20 Ocak 2020, Pazartesi - 11:15

Gönderen Konu: Türk savunma Sanayii Zirvesi  (Okunma sayısı 1223 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Türk savunma Sanayii Zirvesi
« : 12 Aralık 2018, Çarşamba - 13:31 »
Erdoğan’dan Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde çarpıcı sözlerCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nde konuşuyor. Erdoğan konuşmasında, "Radardan uyduya siber güvenlikten nano mikro otonom çalışmaları gibi pek çok çalışmayı titizlikle sürdürüyoruz. Bunların ihracatını yapana kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz gece gündüz sürekli çalışacağız. Bu süreçte çok acil olmayan hiç bir ürünün hiçbir malzemenin yurt dışından ithal edilmemesi talimatını buradan tüm kurumlarımıza veriyorum. Bizi kimseye muhtaç etmeyin. Bu millet bunu yapar" dedi.
İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Savunma teknolojisinde güçlü olmayan ülkeler geleceklerine güvenle bakamaz.

Vizyonu küresel güç Türkiye kavramı ile belirlenen zirvede çok geniş bir yelpazede ortaya çıkacak görüşlerin hayata geçmesi için kamu ve özel sektör hep birlikte üstümüze düşeni yapacağımıza inanıyorum.

15 yıl önce göreve geldiğimizde Savunma sanayi olarak bu mevcut yapı ne yazık ki yoktu bizler o zaman yüzde 20 gibi bir oranda imkanlara sahiptik ama şu anda yüzde 65 gibi bir orana çıktık. Biz yine aynı noktada kalsaydık Zeytin Dalı operasyonunda atmamız gereken adımları atamaz Fırat Kalkanı operasyonunu da yapamaz başarıya ulaşamazdık. Kendi imkanlarımızla bu operasyonları gerçekleştirdik.

Bugün terörle mücadelede bu neticeleri alabiliyorsak bunun tek nedeni bu lojistik desteğin bize sürekli olarak gelmesidir. Yoksa Batı’dan hiçbir şey gelmez gelmedi, hep kapılardan döndük. Türkiye’ye gelince hep kongre izin vermiyor dediler.

Bundan sonra daha iyi olacak daha güçlü bir şekilde bunları sürdüreceğiz. Sadece doğal kaynağa ve ya ticarete dayalı paranızın olması, Savunma Sanayinde belli bir noktaya ulaşamamışsanız bağımsızlığınızı koruma garantisini size vermez.

Savunma Sanayi’nde bulunduğumuz yeri son 16 yılda elde ettik. Ancak sizlerin de çok iyi bildiği sebeplerden dolayı Savunma Sanayi hamlelerimiz akim kaldı akim bırakıldı.Sadece yürümek yetmez. Koşabilecek imkanlara sahip olmak gerekiyor. Bugüne kadar yaptıklarımızı ısınma alıştırma olarak görüyoruz. Bundan sonra koşmaya devam edeceğiz.

Bazıları bu vizyonu anlamakta zorlanıyor. Türkiye’nin uzay yolunda söz sahibi olma yönünde attığı adımlar onlar için anlamsız görünüyor.

Biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılama ötesinde ihracatı hedef alan her çaba bizim için önemlidir. Hedeflerimiz doğrultusunda faaliyet gösteren her kişi ve kuruma devlet olarak iş ortağımız olarak bakıyoruz.

Başbakanlığımız döneminde insansız bir hava aracı almak istiyoruz kimden stratejik ortağımızda bugün git yarın gel. Bari kiralayın… Yok… Hep dedikleri şu ‘kongre izin vermiyor’… Bıktık, ama hamdolsun özel sektörümüz çıktı ortaya insansız hava aracını da yaptı silahlı insansız hava aracını da yaptı. Belki de daha yisini yapacaklar buna inanıyorum. Kötü komşu ev sahibi yaptı.

Atak helikopterimiz şimdi yeni bir hamlemiz var görüşmeler devam ediyor. ATAK helikopterimiz en önemli hava araçlarımızdan biri haline geldi.

Kasırga, Bora gibi füzelerimiz seri üretim aşamasına gelirken yeni modellerle ilgili çalışmalarımız sürüyor.

