17 Kasım 2019, Pazar - 10:34

Gönderen Konu: Teknofest İstanbul  (Okunma sayısı 6423 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

• Ziyaretçi
Teknofest İstanbul
« : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:06 »
Advertisement
TEKNOFEST İSTANBUL

HAVACILIK, UZAY VE TEKNOLOJİ FESTİVALİ NEDİR?

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye’nin millî teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı (İGA / İstanbul Grand Airport) yerleşkesinde gerçekleştirelecek TEKNOFEST İSTANBUL kapsamında, toplumun her kesimine hitap eden farklı aktiviteler yer alacak:

*Ortaokuldan yüksek öğrenim mezunlarına kadar geniş bir yaş aralığına hitap eden ve yarışmacıların teknolojik ürünler tasarlayıp geliştirecekleri teknoloji yarışmaları,
*Her yaş gurubundan izleyiciye hitap eden havacılık gösterileri,
*Çocuk ve gençlere yönelik aktiviteler,
*Teknoloji girişimleri ve yatırımcılarının biraraya geleceği uluslararası girişim fuarı,
*Teknoloji gündemine ilişkin seminerler,
*Teknoloji yarışmalarına katılan ekiplerin takım tanıtım standları,
*Teknoloji firmalarının marka tanıtım standları

https://www.teknofestistanbul.org/

YörükEfe

• Ziyaretçi
Ynt: Teknofest İstanbul
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:10 »
ETKİNLİKLER

GÖSTERİLER
TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, ulusal ve uluslararası profesyonel havacılık ekiplerinin gerçekleştireceği gösteriler izleyicilere keyifli anlar yaşatacak. 4 gün boyunca sürecek havacılık gösterileri kapsamında jet uçak gösterileri, paraşüt atlayışları, planör, helikopter ve akrobasi gösterileri sunulacak. Festival kapsamında gösterilerini sunacak ekipler arasında:

- Paraşüt,
- Solo Türk,
- Türk Yıldızları
ve daha birçok profesyonel havacılık ekibi yer alıyor.

Gösterilere katılım ücretsiz olup herkese açıktır. 13 yaşından küçük izleyiciler alana, velileri ya da öğretmenleri ile birlikte kabul edilecektir.

AKTİVİTELER

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, bilim ve teknoloji konularında farklı yaş gruplarına yönelik keyifli aktivitelere de ev sahipliği yapacak. Simülasyon uygulamaları, takım oyunları, havacılık aktivitelerinin yanı sıra minikler için eğitici eğlence etkinlikleri de ziyaretçilere
sunulacak.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/etkinlikler/gosteriler

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:18 »
ULUSLARARASI GİRİŞİM FUARI

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, teknoloji girişimlerini ve yatırımcılarını biraraya getiriyor.

Festival kapsamında düzenlenecek olan Uluslararası Girişim Fuarı’nda, yerli teknoloji girişimlerinin yanısıra uluslararası girişimler de yer alacak ve ürün ve hizmetlerini teknoloji satın alan şirketler ve yatırımcılara sunma imkanı yakalayacak.

Festival kapsamında yer almak isteyen girişimler için başvuru çağrısı ilerleyen dönemde duyurulacak.

SEMİNERLER

Hızla değişen teknoloji gündemini yakalamak ve teknoloji alanında geleceğin gelişme ve ihtiyaçlarının konuşulacağı seminerler kapsamında, yerli ve yabancı konuklar ağırlanacak.

Seminelere katılım ücretsiz olup herkese açıktır.

TAKIM TANITIM STANDLARI

Teknoloji yarışmalarına katılan ve çalışmalarını TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ziyaretçileriyle paylaşmayı hedefleyen orta okul, lise ve üniversite teknoloji takımları, kendilerine ayrılan alanlarda stand kurabilecekler.

Festival kapsamında yer almak isteyen orta okul, lise ve üniversite teknoloji takımları için başvuru çağrısı ilerleyen dönemde duyurulacak.

Takım tanıtım standları kurulmasına ilişkin sorularınız için: [email protected]

MARKA TANITIM STANDLARI

Teknolojik ürünler geliştiren markalar, tanıtım standları kurarak TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali ziyaretçilerine en yeni teknolojik ürünlerini sunma olanağı bulacaklar.

Marka Tanıtım standları kurulmasına ilişkin sorularınız için: [email protected]knolojitakimi.org

KATILIM & KURALLAR

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında düzenlenen Gösteriler, Aktiviteler ve Seminerler’e katılım ve Uluslararası Girişim Fuarı’nı ziyaret ücretsiz olup herkese açıktır.

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknoloji Yarışmaları’nda yer almak için başvurular, Aralık 2017 itibarıyla açılmıştır. Yarışmalarda yer almak isteyen takımların, belirtilen son başvuru tarihi öncesinde başvuru yapmaları ve yarışma şartnamelerinde belirtilen gereklilikleri sağlamaları gerekmektedir.

Uluslararası Girişim Fuarı’nda yer almak isteyen girişimciler için başvurular bu sitede açılacaktır.

13 yaşından küçük izleyiciler alana, velileri ya da öğretmenleri ile birlikte kabul edilecektir.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/etkinlikler/gosteriler

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:22 »
İNSANLIK YARARINA TEKNOLOJİ YARIŞMASI

Yarışma, bireylerin sosyal sorumluluk bilincini teknolojik bilgi ve birikimleriyle entegre edip topluma fayda sağlayacak projeler ortaya çıkarmalarını amaçlamaktır. İnsan hayatını etkileyen her alanda yapılacak yenilik ve teknolojik gelişme ile uygulanabilir projelerin hedefinde; yararlılık, topluma fayda ve kolaylık yer almaktadır. Bu doğrultuda projeler değerlendirilip uygulamaya konulacaktır. Aynı zamanda teknolojik ve ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde eğitim, sağlık, ulaşım, çevre ve benzeri alanlara ilişkin sorunları çözmek, bu bölgelerde hayatı kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar ortaya koymak teknolojileri özgün ve millî kaynaklar ile hayata geçirmek temel hedeftir.

Yarışmaya, Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören tüm ilköğretim, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri ve yetişkinler katılabilir. Yarışmaya bireysel katılım sağlanabileceği gibi, grup olarak da başvuru yapılabilir.

Ortaokul ve Lise Klasmanı | Sağlık & Eğitim & Çevre & Ulaşım Kategorileri

• Birinci: 10.000 TL

• İkinci: 5.000 TL

• Üçüncü: 3.000 TL

Üniversite ve Lisans üstü Klasmanı | Sağlık & Eğitim & Çevre & Ulaşım Kategorileri

• Birinci: 10.000 TL

• İkinci: 5.000 TL

• Üçüncü: 3.000 TL

Yarışma sonrasında seçilen fikirler için proje fikrinin gerçekleştirilmesine yönelik destekler sağlanacaktır.

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için İNSANLIK YARARINA TEKNOLOJİ YARIŞMASI GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır.

Proje dosyaları, yarışmacılara başvuruları sırasında girmiş oldukları Takım İletişim Email adreslerine gönderilecek linkler vasıtasıyla internet üzerinden tarafımıza gönderilmelidir. Ayrıca, yine aynı link üzerinden yarışmacıların katılmak istedikleri kategori bilgisi tarafımıza bildirilecektir. Konuyla ilgili gerekli iletişim, T3 Vakfı tarafından başvuru süresi bittikten sonra sağlanacaktır.

TEKNOFEST İstanbul kapsamında yarışmak isteyen takımların, eş zamanlı olarak Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın Teknolojinin Milli Takımları 2018 Destek Programına da başvuruları kabul edilmektedir.

Destek isteyen takımların, TEKNOFEST İstanbul ve Teknolojinin Milli Takımları 2018 Destek Programı’na  son başvuru tarihi olan 15 Nisan 2018 tarihine kadar ayrı ayrı başvurmaları gerekmektedir.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/insanlik-yararina-teknoloji-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:23 »
İNSANSIZ HAVA ARACI YARIŞMASI

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan olan İnsansız Hava Aracı Yarışması, Tubitak’ın organize ettiği ve 2018 yılı içerisinde 3. Kez düzenlenecek olan Uluslararası İHA Yarışması ile birleştirilerek Tübitak ve T3 Vakfı tarafından İGA alanında ortaklaşa düzenlenecektir. Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller TEKNOFEST İSTANBUL,turkiyeteknolojitakimi.org
ve uavturkey.tubitak.gov.tr web sitelerinden duyurulacaktır.

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:24 »
İNSANSIZ SU ALTI SİSTEMLERİ YARIŞMASI

Yarışmacılardan özel olarak tasarladıkları su altı robotlarıyla Yarışma Komitesi tarafından önceden hazırlanan görevleri yerine getirmeleri beklenmektedir.

Yarışmacılardan tasarladıkları su altı robotuyla; - Havuz içerisinde farklı yerlere konumlandırılacak, 3 adet, tepe kısmında 10 cm’lik açıklık bulunan, 100 cm çapında çember şeklindeki engellerin içerisinden geçmesi, - Havuz içerisinde önceden belirlenmiş noktalardaki suyun sıcaklığını ve derinliğini ölçmesi, - Havuz içerisinde önceden belirlenmiş noktalardaki farklı ebatlarda yazılı metinlerin araç bünyesinde bulunan kamera(lar) yardımı ile operatör tarafından okunması beklenilmektedir.

Yarışmaya lise, önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri takım olarak katılabilir. Takımlar en az üç kişiden oluşmalıdır. Yarışma sonrasında, yarışma şartnamesinde belirtilen başarı kriterini başarıyla yerine getiren yarışmacılar derecelerine göre aşağıdaki gibi ödüllendirilecektir.

• Birinci: 30.000 TL

• İkinci: 20.000 TL

• Üçüncü:10.000 TL

Şartnamede verilen bilgiler haricinde, yarışma hakkında sormak istediğiniz diğer sorular için İNSANSIZ SU ALTI SİSTEMLERİ YARIŞMA GRUBU linkinden ilgili mail grubuna üye olmanız gerekmektedir. Soracağınız sorular ve bu sorulara verilecek olan cevaplar, mail grubunun diğer üyelerinin de görebileceği şekilde açık olacaktır.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/insansiz-su-alti-sistemleri-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:27 »
MODEL UÇAK YARIŞMASI

HAYALLERİNE UÇ!

Bu faaliyet ile havacılığın topluma tanıtılması, bilgilendirme ile sevdirilmesi ve farkındalık yaratarak bilgi düzeyinin arttırılması amaçlanmıştır. Lise öğrencilerinin gerek öğrenim hayatları boyunca gerekse bu tür programlarda öğrendikleri bilgileri gerçek hayatta uygulayarak sonuçlarını görebilmeleri ve farklılıkları değerlendirebilmeleri ilerleyen yaşamlarından başarılı olabilmeleri için oldukça önemlidir. “İGA Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması” kapsamında takım olarak başvuracak lise öğrencileri, elektrik motorlu model uçak eğitimi alacak, eğitim akabinde uçaklarını belirlenmiş kuralları yerine getirecek şekilde tasarlayacak ve üretimini yaptıktan sonra uçuracaklardır.

Başvuran takımlar yarışmaya katılabilmek için kamp öncesinde online eğitim alarak hem model uçak konusunda bilgilendirilecek hem de rapor hazırlamayı öğreneceklerdir. Eğitim sonucunda uçurmayı planladıkları Model Uçaklarının kavramsal raporunu hazırlayacak ve o raporun içeriğine göre değerlendirilecek ve seçilecektir. Seçilen takımlar yaz okulu kapsamında İTU Uçak ve Uzay Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verilecek olan teorik ve pratik eğitimlere katılarak model uçaklarını yarışmaya göre tasarlayacak ve üreteceklerdir. Teknofest İstanbul kapsamında yarışma finali gerçekleşecek, bu uçuş bölümünde bir görev yerine getirilecektir. Değerlendirme bir danışma kurulu (Eğitim ve Yarışma Paydaşları, Havacılık Sektörü ve diğer ilgili makamlardan gelen yetkin kişilerin bulunduğu jüri ekibi) tarafından yapılacaktır.

Bu çalışma ile öğrencilere eğitim ile edindikleri kazanımları pratiğe dönüştürme fırsatı verilecektir. Bu amaçtan hareketle Türkiye genelinden seçilecek liselerden gelen takımların katılım göstereceği “İGA Liselerarası Model Uçak Eğitimi ve Yarışması” adı altında bir program hazırlanmıştır.

İGA, İstanbul Teknik Üniversitesi (ITU) ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) işbirliği ile Ağustos 28 ve Eylül 20 tarihleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, eğitim ve uygulamanın iç içe geçtiği bir yaz kampı olarak hazırlanmıştır. Uçak bilimleri konusunda uzman olan İTÜ’lü öğretim üyeleri ve mühendisler tarafından verilecek teorik eğitimler devamında pratik eğitimler grup çalışmaları ile desteklenecektir. Final yarışması Türkiye Teknoloji Takımı (T3)’nın düzenlediği Teknofest kapsamında 20-23 Eylül arasında belirtilen bir günde İstanbul’da yapılacaktır.

KATILIM KOŞULLARI

Katılımlar takım olarak yapılacaktır, her bir takım dört (4) ’er lise öğrencisinden oluşacaktır. Her takım, olası bir değişikliğe karşı 1 (bir) adet yedek lise öğrencisi ile başvurabileceklerdir. Her bir takımda, takımdan sorumlu olacak bir (1)’er öğretmen yer alacaktır. Takım sorumlusu olmayan gruplar kabul edilmeyecektir. Başvuru sırasında kişisel bilgiler girilecek olup her öğrencinin “öğrenci belgesi”ni ve okul öğretmenlerinden alacağı “referans mektubu” gerekli olacaktır.

ÖDÜLLER

• Birincilik Ödülü*: 6.000 TL

• İkincilik Ödülü*: 4.000 TL

• Üçüncülük Ödülü*: 2.000 TL

*Ödüller her bir grup başına hak edilebilecek miktarı belirtmektedir.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/model-ucak-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:28 »
ROBOTAKSİ YARIŞMASI

Otonom araçlar artık 90’lı yılların bilimkurgu dizilerinde resmedildiği gibi hayal ürünü olmaktan çıkıyor. Günümüzde birçok teknoloji şirketi bu konu üzerinde büyük bütçelerle araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyorlar. Hali hazırda ABD’nin bazı pilot bölgelerinde şehir trafiğinde otonom araçlar seyir halindedir. 2020 yılı itibariyle trafikte 10 milyon otonom araç olması tahmin edilmektedir. Bu doğrultuda, robot taksi yarışması otonom araç teknolojilerinin ülkemizde geliştirilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

Yarışmaya bireysel veya takım halinde katılınabilir. Yarışma orta öğretim (temel kategori) ve yüksek öğretim (ileri kategori) olmak üzere iki kategoriden oluşur. Orta öğretim seviyesindeki katılımcılar bu iki kategoriden herhangi birine veya ikisine birden kayıt yaptırabilirler. Yüksek öğretim veya üstü seviyedeki katılımcılar sadece ileri kategoriye kayıt yaptırabilirler.

Yarışmaya katılma hakkı kazanan tüm takımlara sertifika verilecektir. Yarışmanın amaç bölümünde (bölüm 5.1) belirtilen 3 görevi de yerine getiren takımlardan ilk üç dereceye girenler, ayrıca aşağıdaki tabloda belirtilen para ödüllerine hak kazanacaktır.

Temel Seviye:

• Birinci: 30.000 TL

• İkinci: 20.000 TL

• Üçüncü: 10.000 TL

İleri Seviye:

• Birinci: 40.000 TL

• İkinci: 30.000 TL

• Üçüncü: 20.000 TL

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/robotaksi-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:30 »
ROBOTİK FETİH 1453 YARIŞMASI

Yarışmanın amacı İstanbul’u fethini robotlar ile sembolik olarak canlandırarak hem karada hem denizde görev yapabilen amfibik otonom robotlar geliştirmektir.

Yarışmaya bireysel veya takım halinde katılınabilir. Takımlar en fazla 5 kişiden oluşur. Lise, lisans ve lisans üstü seviyesinde öğrenciler katılabilirler. Yarışmaya katılma hakkı kazanan tüm takımlara sertifika verilecektir. Yarışma hedef ve kuralları bölümünde belirtilen 3 görevi de yerine getiren takımlardan ilk üç dereceye girenler, ayrıca aşağıdaki tabloda belirtilen para ödüllerine hak kazanacaktır.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/robotik-fetih-1453-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:31 »
ROKET YARIŞMASI

Yarışma lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerine yöneliktir. Yarışmanın amacı öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak kabiliyetlerini geliştirmektir. Yarışma 2 farklı kategoriden oluşmaktadır. Kategoriler ve tasarım gereksinimleri şartnamede belirtilmiştir.

Yarışmaya lise, önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri takım olarak katılabilir.Lise öğrencilerinden oluşan takımlar ile üniversite ve üzeri seviyeden öğrencilerden oluşan takımlar aynı kategorilerde birlikte yarışacaklardır.

Ödül kazanmayı hak edebilmek için; Yarışma Komitesi’nden fırlatma onayı almış roketin sorunsuz bir şekilde ateşlenip rampadan çıkması gerekmektedir.

Ticari Roket Motorlu Alçak İrtifa Kategorisi

Ticari Roket Motorlu Yüksek İrtifa Kategorisi

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/roket-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:33 »
YAPAY ZEKA YARIŞMASI

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bir yapay zeka yarışması düzenlenecektir.

Birçok kişiye göre Yapay Zeka (AI), günümüzün en önemli teknolojisidir. Yapay Zeka Yarışması’nın hedefi, bu alandaki ilgiyi artırmak ve katılımcıları hızlı yükselen bu alanda yetkinlik kazanmaya teşvik etmektir. Ayrıca, katılımcıların paylaşımlarıyla Türkçe için eşsiz bir eğitim veri seti oluşturulması hedeflenmektedir. Bu eğitim veri seti, nihai modellerini geliştirmeleri için yarışmacılarla paylaşılacağı gibi, yarışma sonrasında da genel araştırma topluluklarıyla paylaşılacaktır.

Yarışmacılar, Türkçe makaleler temel alınarak Türk İslam Bilim Tarihi alanında test edilmek üzere bir Türkçe Soru Cevaplama sistemi oluşturacaktır. Yarışmacılar, bulabildikleri veya oluşturabildikleri her türlü deneme verisini kullanmakta serbesttirler. Üretilen deneme verisi Yarışma Komitesine teslim edilecektir.

Soru Cevaplama testinin bir örneği aşağıdaki şekildedir:

Soru: Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisi kimdir?

Cevap:  Vecihi Hürkuş

Soru: Baykar Makina kim tarafından kurulmuştur?

Cevap:  Özdemir Bayraktar

En az 55% tam doğruluk oranı bu yarışma için minimum basari kriteri olacaktır. Bu şartı sağlamayan yarışmacılar ödüle hak kazanamazlar. Belirtilen başarı kriterini başarıyla yerine getirerek ödül sıralamasına giren yarışmacılar derecelerine göre aşağıdaki gibi ödüllendirilecektir. Ödüller takımlara verilecek olup, bireysel ödüllendirme yapılmayacaktır.

Birincilik Ödülü: 30.000 TL

İkincilik Ödülü: 20.000 TL

Üçüncülük Ödülü: 10.000 TL

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/yapay-zeka-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:34 »
İHA DESTEKLİ İNSANSIZ KARA ARACI YARIŞMASI

Bir insansız hava aracıyla labirent üzerinden görüntü alarak haritalama yapılacaktır. Sonrasında bir kara aracı bu haritalama ve navigasyon bilgisine göre labirentten çıkmaya çalışacaktır. İHA ve kara aracı tüm bu operasyonları otonom olarak gerçekleştirecektir.

Tüm katılımcılara katılım sertifikası verilecektir. Ayrıca hem katılımcı ekibe hem de kuruma plaket verilecektir.

Yarışmada birinci olan takıma 30.000 TL, ikinci olan takıma 20.000 TL, üçüncü olan takıma 10.000 TL değerinde para ödülü verilecektir.

Yarışmaya üniversite ön lisans, lisans ve lisans üstü programları öğrencileri katılabilecektir.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/iha-destekli-insansiz-kara-araci-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:35 »
SAVAŞAN İHA YARIŞMASI

Savaşan İnsansız Hava Aracı Yarışmasının amacı, otonom insansız hava araçlarına yönelik teknoloji geliştirecek yarışmacıların özgün tasarım, üretim ve raporlama hususlarında yetkinlik kazanmasını sağlamaktır. Yarışmaya lise öğrencileri, üniversite öğrencileri veya mezunları bireysel veya takım halinde katılabilir.

Yarışmaya katılma hakkı kazanan tüm takımlara sertifika verilecektir. 8 müsabaka turunun en az birinde otonom kalkış, iniş ve uçuş ile otonom kilitleme görevlerini başarıyla tamamlayan takımlar ödül sıralamasına girmeye hak kazanacaktır. Ödül sıralamasına giren takımlar arasında sabit kanatlı ve döner kanatlı olmak üzere kendi kategorisinde dereceye giren takımlara aşağıdaki tabloda belirtilen para ödülleri verilecektir.

Sabit Kanat Kategorisi

• Birinci: 250.000 TL

• İkinci: 150.000 TL

• Üçüncü: 100.000 TL

Döner Kanat Kategorisi

• Birinci: 50.000 TL

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/savasan-iha-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:37 »
MODEL UYDU YARIŞMASI

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında gerçekleştirilecek olan olan Model Uydu Yarışması, Turksat A.Ş.’nin organize her yıl organize etmekte olduğu Model Uydu Yarışması ile birleştirilerek Türksat ve T3 Vakfı tarafından İGA alanında ortaklaşa olarak düzenlenecektir.

Başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller TEKNOFEST İSTANBUL, turkiyeteknolojitakimi.org ve modeluydu.turksat.com.tr web sitelerinden müşterek olarak duyurulacaktır.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/model-uydu-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:38 »
SÜRÜ İHA YARIŞMASI

Soğuk savaşın ardından değişen dengeler, sanayi çağından bilgi çağına doğru yaşanan dönüşüm askeri stratejilerde yeni savunma doktrinlerinin oluşturulmasına neden olmaktadır. Platform merkezli harpten, Ağ Merkezli Harb’e (Network Centric Warfare) doğru yaşanan geçiş son yüzyılın en büyük askeri devrimi olarak nitelendirilmektedir.

Savunma sanayinin belkemiği olan havacılık endüstrisinin birçok sanayi dalına sürekli teknoloji transferinde bulunan güçlü bir lokomotif olması nedeniyle İHA teknolojisi alanında gerçekleştirilen açılımlar bir anlamda geleceğin stratejik kazanımlarıdır.

İHA Sistemlerinde bir yandan tasarım ve üretim maliyetlerinde gelişmeler yaşanırken, bir yandan da teknolojik kazanımlar sayesinde, İHA’ların mevcut sistemleri minyatürleşmesi sürecine girmiştir. Bu sayede, İHA’ların, artık tekil olarak noktadan noktaya komuta kontrolünde olması yerine, merkezden bağımsız bir şekilde, kendi kendine karar verebilen sistemler haline gelmeleri doğrultusunda yürütülen çalışmalar hız kazanmıştır.

Sürü İHA yarışmasıyla takım halinde yarışmacılardan tanımlanan görevleri birden fazla İHA ile görev paylaşımı esaslı olarak gerçekleştirilmesine yönelik yazılım algoritmaları geliştirmesi beklenmektedir. Yarışmanın başvuru esasları, teknik kurallar, gerekli belgeler, sağlanacak olan maddi destek ve ödüller TEKNOFEST İSTANBUL web sitesi üzerinden duyurulacaktır.

https://www.teknofestistanbul.org/tr/teknoloji-yarismalari/suru-iha-yarismasi

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:46 »
TEKNOFEST'te 28 takım geliştirdikleri roketlerle yarışıyor

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında ROKETSAN tarafından Aksaray'da düzenlenen programda, üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan 28 takım, geliştirdikleri roketlerle yarışıyor.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı tarafından 20-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği TEKNOFEST kapsamında, ROKETSAN desteğiyle Tuz Gölü çevresindeki Hisar Atış Merkezi'nde roket atış yarışması düzenlendi.

Anadolu Ajansının "Global iletişim ortağı" olduğu TEKNOFEST kapsamında, gençlerin teknolojiye ilgisini artırmak ve Türkiye'nin milli teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışmada, lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin oluşturduğu 28 takım, dereceye girebilmek için mücadele ediyor.

"YARIŞMAYI BAŞARIYLA BİTİRENLERİ BÜNYEMİZDE GÖRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

Yarışmanın Proje Koordinatörü Uğur Arkun, gazetecilere yaptığı açıklamada, uzun bir hazırlık sürecinden geçtiklerini söyledi.

Yarışmanın son aşamasında olduklarını belirten Arkun, şöyle konuştu:

"28 takım, 160 yarışmacımız son atış bazına katılmaya hak kazandılar ve bu hafta bu yarışmacılarımızı Hisar Atış Alanı'nda misafir ederek atışlarını gerçekleştiriyoruz. Şu anda içinde bulunduğumuz alan, profesyonel atış bölgesidir. Bu yarışmayı dünyada bir tane ülke düzenliyor. Türkiye bu büyüklükte bir yarışmayı düzenleyen ikinci ülke. Bunun sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Bu yarışmada amatörlere, lise ve üniversite öğrencilerine, roketçiliğin temel esaslarını, yani büyük bir roket tasarım ve geliştirmesinin tüm aşamalarını atışa kadar geçme imkanı tanıyoruz. Diğer bir güzellik, önemli parçaları biz destek olarak veriyoruz. Yarışmada tasarım ve geliştirme fasıllarında bizzat çalışıyorlar. Bu konuya meraklı, roket ve savunma sanayi ile ilgili genç nesillerin yetiştirilmesi yönünde bu yarışmadan çok büyük beklentilerimiz var. Bu yarışmayı başarıyla bitiren arkadaşlarımızı bünyemizde görmeyi hedefliyoruz."

İstanbul Gedik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Feriha Kuyumcu da yarışmaya 1 sene önce katılma kararı aldıklarını dile getirerek, yarışmada yaptıkları roketleri hakemlere sunacaklarını bildirdi.Yarışmaya katılan lise öğrencisi Leyla Karaş��n ise hedefinin 3 bin metreden yukarı çıkmak olduğunu aktararak, "İnşallah başarırız. Çok heyecan verici." diye konuştu.

Yarışma alçak ve yüksek irtifa olmak üzere 2 farklı kategoriden oluşuyor. Ödül kazanmayı hak edebilmek için yarışma komitesinden fırlatma onayı almış roketin sorunsuz bir şekilde ateşlenip rampadan çıkması gerekiyor.

Yarışmada, Ticari Roket Motorlu Alçak ve Yüksek İrtifa Kategorilerinde birincilere 40, ikincilere 30, üçüncülere 20'şer bin lira ödül verilecek.

https://www.sabah.com.tr/galeri/ekonomi/teknofestte-28-takim-gelistirdikleri-roketlerle-yarisiyor/21

Beğenenler: vural, Caner Çetin

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 23:56 »
Dünyanın en hızlı araçları İstanbul'da yarışacak

TEKNOFEST İSTANBUL'DAN DÜNYADA BİR İLK

Millî teknoloji hamlesi sloganıyla, çocuklarda ve gençlerde havacılık, uzay ve teknoloji konularına ilgi uyandırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, 20-23 Eylül tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanı'nda yapılacak TEKNOFEST'in açılışı dünyanın en hızlı araçlarının şovuna sahne olacak.

