18 Şubat 2020, Salı - 18:07

Gönderen Konu: ROKETSAN  (Okunma sayısı 3195 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
ROKETSAN
« : 31 Ocak 2018, Çarşamba - 00:11 »
Roketsan, Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile “ülkemizde roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider bir kuruma sahip olunması” amacı ile 1988 yılında kurulmuş ve ilk üretim projesi; uluslararası bir program olan ‘Stinger Avrupa Ortak Üretim Projesi’ çerçevesinde, Stinger füzelerinin sevk sisteminin üretilmesi olmuştur.
Stinger Projesi kapsamında füzelerin kritik alt sistemlerinden olan kompozit yakıtlı fırlatma ve uçuş motorlarının yurt içinde üretimi Türkiye tarafından üstlenilmiştir. O dönemde Türkiye’de kompozit katı yakıt teknolojisi olmadığı için Milli Savunma Bakanlığı (MSB), kompozit yakıtlı fırlatma ve uçuş motorlarını üretmek üzere yeni bir şirket kurulmasını değerlendirmiştir. Bu değerlendirme ve taleplerin neticesi olarak Roketsan, 14 Haziran 1988 tarihinde, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin kararı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) roket ve füze ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla kurulmuştur.

Roketsan, kuruluş amacını gerçekleştirmeye yönelik doğru stratejiler sayesinde Stinger Konsorsiyumu gereklerini zamanında ve tam olarak yerine getirmekle kalmamış, ülkemize kazandırdığı yetişmiş beyin gücü sayesinde transfer edilen teknolojileri özümseyerek yeni ürünlere dönüştürmeyi başarmış ve bu ara hedefi süratle aşarak roket/füze alanında konusunda uzman Milli bir sanayi oluşturmuştur. 1988 yılı yazında kuruluş kararını takiben sonbaharda İskitler’de kiralık bir  binada, sınırlı savunma sanayii deneyimine sahip ancak kendilerine verilen Milli görevin heyecanıyla dolu 25 kişilik çekirdek kadro ile çalışılmaya başlanmıştır.

Avrupa Stinger Konsorsiyumunun gereklerine yönelik planlama ve hazırlık çalışmalarına paralel olarak o tarihte bir bozkır olan Elmadağ’da mülkiyeti MKEK’dan SSM’ye geçirilerek, SSM tarafından Roketsan’a kiralanmış olan yaklaşık 1.000 dönümlük arazi üzerinde tesis inşa çalışmaları yürütülmüştür. 1989 yılı başında arazide tesfiye ve hazırlık çalışmaları başlamış, üretimin gerçekleştirilebilmesi için gerekli bina ve altyapı inşaatı 1991 yılında tamamlanmıştır. Aynı yıllarda tesisleşme çalışması tamamlandıktan sonra pilot kafile olarak 38 adet motor hatasız olarak üretilerek zamanından önce konsorsiyuma teslim edilmiştir. Sözleşme gereği Stinger füzelerinin fırlatma ve uçuş motorlarının üretimine başlanmıştır. Proje kapsamında konsorsiyuma üye tüm ülkelerin ihtiyacını karşılayacak şekilde sevk sistemi üretimi ve ihracatını gerçekleştiren Roketsan, programa katılan 15 üye ülke sanayi kuruluşu arasında ikinci en büyük iş payına sahip olmuştur.

Elde edilen ekonomik faydadan çok daha önemlisi, ülkemizin ihtiyaç duyduğu, başta kompozit yakıtlı motor teknolojisi olmak üzere pek çok ileri teknoloji ve deneyimin elde edilmesidir. Bu kazanımlar sonraki projelerin gerçekleştirilmesinde ihtiyaç duyulan altyapıyı oluşturmuştur. Henüz kuruluş aşamasında tesis edilen Mühendislik Geliştirme biriminde görev alan çok sayıda mühendis, Stinger Projesi deneyimi ile daha sonra iştirak edilen Milli ve NATO projelerinden elde ettikleri teknolojileri özümseyerek bu altyapıyı özgün ürünlerin tasarımında kullanma becerisini kazanmıştır. Stinger projesinde başlangıçta henüz tesisi olmadığı ve deneyimsiz oluşu nedeniyle Konsorsiyumun diğer üye ülkeleri tarafından şüpheyle ve güvensizlikle karşılanan Roketsan, MSB’lığının destek ve himayesinde üretim hattı kalifikasyonunu başarıyla tamamlayan ilk firma olmuş, programın önünde ve sıfır hata ile sevkiyat yapmış ve bu sayede bütün program ortaklarının takdirini kazanarak müteakip potansiyel projeler için gerekli güven ve saygınlığa mazhar olmuştur. Roket ve füze tasarımı için gerekli uzman personeli yetiştirmek ve tasarım araçlarını geliştirmek amacıyla 1992’de başlatılan füze tasarım altyapısı geliştirme projesinin 1995’te tamamlanmasıyla Roketsan için “tasarım odaklılık” dönemi başlamıştır. Sistem sorumlusu olma hedefiyle oluşturulan bu altyapı sayesinde, Stinger projesinin 1999 yılında tamamlanmasından önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını karşılamak üzere dünyadaki emsallerine göre çok daha gelişmiş özgün tasarım kompozit yakıtlı 11 km menzile sahip TR-107 Roketi ile 40 km menzilli TR-122 Roketi ve T-122 Sakarya Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Silah Sisteminin tasarımı, geliştirilmesi ve üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bu silah sistemi ve roketlerin 1996 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınması, Roketsan ve Türk Silahlı Kuvvetleri için önemli bir kilometre taşı oluşturmuştur.

Kara Kuvvetlerimizin derinlikte ateş gücünü artıracak uzun menzilli roket ve füzelerin üretilmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığınca 90’lı yılların sonlarına doğru başlatılan projelerin gerçekleştirilmesi için üretim altyapısı kuvvetlendirilmiş ve çeşitlendirilmiştir. Yeni teknolojilerin de elde edildiği bu gayretler neticesinde Kasırga Roket ve Silah Sistemi ile Yıldırım Füze ve Silah Sistemi Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırılmıştır.

Yine Kara Kuvvetlerinin ihtiyacı doğrultusunda 2004 Yılında Milli Savunma Bakanlığı’nca başlatılan ve desteklenen 2.75” Lazer Güdümlü Füze CİRİT projesinde dünyadaki emsallerinin çoğundan farklı olarak baştan sona özgün tasarım çalışmaları ile Lazer Güdüm, Ara Safha Güdüm, Duyarsız Roket Motoru ve Duyarsız Harp Başlığı gibi ileri teknolojiler kazanılmıştır.

2004 yılı başında, geçmişte kazanılmış yetenekler sayesinde özgün tasarımla üretilen roket ve silah sistemlerinin ihracına yönelik sözleşmeler imzalanmıştır. Böylece yurt dışına sistem seviyesinde ürün ve hizmet satışı dönemi başlatılmıştır.

2005 yılı ve sonrasında SSM tarafından başlatılan ve halen desteklenen özgün füze sistemleri Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi UMTAS, Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS ve Çekili Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi geliştirilmesi çalışmaları kapsamında imzalanan projeler sayesinde Roketsan ana yükleniciliğinde oluşan geniş bir sanayi yapılanması ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu projeler ile Füze Üstü RF Veri Bağı, Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık, Duyarsız Tandem Harp Başlığı ve Platform Entegrasyonu teknolojileri kazanılmıştır. Çok Kademeli Sevk Sistemi ve CİRİT Füzesi çalışmaları sırasında elde edilen Duyarsız Roket Motoru ile Ara Safha Güdüm teknolojileri daha da ileri seviyelere taşınmıştır.

Kasım 2009’da SSM ve Roketsan arasında imzalanan sözleşme gereği başlatılan ve ALTAY Milli Tankının Zırhı ile diğer çeşitli zırh sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve testi için gerekli altyapının bulunduğu Balistik Koruma Merkezi (BKM) kurulması çalışmaları Roketsan tarafından tamamlanmış ve tesis 28 Ekim 2010’da hizmete alınmıştır.

Ürün ve ürün hattı kalifikasyonunun tamamlanmasının ardından 2011 yılında imzalanan üretim sözleşmesi kapsamında üretilen ve ilk özgün tasarım füze sistemi olan CİRİT füzesi Mayıs 2012’de TSK envanterine verilmiştir. Roketsan tarihi açısından önemli diğer bir gelişme de Tapasan’ın bünyemize dahil edilmesidir. Tapa, gerek roket ve füzeler gerekse de diğer mühimmat açısından en önemli alt sistemlerden biridir. TSK’nın tapa ihtiyacını karşılamak için bir TSKGV iştiraki yapısında kurulmuş olan Tapasan A.Ş., Haziran 2012 itibariyle Roketsan ile birleşmiştir. 2012 Şubat ayında Sn. Hüseyin Baysak’tan Genel Müdürlük görevini Sn. Selçuk Yaşar teslim almıştır.

1988 yılında çekirdek bir kadroyla faaliyetine başlayan Roketsan, bugün %52’si mühendis olmak üzere 1.900’den fazla personeli, 4 Milyar TL’ye varan bağlanmış sözleşmesi ve sahip olduğu teknolojik bilgi birikim ile savunma sanayinde bir dünya şirketi olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Kuruluşundan bugüne kadar geçen süre içerisinde Roketsan, üstlendiği misyon gereği tasarım ve teknoloji altyapısı geliştirme projeleri, ürün geliştirme ve  üretim programları ile fırlatma platformu ve komuta üniteleri de dahil olmak üzere roket/füze sistemlerini ihtiyaçlar doğrultusunda milli olarak tasarlama, üretme, kullanıcı personeli eğitme ve silah sistemlerinin lojistik destek ihtiyacını karşılama yeteneğini kazanmıştır.

Dünyadaki diğer savunma sanayii kuruluşlarında olduğu gibi şüphesiz Roketsan da varlığını idame ettirebilmek için, ürün yelpazesini Kara, Hava ve Deniz Silah Sistemlerini kapsayacak şekilde genişletmeyi hedeflemiş ve bu amaçla çeşitli yurt içi ve yurt dışı projelerde görev almış veya bu tür projelere aday olmuştur.

1988 yılında Ankara/Elmadağ’da boş bir arazide ilk kuruluş çalışmaları başlatılan Roketsan, faaliyeti ülke sınırlarını aşan, kendi teknoloji alanındaki NATO programlarına katılan, ürünlerini Türk Silahlı Kuvvetleri yanında dost ülkelerin de hizmetine sunabilen bir kuruluş haline gelmiştir.

Bu büyük gelişimi, her şeyden önce Roketsan personeli ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzman personelinin projelerde yakın işbirliği içinde çalışmasına borçlu olduğumuza inanıyoruz. Gelecekte de bu anlayışa bağlı kalmayı, yurdumuzdaki ve tüm dost ülkelerdeki kullanıcılarla yakın işbirliği içinde çalışarak en uygun çözümlere ulaşmayı hedefliyoruz.

http://www.roketsan.com.tr/kurumsal/hakkimizda/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2018, Çarşamba - 00:13 »
En az lise mezunu, KPSS şartsız, sınavsız personel alımları başladı…ROKETSAN ve Türk Hava Yolları yayımladıkları ilanlar ile en az lise mezunu kişiler arasından personel alımı yapacaklarını uyurdu.

İşte başvuru detayları...

ROKETSAN İnsan Kaynakları tarafından yayımlanan ilanda boşta 13 pozisyon olduğu ve bu pozisyonlara personel alımlarının yapıldığı açıklandı.

ROKETSAN

ROKETSAN İnsan Kaynakları tarafından yayımlanan ilanda boşta 13 pozisyon olduğu ve bu pozisyonlara personel alımlarının yapıldığı açıklandı. Mekatronik Mühendisi, Havacılık Uzay / Uçak Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Metalurji ve Malzeme Mühendisi, Proje Yönetimi Mühendisi, Kimya Mühendisi, Makine Mühendisi, Fizik Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi, Elektrik-Elektronik Mühendisi, Aday ve Satınalma Mühendisi kadrolarına yapılan alım lisans düzeyinden, teknisyen kadrosuna önlisans  ve lise düzeyinden yapılmaktadır. Öte yandan ROKETSAN genel başvuru başlığı altında müracaatları almaktadır.

TÜRK HAVA YOLLARI

Türk Hava Yolları tarafından geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, 2018 yılı boyunca 7 bin personel alımı yapılacağı kamuoyuna duyuruldu. 2018'in gelmesi ile birlikte ilk ilanlar da yayımlanmaya başladı. Yayımlanan ilanlarda THY İŞ ANALİSTİ, YAZILIM UZMANI (JAVA) , MOBIL YAZILIM UZMANI (IOS DEVELOPER) , MOBİL YAZILIM UZMANI (ANDROID DEVELOPER), PROJE YÖNETİCİSİ, BT ALTYAPI VE OPERASYON PERSONELİ pozisyonunda istihdam etmek üzere personel alımı yapacak.

http://www.kokpit.aero/kpss-sarti-yok-sinav-yok
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #2 : 31 Ocak 2018, Çarşamba - 00:15 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #3 : 16 Şubat 2018, Cuma - 22:53 »
Roketsan Uydu Fırlatma Aracı

Türkiye'nin uzaya bağımsız erişimini sağlaması amacıyla Uydu Fırlatma Sistemi (UFA) geliştirilmesi kapsamındaki çalışmaları 2007 yılından itibaren sürdüren ROKETSAN'ın kendi öz kaynaklarıyla bir Uydu Fırlatma Aracı (UFA) geliştirilmesine yönelik kavramsal tasarım seviyesinde çalışmalar yürütüyor.Roketsan, yaptığı açıklamada Uzay çalışmaları sırasında geliştirilen teknolojilerin yaşam kalitesine önemli katkılar sağladığı vurgulanan açıklamada, Roketsan’ın kendi öz kaynaklarıyla bütün kademelerinde ana itki sistemi olarak Sıvı Yakıtlı İtki Sistemi bulunan bir UFA geliştirilmesine yönelik kavramsal tasarım seviyesinde çalışmalar yürütüldüğü belirtildi.Roketsan, Türkiye’nin uzaya bağımsız erişiminin sağlanması amacıyla Uydu Fırlatma Sistemi (UFS) geliştirilmesi kapsamındaki çalışmalarını 2007 yılından itibaren sürdürmektedir. 2008 yılında kurulan Uydu Fırlatma Sistemleri Tasarım Birimi, uydu fırlatma sistemleri ile ilgili faaliyetlerin yürütülmesi için savunma sanayi şirketleri bünyesinde Türkiye’de oluşturulan ilk yapılanmadır. 2013 yılında Uzay Projeleri Yönetim Birimi teşkil edilmiştir. Günümüzde uzay ile ilgili faaliyetler bir bütün olarak 2015 yılında kurulan İleri Teknolojiler ve Sistemler Grup Başkanlığı altında teşkil edilen Uzay Sistemleri Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.Uzaya erişim yeteneğinin kazanılmasına yönelik olarak Hv.K.K.lığı’nın ihtiyacına istinaden UFS geliştirilmesi amacıyla SSM ile ROKETSAN arasında 2013 yılında başlatılan UFS Projesi Ön Kavramsal Tasarım Dönemi (Dönem-1) 31 Aralık 2014’de tamamlanmıştır. Günümüzde, yüksek verimlilik, durdurma/başlatma ve kontrol edilebilir itki miktarı imkânı sunması nedeniyle Uydu Fırlatma Aracı (UFA) alt kademelerinde sıvı yakıtlı itki sistemi teknolojileri yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer taraftan, UFA üst kademesinde faydalı yükün (uydunun) yörüngeye yerleştirilebilmesi amacıyla sıvı yakıtlı itki sistemi kullanılması bir zorunluluktur. Bu hususlar dikkate alınarak, Roketsan, kendi öz kaynakları ile bütün kademelerinde ana itki sistemi olarak Sıvı Yakıtlı İtki Sistemi bulunan bir UFA geliştirilmesine yönelik kavramsal tasarım seviyesinde çalışmalar yürütmektedir.Bu sayede kritik olduğu değerlendirilen sıvı yakıtlı itki sistemi teknolojilerinin de aşamalar halinde Türk Sanayii’ne kazandırılması hedeflenmektedir.http://www.star.com.tr/teknoloji/roketsan-uydu-firlatma-araci-haber-1310537/
 

Çevrimdışı Danişment

Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #4 : 17 Şubat 2018, Cumartesi - 00:46 »
Ben bu projenin bizi gömeceğini düşünüyorum. Bu işte dünya tekrar kullanılabilir roketlere yöneliyor hemde milyar milyar paralar döküyor. Biz bunca projemiz arasında bunu ancak işte efenim su toplantı yapıldı bu konuşuldu falan diye duya duya ömrümüzü tamamlarız. Mesele gayet ciddi aslında ben kendimizi de küçük gördüğümden değil bu projenin çok yüksek ar-ge gerektirdiğini ve müthiş meblağlara mâlolduğunu düşünerekten böyle bahsettim.
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #5 : 25 Ağustos 2018, Cumartesi - 22:50 »
Roketsan, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi

Türk Savunma sanayiinin önde gelen şirketlerinden Roketsan ordu araçları kategorisinde, tek seferde 240 adet 122 mm’lik roketi 2 dakika içerisinde atabilen, Jobaria Çok Kundaklı Roketatar Silah Sistemi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.Dünya üzerindeki benzerlerinden farklı olmak adına sürekli yenilikçilik arayışını sürdüren Roketsan,oluşturmuş olduğu teknolojik birikim ve ürün portföyü ile bir ilke daha imza attı.2018 yılında yayımlanan Guinness Rekorlar Kitabı’nda, ordu araçları kategorisinde, tek seferde 240 adet 122 mm’lik roketi 2 dakika içerisinde atabilen, Jobaria Çok Kundaklı Roketatar Silah Sistemi ile Roketsan kendine yer buldu.http://www.star.com.tr/teknoloji/roketsan-guinness-rekorlar-kitabina-girdi-haber-1378183/
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #6 : 25 Ağustos 2018, Cumartesi - 22:59 »
Roketsan’ın KADEX imzasının içeriği ortaya çıktıKADEX2018 fuarında Roketsan ile Kazakistan Savunma Uzay ve Havacılık Sanayii Bakan Yardımcısı arasında mutabakat muhtırası imzalanmıştı.

Roketsan’ın  23-26 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenen KADEX Fuarı’nda attığı imzanın kapsamı Roketsan Dergisi Temmuz 2018 Sayısında ortaya çıktı. KADEX Fuarı’nda, Kazakistan Savunma Uzay ve Havacılık Sanayii Bakanlığı’na bağlı Kazakistan Engineering firması ile 122 mm Grad roketleri ve BM-21 Çok Namlulu Roketatar sisteminin modernizasyonu konusunda iş birliği anlaşması imzalandı.

Sözleşme kapsamında kaç adet sistemin modernize edileceği bilinmiyor. Kazakistan Ordusu’nun envanterinde 150 adede yakın BM-21 Grad Çok Namlulu Roketatar sistemi bulunuyor ancak bu sistemlerin kaç adedinin operasyonel olduğu bilinmiyor. Tüm sistemlerin modernize edilmesi halinde mali boyutu büyük bir iş biriliği doğmuş olacak.

http://www.defenceturk.net/rokesanin-kadex-imzasinin-icerigi-ortaya-cikti
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #7 : 25 Ağustos 2018, Cumartesi - 23:10 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #8 : 27 Ağustos 2018, Pazartesi - 01:33 »
Fırtına ve Panter hassas vuracakRoketsan, Fırtına ve Panter obüslerinin etkinliğinin artırılması amacıyla 155mm güdümlü topçu mühimmatlarının geliştirilmesi çalışmalarını sürdürüyor.

Roketsan, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yoğun şekilde kullanılan155 mm topçu mühimmatının isabet oranını artırmak amacıyla mevcut tapa arayüzleri ile uyumlu güdüm kitlerinin (GK) geliştirilmesi yönünde önemli aşama kaydetti.Roketsan tarafından yayınlanan dergide yer alan bilgiye göre, üretilen Güdüm Kit (GK) prototipleri ile sistem tanıma amaçlı atışlı test faaliyetleri gerçekleştirildi. Atışlı testlerde Güdüm Kiti takılan mühimmatın öncelikle namluyu sağlıklı bir şekilde terk ettiği ve uçuşunu atışlar öncesinde aerodinamik analiz verileri ile desteklenen benzetimler ile öngörülen yörüngelere uygun olarak tamamladığı gözlemlendi.http://defenceandtechnology.com/2018/08/25/firtina-ve-panter-hassas-vuracak/
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #9 : 01 Ekim 2018, Pazartesi - 18:51 »
HaberTürk'e açıklamalarda bulunan Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar: "Son 3 ay içerisinde ilk defa 3 ayrı yeni ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladık."

Kaynak: Facebook bilgilendirme yüzümüz (Milli Savunma).İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 
Beğenenler: vural

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #10 : 02 Ekim 2018, Salı - 21:55 »
ROKETSAN Genel Müdürü Yaşar: Türkiye uzaya çıkacakTürk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketleri arasında yer alan ROKETSAN son 3 ayda 3 ülkeyle, silah sistemleri ihracatı anlaşması imzaladı. ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar, "Çocuğumuzun 10-15 yıl sonra uzaya çıkmayacağını kim söyleyebilir? Gelecek uzayda. Uydularla, insanlı, insansız araçlarla Türkiye de uzaya çıkacaktır. Bunu da bu gençlerimiz yapacaktır." dedi.
Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketleri arasında yer alan ROKETSAN, son 3 ayda, ilk defa 3 ayrı yeni ülkeyle, silah sistemleri ihracatı anlaşması imzaladı. Habertürk'te yer alan habere göre, ihraç edilen bir füzenin kilogram fiyatı ise yaklaşık olarak 2 bin dolar.

Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar, şu anda 30'a yakın ürünleri olduğunu belirterek, hızla yeni ürünleri geliştirdiklerini, geçmiş 30 yılda çıkardıkları silah sistemlerinin uzun süren projeler sonrasında başarıya ulaştığını söyledi.

Bir ürün geliştirmenin 4-5-6 yıl, bazen daha uzun süre aldığını ifade eden Yaşar, kazandıkları tecrübe ve yükselen personel kalitesiyle gelecek yıllarda çok daha hızlı bir şekilde yeni ürünlerinin ortaya çıkacağına dikkat çekti.
 
"Guiness'e girdik, ilgi arttı"
 
İngilizce'de ‘Rocket science’ diye bir deyim vardır. Yani roket bilimi. Herkesin anlayabileceği bir şey değil şeklinde izah edilebilecek bir deyim. Akıllı, çalışkan zeki çocukların gitmek istediği, çalışmak istediği bir alan diye geçer. Bu çocuklar esasen Türkiye’mizin her yerinde var. Bunları biz çekmeye çalışıyoruz. İş başvurularında seviyenin son aylarda yükseldiğini gördük. Geçtiğimiz birkaç ay içinde ROKETSAN’ın, Dünya Rekorlar Kitabı, Guiness’a girdiği medyada yer aldı.
 
Bizim üç yıl önce üretime giren başka bir ülke için yaptığımız çok özel bir roket fırlatma sistemi var. 240 adet roketi, 40 kilometreye, 120 saniye içinde atabilen bir roket fırlatma aracı geliştirdik ve bundan çok sayıda teslim ettik.
 
 ‘En fazla sayıda roket atabilen fırlatma aracı’ diye dünya askeri araçlar kategorisinde Guinness’e girdik. Bu Rusça, İngilizce, Arapça birçok ülkede yayınlanan bir kitap ve orada ROKETSAN’ın adı geçiyor. Hatta buraya gelmeden önce arkadaşlarım bana iş başvurularda bir artış olduğunu ve eskiden olmadığı kadar yüksek notlarla başvuru yapan çocuklar olduğunu söyledi. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Gelecek havacılıkta, uzayda teknoloji orada. Türkiye bu teknolojiyi artık üretiyor. Sadece ROKETSAN değil. Bu sektörde olan diğer şirketlerimizde bunu üretiyorlar. Kendi teknolojimizi üretiyoruz. Bugün ihraç ettiğimiz bir füzenin kilogramı 2 bin dolar.
 
"Gelecek uzayda, Türkiye uzaya çıkacaktır"
 
Türkiye, ileri teknoloji üreten, bunu hem kendi kullanarak, hem ihtiyacı olan dost ülkelere ihraç eden ülke olabilir. Bu havacılık ürünleri olabilir, silah sistemleri, savunma ürünleri olabilir.
 
Her ülkenin kendini savunmaya ihtiyacı var. Bu teknolojileri geliştirerek Türkiye’nin refahına katkıda bulunmayı çok arzu ediyoruz.
 
Bugün ortaokulda, lisede olan bir gencimizin çocuğumuzun 10-15 yıl sonra uzaya çıkmayacağını kim söyleyebilir? Gelecek uzayda. Uydularla, insanlı, insansız araçlarla Türkiye’de uzaya çıkacaktır. Bunu da bu gençlerimiz yapacaktır.
 
"700 şirket Roketsan'a çalışıyor"
 
ROKETSAN’ın bugün 2 bin 600 çalışanı var. Bunun yarıdan fazlası bin 400’e yakını mühendis. Bunların da yaklaşık bin tanesi Ar-Ge mühendisi. Yeni ürün, yeni teknolojiler üretmek için çalışıyor. Türkiye’de yaklaşık bin 700 firmayla çalışıyoruz. Yani bir ürün üretiyoruz ama Türkiye’de bin 700 firmada çalışan onbinlerce Türk insanının, işçimizin, teknisyenimizin, mühendisimizin bize katkısı var. Bugün biz Malatya’dan Samsun’dan İstanbul’dan İzmir’den Manisa’dan Gaziantep’ten bizimle çalışan firmalar var. Buralarda ürettiriyoruz bazı parçalarımızı. Bunlar şirketimizde bir araya geliyor ama teknoloji bizde, bunu biz üretiyoruz.
 
"40 üniversiteden çalışanımız var"
 
Üniversitede dördüncü sınıfta okuyan başarılı çocuklarımızı aday mühendis olarak kabul ediyoruz. Haftada bir gün gelip çalışıyorlar. Böylece biz onları tanıyoruz, onlar bizi tanıyorlar. Önemli bir kısmının mezun olur olmaz işi bizde hazır. Direkt mühendis olarak çalışmaya başlıyorlar. Bugün bizde Türkiye'de bulunan 40'ın üzerinde birçok üniversitemizden farklı çalışanımız var. ‘Biz şu üniversite, bu üniversite' diye ayırmıyoruz. Yeterki kendisini yetiştirmiş, çalışkan, meraklı gençler olsun. Bunları biz Türkiye'nin her yerinden bulup çıkarmaya çalışıyoruz. Bize başvurular oluyor tabii. İnternet sitemizden başvurular var. Bize iletişim adreslerini bırakıyorlar. Mümkün olduğu kadar çok gencimize ulaşarak, onları havacılık, uzay ve yüksek teknolojiyle tanıştırmak istiyoruz. Zaten bulaşan da gitmiyor.
 
"Dünyada ilk 100'de yer alıyor"
 
TSK Güçlendirme Vakfı şirketleri (TAİ, TEİ, ASELSAN, HAVELSAN) arasında yer alan ROKETSAN, bu sene Haziran'da 30'ncu yılını kutladı. 1988'de kurulduk. ROKETSAN, rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde kuruldu. O gün Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir Avrupa Stinger programı kapsamında kurulmuştu. Ben de ilk giren 3-5 kişiden bir tanesiyim. Her kademede çalıştım aşağı yukarı. O dönemden bu döneme tabii inişli çıkışlı dönemlerimiz oldu ama özellikle 2003-2004 yıllarından sonra hükümetlerimizin, Milli Savunma Bakanlığı'mızın, Savunma Sanayi Başkanlığı'mızın, Türk Silahlı Kuvvetleri'mizin çok büyük desteğiyle bir sıçrama yaptık. 2004'te 650 kişiydik şimdi 2 bin 650'yiz neredeyse. Bunlar hep projeler sayesinde oldu ve bunları hep Türk çocuklar yaptı. Tamamen %100 Türk sermayesidir. Çalışanlar tamamı Türk vatandaşıdır. Kendi gençlerimiz, kendi insanlarımız ve biz ilk defa geçen yıl 2017'de dünyadaki ilk yüz büyük savunma şirketi arasına girdik doksan sekizinci sıradan. Bu yıl doksan altıncı sıraya yükseldik. Tabii bu bir devler ligi.
 
"30 silah sisteminde imzası var"
 
Şu anda 30’a yakın değişik ürünümüz var. Hızla yeni ürünleri de ekliyoruz. Geçmiş otuz yılda çıkardığımız silah sistemleri. Bugünden yarına yapılacak şeyler değil uzun süren projeler. Bir ürün geliştirmek 4-5-6 yıl bazen daha uzun süre alabiliyor. Gelecek yıllarda çok daha hızla yeni ürünlerimiz ortaya çıkacak. Son üç ay içinde ilk defa üç ayrı yeni ülkeyle ihracat sözleşmesi imzaladık. Dünyada silah ihraç etmek zor bir konudur. Bunun nedeni de şu: Önce kendi silahlı kuvvetlerinizin bizim ürünlerimizi kullanması lazım. Türk Silahlı Kuvvetleri'miz de ROKETSAN ürünlerini kullanıyor ve çok memnun. Tabii onlar kullandıkça bu sistemler daha iyi oluyor. Geri bildirimler alıyoruz. Yazılımıyla, donanımıyla geliştiriyoruz. Yabancı ülkelerde, dost ülkelerde ve müttefik ülkelerde bu başarılar izleniyor. Bu da bize yeni imkânlar sunuyor. İnşallah böylece ihracatımız daha da artacak. Hele bu dönemde döviz kazanmamız gereken bu dönemde kendi ürünlerimizi, kendi teknolojimizi, içinde yazılımıyla, donanımıyla ne olduğunu bildiğimiz ürünlerimizi ihraç edeceğiz, ediyoruz. İnşallah gelecek yıllarda, devler liginde dünyanın ilk yüz en büyük savunma şirketi arasında daha üst sıralara tırmanacağız.
 
"TEKNOFEST ile kalitemiz yükseliyor"
 
Biz, geçtiğimiz hafta yapılan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde (TEKNOFEST) roket yarışmasının sponsoruyduk. Türkiye’nin her yerinden birçok üniversite, lise takımları yarışmaya katıldı. 1500 ve 3 bin metre mesafeye iki ayrı kategoride roketleri fırlattılar. Onları yere indirmeyi başaranlar oldu ve biz bir derecelendirme yaptık. Amacımız gençlere roket bilimini sevdirmek. Türkiye’nin uzaya giderken ihtiyacı olan meraklı, yetişkin iş gücünü yakalayabilmek. TEKNOFEST’te de hem ürünlerimizi hem de bu yarışmaya katılan takımların kullandıkları roketleri sergiledik. Bu şekilde gençlerin bunlara dokunmalarını, görmelerini, hissetmelerini sağlamaya çalıştık ve çok güzel tepkiler aldık. Gelecek yıllarda çok daha güzel olacağına inanıyorum. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’a çok teşekkür ediyorum. Onlar ön ayak olmalarıyla böyle bir festival yapıldı. Bu festival sayesinde bize başvuran elaman kalitesinde ciddi bir yükseliş oldu.
 
"Roket yarışında ikinci ülkeyiz"
 
TEKNOFEST sebebiyle, roket bir yarışması Türkiye’de ilk defa yapıldı. Dünyada da benzeri çok fazla yok. Amerika’da yapılmış. Dünyada ikinci ülke Türkiye. Dolayısıyla ilk yarışma olmasına rağmen çok ilgi gördü. 156 takım başvurdu. Bu takımlar farklı tasarım elemeleri, bir takım ön değerlendirmelerden geçti. 28 takım yarışmaya katılmaya hak kazandı. Bunların atışları Aksaray’da yapıldı. Gençlerimize destek olduk. Onların orada kalmaları, alana gitmeleri, gelmeleri, teknik destek, cihaz ekipman desteği bunları onlara verdik ama roketlerini kendileri yaptılar. Bu çok büyük bir heyecan uyandırdı.
 
Gelecek yıllarda bu yarışmanın çok daha tutacağını, çok daha fazla takımın daha iyi olarak hazırlanacağını düşünüyoruz. Böylece Türkiye’de gençlerin roket, havacılık, uzay bu konulara ilgisini canlandırmak bunu yeşertmek ve böylece Türk savunma sanayinin, havacılık sanayinin ileri teknoloji üreten bu sektörün Türk gençlerine önünü açmak, onları bu sektöre çekmek, yetiştirmek. Örneğin bu yarışmada birinci alan iki kategorimiz var. Bu üniversiteli gençlerimizin mezun olduklarında işe alacağız. Yarışmanın para ödülleri de vardı. Maddi manevi çok tatmin edici bir ortam festival oldu.

https://www.aksam.com.tr/teknoloji/turkiye-uzaya-cikacak/haber-779287
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: ROKETSAN
« Yanıtla #11 : 17 Aralık 2018, Pazartesi - 19:58 »
Roketsan'ın Ekim ayı içinde Adalar Denizi'nde Burak sınfı korvetlere entegre ettiği CİRİT ve L-UMTAS füzelerinin atış görüntüleri.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun