06 Nisan 2020, Pazartesi - 23:23

Gönderen Konu: TÜBİTAK  (Okunma sayısı 1820 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
TÜBİTAK
« : 17 Nisan 2018, Salı - 01:04 »
TÜBİTAK SAGE,

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ulusal savunma sanayi kuruluşlarının belirlediği gereksinimleri karşılamak amacıyla, gerektiğinde yurtiçi ve yurtdışı kuruluşlar ile işbirliği yaparak araştırma, geliştirme çalışmaları yapmak üzere, 1972 yılında Güdümlü Araçlar Teknoloji ve Ölçüm Merkezi (GATÖM) adıyla Ankara Beşevler’de kurulmuştur. Adı 1983 yılında Balistik Araştırma Enstitüsü (BAE) olarak değiştirilmiştir. Son olarak 1988 yılında Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) adını almış ve bugünkü yapısı ile faaliyet göstermeye başlamıştır.
1993 yılına kadar Ankara Beşevler’de (Bugün söz konusu yerleşke enstitü tarafından Ankara Rüzgar Tüneli olarak kullanılmaktadır) görevini sürdüren TÜBİTAK SAGE, 1993 yılında Ankara şehir merkezine 30 km uzaklıkdaki Lalahan kampüsüne taşınmıştır. Ayrıca Enstitünün Orta Doğu Teknik Üniversitesi    (ODTÜ) içinde daha önce güdüm kontrol çalışmalarını yürüttüğü bir yerleşkesi daha bulunmaktadır.
SAGE’nin temel görevi, savunma sistemlerinin temel araştırmasından ve kavramsal tasarımından başlayarak, bu sistemlerin mühendislik ve prototip üretimlerini içeren araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmektir. Projelerin çoğu ilgili sanayi kuruluşları ile ortak olarak yürütülmektedir.
SAGE ulusal ortaklıklar kadar uluslararası işbirliğinin önemine de inanmaktadır ve dost ülkelerden çeşitli ortaklarla bilgi alışverişi yapmayı arzulamaktadır.

TÜBİTAK SAGE’nin Misyonu;
Savunma Sanayiine, rekabet gücü ve katma değeri yüksek teknoloji, ürün ve hizmetleri Ar-Ge yoluyla sağlamaktır.

TÜBİTAK SAGE’nin Vizyonu;
Savunma Teknolojilerinde Türkiye’yi bağımsız kılmaktır.

http://www.sage.tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/hakkimizda-0
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, Salı - 17:18 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2018, Salı - 01:08 »
Tübitak-Sage’den Milli Excalibur GeliyorM892 Excalibur 155mm Yeni Nesil Güdümlü Topçu Mühimmatı M777 Havadan Taşınabilir Hafif Çekili Obüsü ile ateşlenebilmektedir.İlk kez 2007’de [Bağdat, Irak’ta] ABD Deniz Piyadeleri tarafından kullanılmaya başlanılan ve Afganistan’da icra edilen görevlerde de kendisini kanıtlayan 155mm çapındaki kanatçık stabilize Excalibur Güdümlü Topçu Mühimmatı GPS/INS güdüm sistemi, üç modlu tapası, uçuş sırasında güdümlenebilme ve mermi yolu düzeltme kabiliyeti ile dikkat çekmektedir.

Dört eksende hareket edebilen hareketli kontrol kanatçıklarına sahip olan Excalibur Mühimmatının uçuş istikrarı kanatçıklar sayesinde sağlanmaktadır. Kullanıcıya her türlü hava şartında gündüz ve gece hedeflere angaje olabilme kabiliyeti sunan Excalibur, 48kg ağırlığında olup, 39 kalibre namludan atıldığında 39.3km, 52 kalibre namludan atıldığında ise 5okm menzile ulaşabilmektedir. Minimum menzili 39 kalibre namludan atıldığında 8.7km olan 155mm Güdümlü Excalibur Mühimmatının CEP değeri 4m ve altı olarak verilmektedir.

155mm Excalibur Mühimmatının birim maliyeti açık kaynaklarda ABD$53.620 ila ABD$85.000 arasında verilmektedir. 2013 yazında gerçekleştirilen atış testleri sırasında 50km uzaklıktaki bir hedef 2m hassasiyetle vurulabilmiştir.M777 hafif çekili obüsü için 4okm menzile kadar kalifikasyonu tamamlanan Excalibur Güdümlü Mühimmatı halen sadece INS/GPS güdüm kabiliyetine sahip olup, ilk atış testleri gerçekleştirilen Yarı Aktif Lazer [SAL] güdüm sistemi [yeni mühimmat Excalibur-S olarak isimlendirilmiştir] sayesinde düşmanla temas halindeki Hava veya Kara Kuvvetlerine ait dost birliklerin lazer işaretlemesi yapacağı hareketli hedeflere gerçek zamanlı nokta atışı yapılabilmesine de imkan sağlayacaktır. Üzerinde Lazer Nokta İzleyici [LST] yer alan çift modlu güdüm sistemine [GPS/INS+SAL] sahip Excalibur-S Mühimmatı ile ilk atış testi Haziran 2o14’te gerçekleştirilmiştir.

Nokta atış kabiliyeti sunan yüksek vuruş hassasiyeti [CEP değeri 4m’nin altında] sayesinde ikinci dereceli hasar ihtimalini minimum seviyeye indiren, hatta ortadan kaldıran Excalibur, yüksek isabet yüzdesi sayesinde kara harekatında topçuların kullanılmasında hassasiyet yaratan, düşmanla yakın temas halindeki dost birliklere dost ateşi kaygısı olmadan etkili ateş desteği sağlanması görevlerinde de kullanılabilmektedir. 5olb [22kg] ağırlığında bir harp başlığı ile donatılan Excalibur, daha iyi bir nüfuz kabiliyeti için hedefe dik açı ile tepe aşağı vuruş ve optimize edilmiş infilak yüksekliği gibi özelliklere sahip olup, yüksek tahrip gücü ve isabet yüzdesi sayesinde bir yandan kullanılacak mermi sayısını azaltırken diğer yandan da harekatın başarısını %1oo’e kadar artırmaktadır.Excalibur benzeri bir 155mm akilli topcu mühimmati Tübitak-SAGE sormlulugunda milli imkanlarla gelistirilmektedir.

http://www.trsavunmasanayi.net/genel/tubitak-sageden-milli-excalibur-geliyor/
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2018, Salı - 17:19 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #2 : 09 Ekim 2018, Salı - 17:20 »
Milli e-posta sistemi KurumNet, NATO'nun açtığı ihalede son aşamaya kaldı

Yüzde 100 milli bir haberleşme sistemi üzerine çalışmaya başlayan TÜBİTAK BİLGEM, KurumNet’i 2017 yılının başından beri, kurum içinde 2 bin çalışanıyla kullanmaya başladı. TÜBİTAK BİLGEM, diğer yandan savunma sanayi alanında faaliyet gösteren STM ile de işbirliği yaparak geliştirdiği ürünü kritik ve stratejik konularda haberleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla ihale açan NATO’ya önerdiTÜBİTAK BİLGEM’in 15 yıl önce askeri ihtiyaçların karşılanması amacıyla başlattığı proje kapsamında geliştirilen milli e-posta sistemi KurumNet, NATO’nun askeri mesajlaşma ihtiyacına yönelik açtığı ihalede son aşamaya kaldı. Ana yüklenici olarak ihaleye giren Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), teklifini bu hafta NATO’ya sunmaya hazırlanırken, ihalenin kazanılması durumunda NATO’nun askeri mesajlaşma sistemini STM ve TÜBİTAK BİLGEM birlikte kuracak.
 
Yaklaşık 15 yıl önce askeri kurumların kritik ve stratejik konulardaki mesajlaşma ihtiyaçlarından yola çıkarak, yüzde 100 milli bir haberleşme sistemi üzerine çalışmaya başlayan TÜBİTAK BİLGEM, KurumNet’i 2017 yılının başından beri, kurum içinde 2 bin çalışanıyla kullanmaya başladı.
 
TÜRKİYE’YE ŞARTNAME
 
TÜBİTAK BİLGEM, diğer yandan savunma sanayi alanında faaliyet gösteren STM ile de işbirliği yaparak geliştirdiği ürünü kritik ve stratejik konularda haberleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla ihale açan NATO’ya önerdi. NATO, teklif veren birçok ülkeyi elerken, ihalenin ikinci aşaması için Türkiye’yi de şartname gönderilen ülkeler arasına dahil etti. Bedeli henüz açıklanmayan ihale süreci için ana yüklenici olarak çalışmalarını yürüten STM, Türkiye’nin teklifini bu hafta içerisinde NATO’ya sunmaya hazırlanırken, ihalenin kazanılması durumunda NATO’nun kritik konularda kullanacağı mesajlaşma sistemi, Türkiye’ye emanet edilecek.
 
Bu arada, tüm kurumlarda yaygınlaştırılması hedefiyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planında da yer alan milli e-posta sistemi, Türkiye’de TÜBİTAK BİLGEM’in ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından da kullanılacak. TSK’nın tüm birimlerinin yurtdışından ithal edilen ürünleri bırakıp milli e-posta sistemine geçeceği tarih, 2019 kasım olarak öngörülürken, projenin beklenenden daha hızlı sonuçlanması halinde, bu tarihin daha da erkene çekilebileceği belirtiliyor.
 
1 MİLYON SATIR KOD
 
Uluslararası mesajlaşma standartları baz alınarak geliştirilen ve yaklaşık bir milyon satır koda ulaşan milli e-posta sistemi KurumNet için, hiçbir ticari ürün ya da açık kaynak kod kullanılmadı. Türkiye Bilişim Derneği’nin Antalya’da düzenlediği “Kamu-BİB Toplantısı, BİMY’25” seminerinde sunum yapan TÜBİTAK BİLGEM yetkilileri de sistemle ilgili şu bilgileri verdi:
 
“Sıkılaştırılmış hat güvenliği protokolüyle mesajlar uçtan uca şifrelenirken, ayrıca hat da şifreleniyor. Böylece mesajların üçüncü bir kişi tarafından görülmesinin önüne geçiliyor. Dünyadaki tüm sistemlerle uyumlu olan milli e-posta sistemi, Türkiye’nin ilk milli işletim sistemi olan PARDUS’la da uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Sistemin güvenlik düzeyleri kurumların talebine göre esnetilip sıkılaştırılırken, sunucular da yine kurumların isteğine göre ya TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde barındırılıyor, ya da kurum TÜBİTAK’tan bağımsız bir şekilde kendi sunucusuyla çalışabiliyor.”

https://www.star.com.tr/teknoloji/milli-eposta-nato-yolunda-haber-1393615/
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #3 : 24 Ekim 2018, Çarşamba - 23:25 »
Haluk Bayraktar TÜBİTAK yönetim kurulundaTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) yeni yönetim kurulu belli oldu.Yönetim kurulunda dikkat çeken bir isim de yer aldı. Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar.

TÜBİTAK'ın yeni sisteme göre ilk yönetim kurulu üyelerinin atanmasına dair karar Resmi Gazete'de yer aldı. Cumhurbaşkanlığı kararına göre, TÜBİTAK'ın yönetim kurulu üyeleri Prof. Dr. Hasan Mandal, Prof. Dr. Mehmed Özkan, Prof. Dr. Metin Orhan, İhsan Taşer, Haluk Bayraktar, Cemal Şeref Oğuzhan Öztürk ve Aydın Ünal'dan oluştu.

http://www.kokpit.aero/haluk-bayraktar-tubitak
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #4 : 31 Ekim 2018, Çarşamba - 21:56 »
MİLLİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME ALTYAPILARI AÇILIŞ TÖRENİ

« Son Düzenleme: 31 Ekim 2018, Çarşamba - 21:58 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2018, Çarşamba - 12:21 »
TÜBİTAK milli imkanlarla yapılan reflektör anten üretimini tamamladıMilli Yer İstasyonu Geliştirme Projesi kapsamında TÜBİTAK UZAY binasının çatısına kurulacak olan 7.3 metre çapındaki reflektör antenin üretimi tamamlandı.

Anten, şimdiye kadar Türkiye’de tasarlanan ve üretilen en büyük çaplı reflektör anten olma özelliğine sahip. Alçak yörünge yer gözlem uyduları ile S ve X Bant haberleşmesinde kullanılacak olan anten Cassegrain türündedir.  Reflektörü oluşturan 10 adet panel ve orta göbeğin üretimi tamamlanarak montajı yapılmıştır. Bundan sonraki aşamada fabrika ve yerinde kurulumların tamamlanarak kabulünün yapılması sağlanacak.Kaynak: Akşam
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #6 : 18 Aralık 2018, Salı - 07:22 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: TÜBİTAK
« Yanıtla #7 : 05 Mart 2019, Salı - 20:50 »
''%100 yerli tasarım olan OZAN sistemi, katma (compact) yapısı ve 1 kilo 480 gram gibi düşük taşıma ağırlığı ile harekât bölgesinde görev alan güvenlik engimlerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı.''

https://www.defenceturk.net/tubitak-dunyanin-en-hafif-mayin-dedektorunu-gelistirdi

engim, engi ya da öngi sınıf, birlik, öbek (group), unit gibi anlamlara gelir.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun