28 Ocak 2020, Salı - 18:43

Gönderen Konu: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı  (Okunma sayısı 3925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« : 18 Haziran 2018, Pazartesi - 19:39 »
İşte Türkiye’nin havadaki yeni gücü Akıncı SİHA’sı

Türkiye'ye insansız hava aracı teknolojilerinde sınıf atlatacak taarruzi İHA Akıncı, yoğun bir çalışmayla kısa sürede güvenlik güçlerinin kullanımına sunulacak.Türkiye, insansız hava aracı (İHA) teknolojilerindeki iddiasını yeni ürünlerle büyütüyor. Bu kapsamda, Baykar tarafından geliştirilen taarruzi İHA Akıncı'nın 2019'un ilk çeyreğinde gökyüzüyle buluşması hedefleniyor.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli İHA'lara yönelik Ar-Ge ve üretim çalışmalarını modern bir tesiste birlikte yürüttüklerini söyledi.

https://cdnuploads.aa.com.tr/uploads/VideoGallery/2018/06/14/b4a44e3b28df32aebb9884dd3fa10922.mp4

Genç mühendis ve teknisyenlerle elektroniğinden yazılımına, haberleşme sistemlerinden hava aracı tasarımına kadar 5 ana mühendislik disiplininde mühendislik faaliyetleri yürüttüklerini anlatan Bayraktar, milli İHA'ları bu tesiste geliştirdiklerini bildirdi.Bayraktar TB2 İHA'nın 3 yıldır Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yaptığını anımsatan Bayraktar, tamamen milli ve özgün olarak geliştirilen bu araçların yurt içinde ve dışında kuvvet çarpanı olarak ciddi katkılar sağladığını vurguladı. Bayraktar, "Bayraktar TB2, 50 bin saat uçuşu geride bıraktı. Akıllı bombasıyla hava aracı elektronik sistemleriyle dünyada silahlı İHA yapabilen 6 ülke içindeyiz." dedi.

Haluk Bayraktar, hedeflerinin İHA teknolojilerinde ulaştıkları noktayı çok daha ileriye taşımak olduğunu vurguladı.

"Uçan balık" olarak da nitelendirilen Akıncı İHA'nın bu hedefe yönelik önemli bir aşamaya karşılık geldiğini ifade eden Bayraktar, Akıncı'nın, taarruzi İHA sistemiyle çıtayı Bayraktar TB2'den daha yukarıya taşıdığını dile getirdi.

Birçok milli sistemle donatılacak

Bayraktar TB2'nin taktik sınıfında yer aldığını, 20 bin feet irtifalarda 150 kilograma kadar faydalı yük taşıyabildiğini ve 24 saate kadar havada kalabildiğini aktaran Bayraktar, bu aracın hem keşif gözetleme hem de anlık imha kabiliyetine sahip olduğunu ifade etti. Bayraktar, Akıncı sistemine ilişkin de şu bilgileri verdi:"Akıncı sistemi, 40 bin feet irtifaya kadar çıkabiliyor, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi bin 350 kilograma kadar ulaşıyor. Bu özellikleriyle savaş uçaklarımızın yaptığı bir kısım görevleri icra edebiliyor. Taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklıklı radar gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapacak. Bunlar da ülkemizde milli olarak geliştirilen/geliştirilecek sistemler. Akıncı, bu sistemleri bir arada taşıyabilen, havadan taarruz gücüne sahip ve hızlı şekilde hedefe angaje olabilen bir sistem. Adeta savaş uçaklarımızın yükünü azaltacak, onların görevlerini, havadan bombardımanı da icra edebilecek. Ülkemizde milli olarak geliştirilen hava-hava füzeleriyle donatabileceğimiz Akıncı İHA, hava-hava görevlerinde de kullanılabilecek. Akıncı, kendi sınıfında 3 sene içinde dünyanın en ileri teknolojik sistemi haline gelecek."

Dededen gelme balıkçılık tasarıma yansıyor
Haluk Bayraktar, geliştirdikleri sistemlerin hem teknolojik olarak en ileri düzeyde bulunduğunu hem de tasarımlarıyla kimlik sahibi olduğunu söyledi.

Akıncı'nın tasarımına yönelik "uçan balık" benzetmesini de değerlendiren Bayraktar, "Dedelerimizin denizcilik ve balıkçılık kültürünün tasarımımızda ciddi etkisi var. Geliştirdiğimiz tüm uçaklarda denizciliğin tasarıma etkisini görebiliriz. Balık, suyun içinde hidrodinamik bir ortamda yüzüyor, İHA'lar da hava ortamı içerisinde uçuş gerçekleştiriyor. Dolayısıyla hem Bayraktar TB2 hem de Akıncı balıkların şeklinden ilham alınmakta." diye konuştuAkıncı Projesi'nin seyrine ilişkin de bilgiler veren Bayraktar, "Görmüş olduğunuz platformun ilk prototip gövdesi. Kanatlarıyla çok daha heybetli bir duruşu olacak. Hedefimiz 2019'un ilk çeyreğinde ilk uçuşunu gerçekleştirmek. 2019 boyunca çok yoğun şekilde uçuş ve yer testleri yapmayı planlıyoruz. 2020 içinde de bu sistemi ülkemizin hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Akıncı aynı zamanda türbin motorlu, çift motorlu bir araç." ifadesini kullandı.

Türkiye, İHA'ları en etkin kullanan ülkelerden biri

Haluk Bayraktar, 15 yıldır Türkiye'yi İHA teknolojilerinde en ileri seviyeye taşıyabilmek için Ar-Ge ve üretim çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Bunu yaparken elektronik sistemlerden yazılımına, haberleşme sistemlerinden hava aracı tasarımına kadar teknolojinin en derinine indiklerini anlatan Bayraktar, "Sahadan aldığımız geri beslemelerle ülkemiz şu anda dünyada bu teknolojiyi en etkin kullanabilen birkaç ülkeden biri haline geldi. Bu da ülkemiz mühendisinin kullanıcı makamların birlikte koordineli çalışmasıyla sağlandı." değerlendirmesinde bulundu.

Tüm bu çalışmaları genç mühendis ve teknisyenlerle gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Bayraktar, ortaya çıkan başarıda yaş ortalaması 30 olan 400 kişilik bir ekibin imzası bulunduğunu ifade etti. Bayraktar, "Ülkemizde müthiş gençler var. Gerçekten özgüveni yüksek, ülkeyi ileriye taşıyacak gençler, mühendisler, teknisyenler böyle proje ve ortamlardan yetişiyor. Bu sene çalışan sayısı kadar stajyer mühendisimizi kabul ettik. Gönül ister ki çok daha fazlasını kabul edelim. O gençlerle bu projeler ortaya çıkıyor. İHA'lar ve havacılıkta paradigma dönüşümü bir kırılımı ifade ediyor ve bu alanda ortaya konulan her şey sizi bir anda ileri noktalara taşıyor. Bunların tamamı gençlerle olan işler." dedi.

Farklı yerli mühimmatlarla görev yapabilecek

Baykar tarafından geliştirilen Akıncı, savunma sanayisinde elektronik sistemler, radarlar, akıllı mühimmatlar, türbin motorları gibi bir dizi alanda faaliyet gösteren yerli şirketlerin en ileri ürün ve kabiliyetlerini bünyesinde barındıracak.

Platform, 4,5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına sahip olacak. Çift türbin motorlu tahrikle görev yapacak Akıncı, 900 kilogram harici, 450 kilogram dahili faydalı yük taşıyabilecek. Platform, milli uydular üzerinden kontrol edilebilecek.

Akıncı'da Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme Sistemi, Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA (Çok Amaçlı Hava Radarı, Sentetik Açıklıklı Radar, Meteoroloji Radarı) Radarı gibi donanımlar olacak.

Akıncı, başta yerli mühimmatlar olmak üzere çeşitli mühimmat konfigürasyonlarıyla görev yapabilecek.

Araç, MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılabilecek.

Öngörülen mühimmat konfigürasyonları kapsamında Akıncı aynı anda 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-82, 2 adet MAM-L taşıyabilecek.

Görev gereklerine göre 2 adet KGK-MK-82, 2 adet Teber-81, 8 adet MAM-C'yle donatılabilecek Akıncı, ayrıca başka bir konfigürasyonda aynı anda 2'şer adet Teber-81, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ilk milli hava füzelerinden Gökdoğan ile görev yapabilecek.

Baykar, bunların dışında da bir dizi mühimmat konfigürasyonu üzerinde duruyor.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/iste-turkiye-nin-havadaki-yeni-gucu-akinci-siha-si/1174616
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2018, Salı - 02:47 Gönderen: Caner Çetin »
 

Çevrimdışı vural

Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2018, Pazartesi - 21:52 »
Her sektörde bunun gibi geleceği gören birkaç adam olsa dünya devi oluruz. Sadece bir model uçakla yola çıkıyor şimdi sorsanız 30 yıl sonraki teknolojiyi hesaplamış bir rota çizmiştir. Efsane
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #2 : 15 Temmuz 2018, Pazar - 16:00 »
İnsansız savaş uçağı 2023’te gökyüzünde

Türkiye, ileri teknoloji ürünü insansız savaş uçağı için ilk adımı attı. TSK envanterinde bulunan, dünyanın en iyisi kabul edilen İHA’ları üreten Baykar, insansız savaş uçağını 2023’te uçuracakTürkiye'nin savunma sanayiinde başlattığı yerli ve milli teknoloji atağı meyvelerini verdi. Terörle mücadele ve sınırötesi operasyonlarda güvenlik güçlerinin gözü-kulağı olan İnsansız Hava Araçları (İHA) ve silahlı İHA'lar (SİHA) Türkiye'nin vurucu gücünü üst seviyelere getirdi. Dünyanın en iyi İHA'larını üreten Baykar, bu projesini insansız savaş uçağı seviyesine taşımak için hedef büyüttü. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterine giren İHA ve SİHA'ları üreten Baykar'ın Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, artık klasik savaş uçağı döneminin kapandığını Baykar'ın da insansız savaş uçağı projesi için çalışmaya başladığını söyledi. Bayraktar, bu uçağın 2023'te gökyüzünde olacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle 2023 hedeflerinin daha fazla seslendirildiğini söyleyen Bayraktar, "Türkiye'nin yüksek katma değerli teknoloji ürünleri geliştirmesi tek çıkar yol. Şimdi herkes savunma sanayiindeki atılımın tüm sektörlere rol model olmasını, Milli Teknoloji Hamlesi'nin hayata geçmesini bekliyor" dedi.

İLK 6 ÜLKE ARASINDAYIZ
Bürokratik zorluklarla karşılaşmalarına rağmen Baykar ekibinin 12 yıl boyunca mücadele ettiğini ve önce mini İHA'ları sonra da dünyanın en iyisi olarak kabul edilen Bayraktar TB2'leri geliştirdiğini vurgulayan Bayraktar, "2015'te milli akıllı mühimmatlar ile silahlandırılan Bayraktar TB2'ler ile Türkiye bu teknolojide dünyanın ilk 6 ülkesi arasına girmiş oldu" dedi. Akıncı SİHA'ların devamında insansız savaş uçaklarının geleceğini söyleyen Bayraktar, bu sistemin, sürü halinde görev yapabilme, pilot olmadığı için insan hayatını riske etmeme ve çok düşük maliyetleriyle avantajları olduğunu söyledi. Savunma sanayiindeki millileşmeye dikkat çeken Bayraktar, şöyle devam etti: "Türk milleti olarak tarih boyunca yaşadığımız çağa öncülük etmenin iddiasını taşımışız. Fatih döneminde dökülen şahi topları, bugünün atom bombası gibi döneminin en gelişmiş sistemleri. Yine Nuri Demirağ gibi işadamlarımız olmuş. İlk metal gövdeli uçakları üreten milletlerden biriyiz. 60 yıl önce 'Devrim'le otomobilimizi üretme iddiası taşımışız. Fakat bu gayretler akamete uğratılmış. Şimdi teknolojideki paradigma değişimlerini yakalayarak az zamanda çok büyük yol kat etme imkânımız var. Bunu iyi değerlendirip, Milli Teknoloji Hamlesi'ni hayata geçirebilirsek 2023 hedeflerimize de ulaşmamız mümkün olacak."
Halen üzerinde çalıştıkları ve kamuoyunda 'Uçan Baluk" olarak da bilinen Akıncı SİHA'nın geleceğin teknolojilerini üretmek hedefinin bir devamı olduğunu belirten Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, şöyle konuştu: "Faydalı yük taşıma kapasitesi 1.5 ton olan Akıncı İHA 5 ton kalkış ağırlığına, 20 metre kanat açıklığına ve turboprop motor itki sistemine sahip olacak. 35 bin feet irtifaya kadar çıkabilecek ve 24 saat boyunca taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları gibi çok daha gelişmiş faydalı yüklerle görev yapabilecek. Ayrıca havadan havaya füze de taşıyabilecek. Adeta günümüzde insanlı savaş uçaklarının görev yükünü ciddi oranda azaltacak seviyede bir platform olacak. Tıpkı Bayraktar TB2 gibi Akıncı Taarruzi İHA da kendi sınıfında dünyanın en üstün teknolojisine sahip olacak."

İLERİ TEKNOLOJİ VAKFI T3
AYNI zamanda Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı da olan Selçuk Bayraktar, eğitimi ile ilgili de bilgi verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme bölümünden 2002'de mezun olduktan sonra Amerika'da burslu olarak Upenn ve MIT'de iki yüksek lisans yapan Bayraktar, insansız hava araçları üzerine çalıştı. Georgia Tech'deki doktora çalışmaları sırasında bu teknolojiyi ülkesine kazandırmak için geri döndü. Bayraktar, T3 Vakfı'nın da ileri teknoloji için öğrencilere altyapı sunduğunu söyledi. Bayraktar, "Özel gençleri tespit ediyoruz. Onlara robotik, kodlama, siber güvenlik gibi alanlarda eğitimler veriyoruz. Bu yıl 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı'nda TEKNOFEST Festivali yapılacak. Festivalin en önemli unsuru teknoloji yarışmaları olacak. Yaklaşık 2 bin takımda 10 bine yakın genç başvurdu. TEKNOFEST, ülkemizi dünya sahnesine taşıyacak en önemli etkinliklerin başında gelecek" diye konuştu.

ENDÜSTRİ 4.0 YANLIŞ ANLAŞILDI
BAYRAKTAR, son dönemde bazı siyasiler tarafından da dillendirilen Endüstri 4.0 kavramı konusunda da uyarıda bulunarak, bu konunun Türkiye'de yanlış anlaşıldığını söyledi. Bayraktar, "Elbette tüm sanayi devrimlerini, yapay zekadaki gelişmeleri ve ötesini yakalamalıyız. Fakat kavramları özenle seçmeliyiz. Endüstri 4.0 Alman sanayiine dönük geliştirilmiş bir strateji. Biz, başkalarına ait ve başkalarının standartlarını belirleyeceği strateji ve kavramları değil, kendi stratejilerimizi ve kavramlarımızı ortaya koymalıyız. Biz, kendi stratejimizin üst başlığını Milli Teknoloji Hamlesi olarak ortaya koyduk" şeklinde konuştu.

https://www.sabah.com.tr/ekonomi/2018/07/15/insansiz-savas-ucagi-2023te-gokyuzunde
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2018, Salı - 23:37 »
5 tonluk İHA Akıncı’ya TEI motoruBaykar Makina tarafından tasarlanan ve ilk uçuşunu gelecek yıl yapacak Akıncı İnsansız Hava Aracı (İHA) için Eskişehir merkezli TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) 550 beygir gücünde bir motor geliştiriyor.

Çift motorlu İHA için TEI önümüzdeki 100 gün içinde ilk iki prototip yani test motoru teslim edecek. Bu motor, 5 palli olarak tasarlandı. Motorların her biri 550 bg gücünde olacak.

Gelişmeleri sosyal medya hesabından paylaşan TEI, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planında ayrıca “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı’nın parçası olarak, T625 özgün helikopter motorunun geliştirilmesinde ilk ateşlemeyi başarıyla gerçekleştirdik, tasarım çalışmaları devam ediyor” bilgisini de paylaştı.AYNI SINIF MOTOR

Hürkuş için PT6 serisi, T129 ATAK taarruz helikopteri ile T625 Genel Maksat helikopteri içinde LHTEC T800 serisi motor kullanılıyor. TEI tarafından geliştirilen motor ile ortak bir aile oluşturulması ve bu konuda yurtdışına bağımlılığın ortadan kaldırılması öngörülüyor.AKINCI İMALAT BANDINDA

Çift motorlu olarak tasarlanan ve havada 24 saat kalabilecek Akıncı Taarruz İnsansız Hava Aracı imalat bantına girdi. Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan Akıncı, toplam 5 ton ağırlığa sahip olacak. 1,5 ton faydalı yük kapasitesi ile Akıncı 24 saat havada kalabilecek. İlk uçuşunu önümüzdeki yıl gerçekleştirecek Akıncı aynı zamanda 900 kilogram mühimmat taşıyabilecek.

Kanat açıklığı 20 metreye kadar çıkacak Akıncı’da uydu haberleşmesi için SAT-COM sistemi yer alacak. Böylelikle aracın menzili çok daha uzatılabilecek.Gövdenin altında ise Aselsan tarafından geliştirilen CATS sistemi, hedefin takip edilmesi ve görüntü alınması amaçlı kullanılacak. Maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olacak Akıncı, 2 adet Roketsan MAM-L, 2 adet 500’er librelik Mk82 (Roketsan TEBER) veya 2 adet Mk82 (TÜBİTAK SAGE KGK kitli) bomba taşıyabilecek. Akıncı gövde içinde 450 kilogramlık faydı yük ile uçabilecek.http://www.kokpit.aero/akinci-iha-tei-motoru
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı frmacar

Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #5 : 10 Ağustos 2018, Cuma - 17:38 »
İleri teknolojiye sahip dünyanın en iyi uçaklarını inceliyorum.

MiG-31

[

F-22 Raptor

 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #6 : 10 Ağustos 2018, Cuma - 18:40 »
Sayın frmacar konu başlığı ''Akıncı İha-Siha'' olması nedeniyle ''Akıncı'' ile ilgili olmayan konuları,ilgili başlık altında, bir başlık bulamadıysanız yani paylaşmak istediğiniz bir konu eğer daha önce açılmadıysa, kendiniz bir konu açıp burada paylaşım yaparsanız konu bütünlüğü bozulmamış olacaktır.Teşekkür ederiz...
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #7 : 12 Ağustos 2018, Pazar - 17:52 »
AKINCI belirli oranda görev yükü üstlenecek görünüyor. Bilici değilim, ancak kendi savaş uçağımız tam anlamıyla gökde olana değin AKINCI çoktan tamam olmuş olacak ve iş görecek görüntüsü çiziyor bana. Bu bağlamda sanıyorum ki belirli bir alan başkaca yöntem ile iyice desteklenmiş olacak görünüyor. 
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2018, Pazartesi - 00:51 »
Sadece Akıncı değil,gerek Hürkuş,gerek Hürjet geldiğinde tüm hepsi kuvvet çarpanı olacaktır.Her platformun yeteneği,görev ve silah yükü birbirinden farklı olacaktır.Bu farklılıklar,her tür hava operasyonunda F-16 kullanmaya mecbur kalan silahlı kuvvetlerimizin elini güçlendirecek ve yapılacak operasyonlarda harekatın mahiyetine göre bizlere seçenek sunacaktır.Böylelikle savaş uçaklarımızın görev yükü azalırken uçuş bakım saatini uzatmış olacağız,hem metal yorgunluğunu öteleyeceğiz hemde operasyon maliyetlerini oldukça düşüreceğiz.

Yani,her bakımdan,gelecek olan bu platformlar,silahlı kuvvetlerimizi oldukça rahatlatırken uçaklarımızın ömrü uzayacağından ABD'nin F-35'lere koyduğu ambargo sonrasında Milli Muharabe Uçaklarımız gelene kadar bizleri bir nebze olsun rahatlatacaktır.Belkide 5-10 yıl içinde bu günkü gibi hep F-16'larımızı kullanmaya devam edersek,ya yepyeni F-16'lara yada eşdeğer başka platformlara,acil olarak ihtiyacımız olabilirdi.Bu durumda Milli savaş uçağımızın üretimini daha geniş bir zamana yaymaya,acele etmemize gerek kalmadan mevcut uçaklarımızı kullanmaya devam edebileceğiz.
 
Beğenenler: vural, Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #9 : 13 Ağustos 2018, Pazartesi - 16:32 »
İsabetli yorum eylemişin üstadım. Teşekkür ederim.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2018, Salı - 00:49 »
İnsansız savaş uçağı 2023’ten önce uçacakİnsansız Savaş Uçağı 2023’ten önce Akıncı 2019’da göklerde

İnsansız Hava Araçları (İHA) sistemleri geliştirici ve üreticisi Baykar’ın Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi, 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracını da inşallah 2019’da uçuracağız” dedi.

Türk savunma sanayisinin geliştirdiği milli İHA ve SİHA’lar (Silahlı İnsansız Hava Aracı) güvenlik güçlerine büyük katkı sağlıyor. Türkiye, son yıllarda envantere katılan İHA ve SİHA’larla hava sahasını kontrol eden en etkin ülkelerden biri haline geldi.

TSK, taktik ve operatif sınıfta gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir düzeydeki İHA ve SİHA’lar sayesinde terör örgütüne ait belirlediği hedefleri imha ediyor. Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar’ın merkezinde müjdeyi verdi. İnsansız savaş uçağının ne zaman kullanılacağı ile ilgili Bayraktar, “İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi ve 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı da inşallah 2019’da uçuracağız. Türkiye SİHA da satmaya başladı. 2012 de biz minilerini satmıştık. Şimdi büyükleri gitmeye başladı. Katar, Ukrayna olmak üzere 3-4 yer var” dedi.

“Üç yılım Güneydoğu da geçti”

Terör olaylarının son iki yıl azalmasında İHA’ların büyük katkı sağladığını dile getiren Selçuk Bayraktar, “Ne insansız hava araçlarını ne de mühimmatlarını bize dışarıdan vermiyorlardı” dedi ve ekledi:

“Terörü bitirmek istemiyorlardı. Son iki senedir terör olayları çok azaldı niye çünkü insansız hava araçları çok etkili kullanılıyor. 58 tanesi Bayraktar’dan. Şu an biz konuşurken de 15 tanesi havada. Bu sayı git gide artacak 50 olacak. İnsansız hava araçlarını da teslim ettiğimizde iş bitmiyor. Eğitimlerini de biz veriyoruz. Benim üç senem ekiple beraber Güneydoğu da geçti. Afrin operasyonunda da çok özel teknolojilerle İHA’larımız donatıldı. Bayraktar TB2 kendi sınıfında dünyanın en iyisi. Türkiye kadar terörle mücadele harekatı yapıp bu kadar teknolojiyi kulnanan başka ülke yok.”

http://www.defenceturk.net/selcuk-bayraktar-insansiz-savas-ucagi
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı vural

Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2018, Salı - 22:41 »
Bu çizimdeki arka kanat tasarımı neden böyle?İlk defa görüyorum sadece bayraktara mı özel başka bir örnegi varmı?
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2018, Salı - 22:52 »
Aslında bu çizim Akıncı İha'dan çok önce,çeşitli ilgili sitelerde yayınlandı.Baktım bizde paylaşmıyız diye bulamadım.Ancak bu çizim yaklaşık 1 yıldır dolaşıyor.
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #13 : 05 Ekim 2018, Cuma - 00:36 »
ASELSAN’ın AESA’sı Önce İHA’da Görev YapacakASELSAN, bir süredir yürütülen Aktif Elektronik Dizin Taramalı ( Active Electronically Scanned Array /AESA) radarı çalışmasının İHA üzerinde versiyonunun yürütüleceğini açıkladı.  AESA radarının ilk kullanım yerine ilişkin bilgiler iki gün boyunca Ankara’da yürütülen Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde geldi. Kullanıcı kuvvetlerin yakından ilgi gösterdiği zirvede ASELSAN yetkililerinin bir sunumunda AESA radarına ilişkin çalışmalar paylaşıldı. Buna göre Aselsan, tasarım ve üretim çalışmalarını Baykar Makina’nın üstlendiği çift motorlu Akıncı İnsansız Hava Aracına uygun özel bir radar geliştiriyor. Radar hem hava-hava hem de hava-yer tarama görevlerinde kullanılacak.

Akıncı’da ilk aşamada 2019-2020 arasında radar mekanik yönlendirmeli olacak. İzlenecek yöne mekanik olarak hareket edecek sistemin iki yıl sürecek testlerinin ardından 2021’den sonra Akıncı’ya AESA radarı monte edilecek. AESA radar anten yüzeyi hareket etmiyor. Sabit duran yüzeyde değişik açılarda konumlanmış elektronik dizin radar elektromanyetik radar dalgaları sayesinde hem aynı anda farklı yönler taranabiliyor hem de çok daha detaylı bilgi alınıyor.

Beşinci nesil uçakların temel gereksinimlerinden biri olduğu için Milli Muharip Uçak için başlanan çalışmalarda böylece ihtiyaç duyulacak geliştirme ortamı da Akıncı sayesinde elde edilmiş olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsanin-aesasi-once-ihada-gorev-yapacak/7150/1
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, Salı - 01:59 Gönderen: Caner Çetin »
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #14 : 12 Ekim 2018, Cuma - 15:13 »
TEI motoru Baykar’a teslim ettiTEI 2012 yılında Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı sözleşme ile başlatılan Operatif İHA Motoru Geliştirilmesi Projesi kapsamında geliştirilen PD170 turbodizel havacılık motorunu, BAYKAR platformlarında kullanılmak üzere Baykar’a teslim etti.

Baykar’a ait, dizel itki sistemli platforma entegrasyonu başlatılacak olan motorun, bu platformu 2019 yılının ilk yarısında havalandırması bekleniyor. TEI tarafından yapılan açıklamada platform isminden bahsedilmedi ancak PD170’in Baykar’ın Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracında kullanılması bekleniyor.  PD170, TAI tarafından geliştirilen ANKA İHA platformlarında da kullanılacak. İlerleyen zamanlarda TEI tarafından Akıncı platformu için daha güçlü bir motor geliştirilmesi bekleniyor.

Ocak 2017’den bugüne, 3000 saatten fazla motor çalıştırılması gerçekleştirilen, 20.000 ft yükseklikte sağladığı 170 beygir gücü ile irtifa gücü konusunda sınıfında lider, yakıt tüketimi ve güç/ağırlık oranı konusunda sınıfının en iyilerinden olan PD170’in 2019 yılının ikinci yarısında tüm kalifikasyonu tamamlanmış olacak.

http://www.defenceturk.net/tei-motoru-baykara-teslim-etti
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: BAYKAR Akıncı Taarruzî İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #15 : 19 Ekim 2018, Cuma - 21:28 »
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Baykar ziyaretinden paylaştığı fotoğrafta TİHA Akıncı ilk kez kanatları takılmış şekilde görüntülendi.

Kaynak: FB yüzümüz.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun