13 Kasım 2019, Çarşamba - 01:10

Gönderen Konu: [İHA] ANKA Ailesi  (Okunma sayısı 14134 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Magneto

[İHA] ANKA Ailesi
« : 30 Mayıs 2017, Salı - 11:14 »
Advertisement
ANKA İnsansız Hava AracıProgram Tanımı:
Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı (MALE-Medium Altitude Long Endurance), İHA Programı, bir geliştirme projesi olup; üç adet hava aracı prototipi ve tüm yer sistemlerinin belirlenmiş olan ihtiyaçlara göre tasarlanıp, geliştirilmesi ile prototip ve geliştirme testlerinin tamamlanmasını hedeflemektedir. Program, "Kavramsal Tasarım", "Ön Tasarım", "Detay Tasarım ve Geliştirme" ile "Test ve Değerlendirme" safhalarından oluşmaktadır. Geliştirme safhası süresince, tüm sistem bileşenlerinin geliştirme/ara yüz/bütünleştirmelerinin gerçekleştirileceği bir Sistem Entegrasyon Laboratuarı (SEL) oluşturulmuştur.

Oldukça kapsamlı bir sistem geliştirme/bütünleştirme projesi olan ANKA çerçevesinde yer alan tüm alt sistemlerin, yurt içi firmalar tarafından geliştirilmesi planlanmaktadır. Böylece, herhangi bir potansiyel İHA sisteminin, yurt içi imkanlarla geliştirilebilmesine yönelik, yurt içi kabiliyet merkezleri oluşturulması, program vizyonu oluşturmaktadır.

TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da görev aldığı Türk İnsansız Hava Aracı “ANKA”nın montajı ve üretimi tamamlanarak, 16 Temmuz 2010 tarihinde TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törenle hangardan çıkmıştır. Hangardan çıktıktan sonra motoru da çalıştırılan ANKA, kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olmayı hedeflemektedir.

30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen "ANKA" İnsansız Hava Aracı Sistemi için Ekim 2013'de 10 uçaklık seri üretim sözleşmesi (ANKA-S) imzalanmıştır. ANKA-S Projesi’nde çalışmalar başarı ile devam ettirilmekte olup, Şubat 2014 tarihinde Sistem İhtiyaçları Gözden Geçirme toplantısı başarı ile tamamlanmış, tasarım aktivitelerine hız verilmiştir.

Paralel olarak yürütülmekte olan Blok B konfigürasyonu kapsamında  SAR/ISAR/GMTI radarı entegrasyon faaliyetlerine devam edilmektedir. 2014 ikinci yarısından itibaren bu sistemle testler gerçekleştirilecektir.

ANKA İnsansız Hava Aracı, 2014 yılında ILA Berlin Airshow'da ve Farnborough Airshow'da statik alanda sergilendi.

Sistem Tanımı:
Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla aşağıdaki faydalı yükleri taşımaktadır:

- Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV),
- Gündüz (EO-ElectroOptic) / Kızılötesi (IR-InfraRed) / Lazer Mesafe Bulucu (LRF-Laser Range Finder) & Lazer İşaretleyici (LD-Laser Designator) ve Spotter Faydalı Yükü,
- SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü

Tümüyle kompozit yapıda tasarlanan hava aracı; mono blok gövde, sökülebilir kanat ve V-kuyruk ile katlanabilir iniş takımı, yedeklemeli kontrol yüzeyleri, ekipman bölmeleri, servis kapakları gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Yapıda kompozit ya da gereken yerlerde metal bileşenler, omurga, çerçeve, sehpalar yer almaktadır. Arkadan itişli, piston-pervaneli tipli motor ile takatlandırılan platformda, gövde içi yakıt sistemi; kanat hücum kenarları, pervane ve diğer çeşitli ekipmanlarda buz önleme/giderme sistemleri; cihazların ısıtma/soğutma ihtiyaçlarına göre çevresel koşullandırma sistemleri gibi çeşitli alt sistemler yer almaktadır.

Bunların yanı sıra, uçuş kontrol bilgisayarına bağlı çeşitli uçuş algılayıcıları (pilot-statik sensör, EGI (entegre GPS/INS), hareket/sıcaklık/basınç algılayıcılar, vs.), hareketlendiriciler, haberleşme ve tanıtma sistemleri, görev kontrol, kayıt ve izleme sistemleri, ara yüz üniteleri, kontrol üniteleri gibi aviyonik birimler bulunmaktadır.

Teknik Özellikler:

ANKA sistemi temel performans parametreleri aşağıda açıklanmaktadır:

- Servis irtifası: 30,000ft (ASL)
- Havada Kalış Süresi: 24 saat
- Normal Seyir Hızı: >75 kts
- Çevre şartları: 15kts yan rüzgar, 20 kts baş rüzgarı, sıcaklık, nem, yağmur ve buzlanma limitleri, MIL-HDBK-310 ile tanımlanmıştır.

https://www.tai.com.tr/tr/proje/anka
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2018, Salı - 02:49 Gönderen: Caner Çetin »
 
Beğenenler: oğuz18, cengaver

Çevrimdışı Magneto

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #1 : 30 Mayıs 2017, Salı - 11:15 »
ANKA Kabul Testlerini Tamamladı 24 Ocak 2013

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve 30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen "ANKA" İnsansız Hava Aracı Sistemi, 20 Ocak 2013 Pazar günü ve 22 Ocak 2013 Salı günü yaptığı uçuşlarla kabul test sürecini tamamlamıştır.

Pazar sabahı 09:05'te başlanan uçuş, 200km'lik link menzili ve 18 saat uçuş süresi gösterimi yapılmasının ardından Pazartesi sabahı 03:15'te gece yapılan otomatik inişle başarıyla tamamlanmıştır.

Konya istikametinde 40-45 kts hızlara varan rüzgar koşulları altında yapılan menzil uçuşunda veri linki üzerinden Esenboğa Meydanı ile temas ve koordinasyon da sağlanmıştır.

Salı günü yapılan uçuşta da gece koşullarında otomatik kalkış ve iniş gösterimi yapılmıştır.

Geçtiğimiz Ekim ayından bu yana Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.) temsilcilerinin katılımıyla sürdürülen kabul sürecinde 130'a yakın yer ve uçuş test prosedürü başarıyla gerçekleştirilmiş ve sistemin göreve hazır olduğu görülmüştür.

Aralık 2010'da yapılan ilk uçuşundan bu yana 90'ın üzerinde sortide toplam 140 saatin üzerinde uçuş yapılan ANKA İHA Sistemi'nde 26000ft'e varan uçuş irtifalarında motor, iniş takımı, çevre kontrol, buzdan koruma gibi temel hava aracı alt sistemlerinin yanı sıra Gece/Gündüz görüş sağlayan kamera, hava telsizi, veri kayıt sistemi gibi göreve yönelik sistem ve ekipmanın da uygun performansta çalıştığı görülmüştür. Hava Aracı'nın otomatik kalkış/iniş, seyrüsefer ve arama paterni kabiliyetleri zorlu hava koşullarında da denenmiştir.

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/anka-kabul-testlerini-tamamladi 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #2 : 30 Mayıs 2017, Salı - 11:16 »
ANKA Blok A İHA Sistemi Kabul Edildi…08 Mayıs 2013

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve 30 Aralık 2010 tarihinden bu yana uçuş testlerine devam edilen "ANKA" İnsansız Hava Aracı Sistemi, kabul test sürecini tamamlamasının ardından seri üretim siparişine hazır, yeni talipleri ve bütün görevler için tam operasyonel hava aracı ile 7-10 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek IDEF'13 Fuarı'nda sergilenecek.

2011 yılında prototipiyle ilk kez yine IDEF Fuarı'nda görücüye çıkan TUSAŞ'ın özgün ürünü Türk İnsansız Hava Aracı ANKA, 17.3 metre kanat açıklığı, yaklaşık 1.7 ton kalkış ağırlığıyla, kendi sınıfının en üst kapasiteli insansız hava araçları arasında yer alıyor.

Büyük oranda karbon kompozit malzemeden yapılan uçağın gövde ve kanatları ile radar görünürlüğünün düşük olması, gece/gündüz her türlü hava koşulunda keşif, gözetleme ve hedef tespiti yeteneklerine, jet yakıtı kullanan 155 beygirlik dizel motora ve uçuş süresi boyunca çalışabilen buz önleme sistemine sahip olması, ANKA'nın ayırt edici özellikleri arasında yer alıyor.

ANKA'nın ilk uçuş testlerine başladığı ve prototipinin IDEF 2011'de sergilendiği tarihten bu yana aradan geçen iki yıl içinde;

Sistem entegrasyon laboratuvarında doğrulanan yazılımlar ve Otomatik İniş Kalkış Sistemi (OİKS) uçak üzerine entegre edilerek devreye alındı ve uçuş test faaliyetlerine yoğunlaştırılarak devam edildi.

Gerçekleştirilen 100'ün üzerinde uçuşta Ana Veri Linki Sistemi (VLS), Yedek VLS, OİKS ve Hava Aracı ile; farklı rüzgar limitleri ile otomatik iniş kalkış testleri, otopilot ile farklı farklı görev senaryolarını içeren uçuş testleri, faydalı yük (FLIR, GB) uçuş testleri, güçlendirilmiş motor ile uçuş performans testleri gerçekleştirildi.

ANKA'nın daha yüksek irtifalara çıkabilmesi, daha uzun süre havada kalabilmesi ve daha fazla yük taşıyabilmesi için en önemli faktörler arasında olan hava aracı ağırlığının azaltılması konusunda çalışmalar yapılarak uçak üzerinde önemli ağırlık azaltma işlemleri gerçekleştirildi.

Diğer taraftan, maliyetlerin düşürülmesi, fonksiyonelliğin artırılması ve kullanım kolaylığı açısından hava aracındaki elektronik elemanlar ve yazılımlar iyileştirildi, daha az yakıt harcanması ve hava aracı güvenliğinin artırılması çalışmaları yapıldı. 

Haziran 2012'de Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı TUSAŞ - Türk Havacılık ve Uzay Günü vesilesi ile, altı saat süresince TUSAŞ tesislerinin olduğu bölge ve tören alanı ANKA'ya entegre gece/gündüz görüş ve termal görüş kameralarıyla görüntülendi.

Tüm bu gelişmeler paralelinde ANKA Blok-A'nın Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından hazırlanan kriterler çerçevesinde kabulüne yönelik faaliyetlere Eylül 2012'de  başlanmış olup, art arda tamamlanan başarılı uçuşlar ve yer testleri sonrasında 1 Şubat 2013 tarihinde SSM tarafından yürütülen Özgün TİHA Geliştirme Programı Blok-A kabul faaliyetleri tamamlandı.

Ülkemizin bugünkü harekât ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ANKA'nın SATCOM sistemi ile bütünleştirilerek uydu üzerinden kontrolünü sağlayacak 10 uçaklık seri üretim sözleşmesinin SSM ile imzalanmasında son aşamaya gelinmiş olup, uluslararası alanda büyük ilgi gören ANKA'nın başta bölge ülkeleri olmak üzere tanıtım ve iş geliştirme faaliyetlerine devam edilmektedir. 2013 yılında en az iki bölge ülkesi ile satış ve ihracat sözleşmesi imzalanması hedeflenmektedir.

Yakında göreve başlayacak olan ANKA'nın IDEF'in yanı sıra önümüzdeki dönemde diğer bazı uluslararası fuarlar ile uçuş gösterimli tatbikatlara katılması planlanıyor.

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ANKA'nın neredeyse tamamı yerli imkanlarla ve yerli tedarik zinciri ve yardımcı sanayi firmalarının katkısı ile yapılmış olması, uçağın ve tüm sistemlerinin bugünkü ihtiyaçların yanı sıra geleceğe yönelik ulusal ve ihracata yönelik gereksinimlerin dikkate alınması, tüm askeri standartlar ve NATO gerekliliklerine uygun olarak yapılan standardizasyon ANKA'nın yine IDEF'te göz dolduracağını ve Türkiye ile ortak girişimlerde bulunmak isteyen birçok ülkenin ilgisini çekeceğini gösteriyor.

ANKA'sı ile teknolojik liderlik konumunu pekiştiren TUSAŞ, savunma, havacılık ve uzay endüstrisi alanında özgüven ve heyecanın artmasına sağladığı katkı açısından büyük önem taşıyor.

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/anka-blok-a-iha-sistemi-kabul-edildi
 
Beğenenler: oğuz18

Çevrimdışı Magneto

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2017, Salı - 11:20 »
Yeni Nesil ANKA Göklerde…30 Ocak 2015

2013 yılında Blok A konfigürasyonuna yönelik kabulleri tamamlanan ANKA İnsansız Hava Aracı Sistemi'nde elde edilen deneyimler ile geliştirilen "Yeni Nesil Yüksek Performans ANKA Blok B", 30 Ocak 2015 tarihinde ilk uçuşunu başarı ile gerçekleştirmiştir.

Otomatik kalkış ve iniş ile yapılan ilk uçuşta, farklı otopilot ve iniş modlarının testleri eksiksiz tamamlanmıştır.

Blok A uçağında taşınmakta olan EO/IR kameraya ek olarak, SAR/ISAR/GMTI radarı taşıyabilen sistem, faydalı yük taşıma kapasitesi ile yeni nesil entegrasyon projeleri için de önemli bir alt yapı sağlamaktadır.

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/yeni-nesil-anka-goklerde
 
Beğenenler: oğuz18

Çevrimdışı Magneto

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2017, Salı - 11:21 »
ANKA-S Projesi 27 Aralık 2016

Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) 'nın ihtiyacını teminen, 25 Ekim 2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş arasında imzalanan ANKA-S projesi, kapsamında; kabulleri tamamlanmış ve 200 kg faydalı yük kapasitesi ile 30,000 ft irtifa - 24 saat uçuş süresi yeteneklerini başarı ile gösteren ANKA Blok-B insansız Hava Aracı (İHA) kazanımlarından faydalanılarak  geliştirme çalışmaları yapılmıştır.

Temel olarak, uydu üzerinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneği ile geliştirilen ANKA-S sisteminde, otonomi özellikleri artırılmakta, yeni nesil milli yüksek çözünürlüklü (HD) gece ve gündüz kamerası ve telsiz rölesi faydalı yükleri ile görev kabiliyeti üst seviyeye çıkartılmaktadır. Özellikle uydudan kontrol yeteneği ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak olan ANKA-S İHA sistemi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine stratejik anlamda önemli bir katma değer ve yetenek sağlanmış olacaktır.

2016 yılının son çeyreğinde uçuş testlerine başlanmış ve halihazırda seri üretim faaliyetleri devam eden ANKA-S İHA Sistemi'nde, Hv.K.K.lığı'na toplam 10 adet İHA ve ilgili yer sistemleri teslim edilecektir. Proje kapsamında görev yapacak pilot ve operatörlerin eğitimi için görev ve bakım eğitim simülatörleri geliştirilmekte olup, sistemin operasyonel sahada bakım-idame-işletme ve teknik desteği için alt yapı kurulum çalışmalarına devam edilmektedir.

Hv.K.K.lığı personeli için kullanıcı ve operatör seviyesinde eğitimlere başlanan sistemde, kalifikasyon faaliyetleri de eş zamanlı olarak halihazırda devam etmektedir. Hv.K.K.lığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı temsilcilerinin nezaretinde yapılacak kalifikasyon ve kabul testlerinin başarı ile tamamlanmasının ardından, 2017 yılında 6 adet İHA ve ilgili yer sistemleri ile 2018 yılında 4 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin teslimi yapılacaktır.

https://www.tai.com.tr/tr/basin-bultenleri/anka-s-projesi
 
Beğenenler: Tuğra, oğuz18

Çevrimdışı kosavalı1989

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2017, Salı - 19:26 »


TAI tarafından geliştirilen yerli tasarım silahlı İHA ANKA, ilk atışını gerçekleştirerek testleri başarıyla tamamladı. ANKA, yine milli imkanlarla geliştirilen Cirit ve UMTAS füzeleriyle hedefini imha etti.

http://www.gazetevatan.com/milli-iha-anka-yerli-muhimmatla-ilk-testi-gecti-1062171-teknoloji/
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #6 : 07 Haziran 2017, Çarşamba - 17:12 »
Alıntı
"Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimize 3 yeni ANKA daha ilave ettik. Ordumuzun terörle mücadele operasyonlarını yeni yerli ve milli silahlarımızla destekliyoruz." diyen Bakan Işık, silahlı ANKA'nın terör bölgelerinde göreve başladığını bildirdi.
http://aa.com.tr/tr/turkiye/terorle-mucadeleye-yerli-takviye/836182


Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı oğuz18

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #7 : 24 Haziran 2017, Cumartesi - 12:21 »
Silahlı İHA’lardan Kuzey Irak operasyonu


Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak’ın kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen operasyonda PKK’lı teröristler, silahlı insansız hava aracı (İHA) ile etkisiz hale getirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, dün Irak’ın kuzeyinde Zap bölgesindeki Hale Dağı’nın kuzeydoğusunda, sınır hattındaki üs bölgelerine saldırı hazırlığındaki teröristler, keşif ve gözetleme vasıtalarıyla tespit edildi.

Düzenlenen operasyonda 3 bölücü terör örgütü mensubu silahlı İHA ile etkisiz hale getirildi.


http://savunmaveteknoloji.com/silahli-ihalardan-kuzey-irak-operasyonu/


İhalarımız artık sınır ötesinde de kullanılıyor..

"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 

Çevrimdışı oğuz18

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #8 : 30 Haziran 2017, Cuma - 17:41 »

Tai'nin Yeni Anka Tanitim Filmi


"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 

Çevrimdışı golgelerprensi

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #9 : 06 Temmuz 2017, Perşembe - 19:26 »
 ANKA-S seri üretimi devam ediyor...
Zalimlerin yardımcısı alçaklardır dünyada, hizmetten zevk alan köpektir insafsız avcıya...
 
Beğenenler: Tuğra

Çevrimdışı Tuğra

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2017, Perşembe - 22:47 »
Anka'nın silahlı versiyonu aktif olarak kullanılmaya başlandı deniyordu,silahlandırılan Anka B yani Anka S henüz silahlı olarak kullanılmıyor değil mi?
 

Çevrimdışı golgelerprensi

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #11 : 07 Temmuz 2017, Cuma - 13:42 »
Sevgili Tuğra...

Uzun süredir Elazığ'da uçan 2 Anka gerçek şartlarda test edildi ve TSK ya fayda sağladı.

Yakın zaman içinde göreve gönderilen 3 Anka-B modeli Muhtemelen faydalı yük olarak Aselflir cats+ (MAM-L veya Sarper sar radarı) kullanılan platformlar.
Satcomlu modellerin şuan gerçek sahada aktif olarak kullanıldığına dair bir bilgi henüz yok.
İDEF 2017 sergilenen modelin tüm o yüklerle birlikte VERIMLI OLARAK henüz uçabildigini düşünmüyorum. Maksat bu faydalı yüklerin takilabildigini göstermek.
Zalimlerin yardımcısı alçaklardır dünyada, hizmetten zevk alan köpektir insafsız avcıya...
 
Beğenenler: Tuğra

Çevrimdışı Aziziye

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #12 : 08 Temmuz 2017, Cumartesi - 22:34 »
Geçen gün yapılan anlaşmanın detayı.....................
Anlaşmaya göre TAI 200  milyon dolar N245 geliştirmesine katkı sunacak N219 THYe pazarlayacak, Karşılığında Endonezya ANKAnın Asya da pazarlamasına yardım edecek ve ANKAyı üretecek.( YANI PRATIKTE ANKA YI ENDONEZYA YA SATMIS OLUYORUZ). yukardaki anlaşmada dengeyi gözetirsek bu rakam en az 10 adet.

Endenozya ANKA üretecek.In a separate deal, airplane manufacturer Dirgantara Indonesia (DI) and Turkish Aerospace Industries (TAI) agreed to a $200 million cooperation to develop DI's N245 aircraft and to market the N219 aircraft to Turkish airlines. In return, DI will help market and produce TAI's UAV-ANKA military drone.


http://jakartaglobe.id/business/indonesia-turkey-ramp-cooperation-energy-aerospace-industries/« Son Düzenleme: 09 Temmuz 2017, Pazar - 08:45 Gönderen: Aziziye »
 

Çevrimdışı Aziziye

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #13 : 10 Temmuz 2017, Pazartesi - 21:38 »
Endonezya Devlet Baskani'nin ziyaretinde ENDONEZY icin 6 adet denizalti uretmemiz konusunda isbirligine karar verildi

https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/884450349192536064


 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #14 : 11 Temmuz 2017, Salı - 02:22 »
Zümrüd-ü ANKA İHA TRT Belgesel

 

Çevrimdışı ibrahimbbb

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #15 : 12 Temmuz 2017, Çarşamba - 22:56 »
ANKA'dan hainlere ilk darbe
İnsansız Hava Aracı ANKA, ilk silahlı operasyonunu bugün sabah saatlerinde Bingöl’de gerçekleştirdi. Operasyonda 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

http://www.haber7.com/guncel/haber/2376701-ankadan-hainlere-ilk-darbe
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #16 : 02 Şubat 2018, Cuma - 17:18 »
ANKA-S Projesi

Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı) 'nın ihtiyacını teminen, 25 Ekim 2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TAI-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş arasında imzalanan ANKA-S projesi, kapsamında; kabulleri tamamlanmış ve 200 kg faydalı yük kapasitesi ile 30,000 ft irtifa - 24 saat uçuş süresi yeteneklerini başarı ile gösteren ANKA Blok-B insansız Hava Aracı (İHA) kazanımlarından faydalanılarak  geliştirme çalışmaları yapılmıştır.

Temel olarak, uydu üzerinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri Muhabere Sistemi (TAFICS) üzerinden mesafe bağımsız kontrol yeteneği ile geliştirilen ANKA-S sisteminde, otonomi özellikleri artırılmakta, yeni nesil milli yüksek çözünürlüklü (HD) gece ve gündüz kamerası ve telsiz rölesi faydalı yükleri ile görev kabiliyeti üst seviyeye çıkartılmaktadır. Özellikle uydudan kontrol yeteneği ile görev menzili binlerce kilometreye ulaşacak olan ANKA-S İHA sistemi ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerine stratejik anlamda önemli bir katma değer ve yetenek sağlanmış olacaktır.

2016 yılının son çeyreğinde uçuş testlerine başlanmış ve halihazırda seri üretim faaliyetleri devam eden ANKA-S İHA Sistemi'nde, Hv.K.K.lığı'na toplam 10 adet İHA ve ilgili yer sistemleri teslim edilecektir. Proje kapsamında görev yapacak pilot ve operatörlerin eğitimi için görev ve bakım eğitim simülatörleri geliştirilmekte olup, sistemin operasyonel sahada bakım-idame-işletme ve teknik desteği için alt yapı kurulum çalışmalarına devam edilmektedir.

Hv.K.K.lığı personeli için kullanıcı ve operatör seviyesinde eğitimlere başlanan sistemde, kalifikasyon faaliyetleri de eş zamanlı olarak halihazırda devam etmektedir. Hv.K.K.lığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı temsilcilerinin nezaretinde yapılacak kalifikasyon ve kabul testlerinin başarı ile tamamlanmasının ardından, 2017 yılında 6 adet İHA ve ilgili yer sistemleri ile 2018 yılında 4 adet İHA ve ilgili yer sistemlerinin teslimi yapılacaktır.

https://www.tai.com.tr/haber/anka-s-projesi
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #17 : 02 Şubat 2018, Cuma - 17:21 »
Birinci ANKA-S İHA Sistemi Kabulü başarıyla tamamlandıSavunma Sanayii Müsteşerlığı'nın reasmi Sosyal medya hesabından payşlaştığı habere göre, İstihbarat, Keşif ve Gözetleme amaçlı kullanılacak olan ANKA-S Sistemi; aynı anda birden fazla İHA’nın milli uydularımız üzerinden kontrol özelliğine sahip olması ile menzil kısıtlaması olmadan istenilen bölgelerde görev yapacak. 1. ANKA-S İHA Sistemi Kabulü başarıyla tamamlandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) tarafından geliştirilen ANKA-S, temmuz ayında ilk kez uydu kontrollü uçuşunu gerçekleştirdi.
 
Proje çalışmalarına 2013'te imzalanan sözleşmeyle başlanan ANKA-S için Savunma Sanayi Müsteşarlığı uzmanları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile kalifikasyon/kabul süreci yürütülüyor.
 
6 araçla aynı anda görev
 
ANKA-S hava aracının en önemli özelliklerinden birini, görüş hattı mesafesinin getirdiği kısıtlamaları ortadan kaldıracak uydu üzerinden kontrol yeteneğine sahip olması oluşturuyor.
 
Kalkış noktalarından başka bir yerde bulunan Operasyon Eğitim ve Simülatör Merkezi’ndeki kontrol istasyonlarına devirle birlikte 6 adet hava aracı aynı anda bu merkezden yönetilebilecek.

http://www.star.com.tr/teknoloji/birinci-ankas-iha-sistemi-kabulu-basariyla-tamamlandi-haber-1304894/
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #18 : 03 Şubat 2018, Cumartesi - 12:45 »
Alıntı
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) tarafından geliştirilen ve uydudan kontrol kabiliyeti ile görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İnsansız Hava Aracı Sisteminin kabul testleri başarıyla tamamlanarak 2 adet İHA ve ilgili sistemler Türk Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

Yeni nesil faydalı yüklerin entegrasyonu ve milli imkânlar ile uluslararası emniyet standartlarına göre tasarlanan ANKA-S Sistemi,  sahip olduğu milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli IFF ile emniyet ve operasyon kabiliyeti olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı.
https://www.tai.com.tr/haber/insansiz-sistemlerde-yeni-donem-basladi-uydudan-kontrollu-anka-sin-ilk-teslimi-gerceklestirildiSavaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: [İHA] ANKA Ailesi
« Yanıtla #19 : 07 Şubat 2018, Çarşamba - 13:31 »
TAI, ANKA için pilot alacak!TAI, ANKA İnsansız Hava Aracı tipinde, pilot olarak görev yapmak üzere İHA pilotları alacak. İşte detaylar…
Üniversitelerin Makina, Havacılık, Uçak, Uzay, Elektrik-Elektronik mühendisliği bölümlerinden mezun,
İyi derecede İngilizce bilmek (TOEFL 84+,TBA:5.0+ ve IELTS 6,5+),Erkek adaylar için, askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecil ettirebiliyor olmak,Ankara TAI tesisleri ana üs olmak üzere geçici süreliğine yurtiçi/yurtdışı üslerde görev yapmaya engel bir durumu olmamak,ICAO Annex-1 ve JAR FCL-3’deki asgari Class-III şartlarına uygun Sağlık Sertifikasına sahip olmak (Adaylar bu şartı sağladıklarını belgeleyen raporu, ilgili hastanelerden kendi imkânları ile temin edeceklerdir).

Tercih Nedeni Olabilecek Ek Nitelikler:
İHA’larla ilgili yüksek lisans çalışması yapmış olmak,
İHA’lar konusunda ülkemiz ve dünyadaki standartlar hakkında bilgi sahibi olmak ve gelişmeleri yakından takip etmek,
Paket programları ve MS Office uygulamalarını kullanabilmek,

İŞ TANIMI
TUSAŞ adına ANKA İnsansız Hava Aracı ile icra edilecek operasyonel uçuşlar kapsamında aşağıdaki faaliyetleri yürütmek,
Uçuşları planlamak ve uygulamak,
Uçuş öncesi ve sonrası faaliyetlerin emniyetle yerine getirilmesini sağlamak,
Uygunsuzlukları raporlamak

BAŞVURU YAPACAKLAR İÇİN
http://www.kariyer.net/is-ilani/tusas-turk-havacilik-ve-uzay-sanayi-a-s-iha-pilotu-1959646

http://www.kokpit.aero/tai-iha-pilotu-ariyor