14 Kasım 2019, Perşembe - 04:51

Gönderen Konu: Hava Astsubay Meslek Yüksekokulunu Bitirince Sadece Tsk da mı Çalışıyoruz ?  (Okunma sayısı 723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dogukanhakan

• Alp
  • *
  • Referans Olunan Üye(ler): 0
    • Profili Görüntüle
Advertisement
Arkadaşlar Hava Meslek yüksekokulunu gitmeyi düşünüyorum ama bitirince çift diploma alacağımız yazıyor. Önlisans diploması. Diyelim ben Tsk da çalışmak istemiyorum. THY de falan çalışabiliyormuyum? Bu konu hakkında bilgi yok internette bilgisi olan beni bilinçlendirirse sevinirim.

YörükEfe

• Ziyaretçi
Öncelikle forumumuza hoş geldiniz.Konu olarak 2 başlık açmışsınız.1 tane yeterli ikincisine gerek yok.Zaten aynı olan 1 konu silinmiştir.

Sorunuza gelince Hava meslek yüksek okulu astsubay yetiştiren bir birim.Astsubay olarak göreve başlarsınız.THY'de görev yapamazsınız.Ancak THY ile HvKK arasında bir sözleşme olması durumu hasıl olursa ileride Kuvvet tarafından görevlendirme suretiyle çalışma yapabilirsiniz.Bunun dışında yapamazsınız.

Orduda çeşitli rütbelerde muvazzaf olarak başladıysanız mecburi çalışma süreniz dolmadan istifa ettiğiniz taktirde oldukça yüklü bir tazminata maruz kalırsınız.Bu mecburi çalışma süresi 15 yıldır.Bir ara 10 yıla düşürülmüştü ancak savaş pilotu zaafiyeti başgöstermesi nedeniyle mecburi çalışma süresi yeniden 15 yıla çıktı.

Fakat bu sözleşmeli personel için geçerli değildir.Ancak uzman,astsubay ve subaylıkta sözleşme sözkonusu değildir.Sözleşmeli personel sivil ya da sözleşmeli er-erbaş(Onbaşı,çavuş) için geçerlidir.Sözleşme süresi de maksimum 5 senedir.Uzman onbaşı ve Uzman çavuş rütbeleri vardır ki bunlarda sözleşmeli personel sınıfında değildirler muvazzaf sınıfındadırlar.

Not:Muvazzaf:Daimi görev yapan askeri personel anlamına gelir.Uzman,astsubay ve subaylar emeklilik süresi dolana kadar çalışırlar ve emekli sandığına üyedirler.

Sözleşmeli personel ise sigortalı kapsamındadır.
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2018, Pazar - 15:04 Gönderen: YörükEfe »

Beğenenler: dogukanhakan

Çevrimdışı dogukanhakan

• Alp
  • *
  • Referans Olunan Üye(ler): 0
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler 😊