07 Aralık 2019, Cumartesi - 11:27

Anket

Pilotluk zor mu

Evet zor
Hyr kolay

Gönderen Konu: Pilotluk hakkinda bir kaç sorum var yardim edin lütfen  (Okunma sayısı 1877 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HardAll

Pilotluk hakkinda bir kaç sorum var yardim edin lütfen
« : 03 Mayıs 2018, Perşembe - 22:40 »
Merhaba arkadaslar ben lise 1 ogrencisiyim malûm lise 2 ye gecicem ve yavas yavas yolumu belirlemeliyim bende bu yuzden pilot olmak istiyorum ama birkac sorum var nereye baksam farkli cevaplar goruyorum izniniz olursa sorularimi sorayim lütfen bilgisin olan yazsin

1.pilotajlik deniliyor heralde pilotluk egitimine ben hava harp okulunda okursam yolcu uçağı süremezmiyim sadece askeri mi yani

2.pilotluk zengin meslegi diye yazanlar var bu dogrumu yani paralazim okumak icin pilotluk normal unilerde peki harp askerinokullarda olemi yoksa para odemene gerek yokmu çünkü biraz yuklu bir miktar para be bizim onu karsilicak durumumuz yok

3. Ben lise 2 de esit agirlik mi sayisal mi secmeliyim ? Ve puani yuksek bir meslekmi ve puani kac?

4.mezun oldum diyelim pilot olarak atanamama gibi bir sansim varmi ?devlete hvkk caliscam .

5.bana bir oneriniz varmi zor bir meslekmi mesela okuyamadim 5yillik egitim aliyoruz sonunda kesin pilotmuyuz

6.oneriniz varmi veya sorusu olanlar yazsin bizde ogreniriz cevap verilirse

Tesekkurler arkadaslar benim icin onemli bir konu hayatimi buna gore duzenlicem onerilerinizi ve sorulariniz bekliyorum tesekkurler onemli seyleri sormayi unuttuysam onlarida yazarmisiniz

YörükEfe

• Ziyaretçi
Ynt: Pilotluk hakkinda bir kaç sorum var yardim edin lütfen
« Yanıtla #1 : 04 Mayıs 2018, Cuma - 01:26 »
Öncelikle sitemize hoş geldiniz.Umarım burada sizin merak ettiğiniz soruların karşılığını öğrenebilirsiniz.Geçmişte sizin gibi genç arkadaşlarımız buralarda bulundu,merak ettikleri bir çok konu hakkında bilgi sahibi oldular.Şimdilerde bir tanesi sitemizi kuran değerli bir arkadaşımız.Zaten bir çoğu şimdilerde üniversite okuyor.Savunma alanında oldukça deneyim ve bilgi sahibidir arkadaşlarımız.Umarım sizlerde sitemizde daima aktif olup katkılar sunar sunarsınız.

Gelelim sormuş olduğunuz sorularınıza;

Öncelikle Hava Harp okulu diye bir okul kalmadı.Havacılık,Denizcilik ve Karacılık bölümleri okumanız için Milli Savunma Üniversitesini kazanmanız gerekmekte.Konu hakkında google araması yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.Aşağıda paylaştığım linkte umarım MSÜ hakkında bir nebzede olsa faydalanabileceğiniz bilgiler vardır.
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/milli-savunma-universitesi-basvuru-sartlari-neler-sinav-ve-mulakat-nasil-olacak-40709640

https://www.aksam.com.tr/egitim/msu-sinavi-puan-hesaplamasi-nasil-yapilir-2018-msu-milli-savunma-universitesi-kac-net-kac-puan-olur/haber-717846

MSÜ'yü kazanmakla elbette bitmiyor.Hangi alanda okuyacaksanız o alanda uzun ve zorlu bir eğitimden geçiyorsunuz.Sağlık bakımından da bir sıkıntınız yoksa Teğmen olarak göreve başlıyorsunuz ve kıtalara atanıyorsunuz.15 yıl boyunca(Bir dönem 10 yıla inmişti ama şimdi yeniden bildiğim kadarıyla 15 yıla çıktı.)Askeriyede çalışmak zorundasınız.Daha önce istifa ederseniz çok yüksek bir tazminat ödemek zorunda kalırsınız(Bildiğim kadarıyla 200-250 bin TL civarında)Bu 15 yıl bitiminde istifa edip sivil pilotluğa geçiş yapabilirsiniz yada askeriyede yüksek rütbe ile emekli olabilirsiniz.

Öte yandan SHGM(Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü)çatısı altında pilotluk kursları verilmekte.Bu kursu vermeye hak kazanan bir kurum olabilir veya özel bir kuruluş olabilir.Bu kurs ücreti çok pahalı 100-150 bin TL civarında olduğunu duymuştum.Ancak bu kursu bitirirseniz yüksek ücretlerle pilot adayı,yardımcı pilot ve pilot olarak gittikçe artan ücretlere uçak uçurabilirsiniz.

Bunun dışında THK(Türk Hava Kurumu)üniversitesinde yine pilotluk bölümü de var.Bu üniversite de okuyabilirsiniz.Bu üniversite paralı ancak yüksek puan alırsanız %25-50-75-100 gibi aldığınız puana göre burs alabilirsiniz.0(Sıfır) bursa yıllık kaç TL ödeniyor bilmiyorum.

Bilgilerimde eksiklik hata olabilir.Sonuçta görev yaptığımız alanlar değil.Şimdiye kadar yaptığımız araştırmalardan akılda kalanlardır.Yazdıklarım arasında değişikliğe uğramış olan bilgilerde olabilir.Siz yinede kendinizde bir araştırma yapıp bizleri bu konuda bilgilerimizi tazelemenizi rica ediyorum.

Eğitim hayatınızda başarılar diliyorum...
« Son Düzenleme: 04 Mayıs 2018, Cuma - 01:31 Gönderen: YörükEfe »

Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı HardAll

« Yanıtla #2 : 04 Mayıs 2018, Cuma - 10:09 »
Tesekkur ederim arastirmaya devam edeceğim

Çevrimdışı vural

« Yanıtla #3 : 08 Mayıs 2018, Salı - 14:00 »
 Lise 1 de hedef belirlemişsin başarının ilk virajı aldın demektir sakın vazgeçme seni tebrik ederim
 Bu arada konu hakkında bilgisi olmayan biri olarak nacizane tavsiyem boş zamanlarda yaptığın Spor hatta bilgisayar oyunlarını bile bu yönde seçmeniz.
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2018, Salı - 14:08 Gönderen: vural »

Çevrimdışı HardAll

« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2018, Cumartesi - 22:02 »
mesela ? bir öneriniz varmı basketbollda filan iyi olmam gerekiyoır diye biliyorum ama sizin öneriniz varmı

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2018, Cumartesi - 23:22 »
Hava Harp okulu sınavları 3 aşama,1-Yazılı sınav 2- spor sınavı 3-Mülakat.Büyün bunları geçtikten sonra sağlık kontrolünden de sağlam raporu almanız gerek.

Spor sınavında basketboldan yapılmıyor.100 m sprint koşu, 800 orta mesafeli koşu.Durarak çift ayak uzun atlama(En az 3m. istiyorlar),şınav-mekik-ters mekik 1 dk. da kaç tane çekersen.
Bazı seneler spor sınavı parkur halinde yapılmıştı.Start ile başlarsın slolom sopalarının arasından geçersin 5 adet 70 cm engel üzerinden sıçrarsın,basketbol topunu fırlatırsın en uzağa,kasa da takla minderde takla atıp bitirirsin.

Her sene sınavlarla ilgili gerekli duyurular yapılır.Bunları takip ediniz.

(Size araştırma yapın ve bizi de bilgilendirin demiştim.Yaptınızmı araştırmayı :) )

Çevrimdışı Caner Çetin

• Varlığımız Türk varlığına armağandır.
  • Buyruk
  • *
  • Beğeni Sayısı: 604
  • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
  • Referans Olunan Üye(ler): 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2018, Cumartesi - 23:36 »
mesela ? bir öneriniz varmı basketbollda filan iyi olmam gerekiyoır diye biliyorum ama sizin öneriniz varmı

Tecrübem yok, ancak az çok var olan bilgimle bir iki söz edebilirim. Basketbol iyi olur sanıyorum, boyun uzamasına katkısı var diye biliyorum. Onun dışında beden eğitimleri yerinde olacaktır. Sağlıklı, dinç bir bedene her yerde her alanda gerek var. Ancak bunlara usuldan başlamalı, adım adım gitmeli. Kasmamalı, yormamalı. Ters teper. Bedeni alıştıra alıştıra yapmalı. Yine genel kondisyon için koşu vs. de yapılabilinir. Sanırım zaten spor bölümü de var denemelerin sınavların. Daha iyi bilen varsa ekleme yapmasını diliyorum.

Düzenleme: Üstad yazmış. Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2018, Cumartesi - 23:38 Gönderen: Caner Çetin »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun

Çevrimdışı HardAll

« Yanıtla #7 : 18 Mayıs 2018, Cuma - 10:53 »
Teşekkürler

Çevrimdışı vural

« Yanıtla #8 : 18 Mayıs 2018, Cuma - 15:22 »
 Ben şimdi aklıma gelen alternatif antremanlar söyliyeyim. Bir tetris alın onunla roller costera veya g kuvveti olan başka bir alete binin ve oynayın. yerdekiyle aynı sonuçlara ulaşmaya çalışın. Daha ileri aşamada aynı işi iki elinde birer tetris le yapmaya çalışın . :)
 Buradan bütün pilotlarımıza saygılar