13 Kasım 2019, Çarşamba - 12:04

Gönderen Konu: FNSS  (Okunma sayısı 4525 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
FNSS
« : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:15 »
Advertisement
FNSS Firma Profili

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (FNSS); Nurol Holding  A.Ş. (%51) ve BAE Systems (%49) ortaklık girişimi olup, Türk Silahlı Kuvvetleri ile müttefik ülke silahlı kuvvetleri için, paletli ve tekerlekli zırhlı araç aileleri ile silah sistemlerinin tasarım ve üretiminde önder bir kuruluştur.

FNSS ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) arasında, toplam 1698 adet dört farklı konfigürasyonda Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15) üretimi için yapılan 1’inci paket ZMA-15 sözleşmesi, 1989’da yürürlüğe girmiştir. Ankara Gölbaşı’nda yer alan FNSS tesisleri, Ağustos 1991’de üretim faaliyetlerine başlamıştır. 2000 yılında ise FNSS ile SSM arasında 551 adet Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) üretimi için 2’nci paket ZMA-15 sözleşmesi imzalanmıştır. Proje 2004 yılında tamamlanmıştır.

FNSS geniş bir Zırhlı Muharebe Aracı ailesi oluşturmuş, kullanıcı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda değişik araç konfigürasyonlarını da geliştirmiştir. Geliştirilmiş Zırhlı Muharebe Aracı (GZPT) konfigürasyonu, ZMA-15 araç ailesinin baz aracını oluşturmaktadır.

ZMA-15 geliştirme ve üretiminde kazanmış olduğu altyapı ile FNSS, AKINCI-ZMA araç ailesini geliştirmiştir. AKINCI-ZMA'nın, yüksek balistik koruma, mayın koruması, geniş iç alan ve artırılmış yük kapasitesi özellikleri, aracın birçok alternatif görev tanımı için ideal bir platform olmasını sağlamaktadır.

ZMA-15 ve AKINCI - ZMA araçları yüksek yoğunluklu operasyonlarda, Birleşmiş Milletler Barış ve Barışın Sürdürülebilmesi Operasyonlarında ve asimetrik tehditlere karşı, kendini kanıtlamış bir araçtır. FNSS üretimi ZMA’lar, Türk ordusu ve Birleşik Arap Emirlikleri ordusu  tarafından Somali, Bosna Hersek, Kosova ve Afganistan’da binlerce kilometre kullanılmış ve kullanıcısının takdirini kazanmıştır.

FNSS, 2000’li yılların başında, 6x6 ve 8x8 yeni nesil bir taktik tekerlekli zırhlı araç (TTZA) ailesi geliştirmiş ve PARS adını vermiştir. PARS araçlarında en modern teknolojiler uygulanmış, maliyet ve lojistik destek avantajları dolayısıyla operasyonel ihtiyacları karşılayacak şekilde askeri standartlara uygun, büyüme potansiyeline sahip bir araç ortaya çıkarılmıştır.

PARS 8x8 TTZA’nın bir versiyonu olan AV8 TTZA; 257 adet ve 12 farklı görev konfigürasyonuyla, Malezya ordusu tarafından tercih edilmiştir. Bu proje aynı zamanda Türkiye’nin tek kalemde yapılan en büyük savunma sanayii ihracat sözleşmesidir.

PARS ürün ailesinin yeni üyesi PARS 4x4; İleri gözetleme, anti tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış amfibik bir araçtır. Araç tüm operasyonel  gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır. Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yüktaşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

Türkiye’nin sözleşmeye bağlanmış ilk yerli tasarım kara aracı projesi “SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü” (SAMUR SYHK), 2007 yılında SSM ile imzalanmıştır. PARS 8x8 TTZA teknolojisi kullanılarak FNSS tarafından özgün tasarlanıp üretilen SAMUR, mekanize birliklerin hızlı bir şekilde nehir/gölet kıyılarının bir tarafından diğer tarafına geçişini sağlayan amfibi bir istihkâm aracıdır.

FNSS, 2009 yılında SSM ile imzaladığı 12 adet “KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkâm İş Makinesi” (KUNDUZ AZMİM) projesi kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne paletli yüzer dozer tasarlayıp geliştirmiş ve 2012 de sevkiyatları tamamlamıştır.

FNSS ile Aselsan arasında 2011 yılı itibari ile, Aselsan’ın ana yüklenici olarak yer aldığı “KORKUT 35 mm Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi” (KORKUT) aracı ile Alçak ve Orta İrtifa Kundağı Motorlu Hava Savunma Füze Sistemi (HİSAR) platform geliştirme sözleşmesi imzalanmıştır. Her iki sistem için FNSS, ZMA-30 platformunu tasarlamış, geliştirmiş ve kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlamıştır.

2015 yılında lansmanı yapılan, FNSS’nin 25 yıllık saha deneyimi ve dünya ordularının envanterine kattığı 3000’in üzerinde paletli zırhlı muharebe aracından elde ettiği tecrübe ile hayat bulan KAPLAN Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı özellikle amfibik kabiliyetleri ile kendisınıfında birçok yeniliği beraberinde getirmektedir.

Mayın, füze ve kinetik enerjili mühimmatlara karşı koruma sistemleri, güncel elektronik sistemlerin entegrasyonuna izin veren elektronik alt yapısı, gelişmiş süspansiyon ve palet sistemi, arttırılmış güç grubu ile 105mm silah sistemlerinin dahi entegrasyonuna olanak veren mimarisiyle, yakın geleceğin piyadesi için tasarlanmıştır.

FNSS’nin diğer bir kabiliyeti, kule ve silah istasyonlarının geliştirilmesi ve üretimidir. FNSS tasarımı ve üretimi; stabilizasyona sahip, modern atış kontrol ve gece/gündüz görüş sistemleri ile donatılmış, SABER-25 tek kişilik kulesi ile TEBER-30 ve PENÇE uzaktan komutalı kule sistemleri FNSS’nin ateş gücünü oluşturmaktadır.

FNSS, yeni araçlar üretmenin yanı sıra, teknolojik ömrünü tamamlamış M113 ailesi araçları günün gereksinimlerine göre modernize etmektedir. Kullanıcının operasyonel ihtiyaçları doğrultusunda birçok farklı silah ve görev sistemlerini modernize ettiği araçlara entegre edebilme kabiliyetine sahiptir. 

FNSS, yan sanayii geliştirmeye büyük önem vermektedir. Bugüne kadar 100’den fazla firmaya eğitim, kalite sistem sertifikasyonu, takım ve tezgâh yatırımı yapmak suretiyle, bu kuruluşların üretim ve hizmetlerinde NATO Askeri Şartnamelerinde istenilen kalite seviyesine ulaşmalarına yardımcı olmuştur. FNSS, bu amaçla ürünlerinde %80’in üzerinde yerli katkı sağlamış, Türk Savunma Sanayii’nin ve KOBİ’lerin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1988 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimi ile yola çıkan FNSS, bugün, geniş bir ürün yelpazesindeki kara sistemlerini tasarlayıp üretebilecek, mevcut araçları modernize edebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve entegre lojistik destek sağlayabilecek bir dünya şirketi hâline gelmeyi başarmıştır.

FNSS, geniş ürün gamında yer alan; özgün tasarım paletli ve tekerlekli araçları ile silah sistemlerini, kendi Ar-Ge Merkezinde ve kendi mühendislik birikimi ile geliştirmektedir. FNSS, en yüksek NATO kalite güvence sertifikası olan AQAP-2110 Rev.D’ye ve BV tarafından verilen ISO 9001-2015 sertifikalarına da sahiptir.

FNSS, bugün, yurt dışında 2 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren; 4.000’i aşkın zırhlı muharebe aracı, dünya genelinde farklı ülkelerin kullanımda olan ve 200’ü aşkın yerli altyüklenicisi bulunan, alanında dünya lideri kuruluşlardan birisidir.

FNSS, kullanıcılarını ve paydaşlarını korumaya ve yaratıcı çözümler sunarak onlara değer katmaya odaklanarak faaliyetlerini yürütmektedir. Savunma sistem ihracatında gösterdiği üstün performans ile FNSS, sadece ülkemizin değil, dünyanın güvendiği ve saygı duyduğu bir Türk savunma şirketi olarak yoluna devam edecektir.

https://www.fnss.com.tr/kurumsal/hakkimizda/firma-profili
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2018, Salı - 04:13 Gönderen: Caner Çetin »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:20 »
Tarihçemiz

Kuruluş:
Savunma Sanayii Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (bilahare Savunma Sanayii Müsteşarlığı), 7 Kasım 1985 tarih ve 3238 sayılı Kanun ile kurulurken, FNSS’nin de ilk tohumları aylar öncesinden atılmaya başlanmış ve 24 Temmuz 1986 tarihinde Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile FMC Corporation arasında imzalanan Mutabakat Zaptı (Memorandum of Understanding) ile bir ortak girişimin çerçevesi belirlenmişti.

SSM’nin kuruluşundan hemen sonra ele aldığı ilk büyük savunma sanayii projesi Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyacını karşılamak üzere paletli Zırhlı Muharebe Araçları'nın Türkiye’de üretimini öngören "Zırhlı Muharebe Araç Projesi" olmuş, 18 Temmuz 1986 tarihinde teklife çağrı yapılmış ve 27 Ekim 1986 tarihinde ilk teklifler verilmiş idi. FMC ile Nurol arasındaki görüşmeler ise 1 Temmuz 1987 tarihinde imzalanan "Ortak Girişim Anlaşması" ile sonuçlanmış; “FMC-Nurol Savunma Sanayii A.Ş. (FNSS)” adı resmiyet kazanmıştır. Bu Anlaşmaya göre, FNSS’nin %51’i FMC’ye, %49’u ise Nurol'a ait olacaktı.

İlk Proje:Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Şubat 1988 ayında ihalenin sonuçlandığını ve FNSS ile sözleşme müzakerelerine başlanacağını ilan etmiş ve müzakereler 23 Mayıs 1988 tarihinde Başbakan Sayın Turgut Özal’ın huzurunda imzalanan sözleşme ile meyvesini vermiştir. Bir milyar doların üzerindeki bedel ile imzalanan Sözleşme, yaklaşık 1700 aracın 10 yıl içinde Türkiye’de üretilmesini öngörmüştür.

Sözleşme imzasının hemen ardından, yabancı sermaye ile ilgili işlemler tamamlanarak şirket kuruluşu ile ilgili işlemlere geçilmiş ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’nin kuruluşu, 31 Ağustos 1988 tarihinde Ankara Ticaret Sicil Memurluğu'nca tescil edilmiştir.

Şirket kuruluş işlemleri ile paralel yürütülen Sözleşme’nin yürürlüğe girmesi ile ilgili işlemler de 1989 yılının bahar aylarında tamamlanmış ve SSM, FNSS ve davetli kişi ve kuruluşların katılımı ile yapılan bir tören ile Sözleşme 15 Ağustos 1989 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Türkiye’nin ilk büyük Savunma Sanayii projesi olarak nitelendirilen Zırhlı Muharebe Aracı Projesi aynı zamanda başarı ile tamamlanan ilk büyük proje olmasıyla da bilinmektedir. Türkiye’de bu sektörün standardını da belirleyen proje olmuştur.

Şirket Yapısı:FNSS’nin ortaklık yapısında zaman içinde değişiklikler yaşanmıştır. 1994 yılında FMC Corporation Savunma Sanayii alanındaki faaliyetlerini Amerika’da yerleşik diğer bir savunma şirketi olan BMY-Harsco ile birleştirmiş ve ortaya çıkan yeni şirkete United Defense LP (UDLP) adı verilmiştir. 1997 yılında ise United Defense LP Carlyle Group tarafından satın alınmış ve FMC Corporation savunma alanından çekilmiştir.

Bu değişiklik ile FNSS’nin FMC Corporation ile herhangi bir ilişiği kalmadığından Şirketin kuruluşundan itibaren “FMC-Nurol Savunma Sanayii A.Ş. (FNSS)” olan adı 1997 yılından itibaren “FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. “ olarak değiştirilmiştir.

2005 yılının Ekim ayında ise ortaklar arasında varılan mutabakata istinaden, Şirketin sermaye yapısı %51 Nurol Holding A.Ş. %49 UDLP olarak değiştirilmiş, aynı yıl içinde UDLP’nin hisselerini bir dünya devi olan BAE Systems satın almıştır. Böylece hisse yapısında çoğunluk Türklere geçmiştir.

İhracatlar:
1997 yılında ilk ihracatını Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştiren FNSS, bu ülkeye 133 adet ZMA satmıştır. Bu satış ile Türkiye ilk defa bir başka ülkeye ana sistem bazında bir savunma ürünü ihraç etmiştir.Bilahare, uzun yılların çabalarının sonucu olarak 2000 yılında Malezya’ya 211 adetlik bir satış gerçekleştirilmiş, bu ihracat projesi de Türkiye’nin bugüne kadar bir defada gerçekleştirdiği en büyük ana sistem ihracatı olmuştur. Aynı proje ile Malezya’ya teknoloji transferi de gerçekleştirilmiştir. Değişik konfigürasyonlarda 56 adet Zırhlı Muharebe Aracını içeren yeni bir sözleşme ise 2008 yılında imzalanmıştır.

Zırhlı Araç Modernizasyonu faaliyetleri çerçevesinde ilk ihracat sözleşmesi 2004 yılında Suudi Arabistan ile imzalanmış olup Suudi Arabistan Kara Kuvvetlerinin değişik tiplerdeki M113 Zırhlı Personel Taşıyıcıları Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri'nin Al-Kharj Bakım Onarım tesislerinde gerçekleştirilmektedir. Proje çerçevesinde Al-Kharj tesislerinin yönetimi de FNSS tarafından yürütülmektedir.

FNSS ayrıca Filipinler ve Bahreyn ile araç modernizasyonu projeleri gerçekleştirmekte, Belçika ve Birleşik Arap Emirlikleri Ordularına ise M113 ve ZMA tipi araçlar için lojistik ve teknik destek hizmetleri vermektedir.

Özgün Ürünler:
2000 yılından itibaren FNSS kabuk değiştirmiş; özgün kara platformları geliştirebilecek tasarım yapısını geliştirmeye başlamıştır.

FNSS, dünya pazarında ilgi gören paletli zırhlı muharebe araçlarının yanında kendi geliştirdiği tekerlekli zırhlı araçları da kısa sürede katmış ve PARS adını verdiği Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ailesini (6x6 ve 8x8) ürün portföyüne dahil etmiştir. İTÜ, TÜBİTAK, ODTÜ gibi kuruluşlar ve üniversiteler de, PARS araç ailesinin geliştirilmesinde çözüm ortağı olarak rol almıştır.Kendi sınıfındaki rakip araçlarda bulunmayan özelliklere sahip olan bu araç ailesi birçok ülkede pazarlanmaktadır.

PARS TTZA aracının geliştirilmesi ile FNSS büyük bir başarıya ilk adımı atmış; SSM tarafından TSK’nın talep ettiği Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SYHK) geliştirme ve üretim projesi ile ödüllendirilmiştir. PARS platformu üzerine geliştirilmekte olan SYHK, alanında, dünyada mevcut en gelişmiş sistem olmuş ve FNSS, bu yeni ürününü Dünya Ordularına pazarlamaya başlamıştır.

Bu çerçevede FNSS, AZMİM projesi ile de, TSK için bir Amfibi Zırhlı Muharebe İş Makinası geliştirmiş ve kısa sürede teslimini gerçekleştirmiştir.

FNSS'nin diğer bir kabiliyeti ise kule ve silah istasyonlarının geliştirilmesi ve üretimidir. Şirket, 25mm topu, 7.62mm eşeksenli silahı olan, stabilizasyona sahip, modern gece görüş sistemi ile donatılmış tek kişilik Sharpshooter (Keskinnişancı) kulesini geliştirmiş ve üretmektedir. Halihazırda Aselsan A.Ş. ile ortak olarak 25/30mm Uzaktan Komutalı Silah Kulesi tasarım ve geliştirme çalışmaları devam etmektedir.Ana Muharebe Tankı dahil, en karmaşık kara platformlarını tasarlayıp geliştirme kabiliyetine sahip FNSS, bugün ülkemizin her yapıda kara platformu tasarım ve geliştirme şirketlerinin başında gelmektedir.

1989 yılında Zırhlı Muharebe Aracı üretimiyle yola çıkan FNSS; Kara Kuvvetlerimizin yanında ve Türk Kara Gücü'nün bir unsuru olarak çalışabilme felsefesini benimsemiş; geniş bir ürün yelpazesi içinde birçok kara platformunu tasarlayıp üretebilecek ve bunlarla ilgili eğitim ve lojistik destek sağlayabilecek bir milli kuruluş haline gelmeyi başarmıştır. FNSS, artık TSK’nın talep ettiği en karmaşık sistemleri yabancı teknik destek almadan ürün olarak geliştirmekte, ürün portföyüne dahil etmektedir.FNSS yapmış olduğu çalışmalar ile kısa sürede Dünya pazarlarında tanınmış ve Türkiye'miz için önemli olan ihracata milyarlarca dolarlık satışları ile katkıda bulunmuştur.

Önümüzdeki on yılda FNSS, paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar alanında dünya pazarındaki güçlü konumunu geliştirerek yol alacaktır.

https://www.fnss.com.tr/kurumsal/hakkimizda/tarihcemiz
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:51 »
ZMA-15
Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 13-15 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır.

ZMA-15’ler farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) şasesi ZMA-15 sınıfındaki bütün araçların baz araç versiyonudur.ZMA-15’ler, paletli (5 yol tekerlekli), hafif, düşük siluetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

ZMA-15’lerin gövdesi, balistik alüminyum levhalardan, alüminyum kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Levha kalınlıkları farklı gövde düzlemlerinde balistik gereksinimlerine göre değiştirilmektedir. Gövde, su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile sürücü ve komutan mahalleri, aracın ön tarafındaki hacmin takriben yarısını kullanırken, nişancı mahalli, sağ orta kısımda bulunur.

Geriye kalan arka kısımda ise 8 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Manga bölümünde sağda, solda ve arkada araç içerisinden dışarı- ya ateş etme imkanı sağlayan 5 adet atış mazgalı bulunur.Komutan, nişancı, sürücü ve personelin araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağ- layan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir

ZMA-15’ler Türk Silahlı Kuvvetleri, Malezya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Filipin Silahlı Kuvvetleri envanterlerinde görev yapmaktadır.

Göreve özgü özellikler
Çok Maksatlı Görev Yeteneği
Mekanize / Zırhlı Piyade
Keşif
Özel Operasyonlar
Piyade Müstakil Operasyonları
Düşük ve Yüksek Yoğunluklu Muharebeler

ZMA-15 Teknik Özellikler (Personel Taşıyıcı Araç Konfigürasyonu)
Genel Bilgiler
Ağırlık14.000 kg
Transmisyon Tam Otomatik
Süspansiyon SistemiBurulabilen Mil
Elektrik Sistemi24 V
Direksiyon SistemiTransmisyon Bağlantılı
Mürettebat Kapasitesi11 (Nişancı, Sürücü ve Komutan dahil)
Uzunluk5.56 m
Genişlik2.90 m
Gövde Yüksekliği2.01 m
Toplam Yükseklik2.97 m
Görev Ekipmanları
Sürücü Termal Görüş Sistemi
Opsiyonel
Beka
KBRN Sistemi
Standart
İklimlendirme Sistemi
Opsiyonel
Otomatik Yangın Bastırma
Opsiyonel
Sis Havanları
Standart, 12 Adet (24 Adet Opsiyonel)
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı İleri 65 km/s,Geri11 km/s
Azami Yol Menzili490 km
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil   %30
Hendek Aşma   1.83 m
Dik Engel Aşma   0.74 m
Kule Sistemleri
Ana Silah
M242 25 mm otomatik top
Eş Eksenli Silah7.62 mm Makineli Tüfek
Kule Tipi
Stabilizasyona Sahip
Keskin Nişancı Kulesi
Personel
1 (Nişancı)
Kontrol
Elektrikli / Elle Yedeklemeli
Yatay Dönüş360° Sürekli
Yükselme/Alçalma- 8° ila +48°
GörüşGündüz/Gece Görüşlü

ZMA Araç Tipleri

GZPT
GZPT, Bu araç ailesinin Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı versiyonudur. Araç üzerinde savunmaya yönelik bir adet 12.7mm makineli tüfek ve 6 adet sis havanı mevcut olup, komutan, nişancı ve sürücü dahil 13 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptiZİMA
ZİMA; ZMA-15 ailesinin, istihkam teçhizat ve personelini zırh koruması altında taşınmaya yönelik olarak tasarlanmış, Zırhlı İstihkam Manga aracı versiyonudur. Araçta savunmaya yönelik 12.7 mm makineli tüfek mevcut olup; komutan, nişancı, sürücü ve istihkam mangası dahil 11 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.ZKA
ZKA; ZMA-15 ailesinin, Zırhlı Kurtarma Aracı versiyonudur. Bu araç; gövde üzerinde bulunan hidrolik kaldırma vinci ve içerisinde yer alan çekme vinci sayesinde, zırhlı veya zırhsız araçların, zorlu arazi koşullarında kurtarılması görevlerini icra edebilecek şekilde geliştirilmiştir. Araç üzerinde savunmaya yönelik 12.7 mm makineli tüfek de bulunmakta olup; sürücü, nişancı ve 2 kurtarma teknisyeni dahil 4 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.ZMA
ZMA, bu ailenin Zırhlı Muharebe Aracı versiyonudur. Araçta; stabilizasyona sahip 25mm Keskin Nişancı Kulesi mevcut olup, komutan, nişancı ve sürücü dahil 11 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptirZHA
ZHA, Bu araç ailesinin Zırhlı Havan Aracı versiyonudur. Araç içerisinde, döner tabla üzerine monte edilmiş ve gövde üzerinde yer alan geniş kapakların açılması suretiyle atış yapabilen, bir adet 81mm havan silahı mevcuttur. Araç üzerinde savunmaya yönelik 12.7mm makineli tüfek de bulunmakta olup, sürücü, komutan/nişancı ve 3 havan personeli dahil 5 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.KURTARMA VE BAKIM ARACI
Kurtarma ve Bakım Aracı, gövde üzerinde bulunan hidrolik kaldırma vinci yardımı ile araç içerisinde arkada yer alan üstü kapaklı yük alanında, arıza yapmış diğer ZMA / M113 sınıfı araçların güç paketlerini taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Araç üzerinde savunmaya yönelik 12.7mm makineli tüfek de bulunmakta olup; sürücü, nişancı ve 2 kurtarma teknisyeni dahil 4 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.ZMA TOW
ZTA; ZMA ailesinin, Zırhlı Tanksavar Aracı versiyonudur. Araçta; gövde üzerine monteli ateşe hazır iki adet TOW lençeri taşıyan anti tank kulesi mevcuttur. Komutan, sürücü, nişancı ve doldurucu dahil 4 kişilik personel ve 10 adet yedek TOW-II mühimmatını taşıma kapasitesine sahiptir.ZKYA
ZKYA, Bu araç ailesinin Zırhlı Komuta Yeri Aracı versiyonudur. Araç; Tabur veya Tugay seviyesinde görev yapan komuta personeli ile araca entegre görev ekipmanlarını taşımak ve ihtiyaç halinde ateş idare merkezi olarak da kullanılabilecek şekilde teçhiz edilmiştir. Araç üzerinde savunmaya yönelik bir adet 12.7mm makineli tüfek mevcut olup, komutan/nişancı ve sürücü dahil 6 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.ZIRHLI AMBULANS ARACI
Zırhlı Ambulans Aracı, hasta ve yaralıların ilk müdahalelerinin yapılması ve zırh koruması altında, çatışma bölgesinden etkin bir şekilde nakil edilmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Sürücü ve sıhhiye personeli ile sedyede 2 hasta ve oturarak 4 hasta veya tamamı oturur durumda 8 hasta taşıma kapasitesine sahiptir.TOPÇU İLERİ GÖZETLEME VE ATEŞ İDARE MERKEZİ
Topçu İleri Gözetleme ve Ateş İdare Merkezi Aracı, harici güç ünitesi ve iner/çıkar Elektro-optik sensör sistemi ile kara gözetleme radarına sahip olan versiyonudur. Araçta; 7.62 veya 12.7mm makineli tüfek mevcut olup; komutan, nişancı, sürücü ve sistem operatörleri dahil 5 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.

« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 18:50 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:52 »
KAPLAN-10
KAPLAN-10; muhabere ağırlığına bağlı olarak 21 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. Araç farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN-10; paletli, 5 yol tekerlekli, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

KAPLAN-10, amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biridir. Araç arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin verir. Bununla birlikte kullanıcıya su kenarında hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilme imkânı da verir.  KAPLAN-10 aracının gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alır.

Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücünün karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan sürücü termal kamera sistemi de mevcuttur.

Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Güç Ağırlık Oranı 21 Bg/ton
Motor Dizel
Transmisyon Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi 5 (Komutan, Sürücü, Nişancı, Nişancı Yardımcısı ve
İlave Personel)
Uzunluk     5.6m
Genişlik     3m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik     3.1m
Elektrik Sistemi     24V
Süspansiyon Sistemi     Burulabilen Mil
Görev Ekipmanları
Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
Konumlama Seyrüsefer Sistemi
Telsiz Sistemi
İç Haberleşme Sistemi
Harici Güç Ünitesi
Keskin Nişancı Tespit Sistemi
Kule Sistemleri
Ana SilahGüdümlü Anti-Tank füzeleri ile teçhiz edilebilen uzaktan
komutalı Anti-Tank Füze
Eş Eksenli Silah7.62mm Makineli Tüfek
Beka
KBRN Koruma Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Patlama ve Sızdırmaya Karşı Dayanıklı Yakıt Tankları
Modüler Zırh
Mayın Korumalı Koltuklar
Sis Havanları
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı 65 km/s
Yüzme6.3 km/s
Azami Yol Menzili    525+ km
Azami Meyil Tırmanma    %70
Azami Yan Meyil     %40
Hendek Aşma     1.8 m
Dik Engel Aşma     0.75m
Atış Kontrol Sistemi
Güdümlü Tanksavar Silahları Atış Kontrol Sistemi
Termal Kamera– Gündüz Kamera
Lazer Mesafe Ölçer
Nişancı Kontrol Sistemi
Stabilize Elektrikli Kule Sürüş Sistemi
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 18:39 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:53 »
KAPLAN 20 YN-ZMA
KAPLAN 20 YN-ZMA; muharebe ağırlığına bağlı olarak 23 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. Araç farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN 20 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, düşük siluetli, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.KAPLAN 20 YN-ZMA amfibi özelliğine sahip sınıfındaki az sayıdaki araçlardan biridir. Araç arkasında yer alan iki adet su itki sistemi sayesinde derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya izin verir. Suda nokta dönüşü yapabildiği gibi geri istikamete de hareket edebilmektedir. Bununla birlikte kullanıcıya su kenarında hiçbir hazırlık yapmadan suya girebilme imkânı da verir.

KAPLAN 20 YN-ZMA’nın gövdesi, balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır.

Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

Göreve Özgü Özellikler
Amfibi Operasyonlar
Zırhlı Birlik Harekatı
Özel Maksatlı Harekatlar
 


KAPLAN YNZMA Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Güç Ağırlık Oranı23 Bg/ton
MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi3+6 veya 3+8 (Nişancı, Sürücü ve Komutan)
Uzunluk6.7 m
Genişlik3.15 m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik (Kule hariç)2.1 m
Elektrik Sistemi24 V
Süspansiyon SistemiBurulabilen Mil
Direksiyon SistemiTransmisyon Bağlantılı
Görev Ekipmanları
360 Derece Durumsal Farkındalık
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
Dış Ortam Işığına Duyarlı İç Aydınlatma Sistemi
Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
Keskin Nişancı Tespit Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi
Dost/Düşman Tanıma Sistemi
Kule Sistemleri
Ana Silah12.7 mm Uzaktan Komutalı Makineli Tüfek
Beka
KBRN Koruma Sistemi
KBRN Tespit Sistemi   
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Modüler Zırh   
Aktif Koruma   
Mayın Korumalı Koltuklar   
Sis Havanları   
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı 65 km/s
Sığ Su Geçişi 1.5 m
Azami Yol Menzili500+ km
Azami Meğil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil%40
Hendek Aşma2.6 m
Dik Engel Aşma0.70 m
Atış Kontrol Sistemi
Bağımsız Panaromik Komutan Periskopu
Gece Görüş   
Gündüz Görüş
Lazer Mesafe Ölçer
Atış Kontrol
Stabilize Nişancı Periskopu   
Gece Görüş   
Gündüz Görüş   
Lazer Mesafe Ölçer   
Atış Kontrol   
Stabilize Elektrikli Kule Sürüş Sistemi
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 18:34 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:53 »
KAPLAN 30 YN-ZMA
KAPLAN 30 YN-ZMA; muhabere ağırlığına bağlı olarak 20 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. KAPLAN 30 YN-ZMA farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.KAPLAN 30 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, yüksek korumalı, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkış- lar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh lakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır. KAPLAN 30 YN-ZMA sahip olduğu balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği sayesinde içinde görev yapan askeri personelin gü- venliğini ve sağlığını korumayı hedeflemiştir. Araç karın altı yüksekliği, personelin ayak bastığı yüzey, oturma şekli ve yüksekliği; ihtiyaç duyulan mayın koruma seviyesine göre tasarlanmıştır. Özel tasarlanmış mayın korumalı koltuklar, modüler yapısıyla da kullanım kolaylığı sağ- lamaktadır

KAPLAN 30 YN-ZMA, dizel motoru ve tam otomatik şanzımanı ile daha fazla yük taşıma özelliğine sahiptir. Burulabilen milli tam ba- ğımsız süspansiyonu, kullanıcıya bakım kolaylığı sağladığı gibi düşük ömür devir maliyetli bakım imkânı sunmuştur.KAPLAN 30 YN-ZMA’nın gövdesi; balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısmında bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır.Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

KAPLAN 30 YN-ZMA artırılmış faydalı iç hacmi sayesinde, araçta kullanıcıya daha fazla görev ekipmanını ve mühimmatı taşıma imkanı sağlar. Araç personeli ve ekipman yerleşimi; personelin araca hızlı bir şekilde binmesini ve aracı terk etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.Teknik Özellikler

Genel Bilgiler
Güç Ağırlık Oranı 20 Bg/ton
Motor Dizel
Transmisyon    Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi     3+6 veya 3+8 (Nişancı, Sürücü ve Komutan)
Uzunluk     6.7m
Genişlik     3.5m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik     2.2m
Elektrik Sistemi     24V
Süspansiyon Sistemi     Burulabilen Mil
Direksiyon Sistemi     Transmisyon Bağlantılı
Görev Ekipmanları
360⁰ Durumsal Farkındalık
Kablosuz Dış Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
Dış Ortam Işığına Duyarlı İç Aydınlatma Sistemi
Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
Keskin Nişancı Tespit Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi
Dost/Düşman Tanıma Sistemi
Kule Sistemleri
Ana Silah30mm Otomatik Topa Sahip Uzaktan Komutalı Kule (UKK)
Eş Eksenli Silah 7.62mm Makinalı Tüfek
Beka
KBRN Koruma Sistemi
KBRN Tespit Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Modüler Zırh
Aktif Koruma (Opsiyonel)
Mayın Korumalı Koltuklar
Sis Havanları
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı  65km/s
Sığ Su Geçişi 1.5m
Azami Yol Menzili    500+ km
Azami Meyil Tırmanma     %60
Azami Yan Meyil  %40
Hendek Aşma  2.6m
Dik Engel Aşma  0.7m
Atış Kontrol Sistemi
Bağımsız Panoramik
Komutan Periskopu
Gece Görüş
Gündüz Görüş
Lazer Mesafe Ölçer
Atış Kontrol
Stabilize Nişancı Periskopu
Gece Görüş
Gündüz Görüş
Lazer Mesafe Ölçer
Atış Kontrol
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 18:28 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #6 : 09 Eylül 2018, Pazar - 18:00 »
ZPTP
ZPTP, ZMA-15’e ve AKINCI ZMA’ya göre daha güçlü süspansiyon kapasitesi ve artırılmış güç gurubu performansına sahiptir.

ZPTP balistik ve mayın korumasına sahiptir. Araç konfigürasyonu, kullanıcının operasyonel ihtiyaçlarına göre tasarlanabilmektedir. Komuta kontrol, büyük ölçüdeki mobil radar sistemleri, topçu ateş destek, kundağı motorlu topçu ve füze sistemleri için ideal platformdur

ZPTP; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, KORKUT ve HİSAR projeleri kapsamında Hava Savunma Sistemi platformu olarak tercih edilmiştir.KORKUT Projesi için tasarlanan Silah Sistemi Aracı ve Komuta Kontrol Aracı konfigürasyonları amfibi özellikte olup, durgun ve akarsulardan yüzerek geçme kabiliyetine sahiptir.

HİSAR Projesi için tasarlanan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi platformu ise; 3 boyutlu arama radarı, Kundağı Motorlu (K/M) Otonom Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemleri’ni (AİHSFS) üzerinde taşı- maktadır. Bu sayede HİSAR, aynı platform üzerinde, komuta kontrol ile atış kontrol görevlerini icra edebilecek kabiliyete sahip, kendi ağırlık sınıfında benzersiz bir platformdurZPTP Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Motor

Dizel
Transmisyon
Tam Otomatik
Mürettebat
3 veya 4 (Sürücü dahil)
Uzunluk
7 m
Genişlik
3.9 m
Gövde Yüksekliği
2.2 m
Süspansiyon
Burulabilen Mil
Elektrik Sistemi
24 V
APU (Yardımcı Güç Ünitesi)
14 kW
Beka
KBRN Sistemi
(Nükleer, Biyolojik, Kimyasal)
Pozitif Basınçlı
İklimlendirme Sistemi
Standart
Isıtma Sistemi
Kuru Tip ve Sulu Tip
Otomatik Yangın Bastırma
Motor ve Mürettebat Kompartmanında
Sis HavanlarıStandart, 8 Adet
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı65 km/s
YüzmeOpsiyonel
Sudan Geçiş Yeteneği1 m Derinlikte
Azami Yol Menzili500 km
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Hendek Atlama2 m
Dik Engel Aşma0,80 m
Görev Ekipmanları
Gece Görüş Periskopu
AN/VVS-2
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 18:22 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2018, Pazar - 18:04 »
AKINCI ZMA
AKINCI Zırhlı Muharebe Aracı (AKINCI ZMA); 350/400 BG dizel motor ve otomatik transmisyonlu güç paketi sayesinde ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, 15-19 ton sınıfında, amfibi, paletli zırhlı araçlara verilen genel addır.
AKINCI ZMA’lar farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir. AKINCI ZMA; ZMA sınıfındaki bütün araçları ile %90 oranında ortak alt sistem ve yedek parça olanağına sahip, ZMA-15’in gelişmiş bir versiyonudur.ZMA-15 ile AKINCI ZMA arasındaki temel farklar; öncelikle uzatılmış gövde (6 yol tekerli), güçlendirilmiş hız azaltanlar, zırh altında daha fazla iç hacim ve daha fazla yük taşıma kapasitesi olarak sıralanabilir. AKINCI ZMA; 90/105 mm kule veya 120 mm havan sistemleri gibi daha ağır silah sistemlerini ile bunlara ait mühimmatları taşıma imkanı sağlarken, tıpkı ZMA-15 gibi, hareket kabiliyeti ve zırh korumasından da ödün vermez.AKINCI ZMA’lar, paletli, orta sınıf, düşük siluetli, çöl koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahip zırhlı araçlardır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise geniş manga kapağı ile sürücü, komutan ve nişancı kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh plakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır.

AKINCI ZMA’ların gövdesi balistik alüminyum levhalardan alüminyum kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Levha kalınlıkları farklı gövde düzlemlerinde balistik gereksinimlerine göre değişmektedir. Tamamen kaynak yapılı gövde, su sızdırmaz olup kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile sürücü ve komutan mahalleri aracın ön tarafındaki hacmin takriben yarısını kullanırken, ni- şancı mahalli sağ orta kısımda bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise 11 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Manga bölümünde sağda, solda ve arkada araç içerisinden dışarıya ateş etme imkanı sağlayan 5 adet atış mazgalı bulunur.
Komutan, nişancı, sürücü ve personelin araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağ- layan entegre gece görüş sistemleri kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.
FNSS tarafından ihraç edilen, AKINCI ZMA’lar, Güney Doğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinin Silahlı Kuvvetleri envanterinde görev yapmaktadır.

Göreve Özgü Özellikler
Çok Maksatlı Görev Yeteneği
Mekanize / Zırhlı Piyade
Keşif
Düşük ve Yüksek Yoğunluklu Muharebeler
Piyade Müstakil Operasyonları
Özel OperasyonlarAKINCI ZMA Teknik Özellikler (Personel Taşıyıcı Araç Konfigürasyonu)
Genel Bilgiler
Muharebe Yüklü Ağırlık
18.000 kg
Transmisyon
Tam Otomatik
Elektrik Sistemi
24 V
Süspansiyon Sistemi
Burulabilen Mil
Direksiyon Sistemi
Transmisyon Bağlantılı
Mürettebat Kapasitesi
13 (Nişancı, Sürücü ve Komutan dahil)
Uzunluk
6.02 m
Genişlik
2.94 m
Toplam Yükseklik
2.69 m
Görev Ekipmanları
Sürücü Termal Görüş Sistemi
Opsiyonel
Beka
KBRN Sistem   Standart
KBRN Tespit   Opsiyonel
İklimlendirme Sistemi   Opsiyonel
Otomatik Yangın Bastırma   Opsiyonel
Sis Havanları
Standart, 8 adet
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı
 İleri
65 km/s
 Geri
11 km/s
Su Geçme Derinliği
1.1 m
Yüzme
Opsiyonel
Azami Yol Menzili
490 km
Azami Meğil Tırmanma
%60
Azami Yan Meyil
%30
Hendek Aşma
1.83 m
Dik Engel Aşma
0.70 m
Kule Sistemleri
Ana Silah
12.7 mm Makineli Tüfek

 
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 18:17 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #8 : 09 Eylül 2018, Pazar - 18:12 »
KAPLAN MT
FNSS-PT Pindad tarafından Ortak Geliştirilen KAPLAN MT’nin gelişmiş balistik ve mayın koruma sistemlerine sahip tasarım mimarisi, aynı zamanda piyade birlikleri için yakın ateş desteği sağlayan mühimmattan tanksavar mühimmata kadar uzanan geniş bir ateş gücü çeşitliliğinin kullanılmasına imkân tanır.

KAPLAN MT’nin hassas doğrudan ateş kabiliyeti, araca üstün taktik ve stratejik hareket kabiliyeti ile beraber ihtiyaç duyulan vurucu gücü de sağlar. Aracın arkasına yerleştirilmiş güç grubu ise, gelişmiş elektronik kontrollü sistemler ile seferi manevralar sırasında araca hareket özgürlüğü sağlayan çift pinli raylı süspansiyon sistemi ile birleştirilmiştir.

Araca yeterli güç sağlayan yeni nesil motoru, otomatik elektronik kontrollü şanzıman sistemiyle birlikte ve ayarlanabilir koruma sistemine bağlı olarak asgari 20 Bg/ton düzeyinde güç-ağırlık oranı sağlar.

Gelişmiş hareket kabiliyetini çift pinli paletleri ve burulma çubukları üzerine kurulu 6 tekerlekli anti-şok süspansiyon sisteminden alan KAPLAN MT, özellikle ana muharebe tanklarının girmekte zorlanacağı dağlık, yüksek engebeli zor arazi koşullarında ve düşük taşıma kabiliyetine sahip köprülerin bulunduğu yollarda dahi, hem araziye uyum hem de üstün sürüş kontrol özelliklerini bünyesinde başarıyla buluş- turabilen bir araçtır. Araç geniş bir yükseklik ve nem aralığı dahilinde ve -32°C ila +55°C sıcaklık seviyesi arasında tam kapasite ve sorunsuz bir şekilde çalışır.Aracın güç grubu ise yüksek kapasite soğutma ünitesi ve yakıt tankları ile donatılmıştır. Aracın soğutma ünitesinin akıllı bir yazılım tarafından soğutulması optimum tork verimi ve yakıt tasarrufu sağlarken, araçta bulunan iki ayrı yakıt deposu asgari 450 kilometrelik operasyon menzili sunar. Yedek güç ünitesi ise batarya sistemini şarj ederek araçtaki kulenin aracın motoru çalışır durumda olmadığı zamanlarda kullanılmasını sağlar. Aracın gelişmiş batarya izleme sistemi de optimum güç yönetimi ve sessiz gözetleme yeteneklerini sunacak şekilde donatılmıştır.

KAPLAN MT ayrıca yüksek basınçlı 105 mm Cockerill topu entegre edilmiş ve gelişmiş bir otomatik doldurucuya sahip CMI Cockerill® 3105 kulesine sahiptir. Bu kule sayesinde KAPLAN MT, düşük ağırlığına rağmen yüksek vuruş kabiliyetine sahiptir. Bu sistem, geniş bir operasyonel kabiliyet yelpazesi sunacak şekilde tasarlanmıştır.

Aracın iç kısmı, mürettebatın ergonomisi ve taktiksel koşulların yanı sıra sürüş, silahın ateşlenmesi ve mühimmatın yüklenip çıkarılması gibi muharebe sırasında karşılaşılan şartlar dikkatlice göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Sürücü koltuğunun özel tasarımı, kullanıcın yeterli bir görüş alanına sahip olmasını ve kabin içerisindeki tüm ekipmanlara ulaşabilmesini sağlar.

KAPLAN MT; araç komutanına taktiksel farkındalık sağlayan muharebe alanı yönetim sistemi ve lazer ikaz sistemleriyle desteklenen, üstün ateş gücüne sahip ve en son teknolojilerle donatılmış modern bir platformdur.  Kendi sınıfında en üst düzeyde mayın ve balistik korumaya sahip olan KAPLAN MT sistemi, muharebe alanındaki tehditlere karşı çok kısa sürede yeterli ateş gücü ile hızlı yanıt verme imkânı tanıyarak, muharebe alanında üstün beka ve hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Motor
Dizel

Mürettebat Kapasitesi
3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan dahil)

Transmisyon   
Tam Otomatik 7 İleri 1 Geri
 
Görev Ekipmanları
360 Derece Durumsal Farkındalık
Kablosuz İç Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
İç ve Dış Aydınlatma Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi (MYS)
Lazer İkaz Sistemi (LİS)
 
Koruma Sistemleri
Balistik Koruma
Gövde + İlave Zırh
Mayın Koruma
Karın Altı Mayın Koruma
KBRN Koruma Sistemi   
İklimlendirme Sistemi   
Otomatik Yangın Bastırma Sistemi   
Sis Havanları   
 
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı
70 km/s
Yol Menzili
450 km
Azami Meyil Tırmanma
%60
Azami Yan Meyil
%30
Dik Engel Aşma
0.90 m
Hendek Aşma
2.00 m
Dönüş Yarıçapı
Pivot
Çalışma Koşulları
-320C / +550C

Kule Sistemleri
Ana Silah
CMI Cockerill® 3105
İkincil Silah
7,62 mm Eş Eksenli Makinalı Tüfek
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2018, Pazar - 19:36 »
PARS 4x4

PARS 4X4; İleri gözetleme, anti- tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış bir araçtır. Araç tüm operasyonel gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır.

PARS 4X4; 25 Bg/ton gücündeki araç, düşük bir siluete ve amfibi özelliğe sahiptir. 4 kişilik mürettebatı bulunan araç hiçbir ön hazırlık gerektirmeden derin ve akıntılı suda operasyon yapabilir. Aracın sudaki arttırılmış manevra kabiliyeti ise, arkasında konumlandırılan iki adet pervane/uskur ile sağlanmaktadır.

Yere yakın ağırlık merkezi, tam bağımsız süspansiyon sistemi, ABS destekli hidrolik disk frenleri, düşük yer basıncı, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, azaltılmış kırılma açısı ile her türlü zorlu arazide hareket edebilmektedir. %70 dik eğim tırmanabilen , %40 yan eğimde tutunabilen PARS 4X4, 40 cm dik engelleri de kolaylıkla geçebilmektedir. Aracın önünde yer alan hidrolik kurtarma vinci sayesinde, ihtiyaç halinde kendini kurtarma özelliğine sahiptir.

PARS 4X4’ün hareket kabiliyeti, merkezi lastik şişirme sistemi ile arttırılmış olup, lastik içi katı disk sistemi sayesinde “Patlak Gider” (Run Flat) özelliğine de sahiptir. PARS 4X4 asfaltta 110 km/s azami hız ve 700 km menzile sahiptir. Gevşek ve kaygan zeminde aks kilidi bulunan PARS 4X4 otomatik bir şanzımana sahiptir.

Balistik gereksinimlere uygun olarak tasarlanan balistik korumalı camlar aynı zamanda sürücü ve araç içeresindeki tüm personele çok geniş bir görüş açısı sağlamaktadır. PARS 4X4, entegre gece ve gündüz kameraları sayesinde karanlık ortamlarda dahi sürücü ve komutana kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Sürücü, komutan ve nişancı için özel olarak geliştirilen kumanda ve ikaz panelleri ile yükseklik ayarlı mayın koruma koltukları; farklı ölçü ve donanımlardaki askeri personelin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.Mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı korumalı olan aracın gövdesi, balistik malzemeden üretilmiştir.

Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yük taşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

PARS 4X4, CH-47 Chinook ağır yük helikopteri dahil her türlü askeri kargo uçağı ile taşınabilmektedir.

İşletme maliyetini düşürmek için birçok parça tasarımı araç ömrü ile aynı tutulmuştur. Araç arazide hızlı sökülüp takılabilen bir güç grubu sayesinde bakım ve lojistik destek kolaylığı sağlamaktadır.

PARS 4 X 4 Teknik Özellikleri
 
Genel Bilgiler
Güç Ağırlık Oranı25 Bg/ton
MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi4
Uzunluk5 m
Genişlik2.6 m
Yükseklik (Gövde)2.1 m
Kule Dahil3.1 m
Havadan NakliyatC130H, A400, C17, C5, CH-47 Chinook
TransmisyonTam Otomatik
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine
Uygun EURO 3 Güç Paketi
F34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı2
Tahrik Edilen Aks SayısıTümü
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı, Bağımsız ve Helezoni Yay
Fren Sistemi
ServisTüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
ParkAktarma Organlarına Entegre,Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik SistemiMIL STD 1275, MIL STD 461
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı110 km/s
Suda Yüzme Hızı6,5 km/s
Azami Yol Menzili700+ km
Azami Meyil Tırmanma%70
Azami Yan Meyil%40
Dik Engel Aşma40 cm
Hendek Aşma80 cm
Dönüş Yarıçapı7.5 m
BEKA
KBRN Koruma Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Patlama ve Sızdırmaya Karşı Dayanıklı Yakıt Tankları
Modüler Zırh
Mayın Korumalı Koltuklar
Sis Havanları

PARS 4 X 4 Araç Tipleri

PARS 4X4 Komuta Aracı 12.7 mm UKSS MonteliPARS 4X4 Genel Maksat 7.62 mm, 12.7 mm Makineli Tüfek veya 40 mm Bomba Atar, Koruma Kalkanlı Kupola MonteliPARS 4X4 Keşif ve İleri Gözetleme


PARS 4X4 Kaideye Monteli Anti -Tank Füze Sistemi
« Son Düzenleme: 09 Eylül 2018, Pazar - 19:38 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2018, Pazar - 19:53 »
PARS 6x6 İZCİ
Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS ailesinin yeni ürünü PARS 6X6 İZCİ; keşif ve iç güvenlik harekatları için özel olarak tasarlanmış, yüksek durumsal farkındalık özelliği ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, modern teknolojileri barındıran, özel maksatlı taktik tekerlekli bir araçtır.

22 Bg/ton güç ağırlık oranına sahip olan PARS 6X6 İZCİ, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen PARS 6X6 İZCİ; %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 60 cm yüksekliğinde dik engel ve 120 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. 6X6 ve 6X4 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

Yükseklik ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Amfibi bir araç olan PARS 6X6 İZCİ, suda 8 km/s hıza çıkabilmektedir.

Yükseklik ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Amfibi bir araç olan PARS 6X6 İZCİ, suda 8 km/s hıza çıkabilmektedir. Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini, şeffaf zırh (balistik cam) uygulaması ve 230° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği, durumsal farkındalık ve konforu sağlamaktadır.Geniş şeffaf zırhı (balistik cam), aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştırEn az 600 km üzerinde menzili olan PARS 6X6 İZCİ, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Patlak gider lastikleri sayesinde, patlak lastikle yol alabilme özelliğine sahip araçta, kendini kurtarma vinci bulunmaktadır. PARS 6X6 İZCİ gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir.Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviye mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS 6X6 İZCİ koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı araçların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır

Araç alt sistemlerinin; mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağlanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar.

Göreve Özgü Özellikler
Üstün Hareket Kabiliyeti; Her Türlü Yol ve Arazi Koşulunda Dengeli Sürüş İmkanı,
Düz Yollarda Yüksek Süratlerde Dengeli Sürüş İmkanı ve Virajlarda Düşük Savrulma Riski
Aracın Suya Girişi Sırasında Kuma veya Çamura Düşük Saplanma Riski
Dengeli Yüzme Performansı
Şeffaf Zırh (Balistik Cam) ile Yüksek Durumsal Farkındalık
Şoför ve Komutanın Yan Yana Yerleşimi Nedeniyle Keşif Sırasında Ortak Gözlem Yapabilme
İç Haberleşme Sistemine Gerek Duymadan Komutanla Temas Kurabilme
İntikal Halinde Kritik Durumlara Komutanın Anında Müdahale İmkanı
Sıcak İklim Koşullarında Geniş Görüş Açısı ile Araç İçerisinde Klimalı Ortamda Kullanım
Kilitlenmeyi Önleyen Fren Sistemi (ABS)
Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (CTIS)
Kurtarma Vinci
Entegre Edilmiş Yaşam Destek Kiti
Yükseklik Ayarlanabilir Bağımsız Hidropnömatik Süspansiyon Sistemi

Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Güç Ağırlık Oranı
22 Bg/ton
Motor Dizel
Uzunluk< 6.5 m
Genişlik< 3 m
Yükseklik(Gövde)   < 2.5 m
Havadan Nakliyat   A400M
Transmisyon   Tam Otomatik 6 İleri 1 Geri
Nato'nun Tek Yakıt Konseptine
Uygun EURO 3 Güç Paketi   F34 Yakıtı, JPB
Süspansiyon Sistemi Bağımsız ve Hidro-Pnömatik
Elektrik Sistemi MIL STD 1275, MIL STD 461
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı 100 km/s
Suda Yüzme Hızı8 km/s
Azami Yol Menzili600 km
Yaklaşma Açısı50o
Uzaklaşma Açısı42o
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma60 cm
Hendek Aşma120 cm
Dönüş Yarıçapı< 8 m
Sudan Basarak Geçme100 cm 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2018, Pazar - 20:01 »
PARS III 6x6

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS III 6X6; düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe aracıdır.

25.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 6X6, dizel bir motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 175 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. Aracın aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkânı verir

Sınıfının en yüksek teker gezinme hareketine ve en düşük dönüş yarıçapına sahip aracı
Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Birinci ve üçüncü akstan dönüş sistemi ile PARS III 6X6, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü akstaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay gö- rüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir. Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, silah tutucuları ve iç aydınlatma elemanları araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 800 km üzerinde menzili olan PARS III 6X6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 6X6 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS III 6X6; koruma seviyesi ile hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

PARS III 6x6 aracına entegre edilmiş iklimlendirme sistemi bulunmaktadır. Bu sistemin benzerlerinden en büyük farkı, çöl koşullarında bile, aracın iç ortam sıcaklığını +25 °C seviyesine getirebilmesidir. Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağ- lanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sü- rede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

PARS III 6X6; kara, hava (C130 nakliye uçağı), deniz ve demir yolu ile taşınabilmektedir.Göreve Özgü Özellikler
Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal kamera ve üç adet CCD gündüz kameraları
Ön ve arka akslardan direksiyon kontrolü
Tüm tekerleklerden tahrikli
Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
Entegre edilmiş yaşam destek kiti
Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
Bağımsız ve hidropnömatik süspansiyon
Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)

PARS III 6X6 Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Azami Yüklü Ağırlık 25.000 kg
Motor Dizel
Mürettebat Kapasitesi 9
Uzunluk < 7 m
Genişlik< 2.9 m
Yükseklik(Gövde) < 2.4 m
Havada Nakil C130H, A400, C17, C5
Transmisyon Tam Otomatik 7 İleri 1 Geri
Nato'nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç Paketi F34 Yakıtı, JPB
Aks Sayısı   3
Kullanılan Aks Sayısı   Tümü
Döndürülebilen Aks Sayısı   1,3
Transfer Kutusu   2 Hızlı
Süspansiyon Sistemi   Çift Salıncaklı Bağımsız ve Hidro-Pnomatik
Fren Sistemi
ServisTüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS'li
ParkAktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik SistemiMIL STD 1275, MIL STD 461
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı 100 km/s
Kontrollü Hız3 km/s
Azami Yol Menzili800+ km
Yaklaşma Açısı50o
Uzaklaşma Açısı40o
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.70 m
Hendek Aşma1.75 m
Dönüş Yarıçapı< 7 m
YüzmeOpsiyonel 
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2018, Pazar - 20:48 »
PARS III 8x8

Adını bir zamanlar Anadolu’da yaşayan sessiz, çevik ve yırtıcı bir leopar türünden alan PARS ailesi, düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, benzersiz özellikleri ile kullanıcısına stratejik avantajlar sunan, yapısında günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran, taktik tekerlekli zırhlı muharebe araçlarıdır

30.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 8X8, dizel motorla donatılmıştır. 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sistemin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

Sınıfının en yüksek teker gezinme hareketine ve en düşük dönüş yarıçapına sahip aracı.
Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS III 8X8, 8 m’lik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü ve dördüncü akslardaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir.

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir.800 km üzerinde menzili olan PARS III 8X8, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı mevcuttur. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler, patlak lastikle yol alabilme imkanı sağlar.

PARS III 8X8 gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliş- tirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyede mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS III 8X8 koruma seviyesi ile, hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı kamyonların koruma seviyesine sahip olmakta hem de modern bir zırhlı muharebe aracında beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurarak farklılığını ortaya koymaktadır.

Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağ- lanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sü- rede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

PARS III 8X8; kara, hava (A400, C17 & C5), deniz ve demir yolu ile taşınabilmektedir.

Göreve Özgü Özellikler
Şoför/Komutan için mevcut durum bilgisi sağlayan önde ve arkada iki adet termal ve CCD gündüz kameraları.
Tüm tekerleklerden direksiyon kontrolü
Tüm tekerleklerden tahrikli
Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi (ABS)
Merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS)
Her lastikte, patlak halde sürüş imkanı veren katı disk (Run Flat)
Entegre yardımcı güç ünitesi (APU)
Entegre edilmiş yaşam destek kiti
Ortak parça kullanımına olanak veren modüler tasarım
Yükseklik ayarlanabilir bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi

PARS III 8X8 Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Azami Yüklü Ağırlık30.000 kg
MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi9+3
Uzunluk< 8 m
Genişlik< 3 m
Yükseklik (Gövde)< 2.4 m
Havada NakilA400, C17 ve C5
TransmisyonTam Otomatik 6 İleri 1 Geri
NATO'nun Tek Yakıt Konseptine Uygun EURO 3 Güç Paketi
F34 Yakıtı, JPB
Aks Sayısı4
Kullanılan Aks Sayısı   Tümü
Döndürülebilen Aks Sayısı   1,2,3,4
Transfer Kutusu   2 Hızlı
Süspansiton Sistemi   Yarı Otomatik, Pnomatik Bilgisayar, Kontrollü ve Ayarlanabilir
Fren Sistemi   
Servis   Tüm tekerlerde Hidrolik ve ABS'li
Park Aktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Elektrik Sistemi   MIL STD 1275, MIL STD 461
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı 100 km/s
Kontrollü Hız3 km/s
YüzmeOpsiyonel
Azami Yol Menzili800+ km
Yaklaşma Açısı50o
Uzaklaşma Açısı40o
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.70 m
Hendek Aşma2.00 m
Dönüş Yarıçapı< 8 m

PARS 8 X 8 Araç Tipleri

PARS III 8x8 TTZKA
TTZKA , PARS III 8x8 araç ailesinin Çift Kişilik Kule’ye sahip Taktik Tekerlekli Zırhlı Keşif Aracı versiyonudur. Araçta; 30mm otomatik toplu, stabilizasyona sahip, komutan ve nişancının yan yana oturduğu çift kişilik kule mevcut olup, komutan, nişancı, sürücü ve keşif timi dahil 7 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.


PARS III 8x8 TTZMA
TTZMA, PARS III 8x8 araç ailesinin Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı versiyonudur. Araçta; 25mm otomatik toplu, stabilizasyona sahip, SABER 25 Kulesi mevcut olup, komutan, nişancı ve sürücü dahil 11 ve ya 12 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.


PARS 8x8 TTZPT
TTZPT, PARS III 8x8 araç ailesinin Taktik Tekerlekli Zırhlı Personel Taşıyıcı versiyonudur. Araç üzerinde savunmaya yönelik bir adet 12.7mm uzaktan komutalı silah sistemi mevcut olup, komutan, nişancı ve sürücü dahil 12 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.


PARS III 8x8 Zırhlı Komuta Yeri Aracı
PARS III 8X8, bu araç ailesinin Zırhlı Komuta Yeri Aracı versiyonudur. Araç; Tabur veya Tugay seviyesinde görev yapan komuta personeli ile araca entegre görev ekipmanlarını taşımak ve ihtiyaç halinde ateş idare merkezi olarak da kullanılabilecek şekilde teçhiz edilmiştir. Araç üzerinde savunmaya yönelik bir adet 12.7mm makineli tüfek mevcut olup, komutan/nişancı ve sürücü dahil 8 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.


PARS III 8x8 TTZHA
TTZHA, PARS 8x8 araç ailesinin Taktik Tekerlekli Zırhlı Havan Aracı versiyonudur. Araç içerisine, döner tabla üzerine monte edilmiş ve gövde üzerinde yer alan geniş kapakların açılması suretiyle atış yapabilen, 81 veya 120mm havan silah sistemleri entegre edilebilmektedir. Araç üzerinde savunmaya yönelik 12.7 veya 7.62mm makineli tüfek de bulunmakta olup, komutan, sürücü ve 2 havan personeli dahil toplam 4 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.


PARS III 8x8 TTZKA
TTZKA, PARS III 8x8 araç ailesinin Taktik Tekerlekli Zırhlı Kurtarma Aracı versiyonudur. Bu araç; gövde üzerinde bulunan hidrolik kaldırma vinci ve içerisinde yer alan çekme vinci sayesinde, zırhlı veya zırhsız araçların, kurtarılması görevlerini icra edebilecek şekilde geliştirilmiştir. Araç üzerinde savunmaya yönelik 7.62 veya 12.7mm makineli tüfek de bulunmakta olup; sürücü, komutan, nişancı ve 2 kurtarma teknisyeni dahil5 kişilik personel taşıma kapasitesine sahiptir.


PARS III 8x8 TTZAA
TTZAA, PARS III 8x8 araç ailesinin Taktik Tekerlekli Zırhlı Ambulans Aracı versiyonudur. Araç, hasta ve yaralıların ilk müdahalelerinin yapılması ve zırh koruması altında, çatışma bölgesinden etkin bir şekilde sevk ve nakliye edilmeleri amacıyla tasarlanmıştır. Sürücü, komutan ve 2 sıhhiye personeli ile sedyede 2 hasta ve oturarak 4 hasta veya tamamı oturur durumda 8 hasta taşıma kapasitesine sahiptir.


 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2018, Pazar - 21:08 »
KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkam İş Makinesi

Amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (Eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü, vb.) farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi gereklidir. Bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makinaları bulunmakla beraber, bu araçların yüzme imkân ve kabiliyeti olmadığından en büyük dezavantajları, karşı kıyının da aynı şekilde hazırlanması gereksinimini sağlayamamalarıdır. Bu nedenle, bu araçların nehrin diğer tarafına nakliyesi zaruridir. Ancak nakliye gereksinimi, operasyonun esnekli- ğini ve başarı şansını azaltmakta, aynı zamanda da hareketin süresini etkilemektedir. Standart iş makinalarının kullanımı ile ilgili diğer bir kısıt ise, çoğunlukla bu araçların hareket bölgesine nakliyesi için diğer taşıyıcı araçlara gerek duyulmasıdırKUNDUZ temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinasıdır. İş makinası olarak küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabilmektedir.

KUNDUZ, standart iş makinalarından farklı olarak, gerektiği durumlarda ağırlığını artırarak iş yapabilme kapasitesini yükseltmek için, balast haznesine toprak zeminden balast alma yeteneğine ve operasyon sonunda bu balastı boşaltma sistemine sahiptir. Sıradan iş makinalarında araç sabit, dozer bıçağı hareketli iken KUNDUZ’da dozer bıçağı araca sabittir. Özel hidrolik süspansiyon sistemi sayesinde KUNDUZ’un önü alçaltı- lıp yükseltilebilmekte ve bu şekilde bıçağının veya balast haznesinin zemine teması ve girişi sağlanabilmektedir. Bu sayede daha etkili kazıma ve küreme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler araç hareket halinde iken de gerçekleştirilebilmektedir.

KUNDUZ Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Ağırlık19.500 kg
TransmisyonTam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi2
Uzunluk6.2 m
Genişlik3.3 m
Yükseklik3.2 m
Süspansiyon SistemiHidrolik Süspansiyon
Görev EkipmanlarıKurtarma Vinci 15.000 kg
Gece Görüş Sistemi   Termal Kamera
BEKA
KBRN Sistemi   
Artı Basınçlı Tipt
Klima   
Isıtma ve Soğutma
Yangın Bastırma Sistemi
Motor Bölmesi Sabit Söndürme ve
Taşınabilir Yangın Söndürücüler
Sis Havanları
Standart, 6 Adet
Hareket Kabiliyeti
Azami Hızlar   
 - Karada   45 km/s
- Suda8.6 km/s (2 Adet Su Jeti ile)
YüzmeAmfibik
Azami Yol Menzili 400 km
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.4 m
Hendek Aşma   1.5 m
Dönüş Yarı Çapı   Nokta Dönüşü


 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #14 : 09 Eylül 2018, Pazar - 21:22 »
SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü

SAMUR, Türk Kara Savunma Sanayi’nin sözleşmeye bağlanmış ilk özgün tasarım ve geliştirme projesidir. SAMUR SistemiTürk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemidir.

Dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR Sistemi, ileri ve geri yönlerde %50 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetleri ile SAMUR Sistemi 2.5 m/s’ye kadar akıntılı sularda operasyon yapabilmektedir.Tek başına askeri yük sınıfı (AYS) 21 Paletli araç, iki adet sistemin yan yana gelerek birleşmesi ile oluşturulan ikili nakliye takımında AYS 70 Paletli araç ve üç adet sistemin yanyana gelerek rampalarından birleşmesi ile oluşturulan üçlü nakliye takımında AYS 100 Tekerlekli araç taşıma kabiliyetine sahiptir. 12 adet SAMUR Sistemi bir araya gelerek 150 m uzunluğunda bir köprü oluşturmakta ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlamaktadır. Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen sistem ile en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kurulabilmektedir. SAMUR Sistemi’nde, kurtarma vinci, otomatik yangın bastıma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, ta- şınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenlik önplanda tutulmaktadır.Benzer amaçlar için tasarlanan dünya çapındaki diğer tüm sistemlerden daha üstün özelliklere sahip olan SAMUR, FNSS mühendisleri tarafından milli imkanlarla tasarlanmıştır. SAMUR Sistemi, 8X8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılmaktadır.

SAMUR SYHK Teknik Özellikler
Genel Bilgiler
Ağırlık36.000 kg
MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik 6 İleri 1 Geri
Mürettebat Kapasitesi3
Araç SınıfıAYS 36
Uzunluk13 m
Genişlik3.5 m
Yükseklik4.1 m
Karın Altı Yüksekliği0 - 65 cm (Ayarlanabilir)
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine Uygun Güç Paketi   F34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı   4
Kullanılan Aks Sayısı   Tümü
Döndürülebilen Aks Sayısı   Tümü
Transfer Kutusu   2 Hızlı
Süspansiyon Sistemi Çift Salıncaklı, Bağımsız Havalı Süspansiyon
Elektrik Sistemi   
 Aküler 2 x 12 V, 120 Ah (C20)
 Alternatörler Fırçasız, 2x140 A
Fren Sistemi   
Servis Tüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
Park   Aktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Lastik Tipi   (Run Flat) Özelliğine Sahip
İkili Nakliye Takımı Azami Taşıma Kapasitesi AYS 70 (Paletli Araçlar)
Üçlü Nakliye Takımı Azami Taşıma Kapasitesi AYS 100 (Tekerlekli Araçlar)
Köprü Konumunda Azami Taşıma Kapasitesi AYS 70 ve AYS 100
(Run Flat) Özelliğine Sahip
Hareket Kabiliyeti
Azami Yol Hızı 50 km/s
Suda Yüzme Hızı10 km/s (2 Adet Pompa Jeti ile)
Azami Yol Menzili600+ km
Azami Meyil Tırmanma%50
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.50 m
Hendek Aşma2 m
Dönüş Yarıçapı12 m
 
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #15 : 09 Eylül 2018, Pazar - 21:35 »
TEBER-30/35 Uzaktan Komutalı Kule

TEBER-30/35 UKK, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilmek üzere geliştirilmiş, orta kalibre otomatik top ile teçhiz edilmiş, ve ileri seviye hedef tespit ve atış kontrol sistemine sahip araç içerisinde bulunan nişancı ve komutan kontrol konsolları vasıtasıyla, nişancı ve komutan tarafından uzaktan komuta edilen bir kule sistemidir.

Uzaktan komutalı kulelerde, konvansiyonel silah kulelerinden farklı olarak, herhangi bir sepet yapısı bulunmadığından, araç içi kullanılabilir iç hacim kullanıcıya önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca nişancı, araç içerisinde daha konforlu bir ortamda sistemi kullanabilmektedir. TEBER-30/35 UKK; tahrik sistemi, atış kontrol, bekâ ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırmakta, üzerindeki algılayıcılar ve diğer elektronik sistemler sayesinde gece/gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında etkin şekilde görev yapabilmektedir. Hem nişancı hem de komutan, kulenin tüm fonksiyonlarını kontrol edebilmektedir. Komutanın nişancı üzerinde, istediği an komutayı devralma yetkisi bulunmaktadır. Kompakt boyutları ve düşük ağırlığı, TEBER-30/35 UKK’yı farklı tipteki zırhlı araçlar için ideal bir seçenek haline getirmektedir.

Kule elektrikli takat sistemine ve hareket halinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine sahiptir. Kule, yan eksende 360° sınırsız dönebilme ve -10° ile +45° arasında silah yükseliş açısı yeteneğine sahiptir.

TEBER-30 UKK, ana silah olarak dakikada 200 atım hızına sahip, 30mm veya 40mm kalibrede Mk44 çift beslemeli otomatik top ve toplamda 250 adet atışa hazır mühimmat ile teçhiz edilmiştir. TEBER-35 UKK ise, ana silah olarak dakikada 200 atım hızına sahip, 35mm veya 50mm kalibrede çift beslemeli otomatik top ve toplamda 100 adet atı- şa hazır mühimmat ile teçhiz edilmiştir. Kulede yer alan çift bölmeli mühimmat kutusuna yüklenen ve buradan silaha beslenen iki farklı tip mühimmat, farklı tipteki hedeflerin etkisiz hale getirilebilmesini sağlamaktadır. Ana silahta; yüksek infilaklı, zırh delici veya programlanabilir havada infilaklı tip mühimmat gibi değişik tipteki mühimmatlar kullanılabilmektedir. Havada infilak eden programlanabilir tip mü- himmat, açıktaki piyade, duvar ve benzeri sütre arkasındaki hedeflerin etkin şekilde ateş altına alınabilmesini sağlamaktadır. Otomatik top ve eş eksenli makineli tüfek, mürettebata birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğini sağlamaktadır.

30/35mm otomatik top ve eş eksenli makineli tüfek, mürettebata birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğini sağlamaktadır.

TEBER-30 UKK’da, “SuperShot 40mm (40x180mm)” mühimmat da kullanılabilmektedir. 30mm Mk44 ana silah, namlu ve bazı parçaların değişimi ile 40mm kalibrede mühimmatı ateşler hale getirilebilmektedir. Kule mühimmat besleme sistemi, 30mm veya 40mm mühimmatı, herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymadan doğrudan kullanabilmektedir. Yine 40mm mühimmata geçildiğinde atışa hazır mühimmat sayısı aynı kalmaktadır. Bu sayede önemli bir avantaj sağlanmakta ve aynı sayıda mühimmatla daha etkili bir ateş gücü elde edilebilmektedir.

İkincil silah donanımı ise elektrik tahrikli 7.62mm Mk52 veya 7.62mm gaz tahrikli makineli tüfek ile 1000 adet atışa hazır mühimmattan oluşmaktadır. 7.62mm elektrik tahrikli makineli tüfeğin en önemli avantajları, silahın tutukluk yapmasına sebep olan mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılarak silahın sorunsuz şekilde atışa devam edebilmesi ve atış sonrası ortaya çıkan zararlı barut gazının konvansiyonel gaz tahrikli makineli tüfeklere göre oldukça düşük olmasıdır.Kule, muharebe sahasında etkin şekilde hedef tespit ve tanımlama yapmak üzere nişancı ve komutan için kuleden bağımsız hareket edebilen ve iki-eksen bağımsız stabilizasyon sistemine sahip elektro-optik görüş sistemleri ile teçhiz edilmiştir. Komutan görüş sistemi, nx360° panoramik yan eksen hareket yeteneğine sahiptir. Görüş sistemleri, uzun veya orta dalga termal kamera, geniş ve dar açılı gündüz kameraları ve lazer mesafe ölçme cihazlarından teşkildir. TEBER-30/35 UKK, ileri düzey atış kontrol yeteneğine sahiptir. Otomatik hedef takip yeteneği, nişancı destek sistemleri, sabit ve hareketli hedefler için otomatik hesaplanan yükseliş ve önleme açıları ateşlenen ilk mühimmatın yüksek isabet oranı ile hedefe sevk edilmesini ve mühimmatın daha etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlamaktadır. Atış kontrol sistemi aynı zamanda Avcı-Vurucu yeteneğine sahiptir. Bu sayede komutan muharebe sahasında kendi bağımsız panoramik görüş sistemi ile hedef tespiti yapmakta, bulunan hedefleri otomatik olarak nişancıya devretmekte ve nişancı hedefi ateş altına alırken, komutan hedef aramaya devam etmektedir. Kulede yer alan bağımsız güç kaynağı ve kullanıcı tarafından konfigüre edilebilen akıllı güç dağıtım sistemi sayesinde, acil durumlarda araç akülerinden bağımsız olarak, kule tahrik sistemi, silah ateşleme sistemi ve görüş sistemleri harici güce ihtiyaç duymadan elektronik olarak yeterli bir süre daha kullanılabilmektedir. Kulenin her iki tarafında öne doğru bakan dörder adet 76 mm sis havanı bulunmaktadır. Kullanıcının talebi doğrultusunda farklı kalibredeki havanlarla değiştirilebilmektedir. TEBER-30/35 UKK modüler zırh yapısı sayesinde STANAG 4569 standardına uygun, farklı seviyelerde balistik koruma sağlayabilmektedir.

Göreve Özgü Özellikler
Tekerlekli ve Paletli Zırhlı Araç Entegrasyonu için Uygun Muharebe Sahası Tehditlerine Karşı Yüksek Etkinlik
Avcı/Vurucu Yeteneği
Üstün Atış Kontrol Sistemine Sahip Bağımsız Stabilize Görüş Sistemleri
Otomatik Hedef Takibi
Zırh Koruması
Zırh Koruması Altında Cephane Yükleme
Düşük Ağırlık
Düşük Siluet
Akıllı Güç Dağıtım Sistemi
 
TEBER-30 Teknik Özellikler
Ana Silah
Tip / Kalibre
Mk44 30mm veya 40mm Otomatik Top (Çift Beslemeli)
35 mm Otomatik Top (Çift Beslemeli)
30mm/40mm Hazır Mühimmat /250 Adet Mühimmat
35 mm Hazır Mühimmat/100 Adet Mühimmat
Atım Hızı
200 atım/dk, Tam Otomatik / 3 Darbe / Tek Atım
İkincil Silah
Tip / Kalibre
7.62 mm Mk52 Elektrik Tahhrikli Makineli Tüfek
veya 7.62mm
Hazır Mühimmat 750
Silah/Kule Tahrik Sistemi
Tip Elektrikli, Çift Eksen Stabilizasyon Sistemi
Yan Eksen    360° Sürekli
Yükseliş Ekseni +45° ila -100°
Azami Hız >60°/saniye, Yan ve Yükseliş Ekseninde
Takip Hızı 0.3 milyem/saniye
Hareket Sınırları    Otomatik ve Programlanabilir
Görüş Sistemi
Nişancı Görüş Sistemi

Bağımsız, İki-eksen Stabilize
Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera
Gündüz Kamerası 6/10km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü
Komutan Görüş Sistemi
• Bağımsız, İki-eksen Stabilize
Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera
Gündüz Kamerası
6/10km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü
Atış Kontrol Sistemi
Otomatik Hedef Takibi
Mevcut
Atış Kontrol Bilgisayarı
Otomatik Yükseliş ve Önleme Açısı Hesaplama
Boyutlar ve Ağırlık
Kule Ağırlığı
< 2.600 kg
Halka Dişli Çapı 1.4 m
Silahlı Dönüş Yarıçapı 3580 mm
Genişlik 2350 mm
Yükseklik 660 mm
Balistik Koruma STANAG 4569
Sis Havanları Standart, 8 x 76 mm veya 80 mm
 
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #16 : 09 Eylül 2018, Pazar - 21:44 »
TEBER-30 İKİ KİŞİLİK KULE

TEBER-30 İki Kişilik Kule, tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebilen orta kalibre bir kule olup, iki ayrı konfigürasyonda sunulmaktadır. İki kişilik konvansiyonel konfigürasyonda, komutan ve nişancı kule sepeti içerisinde konumlandırılmaktadır.

Araç komutanının, araç içerisinde görevini sürdürdüğü durumlarda iki kişilik kule tipinin genellikle daha avantajlı olduğu değerlendirilmektedir. İnsanlı kulelerde, kulenin yüksekliği ve ağırlığı dezavantaj olarak değerlendirilse de; durumsal farkındalık, ateş gücü etkinliği ve muharebe sahasının etkin kontrolü göz önünde bulundurulduğunda, iki kişilik kuleler araç komutanına önemli avantaj sağlamaktadır. İki kişilik kulelerde, nişancı ve komutan arasındaki iletişim daha etkin olarak sağlandığından, komutan nişancıyı daha doğru ve daha etkin bir şekilde yönlendirebilmektedir. TEBER-30 İki Kişilik Kule; tahrik sistemi, atış kontrol, bekâ ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırmakta, üzerindeki algılayıcılar ve diğer elektronik sistemler sayesinde gece/gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında görev yapabilmektedir. Hem nişancı hem de komutan, kulenin tüm fonksiyonları kontrol edebilmektedir. Ayrıca, elle yedekleme sistemi sayesinde, nişancı acil durumlarda yan ve yükseliş ekseninde kuleyi yönlendirebilmekte ve silahları ateşleyebilmektedir.

Kule, ana silah olarak dakikada 200 atım hızına sahip, 30mm kalibrede Mk44 çift beslemeli otomatik top ve toplamda 300 adet atı- şa hazır mühimmat ile teçhiz edilmiştir. Kulede yer alan çift bölmeli mühimmat kutusuna yüklenen ve buradan silaha beslenen iki farklı tip mühimmat farklı tipteki hedeflerin etkisiz hale getirilebilmesini sağlamaktadır. Ana silahta; öncelikle yüksek infilaklı, zırh delici veya programlanabilir havada infilaklı tip mühimmat olmak üzere değişik tipteki mühimmatlar kullanılabilmektedir. Özellikle programlanabilir tip mühimmat, sütre gerisindeki hedeflerin etkin şekilde ateş altına alınabilmesini sağlamaktadır. 30mm otomatik top ve eş eksenli makineli tüfek, mürettebata birçok farklı hedefi etkin şekilde ateş altına alma yeteneğini sağlamaktadır.TEBER-30 İki Kişilik Kulede, “SuperShot 40mm (40x180mm)” mühimmat da kullanılabilmektedir. Bu sayede silah 40mm kalibreye dönüştürüldüğünde, kule mühimmat kutusunun ve mermi yollarının 30 mm ile aynı tutulabilmesi önemli bir avantaj sağlamakta ve aynı sayıda mühimmatla daha etkili bir ateş gücü elde edilebilmektedir. İkincil silah donanımı ise Mk52 veya 7.62mm makineli tüfek ile 1000 adet atışa hazır mühimmattan oluşmaktadır. 7.62mm elektrik tahrikli makineli tüfeğin en önemli avantajları, ateşlenmemiş mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılarak silahın tutukluk yapmasının önlenmesi ve atış sonrası ortaya çıkan zehirli barut gazının yüksek oranda azalmasıdır

Kulenin her iki tarafında öne doğru bakan dörder adet 76 mm sis havanı bulunmaktadır. Kullanıcının talebi doğrultusunda farklı kalibredeki havanlarla değiştirilebilmektedir. Kule elektrikli tahrik sistemine ve hareket halinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine sahiptir. Kule, minimum 60°/saniye hıza sahip olacak şekilde, yan eksende 360° sınırsız dönebilme yeteneğine ve -10° ile +45° arasında silah yükseliş açısı yeteneğine sahiptir. TEBER-30 İki Kişilik Kule, iki eksen stabilize bağımsız görüş sistemi ve kule içerisinde yer alan atış kontrol sistemi sayesinde ileri düzey atış kontrol yeteneğine sahiptir. Sabit ve hareketli hedefler için otomatik hesaplanan yükseliş ve önleme açıları ateşlenen ilk mühimmatın isabet oranını arttırmakta ve mühimmatın daha etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlamaktadır. İki eksen stabilize görüş sistemi, uzun veya orta dalga termal kamera, geniş ve dar açılı gündüz kamera ve lazer mesafe ölçücüden oluşmaktadır. Otomatik hedef takip sistemi, görüş sistemine entegre edilmiştir. TEBER-30 İki Kişilik Kule ayrıca termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçücüden oluşan, iki eksen stabilize 3600 panoramik komutan görüş sistemine ve avcı/vurucu kabiliyetine sahiptir.

Kulede yer alan bağımsız güç kaynağı ve kullanıcı tarafından konfigüre edilebilen akıllı güç dağıtım sistemi sayesinde acil durumlarda araç akülerinden bağımsız olarak; kule tahrik sistemi, silah ateşleme sistemi ve görüş sistemleri elektronik olarak bir süre daha kullanılabilmektedir. TEBER-30 İki Kişilik Kule’nin gövdesi kaynaklı alüminyum zırha ilaveten kompozit ve çelik zırhtan oluşmakta ve STANAG 4569 standardının öngördüğü düzeye kadar balistik koruma sağlamaktadır.

Göreve Özgü Özellikler
Tekerlekli ve Paletli Zırhlı Araç Entegrasyonu için Uygun Muharebe Sahası Tehditlerine Karşı Yüksek Etkinlik
Avcı/Vurucu Yeteneği
Üstün Atış Kontrol Sistemine Sahip Bağımsız Stabilize Görüş Sistemleri
Otomatik Hedef Takibi
Zırh Koruması
Komutan ve Nişancı İçin Arttırılmış Durumsal Farkındalık
Ana Silah ve Yardımcı Silah İçin Yüksek Mühimmat Kapasitesi
Akıllı Güç Dağıtım Sistemi

Teknik Özellikler
Ana Silah
Tip / Kalibre

30/40 mm Mk44 Otomatik Top (Çift Beslemeli)
30mm/40mm Hazır Mühimmat 300
Atım Hızı    200 atım/dk, Tam Otomatik / 3 Darbe / Tek Atım
İkincil Silah
Tip / Kalibre

7.62mm Mk52 Elektrik Tahrikli Makineli Tüfek veya 7.62 mm Makineli Tüfek
Hazır Mühimmat 1000
Silah / Kule Tahrik Sistemi
Tip
Elektrikli, Çift Eksen Stabilizasyon Sistemi
Yan Eksen 3600 Sürekli ve Elle Yedeklemeli
Yükseliş Ekseni +450 ila -100, Elle Yedeklemeli
Azami Hız  >600/saniye, Yan ve Yükseliş Ekseninde
Takip Hızı 0.3 milyem/saniye
Hareket Sınırları   Otomatik ve Programlanabilir
Görüş Sistemi
Nişancı Görüş Sistemi
Bağımsız, İki-eksen Stabilize
Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera
Gündüz Kamerası 10km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü
Komutan Görüş Sistemi
Bağımsız, İki-eksen Stabilize
Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera
Gündüz Kamerası 10km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü
Yedek Görüş Sistemi Nişancı ve Komutanın Kullanımına Uygun Direk
Optik Görüş Sistemi
Atış Kontrol Sistemi
Otomatik Hedef Takibi
Mevcut
Atış Kontrol Bilgisayarı
Otomatik Yükseliş ve Önleme Açısı Hesaplama
Atış Kontrol Sistemi
Kule Ağırlığı <3.850kg
Halka Dişli Çapı 1.6 m
Silah Dönüş Yarıçapı   3420 mm
Genişlik   2280 mm
Yükseklik   700 mm
Balistik Koruma STANAG 4569
Sis Havanları Standart, 8 x 76 mm veya 80 mm
 


 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #17 : 09 Eylül 2018, Pazar - 21:56 »
SABER-25

SABER-25, lastik tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebilen, tek kişilik, orta kalibre ve elektrik tahrikli bir kuledir. SABER-25 kulesi, kule tahrik sistemi, atış kontrol, bekâ ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırmaktadır. Küçük boyut ve düşük ağırlık gibi özellikleri, SABER-25 kulesini, farklı tiplerdeki zırhlı araçlar için tercih sebebi yapmaktadırKule; ana silah olarak, M242 25 mm çift beslemeli otomatik top ile teç- hiz edilmiştir. Kulede ana silah için 240 adet 25 mm ateşlemeye hazır mühimmat bulunmaktadır. SABER-25 kulesi ana silaha ilave olarak bir adet 7.62 mm makineli tüfeğe sahiptir. Makineli tüfek için kulede 600 adet ateşlemeye hazır mühimmat bulunmaktadır. Nişancı görüş ve atış kontrol sistemi, 3. nesil termal kamera, büyütme yeteneğine sahip gündüz görüş, lazer mesafe bulucu gibi sistemleri içermektedir ve otomatik balistik hesaplama yeteneğine sahiptir.

Elektrikli namlu ve kule tahrik sistemi, hareket halinde yüksek atış hassasiyetini sağlayan, iki eksenli stabilizasyona sahiptir.

SABER-25 Teknik Özellikler
Ana Silah 25 mm M242 İkinci Nesil Çift Beslemeli Otomatik Top
Hazır Mühimmat 150 Tahrip / 90 Zırh Delici Toplamda 240 Adet Mühimmat
Atım Hızı200 atım/dk Tam Otomatik/3-5-10 Darbe/Tek Atım
Yardımcı Silah 7.62 mm Makineli Tüfek
Hazır Mühimmat  600 adet
Namlu Kule Takat Sistemi
Tip
Elektrik Tahrikli ve İki Eksen Stabilizasyonlu
Yan Eksen    nx360°, Sürekli ve Elle Yedeklemeli
Yükseliş Ekseni   +48° to -8°, Elle Yedeklemeli
Azami Hız   > 600/sn, Yan ve Yükseliş Ekseninde
Takip Hızı   0.3 milyem/sn
Hareket Sınırları Otomatik ve Programlanabilir
Nişancı Görüş Sistemi
8-12 μm veya 3-5 μm Soğutmalı Termal Kamera
Büyütmeli Optik Nişangah
Lazer Mesafe Bulucu
8.000 m Menzil
Balistik Hesaplama
Otomatik Yükseliş Açısı Hesaplama
Periskoplar2 Adet
Boyut ve Ağırlık
Muharebe Ağırlığı
1.800 kg
Halka Dişli Çapı 1 m
Silahlı Dönüş Çapı 2.600 mm
Genişlik 1.600 mm
Yükseklik 610 mm
Balistik Koruma STANAG 4569
Sis Havanları Standart, 8 Adet 66 mm veya 76 mm

 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #18 : 09 Eylül 2018, Pazar - 22:03 »
UKTK Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi

Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK), tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebilmektedir. Kule, Kornet veya Mızrak tanksavar füzelerinin kullanımına göre iki ayrı konfigürasyonda sunulmaktadır. Tanksavar Uzaktan Komutalı Kule sayesinde; nişancı, araç içerisinde balistik koruma altında kontrol konsolu vasıtasıyla gözetleme, hedef tespit, teşhis, tanıma, hedefe kilitlenme ve füze güdüm fonksiyonlarını yerine getirebilmektedir.

UKTK sistemi, Kornet ve Mızrak füzelerinin maksimum etkili menzilinde, taşıyıcı zırhlı platform üzerinde etkin şekilde kullanılabilmesini sağlamaktadır. Sistem modüler mimarisi sayesinde, farklı tanksavar silahlarının kolay şekilde entegre edilebilmesine olanak sağlamaktadır.Geleneksel silah kulelerinin aksine, uzaktan komutalı kulelerde herhangi bir sepet yapısı bulunmadığından sistem tamamen araç tavanının üzerinde yer almakta ve araç içerisine herhangi bir girişim söz konusu olmamaktadır. Bu sayede, araç içi kullanılabilir hacim artmaktadır

Kule; tahrik sistemi, atış kontrol, bekâ ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırmakta, üzerindeki elektro-optik görüş sistemi sayesinde gece/gündüz, her türlü hava şartında görev yapabilmektedir. Kompakt boyutları ve düşük ağırlığı sayesinde bir çok farklı tipteki zırhlı araca entegre edilebilmektedir.

Kule, ana silah olarak iki adet KORNET-E veya iki adet MIZRAK-O fü- zesi ile teçhiz edilebilmektedir. Füzelerle beraber bir adet eş eksenli 7.62 mm makineli tüfek, ikincil silah olarak kulenin ateş gücünü artırmakta ve görev alanını genişletmektedir.

İkincil silahın; kurma, tetik düşürme, ateşlenmemiş mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılması gibi fonksiyonları araç içinden otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Kule, elektrikli tahrik sistemine ve hareket halinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine sahiptir. Kule, en az 60 derece/saniye hıza sahip olacak şekilde, yan eksende 360 derece sınırsız dönebilme yeteneğine ve -25° ile +25° derece arasında yükseliş açısı yeteneğine sahiptir

Kule, en az 60 derece/saniye hıza sahip olacak şekilde, yan eksende 360 derece sınırsız dönebilme yeteneğine ve -25° ile +25° derece arasında yükseliş açısı yeteneğine sahiptir. Tanksavar Uzaktan Komutalı Kule; termal kamera, gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe ölçerden oluşan, iki eksen stabilize görüş sistemi ve kule içerisinde yer alan atış kontrol sistemi sayesinde ileri düzey atış kontrol yeteneğine sahiptir.

Tanksavar Uzaktan Komutalı Kule; termal kamera, gündüz görüş kamerası ve lazer mesafe ölçerden oluşan, iki eksen stabilize görüş sistemi ve kule içerisinde yer alan atış kontrol sistemi sayesinde ileri düzey atış kontrol yeteneğine sahiptir. Sabit ve hareketli hedefler için otomatik hesaplanan yükseliş ve önleme açıları mühimmatın daha etkin bir şekilde kullanılabilmesini sağlamaktadır.

Kulede yer alan bağımsız güç kaynağı ve akıllı güç dağıtım sistemi sayesinde acil durumlarda araç akülerinden bağımsız olmak üzere kule tahrik sistemi, silah ateşleme sistemi ve görüş sistemleri elektronik olarak bir süre daha kullanılabilmektedir

Göreve Özgü Özellikler
Tekerlekli ve Paletli Zırhlı Araç Entegrasyonu için Uygun
Muharebe Sahası Tehditlerine Karşı Yüksek Etkinlik
Üstün Atış Kontrol Sistemine Sahip Stabilize Görüş Sistemi
Zırh Koruması
Düşük Ağırlık
Düşük Siluet
Akıllı Güç Dağıtım Sistemi

Teknik Özellikler
Ana Silah
KORNET-E Tanksavar Füzesi (2 adet) veya
MIZRAK-O Tanksavar Füzesi (2 adet)
İkincil Silah
Tip / Kalibre
7.62 mm Makineli Tüfek
Hazır Mühimmat 500 Adet
Silah / Kule Tahrik Sistemi
Tip
Elektrikli, Çift Eksen Stabilizasyon Sistemi
Yan Eksen 3600 Sürekli
Yükseliş Ekseni -25° ila +25°
Azami Hız >60°/saniye, Yan ve Yükseliş Ekseninde
Takip Hızı 0.3 milyem/saniye
Hareket Sınırları   Otomatik ve Programlanabilir
Görüş Sistemi
Nişancı Görüş Sistemi

Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera
Gündüz Kamerası 10km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü


 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: FNSS
« Yanıtla #19 : 09 Eylül 2018, Pazar - 22:12 »
FNSS 11. Model Araç Yarışması SonuçlandıFNSS Askeri Kara Araçları "11. Plastic Battle" sonuçlandı. FNSS Gölbaşı tesislerinde 8-9 Eylül tarihlerinde düzenlenen yarışmada on kategoride amatör ve ustalar yaraştı. Yurt dışından yabancı katılımcıların yarıştığı yarışmada ödül töreninden sonra FNSS üretimi zırhlı araçlar yarışmacılara özel gösteri gerçekleştirdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/fnss-11-model-arac-yarismasi-sonuclandi/6993/1