12 Aralık 2019, Perşembe - 14:44

Gönderen Konu: SAPAN-(MİLKAR-5A5) Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi  (Okunma sayısı 402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

  • Ziyaretçi
SAPAN-(MİLKAR-5A5) Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi
« : 17 Ekim 2018, Çarşamba - 00:58 »
SAPAN-(MİLKAR-5A5)ASELSAN ​SAPAN Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi (MİLKAR-5A5)

SAPAN™ Programlanabilir Aktif/Reaktif Elektronik Karıştırma Sistemi kullanılarak, Radyo Frekans (RF) Kontrollü (amatör telsiz, cep telefonu vb.) El Yapımı Patlayıcı (RFEYP) madde düzeneklerinin aktif/pasif karıştırma uygulamaları ile patlatılması engellenerek, etkisiz hale getirilmesi sağlanabilmektedir. Sistem, mobil yapıda oluşturulmuş olup konvoy içinde ve taktik sahada kullanılabilir yapıdadır.

SAPAN™ Programlanabilir Aktif/Reaktif Elektronik Karıştırma Sistemi, havadaki anlık tetikleme sinyallerinin tespitine yönelik çok hızlı bir şekilde frekans spektrumunu çıkarmakta ve çok kısa bir süre içerisinde optimize edilmiş algoritmayı seçerek, tespit edilen tetikleme sinyalini etkisiz hale getiren karıştırma sinyalini yaymaktadır.

Sistem tasarımına temel oluşturan, geniş-bantlı tuner, çok yüksek işlem/örnekleme hızına sahip almaç yapısı ve çok yüksek hızda işaret üretme altyapısına sahip DDS tabanlı FPGA kontrollü Teknik Üreteç Birimi proje kapsamında ASELSAN tarafından milli olarak geliştirilmiştir.

ASELSAN tarafından üretilen Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi (MİLKAR-5A5) Kirpi Mayına Karşı Kısmi Korumalı Zırhlı Araçlara entegre edildi.

ASELSAN Dergisi’nin Aralık sayısında yer alan habere göre, Aktif karıştırma yeteneğinin yanı sıra Reaktif karış­tırma algoritması sayesinde tehdit sinyallerini alıcı birim ile tespit ederek sistem çıkış gücünün büyük kısmını doğrudan bu frekans(lar)a yönlendirerek çok daha yüksek etkinlik mesafelerine ulaşabilen sistem, TSK envanterinde yer alan diğer tüm karıştırma sistemlerinden üstün özelliklere sahip.

MİLKAR-5A5 Aktif/Pasif Konvoy Koruma Sistemi, TSK envanterindeki ilk ve tek Reaktif Karıştırma/Köreltme Sistemi olmakla birlikte, dünya çapında da sayılı sistemlerden biri olma özelliği taşımaktadır.

http://www.defenceturk.net/aktifpasif-konvoy-koruma-sistemleri
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2018, Pazartesi - 04:13 Gönderen: Caner Çetin »