 adet radarın seri üretimini tamamlayarak TSK hizmetine sundu. Daha sonra 2016 yılında uzun menzilli Silah Tespit Radarı için sözleşme imzalandı. Proje kapsamında dokuz adet uzun menzilli aktif elektronik taramalı antene sahip Silah Tespit Radarı (STR) teslimatı yapılacak.
 
(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/06/28/280620181116395565834_3.jpg)

ASELSAN Silah Tespit Radarı, düşman unsurlar tarafından gerçekleştirilen havan, top ve roket atışlarını tespit ederek atım ve düşüm yerini hassas bir şekilde hesaplayan yüksek teknoloji bir radar sistemidir. Radar tarafından tespit edilen silah atım yeri anında ateş destek silahlarına aktarılmakta ve karşı atış yapılarak düşman unsurların imha edilmesi hedeflenmektedir. Dost birlikler tarafından gerçekleştirilen atışlar izlenerek düşüm noktası hesaplanmakta, ayrıca gerekli atışın hedef noktasından sapma miktarı hesaplanarak atış tanzimi için atış yapan birliklere geri besleme yapılmaktadır. Mock-Up’ı IDEF2017 Savunma Sanayi Fuarında sergilenen STR’nin, 2020 civarında envantere alınması planlanıyor.

ASELSAN STR
 
ASELSAN Silah Tespit Radarı, düşman unsurlar tarafından gerçek­leştirilen havan, top ve roket atışlarını tespit ederek atım ve düşüm yerini hassas bir şekilde hesaplayan yüksek teknoloji bir radar sistemidir. Radar tarafından tespit edilen silah atım yeri anında ateş destek silahlarına aktarılmakta ve karşı atış yapılarak düş­man unsurların imha edilmesi hedeflenmektedir. Dost birlikler ta­rafından gerçekleştirilen atışlar izlenerek düşüm noktası hesap­lanmakta, ayrıca gerekli atışın hedef noktasından sapma miktarı hesaplanarak atış tanzimi için atış yapan birliklere geri besleme yapılmaktadır.
 
Genel Özellikler
• Havan, Top ve Roket mühimmatlarının tespiti
• Havan, Top ve Roket mühimmatlarının atım/düşüm yerinin
hesabı
• Dost birlik atış tanzimi
• Yanca ve yükselişte elektronik tarama
• Silüet Takip Yeteneği
• Hızlı ve kolay kurulum
• Araç Üzerinde Taşınabilir Yapı: İki Adet 10 Ton Sınıfı 6×6
Taktik Tekerlekli Araç
• Yerel ve Uzak Komutalı İşletim Yeteneği
• A400 ile taşınabilme
• İki operatör ile işletilebilme
• Modüler Tasarım
• Cihaz İçi Test Yeteneği
• 24 Saat Kesintisiz Çalışma Yeteneği

Teknoloji
• Katı Hal Güç Yükselteci
• Sayısal Huzme Oluşturma
• Yüksek Performanslı Sinyal ve Veri İşleme Altyapısı
• Gelişmiş sinyal ve veri işleme algoritmaları

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/06/28/280620181117545564286_3.jpg)

Teknik Özellikler
• Yayın Frekansı : S Bant
• Menzil : 100 km
• Hedef Sınıflandırma
• Havan/Top/Roket
 
Çevre Koşulları
• Askeri Standartlara Uyumluluk (MIL-STD-810 G, MILSTD461F

http://www.star.com.tr/teknoloji/aselsan-silah-tespit-radari-goruntulendi-haber-1358649/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 29 June 2018, Friday - 17:53
TSK’ya yeni SERHAT’lar geliyor

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/06/serhat_seyyar.jpg)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında Seyyar Havan Tespit Radarı tedarik edilecek.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyacı olan Seyyar Havan Tespit Radarı tedariki maksadıyla, 40 Milyon 320 Bin ABD Doları tutarında sözleşme imzalanarak yürürlüğe girdi.

TSK envanterinde bulunan SERHAT ​​​​​​​Havan Tespit Radar Sistemi, görüş hattında bulunan havan mermilerinin tespit ve takibini yaparak, mermilerin tahmini çıkış ve düşüş yerlerini hesaplayan, 360° yanca kapsamaya sahip bir radar sistemi. Sistem, modüler bir tasarıma sahip olup, üç ayak sehpa (tripod) üzerinde, kule/bina üzerine yerleştirilerek veya, araçta yükseltilebilir mast üzerinde kullanılabilmekte. SERHAT, havan atışlarının tespit ve takibi için ASELSAN tarafından geliştirildi.

http://www.defenceturk.net/tskya-yeni-serhatlar-geliyor
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 02 July 2018, Monday - 23:02
Yeni nesil bombaatar mühimmatı 40mm ATOM göreve hazır

40mm ATOM Bombaatar Mühimmatının atışlı testleri başarıyla tamamlandı.

40mm Yüksek Hızlı Akıllı Parçacıklı Bombaatar Mühimmatının (40mm ATOM®) Konya Karapınar’da yapılan atışlı testleri başarıyla tamamlandı. 40mm ATOM® atış anında havada patlayacağı süreye hassas olarak programlanabiliyor ve mühimmatın hedef üzerinde istenen noktada paralanması sağlanıyor. ASELSAN ana yükleniciliğinde kalifikasyon çalışmaları başarıyla tamamlanıp, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmiş olan 35mm ATOM® (Parçacıklı Mühimmat) ile edinilen bilgi birikimi ve tecrübe 40mm kalibreli bombaatar mühimmatına yansıtıldı ve çok kısa sürede gelişmiş bir piyade mühimmatı ortaya çıktı.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/40mm-programlanabilir-mk-19-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-prensibi.png)

Zaman programlı havada paralanabilen mühimmat tasarım ve üretim teknolojisi, 40mm kalibre için dünyada az sayıda ülkede bulunan önemli bir yetenek. Geliştirme faaliyetinin başarıyla tamamlanması ile Türkiye bu ülkelerin arasına dâhil oldu. 40mm ATOM® mühimmatı, ASELSAN ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) arasında IDEF 2017 fuarında imzalanan protokol sonrasında iki kurumun başarılı iş birliği ile geliştirildi.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/40mm-programlanabilir-test.png)

Mevcut Sistemlere Entegrasyon

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/40mm-programlanabilir-sarp-ukss.png)
40mm ATOM® Programlama Yeteneğine SahipASELSAN SARP Sistemi

Yüksek Etkinlik, Düşük Maliyet

40mm ATOM® Nisan 2018’de gerçekleştirilen atışlı testlerden tam not aldı ve büyük beğeni topladı. Geliştirilen mühimmat iç güvenlik harekâtında, sınır ötesi açık alan ve meskûn mahal operasyonlarında sivil ve askeri güvenlik birimlerince yaygın biçimde kullanılacağı senaryolarda test edildi. 40mm ATOM®, özellikle hendek içi ve sütre gerisine etkinlik konusunda yüksek başarımı ile önemli bir yetenek kazanımı sağlayacak. Akıllı mühimmat kullanımıyla, az sayıda mühimmatla yüksek etkinlik sağlanabiliyor.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/40mm-programlanabilir-anti-drone-entegrasyon.png)

40mm ATOM® ASELSAN İHTAR sistemine de entegre edilerek Mini/Mikro İHA’lara karşı etkili bir hava savunma sistemi olarak kullanılabiliyor.

http://www.defenceturk.net/40mm-atom-goreve-hazir
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 02 July 2018, Monday - 23:05
Aselsan Bülteni

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Documents/A-BULTEN/ASELSAN_a-bulten_01-2018.pdf
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 02 July 2018, Monday - 23:23
ASELSAN'da Üst Düzey Atama

(http://www.c4defence.com/ImageM/fed222aa-29b4-439d-8911-782b8cf9eb13.jpg)

ASELSAN'ın Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklama kapsamında, Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı görevine Doç Dr. Hakan Karataş atandı. 1967 doğumlu olan Karataş, eğitim bilimleri üzerine akademik çalışmalarını başta Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlarda geliştirdi. Karataş, ASELSAN bünyesindeki Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcılığı ile İnsan Kaynakları Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı’nın, Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı adı altında birleştirilmesi çerçevesinde ASELSAN'ın stratejilerine katkı sağlayacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-da-ust-duzey-atama/6609/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 03 July 2018, Tuesday - 17:22
ASELSAN ve STE Offset anlaşması imzaladı

(http://www.c4defence.com/ImageM/1ce1990c-359c-432f-a6ef-d775ead78cc3.jpg)

ASELSAN ve Ukraynalı SpetsTechnoExport (STE) askeri iletişim projeleri çerçevesinde off-set anlaşması imzaladı.

Türkiye -Ukrayna müşterek savunma işbirliği toplantılarının altıncısı Ankara’da gerçekleşti. ASELSAN ile STE askeri iletişim cihazlarının Ukrayna için tedariki için off-set anlaşması imzalandı. Bu anlaşma çerçevesinde Ukrayna Savunma Bakanlığı bu ülkenin kara kuvvetleri kullanımı için en güncel teknoloji ve yazılımı edinecek. Off-set anlaşması ticaretin karşılıklı olarak arttırılmasını da öngörüyor.

(http://www.c4defence.com/ImageM/db0dad20-58cb-448e-a719-3211175914af.jpeg)

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-ve-ste-offset-anlasmasi-imzaladi/6614/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 10 July 2018, Tuesday - 17:57
ASELBUOY Yolda

(http://www.c4defence.com/ImageM/88caae4e-5461-45b4-b442-c3d07a26b231.jpg)

ASELSAN’ın sonobuoy projesi mutlu sona yakın. ASELBUOY adı verilen ve firmanın öz kaynaklarıyla 2016 yılında Ar-Ge projesi olarak  geliştirmeye başladığı sistem, emin adımlarla ilerliyor. İlk etapta belirlenen spesifik alanlarda başlayan sensör fiili testlerini, geçtiğimiz ay yapılan ilk havadan atış testi takip etti. Çeşitli irtifada ve süratte yapılacak atışlı testleri uyumluluk testlerinin takip etmesi ve ardından projenin, 2019 yılında tamamlanması planlanıyor.

ASELBUOY’un, daha yüksek hızlarda da denenerek uluslararası pazarda görücüye çıkması hedefleniyor.

Deniz karakol uçakları, helikopterler ya da su üstü gemilerden atılabilecek şekilde geliştirilen ASELBUOY, A boyutunda pasif yönlü bir sonobuoydur. 30 ve 150 metre olmak üzere iki farklı çalışma derinliğinde görev yapan sistem, 0,5 saat ila 8 saat arasında çalışma süresine sahip ve 96 farklı VHF kanalından, atıştan önce programlanmak suretiyle yayın yapabiliyor. 5 ila 2400 Hz frekans bandında akustik bilgi toplayan sistem, uzaktan da programlanabiliyor ve çalışma süresi sonunda kendini batırıyor.

(http://www.c4defence.com/ImageM/96cab3e0-890e-48cc-9358-5c62febda1be.png)

http://www.c4defence.com/Gundem/aselbuoy-yolda/6671/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 21 July 2018, Saturday - 01:33
Ambargoya karşı Aselsan kuruldu

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/07/K%C4%B1br%C4%B1s-Bar%C4%B1%C5%9F-Harekat%C4%B1-750x370.jpg)

Türkiye’nin Teknoloji Üssü ASELSAN Kıbrıs Barış Harekatının 44’üncü yıldönümü kapsamında basın bülteni yayınladı.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra uygulanan silah ambargosu, ülkemizde savunma sistemlerinin temininde ve askeri haberleşme ihtiyaçlarının karşılanmasında bağımsızlığın önemini gündeme getirmiş, halkımızın bağışları ile Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerini Güçlendirme Vakıfları kurulmuştur. Bunu takiben Kara Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı öncülüğünde 14 Kasım 1975 tarihinde ASELSAN kuruldu.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/19/ambargoya-karsi-aselsan-kuruldu/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 21 July 2018, Saturday - 01:34
ASELSAN_a-bulten_01_Kibris_Ozel.pdf

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Documents/A-BULTEN/ASELSAN_a-bulten_01_Kibris_Ozel.pdf
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 24 July 2018, Tuesday - 18:35
Aselsan’dan dikkat çekici gelişmeler

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/ASELSAN-ALMANAK-2017-850x486.jpg)

Aselsan yayınladığı ALMANAK 2017 kitabında 2017 yılında gerçekleştirdiği anlaşma ve faaliyetleri paylaştı. Bu faaliyetlerden dikkat çekici bazı gelişmeleri sizler için derledik.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/bahreyn-modernice-ah-1-cobra.jpg)

Yurt Dışına Aviyonik Modernizasyon
Bahreyn envanterindeki AH-1 Kobra Helikopterleri görev bilgisayarı başta olmak üzere kokpit gösterge, hedef tespit ve nişangah, seyrüsefer, görev ve silah yönetim sistemleri ASELSAN ürünleri ile modernize ediliyor. Bu kapsamda, ilk helikopter teslimatı Kasım 2017’de gerçekleştirildi.

Polonya Savunma Bakanlığı, ASELSAN’a Onay Verdi
Polonya Ordusunun ihtiyacını karşılamak üzere Polonyalı AMZ firması ile birlikte yürütülen LOTR projesi kapsamında; tamamı ASELSAN tarafından tasarlanan ve yerli olarak üretimi gerçekleştirilen Keşif Gözetleme Sisteminin ilk satışı gerçekleştirildi.

Sarper Radar ANKA Platformu için İlk Siparişi Aldı
ANKA platformlarına entegre edilerek kullanılmak üzere Kasım 2017 tarihinde SARPER Sentetik Açılı radar siparişi alındı. SARPER radarı ile gece ve gündüz, yağmur, kar, sis, bulut ve duman gibi olumsuz hava koşulları altında dahi yeryüzünün yüksek çözünürlüklü görüntüsü oluşturulabiliyor.

CATS Artık Operasyonel
CATS Hedefleme ve Takip Sisteminin ANKA İnsansız Hava Araçları üzerinde Mayıs 2017- Ağustos 2017 tarihlerinde uçuş testleri gerçekleştirlidi. Eylül 2017’de CATS, ANKA üzerinde operasyonlarda da uçuş görevlerine başladı.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/Minyat%C3%BCr-bomba.jpg)

Minyatür Bomba
Minyatür Bomba Geliştirilmesi Projesi kapsamında tasarım çalışmaları tamamlanarak sertifikasyon testlerine başlandı. Harp başlığı TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Minyatür Bomba silah sistemi ile tek sortide sekiz farklı hedef imha edilebilecek, 100 km menzile kadar belirlenen hedefler hassas olarak vurulabilecek. Sert hedeflere karşı da etkin kullanılabilecek Minyatür Bomba, bir metre güçlendirilmiş betonu delebilecek

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/kazakistan-modernize-d-30.jpg)

BAİKS ile Kazakistan D-30 Obüslerine Tam Not
Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda, KAE-ASELSAN iş birliği ile Kazakistan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan D-30 obüs ve bataryalarının modernizasyonuna yönelik çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda bir adet D-30 obüsü modernize edildi. Ek olarak bir adet D-30 obüs bataryası da Batarya Ateş İdare Kompüter Sistemi ve Keskingöz Hedef Tespit Sistemi ile entegre çalışan ileri Gözetleyici Mesaj Ünitesi ile donatıldı. Ağustos 2017 tarihinde Kazakistan’ın Otar Atış Alanında Kazakistan Genelkurmay Başkanının da katıldığı atışlı testler başarı ile gerçekleştirildi.

Hava Kuvvetlerine Serhat Radarı
ASELSAN ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak amacıyla Haziran 2017 tarihinde Havan Tespit Radarı Tedarikine ilişkin sözleşme imzalandı. Bu kapsamda SERHAT Sistemleri, 2017 yılı Aralık Ayı içerisinde teslim edildi.

Lazer Arayıcı Başlık ile HGK Daha Güçlü
Hassas Güdüm Kiti (HGK) Lazer Arayıcı Başlık (LAB) geliştirme faaliyetleri kapsamındaki ilk atışlı testler 2017 Eylül ayında başarıyla gerçekleştirildi. İsteğe bağlı olarak mühimmatın burun kısmına takılabilecek LAB ile; HGK’nın mevcut yetenekleri arttırılarak, hareketli hedef ve fırsat hedeflerine karşı da kullanılabilme imkânı sağlandı.

Türkiye, UV Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüp Üretebilen Üç Ülkeden Biri
Görüntü yoğunlaştırıcı tüpler için kurduğu üretim altyapısını hayata geçiren ASELSAN, Türkiye ve dünyada kullanımda olan döner kanatlı platformların Füze İkaz Sensörü ihtiyacını karşılayacak. Devreye alınan üretim tesisinde fotokatod büyütmeden, sensörün platforma entegrasyonuna kadar geniş bir yelpazede hizmet veriliyor. Bu sayede Türkiye, Almanya ve İngiltere’den sonra helikopter füze ikaz sistemleri için UV Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüp üreten 3’üncü ülke konumuna geldi.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/07/poyraz-m%C3%BChimmat-ikmal.jpg)

FIRTINA’ya ek POYRAZ
FIRTINA Obüslerinin, muharebe sahasında hızla mühimmat ikmalinin yapılarak ateş gücü sürekliliğinin sağlanması amacıyla 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ve ASELSAN tarafından geliştirilen POYRAZ Mühimmat Aracı için Mart 2017 tarihinde Aselsan’a 7 adet ilave Mühimmat Transfer Sistemi siparişi verildi.

Lazer Hedef İşaretleme Sistemlerinde 200’üncü Teslimat
Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki lazer güdümlü bombaların çok yüksek hassasiyetle hedeflerini vurabilmesinde kritik rol oynayan Lazer Hedef İşaretleme Sisteminin 200’üncü ürün teslimatı Mart 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Termal Silah Dürbününe ASELSAN Dedektörü
Milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen ilk mikro-bolometre tipi soğutmasız kızılötesi dedektörler termal silah dürbününe entegre edildi. Dedektörlerin seri üretimine yönelik yatırım faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından seri üretime geçilecek.

http://www.defenceturk.net/aselsandan-dikkat-cekici-gelismeler
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 25 July 2018, Wednesday - 18:10
Büyük mutluluk duyuyorum. Özellikle Türkiye, UV Görüntü Yoğunlaştırıcı Tüp Üretebilen Üç Ülkeden Biri başlıklı kesim çok can alıcı. Yolumuz açık ola.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 27 July 2018, Friday - 00:11
Milli baz istasyonu Ulak'ın kurulum çalışmaları yoğun şekilde sürüyor

Mobil haberleşme altyapısı olmayan yerleşim yerlerine altyapı sağlanmasına yönelik başlatılan milli baz istasyonu Ulak'ın kurulum çalışmaları yoğun şekilde sürüyor.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/07/26/260720181133025064321_2-41.jpg)

Türkiye'yi baz istasyonu üreten 5 ülkeden biri haline getiren Ulak'ın, ülkenin haberleşmesinde üstlendiği görev artıyor.
 
Savunma Sanayii Başkanlığının desteğiyle ASELSAN tarafından geliştirilen 4,5G milli baz istasyonu Ulak, ULAK Haberleşme AŞ'nin koordinasyon ve sorumluluğunda, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile telekom operatörlerinin katkılarıyla giderek yaygınlaşıyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/07/26/260720181133025064321_3.jpg)

Ulak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının Evrensel Mobil Kapsama Projesi kapsamında sahadaki yerini alıyor. Bu kapsamda nüfusu 500'ün altındaki yerlere Ulak baz istasyonlarıyla mobil geniş bant haberleşme altyapısı kuruluyor.
 
Birinci aşaması 489 baz istasyonunun kurulumunu kapsayan proje hız kazandı. Geçen sürede aktif hizmet veren baz istasyonu sayısı 241'i buldu.
 
Evrensel Mobil Kapsama Projesi'nin birinci aşamasına ilişkin teslimatlar bu ay tamamlanacak. İlk aşamanın daha önce yıl sonuna kadar sonuçlandırılması planlanırken, bu sürenin ekim-kasım aylarında bitirilebileceği değerlendiriliyor.
 
İkinci aşama için teslimat zamanı
Projenin ikinci aşaması kapsamında bu yıl için 326 sipariş bulunuyor. Bu sayının önümüzdeki yıl siparişleriyle 500 civarında olması bekleniyor.
 
İkinci aşama teslimatlarına gelecek hafta yapılacak fabrika kabul testleriyle başlanacak. Gelecek hafta 74 sistemin ikinci aşama kapsamında teslim edilmesi planlanıyor.
 
Operatörlere teslimat da başlıyor
GSM operatörlerinin ise ilk parti siparişleri kapsamında bu yıl için operatör bazına 250, toplam 750 baz istasyonu siparişi bulunuyor.
 
Bu siparişlerin teslimatına gelecek ay itibarıyla başlanacak.
 
4,5G Lisans Sözleşmesi'nde yer alan yerlilik oranları Ulak baz istasyonlarıyla azami oranda karşılanabiliyor.
 
Bu kapsamda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu koordinesinde, operatörlerle yürütülen 2019-2021 yıllarına ait sözleşme görüşmeleri sürüyor.
 
Türkiye'yi 5 ülkeden biri yaptı
Artan iletişim ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte uçtan uca, sürdürülebilir ve güvenilir iletişim altyapılarına yönelik ürün ve teknolojilerin yurt içi olanaklarla geliştirilmesi amacıyla ortaya konulan Ulak, Türkiye'yi baz istasyonu üreten 5 ülkeden biri yaptı.
 
Haberleşme sistemini daha güvenli hale getiren Ulak, Türkiye'yi haberleşme alanında teknolojiyi alan ve kullanan ülke olmaktan çıkardı, tasarlayan, üreten ülke haline getirdi.
 
Ulak sayesinde ülke kaynakları verimli kullanılacak, güvenliğin ön planda tutulması dolayısıyla bilgiler korunacak. Türkiye'nin haberleşmedeki dışa bağımlılığını azaltacak Ulak'ın ülke ekonomisine 5 milyar dolardan fazla katkı sağlaması bekleniyor. Ulak'ın Türkiye'ye yeni ihracat fırsatlar sunması öngörülüyor.
 
SSB, ULAK Haberleşme AŞ koordinesinde oluşturulan ve geliştirilmekte olan ekosistemle Ulak, Milli Ağ Teknolojileri (Milat) ve 5G Çekirdek Şebeke (Çınar) projeleri kapsamında elde edilen birikimden yararlanarak, Türkiye'de yeni iletişim teknolojilerine ilişkin altyapıyı hazırlıyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/milli-baz-istasyonu-ulakin-kurulum-calismalari-yogun-sekilde-suruyor-haber-1368585/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 05 August 2018, Sunday - 14:31
Aselsan’a Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesinde ilave sipariş

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/01/moduler_us_defenceturk.jpg)

Aselsan ve SSB arasında sözleşme değişikliği

Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesi ile ilgili olarak 05.02.2013 tarihinde imzalanan sözleşmeye ilişkin sözleşme değişikliği yapıldı. Söz konusu sözleşme değişikliği ile Aselsan’a toplam 247.517.078 Türk Lirası + 33.682.993 ABD Doları tutarında ilave “Güvenlik Sistemi” siparişi verilmiştir. Sözleşme değişikliği kapsamında, teslimatların 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Sözleşme bedeli 330 Milyon doları aştı
05.02.2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalanan 16 milyon 986 bin 839 ABD doları tutarındaki Modüler Geçici Üs Bölgesi projesi sözleşmesi kapsamında Mart 2016, Kasım 2016 ve Ocak 2018‘de sözleşme değişikliğine gidilmiş ve Aselsan’a sırasıyla 99 milyon 800 bin  ABD Doları, 64 milyon 964 bin 559 doları ve  119 milyon 115 bin 506 ABD Doları tutarında ilave Güvenlik Sistemi siparişi verilmişti. Bu gün duyurulan sözleşme değişiklikleriyle beraber sözleşme değeri toplam 283 milyon 880 bin 65 dolar + 247 milyon 517 bin 78 Türk Lirasına ulaştı. Günümüz kuru ile bu bedel 334 milyon 565 bin 374 ABD Dolarına tekabül ediyor

http://www.defenceturk.net/aselsana-mgub-projesinde-ilave-siparis
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 07 August 2018, Tuesday - 22:22
ASELSAN, sınırın sıfır noktası ve üslere modüler üs bölgeleri inşa ediyor

ASELSAN tarafından geliştirilen modüler üs bölgeleri, terörle mücadelede kritik öneme sahip sınırın sıfır noktası ve üslere inşa ediliyor. Buradan sensörler, kameralar, radarlarla 7/24 gözetim yapılıyor

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/08/07/070820180835502514217_2-41.jpg)

Terörle mücadelede önemli yer tutan, modüler geçici üs bölgeleri, üç bölgede daha kurulacak. Balistik koruma duvarlar, 360 dereceye sahip kamera, sensör ve radarlarla üs bölgelerinde adeta kuş uçurtulmuyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, “100 Günlük İcraat Programı”nda savunma sanayii alanında önemli projeler yer aldı. Bu projelerden biri, modüler geçici üs bölgelerinin yaygınlaştırılmasını hedefliyor. Buna göre, 26 terörle mücadele harekât bölgesinde yer alan modüler geçici üs bölgeleri, üç bölgede daha kurulacak. Bu sayede, üs bölgelerinde doğal şartların el verdiği ölçülerde barınma alanları oluşturularak, verilen mücadele artık daha korunaklı ve güvenlikli hale getirilecek.
 
KORUMA KALKANI
 
ASELSAN tarafından geliştirilen modüler üs bölgeleri, terörle mücadelede kritik öneme sahip sınırın sıfır noktası ve üslere inşa ediliyor. Üslerin çevresi balistik koruma duvarlarıyla çevrilirken; olası roket ile ağır silah saldırılarında üssü koruma kalkanı oluşturuyor. Saldırıyı ilk etapta yüksekliği 4 metreyi bulan çelik bariyer karşılıyor. Ardından da her türlü roketli saldırıyı önleyecek olan özel beton sistemi, aynı sistemle ikinci beton bariyer, son olarak da zırhlı konteyner karşılıyor. Üste bulunan yapılar, havadan gelecek havan saldırılarına karşı da özel zırhlı çatılar ile korunuyor.

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/08/07/070820180835502514217_3.jpg)

SENSÖRLÜ ÖNLEM

Modüler üs bölgeleri, gece ve gündüz görüşe sahip radarlar, termal kameralar, yerin altında ve üstündeki harekatları algılayan sensörlerle donatılıyor. Terörist sızmalarını üssün çevresinde bulunan sensörlü teller engelliyor. Tellerin üzerinde bulunan sensörler, herhangi bir müdahalede, harekât merkezine alarm veriyor.
 
Sadece yerin üstü değil altı da gözetim altında tutuluyor. Toprağın altındaki sismik algılayıcılar, sızma girişimlerinde sürtünme ve adımları tespit edip, uyarı gönderiyor.
 
360 derecelik radar ve kameralar, 24 saat boyunca üssün çevresini kontrol ediyor. Üs çevresinde tespit edilen hareketler ve tehditler, komuta merkezine bildiriliyor. Üste bulunan ve yine ASELSAN tarafından üretilen, SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi’yle, gelen alarmlar çerçevesinde olası tehditler, ateş altına alınarak imha ediliyor. Modüler üs bölgeleri, Mehmetçik için her türlü konforu da içinde barındırıyor. Yemekhane, çamaşırhane, berber, revir, yatakhane ve askerin kullandığı kantin dahil zırhlı olarak donatılmış durumda.
 
EK SİPARİŞ
 
Bu arada ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasındaki, “Modüler Geçici Üs Bölgesi Projesi”yle ilgili sözleşmede değişikliğe gidildi. Geçen hafta başında ASELSAN’a 247,5 milyon TL ve 33,7 milyon dolarlık ilave güvenlik sistemi siparişi verildi. Teslimatların 2020 sonuna kadar tamamlanacağı bildirildi.

http://www.star.com.tr/guncel/aselsan-sinirin-sifir-noktasi-ve-uslere-moduler-us-bolgeleri-insa-ediyor-haber-1372622/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 14 August 2018, Tuesday - 01:43

Hava Platformlarımızın millileşmesinde tespit ve işaretleme teknolojileriyle öne çıkan Aselsan ürünü ASELPOD’dan iki adet daha kabul edildi. Havacılıkta oluşturduğumuz altyapı ile Milli Muharip Uçağa hazırlanıyoruz.

(https://pbs.twimg.com/media/DkfseR7XoAEEgVt.jpg)

https://twitter.com/IsmailDemirSSB/status/1029051051943632896
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 14 August 2018, Tuesday - 01:45
Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını milli mühimmatlarla karşılamaya devam ediyoruz. HvKK için 100+ adet güdüm kitinin kabulü gerçekleştirildi.

(https://pbs.twimg.com/media/DkVKbICWsAEnkmo.jpg)

https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1028309927037681666
: Ynt: ASELSAN
: BLN-55 14 August 2018, Tuesday - 12:26
keske nükler gücünde  olan ama radioaktif olmayan bir bomba da üretebilsek...

bu silah hatta atombombasindan daha etkili olur...

birde eskisi gibi icimizdeki hainler projelirimizi calip veya engeleyip yurt disina kacirilip, en cokta israile, onlarin üretmesine daha izin verilmiyorya ona seviniyorum...

allah yolumuzu daim etsin...
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 15 August 2018, Wednesday - 22:03
ASELSAN 8 milyar dolar sınırını aştı

Aselsan'ın Haziran sonu sipariş büyüklüğü 8,1 milyar doları buldu. Bu rakam 2017 sonunda 6,8 milyar dolardı

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/08/15/150820180859501793126_2-41.jpg)

Aselsan'ın Haziran sonu sipariş büyüklüğü 8,1 milyar doları buldu. Bu rakam 2017 sonunda 6,8 milyar dolardı.
 
Aselsan  6 aylık döneme 3 milyarı yurt içinde olmak üzere 3,3 milyar liralık satış sığdırdı. 2017'nin aynı döneminde bu rakam 2,2 milyar TL idi.
 
Aselsan'ın dönem karı 942 milyon TL oldu.  2017'nin  aynı döneminde bu oran  545 milyon TL idi

(http://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/08/15/150820180859501793126_3.jpg)

http://www.star.com.tr/teknoloji/aselsan-8-milyar-dolar-sinirini-asti-haber-1375290/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 16 August 2018, Thursday - 22:12
Büyükelçilere Savunma Sanayii Anlatıldı

(http://www.c4defence.com/ImageM/cb649549-45e5-42c4-9b62-ea8ffa5c2491.jpg)

Dışişleri Bakanlığı'nın düzenlediği 10. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde Ankara'ya gelen büyükelçiler ASELSAN'ı ziyaret etti. Etkinlik, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Profesör Haluk Görgün'ün açılış konuşmasıyla başladı. Profesör Görgün ASELSAN'ı tanıttığı konuşmasında 500'e yakın proje üzerinde çalışıldığını anlattı. Gördün'den sonra kürsüye gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. İsmail Demir ,Büyükelçilere görevleri için teşekkür etti. Demir, ihracatın ekonomide önemli bir çıkış yolu olduğunu hatırlattı. Demir, savunma sanayii ihracatınınd  diğer ticari ilişkilerden farklı olarak devletler arası ilişkilere bağlı olduğunu kaydetti. Demir, Başkanlığının, TSK'nın kullandığı sistemlerin modernizasyonu, sanayiinin gelişmesi ve ihracatın geliştirilmesi ile ilgilendiğini kaydetti. Demir, 6, 7 milyar dolar savunma sanayii cirosuna sahip olduklarını, gelecek sene sekiz milyar dolar beklediklerini ifade etti. Demir, bu miktarın önemli bir bölümünün iç ihtiyaç, azının ihracat olduğunu dile getirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/buyukelcilere-savunma-sanayii-anlatildi/6913/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 18 August 2018, Saturday - 00:42
ASELSAN’dan Millileşme, Yerlileşme Çağrısı

(http://www.c4defence.com/ImageM/c62b1292-6892-4b11-a901-6b17304cc9cc.jpg)

ASELSAN, resmi facebook sayfasından Türkiye’nin içinden geçtiği ekonomik sürece ilişkin bir duyuru yayınladı. “MİLLİLEŞMEYE, YERLİLEŞMEYE, KRİTİK TEKNOLOJİ YATIRIMLARINA, YENİLİKÇİLİĞE VE İSTİHDAMA DEVAM!” başlığı ile yayınlanan açıklamada, “ASELSAN olarak ülkemize yönelik ekonomik saldırı karşısında devletimizin ve milletimizin yanındayız” denildi. Açıklamada, “Ekonomik bağımsızlığımızı tehdit eden tehlikelerin bertaraf edilmesinde, yurt dışından temin edilen tüm elektronik sistemlerin yerlileştirilmesinde de ASELSAN devletimizin en büyük destekçisi olacaktır” ifadesine yer verildi. Açıklama, “Milletimizin hayali, gücü, güvencesi ve umudu bize emanettir. Yüce Türk Milleti! Emanetiniz emin ellerdedir!” sözleriyle son buldu

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsandan-millilesme-yerlilesme-cagrisi/6917/1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 26 August 2018, Sunday - 16:01
Teknolojik bağımsızlık mücadelesinin neferi ASELSAN

İHA'lar, tanklar, helikopterler, savaş uçakları, tıpta kullanılan çok özel cihazlar... ASELSAN teknolojik bağımlılığı olmayan bir Türkiye için nefes almadan çalışıyor. Kapalı kapılar ardında her gün göğsümüzü gururla kabartan gelişmeler yaşanıyor. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün çalışmalarını anlattı.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/217c80/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268317327.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

Savunma sanayinde millileşme atağıyla dışa bağımlılığımız gün geçtikçe azalıyor. Üstelik sadece dışa bağımlılıktan kurtulmuyoruz, üst düzey ürünlerimizle Asya ve Körfez bölgesi başta olmak üzere dünyadan yüklü ihracat siparişleri alıyoruz. Bu atakta ASELSAN (Askeri Elektronik Sanayii) başrolde! Defense News dergisinin değerlendirmesine göre ASELSAN dünyadaki savunma firmalarının arasında 55. sıraya oturdu.

Aslında bu sürece uzanan yolu gazetemizin Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz çok güzel tanımlamış; "Kötü komşu insanı ev sahibi yapar" derler... Bu özdeyiş kötü müttefik için de geçerli... Ordumuzun ihtiyaç duyduğu donanım ve mühimmatı vermekte nazlanan, ambargo uygulayan sözde müttefiklerimiz sayesinde! savunma sanayimiz şaha kalkmış durumda..."

Durum tam olarak bu! Gerek terör hedeflerine yönelik yürütülen operasyonlar, gerek modern çağın gereksinimleri yerli üretimi şaha kaldırdı. Bu yüzden geçtiğimiz yıl boyunca Türk mühendislerin elinden çıkma Atak helikopterini, Cirit isimli lazer güdümlü füzeleri, çok namlulu roketatarları konuştuk.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/74f853/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268319515.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

Biz de hedefi teknolojik bağımlılığımızı en aza indirmek olan merkezlerden biri olan ASELSAN'a konuk olduk, Türk mühendislerinin elinden çıkan ürünlerin üretim aşamalarına tanıklık ettik.
Aselsan sadece savunma sanaysi için üretim yapmıyor elbette. Askeri sistemlerden sivil sistemlere, çok geniş bir yelpazede ürünler ve sistemler üretiyor. Otoyollarda ücret toplama sistemlerinin neredeyse tamamında ASELSAN imzası var. Sağlık sektörü için cihazlar, yenilenebilir enerji sistemleri için sistem üretiyorlar. Bir yandan da sağlık sektöründe özellikle X-Ray ve MR cihazlarının üretilmesi konusunda çalışmalar yürütülüyor. 500'ün üzerinde ürünü olan, 6 bin 77 kişinin çalıştığı bir teknoloji şirketi. Bunların yarısı AR-GE personeli. Amaç geleceği şekillendirmek...
Ankara'da üç farklı bölgeye dağılmış olan ASELSAN üretim tesislerinde hummalı çalışmalar yürütülüyor. Genel merkezine konuk olduğumuz ASELSAN, içinde restoranı, kreşi, yemekhanesi, dinlenme alanları olan dev bir tesis. Elbette burada gizem ve güvenlik had safhada. Bu nedenle ASELSAN'a girişimiz için gerekli onayı almak iki ayı buldu. Ankara'daki genel merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün eşliğinde gezdik. Prof. Görgün, yaptığı işten gurur duyuyor ve ASELSAN imzalı ürünleri gözleri parlayarak anlatıyor...

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/fe0af3/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268324684.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

- Nasıl bir ihtiyaçla doğmuş ASELSAN?

- 1974 Kıbrıs Harekâtı sırasında bir haberleşme zaafı yaşanıyor. Bizim uçaklarımız kendi gemimizi vuruyor. Bunun üzerine "Muhabere olmadan, muharebe olmaz!" düsturuyla, haberleşme ve telsiz ürünlerimizin yerli ve kendi üretimimiz olması iradesi ortaya çıkıyor. Ülkenin o günkü şartları belli, devlet imkânlarını ortaya koyuyor. Millete anlatılıyor ve vatandaşımız elinde ne varsa buraya kuruluş aşamasında bağış yapıyor. Bağış defterlerinde, alyanslarını bağışlayanların da ismi var, ceketini bağışlayan simitçinin de... Tarlasını bile veren olmuş. Ve 1975 yılında kuruluyor. Çok hızlı biçimde beş yıl içinde ihtiyacımız olan ürünler tasarlanıp, üretilmiş ve ihracat yapacak seviyeye gelmiş.

GİZEM SEKTÖRÜN GEREĞİ

- Günümüzde en büyük silah teknoloji değil mi?Ama etrafımızda gördüğümüz birçok şey hâlâ yabancı üretim. Bu değişecek mi?

- Değişmeye başladı aslında. Savunma bir kenara, ülke olarak günlük hayatta gördüğünüz hemen hemen her şeyin altındaki alt bileşenlerini, bazılarında da sistemin kendisini tümüyle üretir durumdayız. Savunma sanayiinde nitelikli ve kaliteli elemanımız mevcut. Kendi ürünlerimizin yüzde yüz kullanımı bir süreç alıyor. Bir kutu düşünün; içinde yüz kutucuk var onu çalıştıran. Bunun 80 tanesini burada yapabiliyoruz, önemli olan ana paketi dünya pazarına sunabilmek. O aşamalara geldik birçok alanda. Savunma sanayisine dönersek, son 15 yılda çok ciddi bir yatırım var. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan savunma sanayini her zaman destekliyor. Son 15 yılda yerlilik oranımız yüzde 20'lerden yüzde 70'lere yaklaştı. Dünyaya helikopter, gemi platformları satıyoruz. ASELSAN olarak, 63 ülkeye ihracat yapıyoruz. Birçok ülkeye teknoloji transfer ediyoruz.

Önemli olan bilgi ve bilginin ekonomiye dönüşmesi. ASELSAN'da AR-GE personelimiz bunun için bu kadar çok.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/338635/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268318035.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

HER MÜHENDİSİN HAYALİ

- Türk mühendislerini dünyayla kıyaslayacak olursak nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Türk mühendisleri dünya ortalamasının kesinlikle çok üzerinde. Uzun süre ABD'de görev yaptım, bu tespiti objektif olarak yapabileceğimi düşünüyorum. Türkiye'de mühendisliğin yeri farklı. Aileler gururla, "Benim oğlum, kızım mühendis" diyor. Bizim mühendisimiz sorun çözmeye yatkın... Farklı disiplinleri bir araya getirip, yaratıcı çözümleri hızla bulabiliyor. Kısaca pratik zekalıyız. Türkiye'nin önemli bir mühendislik gücü ASELSAN'da. Yetişen en iyi genç mühendisler aramıza katılıyor ve mühendislerimiz de bizimle çalışmaktan çok mutlu oluyor. Önümüzdeki günlerde bir araştırma yayımlanacak. Bu araştırmaya göre Türkiye'de mühendisler birçok global firma yerine ASELSAN'da çalışmayı tercih ediyor.

- Yerli ve milli vurgusu her alanda olduğu gibi ASELSAN'da da altı çizilen bir konu... Savunma sanayinde yerli ve millilik neden önemli?

- Kurtuluş Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekatı'na, hatta halen süren terörle mücadelemiz savunmada yerli ve milli olma zorunluluğunu bize hatırlatıyor. Yurtdışından alınan bir silah veya sistem ne zaman gerekli olsa ambargoya konu oluyor. Paramızla bile almak için büyük mücadele veriyoruz. Güçlü ve büyük Türkiye için savunmada dışa bağımlılığı en aza indirmek hem kuruluş amacımız hem de en büyük misyonumuz.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/436406/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268327228.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

- Sizin hayaliniz miydi bu görev?

- ASELSAN bence her mühendisin hayali! Öğrencilik yıllarımızda ASELSAN'da staj yapabilme, ASELSAN'ı ziyaret edebilme hayalini kurardık. Gün geldi, bu güzide kurumda yönetici olma şansımız oldu. ASELSAN'ın kuruluş yıldönümü 14 Kasım, aynı zaman da benim doğum günüm. Böyle hoş bir tesadüf de var hayatımda.

- ASELSAN denince aklıma hep gizemli, içinde nasıl bir çalışmanın yürütüldüğünü pek de bilemediğimiz kapalı bir yapı geliyor... Aslında dışarıya yansıyan gibi gizemli bir yer mi? Gizemli olması gerekir mi böyle yerlerin?

- Bu tür bir gizemin olması bu sektörün gereğidir. Ayrıca toplum olarak da bu gizemi seviyoruz. Kendi teknolojimizin görünen ve görünmeyenleri ilgi çekiyor. ASELSAN'da şu anda eş zamanlı olarak yürütülen 400'ün üzerinde proje var. Bunların bir kısmı kamuoyunda da bilinen büyük projeler, bir kısmı ise güvenlik güçlerimizin ihtiyacına yönelik olarak başlanan özel projeler. Savunma sanayisinin dinamikleri gereğince ihtiyaç sahibi makam tarafından açıklanmasına izin verilmeyen hiçbir projeden bahsetmemeye büyük özen gösteriyoruz. Bunun yanı sıra ASELSAN halka açık bir şirket. Projelerimizin çoğunluğu ile ilgili gizlilik hassasiyetimiz olduğu doğrudur ancak şirketimizin mali gelişmeleri ile ilgili olarak hissedarlarımız en doğru ve hızlı şekilde bilgilendirilmektedir.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/afe0a0/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268327302.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

- Çok gizli projeler kaç kişinin bilgisi dahilinde yürür?

- İhtiyaç makamı bilir. Yani ürünün kullanıcısı bilir, biz biliriz, Savunma Sanayii Başkanlığı bilir. Çalışma alanlarının kesiştiği bir konu söz konusu ise iş ortakları bilir. Onlarla da bir gizlilik sözleşmesi yapılır. Türk mühendisliği, üretim kapasitesi ve kalitesi dünyada en üst sıralarda. Bizim üretemeyeceğimiz hiçbir şey yok! Biz ihtiyacımız olan her şeyi üretebilme konusunda mühendislik formasyonuna ve milli şuura sahip bir ülkenin bireyleriyiz.

- Bu dış güçleri rahatsız ediyor mu?

- Bu işin doğasında var. Bu bir rekabet. Ülkeler arasında her anlamda rekabet olur. Savunma sanayi bunun en üst noktasıdır. Günlük yaşantımızda teknolojik olarak kullandığınız her ürünün arkasında mutlaka savunma sanayi vardır.

- Türkiye savunma sanayisinde nasıl bir noktada?

- Ülkemizde üretilen savunma ürün ve hizmetleri, hem Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, hem de farklı coğrafyalardaki stratejik işbirliği içerisinde bulunduğumuz dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerine teslim ediliyor.

HEDEF GÖKYÜZÜ

- Üniversitelerle ASELSAN işbirliğinden söz eder misiniz?

- Geçen sene 50'ye yakın üniversiteyle çalıştık. 117 projeyi sadece üniversitelere verdik. Bunların bütçesi de 1.8 milyar TL. Üniversite sanayi işbirliği iki taraf içinde kazan kazan ortamı yaratıyor. Bu işbirliğine en güzel örneklerden birisi de Türkiye ve Dünya için bir ilk olan ASELSAN Akademi... YÖK ile ASELSAN arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen ASELSAN Akademi ile üniversite ve sanayinin en güçlü yanlarını bir araya getiren yenilikçi bir model oluşturuldu. Bu sayede burası programa dahil olan üniversitelerin dış kampüsü oldu. ASELSAN beş sektöründe bulunan toplam değeri 1.5 milyar TL'nin üzerinde olan laboratuvar, entegrasyon ve test altyapılarıyla bir teknoloji üssü konumunda. Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında bu geniş altyapının üniversiteler tarafından kullanılması sağlanıyor.

- Beyin göçüne karşı neler yapılmalı, siz bir çaba içinde misiniz? Geri döndürdüğünüz mühendisler var mı?

- Tabii... Yurtdışında bulunan Türklerin ülkemize geri kazandırılması yönünde çalışmalarımız sürüyor. Yüzden fazla çalışanımız bu çalışmaların sonucunda Türkiye'ye dönerek ekibimizin bir parçası oldu.

- ASELSAN'ın dünyadaki yeri ne? Önümüzdeki dönemde nasıl bir hedef içindesiniz?

- Hedefler koymayı, kendimi sınırlamak olarak görüyorum. Hedef koyup onu yakalama ve yakaladıktan sonra da bir rehavet oluşması endişesini hep taşıdım. Hedef gökyüzü... Ama şunu söyleyebilirim; her türlü hedefe ulaşabilecek çok ciddi bir mühendislik kabiliyetine sahibiz.

ÜLKEMİZ ATEŞ ÇEMBERİ İÇİNDE YENİ BİR SAVAŞ VERİYOR

- Savunma sanayisinde çalışan biri olarak savaşlara bakış açınız nedir?

- Şair ve hekim Abdülhak Molla bundan 150 yıl önce, "Hazır ol cenge eğer ister isen sulh-ü salâh" yani "Şayet barış istiyorsan savaşa hazır ol" demiş. Mustafa Kemal, aynı sözleri 1922 yılında Kurucu Meclis'te seslendirmiş, çünkü Türkiye Kurtuluş Savaşı sürecindeydi. Popüler bir örneği de pek çok gencin sevdiğini bildiğim süper kahraman karakterlerinden Iron Man-Demir Adam filminden vereyim. Filmin başkarakteri olan Tony Stark, "Neden silah üretiyorsunuz?" diye soran gazeteciye şu yanıtı veriyor: "Mükemmel bir dünyada yaşamıyoruz ama başka şansımız yok. Bir yerde barış varsa birinin daha büyük bir sopası var demektir." Bugün ülkemiz, etrafını saran ateş çemberi içinde yeni bir savaş vermektedir ve barışı sağlamanın yolu da bu savaşta bizlerin takınacağı tutumdan geçecektir. ASELSAN ve diğer savunma sanayii şirketlerimiz, ürettiği yerli ve milli sistemler ile barışı sağlamamız için gerekli olan caydırıcılık gücünü ülkemize kazandırmak için çalışmaktadır. Yaptığımız çalışmaları milli bir görev olarak görüyor ve yürüttüğümüz ulusal teknolojik bağımsızlık mücadelesinin bir neferi olmaktan gurur duyuyorum.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/d0dc7d/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268332628.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

1.5 MİLYAR LİRA AR-GE HARCAMASI YAPILDI

* Özkaynaklı AR-GE bütçemiz ciromuzun yüzde 7'si olarak gerçekleşti. Aynı dönemde sözleşmeli projeler kapsamında yaklaşık 1,5 milyar TL AR-GE harcaması yapıldı.

* Derin öğrenme, otonom sistemler, ileri görüntüleme teknolojileri, biyo-savunma, nanoteknoloji ve ileri malzemeler konularında çalışılmaya başlandı.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/2264ab/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268328597.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

ASELSAN özkaynakları ile tasarımı süren lazer savunma sistemi üretimi ve zırhlı bir kara aracına entegrasyonu gerçekleştirildi ve saha denemeleri başarılı bir şekilde tamamlandı.

* Dünyada henüz gelişme aşamasında olan elektromanyetik fırlatma sistemlerine yönelik çalışmalarda da öncü rol oynuyor. TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi, mühimmatı ses hızının dokuz katı hızla hedefe fırlattı. Bu değer, barut kullanan klasik silahların mermiyi atma hızının yaklaşık üç katına karşılık geliyor. ABD, Rusya ve Çin'de de AR-GE çalışmalarının hızla devam ettiği elektromanyetik fırlatma sistemlerinin gelecek dönemde hava savunma sistemleri başta olmak üzere çok geniş bir alanda kullanılacağını öngörüyoruz.

* Milli imkanlar ile bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışı müşterilere ait 20 farklı tipte 500'ün üzerinde hava platformunun modernizasyonu tamamen ASELSAN mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Milli olarak geliştirilen görev bilgisayarı donanımları ve yazılımları sayesinde her türlü aviyonik ve silah sisteminin hava platformlarına entegrasyonu ASELSAN tarafından yapılıyor.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/df3fcb/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268327853.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

* Yurtdışı programlar kapsamında halihazırda Ortadoğu ve Orta Asya'daki bazı müşterilerin hava platformlarının aviyonik modernizasyonu gerçekleştiriliyor.

* Türkiye'nin dışa bağımlılığını en aza indiren ve yüksek teknoloji içeren ASELSAN tasarımı milli sistemlerimizin başta T-129 ATAK Helikopteri, F-16 Savaş Uçağı, S-70 Black Hawk Helikopteri, HÜRKUŞ ve ANKA olmak üzere pek çok hava platformunda kullanılması sayesinde, ordumuz daha güvenilir ve etkin görev kabiliyeti kazandı.

* Halihazırda bine yakın insansız hava aracının teslimatı gerçekleştirildi. Yeni nesil mini insansız hava araçlarının geliştirilmesi konusunda çalışmalar hızla devam ediyor.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/8d7b5b/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268334927.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

SON 15 YILDA SAVUNMA SANAYİ İHRACATI YEDİ KAT ARTTI

* 2017'de ülkemizin savunma ve havacılık sanayi toplam cirosu, önceki yıla göre yüzde 12 artışla 6,7 milyar dolara yükseldi, ihracatın bunda payı 1,8 milyar dolar oldu.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/4de5cb/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268332854.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

* Son 15 yılda Türk savunma sanayisi ürünlerinin ihracatı yaklaşık yedi kat arttı. Türk Silahlı Kuvvetleri yerli imkanlarla üretilen askeri ürünleri kullanmayı ilk tercih olarak benimsiyor.

* ASELSAN tarafından son beş yılda kobilere verilmiş iş miktarı 5.35 milyar TL değerinde.

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/e566c5/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268336298.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/2df449/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268333991.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/e58729/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268336743.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/aaedfb/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268335927.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

(https://iasbh.tmgrup.com.tr/aaedfb/0/0/0/0/0/0?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sb/album/2018/08/26/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan-1535268335927.jpg&mw=752&mh=700&l=1)

SONAT BAHAR

https://www.sabah.com.tr/galeri/magazin/teknolojik-bagimsizlik-mucadelesinin-neferi-aselsan
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 04 September 2018, Tuesday - 02:18
Aselsan LGK, Azerbaycan bombalarına kılavuzluk yapacak

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/aselsan-lgk-Lazer-g%C3%BCd%C3%BCm-kiti--1024x591.jpg)

MSN ve Aselsan Lazer Güdüm Kiti’ni Azerbaycan bombalarına entegre etti.

AzeriDefence’in edindiği bilgiye göre Azerbaycan Savunma Sanayi Bakanlığı (MSN) Bilimsel Araştırma Enstitüsü ve Aselsan, 250 kilogram ağırlığında Azerbaycan üretimi uçak bombasına Lazer Güdüm Kiti (LGK) entegre etti. Entegre edilen bomba Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı ADEX-2018’de sergilenecek.

Bu entegrasyon sayesinde sabit ve hareketli hedeflere karşı daha yüksek vuruş hassasiyeti, arttırılmış atış zarfı, daha düşük ikincil hasar ve atış sonrası hedef değiştirme kabiliyeti sağlayan Aselsan Lazer Güdüm Kiti’nin NATO dışı bombalara ilk entegrasyonu gerçekleştirilmiş oldu.

http://www.defenceturk.net/aselsan-lgk-azerbaycan-bombalarina-kilavuzluk-yapacak
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 04 September 2018, Tuesday - 02:19
Aselsan’dan ilk ADOP-2000 teslimatı

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/adop-2000-ba%C5%9Fl%C4%B1k-1024x591.jpg)

Ateş Destek Otomasyon Sistemleri sözleşmesinde ilk teslimat yapıldı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla ASELSAN ile Milli Savunma Bakanlığı arasında 21 Aralık 2016 tarihinde imzalanan Ateş Destek Otomasyon Sistemleri (ADOP-2000) sözleşmesi kapsamında 1. Teslimat faaliyeti 18 Temmuz 2018 tarihinde başarıyla tamamlandı. ADOP-2000, kolordu seviyesindeki en üst komuta merkezlerinden, silah ve ileri gözetleyici unsurlarına kadar ateş destek fonksiyonlarını kapsayan taktik ve teknik ateş idare sistemlerinin birleşimidir.

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/adop-2000-850x534.jpg)

ADOP-2000 Sistemi, muharebe sahasında bir kolordunun ihtiyaç duyduğu ateş desteğinin muharebedeki diğer fonksiyon sahaları ile bütünleşmiş biçimde en uygun, en ekonomik, en güvenli şekilde ve en kısa sürede karşılanmasını, bu kapsamda ateş destek unsurları ile hedef tespit ve teşhis sistemlerinin taktik ve teknik açılardan entegrasyonunu sağlamaktadır. Sistem; topçu, havan ve roket silahlarının muharebe sahasındaki etkinliğini, verimliliğini ve ateş gücünü önemli ölçüde arttırmaktadır.

http://www.defenceturk.net/aselsan-ilk-adop-200-teslimati
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 04 September 2018, Tuesday - 02:22
Denizaltı Lançer Sistemi tam not aldı

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/DZKK-5-1024x591.jpg)

“Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi’nde Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen “Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi” kapsamında geliştirilen Denizaltı Lançer Sistemlerinin Fabrika Kabul Testleri 30 Temmuz-01 Ağustos 2018 tarihlerinde başarıyla tamamlandı.

Denizaltı Lançer Sistemlerinin önümüzdeki dönemde sırasıyla TCG Anafartalar ve TCG Burakreis denizaltılarına entegre edilecek. Önümüzdeki dönemde üretimine devam edilen Lançer Sistemlerinin de tamamlanmasıyla donanmamızda yer alan Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar Lançer Sistemleri ile donatılmış olacak.

Türkiye’de ilk milli Denizaltı Lançer Sistemi

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/deniazlt%C4%B1-lan%C3%A7er-sistemi.jpg)

Türkiye’de denizaltılar için milli olarak geliştirilen ilk ve tek fırlatıcı sistem olan Denizaltı Lançer Sistemi, ASELSAN’ın 2013 yılında DAKA Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği Akustik Aldatıcıları/Karıştırıcıları Preveze ve Gür Sınıfı  denizaltılardan fırlatmak üzere geliştirildi.

DAKA Projesi kapsamında teslim edilmiş olan Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak olan Lançer Sistemi’nin denizaltılara entegrasyonu sonrasında denizaltılarımızın torpido tehdidine karşı savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılmış olacak. 400 metre derinliğe kadar su basıncında çalışabilen ve fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımı sayesinde proje gereklerinin ötesinde başarı sağlanarak yurtdışı pazar için benzer istemlere göre önemli rekabet avantajı elde edilmiştir. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyarlanabiliyor.

http://www.defenceturk.net/denizalti-lancer-sistemi-tam-not-aldi
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 04 September 2018, Tuesday - 02:49
ASELSAN, milli ve yerli mühimmatların uçuş testlerindeki verilerinin toplanması amacıyla yeni Mobil Telemetri Sistemi geliştirdi.

Güdüm Sistemleri ve Aviyonik Silah Entegrasyonu Müdürlüğü tarafından hava aracı entegrasyon faaliyetleri kapsamında kullanılmak üzere hazırlanan Mobil Telemetri Sistemi kullanılmaya başlandı.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/09/Resim1-768x572.jpg)

ASELSAN tarafından yayınlanan bültende yer alan bilgiye göre, sistem, ilk olarak Konya/Karapınar atış sahasında Lazer Güdüm Kiti Projesi uçuş testlerinde F-4E/2020 uçağından atılan LGK-84 mühimmatının taşıma ve atış anındaki verilerini toplamada kullanıldı.

Mobil Telemetri Sistemi; S-band anten, dual channel telemetry receiver, V/UHF Telsiz, network timeserver, demodulation yazılımı, altı adet ekran, görüntü dağıtım ünitesi ve jeneratör römorkunun bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Sistem sayesinde, hava araçlarından ve mühimmatlardan alınan veriler canlı olarak takip edilebilecek ve kayıt altına alınabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/03/aselsan-milli-ve-yerli-muhimmatlarin-kaydini-tutacak/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 04 September 2018, Tuesday - 22:38
Aselsan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne AR-GE ve test merkezi kuracak

Türk Savunma Sanayisi’nin lider kuruluşu Aselsan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne AR-GE ve test merkezi kuracak. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda Türkiye’ye uygulanan ambargo sonucu yerli silah sanayiini geliştirmek için kurulan Aselsan, böylece Kıbrıs’a olan vefa borcunu da ödeyecek.

(http://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/09/04/040920182011523849078_2-41.jpg)

Dünyanın en büyük savunma sanayi şirketleri arasında 55’inci sıraya yükselen Türk devi Aselsan büyümeye devam ediyor. Aselsan, Yavru Vatan Kıbrıs’ta, Güzelyurt bölgesindeki Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) AR-GE ve test merkezi kuracak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü içerisinde bulunan KALTEV’de Aselsan için ofis ve laboratuvar alanları ayrıldı, ayrıca ürünlerin test edilebilmesi için de arazi tahsis edildi.
 
Aselsan, burada gerçekleştireceği çalışmalarda Kıbrıs’ın akademik gücünden faydalanacak, yeni projeleri için ihtiyaç duyduğu bazı testleri de yapma imkanı bulacak.
 
Vefa borcu
 
Aselsan’ın kuruluşunda Kıbrıs’ın ayrı bir önemi bulunuyor. 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’nda ABD’nin başı çektiği bazı ülkeler Türkiye’ye ambargo uygulamıştı. Bu dönemde yerli savunma ve silah sanayiini geliştirmek üzere kurulan Aselsan, Yavru Vatan’da kuracağı üs ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) olan vefa borcunu ödeyecek.
İstanbul ve Konya'ya teknoloji merkezleri
 
Aselsan, KKTC haricinde İstanbul ve Konya’ya kuracağı tesislerle de büyümesini sürdürüyor. İstanbul Teknopark’ta Aselsan’a tahsis edilen alana 13 bin 450 metrekare kapalı alana sahip bir bina yapılacak. Burada deniz su üstü ve su altı elektronik harp projeleri, raylı araç modernizasyonu ve sinyalizasyonu, deniz elektro-optik sistemleri ve insansız araçlar üzerine çalışmalar yapılacak. Aselsan, Konya’da inşa edeceği 35 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika ile de bölgenin silah üretim kabiliyetini kendi AR-GE kültürü ile birleştirecek.
İlk 100'de 4 Türk devi
 
Son yıllarda büyük atılım gösteren Türk savunma sanayii firmaları dünyada adını her geçen gün daha çok duyuruyor. Dünyanın en büyük 100 savunma sanayii şirketi arasında 4 Türk devi yer alıyor.
 
Bir önceki yıl dünyanın en büyük 57’nci savunma sanayi şirketi olan Aselsan, gelirini yüzde 19 artırarak, 1.4 milyar dolarla geçen yıl 55’inci sıraya yükseldi. TAI, 1 milyar doları aşan geliriyle listede 64’üncü sırada yer alıyor. İlk 100 yer alan diğer iki Türk firması ise 96’ncı sıradaki ROKETSAN ile 97’nci sıradaki STM Savunma Teknolojileri A.Ş.

http://www.star.com.tr/ekonomi/aselsan-kuzey-kibris-turk-cumhuriyetine-arge-ve-test-merkezi-kuracak-haber-1381594/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 09 September 2018, Sunday - 00:48
ASELSAN'dan 2 milyar dolarlık hamle.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/6b39b5/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406552379.jpg&mw=752&mh=700)

ASELSAN, dışa bağımlılığın yüzde 85 olduğu ve yılda 2 milyar dolar ithalata yol açan medikal cihaz ve bileşenleri için yerli ve milli çözümler geliştiriyor. Mobil dijital röntgen ve yerli MR görüntüleme sistemi geliştirilmesi projelerini başlatan ASELSAN, gelecek yıl ürünlerin ilk örneklerini çıkarmayı hedefliyor.
Türkiye'nin teknoloji merkezlerinden ASELSAN, yerli tıbbi cihazların geliştirilmesi ve bu alandaki yurt dışı bağımlılığın azaltılması için çok yönlü çalışma yürütüyor.

Türkiye'de sağlık teknolojilerindeki dışa bağımlılık yüzde 85 düzeyinde bulunuyor ve bu alanda yılda 2 milyar dolarlık ithalat gerçekleştiriliyor. Yerli üreticiler ise ileri teknoloji gerektirmeyen, katma değeri düşük ürünlere yöneliyor. Bakım-onarım anlaşmaları, sarf malzeme ihtiyacı ve yazılım güncelleme masraflarıyla medikal cihazların maliyet yükü artıyor.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/8f804b/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406556066.jpg&mw=752&mh=700)

Savunma ve sağlık, teknolojik olarak birbirini besleyebilecek iki önemli sanayi kolu olarak dikkati çekiyor. Bu alanlarda temel teknolojilerin çift amaçlı (dual-use) kullanımıyla yaygın şekilde karşılaşılıyor. Bu nedenle ASELSAN'ın savunma alanında sahip olduğu teknolojilerle medikal cihaz ve bileşenlerini yerli ve milli geliştirebileceği değerlendirilerek, şirketin faaliyet alanına sağlık teknolojileri de eklendi.

Sağlık teknolojileri alanındaki öncelikli faaliyet konusu, içerdiği teknolojilerin ASELSAN'ın tecrübeli olduğu alanlarla ortak olması göz önünde bulundurularak "medikal görüntüleme sistemleri" olarak belirlendi.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/adf197/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406549934.jpg&mw=752&mh=700)

Sağlık Bakanlığı, manyetik rezonans (MR) görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, dijital röntgen cihazlarının yerlileştirilmesiyle ilgili bir projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ediyor. ASELSAN da sağlık endüstrisi açısından çok önemli olan bu proje kapsamında savunmada edindiği tecrübeyi, sağlık endüstrisi ekosistemiyle çalışarak ülkenin hizmetine sunmayı hedefliyor..

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/89e8b4/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406556884.jpg&mw=752&mh=700)

ASELSAN, bu projeye hazırlık olması amacıyla öz kaynaklarıyla "mobil dijital röntgen" ve "yerli MR görüntüleme sistemi" geliştirilmesi projelerini başlattı. Gelecek yıl ürünlerin ilk örneklerinin çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/601318/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406551296.jpg&mw=752&mh=700)

YERLİ ÜRÜNLER İÇİN YENİ İŞ BİRLİKLERİ
ASELSAN, bu projelere ek olarak, Türkiye'nin sağlık ekosisteminde faaliyet gösteren yetkin ve start-up firmalarıyla beraber çalışma olanaklarını değerlendiriyor. Bu doğrultuda, defibrilatör (elektroşok) cihazlarında iş birliği yapmak üzere ilk adım atıldı. Bu adımı yaşam destek cihazlarında yapılacak diğer iş birlikleri izleyecek..

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/dd2453/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406551256.jpg&mw=752&mh=700)

ASELSAN'ın mühendislik, yüksek teknolojili ürün geliştirme ve kalite yönetimi kabiliyetleriyle iş birliği yapılan firmaların alan uzmanlığı bir araya getirilecek, yenilikçi ve uluslararası pazarda iddialı ürünlerin yerli imkanlarla üretimi gerçekleştirilecek. Tıbbi cihaz alanında, Türkiye içinde benzer iş birlikleri artırılarak devam edecek.

(https://iaahbr.tmgrup.com.tr/d2d4c0/0/0/0/0/0/0?u=https://iahbr.tmgrup.com.tr/album/2018/09/08/1536406556733.jpg&mw=752&mh=700)

https://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2018/09/08/aselsandan-2-milyar-dolarlik-hamle-1536412656?paging=1
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 20 September 2018, Thursday - 22:58
ASELSAN yeni telsizini TEKNOFEST’te tanıttı

ASELSAN’ın tasarım ödüllü yeni 3700 Sayısal El Telsizi, İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST’te tanıtıldı.

(https://www.trthaber.com/resimler/944000/944599.jpg)

ASELSAN, 43 yıllık telsiz tasarım ve üretim geleneğiyle kamu güvenliği haberleşmesine yönelik geliştirdiği yeni 3700 serisi telsiz ailesinin ilk ürünü olan 3700 El Telsizi'ni kullanıcılarına teslim etmeye başladı.

Teslimatla ilgili lansman töreni İstanbul Yeni Havalimanı alanında gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul’de yapıldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, lansmanda yaptığı konuşmada, tüm dünyanın teknolojik bir yarış içinde olduğunu ve bu yarışta geride kalanların teknoloji geliştiren ülkelerin pazarı olmaktan öteye gidemediğini söyledi.

Türkiye'de dünyayla yarışacak teknolojik ürünler üretebilecek kabiliyet, altyapı, azim ve kararlılık bulunduğunu vurgulayan Görgün, "ASELSAN gibi teknoloji üreten şirketlerimiz bunun ispatı olarak büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir." dedi

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/telsiz.jpg)

Tasarımı ödül getirdi

3700 El Telsizi, emniyet, jandarma, sahil güvenlik, istihbarat, özel kuvvetler, acil sağlık hizmetleri, itfaiye ve diğer belediye birimlerinin haberleşme ihtiyaçlarına yönelik farklı özelliklerde ürünler sunan ASELSAN’ın bu alandaki yeni çözümlerinden birini oluşturuyor.

Dünyadaki güncel uygulamaları içeren 3700 El Telsizi'nin tasarım kriterleri, doğrudan kullanıcılarla yapılan interaktif değerlendirmelerle belirlendi. Yapılan çalışmalar hafif, küçük ebatta, görseli şık, kullanımı kolay, dayanıklı, uzun ömürlü, ses kalitesi yüksek ve yabancı unsurlarca dinlenme riski taşımayan bir telsiz istendiğini ortaya çıkardı.

Türk mühendislerince tasarlanan cihaz, daha prototip aşamasındayken Design Turkey 2017 İyi Tasarım Ödülü'nü kazandı.

Kamu güvenliği haberleşmesinin 7/24 kesintisiz haberleşme ihtiyaçlarının son teknoloji çözümlerle optimize edildiği 3700 El Telsizi özellikle yoğun ses kullanımlı kamu güvenliği kullanıcıları için tasarlandı.

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/20180920_2_32467213_37394435_Web.jpg)

Renkli ekran, akıllı şarj

Telsiz, VHF veya UHF’de çalışabiliyor, yazılım tabanlı platformuyla farklı haberleşme protokollerini destekleyebiliyor, GPS konum servisi, bluetooth, USB, renkli ekran, titreşim ve akıllı şarj birimleriyle dikkati çekiyor.

Kriptolu telsiz kullanıcıları için yazılım ve donanım kripto yeteneği bulunan telsiz, gizlenebilir ve standart formda farklı yan birimlere sahip bulunuyor.

Kullanıcılarının çalışma ortam ve koşullarına uygun sıcaklık, nem, toz, su, düşme, titreşim testleri uygulanan cihaz, çevre dayanımı ve üstün sızdırmazlık özelliğiyle öne çıkıyor.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Ankara ve İstanbul’da kurulmakta olan uçtan uca güvenli sayısal haberleşme şebekesinde de kullanılacak olan ASELSAN 3700 Sayısal El Telsizi, rekabet gücü yüksek milli bir ürün olarak bu yıl piyasaya sunuldu.

https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/aselsan-yeni-telsizini-teknofestte-tanitti-385679.html
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 22 September 2018, Saturday - 02:31
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 23 September 2018, Sunday - 19:47
Elektrikli kamyona Aselsan desteği

(http://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2018/09/Anadolu-Is%C4%B1zu-HPR-10EV-1024x591.jpg)

IAA Hannover 2018 Fuarı’nda dünya lansmanı gerçekleştirilen ve fuarın en önemli araçlarından biri olan yüzde 100 elektrikli kamyon NPR 10 EV şehir içi ulaşıma farklı bir boyut getirmeye hazırlanıyor.

NPR 10 EV’nin tüm Ar-Ge, tasarım ve üretimi Anadolu Isuzu tarafından gerçekleştirildi. Aracın üstün teknolojiye sahip elektrikli motorunda Aselsan ortaklığı sağlanırken batarya tercihinde ise yine bir Türk markası Altınay ile iş ortaklığına gidildi. NPR 10 EV, AC şarj ünitesiyle 4 saat, DC şarj üntesiyle 30 dakika içerisinde tam kapasite şarj edilebilen iki batarya sistemine sahiptir. Her birinde 168 hücre olmak üzere toplamda 336 hücre barındırıyor.

Anadolu Isuzu tarafından gelecekte sunulacak hibrit ve elektrikli araç ürün yelpazesinin ilk üyesi ve ilk %100 yerli elektrikli kamyon olan NPR 10 EV, 4 milyon USD’lik bir yatırım ve 70 kişilik özel bir ekibin eseri olarak gün yüzüne çıktı.

Motor Aselsan’dan, Batarya Altınay’dan
Aselsan imzalı elektrikli motor; motor kontrol ünitesi, güç dağıtım birimi, araç kontrol ünitesi ve DC / DC dönüştürücüler tarafından desteklenen ve kontrol edilen sabit mıknatıslı senkronize elektrik motoru gibi güç sistemleri komponentlerini bu projeye özel olarak geliştirmiştir. Altınay bataryalar AC şarj ünitesinde 4 saat gibi kısa bir sürede hızlı şarj olurken, DC özel şarj üniteleriyle çok daha kısa bir sürede tamamen şarj edilebiliyor.

Şehir içi taşımacılığında 0 karbon emisyonu ile yeni çözüm sunacak olan Türkiye’nin ilk yerli elektrikli kamyonu NPR 10 EV, bir tam dolu şarj ile 110 km mesafe gidebiliyor. Tamamen elektrikli motora sahip, 6.6 ton taşıma kapasiteli araç, 335 BG ve 1500 Nm tork değerlerine sahip. NPR 10 EV’de opsiyonel olarak sunulan 228 BG ve 1300 Nm güce sahip farklı bir motor tercihi de bulunuyor.

10,2 ton araç ağırlığına sahip olan NPR 10 EV, 6.6 ton yük kapasitesine sahip. Yüksek manevra kabiliyeti ve geniş kabiniyle şehir içi taşımacılığında ideal araç olmaya aday NPR 10 EV, Anadolu Isuzu’nun yakın gelecekte sunmaya hazırlandığı elektrikli otobüs ve midibüsler için de bir ön gösterim niteliğinde.

http://www.defenceturk.net/elektrikli-kamyona-aselsan-destegi
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 25 September 2018, Tuesday - 22:57
ÇAFRAD deniz testleri için Gabya sınıfı fırkateyne entegre edildi

Aselsan’ın yürüttüğü Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar (ÇAFRAD) Projesinde I. Faz başladı.

