22 Ocak 2020, Çarşamba - 19:17

Gönderen Konu: Türk Donanması  (Okunma sayısı 23666 defa)

0 Üye ve 27 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Malpsoy

 • Tarkan
 • *
 • İleti: 73
 • Beğeni Sayısı: 84
 • Cinsiyet: Bay
 • Bizi bilen bilir, bilmeyende kendisi gibi bilir
 • Referans Olunan Üye(ler): 3
  • Profili Görüntüle
Türk Donanması
« : 28 Mayıs 2017, Pazar - 22:09 »
Deniz Kuvvetleri ile alakalı konuları bu başlıktan takip edelim.
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2018, Pazartesi - 08:01 Gönderen: Caner Çetin »
 

Çevrimdışı Wolfman87

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #1 : 03 Temmuz 2017, Pazartesi - 13:06 »
http://www.milliyet.com.tr/ilk-milli-firkateyn-geliyor-siyaset-2478380/

Allah gelişmemizi hızlandırsın ve büyütsün. Bunlar güzel haberler ...
Tanrı dağından inme vaktidir beyler, insanlık bizden hizmet bekler ...
 
Beğenenler: Delidumrul

Çevrimdışı cengaver

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #2 : 09 Temmuz 2017, Pazar - 09:35 »
Üsteğmen Arif Ekmekçi 2. lojistik destek gemisi denize indirildi... 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı cengaver

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #3 : 09 Temmuz 2017, Pazar - 09:38 »


 

Çevrimdışı Delidumrul

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #4 : 12 Temmuz 2017, Çarşamba - 10:35 »

"Yerli uçak gemisini yapacağız"

CB dedi ise takvimde yeri vardır eminim :)
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #5 : 21 Temmuz 2017, Cuma - 23:33 »
dogru yolda oldugumuz kesin ;)
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #6 : 29 Aralık 2017, Cuma - 22:57 »
TCG AKIN (A-584) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na törenle teslim edildi

İstanbul Tersanesi’nin inşa ettiği TCG AKIN (A-584) Kurtarma ve Yedekleme gemisi bugün İstanbul’da gerçekleştirilen törenle Türk Deniz Kuvvetlerine törenle teslim edildi.TCG IŞIN gemisinin teslimatı Savunma Sanayii Müsteşarlığı resmi twitter hesabından duyuruldu. Aynı maksatla kullanılan TCG IŞIN gemisi Temmuz ayında Deniz Kuvvetleri envanterine katılmıştı.TCG AKIN, kasım ayında envanterden çıkan TCG Akın yerine görev yapacak. Emekliye yeni ayrılan TCG AKIN Gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na 47 yıl hizmet etmişti.  2. Dünya Savaşı sırasında ABD’de USS Greenlet adıyla inşa edilen denizaltı arama kurtarma gemisi, 1970 yılında Türk donanmasına katılmıştı.https://twitter.com/SavunmaSanayii

http://www.star.com.tr/teknoloji/tcg-akin-a584-deniz-kuvvetleri-komutanligina-torenle-teslim-edildi-haber-1291716/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2018, Cumartesi - 01:32 »
SSM’den Deniz Kuvvetleri için yeni simülatör hamleleriSavunma Sanayii Müsteşarlığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın eğitim ve harbe hazırlık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla iki ayrı duyuru, Tedarik Projesi İhale ilanı ve Bilgi İstek Dokümanı duyurusu yayınladı.