Önemli olan potansiyelimizi harekete geçirmek ve kaynaklarımızı en doğru şekilde kullanmaktır.

Altay tankını seri üretim aşamasına getirdik. Bu tank TSK’nın hizmetine girecektir.

Radardan uyduya siber güvenlikten nano mikro otonom çalışmaları gibi pek çok çalışmayı titizlikle sürdürüyoruz. Bunların ihracatını yapana kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz gece gündüz sürekli çalışacağız.Bu süreçte çok acil olmayan hiç bir ürünün hiçbir malzemenin yurt dışından ithal edilmemesi talimatını buradan tüm kurumlarımıza veriyorum. Bizi kimseye muhtaç etmeyin. Bu millet bunu yapar.

Kaynak: Hürriyet
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2018, Çarşamba - 13:42 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan:

Fırat'ın doğusuna harekat birkaç gün içinde başlayacak
Savunma Sanayii Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat'ın doğusuna harekat birkaç gün içinde başlayacak" dedi.

Erdoğan T-625'in adını açıkladı: "Genel maksat helikopterimizin adını Gökbey olarak belirledik"

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)  tarafından ilk kez düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde  yapılıyor.

Sektörde bugüne kadarki en geniş katılımlı buluşmalardan biri olan zirvede, Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalar yaptı.

Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı'nda hiçbir destek gelmeden operasyonlarımızı gerçekleştirdik. Bu operasyonlar savunma sanayiinde gücümüze güç kattı. Bugün eğer terörle mücadelede bu neticeleri alabiliyorsak bunun tek nedeni lojistik desteğin bize gelmesidir. Kısıra bakmayın Batı’dan bir şey gelmez. Hep kapılardan döndürüldük. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Artık ihracata başladık. Bundan sonra daha iyi olacak

BUGÜNE KADAR YAPTIKLARIMIZI EGZERSİZ OLARAK GÖRÜYORUZ

Son 16 yıldaki atılımlarımız sayesinde ülkemizi çok farklı ve ileri noktalara getirmeyi başardık. Sadece doğal kaynağa veya ticarete dayalı paranızın olması savunma sanayiinde belli seviyeye ulaşmamışsanız özgürlük getirmez. Sadece yürümek yetmez, koşabilecek imkanlara sahip olmak gerekiyor. Bunu başarmamız lazım.

Bugüne kadar yaptıklarımızı ısınma ve egzersiz olarak görüyoruz. Bundan sonra koşarak devam edeceğiz. Biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılama ötesinde ihracatı hedef alan her çaba bizim için önemlidir.

Hedeflerimiz doğrultusunda her kişi ve kuruma devlet olarak iş ortağımız gözüyle bakıyoruz. Silahlı silahsız, insanlı insansız tüm hava araçlarımız konusunda çok önemli mesafeler katettik. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. ATAK helikopter en önemli güçlerimizden biri haline geldi. Bugün ismini açıklayacağım genel maksat helikopterimizin testleri devam ediyor.

BİZİ BİRİLERİNE MUHTAÇ ETMEYİN

Savunma sanayi alanında proje bedeli 60 milyar doları bulan 650 kalem işi takip ediyoruz. ALTAY tankını seri üretim aşamasına getirdik. ALTAY tankı TSK’nın hizmetine sunulacaktır. Türkiye, savunma sanayiinde tüm stratejik ihtiyaçlarını karşılayabilmek, üretmek ve ihracatını yapmak için durmayacak, çalışmaya devam edecek.

GEREKSİZ İTHALAT UYARISI

Çok acil olmayan hiçbir ürünün, malzemenin yurt dışından  ithal edilmemesinin talimatını buradan tüm kurumlarımıza bir kez daha  veriyorum. Bizi birilerine muhtaç etmeyin. Artık kendimiz üretmek zorundayız.

Devletimizin ve milletimizin tek bir kuruşunun dahi amacımıza uygun olmayan yerde kullanılmasına rıza göstermeyiz. Kaçak göçek de olsa bu yola tevessül eden varsa kendilerinden hesap sorulacağına emin olsunlar. Aksi yönde baskıya uğradığını düşünen varsa durumu bize bildirmesini istiyorum. Kimsenin kişisel çıkarları ülke ve milletin menfaatleri üzerinde olamaz

ABD'YE YPG TEPKİSİ 

Güneyimizde terör koridorunu inşa etmenin gayreti içindeler. Biz bunlar teröristtir diyoruz. Başta ABD stratejik ortaklarımız bunlar terörist değildir diyor. Bunlar PKK'nın yan kollarıdır. Siz bizimle neden hareket etmiyorsunuz da onlarla hareket ediyorsunuz? NATO'da beraber değil miyiz? DEAŞ'a karşı bir şey yapacaksan beraber yapalım, Rakka'da yapacaksan beraber yapalım. Münbiç'te hala netice alamadık. Sayın Başkan Trump "30 günde bunların tamamını temizleyeceğiz" diyor. Göreceğiz. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

SAHAYA İNDİK, İŞİN GİDİŞATI DEĞİŞTİ

Güçlü bir orduya sahibiz, hepsi kabul ediyor. Ne zaman Suriye'de sahaya indik işin gidişatı değişti. Ama bizi çok oyaladılar. Bir gece ansızın indik ve ondan sonra iş lehimize döndü. Sıra Fırat’ın doğusundaki terör öbeklerini dağıtma kararımızı hayata geçirmeye geldi.

Yıllarca DEAŞ diyerek Suriye'nin altını üstüne getirenlerin balonunu Fırat Kalkanı ile patlattık. İdlib'de büyük bir insani krizin önüne Rusya ile geçtik. 20 bin TIR'a aşkın teröristlere silah gönderildi. Bunun yanında araç gereç gönderildi. Söylüyoruz, böyle bir şey yok diyorlar. Türkiye bir göçebe devleti değil, modern bir devlet bunu bilmeniz lazım. Bu konuda ABD ile derin görüş ayrılığı yaşadığımız herkesin bildiği bir gerçektir.

KİMİ UYUTUYORSUNUZ??

ABD'nin bize verdiği sözleri ve sonuçları paylaşmak istiyorum. "DEAŞ operasyonunu birlikte yapalım" dedik. Kapsamlı planı sunduk. Son olarak 30 bin teröristi bölgede eğitme adımlarını atmaya başladılar. Yok böyle bir şey diyorlar. Tüm dünya medyası tespit etmiş durumda. Ne yaptığınızın farkında mısınız? Birlikte bayrak sallama, onların paçavrasını sallıyorlar. Ortak devriye, ortak eğitim aşamasına kadar getirdiler bu işi. İtirazlarımıza da ağır silahlar vermedikleri mevcutları da toplayacaklarını söylediler. Kimi uyutuyorsunuz?"

Suriye DEAŞ'ın ardından PYD ve YPG zulmüyle inlemeye başlamıştır. Türkiye'nin bu gidişata tahammül edemeyeceğini belirterek meşru müdaafa ve müdahal hakkını kullanacağı için teröristlerin arasına ABD'li askerler serpiştirilmiştir. Ülkemizi teröristlerden değil teröristleri ülkemizden koruma adınadır.

Suriye'de artık DEAŞ diye bir tehdit yoktur, bu masaldır. Bölgedeki DEAŞ unsurlarının kimin tarafından eğitildiğini iyi biliyoruz.  Fırat'ın doğusuna hareket birkaç güne başlayacak.ATAK İHRACATINDA SON ADIM

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, açılışta yaptığı konuşmada "Gelecek hafta Pazartesi günü bir Uzak Doğu ülkesine ATAK ihracatı ile ilgili son adımı atmak üzere bir ziyaret planlıyoruz. Hisar'ın yeni testleri başarıyla  gerçekleştirildi, Bora füzemiz noktasal denilebilecek hassasiyetle hedefini  vurdu." dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, "Terörle mücadeledeki kararlılığımız İdlib,  Münbiç ve Fırat'ın doğusunda da aynı şekilde devam etmektedir" ifadesini kullandı.

Kaynak: Milliyet
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:03 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #3 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:04 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #4 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:05 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #5 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:05 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:09 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #7 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:10 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #8 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:10 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #9 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:11 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk savunma Sanayii Zirvesi
« Yanıtla #10 : 18 Aralık 2018, Salı - 01:11 »