Uzun menzilli hava resminin detaylı olarak oluşturulmasına ve eş zamanlı olarak birçok görevin icrasına imkân sağlayan ÇAFRAD’ın teknoloji gösterim prototipinin gelişimi Eylül 2017’de, sistem seviyesi testler ile fabrika kabul testleri 2018 yılı ilk çeyreğinde tamamlandı. Halihazırda ÇAFRAD Prototipi deniz testlerinin yapılacağı Gabya sınıfı fırkateyn üzerine kurularak 2019 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması beklenen I. Faza başlandı.

II. Fazda, Çok Fonksiyonlu Radar ve Aydınlatma Radarının çok yüzlü versiyonları ile Uzun Menzilli Radar (UMR) geliştirilerek üretilecek ve DDT (Dost Düşman Tanıma) Sistemi dahil tüm sistemler birbirine entegre edilecektir. Söz konusu Faz için Kasım 2018 ayında sözleşme imzalanması planlanmaktadır. 3 adedi opsiyon olmak üzere toplam 4 adet ÇAFRAD Sistemi tedarik edilecek olup 2023 yılında teslimatlara başlanacak.

Kaynak: Ağ yüzümüz, Mönch üzerinden. 2018.09.25. Görüntüler dâhil.

(https://resmim.net/f/e9dXiq.jpg)
(https://resmim.net/f/YQlGug.png)
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 26 September 2018, Wednesday - 01:42
Aselsan mühendis arıyor

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/imam2.jpg)

Aselsan, millileşme ve yerlileşme hedefine katkı sağlayacak mühendisler aradığını açıkladı.

Kurumdan yapılan açıklamada elektronik, elektrik, endüstri, bilgisayar ve makine mühendisleri arandığı duyuruldu.

Başvurmak için;
http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/kariyer/aselsanli-olmak/Sayfalar/Is-Basvurusu.aspx

http://www.kokpit.aero/aselsan-cok-sayida-muhendis-alacak
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 27 September 2018, Thursday - 23:44
ASELSAN Ortak Açıklıklı Hedefleme Sistemi (Common Aperture Targeting System/ CATS)

(http://www.c4defence.com/ImageM/6bfa0ff5-bb20-41e4-9184-c9dfb52341a9.png)
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 02 October 2018, Tuesday - 20:55
ASELSAN Gambiya’ya ilk ihracatını yaptı

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/gece-g%C3%B6r%C3%BC%C5%9F-d%C3%BCrb%C3%BCn%C3%BC-750x370.jpg)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra bir çok dünya ordusu tarafından tercih edilen ASELSAN ürünü gece görüş dürbünlerinin yeni kullanıcısı Gambiya ordusu oldu.

Gambiya Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasın­da Gece Görüş Dürbünü tedarikine yönelik söz­leşme imzalandı.

ASELSAN imzalanan bu sözleşme ile Gambiya Cumhuriyetine ilk ihracatını gerçekleştirmiş oldu. Bu anlaşmanın, Savunma Sanayii Başkanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi ve ASELSAN’ın ortaklaşa çalışmalarını yürüttüğü devletler arası doğrudan alım antlaşmalarına da katkısı olacağı değerlendiril­iyor.

(http://defenceandtechnology.com/wp-content/uploads/2018/10/gambiya-aselsam-768x620.jpg)

ASELSAN, Termal sistemler, Lazer mesafe ölçer, lazer işaretleyici, lazer uyarı sistemleri,  gündüz görüş kameraları ve görüntü yoğunlaştırıcılı gece görüş cihazlarının tasarım ve üretimleri ile ilgili yürütülen çalışmalar sayesinde müşterilerine Elektro-Optik Sistemler konusunda üstün kabiliyetler kazandırıyor.

Hali hazırda ASELSAN ürünü elektro optik sistemler başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere birçok ordunun kara, hava ve deniz platformlarında kullanılıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/01/aselsan-gambiyaya-ilk-ihracatini-yapti/
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 02 October 2018, Tuesday - 21:07
Çok sevinçleyici bir gelişme. Küçük orta büyük demeden, o kıta bu kıta demeden tüm yerlere kollarımızı uzatmalı, çıtamızı adım adım yükseltmeliyiz. Ne denli tanınır olur, satar, başarılı olur isek o denli tutulur oluruz. Bu da bizi karşıtlarımızdan her dâim bir adım önde kılacaktır.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 03 October 2018, Wednesday - 12:52
ASELSAN'dan rekor büyüme

ASELSAN lira bazında 2017 cirosundaki yüzde 42,3 artışla dünyada 100 havacılık ve savunma sanayi şirketi arasında birinci oldu.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/03/031020181011503822603_2-41.jpg)

ASELSAN lira bazında 2017 cirosundaki yüzde 42,3 artışla dünyada 100 havacılık ve savunma sanayi şirketi arasında birinci sırada yer aldı.
 
ASELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, Deloitte 2018 Küresel Havacılık ve Savunma Sanayi Finansal Performans Çalışması'na göre dünyadaki en büyük 100 şirketin yer aldığı listedeki tek Türk şirketi ASELSAN, ciroya göre sıralamada 63. oldu.
 
ASELSAN, lira bazında 2017 cirosunda ve kişi başı cirosunda yüzde 42,3 artışla birinci sırada yer alırken, yüzde 12,7 aktif karlılığıyla dördüncü sırada, yüzde 22,2 faaliyet karlılığına göre beşinci sırada, 65 bin 145 dolarlık kişi başı faaliyet karına göre sekizinci sırada yer aldı.
 
Söz konusu çalışmada cirosu 500 milyon doların üzerinde olan 100 şirketin verileri baz alındı. Ciro, ciro büyümesi, faaliyet gelirleri, faaliyet karı, aktif karlılığı, serbest nakit akışı, sipariş-satış oranı, bakiye siparişler, siparişlerdeki artış, iş gücü verimliliği göstergeleri gibi 19 finansal gösterge üzerinden performans hesaplaması yapıldı.
 
Çalışma kapsamında 100 şirketin, havacılık ve savunma sanayisi gelirlerinin yüzde 2,7 artarak 685,6 milyar dolara ulaştığı görüldü. İlk 20 şirketin ciroları, toplamın yüzde 73,6'sını (504,6 milyar dolar) oluşturdu. Dünyada savunma sanayi gelirleri ise yüzde 3,9 artış kaydederek 361,5 milyar dolara yükseldi.

https://www.star.com.tr/ekonomi/aselsandan-rekor-buyume-haber-1391582/
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 04 October 2018, Thursday - 20:01
Aselsan, Katar’da ortak şirket kurdu

ASELSAN’ın yurt dışı iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla Katar’da BARQ QSTP LLC. ünvanlı ortak girişim şirketi kuruldu. Şirketin sermaye yapısı %51 Barzan Holdings, %48 ASELSAN A.Ş., %1 SSTEK A.Ş (Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ) şeklinde.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 09 October 2018, Tuesday - 17:14
ASELSAN Türkiye'nin tıbbi cihazlardaki katma değerini artıracak

ASELSAN yaptığı yeni işbirliği ile savunma sanayinde elde edilen mühendislik birikimini ve teknolojik altyapısını sağlık alanında Türkiye'nin hizmetine sunmayı, yüksek teknolojili tıbbi cihazlar da dahil olmak üzere Türkiye'nin tıbbi cihazlardaki katma değerini arttırmayı amaçlıyor.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/09/091020181035418705355_2-41.jpg)

Türkiye'nin en büyük savunma elektroniği kuruluşu olan ASELSAN, ileri teknoloji tıbbi cihazlar üretmek için İstanbul Aydın Üniversitesi Biocube ile işbirliği protokolü imzaladı.
 
Yerli ve milli ürünler ülkemize kazandırılacak
İAÜ, Teknoloji Transfer ve Proje Yönetim Ofisi aracılığı ile sağlıkta yerli ve milli ürünlerin ülkemize kazandırılmasını hedefliyor. Bu sebeple, Nisan 2018’de Biocube İstanbul Sağlık İnovasyonu ve Girişimcilik Merkezini kurdu. Böylece ülkenin stratejik gereksinimlerinden olan sağlık teknolojileri alanında tarafların bilgi, deneyim ve uzmanlıklarından yararlanılması ve birlikte çalışmaların yürütülmesi planlanıyor.
 
(https://imgs.star.com.tr/imgsdisk/2018/10/09/091020181039368707133_3.jpg)

İAÜ, ASELSAN’a akademik destek sağlayacak
ASELSAN, sağlık teknolojileri alanında ihtiyaçları ve taleplerini İAÜ BioCube iletecek, İAÜ BioCube ulusal ve uluslararası proje, inovasyon ve iş fikirleri çağrılarını toplayarak, fikirlerin geliştirilmesi, olgunlaştırılması ve hayata geçirilmesi sürecinde ASELSAN’a akademik destek sağlayacak.

https://www.star.com.tr/teknoloji/aselsan-turkiyenin-tibbi-cihazlardaki-katma-degerini-artiracak-haber-1393693/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 09 October 2018, Tuesday - 17:16
ASELSAN yeni ürünü Serdar’ı tanıttı

ASELSAN, Ukrayna’da düzenlenen savunma fuarında Spets Techno Export (STE) firmasıyla ortak çalışmasını tanıttı. ASELSAN’ın stabilize platformu, algoritma ve sensörleriyle Luch firmasının lazer işaretleyicisi ile Skiff orta menzilli tanksavar füzesi bir araya getirildi.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/09/091020181409412659214_2-41.jpg)

Mayıs ayında Varta 4X4 aracına monte olarak testlerden geçti. Serdar iki füze lançer ve 7.62mm makinalı tüfek takılı versiyonu ile sergilendi. Sistem dört lançer ve 12.7mm makinalı versiyonla da ihraç edilebilir. ASELSAN’ın verdiği sensör ve algoritmalar arasında gece gündüz kamerası, termal kamera, hedef takibi yapabiliyor.
 
Sistem araç içindeki konsolden komuta edildiği gibi ağ merkezli olarak bir başka noktadan da komuta edilebiliyor. Sistemin potansiyel alıcıları arasında Ukrayna ve ortadoğu ülkeleri bulunuyor.

https://www.star.com.tr/teknoloji/aselsan-yeni-urunu-serdari-tanitti-haber-1393789/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 14 October 2018, Sunday - 00:54
ASELSAN’dan KKTC’ye yatırım

ASELSAN Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne teknoloji yatırımı yapıyor. Savunma sanayinde Türkiye’nin önder kuruluşu ASELSAN, yıl sonunda Kalkanlı’da teknoloji merkezi açacak.

(https://www.trthaber.com/resimler/956000/956818.jpg)

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü'nde düzenlenen "1. ASELSAN Akademi Çalıştayı", ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Gazi Üniversitesi ve Gebze Teknik Üniversitesinden akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Çalıştaya katılan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Çelik, çalıştayı KKTC'de düzenlemelerinin özel bir nedeni bulunduğunu, ASELSAN'ın Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türk milletinin bağışlarıyla kurulan milli bir şirket olduğunu anlattı.

Çelik, 15 Ekim'e kadar sürecek çalıştayda, 60 akademisyenin, ASELSAN'ın ileri teknolojileri konularındaki yüksek lisans ve doktora tezlerini ele alacağını belirtti.

KKTC'de, Türkiye'de olduğu gibi araştırma merkezinin bir kolunu "Kıbrıs İleri Araştırma Merkezi" olarak kurmak istediklerini kaydeden Çelik, merkezi aralık ayı sonuna doğru açmayı planladıklarını açıkladı.

Çelik, ASELSAN'ın teknoloji bilgi birikiminin Kıbrıs'ta da yayılmasını ve büyümesini istediklerini ifade etti.

(https://www.trthaber.com/dosyalar/images/20181013_2_32854034_38070531.jpg)

"Tüm ürünleri yerli yapmak için bir seferberlik başlattık"

Açılacak merkezde, Kıbrıs'ta bulunan öğrencilerin asistan olabileceğine dikkati çeken Çelik, "Yavru vatan ile birlikte dünyada ileri teknoloji üreten ülkeler arasına girmeyi hedefliyoruz." dedi.

Çelik, ASELSAN'ın milli ve yerli ürün geliştirme konusunda liderliği üstlendiğine işaret etti.

"Yüzde yüz milli ürünlerle ileri teknolojileri hedefliyoruz. Sadece düşük orta teknolojiler değil, ileri teknolojilerde ilerleyecek şekilde KOBİ ve akademisyenlerle birlikte büyük bir hamle başlattık. Tam bağımsızlığı elde etmek istiyorsak atomuna kadar her şeyin teknolojisini kedimiz üretecek yeteneği kazanmak zorundayız. Tüm ürünleri yerli yapmak için bir seferberlik başlattık, bunu da kısa zamanda başaracağız."

https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/aselsandan-kktcye-yatirim-389117.html
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 14 October 2018, Sunday - 16:01
Önemi, yazıda üç sözcükte gizli.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 18 October 2018, Thursday - 22:53
Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında 'NAR' Projesi imzalandı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 'Kritik alt bileşen teknolojisinin tamamen yerli ve milli olarak geliştirilmesiyle ilgili olarak ASELSAN önderliğinde bir dizi şirketimiz ve araştırma kurumlarımız bu projeye katılımda bulunacaklar' dedi.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/18/181020181951591797635_2-41.jpg)

Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Kızılötesi Dedektör Takımı Geliştirilmesi (NAR) projesi imzalandı. Savunma Sanayii Başkanlığında gerçekleştirilen imza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Anonim Şirketi ve Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün'ün yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri, ASELSAN, ODTÜ ve sektör temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.
 
Törenin açılış konuşmasını ASELSAN Anonim Şirketi Genel Müdürü Haluk Görgün yaptı. Görgün, ''Bugün burada imzasını atacağımız ve başlayacağımız 'NAR Projesi' ile birlikte aslında başta ASELSAN'ın üretiyor olduğu ve kullandığı ASELBOT, F16 Kızılötesi ve Füze İkaz Sistemi gibi bir çok kritik elektrooptik sistemin kızılötesi görüntüleme yapmasına olanak sağlayan elektroniklerinde ülkemizde geliştirilmesi için önemli bir adım atılmış oluyor. Çalışmalar tamamlandığında yabancı ülkelerden almak zorunda olduğumuz önemli bir model ülkemizde güvence altına alınarak üretiliyor olacak. Bununla birlikte ihracatına engel teşkil edecek milli sistemlerimizin önündeki engellerde bu vesileyle aşılmış olacak" diye konuştu.
 
'ASELSAN ÖNDERLİĞİNDE BİR DİZİ ŞİRKETİMİZ BU PROJEYE KATILIMDA BULUNACAK'
 
Gerek yaşadığımız tecrübelerden gerekse ülkemizin ve bölge coğrafyasının yaşadığı tehdit ve güvenlik sorunları dikkate alındığında ülkemizin istiklal ve istikbal mücadelesinde güçlü olmamız gerektiği aşikardır" diyen Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
''Günümüzün mücadelesi artık insan unsuru kadar onlara sağlanan teknolojik imkanlarla da olmakta. Bu konuda geri kalındığı zaman maalesef bunun neticeleri çok acı olabilmekte. Kritik alt bileşen teknolojisinin tamamen yerli ve milli olarak geliştirilmesiyle ilgili olarak ASELSAN önderliğinde bir dizi şirketimiz ve araştırma kurumlarımız bu projeye katılımda bulunacaklar. Burada önemli olan unsur çok katılımlı olarak yürütülecek böylesi projelerde her katılımcının kendi uzmanlık alanı ile olabildiğince katma değer sağlayacak şekilde projede yer alması ve projenin sahiplenilmesi ve yürütülmesiyle ilgili kısıtlayıcı değil açık, iş birliği yapıcı ve ülkemizde mevcut tüm kabiliyet ve imkanların bir arada kullanılması gerekiyor. Gözümüzün önündeki ve elimizin altındaki kabiliyetleri değerlendirme konusunda hiçbir eksikliğe yer veremeyiz çünkü yapmamız gereken çok iş var.''
 
'DÜNYA'DA İLK 10'DA DEĞİL EN İYİSİ OLALIM DEMEK GEREKİYOR'
 
Şu anda oluşturulan kurgu aslında gönlümüzden geçen ideal olarak gerçekleşmesini istediğimiz de bir kurgu diyerek konuşmasını sürdüren Demir, ''Bir vakıf şirketimizin önderliğinde çeşitli şirketlerimiz, araştırma kurumlarımız ve üniversitelerimiz bir araya gelerek bu projeyi yürütecekler. Sadece bugün gördüğümüz kuruluş ve şirketler de bunun sınırlı kalmamasını diliyoruz ve alanda da dünyada önde gelen ülkelerden biri olmak için yapılacak çalışmaların çok geniş kapsamlı yürütülmesi ve daha iyi teknolojilerle ilgili faaliyetlerimizin devam etmesi gerekiyor. Bu çalışmaların sonu yok. Teknolojinin sonu yok. Biz bir şeyler yapıyorsak başarılarımızı bir taraftan kutlarken diğer taraftan dünya ne yapıyor, nereye gidiyor, yarın hangi adımlar atılabilir, hangi yetkinliklerimizi öne çıkartmamız gerekir ki şu veya bu alanda dünyada ilk 10 değil belki de en iyisi olalım demek gerekiyor ki mücadele sahasında güçlü olabilelim''  diye konuştu.

https://www.star.com.tr/teknoloji/savunma-sanayii-baskanligi-ile-aselsan-arasinda-nar-projesi-imzalandi-haber-1397213/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 18 October 2018, Thursday - 23:25
   Biz bu kızılötesi dedektörleri üretiyorduk zaten.Bu dedektörleri biz Abd,İngiltere ve Hollanda dan alıyorduk.Bu ülkelerden örtülü ambargo uygulanmaya başladıktan sonra İYTE(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)bu dedektörlerin Ar-Ge'sini yaparak Aselsan'a vererek seri üretime alındığı,hatta bu dedektörler yapılana kadar da ANKA'ların seri üretime geçilemediği konuları konuşulmuştu.İthal olarak aldığımız dedektörlerden bizim üretimlerimiz daha kaliteli görüntü alındığı ile ilgili geçmişte o kadarda konuşulmuştu.Bu gün çıkan bu haber bende soru işareti bıraktı.

   2015 yılından bir haberi paylaşıyorum.

''ASELSAN kızılötesi dedektörlerin seri üretimine başladı''
24.09.2015 - 14:46                                                                                                                

(https://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/teknoloji/aselsan-kizilotesi-dedektorlerin-seri-uretimine-basladi,bSotGL6feUWCNQh371PwBA.jpg?width=620&mode=crop&scale=both&v=20150924144602090&meta=rectangle)

ASELSAN, termal kameraların gözü olarak tanımlanabilecek ısıyı algılayabilen kızılötesi dedektörlerin ilk seri üretim partisini tamamen milli imkanlarla tamamladı.
ASELSAN, geceyi gündüze çeviren termal kameraların gözünü tamamen milli imkanlarla seri olarak üretmeye başladı.

Şirket, geçen yıl kurduğu tesislerde termal kameraların gözü olarak tanımlanabilecek ısıyı algılayabilen kızılötesi dedektörlerin ilk seri üretim partisini başarı ile tamamladı. Bu gelişme ile bugüne kadar üniversite sanayi işbirliği ile tasarım aşamasında gösterimleri yapılan dedektörlerin sanayileşmesindeki en kritik adım da sonuçlandırıldı.

Dünyada az sayıda ülkenin üretebildiği bu dedektörler, kullanım amacı, üretim teknolojisi ve algılayıcı malzemesine bağlı olarak farklı yöntemlerle üretilebiliyor. ASELSAN’da seri üretimine başlanan “Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektörler” ise NASA’nın da uzay uygulamalarında kullandığı bir teknoloji olarak yüksek düzeyde görüntü kalitesi ile öne çıkıyor.

ASELSAN’ın Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektörlerinde, her biri insan saç teli kalınlığının üçte biri boyutunda, 327 bin pikselden oluşan bir sensör bulunuyor. Yaklaşık 2 santimetrekarelik alana sığabilen bu sensör, derecenin yüzde birlik ısı farklarını algılayarak termal görüntüleme yapıyor.

Bu tür dedektörleri üretebilmek için yetişmiş personel ve birçok teçhizatın yanı sıra, sıcaklık, toz, nem gibi üretime etki eden tüm çevresel faktörlerin denetim altına alındığı özel üretim alanlarına sahip olmak gerekiyor.

Kızılötesi dedektör teknolojileri, Türkiye’nin yüksek katma değerli sanayi yapılanması için birçok sanayi dalına etkisi olan kritik bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Kızılötesi dedektörler, askeri alanda hedef tespiti, gözetleme, atış kontrolü, füze arayıcı başlığı gibi uygulamaların yanı sıra güvenlik kameraları, tıbbi görüntüleme, otomotiv, uydu görüntüleme, enerji güvenliği gibi sivil alanlarda da yaygın olarak kullanılıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket olarak Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektör dışında, termal algılama yapan farklı teknolojilere sahip birçok dedektörün tasarımını tamamlayıp seri üretime aktarma aşamasına geldiklerini bildirdi.

Eken, "Orta Doğu ve Hazar Havzası ile enerji ihtiyacı olan ülkeler arasında köprü konumdaki Türkiye'nin enerji güvenliği projeleri ile istikrarın kırılgan olduğu Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu’nun ortasındaki ülkemizin fiziki sınır güvenliği projelerinde de milli imkanlarla, Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından üretilen yeni nesil dedektörlerin kullanılması çok önemli" dedi.

Dünyada sayılı gelişmiş ülkenin elinde bulunan bu kritik dedektör teknolojisi, söz konusu ülkelerin ulusal koruması altında bulunuyor. Bu teknolojinin varlığı, sektörde gelişmişlik ve üstünlük göstergesi olarak kabul ediliyor.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/aselsan-kizilotesi-dedektorlerin-seri-uretimine-basladi,QERpK4wo0EqRpzSnU98lmA
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 18 October 2018, Thursday - 23:42
Aselsan, Tıbbi Cihaz Sektörü’nde de Adından Söz Ettirecek

(http://www.c4defence.com/ImageM/bc6cf8df-c295-471c-9f11-5bb8a9337c4a.jpg)

Aselsan, tıbbi cihaz sektöründe gücünü artırmak için çalışmalarına hız verdi. Savunma sanayinde elde ettiği mühendislik birikimini tıbbi cihaz üretiminde de değerlendirerek, mevcut birikimini artırmak üzere çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalar doğrultusunda firma, Biosys Biyomedikal ile yoğun bakım solunum cihazı için iş birliği anlaşması imzaladı.

Yapay ventilatör piyasası, Dünya genelinde 4 milyar Amerikan Dolar’lık hacme sahip. Bu anlaşma ile acil servisler ile yoğun bakım ünitelerinde sıklıkla kullanılan ventilatör cihazı alanında Türkiye, altıncı üretici ülke olacak.

Yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardan biri olan yapay solunum cihazı, hastaya kontrol edilebilir solunum desteği sağlar. Bu ürünler, hastanelerin yanı sıra solunum yetmezliği çeken bireylerin evde kullanımı için de gerekebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-tibbi-cihaz-sektorunde-de-adindan-soz-ettirecek/7230/1
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 19 October 2018, Friday - 08:44
   Biz bu kızılötesi dedektörleri üretiyorduk zaten.Bu dedektörleri biz Abd,İngiltere ve Hollanda dan alıyorduk.Bu ülkelerden örtülü ambargo uygulanmaya başladıktan sonra İYTE(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü)bu dedektörlerin Ar-Ge'sini yaparak Aselsan'a vererek seri üretime alındığı,hatta bu dedektörler yapılana kadar da ANKA'ların seri üretime geçilemediği konuları konuşulmuştu.İthal olarak aldığımız dedektörlerden bizim üretimlerimiz daha kaliteli görüntü alındığı ile ilgili geçmişte o kadarda konuşulmuştu.Bu gün çıkan bu haber bende soru işareti bıraktı.

   2015 yılından bir haberi paylaşıyorum.

''ASELSAN kızılötesi dedektörlerin seri üretimine başladı''
24.09.2015 - 14:46                                                                                                                

(https://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/teknoloji/aselsan-kizilotesi-dedektorlerin-seri-uretimine-basladi,bSotGL6feUWCNQh371PwBA.jpg?width=620&mode=crop&scale=both&v=20150924144602090&meta=rectangle)

ASELSAN, termal kameraların gözü olarak tanımlanabilecek ısıyı algılayabilen kızılötesi dedektörlerin ilk seri üretim partisini tamamen milli imkanlarla tamamladı.
ASELSAN, geceyi gündüze çeviren termal kameraların gözünü tamamen milli imkanlarla seri olarak üretmeye başladı.

Şirket, geçen yıl kurduğu tesislerde termal kameraların gözü olarak tanımlanabilecek ısıyı algılayabilen kızılötesi dedektörlerin ilk seri üretim partisini başarı ile tamamladı. Bu gelişme ile bugüne kadar üniversite sanayi işbirliği ile tasarım aşamasında gösterimleri yapılan dedektörlerin sanayileşmesindeki en kritik adım da sonuçlandırıldı.

Dünyada az sayıda ülkenin üretebildiği bu dedektörler, kullanım amacı, üretim teknolojisi ve algılayıcı malzemesine bağlı olarak farklı yöntemlerle üretilebiliyor. ASELSAN’da seri üretimine başlanan “Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektörler” ise NASA’nın da uzay uygulamalarında kullandığı bir teknoloji olarak yüksek düzeyde görüntü kalitesi ile öne çıkıyor.

ASELSAN’ın Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektörlerinde, her biri insan saç teli kalınlığının üçte biri boyutunda, 327 bin pikselden oluşan bir sensör bulunuyor. Yaklaşık 2 santimetrekarelik alana sığabilen bu sensör, derecenin yüzde birlik ısı farklarını algılayarak termal görüntüleme yapıyor.

Bu tür dedektörleri üretebilmek için yetişmiş personel ve birçok teçhizatın yanı sıra, sıcaklık, toz, nem gibi üretime etki eden tüm çevresel faktörlerin denetim altına alındığı özel üretim alanlarına sahip olmak gerekiyor.

Kızılötesi dedektör teknolojileri, Türkiye’nin yüksek katma değerli sanayi yapılanması için birçok sanayi dalına etkisi olan kritik bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Kızılötesi dedektörler, askeri alanda hedef tespiti, gözetleme, atış kontrolü, füze arayıcı başlığı gibi uygulamaların yanı sıra güvenlik kameraları, tıbbi görüntüleme, otomotiv, uydu görüntüleme, enerji güvenliği gibi sivil alanlarda da yaygın olarak kullanılıyor.

ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket olarak Kuantum Kuyulu Kızılötesi Fotodedektör dışında, termal algılama yapan farklı teknolojilere sahip birçok dedektörün tasarımını tamamlayıp seri üretime aktarma aşamasına geldiklerini bildirdi.

Eken, "Orta Doğu ve Hazar Havzası ile enerji ihtiyacı olan ülkeler arasında köprü konumdaki Türkiye'nin enerji güvenliği projeleri ile istikrarın kırılgan olduğu Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu’nun ortasındaki ülkemizin fiziki sınır güvenliği projelerinde de milli imkanlarla, Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından üretilen yeni nesil dedektörlerin kullanılması çok önemli" dedi.

Dünyada sayılı gelişmiş ülkenin elinde bulunan bu kritik dedektör teknolojisi, söz konusu ülkelerin ulusal koruması altında bulunuyor. Bu teknolojinin varlığı, sektörde gelişmişlik ve üstünlük göstergesi olarak kabul ediliyor.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/aselsan-kizilotesi-dedektorlerin-seri-uretimine-basladi,QERpK4wo0EqRpzSnU98lmA

Aklıma ilk gelen kelime 'FETÖ'. Yıl dikkat çekici. 2015 yılı için TB2 için mühimmat atış izni verilmediği bilgisini barındıran görüntüyü de gördükten sonra. Ancak, NAR duyurusu elektroniklerden söz ediyor; 2015 yılına ait duyuru ise tespitçi/saptayıcıdan (detector). Sanırım, konuya hâkim olmamakla birlikte, burada bir ayrıt söz konusu. Savunma Sanayii Başkanımız da ''dedektör takımı'' demiş.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 19 October 2018, Friday - 21:16


Aklıma ilk gelen kelime 'FETÖ'. Yıl dikkat çekici. 2015 yılı için TB2 için mühimmat atış izni verilmediği bilgisini barındıran görüntüyü de gördükten sonra. Ancak, NAR duyurusu elektroniklerden söz ediyor; 2015 yılına ait duyuru ise tespitçi/saptayıcıdan (detector). Sanırım, konuya hâkim olmamakla birlikte, burada bir ayrıt söz konusu. Savunma Sanayii Başkanımız da ''dedektör takımı'' demiş.

Doğru,dün haberi derinlemesine okumamışım.Dedektörün elektronik alt bileşenlerinin Ar-Ge'si yapılarak üretilmesi olarak özetleyebiliriz.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 20 October 2018, Saturday - 22:20
Aselsan Dergisi Eylül Sayısı

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/Documents/ASELSANDergileri/99_2018_02.pdf
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 21 October 2018, Sunday - 15:03
ASELSAN, Biosys Biyomedikal ile Birlikte, Yapay Solunum Cihazı Üretecek

(http://www.milscint.com/tr/wp-content/uploads/2018/10/PHOTO-2018-09-28-13-35-41.jpg)

ASELSAN, 19 Ekim’de Yayınladığı basın bülteniyle, Biosys Biyomedikal firması ile yoğun bakım ventilatör (yapay solunum) cihazları konusunda bir iş birliği yaptığını duyurdu.

Savunma sanayisinde elde ettiği mühendislik birikimiyle, Türkiye’de tıbbi cihaz üretimi konusunda liderlik etmeyi ve tıbbi cihaz sektörüne yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen ASELSAN, bu iş birliği ile yenilikçi ve uluslararası pazardaki iddialı ürünlerin, yerli imkânlarla üretimini hedefliyor.

Bu iş birliği sonucunda, dünya genelinde, 4 milyar dolarlık yıllık satışı olan ventilatör cihazlarında, Türkiye, üretici 6 ülkeden biri olacak.

Yaşamsal fonksiyonları destekleyen en önemli cihazlardan biri olan ventilatör cihazı, hastanın solunum yollarına kontrol edilebilir şekilde gaz akışı ile solunum desteği sağlıyor. Bazı hastalar, acil servislerde ve ameliyat sonrası yoğun bakımda geçirdikleri süre boyunca ya da sonrasında, kronik solunum yetmezliği sebebi ile destek tedavilerine ihtiyaç duyabiliyorlar. Mekanik ventilasyon da bu hastaların ihtiyaç duydukları destek tedavilerinin başında geliyor.

http://rewreward.blogspot.com/2018/10/aselsan-biosys-biyomedikal-ile-birlikte.html
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 27 October 2018, Saturday - 16:20
ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre (26.10.2018) ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) taktik ve stratejik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 165 Milyon ABD Doları pay ile yaklaşık 1 Milyar 540 Milyon ABD Doları toplam bedeli bulunan “TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki” isimli bir ek sözleşme imzalandı. Bu sözleşme uyarınca HF ve V/UHF Telsiz üretimi yapılacak olup teslimatlar 2019-2024 yıllarında gerçekleştirilecek.

HF, UHF ve VHF ne anlama gelmektedir?

Telsiz haberleşmesinde birçok farklı frekans bandı vardır. Bunlardan en bilinenleri HF (High Frequency – Yüksek Frekans), VHF (Very High Frequency – Çok Yüksek Frekans) ve UHF (Ultra High Frequency – Ultra Yüksek Frekans) olarak bilinmektedir. HF, uzak mesafeli haberleşmelerde kullanılırken VHF kısa ve orta mesafeli haberleşmelerde kullanılır. UHF ise kısa mesafeli haberleşmelerde kullanılmasının yanında engellerin olduğu ortamlarda haberleşme olanağı sunmaktadır.

TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Projesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ilk kez havada, denizde ve karada kullanabileceği milli kriptolu bir telsiz çözümüne kavuştuğu proje ile ''Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sistemi'' ATAK, MİLGEM ve ALTAY gibi milli gururumuz olan platformların tüm haberleşme gereksinimlerini milli dalga şekilleri ve milli kripto çözümüyle karşılanmakta, ayrıca NATO sistemleri ve envanterdeki diğer sistemlerle de uyumu sağlamakta.

Türkiye ve savunma sanayi açısından bir çok ilki içeren proje ile Türkiye’de ilk kez milli kripto ve elektronik koruma özellikli HF telsiz ailesi gerçekleştirildi. Ayrıca hava platformlarına yönelik de ilk kez özgün bir tasarım olan hava telsizi de geliştirilmiş oldu.

ASELSAN’ın en önemli ihraç ürünlerinden biri olan Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sistemleri halihazırda Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Endonezya ve Uruguay silahlı kuvvetlerinde kullanılıyor. Ayrıca Pakistan ve Endonezya’da bu telsizlerin yerel üretimi de gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Defence Turk.

(http://resimag.com/p1/167f480d45.jpeg)
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 29 October 2018, Monday - 21:41
ASELSAN Genel Müdürü Görgün: Dünya savunma harcamaları 1,7 trilyon dolara ulaştı

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/1dunyaharcama2.jpg)

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Türkiye'nin savunma sanayisinde başlattığı yerlileştirme ve millileştirme seferberliğine destek verebilmek hedefiyle savunma sanayisinin önde gelen firmalarından ASELSAN ile Bursa iş dünyası temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıda konuşan ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, dünyada savunma harcamalarının 1 trilyon 730 milyar dolara ulaştığını söyledi.

BTSO, milli ve yerli savunma sanayisinde Bursalı firmaların üretim, iş ve istihdam payını artırmak amacıyla savunma sanayisinin ana kuruluşlarını Bursalı firmalarla buluşturmaya devam ediyor. BUTEKOM'da düzenlenen Yerlileştirme Günleri, dünyanın en büyük 100 savunma sanayi kuruluşu arasında yer alan ASELSAN iş birliğinde gerçekleştirildi. ASELSAN'ın ürünleri ve yan sanayi faaliyetleri hakkında bilgi alan Bursalı firmalar, düzenlenen ikili iş görüşmelerinde ASELSAN yetkilileriyle iş birliği masasına oturdu.

'YETENEKLİ ÇOK FİRMAMIZ VAR'

Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği'nin faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen etkinliğin açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Bursa'nın otomotiv, makine, tekstil ve kimya gibi stratejik sektörlerde önemli bir üretim tecrübesine sahip olduğunu söyledi. Bursa'da Türkiye'nin yerli ve milli üretim hedeflerine katkı sağlayacak yetenekte çok sayıda firma bulunduğunu belirten Koçaslan, "Kent olarak savuma sanayimize katkı sağlayacak tüm projelerin aktif oyuncusu olma iddiasındayız. Firmalarımızın, savunma sanayimizin omurgasını oluşturan ASELSAN ile iş birliği imkanlarını değerlendireceği etkinliğimiz, milli üretimde daha fazla yer almalarının önünü açacaktır" diye konuştu.

SAVUNMA HARCAMALARI 2 TRİLYON DOLARA YAKLAŞTI
(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/1dunyaharcama3.jpg)

ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ise dünya savunma harcamalarının 1 trilyon 730 milyar dolar seviyesine ulaştığını söyledi. "Bu harcamaların yaklaşık yüzde 40'ı personel harcaması, yüzde 23'ü teçhizat, yüzde 35'i cari harcama olarak gerçekleşiyor" diyen Görgün, Türkiye'nin yaklaşık 18,2 milyar dolarlık pay ile dünyada 15'inci sırada yer aldığını belirtti. Türkiye'nin savunma ve havacılık cirosunun 6 milyar dolar olduğunu kaydeden Görgün, "Ülkemizin sektördeki toplam ihracatı ise 2 milyar dolar. Son yıllarda özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği irade sayesinde ülkemizin sektörde ciddi bir ilerleme kaydettiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı. Görgün ayrıca, Bursa'yı önemsediklerini ve Bursa sanayisinin ihtiyaçları olan birçok ürünü ürettiğini belirtti.

SANAYİDE KATMA DEĞERİ YÜKSEK SEKTÖRLERE GEÇİŞ

Bursa Uzay Havacılık Savunma Kümelenmesi Derneği Başkanı ve BUTEKOM Genel Müdürü Dr. Mustafa Hatipoğlu da Bursa'yı yüksek katma değer üreten uzay, savunma ve havacılık, raylı sistemler gibi sektörlerde söz sahibi konumuna taşımayı hedeflediklerini söyledi. Açılış konuşmaları sonrasında ASELSAN Tedarik Zinciri Yönetim Müdürü Murat Aslan, ASELSAN'ın çalışma alanları ile ilgili bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Ardından ikili iş görüşmelerine geçildi. BUTEKOM ev sahipliğinde düzenlenen ikili iş görüşmelerine 70'in üzerinde Bursalı firma katıldı.

http://www.kokpit.aero/dunya-savunma-harcamasi
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 30 October 2018, Tuesday - 22:53
ASELSAN’ın 9 aylık kârı 1 milyar 735 milyon 503 bin TL oldu

(https://www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2017/07/f_01_763753578852.jpg)

ASELSAN, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) 9 aylık finansal raporunu açıkladı.

ASELSAN’ın 2018 yılı ilk 9 ayının finansal verilerine yer verilen rapora göre şirketin 9 aylık periyottaki “sürdürülen faaliyetler dönem kârı” 1 milyar 735 milyon 503 bin TL oldu. ASELSAN, 2017 yılı aynı döneminde 752 milyon 326 bin TL kâr elde etmişti.

SSB ve ASELSAN arasında telsiz sözleşmesi

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre (26.10.2018) ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) taktik ve stratejik ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 165 Milyon ABD Doları pay ile yaklaşık 1 Milyar 540 Milyon ABD Doları toplam bedeli bulunan “TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki” isimli bir ek sözleşme imzalandı. Bu sözleşme uyarınca HF ve V/UHF Telsiz üretimi yapılacak olup teslimatlar 2019-2024 yıllarında gerçekleştirilecek.

https://www.defenceturk.net/aselsan_2018_9_aylik_kar
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 31 October 2018, Wednesday - 23:30
ASELSAN'ın sipariş tutarı 10 milyar dolara yaklaşıyor

ASELSAN, başta savunma sanayisi olmak üzere çeşitli alanlardaki teknolojik çözümleriyle yeni siparişler almayı sürdürüyor. Sipariş büyüklüğü eylül sonunda 8,6 milyar doları bulan şirket, bu alanda çift haneli rakamlara ilerliyor.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/10/31/311020181050075419295_2-41.jpg)

Türkiye'nin teknoloji üreticilerinden ASELSAN, çalışmalarını "haberleşme ve bilgi teknolojileri", "savunma sistem teknolojileri", "radar ve elektronik harp sistemleri", "mikroelektronik güdüm ve elektro-optik" ve "ulaşım, güvenlik, enerji ve otomasyon" temel faaliyet alanlarında sürdürüyor.

Şirket, yılın 9 aylık döneminde sipariş, satış ve karlılık gibi temel ekonomik göstergelerde başarılı bir performans sergiledi.

ASELSAN'ın dönemsel faaliyet raporunda, son dönemde dünyada ve Türkiye'deki savunma sanayisi harcamaları değerlendirildi.

Buna göre, 2017'de en çok savunma harcaması yapan 5 ülke ABD, Çin, Suudi Arabistan, Rusya ve Hindistan olarak sıralandı. Son yıllarda ABD'nin savunma harcamalarındaki azalma eğilimi devam etti ve kur etkisinden arındırılmış toplam savunma harcamalarında geçen yıl yüzde 0,5 azalma yaşandı. Doğu Asya'da 23 yıllık artış eğilimi sürerek yüzde 4,1, Batı Avrupa'da 3 yıllık artış eğilimi devam ederek yüzde 1,7 artış oldu.

Dünyanın geri kalanında net bir eğilim gözlenmemekle birlikte Orta Amerika ve Karayipler, Afrika ve Doğu Avrupa'da savunma harcamaları azalırken Orta Avrupa, Orta Doğu ve Güney Amerika'da arttı.

Geçen yıl sonu itibarıyla Türkiye'nin yıllık savunma harcaması, 2013 yılı harcaması hariç tutulursa 18,2 milyar dolar ile en yüksek seviyeye ulaştı ve Gayrı Safi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYİH) yüzde 2,1’ini oluşturdu.

Savunma harcamalarının GSYİH’ye oranı sabit kalmakla beraber yıllar itibarıyla şirketin aldığı yeni proje sayısı arttı. ASELSAN'ın sözleşmeye bağlanan yıllara yaygın proje tutarı eylül sonunda 8,6 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın aynı dönemi sonunda bu miktar 6,4 milyar dolardı. ASELSAN'ın siparişlerindeki artış oranı yüzde 34'ü buldu. Siparişler 2025 yılına kadar olan dönemi kapsıyor.

ASELSAN, bilanço tarihinden sonra da 444 milyon dolar tutarında sözleşme imzaladı.

Bu yılın 9 ayında ASELSAN, 5 milyar 213 milyon 940 bin liralık satış rakamına ulaştı. Geçen yıl söz konusu dönemde bu rakam 3 milyar 448 milyon 381 bin liraya karşılık geliyordu. ASELSAN'nın satışlarında yüzde 51'lik artış kaydedildi.

Şirketin bu yılki satışlarının yüzde 92'si yurt içi, yüzde 8'i yurt dışı satışlardan oluştu. Yurt içi satışların miktarı 4 milyar 790 milyon 531 bin liraya, yurt içi satışların miktarı 423 milyon 409 bin liraya karşılık geldi.

Geçen yılki satışların yüzde 86'sı yurt içine, yüzde 14'ü yurt dışına yapılmıştı.

ASELSAN'ın 9 aylık dönemde ortaya koyduğu faaliyetler sonunda 1 milyar 735 milyon 503 bin lira konsolide net kar elde etti. Geçen yılın aynı döneminde bu miktar 793 milyon 706 bin liraya karşılık gelmişti. Şirketin karındaki artış yüzde 119'u buldu.

https://www.star.com.tr/teknoloji/aselsanin-siparis-tutari-10-milyar-dolara-yaklasiyor-haber-1401364/
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 06 November 2018, Tuesday - 16:12
Türk savunma sanayisinin lider şirketlerinden ASELSAN, ihtiyaç duyduğu ürün ve malzemelerin yerlileştirilmesi için önemli bir hamle başlattı. Yerli ve milli teknoloji çözümleri için çalışmalar yürüten ASELSAN, bu süreçte birlikte iş yaptığı tedarikçilerle kurduğu ilişkiyi farklı bir noktaya taşıyor.

Bugüne kadar ihtiyaç duyduğu kimi ürünlerin yerlileştirilmesi konusunda tedarikçilerine çeşitli sorumluluklar veren ve bu anlamda kabiliyetlerinin gelişmesini destekleyen ASELSAN, bu çerçevede yeni bir yaklaşımı hayata geçirdi.

Öncelikli olarak yerlileştirilmek istenen malzemeleri broşür haline getirerek firmalara sunan ASELSAN, bu amaçla birlikte çalışma davetinde bulundu.

ASELSAN’ın yerlileştirme çalışmalarında pay sahibi olmak isteyen firmalar, broşürleri inceleyip yetkinliklerine uygun ürüne karar verdiklerinde “[email protected]” adresine yeteneklerini ve neden bu ürünün yerlileştirmesinde görev almak istediklerini anlatan en fazla 2 sayfalık bir niyet mektubu ile başvuru yapabiliyor. Bu başvurular, ASELSAN Milli ve Yerli Ürün Geliştirme Kurulu tarafından değerlendirilerek uygun bulunan ürünler için teknik çalışma başlatılıyor.

15 bin kalem arasından tek tek seçim

Yerlileştirme konusundaki yeni yaklaşımlarına ilişkin bilgi veren ASELSAN Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç, şirketin, savunma sanayisinin teknolojik gereksinimlerine paralel olarak ihtiyaçlarını karşılamak için çok sayıda teknolojik malzemeyi, ara ürünü yurtdışından tedarik ettiğini söyledi.

Türkiye’deki yerli ve milli üretime yönelik çabalara katkıda bulunmak amacıyla yurtdışından tedarik ettikleri malzeme ya da ara malzeme niteliğindeki çok sayıda kalemi incelediklerini dile getiren Kılıç, şöyle konuştu:

“Son 3 yılda yurtdışından temin edilen yaklaşık 15 bin kalem malzemeyi bu şekilde inceleyerek bunların içerisinden gelecekte de alabileceğimiz, ortak projelerde kullanabileceğimiz, potansiyel tedarikçiler açısından da bir hacim oluşturabileceğini düşündüğümüz, bizim için kritik olan malzemeleri belirledik. Bunların her biri için bir broşür hazırladık. Bunlarda malzemenin genel özelliklerini çok fazla teknik detaylara girmeden belirleyerek, tedarikçiye fikir verebilecek maksimum bilgiyi vermeye çalıştık. Burada amacımız, bu tür teknolojik ürünlere ilgi duyan tedarikçileri tespit etmek, onlarla bağlantıya geçip, teknik görüşmeler yaparak bu ürünü yerlileştirip ülkemize kazandırmak. Bu ürünlere tek başına ürün diye bakmamak lazım. Buradaki asıl amaç, teknolojiyi kazanmak. Biz belki o ürünün 1-2 çeşidini alıyoruz ama bunu yapabilecek firmalar o teknolojiyi kazanmış olacaklar ve sadece bize değil, aynı zamanda bu ürüne ihtiyaç duyabilecek diğer ana sanayi firmalarına hizmet edebilecekler, yurt dışı pazarlara açılarak ihracat yapabilecekler. Böylece biz ürünü yerlileştirme çalışmasını yürütmüş olacağız, onlar için de bir pazar yaratılmış olacak.”

900 milyon dolarlık pasta büyüyecek

Kılıç, bundan önce de çok sayıda yerlileştirme çalışması yürüttüklerini, yürütmeye de devam ettiklerini belirterek, yeni yaklaşımla tüm bunları daha kurumsal hale getireceklerini ifade etti.

Ali Rıza Kılıç, ASELSAN sitesinde tedarikçi portalı aracılığıyla bu ürünlerin hepsine ulaşılabileceğini söyledi.

Türkiye’de ve yurtdışında ASELSAN ürün ve çözümlerinde kullanılan 220 malzemeyi temsil eden 62 broşürü tedarikçilerin görüşüne sundukları bilgisini veren Kılıç, şunları kaydetti:

“Bir taraftan yerlileştirme süreci başlayanları listeden çıkaracak, bir taraftan da güncel ihtiyaçlar doğrultusunda listeye yeni malzemeler ekleyerek, güncellemeye devam edeceğiz. Amacımız bu listeyi sürekli güncel tutmak ve geliştirerek ilerlemek. Bu şekliyle yerlileştirme, yurt içinden alım oranımız yükselecek, hem bizim açımızdan hem de ülke açısından bir katma değer oluşacak. 2008’de yurt içi alım oranımız yüzde 35-40 iken şu anda yüzde 65’lere çıkmış durumda. 2017’de yaklaşık 1,4 milyar dolarlık sipariş verildi. Bunun 900 milyon doları yurt içinden. Yurt içi alım oranını artırmanın yolunu arıyoruz. Bu da yerlileştirme çalışmaları ve anahtar teslim iş dağıtımından geçiyor. Bunun için yetkin, nitelikli alt yüklenicilere ihtiyaç var.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

Alıntı: Defence Limit üzerinden.
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 09 November 2018, Friday - 00:39
ASELSAN: Teknohab Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi kuruldu

ASELSAN, TUSAŞ, HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Gazi Üniversitesi 'Teknohab Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi' unvanlı şirket kurdu.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/11/08/081120181927463403266_2-41.jpg)

ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılan açıklamada, "Teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratmak, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkanı sağlamak, teknoloji transferlerine yardımcı olmak ve ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandırmak amacıyla, yüzde 30'u ASELSAN'a, yüzde 30'u TUSAŞ'a, yüzde 30'u HAB Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve yüzde 10'u Gazi Üniversitesi'ne ait olmak üzere "Teknohab Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetici Anonim Şirketi" unvanlı şirket kurulmuştur.Şirketin sermayesi 10 milyon TL olup, kuruluşu bugün tescil edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

https://www.star.com.tr/teknoloji/aselsan-teknohab-teknoloji-gelistirme-bolgesi-yonetici-anonim-sirketi-kuruldu-haber-1404466/
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 15 November 2018, Thursday - 23:18
ASELSAN çalışanları 43’üncü kuruluş yıl dönümünde Anıtkabir’i ziyaret etti

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/43/aselsan%2043%20(2).jpg)

ASELSAN, kuruluşunun 43’üncü yılını kutladı. Şirket 6 bin çalışanı ile her yıl olduğu gibi ulu önder Atatürk’e gösterdiği saygı için Anıtkabir ziyaretinde bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, yöneticiler ve çalışanlar ile birlikte, Aslanlı Yoldan yürüyerek geldikleri Anıtkabir’de saygı duruşunda bulundu. Mozoleye çelenk bırakan Görgün, Anıtkabir özel defterini imzaladı.

2023 HEDEFLERİNE YÜRÜYORUZ

Prof. Dr. Haluk Görgün, deftere şunları yazdı:

“Ulu Önder Atatürk, ASELSAN Ailesi olarak kuruluşumuzun 43’üncü yılını kutladığımız bu günde gururla yüksek huzurlarınızdayız.

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/43/aselsan%2043%20(3).jpg)

Kurulduğu günden bugüne ASELSAN, küresel pazarda yarattığı değerler ile sürdürülebilir büyümesini koruyan, stratejik bir ortak olarak güven duyulan, çevreye ve insana duyarlı bir milli teknoloji firması olarak varlığını sürdürmekte, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması arzusuyla çalışmalarında emin adımlarla ilerlemektedir.

Kahraman ordumuzun ve Milletimizin ASELSAN’ı olmak için ilerlediğimiz teknoloji yolculuğunda; ‘Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.’ özdeyişiniz ana ilkemiz olmuştur. Ruhunuz şad olsun”

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/43/aselsan%2043%20(4).jpg)

http://www.kokpit.aero/aselsan-atanin-huzurunda-43-yas
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 17 November 2018, Saturday - 23:03
ASELSAN'dan enerjide Milli Akıllı Şebeke Yönetimi

ASELSAN savunma sanayindeki başarısını Enerji, güvenlik, ulaştırma, sağlık haberleşme ve siber güvenliğe aktarmaya hazır.

(https://imgz.star.com.tr/imgsdisk/maintmps/2018/11/17/171120181213086571573_2-41.jpg)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in ASELSAN'ı ziyarteinde, ASELSAN Enerji alanındaki kabiliyetlerini Dönmez'e sundu.
 
Buna göre ASELSAN, Milli Akıllı Şebeke Yönetimi Sistemi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı projeleri kapsamında yer alan Milli Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Sistemi (SCADA), Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları için Güç Dönüşüm Sistemleri, Enerji Depolama Yönetimi Sistemleri konularında görev almaya hazır olduğu aktarıldı.
 
Açıklamada, değerlendirmelerine yer verilen Bakan Dönmez, askeri ürünleri üretmek amacıyla kurulan ASELSAN'ın sivil uygulamalar için de proje geliştirdiğine dikkati çekti.
 
Dönmez, "Milli Enerji ve Maden Politikası'nı tanıtırken arz güvenliği, yerlileştirme, yerli teknolojinin önemini vurguladık. Yaptığı ulusal ve uluslararası her projeyle milli gururumuz olan ASELSAN, kurulduğu günden bu yana kendini sürekli geliştiren, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla öncü kurumların başında geliyor. Ar-Ge çalışmalarında sabırlı olmak gerek. Savunmada başarılan yerlileştirme enerjide neden başarılamasın? Bu çerçevede, ASELSAN'ın enerji, güvenlik, ulaştırma, sağlık gibi konularda milli teknolojiyi geliştirmesi, bu alanlardaki hareket kabiliyetimizin artması adına oldukça önemli.Teknoloji üretmek için şirketlerin önünü açacak projelerin araştırma ve geliştirmeden ticarileşmeye gidecek serüvenine destek olmak gerekir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Dönmez, ziyareti sırasında ASELSAN'ın enerji alanındaki yeni siber güvenlik çalışmaları ile Türkiye'nin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsünü de yakından inceledi.

https://www.star.com.tr/teknoloji/aselsandan-enerjide-milli-akilli-sebeke-yonetimi-haber-1407517/
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 23 November 2018, Friday - 21:46
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 03 December 2018, Monday - 21:12
Aselsan Başkanı: Önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/1lazer.jpg)

Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, lazerin gerek tespit, gerek konumlama gerekse de silah olarak kullanılmasını geliştirdiklerini belirterek, "Önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız" dedi.

Antalya Bilim Üniversitesi'nin (ABÜ) 'Yerli ve Milli Teknolojide Aselsan' konulu konferansında Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün konuşmacı olarak katıldı. ASELSAN üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu konferansa ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, Antalya, Isparta ve Burdur'dan sanayiciler ve üniversite öğrencileri katıldı.

Aselsan'ın 40 yıl önceki kuruluşundaki hüzünlü hikayesini anlatan Prof. Dr. Haluk Görgün, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk ordusunun kullandığı telsizlerin zafiyet gösterdiğini, bunun da Türk savaş uçaklarının kendi unsurlarını vurmasına neden olduğunu anlattı. Bu olaydan sonra Ankara'da bir apartman dairesinde telsiz üretimi konusunda ilk adımın atıldığı kaydeden Prof. Dr. Görgün, "Aselsan'ın hikayesi telsizlerle başladı. Askeri ekipmanlar millileştirildi, yerlileştirildi. Kendi ordumuzda kullanılmasının yanında dost ve müttefik ülkelerde de kullanılır duruma gelindi" dedi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ 100 ŞİRKETİNDEN BİRİ

Aselsan'ın Türkiye'nin özellikle askeri teknolojisinin başladığı yer olarak ifade edilebileceğini belirten Prof. Dr. Görgün, şöyle dedi:

"Bu alanda dünyanın en önemli 100 şirketi arasında ve tamamı Türk mühendisler çalışıyor. Bir tane yabancı çalışan yok. 1 milyar 430 milyon dolar ciroya sahip. Çalışan sayısı 6 bin 300'lerde ve yüzde 58'i mühendis, yüzde 69'u lisans mezunu, mühendislik ve ar-ge şirketi olarak tanımlıyoruz. Nitelikli ve genç elemanlara da seslenmek istiyorum, Aselsan'ın kapısı kendini geliştirmiş, ufku açık herkese açık. Ar-ge merkezlerimizde personel sayısı 3 bin 700'ü geçti ve sadece geçen yıl ar-ge için ayrılan bütçe 473 milyon dolar."

'GENÇLERE İHTİYACIMIZ VAR'

Türkiye'de savunma sanayinde görev yapan personel sayısının ise toplamda 35 binlerde olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Görgün, "Eğer dünyada söz sahibi bir ülke olmak istiyorsak bu rakam en az 400 binler seviyesinde olması gerekiyor. Bu üniversitelerimizin atılımları, girişimleriyle ancak mümkün, bizim vatanını milletini seven gençlere, genç işletmeciler ve tasarımcılara ihtiyacımız var. Türkiye 18.2 milyar dolar bir harcamayla bu alanda dünyada 15'inci sırada. Türkiye toplam havacılık cirosu 6 milyar dolar civarı. İhracatımız da yaklaşık 2 milyar dolar. Son 10 yılda 4 kat arttığını görüyoruz" dedi.

(http://www.kokpit.aero//image/data/aselsan/1lazer1.jpg)

40 YILLIK BİRİKİM

Aselsan Türkiye ve yurtdışındaki fabrikaları ve iştirakleri hakkında da geniş bilgiler veren Prof. Dr. Haluk Görgün, Konya'da yüzde 51'i Aselsan'a, yüzde 49'u da Konyalı sanayicilerin oluşturduğu iştirake ait yeni bir silah fabrikası kurulacağını kaydetti. Görgün, Aselsan'ın faaliyetlerini haberleşme teknolojileri, mikro elektronik güdüm ve elektrooptik, radar elektronik harp sektörü, savunma sistemleri, sivil uygulamalarda ürün geliştirebilecek güvenlik, haberleşme, sağlık gibi alanlar şeklinde beş başlıkta olduğunu söyledi. Prof. Dr. Görgün, plaka tanıma, kent güvenlik sistemleri gibi güvenlikten sağlığa, enerjiden eğitime savunma sanayindeki 40 yıllık bilgi birikiminin sivile adapte edildiğini de anlattı.

SİKORSKY GURURU

Mikroelektronik, Güdüm ve Elektro-Optik (MGEO) Sektör Başkanlığı'nda aviyonik sistemlerin çalışıldığını belirten Prof. Dr. Haluk Görgün, geçen yıl imzalanan Sikorsky helikopterle ilgili 3.5 milyar dolarlık anlaşmayı hatırlatarak, "Büyük bir gururla paylaşmak istiyorum. Sikorsky helikopterlerin tüm aviyonik sistemleri Aselsan tarafından güncelleniyor. Sikorsky ile bir anlaşma yapıldı. Bu kapsamında S-70 helikopterleri bizim ürünlerimizle donatılacak. 20 yıl boyunca bütün dünyaya bizim ürünlerimizle satılacak. Bütün aviyonikleri, uçuş kontrol sistemleri Aselsan tarafından geliştirilecek. Tabi kendi geliştirdiğimiz helikopterlerimiz de var. Atak helikopterinin de aynı şekilde uçuş bilgisayar sistemi, aviyonik sistemleri, haberleşme sistemleri Aselsan tarafından üretiliyor" diye konuştu.

LAZER SİLAHI

MGEO Sektör Başkanlığı'nın termal, gece görüş ve lazer sistemleri geliştirdiğinden de bahseden Prof. Dr. Görgün, lazerle ilgili çok farklı seviyede gerek tespit, gerek konumlama gerekse silah olarak kullanılmasının Aselsan tarafından geliştirildiğini kaydetti. Aselsan'ın tanıtım videosundaki lazerin silah olarak havadaki bir yansıtıcı üzerinden bir hedefi vurma görüntüsünü hatırlatan Prof. Dr. Görgün, şöyle devam etti:

"Biz şu an ulaştığımız mesafeyi söylenmemesi gereken bir bilgi olduğu için söylemiyorum, çünkü teknolojimizin dışarıdaki farklı insanlar tarafından bilinmesi istenmez. Geliştirdiğimiz teknolojilerle önemli bir mesafedeki hedefi lazer silahımızla vurabilir durumdayız. Aynı zamanda lazerle konumlamada kolayca yapılabiliyor. Örneğin, bir hedef var, hedefin tam olarak konumunu belirlemeniz gerekiyor, lazeri gönderiyorsunuz, yansıyan ışığı alıyorsunuz, yansıyan ışıktan o hedefin GPS koordinatlarını hedefi vuracak unsura gönderiyorsunuz ve o daha uzaktaki unsur imha ediyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz ürün çıkarttığımız teknolojilerden bir tanesi lazer sistemleri. Bununla beraber güdüm ve insansız sistemler üzerine ürünlerimiz var. Bu anlattığım ürünler ordumuzca kullanılan ürünler. Hassas güdüm kiti, lazer güdüm kiti, kanatlı güdüm kiti, kızılötesi arayıcı başlık, radar arayıcı başlık, çeşitli insansız kara, deniz ve hava araçları hepsi bu sektörümüzce üretiliyor."

KOBİ VE SANAYİCİLERLE İŞBİRLİĞİ

Aselsan'ın Türkiye'deki KOBİ ve sanayicilerle de önemli işbirlikleri yaptığını, üretimlerinin yüzde 65'inin bu şekilde sağlandığına işaret eden Prof. Dr. Haluk Görgün, geçen yıl 770 alt yükleniciyle proje geliştirildiği ve bunların 651'inin KOBİ'ler olduğunu belirtti. Prof. Dr. Görgün, "5 milyar TL siparişlerimizin toplamı. Yurt içi üreticilere yapılan ödeme 1.8 milyar TL.

Konferansın sonunda ABÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek tarafından, Prof. Dr. Haluk Görgün'e plaket verdi. Prof. Dr. Görgün ise daha önce öğrencisi olduğu ABÜT Rektörü Prof. Dr. Yüksek'e tank maketi hediye etti.

http://www.kokpit.aero/yerli-ve-milli-teknolojide-aselsan
: Ynt: ASELSAN
: YörükEfe 03 December 2018, Monday - 21:18
Ar-Ge'nin şampiyonu değişmedi

Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasına göre, 2017'de en fazla Ar-Ge harcaması yapan şirket, yaklaşık 1.7 milyon lira ile Aselsan oldu. İlk 10’da savunma ve havacılıktan 4, otomotivden 3, beyaz eşyadan şirket var.

(https://i.dunya.com/1/670/377/files/2018/12/3/433749/433749.jpg?v=1543822279)

Turkishtime tarafından hazırlanan “Ar-Ge 250, Türkiye’nin En Çok Ar-Ge harcaması yapan şirketleri” araştırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin her yıl açıkladığı “TİM 1000 – İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırması kapsamında açıklanan veriler ile hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık şirketlerin yıl sonu bilançolarında yer alan bilgilerden yola çıkılarak yapılan araştırmaya göre, 2017’de Türkiye’nin en çok Ar-Ge harcaması yapan şirketi, 1.674.543 lira ile ASELSAN oldu. ASELSAN, 2017’de cirosunun yüzde 31’ini Ar-Ge’ye ayırdı. ASELSAN, geçtiğimiz yıl da Ar-Ge 250’nin zirvesindeydi.

Ar-Ge 250’nin ikinci sırası da bu yıl aynı: Havacılık sektörünün milli devi, Tusaş’ın Ar-Ge harcamaları geçtiğimiz yıl 720 milyon TL idi. Bu yıl 1 milyar TL’yi geçti. Tusaş da, Aselsan gibi cirosunun büyük kısmını Ar-Ge’ye ayırıyor.

Özel sektör firmalarında ise Ar-Ge harcamalarının liderliğini otomotiv sektörü üstleniyor. Ar-Ge 250 araştırmasında geçen yılın üçüncüsü Ford, bu yıl da Ar-Ge 250’de yerini korudu. Ford Otomotiv, bilindiği gibi Türkiye’nin En Çok İhracat Yapan Şirketleri listesinin de zirvesinde yer alıyor.

Bu yıl Ar-Ge 250 listesinin dördüncü ve beşinci sıralarında yer alan şirketler değişti. 2016’da yıl beşinci sırada yer alan Roketsan, 2017’de dördüncülüğe yükseldi. Roketsan, 2017’de 391 milyon liralık Ar-Ge yatırımına imza attı.

Ar-Ge 250’nin 2017’de en kayda değer çıkışlarından birini uluslararası beyaz eşya şirketi BSH gerçekleştirdi. Bosch ve Siemens markalarını kapsayan BSH, 2017’de 350 milyon liralık Ar-Ge harcaması yaparak, kendisinden bir sonra gelen Arçelik’i de geçerek beşinciliğe yükseldi ve sektörünün zirvesine çıktı.

Ar-Ge 250’nin üst sıralarına geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da savunma ve havacılık, beyaz eşya ve otomotiv sektörleri damga vurdular. Arçelik de bu yıl sıralamada yükseldi. Geçtiğimiz yılın listesinde yedinci sırada yer alan şirket bu yıl altıncılığa çıktı. Beyaz eşyanın güçlü şirketi, bir önceki yıl 201 milyon TL Ar-Ge harcaması yapmıştı. Bu yıl bu rakamı 267 milyon TL’ye çıkardı. Şirket, İngiltere, ABD, Tayvan, Portekiz ve Türkiye’deki toplam 14 Ar-Ge merkeziyle global bir Ar-Ge ekosistemini yönetiyor. Ar-Ge merkezlerinde 1300 Ar-Ge personeli görev yapıyor

(https://www.dunya.com/uploads/content/arge250-kapak-1-300x433jpg_dI8MT.jpg?v=1543822206)

İlk 50’de 16 otomotiv şirketi
Otomotiv şirketleri bir bütün olarak Ar-Ge 250’de ağırlık oluşturuyorlar. Nitekim ilk 50’de yer alan otomotiv şirketlerinin sayısı 16’ya ulaşıyor. Buna karşılık listede aşağılara doğru indikçe savunma ve havacılık şirketlerinin sayılarının azaldığı dikkat çekiyor. İlk 50’de, ilk 10’da yer alanlar dışında savunma ve havacılık şirketi yer almıyor.

İlk 50’de, bu sektörlerin yanı sıra ilaç (Abdi İbrahim, Deva Holding, Nobel İlaç), 4 petrokimya şirketi (TÜPRAŞ, Petkim, Milangaz, Dyo), 2 tekstil şirketi (Sanko ve Mavi) yer alıyor.

https://www.dunya.com/ekonomi/imalat-pmi-yukseldi-ama-daralma-surdu-haberi-433748
: Ynt: ASELSAN
: çıspıntır 12 December 2018, Wednesday - 23:46
Aselsan 20 yıl sonra savunma sanayi teknolojisi vtalks sunumu
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 13 December 2018, Thursday - 01:21
Olması gereken böyle bir ufka (vision) sahip olmaktır. Olmayanlar yerlerinde sayacaklardır. Ancak hedefi ve hayali olan, ve de bu doğrultuda didine didine çalışanlar başarıcı ve hedeflerine varıcıdırlar. Dalga geçenlerin ise yurt adına hiçbir fikri, hiçbir hayali ve çalışığı, hiçbir düşüncesi ve hevesi olmayanlar oldukları ortada.

Gelecek bu biçimde yapılır, bu biçimde yaratılır. Hep ileriyi ve yeniyi, başkayı düşünenler yarınları biçimlendirmiş, "o yarın"ı yarın yapmışlardır. 20 yıl olmasa da azami 30 yıl sonra harp sahası kesin biçimde böyle veya buna çok yakın olacaktır. Bunu şimdiden gelişmelerden ötürü kestirmek büyük işten değil.
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 17 December 2018, Monday - 19:52
ASELSAN ile Birinci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı atış kontrol sistemi ihtiyacına yönelik olarak 194.6 sayan/milyon dolar bedelli sözleşme imzalandı. Fırtına Obüsleri Birinci Ana Bakım Merkezi'nde üretiliyor.
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 25 December 2018, Tuesday - 22:49
ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında güvenlik sistemleri konusunda 501.669.519 TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında teslimatlar 2020 yılına dek tamamlanacaktır.
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 03 January 2019, Thursday - 00:40
Aselsan'ın KKTC’de Aselsan Araştırma Merkezi Şubesi'nin kurulması ile ilgili başvurusu olumlu sonuçlandı. Kıbrıs İleri Teknolojiler Araştırma Program Müdürlüğü'nün yanı sıra haberleşme ve su altı/akustik konularında kuracağı sınama alanları ile ilgili çalışmalara devam ediliyor.

(http://resimag.com/p1/b6dd74d0317.jpeg)
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 03 January 2019, Thursday - 00:55
https://twitter.com/Defence_Turk/status/1080464145470947328
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 04 January 2019, Friday - 21:58
ASELSAN ile SSB arasında "TSK X-Bant Uydu Haberleşme Sistemi" ile ilgili olarak  toplam bedeli ~224.8 milyon ₺ tutarında sözleşme değişikliği imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2021-2023 yıllarında gerçekleştirilecek.
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 30 March 2019, Saturday - 21:55
https://twitter.com/aselsan/status/1111676091595452416
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 31 March 2019, Sunday - 13:34
https://mobile.twitter.com/vizyonergenccom/status/1112266060571521024
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 19 April 2019, Friday - 14:45
: Ynt: ASELSAN
: Caner Çetin 31 July 2019, Wednesday - 01:04
ASELSAN’ın ACAR-K Radarı Arjantin Silahlı Kuvvetleri Envanterinde

Arjantin Silahlı Kuvvetleri için üretilen ACAR-K Kara Gözetleme Radarlarının kabul faaliyeti Arjantin 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Hector Prechi’nin katılımı ile gerçekleştirildi. Söz konusu kabul faaliyeti kapsamında, Arjantin Silahlı Kuvvetlerinin isteği doğrultusunda ACAR-K Gözetleme Radarının yaya, hafif araç, tank ve helikopter tespitine yönelik farklı senaryolarda testleri icra edildi.

Testler kapsamında ACAR-K radarının operatörlüğünü Arjantin Silahlı Kuvvetlerinin ilgili birliklerinden katılım sağlayan askerler üstlendi. Operatörler, ACAR-K radarının performansından memnun kaldıklarını belirtti. ACAR-K Radarının üstün başarısı ile sonuçlanan kabul faaliyetlerinin ardından, Gözetleme Radarları Komutanlığı üst rütbeli subayları ile yapılan görüşmelerde Arjantin Silahlı Kuvvetlerinin radara ilişkin garanti içi ve sonrası entegre lojistik desteğine verdiği önem vurgulandı. Görüşmede, ilerleyen dönemdeki kara gözetleme radarları ihtiyacının ACAR-K Radarı ile karşılanabileceği dile getirildi.

Kabul faaliyeti kapsamında verilen kullanıcı ve bakım-onarım eğitimlerini takiben ACAR-K Radarları ilgili birliklere sevk edilerek Arjantin Silahlı Kuvvetleri envanterine katıldı.

ACAR Gözetleme Radarı

​​ACAR, karada ve deniz yüzeyinde hareket eden hedefleri tespit ve takip edip sınıflandıran, ayrıca topçu atış tanzimi de yapabilen yeni nesil bir radardır. ASELSAN’ın üçüncü nesil gözetleme radarı olan ACAR, 1990’lardan bu yana 200 adet üzerinde üretilen ASELSAN gözetleme radarlarının operatörlerinden elde edilen geri bildirimler dikkate alınarak ve en güncel operasyonel özellikler kazandırılarak geliştirilmiştir. Katı hal tasarımı ile kompakt ve hafif yapıda üretilen sistem, esnek arayüz tasarımı sayesinde operasyonel gereksinimlere bağlı olarak tek başına üç ayak sehpa üzerinde, araç üzerinde veya kule/mast platformlarına entegre olarak kullanıma uygun yapıdadır. ACAR, Komuta Kontrol Sistemleri ile kolaylıkla entegre edilmesini sağlayan arayüzlere sahiptir ve sınır güvenliği, hassas bölge koruma, anayurt güvenliği gibi çok sayıda gözetleme uygulamasında kullanılabilmektedir.

Önemli Özellikler:

• Ku-Bant yayın frekansı
• 40 km azami menzil
• Düşük tespit edilme olasılığı (LPI)
• Katı hal tasarım
• Yarıklı dalga kılavuzu anten
• Ararken Takip (Track While Scan – TWS) özelliği
• Çoklu hedef takibi
• Otomatik hedef sınıflandırma
• Komuta kontrol merkezi üzerinden uzaktan komuta

https://www.defenceturk.net/aselsanin-acar-k-radari-arjantin-silahli-kuvvetleri-envanterinde

(http://resimag.com/p1/fcf48a17774.jpeg)