28 Ocak 2020, Salı - 04:54

Gönderen Konu: Sat Komandolar  (Okunma sayısı 678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alone

• Alp
  • *
  • Referans Olunan Üye(ler): 0
    • Profili Görüntüle
Sat Komandolar
« : 14 Ocak 2019, Pazartesi - 18:34 »
Merhaba arkadaşlar uzun zamandır merak etiğim bazı şeyler var sat komandolarla ilgili bu sorularımı bu foruma yazmayı uygun gördüm fakat bundan önce foruma yeni katıldım gerçekten güzel bir forum diyebilirim herkese merhaba :)
Sorularıma gelince bunları sıralı şekilde yapacağım.
1-TSK en elit askeri birliği hangisidir ?
Çoğu kişi bordo bereli der ama ben sat/sas diyorum yanılıyor muyum ?
2-Sat mı Sas mı Daha Elit ?
Evet aslında alanları biraz daha farklı ama yine de karşılaştırma yapılamaz mı hangi ekip daha güçlü.
3-Sat Veya Sas olmak için başta hangi testlerden geçiyorlar yani eğitimleri kastetmiyorum eğitime başlamadan önce hangi testlerden geçiyorlar örneğim göz kan almak gibi bu testlerin isimleri ne ?
4-Gözlük Takmak
Gözlük takıyorum bir problem olur mu daha doğrusu takmıyorum hiç yakışmıyor fakat gözlerim biraz bozuk uzağı pek iyi göremiyorum fakat düzeltmeye çalışacağım.
5-Hacker Sat Komando Olur mu ?
Evet siber güvenlik gibi konulara büyük merakım var fakat bu işi askerlikle birleştirmek istiyorum yani tim de hacker olarak görev alamaz mıyım mesela tim de keskin nişancı olur bomba imha olur hacker olamaz mı  :)
6-Navy Seals mı Sat/Sas Komandoları mı ?
Evet hangi birlik daha iyi bildiğim kadarı ile saten bizim komandoları navy seals eğitmiş ama öyle duydum ya eğitmişlerdi yada biz onlardan bir temel almıştık peki bu 2 birliği karşılaştırsak hangisi yener ?
Sorularım bunlar ama artabilir :)

Çevrimdışı Alone

• Alp
  • *
  • Referans Olunan Üye(ler): 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sat Komandolar
« Yanıtla #1 : 14 Ocak 2019, Pazartesi - 18:51 »
Bir yorum olaydı iyiydi :)

Çevrimdışı Caner Çetin

• Varlığımız Türk varlığına armağandır.
  • Buyruk
  • *
  • Beğeni Sayısı: 604
  • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
  • Referans Olunan Üye(ler): 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sat Komandolar
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2019, Salı - 13:31 »
Hoş geldin. Forumu beğenmene sevindim.

Sorularının hepsine yanıt veremem, çünkü, hem uz olmadığım konular, hem de bir iki soru pek de yanıt verilecek türden değil.

Elbette her orduda özel yetiştirilen, özel hasletler kazandırılan koşunlar (birlik) vardır; dolayısıyla bunlar, diğerlerine bakarak, yani hem kendi içlerinde (tüm ordu), hem de dıştakılar ile (diğer ordulardakı ilgili, denk koşunlar), hiç değilse kimi hususlarda, daha öne çıkarlar. Ancak bu yer üstünde bir ordu varsa ki, salt gördüğü eğitimi ile tartılmayacak, o da bizim ordudur; Türk ordusudur. Hepsi de aslandır ve yeri geldi mi hepsi de ınanılmaz, başarılması mümkün olmayan işler başarır, üstesinden gelirler. Çünkü biz, yaptığımız her işi vatan sevgisi, yüce hasletler ve düşünce-duygular uğruna ve bahadırlık yoluna yaparız. Başkası için yaptığımız zaman dâhi, yine adımız sanımız var diye en iyisini yaparız. Bu, bu ordunun neferlerinin en üstün ve yüce hasleti, en güzel süsüdür. O yüzden bu ordunun nefeleri hiçbir bir başka ordunun unsurları ile kıyas götürmez ve böylesi bir kıyas da aslâ ve kat'â kabûl edilmez, edilemez. Dolayısıyla böylesi bir soruya verilecek yanıt yoktur. Ancak, şu şu hususta diğer koşun diğerinden daha eğitimlidir, denebilir umumî itîbâr ile. Diğer türlü bir ayrım aslâ kabûl edilemez. Ne kendi içimizde ne de diğerleri ile kıyas biçiminde. Bu gibi işler ayrıca ilgili unsurlar açısından da yanlış bir iştir. Koşunlarımız arasında görülen eğitim, verilen temel bilgi ve benzer olgular dışında her hangi bir kıyasa yarıştırmaya girmek yanlış iş olacaktır.

Gözlük konusu. Çerilik herşeyden önce ten, beden sağlığı ve tüm duyuların, bedenî vasıfların, uzuvların iyi çalışması üzerine kuruludur desem, çok yanılmam sanırım. Özellikle de üstün bir koşunda görev alınacak, böylesi bir yer amaçlanıyorsa. O yüzden göz durumun pek iyi değil ise, bu, muhtemel bir sorun oluşturabilir. En azından saha görevlikleri için. E-korsanlık işini, bu bağlamda, bilmem; dünyâ gittikçe değişiyor, elbette böylesi alanlar da vardır ve veyâ gelişecektir. Bunu kendin ağdan araştırman yeğ olacaktır. Ancak SAT, SAS gibi takımlarda böylesi bir görev yerinin olacağını sanmıyorum. Ancak dediğim gibi, sanmıyorum. Bilmiyorum. Belki de vardır.

Son olarak, son yorumunu tam anlayamadım, yanıt verilmesi adına bir ricâ sözü ise, burada ben kim olursa olsun bilmesem de yanıt dilendiği belli olan her söze yanıt veririm. Onun dışında her dâim kısa sürede yanıt beklenmemeli. Mâlum, yaşam.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun