21 Ocak 2020, Salı - 13:54

Gönderen Konu: SAHA İstanbul (Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)  (Okunma sayısı 2018 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
SAHA İstanbul (Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 02:03 »
Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği

Kuzey Marmara Bölgesinde üretim yapan yerli ve milli firmalarımızı, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üretim yapmaya teşvik etmek üzere, bilgilendirme, projelerden haberdar etme, projeler etrafında kümeleme, ana yüklenicilerle birlikte çalışma ortamı sağlama, üniversitelerimizle sanayininin senkronize çalışmasını sağlama, devlet desteklerini projelere teksif etme, ülkede olmayan ve fakat mutlaka olması gereken üretim yeteneklerini ülkeye kazandırma, yurtdışı pazar arayışına kollektif destek verme gibi pek çok işlevi yerine getirmek üzere faaliyet göstermektedir.

https://sahaistanbul.org.tr/
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2018, Çarşamba - 04:26 Gönderen: Caner Çetin »
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 02:06 »
BİZ KİMİZ?

Sanayimizin, Savunma, Havacılık ve Uzay sektörlerinde verimliliğinin yükseltilerek, rekabet edebilirliğinin artırılması için, konuya odaklı çalışan, nitelikli işgücüne sahip, güç birliği ile ileri teknoloji ürünler üretebilen, bunları uluslararası arenada satabilen, ulusal ve bölgesel girişimler ile, bunları destekleyecek yapılara, şiddetle ihtiyacı vardır.

Türkiye’nin milli gelirinin yarısını üreten İstanbul Sanayisinin, Katma Değeri yüksek, teknolojik ürünler üretmesi amacı ile, Edirne’den başlayarak, Tekirdağ, İstanbul, İzmit, Yalova, Adapazarı ve Düzce’ye uzanan Kuzey Marmara koridorunda faaliyet gösteren 65.000 sanayici firmamızın gücünü, kümelenerek, ortak bir sinerji yakalanması hedefi doğrultusunda, 2015 yılı Mart ayı içinde, 27 kurucu üyenin girişimleri ile SAHA İstanbul ~ Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği kurulmuştur. Küme merkez olarak Pendik’te bulunan Teknopark İstanbul’u seçmiştir. Avrupa yakası ve Trakya bölgesindeki faaliyetlerini koordine etmek üzere DESB Deliklikaya Sanayi Bölgesi’nde irtibat ofisini açmıştır.

Savunma Sanayiinin her dalında, havacılık ve uzay sanayiinde firmalarımızı yönlendirmek, bilgilendirmek ve onlara rehberlik etmek suretiyle kümelenmeler oluşturmak, böylece milli üretim yetenek ve kapasitemizi artırma idealinden hareket etmektedir.

MİSYONUMUZ

*Bölgede mevcut potansiyeli kullanarak yüksek teknolojik ürün geliştirmek ve üretmek için bölge firmaları arasında işbirliği oluşturarak sinerji yaratmak.
*Özellikli alanlar ya da ürünler geliştirmek sureti ile, Dünya Markaları ortaya çıkarmak, küresel rekabet avantajı oluşturmak.
*Milli projelerde yerli katkı oranını arttırmak.
*Kamu, özel ve uluslararası ihalelerde güç birliği yapmak.
*Üyelerin, Kamu kurumları, Üniversiteler, Araştırma Kurumları, STK’lar, Kalkınma Ajansları ve uluslararası destek merkezleri ile arasındaki işbirliğini tesisi etmek, geliştirmek.
*Uluslararası akreditasyonu olan Test ve Belgelendirme Merkezleri kurmak ve işletmek.
*Ortak hukuk ve sınai mülkiyet hakları hizmetleri yürütmek.
*Sektörel Envanter çıkarmak, detaylı veri tabanı ve network oluşturmak.
*Ulusal/Uluslararası fuarlara katılmak, fuar düzenlemek.
*Aynı alanda faaliyet gösteren Ulusal/Uluslararası Dernek ya da Kurumlara Üye olmak, bunlarla ortak faaliyetler gerçekleştirmek.
*Savunma, Havacılık ve Uzay meslek okulları kurulmasına katkı sağlamak.
*Bilgi, teknoloji ve yenileşim ruhu ile donatılmış, girişimci ruhlu araştırmacılar yetiştirmek
*Savunma, Havacılık ve Uzay Sektöründe Cihaz/Malzeme ve Teknolojileri Üreticilerinin; üretimde tanıtım, pazarlama ve markalaşma alanlarını içine alan tüm destek olmak.