SSM’den Kıyıya Çıkış Simülatörü (KÇS) Tedarik Projesi İhale İlanı

Kıyıya Çıkış Simülatörü (KÇS) Tedarik Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın amfibi harekat, savaş dışı askeri harekat (Barışı destekleme harekatı) ve lojistik nakliyat kapsamında  gerçekleştirilen görevleri ve harekat unsurlarının (personel araç, gereç vb.) simülasyonunu yaparak ve harekat  alanlarındaki kıyı, plaj, ada, adacık, yaklaşma suları vb. gibi coğrafi formasyonlara denizden icra edilecek intikalin (deniz geçişi safhası-seyir eğitimleri)/harekatın (yükleme/bindirme, kıyıya hücum safhaları-amfibi eğitimler) sanal/sayısal yaşatılmasını gerçekleştirerek, amfibi harekat kapsamında görev icra eden personele eğitim verilmesini sağlayacak bir adet “Kıyıya Çıkış Simülatörü”, anahtar teslimi olarak, entegre edileceği “Simülatör Binası” ile birlikte üretimi/imalatı yaptırılarak yurtiçinden tedarik edilecek.

 SSM’den Taktik Harekat Eğitim Simülatörü (TAHES) Projesi Bilgi İstek Dokümanı  Duyurusu

Taktik harekat eğitimi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak için Taktik Harekat Eğitim Simülatörü (TAHES) tedariki planlanıyor. Bu çerçevede, proje faaliyetlerine katılmak isteyen firmalardan idari, mali ve teknik bilgi alınması amacıyla SSM tarafından Bilgi İstek Dokümanı (BİD) yayınlandı.

http://www.defenceturk.net/ssmden-deniz-kuvvetleri-icin-yeni-simulator-hamleleri

 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2018, Cumartesi - 01:35 »
Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi’ne yeni katılımcılar“Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi”ne Polonya ve Kanada’nın katılımına ilişkin niyet mektubunun imza törenine katılan Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, projeye Polonya ve Kanada’nın katılımına ilişkin niyet mektubunu imzaladı.Brüksel’deki NATO Genel Merkezi’nde yapılan imza töreninde Fransız, Alman, Yunan, İtalyan, İspanyol ve Türk savunma bakanları Kanada ve Polonya’nın “Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi”ne katılımına ilişkin niyet mektubunu imzaladılar. NATO Yardımcı Genel Sekreteri Rose Gottemoeller imza töreninde; “Bu ortak girişim çoğu müttefik ülkenin kullanımındaki deniz karakol uçaklarının operasyonel ömrünün 2025-2035 arası sona ereceğini göz önüne alıyor.” dedi. Goetemoeller konuşmasının devamında katılımcı ülkelerin projenin hayata geçirilme kısmındaki hareketlerinin önemini vurguladı. Burada amacımız sadece bir tasarım geliştirmek değil; amacımız havada çok önemli bir görevi yerine getirebilecek, yeni nesil bir uçak geliştirmek. Bu girişim katılımcı ülkelere hassas kapasite alanına ait ortak çözümleri benimsemeleri fırsatını tanıyor. Bu ekipmanların daha iyi operasyonel yarar sağlamasının yanı sıra, harcanan paranın da daha iyi karşılık vermesini sağlayacaktır. 2017’den beri altı müttefik ülke tarafından gelecekteki kabiliyetler hakkında 2018’de tamamlanması beklenen ortak gereksinimler belgesi hazırlanıyor. Bu çalışma geleceğe yönelik çözümlerinin geliştirilmesi ve kullanılması için temel oluşturacak.

Kaynak: www.defenceturk.net
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #9 : 19 Mart 2018, Pazartesi - 21:44 »
Deniz Kuvvetleri’nde pilot olmak ister misiniz?Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, uçak, helikopter ve insansız hava araçlarını kullanacak pilot adayları için alım yapacak. Deniz Kuvvetleri’nde temel subay eğitimi görecek olan adaylar, sonrasında pilotaj eğitimi almak üzere 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’na ve Kara Havacılık Okul Komutanlığı’na gönderilecek.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar, Deniz Kuvvetleri’nde pilot olarak görev yapaca.

Deniz sınıfı muvazzaf subay alımı için en az dört yıl süreli mühendislik veya pilotaj eğitimi veren fakülte veya yüksekokullardan mezun olanlar arasından başvurular kabul edilecek. Erkek adayların başvuruları, 28 Mart 2018 tarihine kadar kabul edilecek.

http://www.kokpit.aero/deniz-kuvvetleri-pilot-aday-alimi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #10 : 19 Mart 2018, Pazartesi - 21:50 »
DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI PİLOT YETİŞTİRMEK ÜZERE DENİZ SINIFI                     
MUVAZZAF SUBAY ALIMI BAŞVURU KILAVUZU


https://personeltemin.msb.gov.tr/Basvuru/dzkkSubay/klavuz/pilot.pdf
 
Beğenenler: vural, :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #11 : 26 Mart 2018, Pazartesi - 23:28 »
Türk savaş gemileri Karadeniz'de Deniz Yıldızı Tatbikatı'na başlıyor

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın en önemli tatbikatlarından biri olan 'Deniz Yıldızı- Tatbikatı-2018' yarın Marmara Denizi ve Karadeniz'de başlıyor.Donanma Komutanlığı sevk ve idaresinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan unsurların katılacağı tatbikat 5 Nisan'a kadar devam edecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın her yıl düzenli olarak icra ettiği tatbikatın maksadı; 'katılan birlik/komutanlıkların görev fonksiyonlarına yönelik harekât imkân ve kabiliyetlerini geliştirmek, harbe hazırlık seviyelerini yükseltmek ve aynı zamanda Karadeniz’de deniz güvenliğinin idamesine katkı sağlamak' olarak açıklandı.
 
Tatbikat kapsamında ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı unsurları tarafından deniz hedeflerine fiilî silah atışları yapılacak. Tatbikata iştirak edecek gemiler Batum/Gürcistan, Novorossisk/Rusya, Odessa/Ukrayna, Köstence/Romanya, Varna/Bulgaristan limanları ile Karadeniz’deki limanları da (İğneada/Kırklareli, Karadeniz Ereğli, Zonguldak, Bartın, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa/Artvin) ziyaret edecek.

http://www.star.com.tr/guncel/donanma-karadenizde-haber-1324275/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #12 : 14 Nisan 2018, Cumartesi - 21:44 »
Türk ordusunun rüya projesi TF-2000'in beyni hazır

TF-2000 Milli Hava Savunma Fırkateyni'nin beyni durumundaki Çok Amaçlı Faz Dizinli Radar CAFRAD’ın fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanıp platform testleri için Gabya sınıfı bir fırkateynin helikopter pistine montajına başlandı. bu testelerin de 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.TF-2000, dünyanın süper güçleri İngiltere ve Fransa’nın bile elinde çok az sayıda bulunan balistik füzelere karşı koruma bölge hava savunma gemileri sınıfında.
 
TF-2000, savaş gemisinden 4 adet üretilmesi düşünülüyor. Birim maliyeti uzmanların tahminlerine göre 1 milyar dolar olarak ön görülüyor. TF-2000 projesi bünyesinde birçok yeniliği barındırıp Türk donanmasının gücüne güç katacak.TF-2000 bir hava savunma harbi firkateyni. Öncelikli amacı, bağlı bulunduğu deniz görev grubu veya bir bölgenin hava savunmasını üstlenmek.
 
TF-2000 projesi Bilgi İstek Dosyası Mayıs 1996’da, İhaleye Çağrı Dokumanı ise 1998 yılında yayınlandı. Hedef; 6 adet firkateyn, 5 milyar dolarlık bir bütçe ve 2004 yılından başlayan hizmete alınma tarihleri idi. Ancak, 1999 Golcük depremi ve sonrasında ekonomik kriz nedeniyle proje ertelendi.
 
Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından sayısı 4’e düşürüldüTF-2000, bünyesinde bulunan birçok silah ve sensör sayesinde çok farklı görevleri icra edebiliyor. 250+ km menzildeki hedefe ateşlenebilen milli gemisavar füzesi Atmaca, torpido savunma füzesi TORK ve deniz-kara unsurlarını 1000-1500 km öteden vurabilen yerli GEZGİN füzesini taşıyacak TF2000 fırkateyni, bunlarla birlikte daha birçok mühimmatla teçhiz edilecek.
 
TF-2000 bünyesinde aynı anda binlerce hedefi takip edip 3 boyutlu haritalandırma yapabilen faz dizinli radar teknolojisi bulunacak. Erken uyarı ve istihbarat için gemide mutlaka bulunması gereken Çok Maksatlı Faz Dizinli Radar yani 'ÇAFRAD' için ASELSAN, METEKSAN ve TÜBİTAK ortaklaşa çalışıyor. Bu yıl içersinde ÇAFRAD’ın bitmesi ve testlerine başlanması hedefleniyor. ÇAFRAD’ın menzilinin 450+ km olması ön görülüyor. ÇAFRAD’ın bitişinden itibaren gemi tasarımı son halini alacak.O BİR GEMİ AVCISI

ATMACA füzesi 250+ km etkili menzile sahip gemi savar füzesi. Atmaca, günümüzde Türk donanmasının savaş gemilerinde bulunan ABD menşeili HARPOON gemi savar füzelerinin yerini alacak ve TF-200 de kullanılacak.
 
TF-2000 savaş gemisinde ayrıca 1000/1500 km menzile sahip GEZGİN seyir füzesinin de kullanılacağı savunma saanyi uzmanları tarafından dile getiriliyor.
 
Ayrıca TF-2000’e yetişirse kesin olmamakla beraber otoriteler tarafından dile getirilen HİSAR-O hava savunma füzesi, alçak irtifa için ASELSAN üretimi Yönlendirilmiş Enerji Silahı (LAZER)ve Suriye sınırında görev yapan KORKUT hava savunma sisteminin deniz versiyonu KORKUT-D’yi kullanacak.

ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ NELER?

 
TF-2000 savaş gemisinin kabiliyetleri uzmanlar tarafından şu şekilde açıklanıyor. Bir TF-2000 savaş gemisinin Karadeniz’de seyir halinde görevini icra ediyor. Kendisine doğru yaklaşmakta olan düşman A savaş gemisini 250+ km menzilden ATMACA füzesiyle imha edebilen gemi, aynı anda düşman B ülkesinden  fırlatılan kıtalar arası balistik füzeyi havada imha edebilir, bu sırada kendisine doğru yaklaşmakta olan düşman C üleksinin denizaltısını etkisiz hale getirebilir, aynı anda düşman A’nın önemli üslerini GEZGİN seyir füzesi ile 1000-1500 km uzaklıktan imha edebilir ve bunları yaparken onlarca savaş uçağını koordine edip farklı hedeflere yönlendirebilir.

DÜNYADA SADECE 13 ÜLKEDE VAR

TF-2000 fırkateyni dünyada ‘Balistik füzelere karşı koruma Bölge Hava Savunma Gemileri’ sınıfında değerlendiriliyor. Bu gemilerden dünya üzerinde 13 ülkede mevcut. Toplamda 151 adet civarı mevcut. En çok BHSG gemisi ABD Donanmasında bulunuyor.
 
TF-2000 GENEL ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 147 m - Genişlik: 18 m - Tam Yuk Deplasman: 7.000 ton - Mürettebat: 220
 
Fiyat: 1 Milyar USD/Adet (Tahmini)
 
İlk TF-2000 donanmaya ait İstanbul tersanesinde üretilecek. Sonrasındaki üç gemi özel şirket tersaneleri tarafında üretilecek. TF-2000 fırkateynlerinin 2020’li yıllarda Türk denizlerinde olması ön görülüyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/turk-ordusunun-ruya-projesi-tf2000in-beyni-hazir-haber-1331566/
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #13 : 13 Mayıs 2018, Pazar - 00:02 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #14 : 13 Mayıs 2018, Pazar - 15:07 »
gönül isterdiki, birde su deniz altilarini almanlara bagimli olmadan kendi denizaltimizi kendimiz yapalim...
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2018, Pazar - 15:43 »
gönül isterdiki, birde su deniz altilarini almanlara bagimli olmadan kendi denizaltimizi kendimiz yapalim...

Type-214 projesi tamamlandıktan sonra Milden'lerimizin üretimine girişilecek inşallah.Zaten Reis sınıfı Denizaltılarımızın da % 70'e yakını Türkiye'nin alt yüklenicileri tarafından yapılmakta.Ayrıca STM adlı kuruluşumuz gerek Ay sınıfı Denizaltı modernizasyonları olsun gerek Type-214(Reis Sınıfı)AİP(Havadan Bağımsız) denizaltı üretiminde alt yüklenici olarak görev alması ve buradan elde ettiği tecrübelerle Pakistan'ın Fransız denizaltı modernizasyonunda fransızları eleyerek alması bu konuda ne denli ilerlediğimizin kanıtıdır.

2025-2030 arasında ilk Milli Denizaltımız,kızaktan indirilip Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecektir diye ümit ediyorum.
 
Beğenenler: BLN-55, Caner Çetin

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2018, Pazar - 18:18 »
gönül isterdiki, birde su deniz altilarini almanlara bagimli olmadan kendi denizaltimizi kendimiz yapalim...

Type-214 projesi tamamlandıktan sonra Milden'lerimizin üretimine girişilecek inşallah.Zaten Reis sınıfı Denizaltılarımızın da % 70'e yakını Türkiye'nin alt yüklenicileri tarafından yapılmakta.Ayrıca STM adlı kuruluşumuz gerek Ay sınıfı Denizaltı modernizasyonları olsun gerek Type-214(Reis Sınıfı)AİP(Havadan Bağımsız) denizaltı üretiminde alt yüklenici olarak görev alması ve buradan elde ettiği tecrübelerle Pakistan'ın Fransız denizaltı modernizasyonunda fransızları eleyerek alması bu konuda ne denli ilerlediğimizin kanıtıdır.

2025-2030 arasında ilk Milli Denizaltımız,kızaktan indirilip Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecektir diye ümit ediyorum.

insallah hocam insallah...

bu bahsi gecen mildenin motoru yine almanya tarafindanmi bize verilecek, yoksa kendi gelistirdigiiz motorumu kulanacagiz ?

dis görünümü vs hadi yaptik diyelim ama motoruda yapmis olursak ki en önemli konu bu tam olmus olurdu bu projeiz bence...
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #17 : 13 Mayıs 2018, Pazar - 18:38 »
gönül isterdiki, birde su deniz altilarini almanlara bagimli olmadan kendi denizaltimizi kendimiz yapalim...

Type-214 projesi tamamlandıktan sonra Milden'lerimizin üretimine girişilecek inşallah.Zaten Reis sınıfı Denizaltılarımızın da % 70'e yakını Türkiye'nin alt yüklenicileri tarafından yapılmakta.Ayrıca STM adlı kuruluşumuz gerek Ay sınıfı Denizaltı modernizasyonları olsun gerek Type-214(Reis Sınıfı)AİP(Havadan Bağımsız) denizaltı üretiminde alt yüklenici olarak görev alması ve buradan elde ettiği tecrübelerle Pakistan'ın Fransız denizaltı modernizasyonunda fransızları eleyerek alması bu konuda ne denli ilerlediğimizin kanıtıdır.

2025-2030 arasında ilk Milli Denizaltımız,kızaktan indirilip Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecektir diye ümit ediyorum.

insallah hocam insallah...

bu bahsi gecen mildenin motoru yine almanya tarafindanmi bize verilecek, yoksa kendi gelistirdigiiz motorumu kulanacagiz ?

dis görünümü vs hadi yaptik diyelim ama motoruda yapmis olursak ki en önemli konu bu tam olmus olurdu bu projeiz bence...

Motor konusunda İdealap adlı bir Türk şirketinin Karbondioksiti yakıta çeviren bir motor geliştiriyordu.Bu konu nasıl evriliyor bilemiyorum.İlerde Mildenler de bu kullanılır mı,Kuvvet ne diyor bu konuda yoksa BMC'nin geliştirmek istediği motor ailesinde gemiler içinde bir motor geliştiriyoruz açıklaması sonrası bu motor mu kullanılır,yada Aselsan tarafından Elektrikli trenler ve otobüsler için geliştirdiği Elektrik motoru mu Mildene adapte edilir ve ya Tülomsaş tarafından geliştirilen ve Van da feribotlara tatbik edilen motorların geliştirilmiş bir versiyonu mu kullanılır,bunu zaman gösterecek.Motor konusunda şu anda belirsizlik devam etmesine karşın alman motorunun kesin olarak kullanılmayacağını söyleyebilirim.Aşağıdaki linklerde konu hakkındaki gelişmeleri okuyabilirsiniz

http://www.milscint.com/tr/files/2017/07/172_173_144-idef2017-IDEALAB-tr-YENI.pdf

http://www.milliyet.com.tr/5-bin-beygire-kadar-milli-motor-ekonomi-2603261/

http://www.denizticaretgazetesi.org/van_golu_feribotu_artik_yerli_motorlu_haber8306.html

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/haberler/Sayfalar/aselsan_temsa20161207.aspx
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #18 : 18 Haziran 2018, Pazartesi - 19:29 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Türk Donanması
« Yanıtla #19 : 29 Haziran 2018, Cuma - 20:21 »
ALBATROS-T görevdeDeniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere imzalanan, Yüksek Süratli İnsansız Su Üstü Hedefi Hizmet Alımı Sözleşmesi kapsamında, Saros Körfezinde ani çıkan asimetrik hedeflere su üstü atışı tatbikatı yapıldı.

Tatbikat, ALBATROS-T İnsansız Su Üstü Hedef Botu ile başarıyla tamamlandı. ALBATROS-T ile 5,5 saat süreyle kesintisiz seyir yapılan tatbikatta, mermilerin suya giriş noktaları eş zamanlı olarak döner kanatlı mini insansız uçan sistem ARI-1T ile kayıt altına alındı ve atış gemisine aktarıldı.ALBATROS-T, Deniz Kuvvetleri suüstü unsurlarının tatbikat ve atış eğitimlerinde hedef olarak kullanılmak üzere ASELSAN tarafından geliştirilmiş, çeşitli suüstü taktiksel hareketleri ve süratli asimetrik tehditleri taklit edebilen özgün olarak geliştirilmiş Asimetrik İnsansız Süratli Suüstü Hedef Botudur.

Yüksek hız ve manevra kabiliyetine sahip olan ALBATROS-T belirlenen bir rota üzerinde hareket halinde iken üzerine top, yakın savunma silah sistemleri, güdümlü mermi ve benzeri silah sistemleri ile atış yapabilir. ALBATROS-T otonom, yarı otonom veya uzak komuta ile kullanılabilmekte olup kullanıcı dostu bir ara yüze sahiptir.Sistem zik-zak çizme ve doğrudan hızlı saldırı gibi çeşitli taktiksel hareketleri yaparak donanmanın silahlı atış eğitimlerinde kullanılabilecek etkili bir hedeftir.

Ayrıca sistem üzerine entegre edilecek muhtelif faydalı yükler ile çeşitli görevleri yerine getirebilmektedir.

Genel Özellikler

En : 1.65 m
Boy : 5.50 m
Ağırlık : 950 kg
Hız : 40+ KTS
Kontrol menzili : 10nm
Çalışma süresi : 6 saat
Tahrik sistemi : Kuyruklu içten takma dizel motor

http://defenceandtechnology.com/2018/06/14/albatros-t-gorevde/