DÜNYANIN EN HIZLILARINDAN HEYECANLI BİR YARIŞ

Dünyanın en hızlı araçları olarak kabul edilen Formula 1 arabası, Kenan Sofuoğlu'nun kullanacağı H2R, Tesla P100 DL, Türkiye ralli şampiyonu Yağız Avcı'nın kullanacağı Evora 430 GT, Avrupa Şampiyonu motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu'nun kullanacağı The New Vantage, Solotürk F16 uçağı ve özel jet Challenger 605 ilk kez bir arada yarışacak.

EFSANELER YENİ HAVALİMANI'NDA

İstanbul'un Yeni Havalimanı da, dünyanın en hızlılarının yarışacağı ve dünyada ilk kez denenecek efsane bir yarışın ev sahipliğini gerçekleştirecek.

EN BÜYÜK ÖDÜLLÜ TEKNOLOJİ YARIŞMASI

Havacılık, uzay ve teknoloji konularında toplumun genelinde farkındalık oluşturmak, bu alanda çalışan gençleri desteklemek, çocukları ve gençleri geleceğin teknolojileri üzerinde araştırma yapmaya ve çalışmaya özendirmek amacıyla düzenlenen TEKNOFEST İstanbul'da; Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarının yanı sıra, Solo Türk ve Türk Yıldızlarının nefes kesen gösterileri, Dünya Drone Şampiyonası, Take-Off Uluslararası Girişim Zirvesi, Hack İstanbul 2018, THY Seyahat Hackatonu, havacılık gösterileri, seminerler, sergiler, rüzgar tüneli ve planetaryum, teknoloji ve eğitim atölyeleri, konserler ve aktiviteler ziyaretçilere sunulacak.

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNE KATKI

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın destekleriyle düzenlenen yarışmaların destekçileri arasında, Türkiye'nin millî teknoloji hamlesi hedefinde önemli rol oynayan Aselsan, Baykar, BMC, İGA, İSBAK, Roketsan, TAİ, TÜBİTAK ve TÜRKSAT yer alıyor. TEKNOFEST İstanbul'da birbirinden renkli, çocuklar ve gençler başta olmak üzere her yaş grubundan ziyaretçiye keyifli deneyimler sunacak etkinlikler düzenleniyor.

"DESTEKLİYORUZ"

Festivalin diğer paydaşları arasında AA, Boğaziçi Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Demirören Medya, Gebze Teknik Üniversitesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanlığı, HAVELSAN, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, Turkuvaz Medya Grubu, TRT, Türk Havacılık Uzay Sanayi, Türk Medya ve Yıldız Teknik Üniversitesi yer alıyor.

"ŞOV YAPACAKLAR"

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST İstanbul'un açılışında gerçekleştirilecek yarışta farklı özelliklerdeki 7 araç 2 gün boyunca yapılan çekimlerin ardından seyircilere yönelik bir şov yapacak.

ÖZEL JET DE YARIŞACAK

Bu arada özel jet Challenger 605, zirvedeki araçlarla ilk kez İstanbul'da birlikte yarışacak.

KATILIM ÜCRETSİZ

Katılımın ücretsiz olduğu festival ile Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesi hedefleniyor. Festivale ulaşım da İstanbul'un farklı noktalarından İETT otobüsleriyle ücretsiz olarak sağlanıyor.

https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/09/13/dunyanin-en-hizli-araclari-istanbulda-yarisacak?paging=1

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 14 Eylül 2018, Cuma - 01:20 »

Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 14 Eylül 2018, Cuma - 01:20 »

Beğenenler: vural, Caner Çetin

YörükEfe

• Ziyaretçi