02 Nisan 2020, Perşembe - 17:53

Gönderen Konu: MKE İhracat ve Sözleşme Haberleri  (Okunma sayısı 4842 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Magneto

MKE İhracat ve Sözleşme Haberleri
« : 29 Mayıs 2017, Pazartesi - 11:16 »
MKE'den 20 milyon dolarlık ihracat başarısı

Savunma sanayisinde en fazla ihracat yapan firmalar arasına giren Makina ve Kimya Endüstrisi, bu alandaki atağını sürdürüyor. MKE, BAE'ye gelecek yıl teslim edilmek üzere 20 milyon dolarlık mühimmat anlaşması imzaladı.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/mkeden-20-milyon-dolarlik-ihracat-basarisi/827186
« Son Düzenleme: 14 Haziran 2017, Çarşamba - 14:55 Gönderen: Magneto »
 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: MKE İhracat ve Satış Haberleri
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2017, Çarşamba - 14:44 »
MKE yeniden yapılandırılıyor

14.06.2017
Yeniden yapılandırma çalışmaları yürütülen Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumunun özerk bir yapıya kavuşturulması amaçlanıyor.

MKE Kurumu Genel Müdürü Ahmet Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "'Burada özelleştirme mi olacak' sorusu çok fazla gündeme geliyor. Bizim düşüncemiz özelleştirme değil, özerkleştirme. Çünkü MKE'nin stratejik bir kurum olarak devletin elinin altında olması gerektiğini, her zaman kar odaklı olmayarak ihtiyacı ön planda tutarak üretim yapması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışmamızı da bu çerçevede yürüttük." ifadelerini kullandı.

"Başbakanımıza da sunduktan sonra artık bunu uygulama noktasına geleceğiz. En son rötuşlar kaldı diyebiliriz." ifadelerini kullanan Taşkın, "İhale mevzuatından, personel yönetiminden, istihdam imkanlarından kaynaklanan dar boğazlarımızı aşacak bir yasal altyapı hazırlama hedefindeyiz." şeklinde konuştu.

http://aa.com.tr/tr/ekonomi/mke-yeniden-yapilandiriliyor/841249
 

Çevrimdışı Delidumrul

Ynt: MKE İhracat ve Sözleşme Haberleri
« Yanıtla #2 : 07 Temmuz 2017, Cuma - 15:39 »
Belki biraz canlanıp kendine gelir MKE bu sayede.
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: MKE İhracat ve Sözleşme Haberleri
« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2018, Çarşamba - 23:19 »
Türkiye’den ABD’ye 70 milyon dolarlık silah satışıABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Türkiye’den 70 milyon dolarlık silah ve mühimmat aldı.

ABD’de kurulu Zenith Firearms firması, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’ndan (MKEK) tedarik ettiği 30 adet makinalı tabancayı müteakip alımlara yönelik test edilmek üzere 1 Ağustos tarihine kadar ABD Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edecek.

Yaklaşık 70 yıldır envanterine yeni makinalı tabanca almayan ABD Kara Kuvvetleri, üst düzey komutanların yakın korumaları için silah arayışına girdi. Bu çerçevede kapsamlı bir Bilgi İstek Dokümanı yayınlayan ABD Kara Kuvvetleri, ilk elemelerden sonra tedarik opsiyonu olarak on firmada karar kıldı. Kuvvetin on firmalık kısa listesinde ABD ve Avrupa’dan Colt, CZ, Sig Sauer, Beretta gibi firmalarla birlikte Zenith Firearms firması da yer aldı.

MKEK ile son yıllarda ihracat alanında iş birliği çalışmaları yürüten Zenith, silah ve fişek dahil olmak üzere MKEK savunma ürünlerini ABD’de pazarlıyor. Zenith firması bu kapsamda bugüne kadar MKEK’den ABD’ye 70 milyon dolarlık mermi ve silah ithalatı yaptı. MKEK, dünyadaki en kaliteli MP-5 üreticilerinden biri olarak biliniyor. Zenith firması bu defa MKEK üretimi MP-5 tipi makinalı tabanca ile ABD Kara Kuvvetlerinin tedarik listesine dahil edildi. Zenith, ABD’de bulunan tesislerinde, MKEK’den tedarik ettiği MP-5 tipi silahlar üzerinde ABD Kara Kuvvetleri’nin isteğine göre modifikasyonlar yaparak, susturucu ve çeşitli uzunluklarda namlu monte ediyor, silahların ateşleme sistemini değiştiriyor.http://www.defenceturk.net/turkiyeden-abdye-70-milyon-dolarlik-silah-satisi
« Son Düzenleme: 27 Haziran 2018, Çarşamba - 23:21 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

  • Ziyaretçi
Ynt: MKE İhracat ve Sözleşme Haberleri
« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2018, Pazartesi - 11:17 »
TSK'nın göz bebeği MPT-55, yurt dışına göz kırpıyor

MKEK Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, MPT-55’in gönderildiği ülkelerde test edileceğini, eğer beğenilirse Türkiye’den sonra o ülkeler için de üretim yapılacağını söyledi.Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) mühendisleri tarafından tasarlanarak geçen yıl seri üretimine başlanan MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla dikkati çekiyor.

MKEK Silah Fabrikası Müdürü Mehmet Ocakcıoğlu, 2018 yılında 23 bin tüfeği Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı personeli ile diğer güvenlik birimlerine teslim ettiklerini söyledi.

Ocakcıoğlu, "Silahı gönderdiğimiz ülkeler test edecek. Eğer beğenirlerse gelecek yıllarda kendi ihtiyacımızı karşıladıktan sonra onlara da üretim yapılacak.” dedi.

Kaynak: TRT Haber