03 Nisan 2020, Cuma - 19:55

Gönderen Konu: Eski Topraklar  (Okunma sayısı 1290 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Caner Çetin

  • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
  • Buyruk
  • *
  • İleti: 3317
  • Beğeni Sayısı: 606
  • Cinsiyet: Bay
  • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
  • Referans Olunan Üye(ler): 5
    • Profili Görüntüle
Eski Topraklar
« : 12 Nisan 2018, Perşembe - 22:13 »
Esen olsun karındaşlarım.

Bu çalışma dil bilgini, Altayist Mehmet Levent Kaya ustamızın hazırlama ve sunması ile TRT AVAZ'ca gerçekleştirilen bir Türkiye'deki Türkistan belgeselidir. Büyüklerimizin ağzından batı eline (Türkiye) nasıl geldiklerini, ne mücadeleler verdiklerini, hangi acıları çektiklerini, hangi eserleri ortaya koyduklarını, mücadeleyi nasıl sürdürdüklerini, nasıl yaşadıklarını ve dolayısıyla da cümle Türklükten dili, geleneği, görgüsüyle öğreneceksiniz, tanışacaksınız.

Aşağıda verdiğim bugün yayınlanması nedeniyle sekizinci dolayısıyla en yeni bölük. Üyelikten diğer bölüklere erişebilirsiniz.


Diğer yandan Levent usta tanınmayı hak eden çok değerli, bunca iyi ve ileri düzeyde olan ender bilginlerimizdendir. Geçmişini okuduğunuzda hak vereceksiniz. Ayrıca ayın on dördünde Ankara Kızılay'da, on sekizinde de Ordu Üniversitesi'nde sunu sunacak, konuşma kılacaktır. Gitmeyi dileyen için bilgileri özelden veririm.

*

Mehmet Levent Kaya

29 Mayıs 1974de Elazığ'da doğdu. 1992 yılında deniz Lisesi'nden mezun olup Deniz Harp Okulu'na başladı. 1996daki mezuniyetin ardından kısa sürede Deniz Kuvvetleri'nden ayrılıp, Kadıköy, İstanbul'da Hammer Müzik Dış Ticaret Müdürlüğü yaptı. 1999 yılında uzak yol gemilerinde II. Zabit olarak çalışmaya başladı. 2002 yılından sonra Mavi Akım Boru Hattı projesinin resmi çevirmenliğini yapıp, proje bitince Moğolistan'a gitti. Burada Devlet Üniversitesi'nin hazırlık sınıfından sonra 2005 yılından başlayarak Moğolca Dil Bilimi Yüksek Lisans çalışması; ayrıca özel bir lisede İngilizce öğretmenliği yaptı. Yüksek Lisans konusu İncannaşi Hoca'nın Höh Sudar adlı eserinin bir bölümündeki sözcük ikilemeleri idi. Pek çok İngilizce makale ve kitabı Türkçeye çevirdi. 2011 yılı sonunda Moğolca aslından yaptığı ''Moğolların Gizli Tarihçesi'' çevirisi ile ilk romanı ''Çölde Dor'' yayımlandı. 2013 yılı içinde Kırgızistan'da Kırgızca dil proğramına, yine Doğu Türkistan'ın Gulca şehrindeki İli Pedagoji Üniversitesi'nde Sibe-Mançu Dil proğramına katıldı. Moğolistan Devlet Üniversitesi'nde klasik Mançuca bir doktora proğramına başladı ancak mali yetersizlik nedeniyle tamamlayamadan Türkiye'ye dönmek durumunda kaldı. 2015 yılında TRT TÜRK kanalında yayınlanan ''Türk Uygarlığının Yıldızları'' adlı belgeselin danışmanlığını yaptı. Yine TRT için Türkiye'de yaşayan Türkistanlı diğer Türk dede ve ninelerimizin yaşamlarından önemli öykülerini anlattığı ''Eski Topraklar'' başlıklı bir belgeselin danışmanlığını yapıyor. 2016 yılında ikinci romanı ''Ölüöne'' yayımlandı. Üçüncü romanı ''100.000'' yayına hazırlanıyor. Samsun'da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

*

Konuya güzel gittiği için, öz verdiği için ekliyorum.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::