SAHA İstanbul olarak, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak amacı ile, hem imal ettirecek kurumları hem de sanayicilerimizi milli üretim ve yazılıma yönlendirecek, devletimizin yerli sanayini geliştirme hedeflerinde yardımcı olacak bir eko sistem kurmuş olacağız.

https://sahaistanbul.org.tr/biz-kimiz/
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2018, Çarşamba - 02:16 »
Saha İstanbul'dan açıklamaSavunma, havacılık ve uzay projeleri için alt ana sistem, bileşen, teknoloji ve hizmetler geliştiren, 302 firma, 11 üniversite, 5 Teknopark’ın bir araya gelerek oluşturduğu Savunma ve Havacılık Kümelenmesi SAHA İstanbul, son günlerde yaşanan olaylar ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada “Yakın dönemdeki tüm saldırılar gibi dolara yapılan alçak saldırılar da bizleri istikametimize yürümekten alıkoyamaycaktır.Türkiye’yi kendi savunma sanayi araçlarıyla ile bölgesel ve küresel ölçekte kilit ülke yapma gayretlerimizde hız kesmeyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

İşte o açıklamanın tam metni;http://www.kokpit.aero/saha-istanbul-dolar-aciklamasi
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #7 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:06 »


Yerli savunma ‘SAHA’ya çıkıyor

Savunma, havacılık, denizcilik ve uzay endüstrisine yönelik üretim yapan, stratejik öneme sahip sistem ve teknolojiler geliştiren yüzlerde firma, 13 -15 Eylül arasında SAHA EXPO Fuarı’nda buluşuyor

Baykar, Aselsan, TAİ, Roketsan, BMC Power, Kale Grubu, Roketsen, Havelsan, TAİS, Turkish Technic, Akım Metal ve Altınay Robotik gibi dev firmaların yanı sıra orta ve küçük ölçekteki üreticilerin de yer alacağı SAHA EXPO 2018 ile yerli üretimde yeni bir dönem başlayacak. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar katılımcı firma profiliyle, ulusal ve uluslararası ziyaretçileriyle, ihracata yönelik uluslararası ilişkilerin kurulacağı ikili iş görüşmeleriyle, fuar sırasında düzenlenecek konferanslar ile SAHA EXPO Fuarı’nın, savunma sanayiinde millileşmesinde ihtiyaç duyulan önemli bir boşluğu dolduracağını ifade etti. Ukrayna, Bangladeş, Libya, Ürdün, Sudan, Malezya, Belarus, Kazakistan, Hindistan, İtalya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Endonezya’dan savunma, havacılık, denizcilik ve bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkilileri, parlamento mensupları, ordu üyeleri fuara katılacak.

SAHA EXPO 2018 sırasında paneller düzenlenecek. Fuarın ilk günü gerçekleştirilecek, “Teknolojik Dönüşüm” panelinde savunma, havacılık ve uzay sanayiinde geleceğin teknolojileri “Nasıl Başardılar?” panelinde SAHA İstanbul üyesi firmaların ilham veren başarı hikayeleri anlatılacak. “Üretilmeyeni Üretebilmek” konulu panelde milli kritik ürünleri nasıl bir ekosistemle üretir hale gelebileceği konuşulacak. “Sektörel tedarik modeli ve teşvikler” panelinde teşvik sistemleri, finans ve tedarik modelini daha etkin kılmanın yolları, “Test ve Sertifikasyon” panelinde ise gerekli kalifikasyon ve sertifikasyonlar için yapılması gerekenler konunun uzmanları tarafından anlatılacak.

http://www.kokpit.aero/saha-yerli-savunma
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #8 : 14 Eylül 2018, Cuma - 00:08 »
Yerli silahlar SAHA EXPO 2018 Fuarı'nda görücüye çıktı

Yerli savunma sanayisinde geliştirilen en son teknolojilerin, sistemlerin ve ürünlerin yer alacağı SAHA EXPO 2018 Fuarı başladı.SAHA EXPO Savunma, Havacılık, Uzay Sanayii Fuarı, İstanbul Fuar Merkezi'nde başladı..SAHA EXPO2018'de Baykar, ASELSAN, TAİ, Roketsan, BMC Power, Kale Grubu, Roketsen, Havelsan, TAİS, Turkish Technic, BMC Power, Akım Metal ve Altınay Robotik gibi dev firmaların yanı sıra orta ve küçük ölçekteki üreticiler de kendilerini tanıtma fırsatı buluyor..Bugüne kadar dünyada üretilen en ilgi çekici ürünlerden biri olan yanmaz özelliğe sahip aerojeli dünyada üreten 4 firmadan biri olan Yalteksan, ürününü ilk kez SAHA EXPO'da tanıtacak..İlk olarak NASA tarafından geliştirilip piyasaya sunulan, savunma ve havacılık sektörü için çok önem taşıyan ileri teknoloji ürünü aerojel bugüne kadar dünyada sadece 3 firma tarafından üretilebiliyordu..İlk kez SAHA EXPO'da tanıtımını gerçekleştirecek Yalteksan ile artık Türkiye de aerojel üretilebilen ülkeler arasında yer alıyor..Dünyanın en hafif ve yoğunluğu en düşük katı cismi olan aerojelin yüzde 99,8'i havadan oluşuyor ve bin 300 derece ısıya kadar dayanabiliyor..Yanmaz ve hava geçirgen olması nano ölçekteki yüksek gözenekli yapısı ve birçok ileri özellikleri ile çok sayıda endüstriyel uygulamalardan kullanılabilen aerojel kullanıldığı ürünleri rakipsiz hale getiriyor..SAHA EXPO Fuarı 15 Eylül'e kadar sürecek..

https://www.ahaber.com.tr/galeri/teknoloji/yerli-silahlar-saha-expo-2018-fuarinda-gorucuye-cikti
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #9 : 14 Eylül 2018, Cuma - 00:16 »
Türkiye'den göğsümüzü kabartacak başarı

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, "T625 Genel Maksat Helikopteri'miz Allah'a şükür ayın 6’sında emniyetli bir şekilde uçtu. 625'i uçurduğumuz zaman Türkiye, kendi imkanlarıyla helikopter tasarımını yapıp bunu uçurabilen 7’nci ülke oldu." dedi.Türk savunma sanayisine katkı veren ve bu alanda sorumluluk üstlenmek isteyen firmalar, bu yıl ilk kez düzenlenen SAHA EXPO 2018 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda buluştu.

SAHA İstanbul tarafından İstanbul Fuar Merkezi'nde organize edilen ve açılışı bugün yapılan SAHA EXPO'nun, 2 yılda bir gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Moderatörlüğünü Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar'ın yaptığı "Teknolojik Dönüşüm" başlıklı panelde konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, havacılık sektörünü değerlendirdi.

Kotil, "T625 Genel Maksat Helikopteri'miz Allah'a şükür ayın 6'sında emniyetli bir şekilde uçtu. 625'i uçurduğumuz zaman Türkiye, kendi imkanlarıyla helikopter tasarımını yapıp bunu uçurabilen 7'nci ülke oldu. Güney Kore bile kendi uçuramadı, Hindistan bile kendi uçuramadı. Diğer şirketlerden teknik destek aldı." diye konuştu.

Türkiye'nin nitelikli insan kaynağı yetiştirmesinin bir zorunluluk olduğunu ifade eden Kotil, büyük projelerin başarıya ulaşması ve bu başarıların sürdürülebilir olması için yetişmiş insan kaynağının hayati önem taşıdığını vurguladı.

Helikopter üretimi konusunda önemli mesafe katettiklerini belirten Kotil, Türkiye'nin helikopter pazarında yüzde 2 pay almasının hedeflendiğini kaydetti.

Kotil, TUSAŞ'ın bu yıl 2 milyar dolar gelir elde edeceğini, sadece bir helikopterden 300 milyon dolar elde edileceğini bildirdi.

625 Helikopteri proje ekibinin çok azimli ve başarılı bir ekip olduğunu ifade eden Kotil, bu ekibin; 625'in çalışma takvimi, uçuş ve test tarihlerini yansıttıkları bir takvim bastırdıklarını, uçuş başarıyla gerçekleşince bunu kendilerine gösterdiklerini anlattı.

"TÜRKİYE'NİN TASARLAMASI GEREKİYOR"

Temel Kotil, TUSAŞ bünyesindeki Uçak Yapısal Genel Müdürlüğü'nün hem iç piyasaya hem de dış piyasaya çalıştığını belirterek, "İçeri aşağı yukarı 150-200 milyon dolar bir iş yapıyor, dışarıya 500 milyon dolarlık iş yapıyor. Boeing, Airbus, Lockheed Martin, hepsine… Diyorum ki Genel Müdür Yardımcısı Naki Bey'e, 'Sen o zaman dışarıya çalışmasan, içeri çalışsan 500 milyon 5 milyar yapıyor.' Çünkü konsolide ediyoruz. Yani Türkiye'nin tasarlaması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Türkiye'de devletin havacılık sanayisine desteğini memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren Kotil, "TUSAŞ'ın 2 milyar dolarlık yıllık gelirinin yaklaşık 3'te birinden fazlası Savunma Sanayii Başkanlığı'nın verdiği prototip geliştirme parası… Diğer 1 bölü 3'ü ticari, diğer 1 bölü 3'ü de yaptığımız ürünlerden, ATAK'tan elde ettiklerimiz... Projede bir eksiğimiz yok TUSAŞ olarak... Ancak bizim insan kaynağına ihtiyacımız var." dedi.

Geçmişte havacılık alanında bilim adamlarının yalvarmalarına rağmen Ankara'daki uçak fabrikasının kapatıldığını anımsatan Kotil, bu dönemlerin geride kaldığını, şimdi proje geliştirmek için devletin desteğinin arkalarında olduğunu söyledi.

"LOCKHEED MARTİN 46 MİLYAR DOLAR CİRO YAPIYOR, 50 BİN MÜHENDİSİ VAR"

TUSAŞ Genel Müdürü Kotil, TUSAŞ'ın altyapısını geliştirmek için 10 bin çekirdekli bilgisayar aldıklarını belirterek, ikinciyi de alma kararı verdiklerini bildirdi.

TUSAŞ'ın 2 bin 500 mühendisi bulunduğunu aktaran Kotil, şöyle devam etti:

"Yaklaşık bin tane 2 yılda ben ekleyebildim üzerine... Bu yıl 750 alıyoruz, geçen sene 450 aldık, seneye bin alacağız. 10 bin mühendis sayısına çıkmak istiyoruz. Çünkü bu projeleri teslim edebilmemiz için buna ihtiyacımız var. 10 bin mühendis belki çok geliyor size ama Lockheed Martin 46 milyar dolar ciro yapıyor, 50 bin mühendisi var. Genel müdür yardımcısı söyledi. Dedim 'ne yapıyorsun, boş mu duruyorlar?' Diyor ki, 'Amerika hükümeti destekliyor. Çünkü ihtiyacı olduğu zaman el altındayız.'

Dolayısıyla benim gördüğüm ilim, en önemli konu başlığımız. İlimden başlayan bir taban oluşturarak büyük hacimlere çıkabiliriz. Türkiye'nin küresel havacılıkta oyuncu olması için gereken mühendis sayısı neyse benim görevim onu bulup yetiştirmek ve yetiştiriyoruz."

"REKABET ÖNCESİ İŞ BİRLİĞİNİ SÖYLÜYORUZ AMA YETERİNCE YAPAMIYORUZ"

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da bilginin üretimi ve bilginin kim tarafından üretileceği konusunun Türk savunma ve havacılık sektörleri için en büyük sorular olduğunu belirterek, "Türkiye, savunma sanayindeki yerlilik oranını yüzde 24'ten yüzde 65 seviyesine çıkarmayı başardı. Bunu tüm sektörlere yaymanın yollarını aramalıyız." dedi.

Katma değerli üretim yapan şirketlerin iş birliklerini ve iletişimi artırması gerektiğini vurgulayan Mandal, "Biz teknoloji üreten bir ülke olduk, olacağız. Bunun için öz değerlendirme yapmalıyız, iletişimi ve iş birliklerini doğru kurgulamalıyız. Elbette ki insan kaynağımızı da geliştirmeliyiz. Maalesef rekabet öncesi iş birliğini söylüyoruz ama yeterince yapamıyoruz. Buna biraz daha odaklanmamız lazım." ifadelerini kullandı.

"İŞ BİRLİĞİ KONUSUNDA BİZ SINIFTA KALIYORUZ"

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ise iş birliklerini geliştirmek için çalıştıklarını ifade ederek, "İş birliği konusunda biz sınıfta kalıyoruz." dedi.

100 Günlük Eylem Planı'na, Savunma Sanayi Ekosistemi Koordinasyon Platformu kurma hedefini koyduklarını belirten Tüfekçi, bu platformdan umutlu olduğunu söyledi.

İthal parçaların yerli üretimi için 20 yıl boyunca süren tartışmaların ardından firmalara "Bunu 3 yılda bitir" gibi direktiflerin verildiğini anımsatan Tüfekçi, "İhtiyaçların zamanı çok önemli. Yıllarca tartıştığımız zaman gecikiyoruz. Bakanlığımız, artık ihtiyaç anında devreye girebiliyor. Süratle hareket edebiliyor." diye konuştu.

"YERLİ PLATFORMLAR KURMAYI SÜRDÜRELİM"

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Bekar, Türkiye'nin, teknoloji ve katma değer üretmeye çalışan kurumlarında iş paylaşımı konusunda çok başarılı olduğunu belirterek, "Biz iş paylaşımında çok iyiyiz ama bizim aslında iş birliğine ihtiyacımız var." dedi.

Yerli teknolojilerin yaygınlaşması için "Yerli platformlar kurmayı sürdürelim" fikrini dile getiren Bekar, şöyle konuştu:

"Özgün teknolojilerimizi üretebilmek için kendimize ait platformlarımız olmalı. Sayın Cumhurbaşkanımızın yerli otomobil konusunda dikkati çekmek istediği nokta bence bu... Yıllarca otomotiv yaptık ama bunların alt komponentlerinde, alt kırılımlarında varlık gösteremedik. Bu alanlarda inovasyonlar yapabilmek için platformlarda varlığımızı güçlendirmeliyiz. Bu yoldan gidersek inovasyonlar yapabiliriz."

Yurt dışında çalıştığı dönemlerde teknolojiyle ilgili projeler geliştirirken ekiplerinde antropologların bulunduğunu bildiren Bekar, "Baktığımız zaman, teknolojilerin insan hayatına uyumu konusunda görüş belirtmeleri için ekiplerde antropologlar hazır bulunuyor. Bu gerçekten önemli." ifadelerini kullandı.

"UÇAKLAR PİLOTUNA GÖRE UÇACAK"

ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. Sartuk Karasoy da Türkiye'nin nörobilim alanında oldukça başarılı olduğunu vurgulayarak, "At sahibine göre kişner' atasözünde olduğu gibi, uçaklar pilotuna göre uçacak. Başka pilot oturduğunda ona farklı tepki gösterecek. Pilotların üzerinden alınan gerçek zamanlı verilerle uçağın tepkileri değişecek." şeklinde konuştu.

Karasoy, hiç kimsenin teknolojiyi yönetemeyeceğini, teknolojinin ancak yönetişilebileceğini belirterek, "Bunun olabilmesi için tüm paydaşların haklarının, sorumluluklarının çok net tanımlandığı, limitlerinin, sınırlarının konduğu, fikri mülkiyet haklarının korunduğu bir mekanizmanın oluşturulması gerekiyor. Bu konuda ciddi çabalar var. Bu paneller ve konferanslar bile bunun bir parçası." değerlendirmesinde bulundu.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise yapay zeka ürünlerinin tanıtımını çok yakında gerçekleştireceklerini belirterek, "Yüzde 100 milli ve yerli yapay zeka platformumuz var. İstihbarat ve çeşitli kamu kurumlarında çalışıyor." dedi.

Atalay, siber güvenlik alanında yerli ve milli çözümlerin acilen gerçekleştirilmesi gerektiğini aktardı.

Türk Hava Yolları Teknik AŞ Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel'in moderatörlüğünde düzenlenen "Nasıl başardılar?" panelinde de SAHA İstanbul'dan 15 firma, başarı hikayelerini anlattı.

SAHA EXPO 2018, 15 Eylül'de sona erecek.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/09/13/turkiyeden-gogsumuzu-kabartacak-basari
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #10 : 14 Eylül 2018, Cuma - 00:17 »
Menatek'ten Özel ÇözümSaha İstanbul, kapılarını İstanbul Fuar Merkezi'nde kapılarını bugün açıyor. Fuarda stand açan firmalardan MENATEK, araca özel burkulabilen mil çözümü ile dikkat çekiyor. M60 tankları için üretilen mili sergileyen firma ihtiyaca özel mil tasarlayıp üretebiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/menatek-ten-ozel-cozum/7011/1
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2018, Cuma - 00:28 »
EYDEP Sözleşmesi, SSTEK ve SAHA İstanbul arasında imzalandıEndüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) Sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) adına Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ (SSTEK) ile Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) arasında imzalandı.
Sözleşme, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda (SAHA EXPO 2018), SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ve Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ Genel Müdürü Mustafa Gürsoy tarafından imzalandı. SSB Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da şahit imzası attı.

İmza töreninde konuşan SSB Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, havacılık, uzay ve savunma alanında yüksek sertifikasyon gerektiren kontratlarda, özellikle küçük firmaların yer almasının çok mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu zamana kadar ana yükleniciler, küçük firmalarımızı denetliyor ancak ‘şu konularda eksiksiniz’ diyorlardı. Bunu artık sadece denetleme değil, aynı zamanda destekleme haline de dönüştürmek istedik. Böylelikle firmalarımızın eksik olduğu alanlarda devlet desteği vererek bu ekosistemin kabiliyetinin tabana daha da yayılmasına destek olacağımızı ümit ediyoruz."

SSB’nin Ankara’da olması nedeniyle Türkiye’nin her yerine yetişemediğini ifade eden Tüfekçi, "Türkiye’nin en büyük savunma ve havacılık kümelenmesi olan SAHA İstanbul’a, İstanbul ve Marmara Bölgesi’ndeki EYDEP faaliyetlerini bir bakıma tevdi etmiş oluyoruz. Yine birlikte çalışacağız ve yakın bir gelecekte de EYDEP’i kurumsal bir yapı altında, başkanlığımızın altında çalışan bir birim değil de kurumsal bir yapı olarak da teşkilatlandırmayı öngörüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"SAHA EXPO’ya gösterilen ilgiden memnuniyet duyuyoruz"

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da 135 katılımcıyla birlikte düzenledikleri SAHA EXPO 2018’in savunma, havacılık ve uzay alanlarında Türkiye’de sağlanan gelişimi gözler önüne serdiğini ifade ederek, sektör mensuplarının fuarda şirketler arası görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Bayraktar, fuarla, savunma sanayisinde bugüne kadar elde edilen başarıları sanayi firmalarının geneline yaymayı hedeflediklerini belirterek, "Türkiye’nin en büyük savunma, uzay ve havacılık kümelenmesi olarak ilkini düzenlediğimiz SAHA EXPO’ya gösterilen ilgiden memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Verilen bilgiye göre, imzalanan anlaşma ile SAHA İstanbul, firmaların üretim yetkinlik düzeylerini kapsamlı şekilde belirlemek suretiyle savunma ve havacılık projelerinde yer almalarını sağlayacak, Türkiye’nin ihtiyacı olan ancak üretilemeyen ürünler için bunu başarmaya en yakın firmaların desteklenmesini sağlayacak.

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/eydep-sozlesmesi-sstek-ve-saha-istanbul-arasinda-imzalandi/haber-773299
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul(Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #15 : 15 Eylül 2018, Cumartesi - 23:49 »
Haluk Bayraktar açıkladı! İmzalar atıldı

Savunma, Sivil Havacılık ve Uzay Sanayinin önemli kuruluşlarının buluştuğu Türkiye'nin yerli üretim gücünü gösterdiği SAHA EXPO 2018’de önemli anlaşmalara imza atıldı.

Fuarın beklediklerinden daha çok ilgi gördüğünü ve ziyaretçi sayısının 10 bini bulacağını dile getiren SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, "Fuarda güzel iş birlikleri de yapıldı. Savunma için derinleştirici bir hamle oldu. Savunma sektörümüzde ana yükleniciler ve alt yüklenicilerin bundan böyle bir araya gelebileceği ortak bir platforma kavuşmuş olduk" dedi.Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) tarafından organize edilen SAHA EXPO 2018'de bugün son gün. 13 Eylül'de İstanbul Fuar Merkezi'nde başlayan fuara ziyaretçi akını devam ediyor. Fuar yurt içi ve yurt dışından gelen alım heyetlerine, ana yüklenici firmaların temsilcilerine, resmi ziyaretlere, panellere ev sahipliği yapıyor. Özellikle SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı olan Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın moderatörlüğünü yaptığı panel ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görürken fuara 2 günde katılımcı sayısı 6 bini geçti."GÜZEL İŞ BİRLİKLERİ YAPILDI"
Haluk Bayraktar'ın DHA'ya verdiği bilgiye göre bugün de fuara 4 bin kişi beklediklerini, toplam ziyaretçi sayısının 10 bini bulacağını söyledi. Fuarın beklediklerinden daha çok ilgi gördüğünü belirten Bayraktar, "Savunma sektörümüzde ana yükleniciler ve alt yüklenicilerin bundan böyle bir araya gelebileceği ortak bir platforma kavuşmuş olduk. Milli Savunma Sanayimizin hız kazanması açısından Kuzey Marmara bölgesindeki özel sektör sanayicilerimizin sektöre katılımı zenginleşmiş oldu. Savunma odaklı bir fuar katılım gerçekten çok güzel. 2020 Mart'ında bunun çok daha büyüğünü gerçekleştireceğiz. Fuarda güzel iş birlikleri de yapıldı. Fuarımızda ilk defa sergilenen birçok bileşen var. Savunmadaki gerçekten derinleştirici bir hamle oldu dedi.

ÖNEMLİ İŞ BİRLİKLERİ İÇİN ARAÇ OLDU
Katılımcıların ulusal ve uluslararası ana yüklenici firmalarla bir araya geldiği SAHA EXPO 2018, önemli işbirliklerinin başlayacağı, bağlantıların kurulacağı bir platform oldu. Ukrayna, Bangladeş, Libya, Ürdün, Sudan, Malezya, Belarus, Kazakistan, Hindistan, İtalya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Endonezya'dan savunma, havacılık, denizcilik ve bilişim teknolojileri alanında faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkilileri, parlamento mensupları, ordu üyelerinin katıldığı B2B ikili iş görüşmelerinde katılımcı firmalar ihracat yapabilecekleri önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

ÜRÜNLER İLK DEFA GÖRÜCÜYE ÇIKTI
SAHA EXPO 2018'de birbirinden yeni yerli ürünler, sistemler ve teknolojiler ilk defa görücüye çıktı. Türkiye'nin yerli üretim gücünü gösterdiği fuarda, savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında harekat ortamında kullanılacak en modern platformların alt sistemlerinin ve parçalarının tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi alanında faaliyet gösteren firmaların ürünleri sergileniyor.

8 AYDA 1 MİLYAR 224 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPILDI
Bu arada Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre Türkiye bu yılın 8 ayında Savunma ve Havacılık Sanayii'nde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14.84 artışla 1 milyar 224 milyon 441 bin dolar ihracat yaptı.

https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/09/15/haluk-bayraktar-acikladi-imzalar-atildi
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2018, Çarşamba - 04:26 Gönderen: Caner Çetin »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SAHA İstanbul (Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Derneği)
« Yanıtla #18 : 15 Ekim 2018, Pazartesi - 23:54 »
SAHA’da sorunlar büyük buluşma öncesinde masaya yatırıldıSAHA İstanbul – Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, önümüzdeki Kasım ayında Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilecek Savunma Sanayii Zirvesi öncesinde bir araya geldi.

Toplam 300’den fazla üyesi bulunan ve yapıcı kararları ile dikkat çeken dernek İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda KOSGEB ve TÜBİTAK yetkilileri ile sorunları masaya yatırarak cevap aradı.

Toplantı, SAHA Genel Sekreteri İlhami Keleş açtı. “Hedefimiz ara yüz olmak” diyen İlhami Keleş, “87 konu ve çözüm önerisi ortaya attık. Buradan da çıkacaklarla birlikte toparlayacağız. Uyumlandıracağız ve SAHA olarak ortaya çözüm önerileri getireceğiz” dedi.Açılış konuşmasında SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, amaçlarının kasım ayındaki toplantıya hazır gidebilmek ve bazı sorunların çözülmesi konusunda ön adımlar atmak olduğunu belirterek “Büyük çoğunluğu KOBİ olan bu yapıda geçtiğimiz eylül ayında yaptığımız SAHA Expo ile bir araya geldi. Birbirimizi daha iyi tanıdık. 2020’de bu organizasyonun ikincisi yapacağız” diye konuştu.

KOSGEB DESTEĞİ

İlk sunumda KOSGEB desteği hakkında KOSGEB İstanbul Anadolu Yakası Müdürü Serkan Ercan bilgi verdi. Türkiye’deki 3 milyon 480 bin işletmenin yüzde 99,7’sinin KOBİ olduğunu belirten Ercan, “KOBİ’ler istihdamın yüzde 72,7’sini oluşturuyor. Hedef, teknoloji millileştirilirken stratejik yatırımları desteklemek ve cari açığın kapatılması. Biz burada destek için varız” diye konuştu.

Sunumunun ardından soruları yanıtlayan Serkan Ercan, İstanbul Teknokent içinde savunma konularında uzmanlaşmış bir ofis açılacağını da söyledi.TÜBİTAK’TAN TEYDEB DESTEĞİ

TÜBİTAK’ın özellikle teknoloji gelişimi konusunda destek verdiğine dikkat çekilen sunumda ise TEYDEB ve SAYEM konusunda bilgiler paylaşıldı. Her yıl yapılan başvuruların ortalama yüzde 60’lık bölümünün TÜBİTAK tarafından desteklendiğine dikkat çekildi.

Konuşmaların ardından beş kategoride hazırlanan bölümlerde karşılıklı görüşmelere geçildi.NELER HEDEFLENİYOR

Konu hakkında Kokpit.aero’ya bilgiye veren İlhami Keleş şunları söyledi:

“Savunma ve havacılık imalatçıları olarak bazı eksiklikleri belirledik. İhale Kanunu’nda bazı değişimlere ihtiyaç var. Bir başka önemli konu tedarikçi ortamı. Üretim ihracat destekleri çok önemli. Test ve sertifikasyon problemlerinin çözülmesi gerekiyor. Temel olarak en büyük eksikliğimiz ise insan kaynağı temini. Teknik personel eksik. Yüksek teknolojisi, insan demek. Hem bilim üretilmeli bu da ürüne dönüştürülmeli. Endüstri meslek liselerinden üniversitelere kadar geniş bir çalışma alanı oluşturulması gerekiyor.

Burada KOSGEB ve TÜBİTAK iki önemli ayağımız. Farkındalık artırılsın diye bir araya getirdik. 87 konu ve çözüm önerisi ortaya attık. Buradan da çıkacaklarla birlikte toparlayacağız. Uyumlandıracağız ve SAHA olarak ortaya çözüm önerileri ile bir şey vereceğiz”KRİTİK TEKNOLOJİLER GELİŞTİRMEK

“Bir şeyin yüzde 95’ini siz yaparsınız. Ama öyle bir kritik parça vardır ki onu yapamazsınız. Yüzde 95’in anlamı kalmaz. Savunmada havacılıkta böyle bir kritik durum var. Savunma Sanayi Başkanlığı, kritik ürünler konusunun üzerinde çok duruyor. Önemli olan bu sistemleri milli olarak geliştirmek.

Örneğin helikopter yapıyorsunuz. Ama motoru yapamadığınızda geri kalanının önemi kalmıyor. Buradan işin nihayete ermesi için kritik teknolojilerin oluşması lazım. Bu da iyi yetişmiş üstün yetenekli mühendislere ihtiyacınız lazım. Daha da önemlisi bilim üretmeniz gerekiyor. Temel bilimlerde birçok zayıfız. Bakıyorsunuz üniversitelerde temel bilimlere çok ortalama kişiler giriyor.

“GÜÇ SİSTEMLERİ ÇOK STRATEJİK”

Güç sistemleri çok stratejik. İHA’lara motor konusunda TEI çok iyi yerde. Roket motorları devam ediyor. Zırhlı araçlar konusunda BMC’nin iyi bir çalışması var. SAHA Expo’da biri sergilendi. TÜMOSAN geliyor.

“HAMMADDEYİ KİM YAPACAK”

Bir başkası hammadde. O hammadde olmadan motor olmuyor. Alüminyum 7075 dediğinizde sizin kimyacıya fizikçiye ihtiyacınız var. İnsan kaynaklarında çok iyi çocuklarımızı yurtdışına servis ediyoruz.

“ALT SİSTEM TASARLAMAK VE İMAL ETMEK”

Hürkuş dediğinizde uçakta 23 alt sistem var. Bu sistemleri de yapıyor olmanız lazım. Sadece tasarlayıp alt sistemleri toplayabilirsiniz ama imkanınız yoksa? Aynı şey tüm savunma projelerinde geçerli. Kim pazarlarsa ürün onundur. Ama bugün ambargo uygulanıyor. ABD, Almanya çok iyi yapıyor ama alamıyorsunuz. Göbekten bağlı olduğunuz teknolojilerde kalıyorsunuz. Alt sistem geliştirmek için çaba göstermek zorundasınız.

“SEKTÖR STK’SI DEĞİLİZ”

Biz sektör STK’sı değiliz. Kompozitçiler veya tasarımcılar derneği değiliz. Amaç bir konsorsiyum haline gelebilmek. Alt sistem üretebilirsek kimseye muhtaç olmayız. Platform yapımcısına alt sistemleri buradar sunabilmeliyiz. Bunu yaparsak hem platformu ayakta tutabiliriz hem de alt sistemi yurtdışına ihraç edebilir hale gelebiliriz.

“5 MİLYAR DOLAR İHRACAT HAYAL DEĞİL”

İhracat boyunda önemli bir boyuta geldik. KOBİ ve girişimcilik gücümüz, kıvrak zekamız çok iyi. Dünyanın göbeğindeyiz. Ulaşım çok kolay. Bizim bir tarafımız Avrupa Birliği, bir taraftan Müslümanız bir taraftan Türk kültürümüz var. Orta Asya, Ortadoğu, Uzakdoğu’ya kadar gidebiliriz. Güney Kore’den tarihten gelen bir iş birliğimiz var. Kuzey Afrika ile ciddi bir tarih bağlantımız var. Bunları değerlendirebiliriz. İhracat olarak beklenen noktada değiliz. Şu an yılda 1.7-2 milyar dolar arasında ihracat yapıyoruz. Bu kolaylıkla 5 milyar dolara ’e çok kolay çıkılabilir.

Burada dikkat etmemiz hedef teknolojilere gidebilmeliyiz. İnsansız sistemler geliyor. İHA sistemleri, uçan otomobil olabilir. Bu konuda büyük yatırımlar gerekiyor. Çalışmalar var ama bir stratejinin net olarak konulması gerekiyor. Siyasi iradenin de bunu desteklemesi gerekiyor.

“HERKES ÇOK İŞTAHLI”

Sanayicimiz, vatandaş ve hükümetimiz ve basın çok iştahlı. Ortada bir bürokratik oligarişi var. Bizim el birliği ile bunu aşmamız gerekiyor. Temel konu talep. Teşvik değil. Sanayici gerekirse kredi çeker bunu yapar.

Yıllar önce ASELSAN telsizleri vardı. Bir gün baktık ki Marconi telsiz alınıyor. Ne oldu? Kendi firmamız için talep oluşturamadık.  Alım mekanizması, zaten dünyada Marconi bunu yapıyor. Size nasıl güveneceğiz diyor.

Talep oluşturmazsanız bu bariyeri aşamazsınız. Basın, sanayi, vatandaş ve hükümet bunu desteklemeli. Başka gidecek yer yok. Buna bir de insan kaynağı ve bürokrasinin eklenmesi gerekiyor.

http://www.kokpit.aero/saha-bulusmasi-itu