18 Şubat 2020, Salı - 19:22

Gönderen Konu: F-35 ve Gelişmelerimiz  (Okunma sayısı 46243 defa)

0 Üye ve 16 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #20 : 23 Haziran 2018, Cumartesi - 14:00 »
vatana millete hayirli olsun...

israil o bölgede tek  sahip olmak istedi bu ucaga ve türkiyenin kendi silahinida entegrasion edeceginden memnun olmadigindan f-35 lerin türkiyeye satilmasini istemedi ama basaramadi...

yunanistan zaten su an kafayi yemistir...

Bu uçaklar ege de uçak gemimize indiği gün tüm yunan basının başlıkları merak ediyorum :)

yunanin hayal gücü coktur; kendilerince kitaplarina b irsey uydururlar artik... ;)

veya giderler abd den ucak gemisi kiralarlar  ;D
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #21 : 02 Temmuz 2018, Pazartesi - 23:19 »
Türk pilotlar F-35 uçuş eğitimine başladıTürk Hava Kuvvetleri ilk F-35A Uçağını 11 Haziran’da İkinci uçağı da 22 Haziran’da teslim almıştı. İki uçak pilotlarının uçuş eğitimi için Luke Hava Üssüne götürüldü.

Arizona’da başlayan uçuş eğitimi yaklaşık bir yıl sürecek. Pilotlar öğretmenlik yetkisini aldıktan sonra türkiye’ye dönecek. İlk uçağın Kasım 2019’da Malatya’ya ulaşması planlanıyor.

http://www.kokpit.aero/turk-pilotlar-f35-egitimi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #22 : 02 Temmuz 2018, Pazartesi - 23:25 »
TAI’den F35’ye yeni teslimatTürk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) F-35 Lightening II uçağı için tamamladığı orta gövdeyi (Central Fuselage) bu hafta içinde ABD’ye teslim etmeyi planlıyor. Türkiye’nin ortağı olduğu Joint Strike Fighter (JSF) programı çerçevesinde 400 adet uçağın orta gövde üretimini üstlenen TAI ilk teslimatını 2013 yılında gerçekleştirmişti. Türkiye’nin teslim aldığı ilk iki F-35A uçağında da TAI’nin ürettiği orta gövde bulunuyor. TAI bu iki orta gövdeyi geçtiğimiz yıl temmuz ayında ABD’ye göndermişti. C4Defence’in edindiği bilgiye göre TAI bu hafta 30ncu gövdeyi ABD’ye gönderecek. Uçağın en karmaşık bölümü olan orta gövdeyi TAI dışında ABD’deki Northrop Grumman firması üretiyor.http://www.c4defence.com/Gundem/taiden-f35ye-yeni-teslimat/6607/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #23 : 03 Temmuz 2018, Salı - 16:31 »
Pentagon açıkladı: 2 Türk F-35'i Luke Hava Üssü'ndeABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Hava Kuvvetleri Yarbay Robert Manning, 21 Haziran’da Türkiye’ye teslim töreni yapılan iki adet F-35 uçağının, Türk pilotlarıyla teknik bakım ekibinin eğitimi için Arizona eyaletindeki bir üsse götürüldüğünü açıkladı.

Manning gazetecilere yaptığı açıklamada, F-35 uçaklarının şu anda, eğitim faaliyetlerine katılacak Türk pilotlar ve bakım görevlileriyle birlikte Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde olduğunu belirtti.

Eğitimler tamamlanana kadar uçakların Amerika’nın himayesi altında kalacağını ifade eden Manning, bu sürecin de genelde 1-2 yıl sürdüğünü anlattı.

Pentagon sözcüsü, F-35’lerin Luke Hava Üssü’ne üretici savunma şirketi Lockheed Martin tarafından taşındığını kaydetti. Manning, “Muhtemelen bir ila iki ay daha uçmayacaklar. Şu anda uçuş akademisindeler” dedi.

Yarbay Manning, F-35 programına katılan diğer tüm ortak ülkelerin de Luke Hava Üssü’nde olduğunu kaydetti.

Kongre’de F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemeye yönelik girişimler hakkında da Manning, “(Savunma) Bakanlık teklif edilen yasal düzenlemeyle ilgili yorum yapmayacak. Bir değişiklik olana kadar, Türk pilotlar ve bakım görevlileri eğitimlerine devam edecekler” ifadesini kullandı.

Kongre’de, NATO ve ABD’nin en yakın müttefiklerinin dahil olduğu F-35 programının katılımcısı olmasına rağmen Türkiye’ye bu uçakların satışının engellenmesi için son dönemde birden fazla girişim hayata geçirildi.

Senato’da Haziran ayı ortasında kabul edilen Ulusal Savunma Yetki Tasarısı, Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslimatının engellenmesi ve Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasını öngören bir düzenlemeyi de içeriyor. Ayrıca, Senato Tahsisatlar Komisyonu’ndan geçen bir bütçe tasarısına da, yine Türkiye’ye F-35 satışını yasaklayan bir önerge eklenmişti.

Bu girişimlerin nedeniyse, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma planları. Kongre üyeleri, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 satışıyla, F-35’lerle ilgili hassas veriler toplayabileceğinden endişe ediyor. Ayrıca Türkiye’de halen hapiste olan Amerikalı rahip Andrew Brunson ve diğer Amerikan vatandaşlarının durumu Amerika’da yoğun tepkiye neden oluyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşleri’nden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wes Mitchell da geçen hafta Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun oturumunda yaptığı açıklamada, S-400 satışını hayata geçirmesi halinde Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı.

http://www.kokpit.aero/iki-turk-f-35-ucagi-arizona
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #24 : 03 Temmuz 2018, Salı - 16:33 »
İsrail Türkiye'ye F-35 verilmemesi için ABD'ye baskı yapıyorF-35 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmesine karşı çıkan İsrail, ABD yönetiminden bu teslimatların gerçekleşmemesini talep ediyor.

Breaking Defence’te yayınlanan bir makalede ilk Türk-35 uçağının fabrikadan çıkış törenine kadar İsrail savunma teşkilatındaki pek çok kişinin Washington'un Türkiye’ye F-35 uçaklarının satışını durduracağına inandığını ancak bu törenden sonra ABD’nin bu konuda harekete geçip geçmeyeceğinden emin olunmadığı belirtildi. Makalede Türkiye’nin NATO üyeliğinin sadece kağıt üzerinden ibaret olduğu ileri sürülerek, Ankara yönetiminin ABD’ye karşı olan ülkelerle işbirliği yaptığı, buna rağmen F-35 uçaklarının Türkiye’ye verilecek olmasına İsrail’in anlam veremediği belirtildi.

Ankara’nın Aralık 2017 yılında S-400 hava füze savunma sistemi alacağını deklare ettiği hatırlatılan makalede, NATO üyesi bir ülkenin aynı anda hem F-35 hem de S-400 hava füze savunma sistemini nasıl kullanacağı konusunda Avrupa başkentlerinin de endişe olduğunu savunuldu.

Makalede Türkiye’nin 116 F-35 siparişi bulunduğu ve programın ortaklarından biri olduğuna atıfta bulunarak, “Tel Aviv'deki BESA Stratejik Araştırmalar Merkezi (BESA) NATO, ABD ve Türkiye arasındaki tuhaf ilişkileri takip ediyor. Ankara merkezli köşe yazarı Burak Bekdil'in BESA için kaleme aldığ yazısı,  Türkiye'nin bir NATO üyesi olarak görülmemesi için gereken tüm nedenleri ortaya koyuyor. Bekdil'in araştırmasına göre, Türkiye ve Suriye, Nisan 2009'da ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirdi. Bu tatbikat, bir NATO üyesi ile Rus silahlarını kullanan bir ülke arasında yapılan türünün ilk örneğiydi. Yine Eylül 2010'da Türk ve Çin uçakları Türk hava sahasında ortak tatbikatlar gerçekleştirdi. Bu da bir NATO üyesi için bir ilkti. 2011 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO'nun Libya'da olmasını sorgulamıştı“ ifadelerine yer verildi.

Ayın makalede çok sık tekrarlanan Türkiye'nin S-400 sistemleriyle birlikte son derece gelişmiş ABD jetlerini kullanması durumunda, Rusya'nın uçakta kullanılan hassas teknolojilere erişim sağlayabileceğinden korkulduğu iddialarına yer verildi.

http://www.kokpit.aero/israilden-abdye-f35-baskisi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #25 : 19 Temmuz 2018, Perşembe - 03:06 »
F-35'lerin fiyatı ucuzladıTürkiye’nin de program ortağı olduğu Lockheed F-35 jet uçağının fiyatı yüzde 6 ucuzlayarak  90 milyon doların altına indi. ABD ile 141 uçak satışı için anlaşma imzalayan Lockheed Martin hayalet uçağın en yaygın modeli olan F-35A'nin fiyatını Şubat 2017'deki anlaşmaya göre yaklaşık yüzde 6 düşürerek 94,3 milyon dolardan 89 milyon dolara geri çekti.

ABD, Lockheed Martin (LMT.N) ile yaklaşık 13 milyar dolar karşılığında F-35 jet uçağı satın almak için ön anlaşma yaptı. Bu anlaşma, 2020 itibariyle uçak başına maliyeti 80 milyon dolar düşürecek çok yıllı bir anlaşmanın kapısını aralıyor.

Lockheed Martin’e yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre,  141 adet F-35 için yapılan anlaşma, hayalet savaş jetinin en yaygın modeli olan F-35A'nin fiyatını Şubat 2017'deki anlaşmaya göre yaklaşık yüzde 6 düşürerek 94,3 milyon dolardan 89 milyon dolara geri çekiyor.

Dünyanın en pahalı savunma programının fiyatının düşürülmesi, ABD'den ve dünyanın geri kalanından sipariş alınabilmesi için kritik öneme sahip.

Başkan Donald Trump ve diğer ABD'li yetkililer F-35 programını gecikmeler ve maliyet artışları nedeniyle eleştirmişti, ancak uçağın fiyatı son yıllarda artan üretimle birlikte düşmeye devam etti.

Kaynaklar, görüşmelerin özel olması nedeniyle kimliklerinin gizli kalması koşuluyla, mevcut mutabakatın önümüzdeki haftalarda netleştirileceğini ve sözleşmenin diğer şartlarının da yavaş yavaş kamuoyuna açıklanacağını ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı ile yapılan anlaşma, 2018-2020 mali yılları içinde üç etapta gerçekleşmesi beklenen çok yıllı anlaşma çerçevesinde devam eden müzakerelerin önündeki önemli bir engeli kaldıracak.

Pentagon satın alma başkanı Ellen Lord’un konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, Pentagon ve Lockheed Martin’in “ilerleme kaydettiklerini ve müzakerelerin son aşamasında olduklarını” ifade etti. Lord, tarafların  ABD ve müttefiklerini “gereken şekilde donatırken” ABD’li vergi mükelleflerine de “büyük değer” verdiğini gösteren bir mutabakata vardıklarını ekledi.

Lockheed Martin’e yakın kaynaklar, Avustralya, Danimarka, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Norveç, Türkiye, Güney Kore, İngiltere ve ABD gibi F-35 müşterilerinin 2018 yılında 135 veya daha fazla uçak almayı hedeflediklerini, teslimatların da 2020 yılında uçak başına 88 milyon dolar karşılığında yapılacağını bildirdi.

Ortaya çıkan bu gelişme öncesinde ABD'nin 37 milyar dolar tutarında ve rekor sayıda 440 F-35 jeti kapsayan çok yıllık anlaşması için müzakereler devam ediyordu.

Ancak konuya yakı kaynaklara göre, programı ve maliyetlerini anlamak amacıyla Pentagon liderlerinin ayrıntılı olarak incelemesi 11. grup jetlerin teslimatı için yapılan müzakereleri uzattı ve çok yıllı “blok alım” ları geciktirdi

Pazar günü Lockheed Martin’den bir temsilci yaptığı açıklamada, 11. grup F-35 jet uçağı üretimi için ön mutabakatın sağlandığını, ancak toplam değerin ve model başına maliyetin sözleşme sonlandırıldıktan sonra belirleneceğini ifade etti.

Geleceğin savaş uçağı olarak adlandırılan F-35'in 3 modeli bulunuyor; standart kalkış ve iniş için F-35A, kısa kalkış/dik iniş için F-35B ve uçak gemileri için F-35C.

F-35 programının hedefi üretimi 3 bin uçağa çıkarmak ve büyük miktarda sipariş sayesinde sağlanan verimlilikle F-35A'nın birim fiyatını 2020 itibariyle 80 milyon USD seviyesine çekmek. Geçen yıl F35 ile ilgili bazı üretim sorunlarının yaşanmasına rağmen, Lockheed 2017'de ABD ve müttefiklerine 66 uçak teslim etme hedefine ulaştı.

Alıcı ülkelere 2018'e kadar 91 uçak teslim etmeyi planlayan Lockheed, 2023 yılına kadar bu sayıyı 160’a çıkarmayı hedefliyor. Bu arada Lockheed’in 2023 yılında teslim etmeyi hedeflediği uçaklara gereken silahları temin edebilmek amacıyla Maryland merkezli silah üreticisi Bethesda da yıllık üretimini üçe katlamayı planlıyor.

Programda karşılaşılan zorluklara rağmen Lockheed uçuş testlerini Nisan'da tamamlayı başardı. Mayıs ayında ise İsrail, uçağı muharebede kullanan ilk ülke olduğunu açıkladı.

Lockheed programda yer alan ülkelere uçakları belirtilen takvime göre teslim etmeye çalışırken, F35 uçaklarını filoların katmak isteyen yeni müşteriler de söz konusu. Şubat ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, 6,53 milyar USD karşılığında 34 adet F-35'in Belçika'ya satışını onayladı. Belçika’nın bu yıl yeni bir savaş uçağı ile ilgili kararını vermesi bekleniyor.  Avrupa'daki en kıdemli ABD Hava Kuvvetleri generali ve NATO Müttefik Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Wolters, yeni savaş uçağının Avrupa'da yaygınlaşmaya başladığını belirtti.

İngiltere'deki Royal International Air Tattoo askeri havacılık fuarı öncesinde Reuters'e konuşan Wolters, şunları söyledi: “ Oyunu tamamen değiştiren bir sistem hakkında konuşuyoruz. F-35'i sadece hava sahasına değil ortamın tamamına entegre etme sürecindeyiz.”

Teslimat takvimine göre Avrupa'da Norveç, İngiltere ve İtalya yıl sonuna kadar 40 adet F-35'i almış olacak. Ana yüklenicisinin Lockheed olduğu F35 projesinin diğer ortakları arasında Northrop Grumman Corp (NOC.N), United Technologies Corp’s (UTX.N) Pratt & Whitney ve BAE Systems Plc (BAES.L) yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/f35-fiyat-ucuzladi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #26 : 23 Temmuz 2018, Pazartesi - 15:29 »
Pratt & Whitney, Lazer Silahını Uçakta Kullanmak İçin F-35 Motoruna Modernizasyon ÖnerdiPratt & Whitney, F135 Joint Strike Fighter motoru için F-35 Ortak Program Ofisi'nden gelen güç artırımı talebine motor yükseltme yanıtı verdi. Ek güç, yönlendirilmiş enerji silahlarının ve diğer gelişmiş taarruz ve savunma sistemlerinin kullanılmasını sağlayacak ve onaylanması halinde, Büyüme Seçeneği 2.0 (Growth Option 2.0 /GO2) adlı bir yükseltme paketinde yer alacak. 2017 yılında JPO ile müzakere edilen Büyüme Seçeneği 1,0, yüzde 5 oranında yakıt tasarrufu ve yüzde 10 daha yüksek itki gücü sundu.

http://www.c4defence.com/Gundem/pratt--whitney-lazer-silahini-ucakta-kullanmak-icin-f35-motoruna-modernizasyon-onerdi/6749/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #27 : 27 Temmuz 2018, Cuma - 03:55 »
Türkiye'ye F-35 teslimatını engelleyen tasarı, ABD Temsilciler Meclisi'nden geçtiABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunduğu açıklamalar tartışılırken, Türkiye'ye F-35 teslimatını engellemeyi de öngören tasarı ABD Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi.

Trump ve Pence'in yaptırımlar konusundaki açıklamalarından hemen önce, ABD Temsilciler Meclisi F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının durdurulmasına imkân tanıyan bir madde de içeren 2019 yılı Savunma Bakanlığı bütçe yasa tasarısını onayladı. Tasarı, 54'e karşı 359 oyla kabul edildi.

Sputnik’te yer alan habere göre, aynı tasarının, Ağustos ayında ise Senato'da oylanması bekleniyor. Tasarı, Senato'dan da geçerse ABD Başkan Donald Trump'ın imzasına sunulacak.

Trump, "Rahip Brunson uzun zamandır gözaltında tutulduğu için Türkiye'ye geniş çaplı yaptırımlar uygulayacağız" derken, Yardımcısı Pence, "Rahip serbest bırakılmazsa Türkiye'ye ekonomik yaptırım uygulayacağız. Ya şimdi Rahip Andrew Brunson'ı serbest bırakırsınız ya da sonuçlarına katlanmaya hazırlanırsınız" ifadelerini kullanmıştı.

http://www.kokpit.aero/tasari-meclisten-gecti
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #28 : 13 Ağustos 2018, Pazartesi - 22:43 »
ABD'den skandal karar

ABD Başkanı Donald Trump skandal bir karara imza atarak, F-35 uçaklarının teslimatını askıya alan yasayı onayladı.https://www.sabah.com.tr/dunya/2018/08/13/abdden-skandal-karar
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #29 : 13 Ağustos 2018, Pazartesi - 23:57 »
israilin baskisi saat gibi isliyor... adamalr bu teknolojiyi türkiyede olmasini istemiyorlar, cünkü o bölgede tek olmak istiyor... zaten israile tam yetki kesin veilmistir ucakalrda istedigi gibi degisiklik yapmasi icin...

abd ile artik geri dönüsü olmayan bir sürece girdik, buna ragmen halen daha abd den medet umuluyorsa yaziklar olsun bize... adamalr daha nasil acik sekilde  bize düsmanligini göstersinler...
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #30 : 14 Ağustos 2018, Salı - 00:59 »
israilin baskisi saat gibi isliyor... adamalr bu teknolojiyi türkiyede olmasini istemiyorlar, cünkü o bölgede tek olmak istiyor... zaten israile tam yetki kesin veilmistir ucakalrda istedigi gibi degisiklik yapmasi icin...

abd ile artik geri dönüsü olmayan bir sürece girdik, buna ragmen halen daha abd den medet umuluyorsa yaziklar olsun bize... adamalr daha nasil acik sekilde  bize düsmanligini göstersinler...

Türkiye ile ABD arasında aslında güven bulanımı ABD'nin 2. körfez harekatı ile başlamıştır.Türkiye topraklarının kullanımını reddeden TBMM tezkeresi sonrası ABD bunun cevabını Türk askerinin başına çuval geçirmek ile vermişti.Buradaki esasen mesaj bundan sonra senin başına bela olacağım idi.Türkiye o dönemde savunma alanında neredeyse %100 ABD'ye bağımlıydı.Bu tarih aslında iki ülke arasında milattır.Bu tarihten sonra savunma sanayiisinde yatırımlar yaparak Milli Savunma da atılımlar yapmaya başladık.Şu anda yeterli olmasa da belli bir seviyeye geldik.

Artık bu güven bulanımı karşılıklı olarak düşmanlık seviyesine doğru ilerlemeye başladı.Bunun sonucu olarak dünyaya hakim güç olarak ben istediğimi yaparım diktesini bizim gibi ülkelere kabul ettirmeye  çalışmakta.Bu anlayış ile son yıllarda  Türkiye'yi sindirme harekatları yapılmakta.Son aşama ekonomik saldırı.Bunun devamı olarakta F-35'lere ambargo koymak.Tabii bu hamlelerin en önemli hedefi İran ve Türkiye'yi İsrail karşısında güçlenmesine mani olmak.Çünkü amaç İsrail'in bölgede en büyük güç olmasına çalışmak.

Dünya ekonomik yapısı hegemon güçlerin 1. ve 2. dünya savaşları sonrasında kurmuş oldukları kimi örgütler vasıtasıyla kontrol etme ve her türlü ekonomik enstrümanların bu hegemon güçlerin elinde olması nedeniyle,dünya bu güçlerin iki dudağından çıkan sözlerden çıkamaz oldu.Bir parmak şıklatsa petrol fiyatları yükseliyor,bir parmak şıklatsa düşüyor.Demir-Çelik fiyatları,sebze-meyve fiyatları v.s.bu güçlerin kontrolünde.Bütün bu hamlelerden bizim gibi ülkeler maalesef bir türlü fayda sağlayamamakta ve bilakis kanımız,canımız,ruhumuz ve malımız emilmekte.Cebimizdeki bütün paralar bir hareketle bu güçlere doğru akmakta.

Bu düzene bir dur diyebilen bir tek Türkiye.Diğer ülkelerden ya hiç ses çıkmıyor yada çok cılız sesler geliyor.Durum böyle olunca da egemen güçlerin tüm dikkati ülkemize odaklanıyor.Fakat acı olan şu ki içimizde de bu güçlerin piyonu olan veya piyonluğunu bilerek yada bilmeyerek yapan insanlarımızın oldukça fazla olması.Biz birlik-beraberliğimizi sağlayamadığımız sürece bu hegemon güçler bizim başımıza daha çok çorap örecektir.Bunda da bir an bile tereddüt etmezler.Kim ölmüş kim kalmış umurlarında bile olmaz.Bu nedenle ülkemizin bütün katmanları tek bir ruh içinde birleşmeli ve bütün bu saldırılara birlikte göğüs germeliyiz.Daha çok çalışmalı,daha üretken olmalı,daha iyisini üretmeliyiz.Bunun içinde benim önerim köy imece'leri gibi yapılandırmalar oluşturarak benzer firmalar,şirketler güçlerini birleştirerek büyümeli ve kendi alanlarında markalar yaratmak suretiyle dünyaya açılmalı ve dolayısıyla ihracatımızı büyüterek döviz girdisini daha da arttırarak daha güçlü ve müreffeh bir ülke yolunda hızla ilerlenmelidir.İthalat-ihracat dengesini lehimize çeviremezsek daha çook kur oyunlarına kurban gideriz.
 
Beğenenler: BLN-55, Caner Çetin

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #31 : 14 Ağustos 2018, Salı - 12:20 »
sen güzel izah ettin, bende iste bunu demek istiyorum... artik halkin cogu veya kapali gözleri olan gözlerini acsin... o icimizdeki bilincli amerikanclar ve israilciler ne yaziki var, allahin iziniyle azalmaktalar... azil sorun okuyupta cahil olanlarin  gözünü acmak...

abd nin oyunundan herkes bikti, daha dogrusu israilin piyonlugunu yapmasindan bikti... avrupada bile ters sesler gelmeye basladi... eger cikip merkel gibi yahudi yanlisi bir politikaci türkiyeye ekonomik savasta destek veriyorsa... bizim ülkemizdeki cahil ve türkiyemizi asaliyan insanlar bi düsünsün, almanya neden bize destek veriyor...

abd bizim akdenizdeki gas ve petrol arastirmalarimizdan vazgecip abd ve israile birakmamizi istiyor, türkiyenin dogusunu kendi toprakalrindsn ayirmasini istiyor...

su anda aslinda dünya bir nevi abd nin cöküsünü görmekte... abd nin bu yaptirimlarinin hepsi abd halkini vuracaktir... anliyacagin abd nin 30. yillarda yasadigi ekonomik sikintisinin aynisini yine yasayacaktir... bunu kendi ekonomik uzmanlari söylüyor...

ama yinede türkiye f-35 lerin yerine  baska alternatifler bulmasini isterdim... kaldiki rusyanin . cinin üretigi ucakalr f-35 lerde daha iyi.. bu tabii benim sahsi kanatim...

zaten biz bu savasida kazanirsak  demektirki artik türkiye kendi basina bir güc olmustur.. israilin ve abd nin yapacagi son kez deniyecegi birsey kalmistir, oda resmi olarak türkiyeye savas acmak... buda her yigidin yapacagi bir is degildir...
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2018, Salı - 22:10 Gönderen: BLN-55 »
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı kurt

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #32 : 14 Ağustos 2018, Salı - 18:57 »
Turkiye artik f35 lere alternatif ucak aramaya baslmalidir ef2000 tranch3b olabilir veya jas39e/f gripen olabilir 50 ucak alinmalidir kaynak kodlariyla beraber acil olarak boylece kendi muhimmatlarimizi entegre edebiliriz hgk kgk nufuz edici bomba ve som ilerdede hava hava fuzelerimizi tfx hazir olana kadar onumuzdeki yillarda f35 vermeyecekleri kesinlesirse sayi yuze cikarilabilir yada 50 ucakla kalinabilir diger 50 ucagin parasi tfx e aktarilabilir.
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #33 : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 09:04 »
Rusya'dan veya Çin'den savaş uçağı satın almak o kadar basit bir olay değil. Bunun yer ekipmanları var, pilot ve teknisyen eğitimi var, yedek parçası var, mühimmatı var. Eski Yugoslavya ve Varşova Paktı ülkeleri ''Biz nasıl NATO standartlarına uyum sağlarız'' diye kafa yorarken bizim NATO standartlarından uzaklaşmamız doğru olmaz. Envanterinde F-16, Rafale ve MİG-35 bulunduran Mısır Hava Kuvvetlerinin yaşadığı Lojistik sorunları hayal bile etmek istemiyorum doğrusu. Hava Kuvvetlerimizde hala pilot açıkları varken birde kuvvetin tamamen yabancı olduğu bir uçağı envantere katmak ne kadar doğru olur bunu bir düşünmek lazım.

Neden bilmiyorum ama ABD her hangi bir şeye ambargo uyguladığı zaman gözümüz hemen Rusya ve Çin'e dönüyor. Hemen yakınımız da Avrupa varken çok uzaklarda çözüm aramamak lazım.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 09:07 Gönderen: Bismarck »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #34 : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 13:38 »
Rusya'dan veya Çin'den savaş uçağı satın almak o kadar basit bir olay değil. Bunun yer ekipmanları var, pilot ve teknisyen eğitimi var, yedek parçası var, mühimmatı var. Eski Yugoslavya ve Varşova Paktı ülkeleri ''Biz nasıl NATO standartlarına uyum sağlarız'' diye kafa yorarken bizim NATO standartlarından uzaklaşmamız doğru olmaz. Envanterinde F-16, Rafale ve MİG-35 bulunduran Mısır Hava Kuvvetlerinin yaşadığı Lojistik sorunları hayal bile etmek istemiyorum doğrusu. Hava Kuvvetlerimizde hala pilot açıkları varken birde kuvvetin tamamen yabancı olduğu bir uçağı envantere katmak ne kadar doğru olur bunu bir düşünmek lazım.

Neden bilmiyorum ama ABD her hangi bir şeye ambargo uyguladığı zaman gözümüz hemen Rusya ve Çin'e dönüyor. Hemen yakınımız da Avrupa varken çok uzaklarda çözüm aramamak lazım.
Turkiye artik f35 lere alternatif ucak aramaya baslmalidir ef2000 tranch3b olabilir veya jas39e/f gripen olabilir 50 ucak alinmalidir kaynak kodlariyla beraber acil olarak boylece kendi muhimmatlarimizi entegre edebiliriz hgk kgk nufuz edici bomba ve som ilerdede hava hava fuzelerimizi tfx hazir olana kadar onumuzdeki yillarda f35 vermeyecekleri kesinlesirse sayi yuze cikarilabilir yada 50 ucakla kalinabilir diger 50 ucagin parasi tfx e aktarilabilir.
Yukarida yazdiklarim ucaklarin cinle rusyayla ne alakasi var?ef2000 tranch3b eurofaiter ve jas39e/f gripen avrupa yapimi ucaklardir

Peki siz neden o mesajı üzerinize alındınız?
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı kurt

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #35 : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 16:55 »
Rusya'dan veya Çin'den savaş uçağı satın almak o kadar basit bir olay değil. Bunun yer ekipmanları var, pilot ve teknisyen eğitimi var, yedek parçası var, mühimmatı var. Eski Yugoslavya ve Varşova Paktı ülkeleri ''Biz nasıl NATO standartlarına uyum sağlarız'' diye kafa yorarken bizim NATO standartlarından uzaklaşmamız doğru olmaz. Envanterinde F-16, Rafale ve MİG-35 bulunduran Mısır Hava Kuvvetlerinin yaşadığı Lojistik sorunları hayal bile etmek istemiyorum doğrusu. Hava Kuvvetlerimizde hala pilot açıkları varken birde kuvvetin tamamen yabancı olduğu bir uçağı envantere katmak ne kadar doğru olur bunu bir düşünmek lazım.

Neden bilmiyorum ama ABD her hangi bir şeye ambargo uyguladığı zaman gözümüz hemen Rusya ve Çin'e dönüyor. Hemen yakınımız da Avrupa varken çok uzaklarda çözüm aramamak lazım.
Turkiye artik f35 lere alternatif ucak aramaya baslmalidir ef2000 tranch3b olabilir veya jas39e/f gripen olabilir 50 ucak alinmalidir kaynak kodlariyla beraber acil olarak boylece kendi muhimmatlarimizi entegre edebiliriz hgk kgk nufuz edici bomba ve som ilerdede hava hava fuzelerimizi tfx hazir olana kadar onumuzdeki yillarda f35 vermeyecekleri kesinlesirse sayi yuze cikarilabilir yada 50 ucakla kalinabilir diger 50 ucagin parasi tfx e aktarilabilir.
Yukarida yazdiklarim ucaklarin cinle rusyayla ne alakasi var?ef2000 tranch3b eurofaiter ve jas39e/f gripen avrupa yapimi ucaklardir

Peki siz neden o mesajı üzerinize alındınız?
Cunku benim iletimden sonra yazmissiniz ama simdi son sayfayi dikkatle okudum benden once bln55 yazmis siz ona cevaben yazmis olmalisiniz  :) simdi  anladim :)
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #36 : 16 Ağustos 2018, Perşembe - 13:06 »
arkadaslar, birseyler yazilinca hemen farkli anlamlar cikarmayin yazilanlardan... hepimiz türkiyenin cikarlari icin beyin antramani yapiyoruz... bizim düsündülerimizin 100 katini bu isin icinde olan devlet adamalri  daha önce düsünmüstür zaten...

evet, kolay olmaz bir degisiklik ama bakin kendi ucagmizi yapmak istiyoruz, bu bile yeni eleman ve teknik acidan simdikilerden farkli olacak, ne kadar uyumlu olsada...

ülke olarak ben zaten karsiyim satin al koy kenara yapmaktan... ya o üretimde olacaksin sonra kendin üreteceksin... yada tekoloji transver yapilmasini sagliyacaksin... yada cininler gibi  tters mühendizlik yaprak kendin iyi kötü üreteceksin...

bir ülkeye baglanmak bence  cok yönlü sistemlere sahip olmak kadar vahimdir bence...

ama su an bizim iha lar konusunda basini ceken ülkelerden birisiyiz, en azindan ucak sorununu hal edene kadar bunlarla idare edebilirz...

birde ucak, heli tank motor sorununu bi cöze bilseydik, iste o zaman cag atlamis olacagiz...
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #37 : 16 Ağustos 2018, Perşembe - 21:31 »
SON DAKİKA
F-35 Ortak Program Ofisi'nden açıklama

F-35 Ortak Program Ofisi, tüm F-35 ortaklarıyla mevcut program planlarını sürdüreceğini ve gelecekteki politika talimatlarına uyacağını açıkladı.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/f-35-ortak-program-ofisinden-aciklama-380555.html
 
Beğenenler: kurt, Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #38 : 16 Ağustos 2018, Perşembe - 22:06 »
Türkiye F-35 projesinden dışlanırsa, imalat 2 yıl gecikirTürkiye’nin dışlanması, F-35 projesine 12 milyar dolarlık ek maliyet getirecek. Uçağın iki ana parçasının tek üreticisi Türk AYESAŞ. Terör uzmanı Schanzer: "Biri lütfen acil durum planımız olduğunu söylesin" İsrail’in ise F-35’in parça tedariklerini sağlayan Türk firmalarının yerine İsrail Havacılık Endüstri (IAI) ve iki firmanın üretime hazır olduğunu söyleyerek kulis yaptığı öne sürüldü.

Washington merkezli düşünce kuruluşu FDD’nin Kıdemli Başkan Yardımcısı olan ve ABD Hazine Bakanlığı’nda bir dönem terör uzmanlığı yapan Jonathan Schanzer, Türkiye’nin F-35 projesinden dışlanmasının kriz çıkaracağını savundu. Schanzer sosyal medyadaki açıklamasında Türk firması AYESAŞ’ın F-35’in iki temel bileşeninin tek tedarikçi olduğunu belirterek, Türkiye’nin dışlanması durumunda her kesimin zarar göreceğini ve 12 milyar dolarlık ek maliyet getireceğini söyledi.'BU KRİZ ÖNLENEBİLİRDİ'

Rıza Sarraf davasının bilirkişilerinden olan ve Türkiye’ye yönelik eleştiriyle tanınan Schanzer, “Biri lütfen bana bu bileşenler için acil durum planımız olduğunu söylesin. Türk dış politikasını dikkatle izleyen herhangi bir gözlemci bile bu krizi önleyebilirdi. Şu anda askeri aklımıza güvenebileceğimizi umuyorum” dedi.

TEK TEDARİKÇİ AYESAŞ

Gazete Vatan'dan İlker Akgüngör'ün haberine göre; F-35 savaş uçağının temel iki bileşeni olan füze uzaktan kumanda arabirimi ve panoramik kokpit ekranı elektronik kartlarının tek tedarikçisinin Ankara merkezli Aydın Yazılım ve Elektronik A.Ş. (AYESAŞ) olması da Türkiye’yi F-35 programındaki önemli ortaklardan biri haline getiriyor. Zorlu Holding’e bağlı AYESAŞ, projeye yazılım tedarik eden tek Türk firması olarak biliniyor.10 TÜRK FİRMASI ORTAK

Aralarında Aselsan, Kale Havacılık, MiKES, Alp Havacılık, HAVELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ/TAI gibi önemli firma ve kuruluşların da bulunduğu 10 şirket F-35 uçakları için, parça ve elektronik sistem üretimi ile motor bakımında tedarikçi olarak rol oynuyor. F-35 uçaklarını kullanacak Türk pilotlarının Arizona’daki Luke Hava Üssü’nde eğitimleri de devam ediyor.

12 MİLYAR DOLARLIK YÜK

Program kapsamında 100 adet F-35 uçağı almayı planlayan Türkiye, projenin başından itibaren programının 9 katılımcı ülkesinden biri olarak tedarik zincirinde yer alıyor. Türk şirketlerinin F-35 programına yaptıkları katkının toplamda 12 milyar dolara ulaşması bekleniyor. F-35 programına Türkiyesiz devam etmenin, diğer ortaklara 12 milyar dolardan fazla ek yük getireceği tahmin ediliyor.

'İKİ YIL KAYBEDERİZ’

Geçtiğimiz ay ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye’ye F-35 teslimatını engelleyeme çalışan Kongre’ye mektup yazarak, “Türkiyesiz olmaz” demişti. Mattis, “10 Türk şirketi bu projede yer alıyor. Türkiye 1 milyar dolar yatırım yaptı. Rahip ve S-400 kaygılarınızı anlıyorum ama Türkiye olmazsa F-35’lerin üretimi büyük sekteye uğrar, 2 yıl kaybederiz” diye yazmıştı.

‘MALİYET ARTAR VE GECİKME OLUR’

Savunma sanayi araştırmacısı Arda Mevlütoğlu yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

"Türkiye F-35 projesinde 3. seviye ortak olarak yer alıyor. AYESAŞ yazılım bileşeni de olan donanım parçası üretiyor. Türkiye’nin projeye sağladığı katkılar bir süre sonra ABD tarafından tedarik edilebilir. TAI uçağın gövdesi için parça üretiyor ama AYESAŞ’ın ürettiği parçaların katma değeri daha yüksek. AYESAŞ’IN projede yer almamasının vereceği zarar kısa vadede daha çok olur. Türk firmalarının dışlanması hem maliyet hem de gecikme açısından sıkıntı yaratır. Ortada bir tedarik zinciri ve işleyen bir sistem var. Bu sistemin yerine yenisinin konulması süre alır."

İSRAİL: BİZ YAPARIZ!

Bu arada Türkiye’ye F-35 verilmemesi ya da performans artırıcı yazılımı olmaksızın Türkiye’ye teslim edilmesini isteyen İsrail’in tekrar devreye girdiği iddia edildi. İsrail’in, F-35’in parça tedariklerini sağlayan Türk firmalarının yerine İsrail Havacılık Endüstri (IAI) ve iki firmanın üretime hazır olduğunu söyleyerek kulis yaptığı öne sürüldü.

http://www.kokpit.aero/turkiye-f35-ayrilmasi-2-yil-gecikme
 
Beğenenler: kurt, Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: F-35 ve Gelişmelerimiz
« Yanıtla #39 : 29 Ağustos 2018, Çarşamba - 17:27 »
Türk Pilot F35 ile UçtuTürk savaş pilotu, ABD'deki uçuş eğitimleri kapsamında, F-35A uçağı ile ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "Türk pilotlarının ABD'de devam eden eğitimleri kapsamında pilotumuz tarafından ilk F-35 uçuşu, 28 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir" denildi.

F35 uçaklarında eğitim versiyonu bulunmuyor. Pilotlar simülasyonda eğitim aldıktan sonra ilk uçuşlarını tek başına gerçekleştiriyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/turk-pilot-f35-ile-uctu/6954/1