06 Nisan 2020, Pazartesi - 05:53

Gönderen Konu: TUSAŞ-TEİ  (Okunma sayısı 5972 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
TUSAŞ-TEİ
« : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:19 »
TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), 1985 yılında, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), General Electric (GE), Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ve Türk Hava Kurumu (THK) arasında kurulmuş olan bir anonim şirkettir. Havacılık sanayisine yüksek kaliteli ürünler ve hizmetler sunarak, uluslararası düzeyde bir üretici ve dünya çapında bir tasarım merkezi konumunda, her gün bir adım daha ileri giderek hedeflerine ulaşmaktadır. 1987 yılında ilk motor ve motor parçalarının üretim ve sevkiyatını gerçekleştiren TEI, aradan geçen yıllar içerisinde uçak motor parça ve modül üretimi, montaj ve test teknolojisinin ülkemize transferini gerçekleştirmiş; ayrıca uluslararası standartta, güvenilir, yüksek kaliteli üretimiyle kendini global pazarlarda kanıtlamıştır.

Bu çerçevede çalışmalarına devam eden TEI’nin yatırım ve girişimlerini sürdürdüğü başlıca faaliyet alanları  aşağıdaki gibidir;

1.  Parça ve Modül Üretimi

2.  Motor Tasarım ve Ürün Geliştirme 

3.  Motor Montaj ve Test & Motor Bakım,Onarım ve Revizyon

https://www.tei.com.tr/detay/genel-bilgiler
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #1 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:20 »
Vizyon

Küresel olarak rekabetçi özgün güç sistemleri sahibi olmak.

Misyon

Havacılıkta kullanılan güç sistemleri ve türevleri için küresel ölçekte, rekabetçi, sürdürülebilir ve özgün ürünler tasarlayan, üreten ve servis hizmeti veren lider motor şirketi olmak.

https://www.tei.com.tr/detay/vizyon-misyon
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:36 »
İnsana, çevreye değer ve güven vererek geleceği tasarlar, herşeyin hakkını vererek mükemmel sonuçları hedefleriz.

Bizim için Değerlisiniz

Her koşulda birbirimize, müşterilerimize, tedarikçilerimize, insanlara ve dünyamıza saygılı ve adil davranır, kıymetini biliriz.

Davranışlarımızla Güven Veririz

Verdiğimiz sözü her zaman ve her yerde tutar, kanunlara ve etik kurallara daima uyar, şeffaflık ve dürüstlükten vazgeçmeyiz.

Geleceği Tasarlarız

İnsiyatif alarak doğru kararları zamanında verir; ekip olarak hayata geçiririz.

Yaptığımız Her Şeyin Hakkını Veririz

Müşterilerimizin beklentilerini aşan en iyi ürün ve hizmetleri tasarlar, sunar ve geliştiririz.

Mükemmel Sonuçları Hedefleriz

Mükemmelliği, ürün ve hizmetlerimizdeki üstün  kalite ve uçuş emniyeti ile hedefleriz.

https://www.tei.com.tr/detay/degerler
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:38 »
Kalite ve güvenilirlik havacılık sektörü için kritik değerlerdir. Kalite yönetim sistemlerinin etkin çalışması, risklerin azaltılması ve ürün veya hizmet sunumunda kuruluşa güvenilir bir çerçeve sağlamakta önemli rol oynamaktadır.

TEI olarak amacımız müşteri odaklı bütünsel bir kalite sağlamak, yüksek kaliteli ürünler üretmek ve sürekli gelişim sağlamaktır.

Hedeflediğimiz kaliteye ulaşmak için dünyaca kabul görmüş kalite yönetim sistemlerinin gereklilikleri TEI’de uygulanmaktadır.https://www.tei.com.tr/detay/kalite-yonetim-sistemleri
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #4 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:39 »
TEI, kritik işlevlerini yerine getirirken yoğun şekilde bilgi üretmekte, derlemekte, işlemekte, kullanmakta, yayınlamakta ve bu faaliyetleri sırasında da birçok bilgi varlığından yararlanmaktadır. Bu sebeple TEI’de Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi’nin kurulmasını ve işlerliğe kavuşturulmasını takiben sistem, ISO-27001 kriterlerine uygun olarak dış denetime tabi tutulup Eylül 2009 tarihinde sertifikalandırılmış ve bu tarihten itibaren TEI, Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi gerekliliklerini yerine getirmektedir.https://www.tei.com.tr/detay/bilgi-guvenligi-yonetim-sistemi

 
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #5 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:42 »
TEI, insana, çevreye değer ve güven vererek geleceği tasarlar ve her şeyin hakkını vererek mükemmel sonuçları hedefler. Bu doğrultuda insanın ve çevrenin, sağlık ve güvenlik açısından korunmasını, proaktif yaklaşımla ve sürekli iyileştirmeyi hedefleyen bir yönetim sistemiyle, işinin entegre bir parçası olarak, organizasyonun her kademesinin ve paydaşlarımızın katılımı ile faaliyet alanının tümünde ele almak TEI’nin politikasıdır.

Bu politika çerçevesinde, değerlerimizle uyum içerisinde olan temel ilkeler benimsenmiştir:

1. Kurallara Uyum:
Çevre ve iş sağlığı güvenliği alanında ulusal mevzuata ve diğer şartlara uyar, sektörüyle ilgili uluslararası kurallara riayet eder ve sistematik olarak uygulamasını yapar.

2. Risklerin Yönetilmesi:
Çevre ve iş kazaları ile meslek hastalıklarını sıfır noktasında tutabilmek için tüm süreçlerimizde ve değişim yönetimi kapsamında yapılacak yeni uygulamalarda, tehlike kaynakları ve riskler ile çevre boyut ve etkilerini belirler ve bu riskleri / etkileri azaltabilmek için aksiyon planlarını hazırlar.

İş kazası ya da meslek hastalığının önlenmesi, sağlık ve güvenlik risklerinden korunma, sağlık ve güvenlik koşullarının iyileştirilmesi amacıyla, çalışan, ziyaretçi, müteahhit personeli ve stajyerlere işin riskine en uygun kişisel koruyucu donanımı sağlar ve toplu korunma tedbirlerine kişisel korunma tedbirlerine göre öncelik verir.

Çalışma ortamının fiziksel, kimyasal ve biyolojik etkileri ve riskleri göz önünde bulundurularak sağlık gözetimini yürütür.

3. Çevre ve Enerji Yönetimi:
Atıkların, kaynak kullanımının, doğal kaynakların ve enerjinin birim tüketiminin azaltılması ile çevreye olan etkinin azaltılması için çalışır.

4. Acil Durum Yönetimi:
Acil durum önleme başta olmak üzere, müdahale için planlar hazırlar, müdahale edecek bir yapılanma oluşturur, planı uygular ve gözden geçirir.

5. Bilinçlendirme ve Eğitim:
Çevre ve İş Sağlığı Güvenliği kapsamında çalışanlarımıza, ziyaretçi, tedarikçi ve müteahhit personel ile stajyerlere eğitimler vererek farkındalığı artırır, çalışan ve paydaşları bilinçlendirir. Bu sayede çevre ve iş sağlığı güvenliği kültürünü oluşturup benimsenmesini sağlar.

6. Performans Yönetimi:
Çevrenin korunmasına, organizasyonda yer alan çalışanların sağlık ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik yapılan faaliyetlerin performansı sürekli iyileştirme bakış açısıyla düzenli olarak  izlenir ve ölçülür.

SERTİFİKALARIMIZ

https://www.tei.com.tr/detay/cevre-saglik-is-guvenligi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #6 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:47 »
Genel Maksat Helikopter Projesi,

5 Aralık 2007 tarihinde alınan Savunma Sanayii İcra Komitesi Kararı ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K .lığı), Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv. K.K. lığı), Jandarma Genel Komutanlığı (Jn. G. K. lığı), Özel Kuvvetler Komutanlığı (Öz. Kuv. K. lığı), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) olmak üzere 6 Kullanıcının toplam 109 adet genel maksat helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere başlatılmıştır. 109 adet Helikopter için 218 adet platform üstü, min. 18 adet de yedek motor olmak üzere toplamda 236 adet TEI üretimi, General Electric Aviation’ ın T700-GE-701D turbo şaft motoruna özdeş konfigürasyonlu T700-TEI-701D turbo şaft motoru kullanılacaktır.

GMHP Sözleşmesi, SSM yetkilileri nezdinde TUSAŞ, ve TEI arasında 21 Şubat 2014 tarihi itibarıyla Ankara’da imzalanmıştır. Programda  TUSAŞ Ana Yüklenici,  TEI ise lisanslı motor üretiminden sorumlu alt yüklenici olacaktır.

TEI’ nin Türk Genel Maksat Helikopter Programı Kapsamındaki Rolü:

TEI, program kapsamında; GE Aviation lisansı altında 236 adet T700-TEI-701D turboşaft motorunun  Motor Montaj ve Test (AIT) dahil %50’sinden fazlasına  denk gelen  alt parçalarla beraber 60’ın üzerinde değişik parçasının üretilmesi,  montajı, nihai testi, konfigürasyon yönetimi ve Lojistik Destek hizmetlerinden sorumlu olacaktır.   İlk defa olarak, motorun ömrü boyunca çevrimi yüksek yanma odası gibi sıcak bölge parçaları TEI tarafından Türkiye’de üretilecektir. Satış sonrası destek kapsamında, Türk nihai kullanıcıların envanterinde olan T700 motor ailesinin Depo Seviyesi Bakımını yerli üretim parçaları ile yapma imkânına ve Türkiye dışında tanımlanmış geniş bir coğrafya için rekabet edebilir Depo Seviyesi Bakım faaliyeti yapma hakkına sahiptir. Bu program ile TEI, rekabetçi bir fiyatla tüm paydaşlarına optimal fayda sağlamayı hedeflemektedir.

Program Süresi:

ABD Hükümeti’nin ihracat lisanslarının alımını müteakip, TEI program takviminin başlamasından 27 ay sonra ilk motorları teslim edecektir. Orman Genel Müdürlüğü Konfigürasyonun’ daki ilk T-70 Helikopteri programın takviminin başlaması sonrası 55. ayda, Ortak Konfigürasyondaki ilk T-70 Helikopteri ise 57. Ayda Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir.

TEI’ nin GMHP  programı kapsamındaki faaliyetleri  ilk T700-TEI-701D motorunun motorun tesliminden,  teslim edilecek en son T70 helikopterinin asgari 30 yıllık ömrü boyunca devam edecektir.

Program Kapsamında İlkler

- İlk kez 6 farklı kullanıcının çok çeşitli görev ihtiyaçları konsolide edilerek ortak bir konfigürasyonda tedarik gerçekleştirilecektir.

- Program kapsamında General Electric Aviation’ ın  T700 motoru “T700-TEI-701D” isim plakası altında Türkiye’de TEI tarafından üretilecek ve yurtdışına da satış imkanı olacaktır.

T700-TEI-701D Motoru

T700 motor ailesinin en son nesil üyesi olan T700-TEI-701D motoru, önden tahrikli;  entegre hava girişi parçacık ayıklayıcılı;  tek parçalı (single spool) beş kademe eksenel (axial) - tek kademe merkezkaç (centirfugal) kompresör,  merkezi akışlı dairesel (thru-flow annular) yanma odası, iki kademeli eksenel akış gaz üretici türbinden ve serbest  iki kademeli eksenel akış güç türbininden meydana gelen bir turbo şaft motordur. 2000 şaft beygir (shp) gücündeki, T700-TEI-701D motoru mevcut T700-GE-701C model motora göre %5 daha fazla güç ve motorun sıcak kesim komponentlerinde 2 kat daha fazla dayanıklılık sunmaktadır.General Electric T700 Motor Ailesi Hakkında

Sınıfının lideri olarak, T700 motor ailesi dünya çapında askeri döner kanatlı hava araçlarına güç vermektedir. Sağlamlık, emniyet ve olumsuz çevre koşulları altında asgari seviyede bakım gerektirmek T700 askeri motor ailesi tasarımının temelidir. Kullanıma sunulmasından  beri, T700 motor ailesi 50’den fazla ülkede, 125’den fazla müşterinin,  20’den farklı modelde döner ve sabit kanatlı hava aracı platformuna güç vererek, 60 milyon’ dan fazla motor uçuş saati gerçekleşmiştir.

https://www.tei.com.tr/detay/turk-genel-maksat-helikopter-programi-gmhp3

 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:53 »
TP400 MOTOR PROGRAMI

TP400-D6 motorunun tasarım, geliştirme ve üretim faaliyetleri MTU Aero Engines, Snecma, Rolls-Royce ve ITP firmaları tarafından oluşturulan Europrop International (EPI) konsorsiyumu tarafından yürütülmektedir. TEI projede, ITP firması ile risk ve gelir ortağı olarak yer almaktadır.

Motorun A400M uçağı ile ilk uçuşu 2009 yılı sonlarında İspanya’nın Sevilla kentinde gerçekleştirilmiş olup 2013 yılı sonunda motor hizmete girmiştir.

Tasarım, geliştirme, prototip üretim, montaj, test, seri üretim ve satış sonrası destek sorumluluğu TEI’ye ait olan iş paketleri:

Motor Ön Yatak Çerçevesi Modülü (Front Bearing Structure Module),
Pervane Dişli Kutusu Destek Çubukları (Propeller Gearbox Supporting Bars)
Birincil Egzoz Lülesi (Primary Exhaust Nozzle)
Egzoz Konisi (Exhaust Cone)
Projeye Özel Test Ekipmanları (Special to Project Test Equipment - SPTE)
 
Motor Özellikleri

Motor Tipi:Turboprop
Motor Gücü:Yaklaşık 11,000 shp (deniz seviyesi)
Basınç Oranı:25
Ağırlık:Yaklaşık 1,900 kg (kuru)
Uzunluk:3,5 m
Çap:0,92 m
Kompresör:5 orta basınç kademesi, 6 yüksek basınç kademesi
Türbin:1 yüksek basınç kademesi, 1 orta basınç kademesi, 3 düşük basınç kademesi
 
Genel Özellikler

Batı Avrupa’nın en güçlü turboprop motoru
Yüksek büyüme potansiyeli
Düşük ömür maliyeti
Askeri ve ticari uygulamalara dayanan komponent teknolojisi

https://www.tei.com.tr/detay/tp400-motor-programi3
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:54 »
LEAP MOTOR PROGRAMI

26 Eylül 2013 tarihinde GE Aviation ve TEI arasında imzalanan anlaşma ile LEAP motoruna ait kompresör blisk parçaları  TEI’de üretilecek. Anlaşma çerçevesinde 5 farklı kademede blisk parçası üretilecek olup, 60 milyon dolar yatırım yapılacak. 2035 yılına kadar ise 1.2 milyar dolar satış gerçekleştirilecek.

GE ve Snecma ile gerçekleştirdiği birçok “eş zamanlı mühendislik” projesini tamamlayarak üretim ve mühendislik kabiliyetlerini kanıtlayan TEI, bu hedef doğrultusunda 15’in üzerinde LEAP parçası için üretim siparişi almış olup, bu parçalar mevcut motor kesin sipariş adetlerine göre 2018-2019 yıllarından itibaren yıllık 170 milyon dolarlık bir iş hacmi oluşturacak.

Yeni Uygulamalar

Yeni nesil motorlarda son dönemlerde kullanılmaya başlanan yüksek geometrik karmaşıklığa sahip blisk ve spool parçaları havacılık sektörü için yeni bir uygulamadır. TEI, GE Aviaition ile imzalanan bu  anlaşmayla, önemli uçak motoru imalat teknolojisi uygulamasında dünyada sayılı şirketlerden biri olduğunu gururla duyurmuştur.

Yeni nesil LEAP motoru, hem yakıt ve maliyet verimliliği hem de çevresel faktörler açısından uçak motor teknolojisi gelişiminde önemli bir adımı simgelemektedir. LEAP motorlarında hayati bir parça olan blisklerin TEI'de üretilecek olması, Türkiye'nin 2023 vizyonunda yer alan;  yerel üretimin güçlendirilmesi ve ek istihdam yaratılması, Türkiye'nin küresel ölçekte havacılık ürünleri ihracat kapasitesinin ve rekabet gücünün artırılması hedefleriyle uyum içindedir.  TEI’nin bu projedeki en büyük amacı ise, LEAP motorundan  yıllık 230 milyon doların üzerinde bir iş hacmini garanti altına almak ve dünya üzerindeki en büyük LEAP motor parçası tedarikçisi olmaktır.

LEAP motoru blisk projesi kapsamında atalet kaynağı, 5 eksen pale frezeleme, curved slot milling (CSM), elektrokimyasal işleme (ECM), Ultrapolish-pale yüzey kalitesi iyileştirme, robotik yüzey işleme gibi üst düzey teknoloji gereksinimi olan prosesler uygulanacaktır. Bu proseslerde kullanılacak ekipmanların teknik gerekliliklerinin belirlenmesi ve proses geliştirme faaliyetleri devam etmektedir.

https://www.tei.com.tr/detay/leap-motor-programi3
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #9 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 22:57 »
COUGAR MAKILA 1A1 MOTORLARININ LOJİSTİK DESTEĞİ PROJESİ

TEI, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan Makila 1A1 motorlarının, 3000 saat veya 15 yıllık depo seviyesi bakımı ile plansız motor ve modül bakım işlemleri için Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ana kontraktör olarak yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müştaşarlığı ile 26 Aralık 2011 tarihinde Cougar Makila 1A1 motorlarının Lojistik Desteği Projesi anlaşması imzalanmıştır. Bu proje TSK motorlarının İkmal Bakım Merkezleri dışında Depo Seviyesi Bakım (DSB) faaliyetlerinin gerçekleştiği ilk proje olup, Türkiye’nin gelecekteki DSB faaliyetleri için bir model oluşturmuştur.

Proje kapsamında TEI, 1. HİBM K.lığı ile ortak çalısma ve isbirliği ile AS532 Cougar Helikopteri Makila 1A1 motorlarının yurt içinde depo seviyesi bakım, onarım, modernizasyon ve yenileştirme işlerini gerçeklestirmek üzere gerekli kabiliyetler kazanmıştır.

Makila 1A1 motorlarının Lojistik Desteği Projesinde TEI tarafından gerçekleştirilen faaliyet kalemleri;

*Motor Giriş Kontrolleri
*Motor Giriş Testleri
*Motor Söküm
*Modül Söküm
*Keşif
*Hava İkmal Bakım Merkezi Aksesuar Onarım/Testleri
*Yurt Dışı Turbomeca Tamirleri
*Parça Siparişleri
*Modül Montaj / Balans
*Motor Montaj
*Test
*Sevkiyat

Bakım İşlemi Uygulanan Motor Modülleri ;

Modül 1 Air Intake Casing
Modül 2 Axial Compressor
Modül 3 HP Gas Generator
Modül 4 Rear Bearing
Modül 5 Power Turbine

https://www.tei.com.tr/detay/cougar-makila-1a1-motorlarinin-lojistik-destegi-projesi3
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #10 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:00 »
NATO AWACS UÇAĞI TF33 MOTORLARININ DSB PROJESİ

NATO AWACS uçaklarına ait TF33-PW-100A motorlarının 12.000 - 18.000 saatlik periyodik Depo Seviyesi Bakım ve plansız bakımları, TEI ile IAMCO arasında imzalanan ve 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli MG2012/TU kontratı kapsamında, TEI ve Hava İkmal Bakım Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilmektedir. Bu anlaşma ile motor haricinde bazı motor parçaları ve aksesuarların bakım onarımı için de TEI yetkilendirilmiştir. Proje kapsamında bugüne kadar 100’ün üzerinde TF33 motorunun planlı/plansız bakımı TEI tarafından gerçekleştirilmiştir.

TEI vermiş olduğu üstün hizmetler sayesinde olduğu NAMSA ve IAMCO tarafından 2004, 2008 ve 2012 yıllarında “En İyi Tamir Merkezi” seçilmiştir.

TF33 motorlarının AIT Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen faaliyetler,

*Motor Giriş Kontrolleri
*Motor Giriş Testleri
*Motor Söküm
*Keşif
*HİBM Tamirleri
*HİBM Aksesuar Onarım/Testleri
*Motor Montaj
*Test
*Sevkiyat - Motor Sevkiyatları NATO

https://www.tei.com.tr/detay/nato-awacs-ucagi-tf33-motorlarinin-dsb-projesi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #11 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:05 »
TURBOŞAFT MOTOR GELİŞTİRME PROJESİ

Türkiye’nin son dönemde başlattığı ve devam etmekte olan Özgün Hafif Genel Maksat, ATAK, Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde, itki sistemleri yurt dışı kaynaklardan tedarik edilmektedir. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları arttırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 07 Şubat 2017 tarihinde resmi olarak başlatılmıştır.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Alt Sistemler Daire’si önderliğinde yürütülecek olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve milli motor, TEI tarafından geliştirilecek.Turboşaft Motor Geliştirme projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanından oluşan  ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofislerinde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışacaktır.

Tasarlanacak motorun ileride geliştirilecek türevleri, ATAK ve HÜRKUŞ gibi diğer milli platformlara güç verebilecektir. Ayrıca bu motorun çekirdek teknolojisi “Milli Eğitim/Savaş Uçağı – T/FX” için ihtiyaç duyulan motor için de temel oluşturacak ve Turboşaft Motor Geliştirme Projesi kapsamında kazanılan kabiliyetlerin üzerine gerekli teknolojik eklemeler yapılarak ihtiyaç duyulan sürelerde milli uçak motorunun geliştirilmesi sağlanacaktır.

https://www.tei.com.tr/detay/turbosaft-motor-gelistirme-projesi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #12 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:07 »
TJ35 TURBOJET MOTORU GELİŞTİRME PROJESİ

TEI öncelikli olarak ulusal, uzun vadede ise uluslararası pazarda yerini alması öngörülen rekabetçi, yenilikçi ve yüksek teknolojiye sahip, İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) gaz türbin ihtiyacına yönelik turbojet ve turboprop motorlar geliştirmektedir. TEI’nin bu kapsamdaki Ar-Ge çalışmaları 2004 yılından bu yana devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında TJ35 turbojet motoru geliştirilmiştir.

TJ35 TURBOJET MOTORU

İnsansız hava araçlarına artan talep ve buna paralel olarak Türkiye’deki askeri ve sivil havacılık sektörlerinde bu yönde projelerin üretilmeye başlaması ile birlikte, hava araçlarının itki sistemleri ile ilgili ihtiyaçları da gündeme gelmiştir. Bu çerçevede teknik kabiliyet geliştirme amacı ile 2004-2005 yıllarında TJ35 turbojet motor geliştirme projesi hayata geçirilmiştir.

TJ35 motorunun başlıca özellikleri ve teknik verileri;

*Hava ve propan ile başlatma
*Yer istasyonu ile veri bağlantılı EKÜ

Azami İtki (N)/(lbf):178/40
Özgül Yakıt Tüketimi (kg/N.h) / (lb/lbf.h):0.135/1.35
Azami Şaft Hızı (RPM):120,000
Kuru Ağırlık (kg) / (lb):3.1/6.8
Uzunluk (mm)/(in):250/9.8
Çap (mm)/(in):130/5.1
Bakım Aralığı (sa):25+
Tüm değerler ISA şartlarında deniz seviyesine göredir.

https://www.tei.com.tr/detay/tj35-turbojet-motoru-gelistirme-projesi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #13 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:09 »
TJ90 TURBOJET MOTORU GELİŞTİRME PROJESİ

TEI öncelikli olarak ulusal, uzun vadede ise uluslararası pazarda yerini alması öngörülen rekabetçi, yenilikçi ve yüksek teknolojiye sahip, İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) gaz türbin ihtiyacına yönelik turbojet ve turboprop motorlar geliştirmektedir. TEI’nin bu kapsamdaki Ar-Ge çalışmaları 2004 yılından bu yana devam etmektedir. Bu çalışmalar kapsamında TJ90 turbojet motoru geliştirilmiştir. Geliştirilen bu motorların kontrolleri, tamamen yerli imkanlarla geliştirilen elektronik kontrol üniteleri aracılığıyla yapılmaktadır

TJ90

TJ35 motoruna göre daha yüksek itki sağlayan turbojet motoru geliştirme çalışmaları Ocak 2011 tarihinde başlamıştır. TEYDEB desteği ile yürüyen projede, Mart 2012 tarihinde TUSAŞ’ın Şimşek platformunda kullanılmak üzere iş birliği anlaşması imzalanmıştır.

İlk uçuş testi 5 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirilmiş olup, motor geliştirme testleri devam etmektedir.

7 Haziran 2017 tarihinde ise, TAI'nin Şimşek platformu ile ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir.

TJ90 motorunun başlıca özellikleri ve teknik verileri;

*Kerosen ile başlatma
*Elektrik ile başlatma
*EMI/EMC uyumluluğu
*Katapult yüklerine dayanım
*Yer istasyonu ile veri bağlantılı EKÜ
*Askeri standartlara uygun
 
Azami İtki (N)/(lbf):400/90
Özgül Yakıt Tüketimi (kg/N.h)/(lb/lbf.h):0.15/1.5
Azami Şaft Hızı (RPM):100,000
Kuru Ağırlık (kg)/(lb):3.6/7.9
Uzunluk (mm)/(in):413/16.3
Çap (mm)/(in):153/6
Bakım Aralığı (sa):25+

https://www.tei.com.tr/detay/tj90-turbojet-motoru-gelistirme-projesi
 
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #14 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:11 »
DİLEK: TİTANYUM ALAŞIMLARI İÇİN SÜPERPLASTİK ŞEKİLLENDİRME PROSESİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

itanyum alaşımları yüksek mukavemet/yoğunluk ve tokluk değerleri, iyi korozyon direnci ve yüksek sıcaklıklarda özelliklerini koruyabilmesi gibi avantajlarından dolayı havacılık uygulamalarında yaygın olarak tercih edilmektedir.

Sahip olduğu özellikler nedeniyle işlenmesi ve şekillendirilmesi zor olan titanyumun alaşımlarından karmaşık geometrili yapıların istenen mekanik özelliklerde imal edilebilmeleri için sıcak şekillendirme yöntemleri kullanılmaktadır. Süper plastik şekillendirme; özel bir sıcaklık ve yükleme koşullarında gerçekleşen bir sıcak şekillendirme yöntemidir.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından desteklenen Dilek Projesi ile TAI ve TEI işbirliği ile havacılık sanayiinde hem platform hem de motor uygulamalarında kullanılan titanyum alaşımları için süper plastik şekillendirme prosesi geliştirilmesi ve yerli özgün projelerde dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmektedir.

https://www.tei.com.tr/detay/dilek-titanyum-alasimlari-icin-superplastik-sekillendirme-prosesinin-gelistirilmesi-projesi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #15 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:13 »
YAKUT : HAVACILIKTA KULLANILAN NİKEL ALAŞIM KATMANLI İMALAT TEKNOLOJİSİ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

YAKUT Projesi ile geleceğin imalat teknolojisi olarak görülen katmanlı imalat yöntemlerinden biri olan Lazerle Metal Toz Ergitme (LAM) prosesinin, nikel süperalaşımlarından fonksiyonel parça imalatına yönelik olarak ülkemiz savunma sanayiine kazandırılması hedeflenmektedir. Katmanlı imalat teknolojisi genellikle tel, toz veya sac malzemenin katmanlar halinde birbiri üzerine ergitilerek katılaştırılması ile parça imalatı prensibine dayanmaktadır. Günümüz geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla yüksek tasarım özgürlüğü sunması, ağırlık ve maliyet azaltımına olanak sağlaması gibi avantajları nedeniyle yeni sanayi devrimi olarak görülmektedir.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) tarafından  desteklenmekte olan YAKUT Projesi ile Lazerle Metal Toz Ergitme (LAM) prosesinin uçak motorlarındaki yüksek basınç ve sıcaklık gibi zorlayıcı şartlar altında çalışabilen yüksek mekanik özelliklere sahip fonksiyonel parça imalatına yönelik olarak proses modelleme kabiliyeti ile birlikte kazanılması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda proje kapsamında TEI TJ90 turbojet motoruna ait 9 alt parçadan oluşan yanma odasının UNS N06625 nikel süperalaşım malzemeden mekanik isterleri sağlayacak şekilde katmanlı imalat yöntemi ile tek parça olarak imalatı yapılacaktır.

YAKUT Projesi ile elde edilecek bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde orta ve uzun vadede, TEI’nin kendi motorlarında katmanlı imalat yöntemi kullanarak parça imalatı yapabilen ana motor üretici firmaları arasındaki yerini alması hedeflenmektedir.

https://www.tei.com.tr/detay/yakut-havacilikta-kullanilan-nikel-alasim-katmanli-imalat-teknolojisi-gelistirilmesi-projesi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #16 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:14 »
İNCİ: HAVACILIKTA KULLANILAN TİTANYUM DÖKÜM TEKNOLOJİSİ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ

Hassas döküm yöntemi, diğer döküm yöntemlerine nazaran daha yüksek boyutsal hassasiyet yanında daha iyi yüzey kalitesi elde edilmesine ve yüksek hacimli üretimlerde maliyetlerin azaltılmasına imkan verir.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından  desteklenen İNCİ Projesi ile hava platformlarında ihtiyaç duyulan titanyum alaşım parçaların hassas döküm yöntemi ile yerli olarak üretim kabiliyetinin kazanılması hedeflenmektedir.

https://www.tei.com.tr/detay/inci-havacilikta-kullanilan-titanyum-dokum-teknolojisi-gelistirilmesi-projesi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #17 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:15 »
DİNÇ

Savunma sanayii ve sivil amaçlı havacılık platformlarında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan havacılık kalite paslanmaz çelik ve nikel bazlı süper alaşımların üretilmesine yönelik olarak; gerekli olan baz alaşımların birincil ergitme yöntemi ile elde edilmesi, ikincil ergitme yöntemleri ile havacılık kalite paslanmaz çelik ve havacılık kalite nikel bazlı süper alaşımlara dönüştürülmesi ve ikincil işlemler ile bu alaşımların mekanik özelliklerinin geliştirilmesi, karakterizasyonu ve doğrulanması gerçekleştirilecektir.

240 ton ergitme kapasitesine sahip ve nükleer kalite paslanmaz çelik malzeme üretebilen, ülkemizin öncü döküm firmalarından Akdaş Döküm, DİNÇ Projesine ana alt yüklenici olarak katıldı. Akdaş Döküm’ün proje kapsamında proses geliştirme faaliyetlerini yürüteceği ve prototip imalatlarını gerçekleştireceği DİNÇ Projesi, Mayıs 2018 başlamış olup, 60 ay sürecektir.

https://www.tei.com.tr/detay/dinc
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #18 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:15 »
ATOM

Havacılık sektöründe kullanılan türbinli motorlardaki yüksek yükleme ile sıcaklık koşullarında görev yapan nikel alaşım parçaların, katmanlı imalat yöntemi ile üretilmesi için ihtiyaç duyulan ihraç lisansına tabi nikel alaşım tozlar geliştirilecektir. Proje kapsamında; LAM (lazer katmanlı imalat) prosesine uygun nikel alaşım Inconel 718 ve Inconel 625 tozlarının ile, EBM (elektron ışını ile ergitme) prosesine uygun nikel alaşım Inconel 718 tozunun atomizasyon yöntemi ile üretimi, karakterizasyonu ve numuneler üzerinden doğrulanma faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Ülkemizin köklü tezgâh geliştiren ve üreten firmalarından Ermaksan, ATOM Projesi’ne ana alt yüklenici olarak katılmıştır. Geçtiğimiz yıl, toz yatağında lazer ile metal ergitme prosesini kullanan ENA 250 modeli tezgâhının tanıtımını yapan Ermaksan, toz üretimi için üretim altyapısını geliştirecek ve pilot ölçekte toz imalatını gerçekleştirecektir. 12.04.18 tarihinde başlayan ATOM Projesi, 38 ay sürecektir.
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TUSAŞ-TEİ
« Yanıtla #19 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 23:17 »
ELEKTRON

Havacılık sektöründe; düşük yoğunlukları, yüksek oksidasyon direnci ve yüksek sıcaklık mukavemetlerinden dolayı tercih edilen titanyum alüminatlar, sahip olduğu düşük yoğunluk, yüksek tokluk ve oksidasyon dirençleri sebebi ile soğuk bölge parçalarında sıklıkla tercih edilen titanyum alaşımları ve türbinli motorlardaki yüksek yükleme ile yüksek sıcaklık koşullarında görev yapan nikel alaşım parçalar Elektron Işını ile Ergitme Metodu uygulanarak imal edilecektir. Proje kapsamında; Inconel 718 bağlantı braketi ve Ti6Al4V rulman yatak desteği ile Ti-48Al-2Cr-2Nb (Ti-Al) güç türbini palesinin EBM prosesi ile üretimi, karakterizasyonu ve üretilen protoptipler ile numuneler üzerinden doğrulama faaliyetleri gerçekleştirilecektir. 04.04.18 tarihinde başlayan ELEKTRON Projesi, 38,5 ay sürecek

https://www.tei.com.tr/detay/elektron