29 Ocak 2020, Çarşamba - 22:25

Gönderen Konu: ADEX - Azerbaycan Savunma Fuarı (Azerbaijan International Defence Exhibition)  (Okunma sayısı 903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
ADEX Kapılarını Açıyor

Azerbaycan Savunma Fuarı (Azerbaijan International Defence Exhibition) ADEX 2018, yarın kapılarını açıyor. Azerbaycan Başkenti Bakü’de bu yıl üçüncüsü düzenlenen fuar 25- 27 Eylül tarihlerinde açık olacak. Fuarın daha önce 27-29 Eylül tarihlerinde açık olması planlanıyordu ancak tarihler iki gün öne çekildi. Fuara Azerbaycan Savunma Sanayii Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı resmi destek veriyor. Fuara Türkiye’den Savunma Sanayii Başkanlığı heyetinin yanı sıra TUSAŞ, TAIS, STM, ROKETSAN, ÖZTEK, OTOKAR, MKEK, MESAN, İŞBİR, DESAN, DEARSAN, BMC olmak üzere toplam 50 kurum, kuruluş ve firma katılıyor.

Kaynak: C4 Defence, 2018.09.24 saat 14:16. ADEX Kapılarını Açıyor başlıklı duyuru. Son iki görüntü ağ taraması sonucu elde edilmiştir.

Bilgi: Bilmekte yarar vardır. Can Azerbaycan'ın başşehrinin adı ''bakı''dır. Kendileri böyle der. ''baku'' uluslar arası (ingilizce) deyiştir. Bu insanları biz ezelden beri tanıyoruz, çünkü mâlum olduğu üzere Türk oldukları gibi üstelik bir de aynı Türk soyundan inmeyiz. ''bakü'' demek ne iş, fikrim yok. Bilginizde olsun istedim. Kaşgarlı Mahmud da ayrıca ''bakı''  diye bir sözü Dîvân'ında anar.İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
3. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı Bakü'de açıldı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 3. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı (ADEX 2018) açıldı.Azerbaycan Savunma ve Savunma Sanayisi bakanlıkları tarafından Bakü Expo Center'de düzenlenen fuarın açılışına Güvenlik Konularından Sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuad Aleskerov, Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Genelkurmay Başkanı Necmeddin Sadıkov ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Aleskerov, açılışta Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımcılara gönderdiği mektubu okudu.

Mektubunda Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sinin işgal altında olduğunu hatırlatan Aliyev, bu nedenle savunma yeteneğinin artırılmasına ve ordunun güçlendirilmesine özel önem verdiklerini belirtti.Fuarın en modern silah ve teknolojilerin sergilendiği önemli bir etkinlik haline dönüştüğünü belirten Aliyev, "Azerbaycan, savunma sanayisi alanında dünyanın öncü ülkeleri ile iş birliğini geliştirmenin yanı sıra kendi güçlü savunma sanayisini oluşturmuştur." ifadelerini kullandı.Fuara en büyük katılım Türkiye'den

Türkiye, 29 farklı ülkeden 224 şirketin yer aldığı fuara en büyük katılımı sağladı.

Fuara Türkiye adına Savunma Sanayisi Başkanlığı liderliğinde Savunma Sanayisi İhracatçılar Birliği ile 33 firma katılıyor. Türkiye, bir önceki katılımına oranla yüzde 30 daha büyük, bin 659 metrekarelik alanda temsil ediliyor.Mevcut fuar alanının yaklaşık yarısını kaplayacak büyüklükteki Türk Milli Pavilyonu'nda Türk savunma sanayisi firmaları tarafından üretilen zıhlı araç platformları, insanlı-insansız hava araçları, deniz sistemleri, silah sistemleri, elektronik sistemler, mühimmatlar, simülatörler, askeri tekstil ürünleri, lojistik destek ürünleri ve savunma hizmetlerinin tanıtım ve sunumları yapılacak.

Güney Kafkasya ve Orta Asya bölgesinin en önemli savunma fuarları arasında yer alan ADEX 2018, 27 Eylül'e kadar sürecek.

https://www.trthaber.com/haber/dunya/3-uluslararasi-savunma-sanayisi-fuari-bakude-acildi-386347.html
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ADEX - Azerbaycan Savunma Fuarı (Azerbaijan International Defence Exhibition)
« Yanıtla #2 : 26 Eylül 2018, Çarşamba - 01:44 »
TUSAŞ ADEX 2018'de AzTÜ ile işbirliği imzaladıTürk Havacılık ve Uzay Sanayii, 25-27 Eylül 2018 tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenen Azerbaycan Uluslararası Savunma Fuarı’na (ADEX 2018) katılım gösterdi. Bakü’de düzenlenen fuarda İnsansız Hava Aracı Sistemi ANKA, Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri T129 ATAK, Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Milli Muharip Uçak (MMU) ve T625 Genel Maksat Helikopteri ve Uydu sistemlerinin maketleri sergilendi.

TUSAŞ, üçüncü kez katılım göstereceği fuarda Türki Cumhuriyetlere özgün ürün ve kabiliyetlerini anlatarak küresel pazardaki yükselişini devam ettirmeyi hedefliyor. TUSAŞ’ın TEKNOFEST’te ilgi duyulan ve ürünlerin birebir deneyimlenmesini sağlayan sanal gerçeklik uygulaması da ilk defa uluslararası fuarda sergilenmiş oldu.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Azerbaycan Cumhuriyeti’nin önemli üniversiteleri arasında yer alan Azerbaycan Teknik Üniversitesi (AzTÜ)  ile işbirliği imzaladı. İş birliği, AzTÜ’de bulunan akademik programlar ile savunma ve havacılık alanında karşılıklı sürdürülebilir işbirliği faaliyetlerini tesis etmek, bilgi birikimleri paylaşarak AR-GE çalışmalarını hızlandırmak ve karşılıklı fikir alış-verişi gerçekleştirmeyi kapsayacak. Bunun yanında, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli İlimler Akademisi (AMİA) bünyesinde bulunan akademik programlar ile savunma ve havacılık alanında karşılıklı sürdürülebilir işbirliği tesis etmek, birikimleri paylaşarak AR-GE çalışmalarını hızlandırmak ve karşılıklı fikir alış-verişi gerçekleştirmek için iş bu protokol düzenlendi.

İmzalanan anlaşma ile savunma ve havacılık konularında birlikte çalışmak ortak AR-GE çalışmalarını hızlandırmak ve nitelikli insan gücü kaynağının oluşturulması hedeflendi. İşbirliği kapsamında taraflar yapacakları ortak çalışmayla savunma havacılık alanında güç birliği yaparken, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki savunma ve havacılık alanında iş birliğinin gelişmesine katkıda bulunacak.

http://www.kokpit.aero/tusas-aztu-universite-isbirligi
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ADEX - Azerbaycan Savunma Fuarı (Azerbaijan International Defence Exhibition)
« Yanıtla #3 : 27 Eylül 2018, Perşembe - 00:37 »
STM tarafından geliştirilen duvar arkasını gösteren radar ilk kez bir Türk zırhlısı üzerinde sergilendi

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi (UHTES), Azerbaycan'daki ADEX 2018 Fuarı'nda ilk kez bir Türk zırhlısı üzerinde sergilendi.Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda milli katılım sağlanan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki 3. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı'nda (ADEX 2018) çeşitli Türk savunma sanayisi ürünleri tanıtılıyor.

Türk savunma sanayisinin lider zırhlı kara aracı üreticilerinden BMC'nin standında çok amaçlı zırhlı araçlar Vuran ve Amazon yer aldı.

Fuarda, Türk savunma sanayisi açısından yeni entegrasyon çalışmasının ilk işareti ortaya çıktı. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından geliştirilen Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi, Amazon ile birlikte ilk kez bir Türk zırhlısı üzerinde sergilendi.

Çok amaçlı zırhlı araç Amazon, içindeki personele mayınlara, balistik ve el yapımı patlayıcılara karşı koruma sağlıyor. Araç, 7 kişilik taşıma kapasitesi ve yüksek manevra kabiliyetiyle on plana çıkıyor.

Aracın teknik özellikleri arasında otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme, patlak yol alabilen lastik, arka görüş kamerası, karartma ve kamuflaj ıs?ıg?ı bulunuyor. BMC, EFES 2018 Tatbikatı'nda ilk insansız araç sistemini de Amazon üzerinde tanıtmıştı.

- Az sayıda ülke sahip

STM, Savunma Sanayii Başkanlığı için ultra geniş bant radar ailesi geliştirdi. Bu alandaki ilk ürün tek kişi tarafından kolaylıkla kullanılabilecek şekilde tasarlandı ve güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.

Duvar Arkası Radar (DAR) olarak isimlendirilen ürün, güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak rehine kurtarma ve özel operasyonların yüksek başarı ve en az kayıpla gerçekleştirilmesi için bina içindeki veya engel arkasındaki sabit ve hareketli hedeflerin tespiti amacıyla milli olarak geliştirildi.

Güvenlik güçlerinden alınan geri dönüşler ve iletilen talepler doğrultusunda yürütülen çalışmalar sonunda araca monte edilebilen UHTES ortaya çıktı.

UHTES ile güvenlik güçleri engel arkasında insan olup olmadığını uzaktan da tespit edebilecek. Araca monte edilmesi sayesinde UHTES, hedefe yaklaşmanın mümkün olmadığı durumlarda, uzaktaki bina içinde bulunan insanların ya da canlıların tespit edilmesini sağlayarak, operasyonun başarılı geçmesinde kritik önem taşıyor.

Rehine kurtarma operasyonları, terörle mücadele ve benzeri operasyonlarda kullanılabilecek UHTES, STM'nin son radar teknolojisini yansıtıyor. UHTES, dahili bataryasının yanı sıra bulunduğu araçtan güç alabilmesi sayesinde uzun saatler görev yapabiliyor.

Dünyada çok az ülke tarafından geliştirilebilen, görsel erişim ve keşif imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insanların konumlarını tespit etmek için radyo frekans dalgaları kullanan DAR sistemi, ilk ürünün geliştirilmesinin ardından geçen kısa sürede bir ürün ailesine dönüştü.

https://www.star.com.tr/teknoloji/turk-zirhlisina-duvar-arkasi-radari-haber-1389064/
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi