20 Ocak 2020, Pazartesi - 12:52

Gönderen Konu: KAPLAN Ailesi  (Okunma sayısı 4159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HüsamettinErTürk

KAPLAN Ailesi
« : 31 Mayıs 2017, Çarşamba - 01:17 »
KAPLAN MT

FNSS-PT Pindad tarafından Ortak Geliştirilen KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Aracın arkasına yerleştirilmiş güç grubu ise, gelişmiş elektronik kontrollü sistemler ile seferi manevralar sırasında araca hareket özgürlüğü sağlayan çift pinli raylı süspansiyon sistemi ile birleştirilmiştir.

Araca yeterli güç sağlayan yeni nesil motoru, otomatik elektronik kontrollü şanzıman sistemiyle birlikte ve ayarlanabilir koruma sistemine bağlı olarak asgari 20 bg/ton düzeyinde güç-ağırlık oranı sağlar.

Gelişmiş hareket kabiliyetini çift pinli paletleri ve burulma çubukları üzerine kurulu 6 tekerlekli anti-şok süspansiyon sisteminden alan KAPLAN MT, özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda dahi, hem araziye uyum hem de üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluşturabilen bir araçtır. Araç geniş bir yükseklik ve nem aralığı dahilinde ve -18°C ila +55°C sıcaklık seviyesi arasında tam kapasite ve sorunsuz bir şekilde çalışır.

Aracın güç grubu ise yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatılmıştır. Aracın soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan iki ayrı yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunar. Yedek güç ünitesi ise batarya sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlar. Aracın gelişmiş batarya izleme sistemi de optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunacak şekilde donatılmıştır.

KAPLAN MT ayrıca yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill® 3105 kulesine sahiptir. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen yüksek vuruş kabiliyetine sahiptir. Bu sistem, geniş bir operasyonel kabiliyet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcın yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlar.

KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemleriyle desteklenen, üstün ateş gücüne sahip ve en son teknolojilerle donatılmış modern bir platformdur. Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT sistemi, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyarak, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

Teknik ÖzelliklerKaynak: https://www.fnss.com.tr/urun/kaplan-mt

KAPLAN 30 YN-ZMA

KAPLAN 30 YN-ZMA; muhabere ağırlığına bağlı olarak 20 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. KAPLAN 30 YN-ZMA farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN 30 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, yüksek korumalı, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh lakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır. KAPLAN 30 YN-ZMA sahip olduğu balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği sayesinde içinde görev yapan askeri personelin güvenliğini ve sağlığını korumayı hedeflemiştir. Araç karın altı yüksekliği, personelin ayak bastığı yüzey, oturma şekli ve yüksekliği; ihtiyaç duyulan mayın koruma seviyesine göre tasarlanmıştır.
Özel tasarlanmış mayın korumalı koltuklar, modüler yapısıyla da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

KAPLAN 30 YN-ZMA, dizel motoru ve tam otomatik şanzımanı ile daha fazla yük taşıma özelliğine sahiptir. Burulabilen milli tam bağımsız süspansiyonu, kullanıcıya bakım kolaylığı sağladığı gibi düşük ömür devir maliyetli bakım imkânı sunmuştur. KAPLAN 30 YN-ZMA’nın gövdesi; balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısmında bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

KAPLAN 30 YN-ZMA artırılmış faydalı iç hacmi sayesinde, araçta kullanıcıya daha fazla görev ekipmanını ve mühimmatı taşıma imkanı sağlar. Araç personeli ve ekipman yerleşimi; personelin araca hızlı bir şekilde binmesini ve aracı terk etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Teknik ÖzelliklerKaynak: https://www.fnss.com.tr/urun/kaplan-30


KAPLAN 20 YN-ZMA

KAPLAN; muharebe ağırlığına bağlı olarak 22-25 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. Araç farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN 20 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

KAPLAN 20 YN-ZMA amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biridir. Araç arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin verir. Suda nokta dönüşü yapabildiği gibi geri istikamete de hareket edebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcıya su kenarında hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilme imkânı da verir.

KAPLAN 20 YN-ZMA’nın gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır.

Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

 
Göreve Özgü Özellikler       
 
 • Amfibi Operasyonlar
 •   Zırhlı Birlik Harekatı
 • Özel Maksatlı Harekatlar

Teknik ÖzelliklerKaynak: https://www.fnss.com.tr/urun/kaplan-20


KAPLAN 10

KAPLAN 10; muhabere ağırlığına bağlı olarak 21 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. Araç farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN-10; paletli, 5 yol tekerlekli, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

KAPLAN-10, amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biridir. Araç arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin verir. Bununla birlikte kullanıcıya su kenarında hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilme imkânı da verir. KAPLAN-10 aracının gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alır.

Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücünün karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan sürücü termal kamera sistemi de mevcuttur.

Teknik ÖzelliklerKaynak: https://www.fnss.com.tr/urun/kaplan-10
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2017, Çarşamba - 01:49 Gönderen: HüsamettinErTürk »
Şehid-i âlâ Gâzi-i namdar Damad-ı Şehriyarî İsmâil Enver Paşa

 

Çevrimdışı HüsamettinErTürk

Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #1 : 31 Mayıs 2017, Çarşamba - 01:59 »
KAPLAN MT
KAPLAN 30 YN-ZMA
KAPLAN 20 YN-ZMA
KAPLAN 10Şehid-i âlâ Gâzi-i namdar Damad-ı Şehriyarî İsmâil Enver Paşa

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2018, Salı - 23:24 »
Kaplan MT yeterlilik testlerine hazırlanıyorKaplan MT Mayıs ve Temmuz ayları arasında Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri tarafından yeterlilik testlerine tabi tutulacak.

Endonezya Ulusal Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç ve isterlerine uygun olarak FNSS-PT Pindad tarafından ortak geliştirilen Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT geçtiğimiz yıl Mayıs ayı gerçekleştirilen IDEF’17 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında karşımıza çıkmıştı.

DSA 2018 Asya Savunma Hizmetleri Fuarında açıklamalarda bulunan FNSS yetkilisi, bir prototipin Endonezya’da ve PT-Pindad’ın Bandung’daki tesislerinde bir araya getirildiğini ve Türkiye’de üretilen prototip ile birlikte yeterlilik testlerine gireceğini belirtti. Kalifikasyon sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması, platformun seri üretime yönelik bir hükümetler arası anlaşmaya yol açmasının beklendiğini ve ilk araçların teslim edilmesinin sözleşmenin imzalanmasından sonraki iki yıl içinde gerçekleşmesi beklendiğini ekledi.

http://www.defenceturk.net/kaplan-mt-yeterlilik-testlerine-hazirlaniyor
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #3 : 26 Nisan 2018, Perşembe - 11:45 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #4 : 01 Mayıs 2018, Salı - 13:25 »
Endonezya'ya 100 Türk Kaplan'ı

Endonezyalı PT Pindad firması Başkanı Abraham Mose'un açıklamasına göre: Endonezya, Türkiye'de tasarlanarak geliştirilen 'Kaplan MT' orta sınıf tankından baslangıç için 100 adet sipariş verecek.Türkiye'nin askeri kara aracı üreticilerinden FNSS ile Endonezyalı PT Pindad firması tarafından Türkiye'de tasarlanan ve geliştirilen “Kaplan MT”  orta sınıf tankından Endonezya baslangıç için 100 adet sipariş verecek.
 
PT Pindad ortaklığında FNSS mühendislerinin çalışmalarıyla üretilen Kaplan MT tankı, Türk savunma sanayisi açısından tank sınıfında ihraç edilen ilk araç olma özelliği taşımakta.

Kaplan MT, Endonezya Silahlı Kuvvetlerinin modern orta sınıf tank konseptine olan talebini karşılamak üzere geliştirildi.
 
Kendi sınıfında, en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan Kaplan MT, kullanıcısına, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede, yeterli ateş gücüyle hızlı yanıt verme imkanı tanıyor. Bu da beraberinde muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlıyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/endonezyaya-100-turk-kaplani-haber-1337767/

 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2018, Cuma - 03:45 »
Kaplan MT seri üretime yaklaşıyorPT Pindad 2019’da seri üretime başlamayı bekliyor

FNSS’in Endonezya’da ki Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank/Modern Medium Weight Tank (MMWT) Projesinde ki ortağı PT Pindad 2019’da seri üretime başlamayı beklediklerini ifade etti.

Proje Kapsamında 12 Temmuz’da Endonezya’nın Bandung şehrinde 10 kilogram TNT ile balistik ve mayın patlaması testi gerçekleştirildi. Patlayıcı testlerinin ardından sertifikasyon testlerine başlanacak.  PT Pindad’ın teknoloji ve geliştirme direktörü Ade Bagdja, şirketin Endonezya Ordusu için en az 100 Kaplan MT üreteceğini düşünüyor. Kaplan MT üretildiğinde Endonezya Ordusunda ki 300 adetten fazla Fransız yapımı AMX-13 hafif tankın yerini alacak.

Bagdja, FNSS ile ortak ürettikleri Kaplan MMWT’yi (Kaplan MT) Asya-Pasifikte pazarlama sorumlulukları olduğunu ve FNSS’in Kaplan MT’yi Afrika’ya ihraç etmeyi planladığını belirtti.http://www.defenceturk.net/kaplan-mt-seri-uretime-yaklasiyor
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #6 : 23 Temmuz 2018, Pazartesi - 17:28 »
FNSS KAPLAN-10KAPLAN-10 muharebe ağırlığına bağlı olarak 21 Bg/ton güç oranında,otomatik şanzımanlı yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır.KAPLAN-10 farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.Paletli,5 yol tekerlekli,düşük siluetli,soğuk ve sıcak iklim koşullarında yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir.Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu attırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır.Araç içerisinden izole edilmiş ve zırhlı plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı,ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafına yerleştirilmiştir.KAPLAN-10,amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biridir.Araç arkasında bulunan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin verir.
Aracın gövdesi balistik malzemelerden,balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir.Gövdesi su sızdırmaz olup kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır.Aracı kullanan personele araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur.Karanlıkta araç kullanmaya yardımcı olan sürücü termal kamera sistemi vardır.

KAPLAN-10 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

GENEL BİLGİLER
*Güç Ağırlık Oranı : 21Bg/ton
*Motor : Dizel
*Mürettebat sayısı : 5 (Komutan,Sürücü,Nişancı,Nişancı Yardımcısı ve İlave Personel)
*Uzunluk : 5.6 m
*Genişlik : 3 m
*Toplam Yükseklik : 3.1 m
*Elektrik sistemi : 24 V
*Süspansiyon Sistemi : Burulabilen Mil

GÖREV EKİPMANLARI
*Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
*Komuta Kontrol Sistemi
*Konumlama Seyrüfeser Sistemi
*Telsiz Sistemi
*İç Haberleşme Sistemi
*Harici Güç Ünitesi

SİLAH SİSTEMLERİ
Ana Silah : Güdümlü Anti-Tank füzeleri ile teçhiz edilebilen uzaktan komutalı Anti-Tank Füze
Eş Eksenli Silah : 7.62 mm Makineli Tüfek

BEKA
*KBRN Koruma Sistemi
*İklimlendirme Sistemi
*Otomatik yangın Bastırma
*Patlamaya ve Sızdırmaya Karşı Dayanıklı Yakıt Tankları
*Modüler Zırh
*Mayın Korumalı Koltuklar
*Sis Havanları

ATIŞ KONTROL SİSTEMİ
*Termal Kamera-Gündüz Kamera
*Lazer Mesafe Ölçer
*Nişancı Kontrol Sistemi
*Stabilize Elektrikli Kule Sürüş Sistemi

HAREKET KABİLİYETİ
*Azami Yol Hızı : 65 km/s
*Yüzme : 6.3 km/s
*Azami Yol Menzili : 525 km+
*Azami Meyil Tırmanma : %70
*Azami Yan Meyil : %40
*Hendek Aşma : 1.8m
*Dik Engel Aşma : 0.75m

http://savunmasanayi.org/fnss-kaplan-10/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2018, Çarşamba - 22:04 »
Kaplan MT seri üretime hazırFNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Kaplan MT’nin testlerinin bittiğini ve seri üretime hazır olduğunu açıkladı.

Türk savunma sanayisinin önde gelen zırhlı kara aracı üreticilerinden FNSS ile Endonezyalı PT Pindad firması tarafından Türkiye’de tasarlanan ve geliştirilen orta ağırlık sınıfı tank Kaplan MT, Endonezya’daki kalifikasyon testlerinden başarıyla geçerek seri üretime hazır hale geldi.

Kalifikasyon testleri, “dayanıklılık testleri” ve “atış testleri” olmak üzere iki grupta gerçekleştirildi. Kaplan MT’yi, Endonezya’nın zorlu koşullarında sınayan dayanıklılık testleri, 6-16 Ağustos’ta Java Adası’nda yapıldı. Testlerde, adanın batı bölümünde, farklı arazi ve iklim koşullarını kapsayan yaklaşık 2 bin kilometrelik bir rota kullanıldı. Atış testleri ise 25-27 Ağustos’ta, Bandung’da gerçekleştirildi. Kaplan MT, hareket halindeyken yine hareketli hedefleri tam isabetle vurarak etkinliğini gösterdi.

Kalifikasyon testlerinde, Endonezya Savunma Bakanlığı ve Endonezya Kara Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri hazır bulundu. FNSS personeli de testlerde PT Pindad personeline destek verdi.

Kaplan MT, kalifikasyon testleri öncesinde, temmuz ayında, tam ölçekli mayın prototipiyle mayın testlerini başarıyla tamamlamıştı. Kalifikasyon testlerinin de geçilmesiyle Kaplan MT, seri üretime hazır hale geldi.

200 ile 400 adet arasında sipariş beklentisi
FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, yıl ortasında tankın ilk mayın testinin Türkiye’de yapıldığını anımsatarak, bu testin daha sonra temmuz ayında Endonezya’da da gerçekleştirildiğini bildirdi. Tankın yaklaşık 3 aya yayılan dayanıklılık ve atış testlerinden büyük bir başarıyla çıktığını vurgulayan Kurt, şöyle devam etti:

“Testler sonrasında Endonezya’da, kullanıcı, Savunma Bakanlığı, ortağımız PT Pindad tarafında büyük bir olumlu hava esti. Adetleri gereği törenler de yapıldı. Dediğim gibi oluşan hava çok olumlu. Bunun bir üretim projesine dönmesi planı vardı, şimdi o aşamadayız. 2019 sonrasında 5 yıllık bütçeleri geliyor. Toplam ihtiyaç 200-400 adet arasında, çok ciddi miktarlardan bahsediyoruz. 2018’de bir bütçe konulabileceği bilgisi de geçen hafta geldi. 20-25 adetlik küçük bir sipariş bu yıl bile alınabilir. Asıl büyük beklentimiz 2019 ve sonrasında yüksek sayıda ihracat potansiyelini de içeren bir sözleşme imzalamak. İş paylaşımı yaklaşık yüzde 50-50 olacak. Ülke olarak Endonezya’ya ciddi bir ihracat yapmış olacağız.”

3-4 ülkeyle görüşmeler var
Orta ağırlık sınıfı tankın kolay konuşlanma, düşük harekat maliyetleri gibi önemli avantajlara sahip olduğuna işaret eden Kurt, şöyle konuştu:

“Ateş gücü ve koruma anlamında elbette ana muharebe tankından farklılıkları var ama toplam vuruş gücü, operasyon maliyeti, etkinlik gibi unsurların hepsini dikkate aldığımızda gerçekten maliyet etkin bir sonuçla karşılaşıyorsunuz. Son yıllarda sıcak çatışmalarda asimetrik savaş faktörünün ne kadar ağır olduğunu biliyoruz. Son dönemde hangi iki ülke düzenli ordu savaşı yaptı? Bunu da dikkate aldığınızda karşınızda görünmeyen bir düşman var zaten, tank yok. Sizin tank benzeri bir vuruş gücüne ihtiyacınız var ama tanka karşı korunacak bir tanka ihtiyacınız yok. Operasyonu ucuz bir tankın çok iş yapacağı bir dönemdeyiz. Bunun farkına varan çok ülke bulunuyor. Bu yüzden de çok ilgi çekmeye başladı. Hiç beklemediğiniz 3-4 ülkeyle görüşmeler var. Eminim ki şu anda çok faal olduğumuz Ortadoğu’daki ülkelerde hatta ülkemizde de bunun gereksinimi ortaya konulacaktır önümüzdeki dönemde ve çok fazla ihtiyaç çıkacağını düşünüyorum.”

http://www.defenceturk.net/kaplan-mt-seri-uretime-hazir
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2018, Perşembe - 00:36 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2018, Pazartesi - 23:30 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #11 : 07 Kasım 2018, Çarşamba - 22:39 »


FNSS ve PT Pindad işbirliğiyle Endonezya Kara Kuvvetleri için geliştirilen Kaplan MT tankı bugün Endonezya’da başlayan Indo Defence Fuarında yerini aldı.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen 8. Uluslararası Savunma Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı. Fuarda FNSS ile Endonezyalı PT Pindad firması tarafından Türkiye’de tasarlanan ve geliştirilen “Kaplan MT” tankı da yer aldı.

Türkiye ve Endonezya arasında imzalanan, savunma sanayisi iş birliği anlaşması çerçevesinde geliştirilen ve kalifikasyon testleri Ağustos ayında başarıyla tamamlanan Kaplan MT tankının adı Endonez dilinde  “Harimau / Kaplan” olarak değiştirildi.Endonez Ordusunda yıllardır hizmette olan 300’ün üzerinde Fransız yapımı AMX-13 hafif tankının yerini alacak olan Kaplan MT’den en az yüz adet üretilmesi planlanıyor.

KAPLAN MT gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.KAPLAN MT, gücünü aracın arka kısmında bulunan ve 20BG/ton mertebesinde güç/ağırlık oranı sağlayan güç paketinden alıyor. Motor, bu gücü, çift pinli paletleri süren ve burulabilen mil üzerine kurulu, altı tekerlekli, anti-şok süspansiyon sistemine sahip, yürüyüş sistemine aktarıyor. Aracın ateş gücünü ise yüksek basınçlı 105mm Cockerill Topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill 3105 Kulesi sağlıyor. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen, yüksek tahrip gücüne ulaşıyor.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi, muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlandı.Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcının yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmana ulaşabilmesini sağlıyor. KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemi ile de donatılıyor.

Kendi sınıfında, en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT, kullanıcısına, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyor. Bu da beraberinde, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti getiriyor.

Kaynak: Defence and Technology.İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #12 : 09 Kasım 2018, Cuma - 21:28 »


Edonezyalı kara sistemleri üreticisi ve FNSS’in Modern Orta Ağırlık Tank (MOAT) projesindeki ortağı PT Pindad, MOAT projesinin ürünü olan Kaplan MT orta tankını ihraç etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bir PT Pindad yetkilisi Cakarta’da gerçekleşen Indo Defense fuarında Filipinler, Bangladeş ve Brunei’nin Kaplan MT ile ilgilendiklerini ve üç ülke temsilcilerinin 35 tonluk Kaplan MT orta tankının Kasım ayında Endonezya’da gerçekleştireceği gösterilere katılacağını açıkladı.

PT Pindad yetkilisi, “Ülkeler AMT’den (Ana Muharebe Tankı) daha hafif bir tank arıyorlar. Ülkeler, kolayca taşınabilecek ve konuşlandırılabilecek bir platform arıyorlar.” dedi. Yetkili Kaplan MT’nin test sürecini tamamladığını ve kalifikasyon sürecinde olduğunu açıkladı.2020 mali yılında Kaplan MT üretimi için bir sözleşme yapılması bekleniyor. Yetkili, 2019 savunma bütçesinde platformu üretmek ve tedarik etmek için hiçbir kaynak tahsis edilmediğini doğruladı.

PT Pindad’a göre, Endonezya Ordusu (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Darat: TNI-AD), envanterinde 300’den fazla bulunan Fransız yapımı AMX-13 hafif tanklarını değiştirmek için 400 adet Kaplan MT’ye ihtiyaç duyuyor.

PT Pindad yetkilisi, üretim başladığında programa en az 100 yerel savunma şirketinin üretime katılmasının beklendiğini açıkladı.

Kaynak/Haber-Aktarma: Jane’s/Defence Turk.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #13 : 27 Kasım 2018, Salı - 21:54 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Yönetici

Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #14 : 06 Aralık 2018, Perşembe - 19:14 »
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #15 : 08 Aralık 2018, Cumartesi - 00:12 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #16 : 19 Aralık 2018, Çarşamba - 01:44 »
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #17 : 15 Nisan 2019, Pazartesi - 20:41 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: KAPLAN Ailesi
« Yanıtla #19 : 02 Mayıs 2019, Perşembe - 12:55 »
Kaplan OT üzerinde Aselsan Pulat aktif koruma kuranağının yerleştirmesi.İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun