13 Kasım 2019, Çarşamba - 11:06

Gönderen Konu: 2. Dünya Savaşı ve Türkiye İle Alakalı Tartışma  (Okunma sayısı 989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kahraman

2. Dünya Savaşı ve Türkiye İle Alakalı Tartışma
« : 27 Şubat 2018, Salı - 23:17 »
Advertisement
Evet arkadaşlar Kahraman yine karşınızda, vakit bulabildikçe azıcık da olsa uzaktan izleyebiliyorum olanları. Şimdi de bunca işimin arasında başka bir konuya girme zorunluluğu doğdu. 2.Dünya Savaşı ve Türkiye. Bu başlık altında bir tartışma başlatılmasını istiyorum.

Herkesin yorumunu tek tek okuyup feyz almak tek dileğim. Bundan 1 yıl sonra buradaki tartışmaların meyvelerini yiyebileceğimi düşünüyorum.

Tartışmanın ilk başlığı ; Nazi Almanya'sının Türkiye'yi işgali ve oluşabilecek sonuçlar ?

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: 2. Dünya Savaşı ve Türkiye İle Alakalı Tartışma
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2018, Çarşamba - 12:08 »
1940'lı yıllarda Türkiye'nin sahip olduğu askeri güç çokta iyi değildi. Almanya'nın, Fransa ve Polonya'yı 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde işgal ettiğini de düşünürsek Türkiye'nin dışarıdan yani Müttefiklerden herhangi bir destek almadan Almanya karşısında 1 aydan fazla dayanabileceğini sanmıyorum. Türkiye olarak belki İstanbul Boğazında Alman Ordusunu yavaşlatmayı başarabiliriz tabi bu da en fazla bir kaç gün sürer.

1940'da Kuzey Afrika Cephesi açıldığından İtalya'nın Akdeniz'de çok büyük bir üstünlüğü yoktu ki Taranto'da yedikleri baskından sonra üstünlük kurmaktan çok Almanya'nın ikmal hatlarını korumak üzerine yoğunlaştılar. Yani Akdeniz üzerinden bir Müttefik desteği alma ihtimalimiz oldukça olası ki 1941'de İngiltere ve ABD, İran üzerinden açtıkları koridordan SSCB'ye yardım yolluyorlardı yani İran üzerinden de bir destek alma ihtimalimiz var. Zaten 1942'ye gelindiğinde Kuzey Afrika'da Almanya ve İtalya'nın elinde sadece Tunus kalmıştı. Yani kısacası Müttefiklerden destek alırsak Almanya en fazla Marmara ve Ege Bölgesini almayı başarabilir bizde en kötü ihtimal Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesine kadar çekilir ve Müttefiklerden aldığımız destek ile bir karşı saldırı başlatabiliriz.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2018, Çarşamba - 12:14 Gönderen: Bismarck »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton

Çevrimdışı Kahraman

Ynt: 2. Dünya Savaşı ve Türkiye İle Alakalı Tartışma
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2018, Çarşamba - 17:40 »
Mükemmel bir cevap ama eksik. İngilizlerin olası Alman işgali karşısında ilk hareketleri Mersin'e asker çıkartmaktı. Bunun için kolordu dahi oluşturdular. Esas sorun Türk ordusunun direnişi yardım gelene kadar sürebilcek miydi ? Kimse Trakya'yı savunmaya kalkmak gibi bir stratejik hataya düşmezdi diye düşünüyorum. Esas savunma boğazlarda gerçekleşirdi. Bu sırada İtalyanların İngilizler tarafından başarısızlığa uğraması en büyük faktör olmalı.

Bu perspektiften devam ettirelim..

Beğenenler: Bismarck