22 Ocak 2020, Çarşamba - 20:52

Gönderen Konu: Çevik Kuvvet  (Okunma sayısı 822 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Çevik Kuvvet
« : 27 Ağustos 2018, Pazartesi - 01:41 »
Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri; 1965 yılında Toplum Polisi olarak Adana, İstanbul, Ankara, Zonguldak ve İzmir'de kurulmuş daha sonra Emniyet Teşkilatı Kanunu'nun 2696 sayılı yazısı gereğince 10.01.1983 tarihinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlükleri'ne dönüştürülmüştür. Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, 1965'te Toplum Zabıta Müdürlüğü olarak kurulmuş, Hizmet alanında sonradan yapılan ek hizmet binalarıyla ve sosyal alan üniteleri ile birlikte Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne dönüştürülmüştür.Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün en aktif ve dinamik gücü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz kanunlar çerçevesinde yapılan toplantı, gösteri ve yürüyüşlerde düzeni sağlaması, her türlü basın açıklaması, miting, açık-kapalı yer toplantıları, duruşma, yıkım, sportif faaliyetlerde katılımcıların korunması ve gerektiğinde toplumsal olaylara müdahale etmesi amacıyla Emniyet Teşkilatı bünyesinde oluşturulan özel bir polis birimidir.

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü diğer polis birimlerinden farklı olarak görev yaptığından dolayı teçhizatları da değişiklik göstermektedir. İfa edilen görevlerin durumuna göre Çevik Kuvvet Birimleri kask, kalkan, robocop, cop, fn 303 savunma tüfeği, göz yaşartıcı gazlar ve gaz maskelerini kullanmaya yetkilidir. Ayrıca toplumsal olaylarda olayın mahiyetine göre TOMA (toplumsal olaylara müdahale aracı) Panzer ve Shortland zırhlı araçları kullanılmaktadır.
Şube Müdürlüğü bünyesinde çalışan personel için belirli yaş sınırları öngörülmüş olup ortalama yaş diğer birimlere göre daha düşüktür. Belirli bir hizmet süresi olup dinamik ve aktif personel döngüsü sağlanmaktadır.Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüz Birlik Amirlikleri, Özel Tim Birlik Amirliği, Atlı Polis Grup Amirliği ve Kem Kısım Amirliği olarak hizmet vermektedir. Birliklerimiz; Eğitim Birliği, Nöbet Birliği, İzinli Birlik, Destek Birliği ve Gece Birliği olacak şekilde çalışma döngüsünü tamamlar.

Atlı Polis Grup Amirliği

Atlı Polis Grup Amirliğinin kuruluş amacı; toplumsal olaylara müdahale ve caydırıcılık esas teşkil etmektir. Bu amaç doğrultusunda binici ve atların eğitimi devam etmektedir. Atlı Polis Toplumsal Olayların yanı sıra Futbol maçlarında da etkili olarak kullanılmakta, Motorlu taşıtların girmesinin mümkün olmadığı yerlerde, milli parklar ve kırsal alanlarda önleyici zabıta hizmetini yürütmek ve zaman zaman yoğun meydanlarda devriye görevi yapmaktadırlarKöpek Eğitim Merkezi

Köpek Eğitim Merkezi, Özel Tim Amirliği'ne bağlı olarak görev yapmaktadır. KEM Kısım Amirliğindeki kullanılan köpeklerin branş özelliği asayiş ve devriye üzerinedir. Kem eğitim metotları; temel itaat, ileri itaat ve saldırganlık eğitimi olarak verilmektedir. Toplumsal olayların yanı sıra Futbol maçlarında da köpeklerden etkili bir şekilde istifade edilmektedir.http://www.ankara.pol.tr/sayfalar/subeler_cevikkuvvet.aspx
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: Çevik Kuvvet
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2018, Pazartesi - 01:45 »
Çevik Kuvvete Katmerciler takviyesiEmniyet Genel Müdürlüğü ile Katmerciler firmasının ortaklaşa geliştirdiği Uzaktan Kontrollü Çok Namlulu Gaz Atar Sisteminin ilk test atışları gerçekleştirildi.

Çevik Kuvvet ekiplerinin toplumsal olaylara karşı gerçekleştirdiği müdahalede etkinliğini artırmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Katmerciler’in geliştirdiği, 4×4 Zırhlı Personel Taşıyıcı KHAN üzerine entegre edilen Uzaktan Kontrollü Çok Namlulu Gaz Atar Sistemi ile Emniyet Genel Müdürlüğü yetkililerinin gözetiminde gerçekleştirilen testlerde istenilen kriterler başarıyla yerine getirildi.İlk kez IDEF 2017 fuarında tanıtılan sistemin her birinde 38 mm yada 40 mm çapında bir gaz fişeği atabilen 52 adet namlusu bulunuyor. 13 namlu bulunan 4 adet kartuştan oluşan sistem ile tekli veya çoklu atış yapılabiliyor. Gaz kapsüllerine bağlı olarak 200 ile 300 metre menzili olan sistem, yatay eksende 360 derece, dikey eksende ise -10 ila +70 derece aralığında dönebiliyor.

170 kg ağırlığındaki sistemde 5.56 mm makinalı tüfek de yer alıyor. Hem araç içi hem de dışarıdan kontrol edilebilen Gaz Atar Sisteminde 30x optik / 12x dijital büyütme ve video kayıt özelliğine sahip gündüz ve gece görüş kameraları, lazer mesafe tespit sistemi, Coğrafi konumlama ve hedefleme sistemi de bulunuyor.http://defenceandtechnology.com/2018/08/27/cevik-kuvvete-katmerciler-takviyesi/