13 Aralık 2019, Cuma - 16:53

Gönderen Konu: Patriot Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 23861 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Patriot Hava Savunma Sistemi
« : 20 Ekim 2018, Cumartesi - 18:56 »
ABD'den Türkiye'ye Patriot teklifiReuters haber ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye S-400'lerin alternatifi olarak Patriot hava savunma sistemleri satmak için Türkiye ile müzakere yaptığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Büyükelçi Tina Kaidanow, Türkiye'nin hâlihazırda Rusya ile anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemlerine alternatif olarak, ülkeye satmak istedikleri Patriot hava sistemleri konusunda müzakere yürütüldüğünü söyledi.

Tina Kaidanow, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türklere Patriot'a saygı duymalarını anlamayı sağlamaları için ne yapabileceklerini düşündüklerini, ABD'nin stratejik ilişkilere sahip olduğu ülkelerle ilişkilerini desteklemek istediğini söyledi.

http://www.kokpit.aero/abd-turkiyeye-patriot-satmak-istiyor
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2018, Cumartesi - 19:45 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2018, Cumartesi - 19:56 »
Patriot Füzelerinin Teknik Özellikleri!

Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilmesi planlanan ve ABD'de ''vatansever'' olarak adlandırılan Patriot füzesi, 5,30 metre uzunluğunda, 900 kilogram ağırlığında ve 80 kilometre etkili menzile sahip.

Körfez Savaşı sırasında adı sıkça duyulan Patriot füzeleri, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in, Türkiye-Suriye sınırına yerleştirilmek amacıyla Türk hükümetinden Patriot talebi aldıklarını açıklamasının ardından yeniden gündeme geldi.

Patriot (Phased-Array Tracking and Intercept Of Target), Nike Hercules ve HAWK füzelerinin yerini alması amacıyla 1965'te ABD'li Raytheon firması tarafından geliştirilmeye başlandı. İlk atışı 1970'te gerçekleştirilen Patriot, o dönemde Amerikan Ordusu'nun öncelikleri dışında kaldı. Sonraki süreçte çalışmalarına devam edilen sistem, ancak 1983'te operasyonel olarak kullanılabildi.

Irak'ın fırlattığı 45 Scud füzesini düşürmüştü

Patriot, 1980'lerin sonunda balistik füzelere karşı hassasiyetinin arttırılmasının ardından ''MIM-104 PAC2'' olarak yeniden adlandırıldı. Bu yeni versiyonuyla füze, 1991 Körfez Savaşı sırasında Irak'ın fırlattığı Scud füzelerinden 45'ini düşürerek etkinliğini kanıtladı. Buna rağmen Amerikan ordusu, Patriot'un performansından memnun kalmadı ve 1992'de tüm bataryalarını yeniledi. Savaştan edinilen tecrübelerle de füze fırlatma rampaları, komuta merkezinin 10 kilometre ötesine konuşlandırılmaya başlandı.

2000'li yıllara gelindiğinde PAC2'nin modernize çalışmaları devam etti ve taktik balistik füzelere karşı GEM/T ve seyir füzelerine karşı GEM/C modelleri geliştirildi.

Azami uçuş süresi 170 saniye olan Patriot füzesi, Japonya'da Mitsubishi tarafından lisans altında üretiliyor. Füze bugün ABD ve Japonya dışında Almanya, Hollanda, İspanya, İsrail, Kuveyt, Suudi Arabistan, Tayvan ve Yunanistan tarafından kullanılıyor.

Standart bir Patriot bataryası; bir radar sistemi, komuta kontrol merkezi, bir jeneratör grubu ve her birinde 4 füze konuşlu 5 adet fırlatma biriminden oluşuyor. Fırlatmanın hedef doğrultusunda gerçekleştirilme zorunluluğu olması nedeniyle sistemin fırlatma rampalarının muhtemel hedef yönlerine tertiplendirilmesi gerekiyor.

Yeni versiyonu MIM-104F Patriot PAC3

Amerikan Ordusu, kısa ve orta menzilli hedefler için teknik kabiliyetleri yeterli görülmeyen Patriot füzelerinin ilk versiyonlarına yönelik 1990'lı yılların ortasında MIM-104F PAC3 adı verilen yeni bir modernizasyon programı başlattı. Böylece ortaya çıkan PAC3, seleflerine göre daha gelişmiş aerodinamik yapısı ve daha hafif olan ağırlığı ile başlı başına yeni bir füze olarak savunma sektöründe yerini aldı.

Dörtlü fırlatma rampalarından ateşlenen PAC2'lere nazaran PAC3'ler, komuta merkezinden 30 kilometre uzağa mevzilendirilebilen 16'lı rampalara konuşlandırılıyor. Hedefini esas olarak çarparak imha etmesi amacıyla harp başlıksız tasarlanmasına rağmen PAC3, her biri 225 gram ağırlığında 24 tungsten parçacık saçarak manevra yapan hedefine karşı ölümcül bir duvar örüyor. Aktif radar ile donatılan füze, hedefe doğru seyri sırasında yerden komuta edilebiliyor.

Oldukça etkili bir sistem olan PAC3'ün en önemli dezavantajlarından biri, diğer Patriot versiyonlarında da görülen dikey fırlatma kabiliyetinin olmaması. Bu sistem, günümüzde ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Japonya, Kuveyt ve Tayvan tarafından kullanılıyor.

Güvenlik kalkanı oluşturuyor

Silah Sistemleri ve Askeri Doktrin Uzmanı Sami Atalan, soruları yanıtlarken, Patriot füzelerinin, konuşlandırıldıkları bölgedeki radarlar sayesinde füze tehditlerini tespit ederek hedefine ulaşmadan onları havada imha etmeye yarayan bir güvenlik kalkanı oluşturduğunu söyledi.

Patriot füzelelerinin PAC1, PAC2 VE PAC3 olmak üzere 3 ayrı versiyonu olduğunu anlatan Atalan, Türkiye'ye getirilecek olanın büyük ihtimalle PAC2 olacağını belirtti.

PAC1 versiyonunun hantal ve eski versiyon olması nedeniyle artık çok kullanılmadığına işaret eden Atalan, onun yerine geliştirilen PAC2 füzelerinin, hem uçaklara hem de balistik füzelere karşı kullanılabildiğini kaydetti.

Atalan, PAC3'ün az sayıda ülkede bulunduğunu ve tamamen balistik füzelere karşı geliştirildiğini belirterek, ''PAC3'ler uçakları vuramaz, menzili 20 kilometre. Ama hedefteki füzeyi çok daha erken algılayıp vurabiliyor'' dedi.

Patriot füze sisteminde yaklaşık 200 personelin ve 40 araçlık bir konvoyun görev aldığını ifade eden Atalan, Patriot füzesinin ortalama maliyetinin 1,5 milyon dolar olduğunu söyledi.

Atalan, Türkiye'de Roketsan ve ASELSAN'ın da yeni jenerasyon Patriot füzelerinin bir çok kritik parçasını ürettiğini sözlerine ekledi.

Patriot PAC2 ve Patriot PAC3'ün özellikleri şöyle:

MIM-104 Patriot PAC2         
Üreticisi: Raytheon / ABD
Tipi:  Uzun Menzilli
Güdüm Sistemi:   TVM güdümlü
Harp Başlığı:84 kg parça tesirli yüksek infilaklı
Azami Etkili Menzili:80 km
Azami Etkili İrtifası:24.000 m
Sürati:Sesten 5 kat süratli
İtki Tipi:Katı Yakıtlı Roket Motoru
Uzunluğu:5,30 m
Çapı:410 mm
Ağırlığı:900 kg
          
MIM-104F Patriot PAC-3         
Üreticisi:Lockheed Martin-Boeing / ABD
Tipi:Kısa Menzilli
Güdüm Sistemi:Aktif Radar Güdümlü
Harp Başlığı:Harp Başlığı Yok
Azami Etkili Menzili:20 km
Azami Etkili İrtifası:15.000 m
Sürati:4,5 Mach
İtki Tipi:Katı Yakıtlı Roket Motoru
Uzunluğu:5,2 m
Çapı:250 mm
Ağırlığı:318 kg
http://ekonomi.haber7.com/ozel-haber/haber/955293-patriot-fuzelerinin-teknik-ozellikleri
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #2 : 20 Ekim 2018, Cumartesi - 20:59 »
MIM-104 PatriotMIM-104 Patriot
 
İlk olarak uçaksavar bataryası olarak üretilen ve daha sonra füze savunma sistemine evrilen Amerika Birleşik Devletleri menşeli bir füze savunma sistemidir. Savunma menzili sebebiyle uzun menzilli hava savunma sistemi olarak adlandırılmaktadır.

Birinci Körfez Savaşında Amerika Birleşik Devletleri üslerinin Irak Ordusu elinde bulunan SCUD füzelerinden korunması amacıyla çeşitli ülkelerdeki NATO ve Amerika Birleşik Devletleri üslerine yerleştirilmiştir. Savaş esnasında başlıca kurulan ülkeler Suudi Arabistan, Kuveyt, Türkiye ve İsrail Devletleridir. Halihazırda Türkiye ve İsrail Patriot Füze Savunma Sistemini hala kullanmaktadır.

Patriot Füze Savunma Sistemleri, Rus S-400 Füze Savunma Sistemleri yanında adeta oyuncak gibi kalkmaktadır. Performansı istenilen düzeyde değildir ve gerekli Arge çalışmaları yapılmaz ise yakında bütün Pazar payını S-400 füze savunma sistemlerine kaptıracaktır.

Başarı oranı özellikle kısa menzilli füzelerde neredeyse yok gibidir. Bunun en iyi örneğini Gaziantep’e yerleştirilen Patriot füze bataryaları ile görebiliriz. Bataryalar yanı başındaki Kilis’i kısa menzilli roketlerden koruyamamıştı. Bunda mürettebatın hatası olduğu gibi Patriot Füze Savunma Sistemlerinin bazı eksiklikleri olduğu belirlenmiştir.

Ayrıca İsrail Devleti MIM-104 Patriot uzun menzilli füze sistemi ile Demir Kubbe Savunma sistemini bir arada kullanmasına rağmen hala kısa menzilli roketlerin hedefinde olmaktadır.

Türkiye’deki uzmanların da başarı oranlarını gördükten sonra Patriot Füze Savunma sistemlerine yüz çevirmişlerdir. Bu eksiği Çin veya Rusya ile doldurmaya çalıştığı geçtiğimiz yıllarda, sıkça dillendirilen bir gerçek olarak önümüze gelmişti. Fakat Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı NATO ülkelerinin ısrarla Amerikan Füze Savunma sistemleri kullanabileceğini ve Çin Hava Savunma sistemleri ile Rus Füze Savunma sistemlerinin NATO ile entegrasyon halinde bulunamayacağını iddia etmiştir. Oysa ki Yunanistan da NATO ülkesi olmasına rağmen S-400 füze savunma sistemleri bataryalarına sahiptir, bu iddia oldukça boş ve mesnetsiz olarak Türkiye’nin üzerine konulmuştur.

Her bir bataryasının ortalama maliyeti 3 milyon dolar seviyesindedir. Raytheon firması ana yüklenici durumdadır. Ayrıca Patriot Füze Savunma sistemlerinin maksimum menzili 135 kilometre olarak hesaplanmıştır. Komplike bir bilgisayar tarafından radar izlenerek takip edilen uçaklar, insansız keşif araçları ve füzeler gerekli yakınlığa ulaşmadan vurulamıyor.

Dört çeşit varyantı bulunmaktadır.

Şu an Özellikle Suriye İç Savaşı esnasında Golan Tepeleri, Türkiye Güneyi ve Suudi Arabistan- Irak sınırına yerleştirilmiştir.

http://savunmasanayi.org/mim-104-patriot/
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2018, Çarşamba - 10:57 »
ABD'den Türkiye'ye Patriot satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye satışına onay verdi.ABD Dışişleri Bakanlığı, 3.5 milyar dolar değerindeki Patriot hava ve füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye satışına onay verdi.

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, söz konusu satışın onaylamasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, tahmini 3.5 milyar dolar değerinde 80 MIM-104E Güdümü Yükseltilmiş Patriot füzesi, 60 İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi ve ilgili ekipman satışını onaylamaya karar verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu satış konusunda bugün Kongreyi bilgilendirdi." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca, söz konusu savunma sistemi paketine 4 AN/MQP-65 radar seti, 4 kilitlenme kontrol sistemi, 10 anten direk grupları, 20 M903 fırlatma istasyonu, 5 elektrik santralinin yanı sıra, iletişim teçhizatları, test cihazları, menzil programları ve destek ekipmanlarının da dahil olduğu ifade edildi.

Satışın onaylanmasının, Türkiye'nin hava savunma kapasitesine önemli esneklik kazandıracağı ifade edilen açıklamada, "Hava ve füze tehditleri ile başka saldırıları caydırma kabiliyetine sahip güvenli bir Türkiye, NATO ve Avrupa kıtasında barış ve istikrarı sağlayacaktır." denildi.

Konuya ilişkin AA muhabirine yazılı açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise şu ifadeleri kullandı:

"Önerilen bu satış, önemli bir NATO müttefikinin güvenliğini artırarak ve müttefikleri ve ortakları hava ve füze tehditlerine karşı koruma çabalarına katkıda bulunarak ABD'nin dış politikası ve ulusal güvenliğine de katkıda bulunacaktır. Türkiye, hava ve füze savunma yeteneğini geliştirmek, toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel tehditleri önlemek için Patriotları kullanacaktır. Önerilen satış, Türk ordusunun, düşmanca saldırılara karşı korunma ve Türkiye'nin sınırları içinde bulunan NATO Müttefiklerini koruma amaçlı savunma yeteneklerini artıracaktır."

Kaynak: AA
 

Çevrimdışı çıspıntır

Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2018, Çarşamba - 21:19 »
Hem S-400 hemde Patriot alımını destekliyorum. Eurosam ile de ABM teknoljisi alanında işbirliği anlaşmamız var. Kendi HSS programımız devam esiypr. Daha ne olsun. Bölgenin en iyi hava savunma şemsiyesini inşaa ediyoruz.
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: Patriot Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2018, Perşembe - 12:07 »
SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Yeşiltaş: Patriot sistemleri Türkiye'nin elini güçlendirecekSiyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın patriot hava ve füze savunma sistemlerinin satışını onaylamasıyla ilgili, "Patriot sistemlerinin gelmesiyle birlikte Türkiye’nin eli hava savunma sistemleri konusunda daha güçlenmiş olacak. Bu Türkiye’nin hava kuvvetlerine ekstra bir katkı sağlayacak" dedi.

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş, Türkiye’nin hava savunma sistemleri konusunda yeterince donanımlı olmadığını, Patriot füzeleri ile daha sofistike ve güçlü bir hava savunma sistemine sahip olacağını söyledi. Türkiye'nin hava savunma sistemi ile ilgili NATO  müttefiklerinden özellikle destek istediğine vurgu yapan Yeşiltaş, şöyle dedi:

"Suriye krizinin derinleşmesi ile birlikte sırası ile ABD, İspanya, İtalya, Almanya ve Hollanda gibi ülkeler Türkiye’ye Patriot sistemlerini getirip özellikle Suriye’den kaynaklanabilecek risklere karşı Türkiye’nin hava sahasını korumayı taahhüt etmişti. Şimdi Patriot sistemlerinin gelmesi ile birlikte Türkiye’nin eli hava savunma sistemleri konusunda daha güçlenmiş olacak. Bu Türkiye’nin hava kuvvetlerine ekstra bir katkı sağlayacak. Bölgesel düzeyde Türkiye’ye yönelik ortaya çıkabilecek tehditleri özellikle havadan gelebilecek tehditleri caydırma konusunda Türkiye’nin elini güçlendirmiş olacak, maliyeti biraz daha düşürmüş olacak."

'S-400’LER PATRİOT FÜZELERİNDEN BİR İKİ ADIM ÖNDE'

S-400 ve Patriot füzelerini karşılaştıran Yeşiltaş, "İki sistem çok farklı. S-400’ler çok daha gelişmiş sistemler. 'S' bir aile, S-400 şu anda en gelişmiş versiyonu. S-500 üzerinde Rusya’nın çalıştığını ve süre üretime başlayacak durumda olduğu söyleniyor. S-400’ün özellikle radar menzili yani bir ülkeyi havadan tehdit edebilecek herhangi bir unsura karşı bunlar uçaklar olabilir, balistik füzeler olabilir, helikopterler olabilir veya kanatlı diğer drone'lar gibi insansız hava araçları gibi unsurlar olabilir. Tehdit çok farklı olabilir. Bunları 400 ile 600 kilometre kare çapı içerisinde tespit edip ona angaje olup yok etme, elimine etme kapasitesine sahip hava savunma sistemleri bunlar. Patriotlar ile karşılaştırıldığında bir adım iki adım daha önde. Patriotlar ise 170 kilometre çapında aşağı yukarı bir radar sistemine sahip. Daha lokal ölçekteki unsurları, önemli kuruluşları, devlete ait önemli yerleri koruyabilecek bir sistem. Tarihsel olarak Patriotlar 1987 yılından itibaren üretilmeye başlandı. Ancak 1'inci Körfez Savaşı'nda Patriotların kapasitelerinde ciddi sorunlar olduğu iddia edildi. Özellikle Irak’tan Suudi Arabistan’a gönderilen füzeleri engelleme konusunda ciddi zaafları olduğu ortaya çıktı. Aynı şekilde 2003 Irak savaşında Patriotların savunma kabiliyetinin çok da iyi olmadığı dile getirildi. Dolayısıyla bu bakımdan ikisi arasında bir fark var" dedi.

'TÜRKİYE S-400’LERİ ALMAYA DEVAM EDECEK'

Yeşiltaş, Türkiye’nin Patriotlar ile birlikte S-400 kararlılığını da sürdürmeye devam edeceğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Ortada yapılan bir anlaşma var. 2019 yılının sonunda veya 2020 yılının başlarında Türkiye S-400’leri almış olacak büyük ihtimalle. Kongreden bir sıkıntı çıkmazsa Patriotları da almış olacak 2019 yılı içerisinde. Bu sistemleri birbirinden ayrı olarak kullanacak. S-400 sisteminin NATO sistemine entegre edilmesi ciddi problemler teşkil ediyor şu anda. Teknik olarak bu ikisi birbirinin rakibi olarak görülüyor. Dolayısı ile S-400’leri mustakil olarak kullanacak, almaya devam edecek. Türkiye’nin S-400 füzelerini ilk partiyi aldıktan sonra ikinci partiyi de alması planlanıyor. Ama önemli olan husus Türkiye’nin kendi milli kabiliyetini geliştirme noktasına geliştirdiği bu projelerden olumlu bir şekilde etkilenecek olması. Yani hem elimizde Patriotlar olacak hem de S-400’ler olacak. Bu savunma sistemi Türkiye’deki milli savunma hamlesini güçlendiren ve Türkiye’nin savunma sistemlerinin kabiliyetini arttıran bir unsur olarak ortaya çıkacaktır."

kaynak: Kokpit Aero