06 Nisan 2020, Pazartesi - 05:05

Gönderen Konu: AKDAŞ Silah  (Okunma sayısı 885 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

  • Ziyaretçi
AKDAŞ Silah
« : 11 Ekim 2018, Perşembe - 22:51 »
TARİHÇE
Akdaş Makina Silah Sanayiinin kurucusu olan Huğlulu “Ömer Akdaş”, döneminin ustalarından dolma ve tek kırma av tüfeklerinin imalatı ve tamiri konusunda her türlü inceliği öğrenmiş ve 1948 yılında kendi tüfek atölyesini açmıştır. Ustalığı ile beğeni toplayan Akdaş, ilk Türk yapımı çiftenin üretimini gerçekleştiren baş ustadır. Çalıştığı dönem içerisinde Türk Avcılarının tanıdığı ve takdir ettiği Akdaş, zaman içinde sektörün kalitesinin yükselmesinde önemli rol oynamıştır.

1975 sonrası oğul Sadık Akdaş’ın da katılımı ile kendi atölyesini genişletmiş ve her türlü yerli ve yabancı tüfeğin tamirini yapmıştır. Babasının ustalığını 13 yaşından itibaren tüfeklerle bütünleşmiş bir hayat sürerek her bir ayrıntısına kadar öğrenen “Sadık Akdaş”, 1988 yılında Türkiye’de ilk defa kinetik sistemli yarı otomatik av tüfeğini üretmiştir. 2004 yılında ise yine Türkiye’de ilk defa tam-çakmaklı çifte ve süperpoze üreterek Türk Av Tüfekleri Tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Kariyeri boyunca her türlü yerli ve yabancı av tüfeğinin tamir ve bakım için güvenle teslim edilebileceği yegâne usta olmuş ve av tüfeği sahiplerinin vazgeçilmezi konumuna gelmiştir.1987 yılında “Selim Akdaş”ın da katılımı ile atölyeden modern sanayi tipi seri üretime geçilmiş ve makina ağı büyütülmüştür. Bu potansiyelle birlikte av tüfeği dışında farklı endüstrilere yedek parça üretimi de yapılmaktadır. Akdaş Silah mevcut güne kadar dünyaca ünlü av tüfeği üreticileri ile çalışmış ve uluslararası arenada ne denli güvenilir olduğunu defalarca kanıtlamıştır. Geniş makina parkuru sayesinde 2013 yılından beri otomotiv ve makina gibi sektörlere yüksek kalite yedek parça üretimi de yapmaktadır.

Günümüzde Akdaş Silah; Türk avcısını/atıcısını kaliteyle, yabancı avcıları/atıcıları da Türk malı tüfeklerin kalitesiyle buluşturmak için sıkı bir uğraş içindedir. Ayrıca milli savunma sanayimizde önemli bir rol oynamanın haklı gururunu yaşamaktadır. Yarım asırdan fazla olan deneyimiyle bunun üstesinden geldiğine hiç şüphe yoktur.http://akdassilah.com/kurumsal/tarihce
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: AKDAŞ Silah
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2018, Perşembe - 22:53 »
AR-GETeknolojinin hızla gelişmesi, pazarın daralması, rakiplerin gün geçtikte çoğalması ve tüm bunların yanında tüketicinin bilinçlenmesi işletmelerin kısa zamanda en üst kalitede ve uygun fiyatlı ürün ve hizmetler sunmasını zorunlu kılmaktadır. Son kullanıcıların taleplerine karşılık verebilmek için mevcut ürünler dinamik bir gelişim sürecinde olmalı ve tüketici talepleri doğrultusunda şekillendirilmelidir. Bunu sağlamak ise ancak araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarıyla mümkün olmaktadır.

Mühendisler, teknisyenler ve yıllarını bu mesleğe adamış silah ustalarından oluşan AKDAŞ AR-GE birimi; her bir modelin nihai müşterilerini memnun etmeye yönelik sıkı bir çalışma içerisindedir.

Üstünlüğü dünyaca kabul edilmiş CAD yazılımları kullanılarak, uzman teknik tasarımcılar tarafından bilgisayar ortamında bütün parçalar tasarlanır, montajlanır ve 3D model şeklinde tüfek haline getirilip simülasyon yöntemi ile test edilir. Bu sayede imalat öncesi tasarım doğrulaması yapılmış olur. Ardından yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak CNC tezgâhlarda üretim başlar.

Müşterilerin beklentilerine göre şekillenen ürünler nihai kullanıcılarına ulaşmak üzere fabrikamızdan ayrılır.

http://akdassilah.com/kurumsal/arge
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: AKDAŞ Silah
« Yanıtla #2 : 11 Ekim 2018, Perşembe - 22:56 »
Yerli "bomba atarlar" kışla yolunda

Savunma Sanayii Başkanlığının ihalesine katılarak anlaşmaya varan Konya'daki Akdaş Silah firması, Kara Kuvvetlerine 8 bin "AK40-GL" bomba atar yapacak.Türkiye'nin önde gelen ateşli silah üreticilerinden Akdaş Silah'ın  Konya 3. Savunma Sanayi Zirvesi'nde sergilediği AK40-GL Bomba Atar büyük ilgi çekti.

Geçen yıl Savunma Sanayii Başkanlığının bomba atar ihalesine davet edilen Akdaş Silah, ihtiyacın 8 bin adedini üretmek için anlaşma yaptı.Altı ay sonra planlanan teslimatların ardından bomba atarlar, Kara Kuvvetleri Komutanlığında Mehmetçiğin hizmetine sunulacak.

Özgün tasarımıyla yerli üretilen bomba atar için ulusal ve uluslararası patent başvuruları yapıldı.

Dipçik aksamı takılarak tek başına kullanılabilen, 40 milimetre kalibre tekli bomba atar, ses fişeği, gaz fişeği, tahribatlı mühimmat kullanımına uygun geliştirildi.

Hafif ve uzun ömürlü

Özgün tasarımının sağladığı avantajla sağ ve sol elle kullanılabilen bomba atarda, görüş ve aydınlatma sistemleri takılabilecek tertibat bulunuyor.

Sağlamlığı ile ön plana çıkan AK40-GL Bomba Atar, 5 bin atışlık uzun ömürlü namlusu ve tesirli menzili ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

MPT-76'nın altına takılabilecek şekilde tasarlanan bomba atar, sürekli taşımaya uygun hafif tasarımıyla Mehmetçiğe yük olmayacak."Envantere altı ay içerisinde girecek"

Şirketin genel koordinatörü İbrahim Kılınçoğlu, geçen yıl Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda bomba atar silahı temini için ihale açıldığını söyledi.

Akdaş Silah'ın bu ihaleye davet edildiğini aktaran Kılınçoğlu, şöyle konuştu:

"Talep edilen ihtiyacın büyük çoğunluğu bizde kaldı. Toplam ihtiyacın 8 bin adedi Akdaş Silah'a verildi. Akdaş AK40-GL markasıyla bomba atarı üretime aldık. Şu anda prototip üretildi. Bir yıl içinde 8 bin bomba atarı teslim edeceğiz. Kara Kuvvetleri Komutanlığında kullanılmak üzere Savunma Sanayii Başkanlığına vereceğiz. Envantere altı ay içerisinde girecek. İlk parti teslimi 500 adet. İhalenin kabul süreci oldu. Geri dönüş yapıldı, 500 adedini 6 ay içinde teslim edeceğiz."

Kılınçoğlu, AK40-GL'nin terörle mücadelede etkin şekilde kullanılacağını belirterek, "Başarılı bir silah ürettiğimiz kanaatindeyiz. Bomba atarların 1500 atış ömrü olmasına karşın AK40-GL'nin namlu ömrü 5 bindir. Etkili menziliyle rakiplerinden öne çıkıyor. Milli piyade tüfeği MPT 76'ya takılıyor. Asker sürekli taşıyacağı için hafif olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

https://www.trthaber.com/haber/ekonomi/yerli-bomba-atarlar-kisla-yolunda-388747.html
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: AKDAŞ Silah
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2018, Perşembe - 22:57 »