21 Ocak 2020, Salı - 09:47

Gönderen Konu: Su Altı Savunma (SAS) Grup Komutanlığı  (Okunma sayısı 1453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Su Altı Savunma (SAS) Grup Komutanlığı
« : 23 Eylül 2018, Pazar - 17:50 »
Sualtı Savunma Grup Komutanlığı veya SAS,

Türk Deniz Kuvvetleri personeli olan subay ve astsubayların arasından seçilen, üstün yetenekli askerlerden oluşan, komando birliği. Türk Deniz Kuvvetleri'nin Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı ile birlikte 2 özel biriminden biridir.

Sualtı Savunma'nın (SAS) görevleri kıyı savunma operasyonları çerçevesinde, mayın veya patlamamış torpidoların imhası, sualtı operasyonları ile düşman gemileri veya silahlarını devre dışı bırakmanın yanı sıra, terörle mücadele ve VIP korumayı kapsamaktadır.

SAS VE SAT birimleri 1963'te İskenderun'da, ABD Deniz Komandoları ile San Diego'da yapılan ortak eğitim sonucunda oluşturuldu. SAS'ın orijinal adı Su Altı Müdafaa (SAM) Birimi iken SAT'ın orijinal adı (SAK) Su Altı Komando Birimi oldu. Üst komutanlıkları ise Kurtarma ve Sualtı Komutanlığı (KSK) ismini taşımaktaydı. 1974 yılında SAS ve SAT, direkt olarak Türk Deniz Kuvvetleri Genel Karargahı'na bağlandı. Aynı yıl Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kıbrıs'a düzenlenen harekâtta görev aldılar.

SAS ve SAT Komandoları'nın ana üssü Ege Denizi kıyısındaki Foça Deniz Üssü'dür.

*Etkin      :1963
*Ülke      :Türkiye
*Bağlılık     :Türk Silahlı Kuvvetleri
*Sınıfı      :Türk Deniz Kuvvetleri
*Tipi      :Deniz Komando
*Görevi      :Patlamamış torpido veya mayın imhası, düşman gemilerini devredışı bırakmak, amfibi saldırısı, terörle mücadele
*Büyüklük  :Tümen
*Garnizon/Merkez:Ankara
*Slogan    :"Ateş,barut ve biz."
*Savaşları :Kıbrıs Harekâtı, Kardak Krizi

https://ipfs.io/ipfs/QmT5NvUtoM5nWFfrQdVrFtvGfKFmG7AHE8P34isapyhCxX/wiki/Sualt%C4%B1_Savunma_Grup_Komutanl%C4%B1%C4%9F%C4%B1.html
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: Su Altı Savunma (SAS) Grup Komutanlığı
« Yanıtla #1 : 30 Eylül 2018, Pazar - 15:15 »
SAS komandolarının başarı şifresi: Sabır, akıl ve sorumluluk

Yurt içi ve dışında Türkiye'nin çıkarlarını özveriyle kollayan, vatan toprakları için gerektiğinde neler yapabileceklerini ispatlamış SAS timleri karada ve denizdeki zorlu eğitimlerine aksatmadan devam ediyor.Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları, terörle mücadele operasyonları ile Afganistan, Bosna Hersek ve Kosova'da barışı destekleme harekatı başta olmak üzere birçok kritik görevi başarıyla tamamlayan Sualtı Savunma (SAS) komandoları, "sabır, akıl ve sorumluluk" anlayışıyla yerine getirdikleri görevleri için zorlu eğitimlerini aralıksız sürdürüyor.

Türk Deniz Kuvvetleri'nin seçkin askerlerinden oluşan, denizde olduğu kadar karada da önemli operasyonel faaliyetlere imza atan SAS timleri, olası operasyonel durumlara vatanın çıkarlarını gözetecek şekilde stratejik hamlelerle katkı sağlamak için eğitimlerine cansiperane devam ediyor.


Yurt içi ve dışında Türkiye'nin çıkarlarını özveriyle kollayan, vatan toprakları için gerektiğinde neler yapabileceklerini ispatlamış SAS timleri, başarılı operasyonel çalışmalarıyla Türk milletinin göğsünü kabartıyor.

SAS timlerine, gönüllü subay ve astsubaylar içinden zorlu eğitimlerde başarı sağlayanlar dahil olabiliyor. SAS komandoları, her türlü sabotaj, patlayıcı madde ve silahın etkisiz hale getirilmesi, amfibi harekat ile denizde ve karada düşman unsurlarına müdahale ve tuzaklama konularındaki kabiliyetleriyle dikkati çekiyor.Saatlerce yüzebilen, sudan çıktıktan hemen sonra kilometrelerce koşabilen SAS timleri, görevleri tamamlanana kadar suda kalabilme becerileriyle de hayranlık uyandırıyor. Su altında değişebilen koşullara zorlanmadan hızlıca ayak uydurabilen, fiziksel olarak yeterli vücuda, hıza ve düşünebilme yetisine sahip SAS timleri, ölümle burun buruna kalınan olaylara soğuk kanlı müdahaleleriyle de biliniyor.

Sıradan bir mühimmattan en karmaşık bubi tuzaklarına kadar bütün patlayıcı maddeler hakkında uzman olan SAS timleri, aynı zamanda hayati risk taşıyan bölge ve harekatlarda en kısa sürede doğru kararı alıp uygulayan timler arasında yer alıyor.Ülkenin bekasını tehdit eden unsurlara karşı teyakkuz halinde olan SAS komandoları, ülke içi ve dışındaki terörle mücadele çalışmalarına da katkı sağlıyor.

SAS komandoları, görevlerini "sabır, akıl ve sorumluluk" anlayışıyla yerine getiriyor.

Beykoz'daki eğitimi AA görüntüledi
AA ekibi, SAS Grup Komutanlığı bünyesindeki timlerin Beykoz'daki eğitimlerine tanıklık etti.

Günün ilk ışıklarıyla araziye inen rütbeli askerler, zorlu parkurları ustalıkla geçti. Ormanlık araziye intikal eden SAS komandoları, eğitimdeki düşman saldırılarını kısa sürede püskürtüp terör unsurlarını etkisiz hale getirdi.Güzergahta ağaç ve yeşillikler arasına gizlenen bomba düzeneğini tespit eden ve koordinatlarını insansız hava aracı ile belirleyen SAS timi, arazi şartlarına uygun bomba imha robotu ile düzeneği etkisiz hale getirdi. Komandolar, arazideki başka bir düzeneği de keskin nişancı tüfeğiyle ateş ederek patlattı.

SAS komandoları, nefes kesen eğitimlerini kendilerine has savunma ve taarruz yöntemleriyle başarıyla tamamladı.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/sas-komandolarinin-basari-sifresi-sabir-akil-ve-sorumluluk/1268649

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2018, Pazar - 15:22 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: Caner Çetin