07 Aralık 2019, Cumartesi - 11:55

Gönderen Konu: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)  (Okunma sayısı 5575 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #20 : 05 Ekim 2018, Cuma - 21:28 »
STM'nin Kargu drone sistemine yurtdışından talep varYerli imkanlarla üretilen ve ilk olarak Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda denenen 'kamikaze drone' Kargu'ya, yurt dışında talep var.

Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) tarafından üretilen Türkiye'nin yerli kamikaze insansız hava aracı Kargu'ya, yurt dışından da yoğun ilgi olduğu belirtildi.

Halen dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu kamikaze drone 'Kargu'ya, başta Güney Kore olmak üzere çok sayıda ülkeden yoğun talep var.

Dost ve kardeş coğrafyaların da Türk kamikaze drone teknolojisiyle yakından ilgilendiğinin ifade edildiği haberde, 'Kargu'nun teknolojik olarak İsrail üretimi mini hava araçlarının önüne geçtiği belirtildi.

İLK GÖREV AFRİN’DEYDİ

Terörle mücadelede Özel Kuvvetler’in imkan ve kabiliyetini artıracak kamikaze drone Kargu, Afrin’deki Zeytin Dalı Harekâtı’nın Burseya Dağı cephesinde denenmişti. Harekât sürdüğü sırada Özel Kuvvetler’in kullandığı Kargu, yaklaşık 5 teröristi tam isabetle vurdu. Suikastçı olarak da bilinen Alpagu ve Kargu’nun hedefinde şimdi Kandil’deki terörist elebaşıları var. Suikastçı drone’lar Alpagu ve Kargu, bir dakikadan daha kısa sürede hazırlanıp fırlatılıyor ve 80 km’nin üzerindeki süratle hedefe saniyeler içinde ulaşıyor. Halen üzerinde anti-personel mühimmatı taşıyan kamikaze İHA’lar, hedefe 120 ila 140 km hızla dalış yapıyor. Gece de görev yapabilen, süratle gelip hedefe çarpmadan kendisini patlatan kamikazelerin etki alanı ise 20 metrekare. Türkiye, kamikaze drone imalatı yapan dünyada 3. ülke konumunda.

http://www.kokpit.aero/yerli-iha-karguya-yurtdisindan-talep
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3282
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #21 : 05 Ekim 2018, Cuma - 21:42 »
Çok iyi gelişme. Kargu tam da kargu olmak yolunda ilerliyor, ilerlemiş.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #22 : 24 Ekim 2018, Çarşamba - 23:28 »
STM Alman Hensdolt firması ile işbirliği yapacakSavunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) ile Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Paris’te düzenlenen EURONAVAL 2018 Fuarı’nda Alman savunma şirketi Hensdolt ile iş birliği protokolü imzaladı.

STM’den yapılan açıklamaya göre, protokol kapsamında, STM ve BAU tarafından geliştirilen Denizaltı ile Dalgıçlar Arası Optik Haberleşme Sistemi, Hensdolt’un Optik Gözetleme Sistemi’ne entegre edilecek. Bu iş birliği, su altında denizaltı ve dalgıçlar arasında haberleşmeye imkan veren dünyada örneği olmayan bir sistemin geliştirilmesini ve bu kazanımın ihracata dönüşmesini sağlayacak.

Hensoldt’un Optik Gözetleme Sistemi, denizaltılar için 360 derece gözetleme imkanı sağlıyor ve muhtelif kamera konfigürasyonu içeriyor.

STM’nin BAU ile gerçekleştirdiği projeyle, optik muhabere sistemleri geliştirilerek askeri iletişim güvenliğine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

STM ve BAU halihazırda su altı birimleri/platformları, su altı-hava vasıtaları, su üstü-su üstü araçları ve sabit kara platformları arasında iletişimi sağlayacak optik muhabere sistemlerinin prototiplerini geliştirdi. Prototip ürünlerin seri üretime geçilerek sahada kullanılmaya başlanmasıyla birlikte radyo frekans muhabere sistemlerinin güvenlik anlamında tamamlayıcıları ortaya çıkacak.

Radyo frekans sisteminin sahip olduğu iletişimin kesilmesi, dinlenmesi ve karıştırılması gibi dezavantajlar optik muhabere sistemiyle bertaraf edilerek, iletişim daha güvenli hale getirilebilecek.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/24/stm-alman-hensdolt-firmasi-ile-isbirligi-yapacak/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #23 : 26 Ekim 2018, Cuma - 00:48 »
STM, DNV GL ile El SıkıştıSavunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., DNV GL firmasının askeri deniz platformlarının sertifikasyonu ve klaslaması konusundaki tecrübesinden yararlanmaya karar verdi.  Firma bu çerçevede gerçekleştireceği muhtelif yurtdışı deniz platformları modernizasyon çalışmalarının sertifikasyonu için denizcilik endüstrisinde dünyanın önde gelen klaslama kuruluşlarından birisi olan DNV GL ile el sıkıştı.

DNV GL ile yapacakları projeyi değerlendiren STM’li yetkililer “Günümüzde deniz platformları  en karmaşık yapıya sahip askeri sistemlerden biri olup, son teknolojiler ile birlikte kalite kontrol süreçlerinin süreklilik arz etmesini gerektirmektedir. DNV GL ile birlikte, modernizasyon hizmeti verdiğimiz muhtelif yabancı Deniz Kuvvetleri’nin güvenilir deniz filolarına sahip olmasını sağlayacağız” açıklamasında bulundu.

Gerek suüstü gerek su altı platformlarında üstün görev kabiliyeti sağlamanın; yüksek kaliteli malzemeler, teknolojik üretim ve olağanüstü bir kalite kontrol süreci gerektirdiğini belirten STM yetkilileri şunları söyledi:

“DNV GL, askeri deniz platformlarının sertifikasyonu ve klaslaması konusunda uzun yıllara dayanan ve yapısal unsurları, makine aksamı ve elektrik/elektronik teçhizatı da kapsayan engin bir tecrübeye sahip bir sertifikasyon ve klaslama kuruluşudur. DNV GL’nin sahip olduğu bilgi birikimi ve tecrübenin STM ile birlikte değerli bir birlikteliğe dönüşeceğine inanıyoruz”.

Bu ortaklık kapsamında hizmet verilecek yabancı  Deniz Kuvvetleri’nin projeleri, uluslararası kabul görmüş, en yeni klaslama standartlarına ve düzenleyici standartlara göre yapılacak ve böylelikle tasarımcı ile klaslama kuruluşu çok erken bir aşamada bir araya gelmiş olacak. Bu durumu “kazan-kazan olarak nitelendiren STM ve DNV GL yetkilileri, “İşbirliği sayesinde STM, yaptığı modernizasyon çalışmalarını belgelendirerek DNV GL’den Güvenlik Sertifikası alacak ve deniz platformlarının kalite gerekliliklerini en üst seviyede sağlıyor olmanın verdiği güvenle hareket etmeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-dnv-gl-ile-el-sikisti/7283/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #24 : 27 Ekim 2018, Cumartesi - 17:47 »
STM’den 25 bin TL Ödüllü YarışmaSTM, denizaltı konusunda özgün projeleri ortaya çıkarmak ve bu alanda Türkiye’deki yetenek gelişimini desteklemek için, ‘Derin Arayışlar’ adıyla denizaltı tasarımı ve teknolojileri yarışması düzenliyor. Yarışma farklı disiplinlerden pek çok lisans ve lisansüstü öğrencinin yaratıcı fikirlerinin değerlendirilmesine imkân verecek.

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın (SSB) milli denizaltı vizyonuna hizmet etmek üzere STM, yurt içinde denizaltı alanında bilgi birikimini artırmak ve insan kaynağını geliştirmek amacıyla denizaltı tasarımı ve teknolojileri yarışması düzenliyor. ‘Derin Arayışlar’ adı altında gerçekleşecek yarışmaya, gemi inşadan fiziğe, psikolojiden endüstri mühendisliğine oldukça geniş bir yelpazeden farklı bölümlerde okuyan üniversite öğrencileri ve mezunlar ile bu alanda son beş yılda tez vermiş kişilerin katılması planlanıyor.

Yarışma hakkında bilgi veren STM Genel Müdürü Murat İkinci, “Denizcilik ve özellikle de karmaşık teknolojiler içeren çoklu disiplinli bir çalışma alanı olan denizaltı konusunda farkındalığı artırmaya ihtiyacımız var. Sahip olduğumuz denizcilik geçmişimizle hem yerli savunma sanayimizi güçlendirmek hem de globalde rekabet edebilecek bir seviyeye gelebilmek için ülke olarak tecrübelerimizi kendi bilimsel çalışmalarımız ve insan kaynağımızla destekleyebilmemiz özgün işler çıkarabilmede kritik önem taşıyor. Böyle bir çalışmanın önümüzdeki dönemde de yetişecek insan kaynağı ile dünyadaki denizaltı inşa-modernizasyon pazarından Türkiye’nin daha yüksek oranda pay alabilmesine imkan vereceğine inanıyoruz” dedi.

Ekim 2019’da gerçekleştirilecek ödül töreni kapsamında Yüksek Lisans kategorisinde 1.’lik ödülü 25.000 TL, 2.’lik ödülü 20.000 TL ve 3.’lük ödülü 15.000 TL, Lisans kategorisinde ise 1.’lik ödülü 20.000 TL, 2.’lik ödülü 15.000 TL, 3.’lik ödülü 10.000 TL olarak verilecek.

Yarışma hakkında detaylı bilgi http://derinarayislar.stm.com.tr ve @derinarayislar Twitter adresinde yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/stmden-25-bin-tl-odullu-yarisma/7297/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #25 : 31 Ekim 2018, Çarşamba - 23:41 »
STM CyDecSys'i TanıttıSavunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) siber güvenlik alanında önemli bir yenilik olan yerli ve milli bütünleşik siber güvenlik karar destek sistemi CyDecSys’i kamuoyuna tanıttı. Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarlarda da rekabet edecek özelliklere sahip olan CyDecSys, ağ topolojisi oluşturma, zafiyet tespit etme, riske göre sınıflandırma ve saldırı ağacı oluşturma gibi işlemleri otomatik hale getirerek, siber güvenlik süreçlerinin yönetimine destek oluyor.

STM’nin milli imkânlarla geliştirdiği CyDecSys kurumların siber güvenlik risklerini yönetilebilir hale getirdiğini belirten STM Genel Müdür Yardımcısı Ömer Korkut, “Normal koşullarda herhangi bir kurumun bilgisayar ağlarındaki zafiyetlerin sayısı binlerle ifade ediliyor. CyDecSys Siber Güvenlik Karar Destek Sistemi, çok sayıda zafiyeti yönetebilmek için bu zafiyetlerin sebep olduğu siber güvenlik risk analizlerini yapıyor. CyDecSys ile mevcut sistemler üzerindeki zafiyetlerin riskleri ve bu riskler için alınacak önlemler simüle edilerek, etkin risk yönetimi yapılabilmektedir. CydecSys’in bu yetenekleriyle bilişim güvenliği birimlerinin verimliliğini önemli ölçüde arttıracağını bekliyoruz” dedi.

CyDecSys, milli zafiyet veri tabanının oluşturulmasında öncü bir rol üstlenecek. Bu çerçevede CyDecSys; yerli yazılımların zafiyet detayları ve tespit betiklerleri ile kendi veritabanını zenginleştirecek.

Siber Füzyon Merkezi kapsamında Siber Tehdit İstihbaratı, Siber Operasyon ve Zararlı Yazılım Analizi hizmetleri sunan STM, bunlardan bağımsız CyDecSys’i siber güvenlik portföyünde tamamlayıcı ürün olarak sunuyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-cydecsys-i-tanitti/7320/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #26 : 31 Ekim 2018, Çarşamba - 23:47 »
STM, CTF'in Dördüncüsünü DüzenlediSavunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) kamu, üniversiteler ve özel sektörün açık siber güvenlik yarışmasının dördüncüsünü düzenledi. CTF Bayrağı Yakala Siber Güvenlik Yarışması’na 50 takım katıldı.

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımıyla gerçekleşen etkinlik beyaz şapkalı hackerler’ın gün boyu mücadelesine tanık oldu. Bilişim sektörünün yakından tanıdığı isim Serdar Kuzuloğlu’nun sunumuyla gerçekleştirilen etkinlik, bu alanda çalışan profesyonellerin ve teknoloji meraklılarının ilgi odağı oldu. Açılışta konuşan SSB Başkanı Prof. İsmail Demir, “Günümüzde savaşın olmadığını düşündüğümüz ortamlarda dahi farklı yapı ve platformlarda çeşitli mücadeleler gerçekleşiyor. Ülkemizin, kurumlarımızın ve Türk şirketlerinin hassas dijital bilgilerinin korunması da artık milli savunma kavramının içini dolduruyor.  Bizler bu yeni alanda mücadeleyi sadece bir donanım meselesi olarak görmüyoruz. Buradaki en önemli mesele yetkin insan kaynağının yetiştirilmesi, yerli ve milli yazılımların geliştirilerek topyekün etkin bir biçimde ülke menfaatleri çerçevesinde kullanılmasıdır. Bu bağlamda her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen CTF Bayrağı Yakala etkinliğini önemsiyoruz” dedi.

STM Genel Müdürü Murat İkinci ise “STM, bütünleşik siber güvenlik kabiliyetleri, bu alanda gerçekleştirdiği Ar-Ge faaliyetleri, düzenli olarak yayınladığı siber tehdit durum raporları, CTF yarışmaları ve bugün tanıttığımız yerli ve milli karar destek yazılımı CyDecSys ile siber güvenlik alanında önemli yatırımlar yapmaktadır. Dünyanın en yoğun siber tehdide maruz kalan ülkelerinden biri olan Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılayan nitelikli insan kaynağı ve milli imkanlarla kritik teknolojiler geliştirme kararlılığımız devam edecektir” şeklinde konuştu.

STM’nin dördüncü kez düzenlediği CTF Yarışması bu yıl iki aşamalı olarak 28-29 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.  36 saat süren yaklaşık 130 takım ve 500 kişinin yarıştığı online ön eleme sonrasında başarılı olan takımlar, 31 Ekim’deki final yarışmasına katılarak siber güvenlik zafiyetlerini bulmak ve sistemleri ele geçirmek için birbirleriyle kıyasıya mücadele etti.

Yarışma sonunda birinci olan beyaz şapkalı hacker takıma 20.000 TL, ikinci olan takıma 15.000 TL ve üçüncü olan takıma ise 10.000 TL’lik para ödülü verilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/stm-ctf-in-dorduncusunu-duzenledi/7319/1
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3282
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3282
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #29 : 15 Kasım 2018, Perşembe - 23:11 »
Sivil havacılıkta SHGM ve STM ortaklığıSivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri Kesici başkanlığındaki SHGM heyeti, 4 Ekim 2018 tarihinde STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.'yi ziyaret ederek sivil havacılık emniyet ve güvenliği alanlarından “SHGM ile STM İşbirliği” olanakları değerlendirilmişti.

SHGM Genel Müdür Yardımcısı Can Erel başkanlığında ilgili tarafların yönetici ve uzmanlarının katıldığı son toplantıda ise yapılan inceleme ve değerlendirmelere göre belirlenen alanlarda işbirliğine olanak sağlayan protokol üzerinde yapılan çalışmaların son aşamaya ulaştığı bildirildi.

“Hedef "SHGM-STM İşbirliği" konusunda uygulamaların 2019 yılında başlaması” denildi.

http://www.kokpit.aero/shgm-stm-is-birligi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #30 : 27 Kasım 2018, Salı - 21:18 »
STM’den siber güvenlikte kritik imzaSTM ile Pakistan Air University arasında siber güvenlik alanında işbirliği mutabakatı imzalandı.

Defense News Top 100 listesinde dünyanın önde gelen savunma sanayi şirketleri arasında yer alan STM, siber güvenlik ve bilişim alanındaki tecrübesini uluslararası anlaşmayla tescilledi. IDEAS 2018’de Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) öncülüğünde Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) ile Pakistan Air University arasında DoU (Ortak Anlayış Belgesi) imzalandı. Bu anlaşmayla STM, bütünleşik siber güvenlik, büyük veri ve bilişim alanındaki yetkinliklerini ihraç etmiş oldu.

STM, Pakistan’da faaliyet alanını genişletiyor. SSB liderliğinde STM’nin askeri denizcilikle başlayan iş birliği farklı projelere taşınıyor.

STM, IDEAS 2018’de ‘Air University’le siber güvenlik ve bilişim alanında DoU (Ortak Anlayış Belgesi) Anlaşmasına imza attı. İmza töreni SSB Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, STM Genel Müdürü Murat İkinci, Pakistan Air University Rektör Yardımcısı Maraşel Marshal Faaiz Amir ve yetkililerin katılımıyla gerçekleşti. Anlaşmayla Pakistan’ın siber güvenlik alanında stratejilerini belirleyen ve Pakistan Ulusal Siber Güvenlik Merkezi National Centre of Cyber Security (NCCS) kurulumundan sorumlu kurum olarak atanan Pakistan Air Üniversitesi’nin siber güvenlik alanında yetkinlikleri arttırılacak.

Pakistan’ın siber güvenlik kabiliyetleri artacak
Anlaşmayla STM, Pakistan Air University öğrencileri ile öğretim üyeleri için siber güvenlik, bilişim alanında özel eğitim ve staj programları organize edecek, uluslararası konferanslar, çalıştaylar düzenleyecek, yüksek lisans programlarında araştırma projelerine danışmanlık verecek ve üniversite de Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nin (NCCS) kurulması için alt yapı çalışmalarına destek verecek. Bu anlaşmayla; STM’nin bütünleşik siber güvenlik çalışmaları ve kabiliyetleriyle dost ve kardeş ülke Pakistan’nın milli siber güvenlik yetkinliklerini arttırması hedefleniyor.

STM dost ülkelerin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütüyor
Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzun bir süredir hizmet veren STM, bugün sahip olduğu temel kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten büyük veri analitiği ve yapay zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak Türkiye’nin ve dost ülkelerin ihtiyacı olan kritik alanlarda çalışmalar yürütmekte.

https://www.defenceturk.net/stmden-siber-guvenlikte-kritik-imza
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #31 : 06 Aralık 2018, Perşembe - 01:43 »
İkinci: STM MİLGEM’de Hep OlacakSavunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) Genel Müdürü Murat İkinci, “MİLGEM kapsamındaki çalışmalara destek vermeye, hem uluslararası hem de ulusal anlamdaki projelerin içerisinde bulunmaya devam edeceğiz. Bundan sonra MİLGEM benzeri platformların, daha büyük veya daha etkin platformların ortaya çıkışını göreceğiz” dedi.   STM Genel Müdürü Murat İkinci, göreve gelmesinin ardından ilk defa basının karşısına çıktı ve soruları yanıtladı. 'STM 2023 Vizyonu' başlığındaki toplantıda STM'in yerli ve milli savunma sanayi ekosistemine katkıları konuşuldu.

MİLGEM’in Pakistan’a ihracatı için uzun süre STM çalışma yürütmüştü. Bu çalışma imza aşamasında iken Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. ASFAT’a transfer edilmişti. Bu nedenle MİLGEM konusunda hangi kurum yetkili olacak sorusu yanıt bekliyordu.

“STM'nin yolu MİLGEM ile ayrılacak mı?” sorusu üzerine İkinci, "MİLGEM'de STM bundan sonra da olacak. Şu anda MİLGEM'de en büyük mühendislik birikimine sahip olan şirket STM. Pakistan'daki sözleşmeyi kimin imzaladığının bizim için çok bir önemi yok. Türkiye'nin ihracatını başarıyla gerçekleştirmesi bizim için temel odak. Bu konuda elimizden gelen desteği vereceğiz. MİLGEM ve deniz sistemleri konusundaki en büyük mühendislik birikimi STM'de. Bu birikim projelerin devam etmesi için mutlaka kullanılacaktır. MİLGEM konusundaki çalışmalarımız daha da büyüyerek devam edecek. Bu konuda herhangi bir geriye dönüş yok. Uluslararası alanda bunların pazarlanması ve mühendislik desteğinin verilmesi için de elimizden gelen desteği sağlayacağız" dedi.

İkinci, milli denizaltı konusuna uzun süredir yatırım yaptıklarını, tasarım çalışmalarına başladıklarını ifade ederek, "Ancak büyük sınıf bir denizaltından başlamak yerine cep sınıfı denilen, 30 kişi civarında mürettebatı olan sistemler üzerinde duruyoruz. Bunların milli olarak geliştirilebileceğini düşünüyoruz ve bu konuda çalışmalarımıza başladık. Bununla beraber insansız denizaltı ve denizüstü araçlarla otonom araçlar ailemiz genişleyecek." dedi.

Cep sınıfı denizaltı konusunda bir ekosistemle hareket etmeyi planladıklarını dile getiren İkinci, "Şu anda bir takvim ortaya çıkmış değil. Çok ciddi seviyede kabiliyet oluşturmuş durumdayız. Bunu projelendirip realize edeceğiz. Bunu STM tek başına yapmayacak. Bu alanda çalışan ulusal ve uluslararası firmaları bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Kendi kaynağımızla tasarım çalışmalarına başladık." ifadelerini kullandı.

Denizüstü ve denizaltı çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan İkinci, “İnsansız sistemler, yerli ve milli denizaltı tasarımı, küçük sınıf cep klas dediğimiz denizaltı tasarımlarını da içerecek şekilde bir mühendislik birikimi ve çalışmalarını başlatıyoruz. Otonom sistemler tarafında Kargu ve Alpagu ailesini genişleterek onlara sürü teknolojisi ve yapay zeka özelliklerini kazandırıp çoklu hedeflere saldırma yeteneği kazandırmayı planlıyoruz. Bundan sonraki dönemde ürünlerimiz ortaya çıkacak ve paylaşacağız. Büyük veri ve siber güvenlik bizim için çok önemli bir alan. Büyük veri, siber güvenlik ve yapay zekayı otonom sistemler ve geleceğin savunma sistemlerinden ayırmak mümkün değil. Otonom teknolojiler ve yapay zekayla geliştirilecek olan bu sistemlerin güvenliğinin sağlanması ve bize karşı kullanılacak olan sistemlerin de bir şekilde Türkiye'nin aleyhine kullanılmasının önüne geçilmesi için bir araç olarak kullanılacak” açıklamasında bulundu.

STM'nin önümüzdeki beş yıl içindeki projeleri hakkında bilgi veren İkinci, kamikaze dronelar, otonom sistemler, denizaltı ve deniz üstü platformların ihracatına önem vereceklerini, ihracatın cirodaki payını yüzde 15’ten yüzde 50’ye çıkaracaklarını, sürdürülebilir teknolojik büyüme için özellikle ihracata yönelik çabalarını artıracaklarını belirten İkinci, şöyle devam etti:

"Bunun yanında yerli ve milli teknolojinin geliştirilmesi için bilinmedik, Türkiye'de çok fazla ortada olmayan teknolojilerin ülkeye kazandırılması için ciddi çalışmaların altına imza atma kararlığındayız. Önümüzdeki beş yıl içinde STM'yi mevcut kabiliyet ve ürünlerini uluslararası pazarlara taşıyan, global oyuncularla rekabet eden bir firma olarak göreceğiz. Siber güvenlik, otonom sistemler, yapay zeka ve deniz sistemleri alanında yaptığımız yatırımlarla uluslararası pazarlarda global rakiplerimizin hegemonyalarını kırmak istiyoruz."

İlk milli nano uydu PiriSat ile ilgili de bilgi veren İkinci, şunları söyledi:

“Deniz trafiğini kontrol etmek için kullanılan, sinyalleri kontrol etmek için kullanılan bir uydu. Şu anda Türkiye ve çevresinde sahillerde yerleştirilmiş olan antenlerle deniz trafiği kontrol edilmeye çalışılıyor. Bunlarda belli bir uzaklığa kadar o sinyali alabiliyor. Uzaya böyle bir uydu attığınızda Türkiye'nin 2 bin kilometre çapındaki bir alanı, bütün deniz trafiğini inceleyebilecek bir kabiliyet kazandırıyorsunuz.”Kaynak:C4defence
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #32 : 06 Aralık 2018, Perşembe - 01:46 »
STM 5 Yıl İçinde Global Oyuncu Olacak:İkinciSavunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. (STM) Genel Müdürü ve CEO'su Murat İkinci basın ile bir araya geldi. STM Vizyon 2023 Basın Buluşması açılışında konuşan İkinci beş yılda global bir oyuncu olmak istediklerini kaydetti. İkinci bu çalışmalarla dünyanın en büyük savunma firmaları listesi Defence 100'de ilk 50'ye girmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Kaynak:C4defence
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3282
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2019, Salı - 20:47 Gönderen: Caner Çetin »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3282
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3282
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #35 : 11 Mayıs 2019, Cumartesi - 00:26 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun