20 Ocak 2020, Pazartesi - 12:18

Gönderen Konu: MİLDAR (Milimetre Dalga Radarı)  (Okunma sayısı 1151 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
MİLDAR (Milimetre Dalga Radarı)
« : 16 Ekim 2018, Salı - 13:49 »
Helikopter MİLDAR Atış Kontrol Radarı   Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan MİLDAR Atış Kontrol Radarı milimetre dalga frekansında çalışan bir radar sistemdir. MİLDAR, düşük algılanma olasılığı (LPI) özelliğiyle birlikte yüksek radar performansı sunabilmektedir. MİLDAR, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. Küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahip olan MİLDAR, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan T129 ATAK Helikopteri üzerinde çalışacaktır. MİLDAR, T129 üzerinde yer alan RF güdümlü füzeler için silah angajmanı da yapabilecektir.

Hedef Tespit Takip

MİLDAR, hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

Arazi Profili Oluşturma

Pilotlar, düşük görüş ve alçak irtifa şartlarındaki uçuşlarda uçuş emniyetinin sağlanmasında önemli zorluklar yaşamaktadırlar. MILDAR, söz konusu şartlarda pilotlara üzerinde uçtukları arazinin profilini sunmaktadır. Arazi Profili Oluşturma (ARPO) modunda, MILDAR pilotların düşük görüş şartlarında emniyetli seyrüsefer yapabilmeleri için üzerinde uçulacak arazinin topolojisini, doğal ve yapay engelleri radar ekranında gösterebilmektedir. Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliği, uçuş sırasında pilotun durumsal farkındalığını anlamlı seviyelerde artırmaktadır.

*Çoklu hedef takibi
*Arazi profili oluşturma
*Malzemeye gömülü dalga kılavuzlu antenler
*Düşük tespit edilme (LPI) özelliği
*Frekans atlama
*Düşük hacim, düşük ağırlık, düşük güç tüketimi
*Geliştiren: Meteksan Savunma

http://www.defenceturk.net/helikopter-mildar-atis-kontrol-radari
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, Salı - 20:45 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: MİLDAR (Milimetre Dalga Radarı)
« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2018, Salı - 13:51 »
İHA MİLDAR SAR/GMTI RadarıİHA platformlarında geleneksel olarak elektro-optik algılayıcılar (gündüz ve IR kameralar) öne çıkmaktadır. Ancak bu tip sensörlerin sisli ve bulutlu kötü hava şartlarında iyi performans veremediği bilinmektedir. Radar tabanlı sensörler ise bu tip şartlarda elektro-optik sensörlere göre avantaj sağlamaktadır. İHA’lar üzerinde kullanılan radar sensörleri içerisinde keşif amaçlı SAR sistemleri olabildiği gibi, hareketli yüzey hedeflerinin tespiti ve takibi amaçlı sensörler de bulunmaktadır. Bu tip sensörlerle yerde belirli bir hızda hareket eden araçların tespit ve takibi yapılabilmektedir.

Meteksan Savunma tarafından düşük faydalı yük taşıyabilen İHA’lar için geliştirilen milimetre dalga SAR/GMTI radarı taranan bölgeden aldığı veriyi gerçek zamanlı olarak işleyerek ve yer yüzeyinin radar görüntüsünü çıkarmaktadır. Yüksek çözünürlüklü SAR görüntülerinin üretilmesi yanısıra hareketli hedeflerin tespit ve takibini de gerçekleştirebilen radar taarruzi İHA’larda atış kontrol radarı olarak kullanılabilmektedir.

Yüksek çözünürlüklü görüntü üretme
Platformlara kolay entegre edilebilirlik
Düşük Hacim, düşük ağırlık, düşük güç tüketimi

http://www.defenceturk.net/iha-mildar-sar-gmti-radari
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, Salı - 20:45 Gönderen: YörükEfe »
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: MİLDAR (Milimetre Dalga Radarı)
« Yanıtla #2 : 16 Ekim 2018, Salı - 14:19 »
Meteksan Savunma ATAK Helikopterlerinin arama/takip ve atış yeteneklerini artırması amacıyla geliştirdiği MİLDAR atış kontrol radarının ağırlık ve boyutlarını küçülttü.

Türkiye’nin milimetre dalga bandında çalışan Meteksan ürünü ilk atış kontrol radarı Helikopter-MİLDAR’ın (Helikopter Milimetre Dalga Radarı) kabul işlemleri Savunma Sanayii Başkanlığı heyeti tarafından geçtiğimiz yıl başarıyla gerçekleştirilmişti.

Şirket, IDEF 2019 Savunma Sanayii Fuarında sergileyeceği 55 kg ağırlığındaki radarı %75 oranında küçültülerek önemli bir eşiği daha geride bırakmış oldu.

Ayrıca MILDAR’ın T129 ATAK helikopteri üzerindeki nihai yerinin kararlaştırılması amacıyla çalışmalara devam ediliyor.Kötü havada yüksek performans

Hedef Tespit Takip (HTT) ve Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliklerine sahip Helikopter-MİLDAR Türk Silahlı Kuvvetlerine, elektro-optik sistemlerin performanslarının zayıfladığı hava koşullarında yüksek performans gösterme, elektro-optik sistemlerin hedefe yönlenmesinde ve silah angajmanında zaman kazanma, alçak irtifa ve düşük görüş şartlarında pilota pozisyon farkındalığı kazandırma gibi önemli operasyonel avantajlar sağlayacak.

Helikopter MİLDAR Teknik Özellikleri

-Hedef tespit takip fonksiyonu
-Çoklu hedef tespiti
-Yavaş ve hızlı tarama
-Yüksek açısal ve menzil çözünürlüğü
-Yavaş tarama modunda hedef tespit ve takip için 12 km menzil
-Düşük hacim, ağırlık ve güç ihtiyacı
-Gerçek zamanlı ARPO görüntüsü
-2,5 km menzilde arazi profili oluşturma
-Seyrüsefer desteği
-Takip edebildiği hedef sayısı 50Kaynak: Defence and Technology. 2018.10.16.
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2018, Salı - 20:45 Gönderen: YörükEfe »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: MİLDAR (Milimetre Dalga Radarı)
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2018, Çarşamba - 12:58 »
Kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri Atak’a, TSK talepleri doğrultusunda “MİLDAR Atış Kontrol Radarı”nın entegrasyonu planlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda Atak helikopterinin geliştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu doğrultuda, yerlilik oranı kritik alt sistemlerde artırılırken, aviyonik sistemlerde de iyileştirmeler sürdürülüyor.

Silah sistemi ve motor konusundaki çalışmalar devam ederken, taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan “MİLDAR Atış Kontrol Radarı”nın da Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) talepleri doğrultusunda Atak’a entegrasyonu planlanıyor.

Meteksan Savunma, MİLDAR’ı, “Hava Platformları İçin Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi” kapsamında geliştirdi.

MİLDAR’ın Atak helikopteri üzerindeki testleri kanat altına takılarak uzun saatler boyunca gerçekleştirildi. Radarın helikopter üzerinde uçuş testleri dahil geliştirilmesiyle ilgili tüm süreçleri tamamlandı. Testlerde gerçek hedefler kullanıldı.

Meteksan Savunma, gelinen aşamada MİLDAR’ın hem ağırlık hem boyut olarak küçültülmesi üzerinde çalışıyor. Böylece radar, entegrasyon sonrasında helikopterin taşıma kapasitesine önemli yük getirmeyecek.

Yeni MİLDAR’ın ön tasarımı tamamlandı. SSB’nin üretim için sipariş vermesi halinde yaklaşık 1 yılda yeni MİLDAR’ın üretiminin tamamlanması ve aviyonik entegrasyona hazır hale getirilmesi hedefleniyor. Sonrasında da helikoptere entegrasyon aşamasına geçilecek.

Bu aşamaların ardından yeni MİLDAR için helikopter platformu üzerinde nihai yerinin kararlaştırılmasıyla birlikte silah sistemleriyle entegrasyon ve seri üretim faaliyetlerinin başlaması bekleniyor.

Yeni MİLDAR dünyadaki benzer sistemlere göre hem daha ufak ve hafif hem de daha üstün performans özelliklerine sahip olacak.

MİLDAR, milli taarruz helikopterlerinin, beka ve taarruz gücünü önemli ölçüde artıracak.

Radar, TSK’ya, elektro-optik sistemlerin performanslarının zayıfladığı hava koşullarında yüksek performans gösterme, elektro-optik sistemlerin hedefe yönlenmesinde ve silah angajmanında zaman kazanma gibi önemli operasyonel avantajlar sağlayacak.

MİLDAR’ın, hem milli silah sistemleriyle hem de milli elektronik harp sistemleriyle entegrasyonu, taarruz helikopterlerinin kabiliyet setini genişletecek.

Bütün hava şartlarında çoklu hedef tespiti

Taarruz helikopterleri için atış kontrol yeteneği ve seyrüsefer desteği sağlayan MİLDAR, milimetre dalga frekansında çalışıyor.

MİLDAR, düşük algılanma olasılığı özelliğiyle yüksek radar performansı sunabiliyor. Radar, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabiliyor. Küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine sahip olan MİLDAR, Atak/Atak2 üzerinde yer alacak RF güdümlü füzeler için silah angajmanı da gerçekleştirebilecek.

Radar, hızlı şekilde hareketli hedefleri tespit edebiliyor ve takibine başlayabiliyor. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabiliyor, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini artırıyor.

Alıntı: Defence Limit.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun