19 Ocak 2020, Pazar - 19:37

Gönderen Konu: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)  (Okunma sayısı 5969 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« : 27 Şubat 2018, Salı - 16:51 »
ŞİRKET PROFİLİ


STM SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSLİK VE TİCARET A.Ş.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na (SSM) sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri; görevlerini gerçekleştirmek amacıyla Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile 1991 yılında kurulmuştur.

VİZYON
Ülkemizde, bölgemizde ve küresel ölçekte, seçilmiş alanlarda kaliteli ve teknoloji odaklı hizmet/ürün sağlayan, toplumsal değerlere ve çevreye duyarlı rekabetçi bir şirket olmak.

MİSYON
Küresel ölçekte, Türkiye’nin hedeflerine odaklı, kamu ve özel sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak sürdürülebilir çözüm ve yapılar üretmek.

https://www.stm.com.tr/tr/hakkimizda/sirket-profili
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #1 : 27 Şubat 2018, Salı - 16:54 »
STM olarak IDEF 2017’ye damga vurduk.IDEF’ 17, 13'üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Milli Savunma Bakanlığı ev sahipliğinde, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) yönetim ve sorumluluğunda, İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

STM olarak yeni ürün ve kabiliyetlerimizle yer aldığımız IDEF’te Azerbaycan, Suudi Arabistan, Endonezya, Pakistan, Kuveyt, Nijerya gibi birçok ülkenin askeri heyetlerine ürünlerimiz hakkında bilgi verdik.

Pakistan’a MİLGEM Korvetleri için önemli imza
Pakistan ile daha önce imzaladığımız Denizde İkmal Gemisi ve Agosta sınıfı denizaltı modernizasyon projelerinden sonra MiLGEM projesi için de Pakistan’la iyi niyet anlaşması Milli Savunma Bakanımız Fikri Işık ve SSM Müsteşarımız İsmail Demir ile Pakistan Savunma ve Üretim Bakanı Tanveer Hussain arasında imzalandı.

Pakistan’a MİLGEM Korvet ihracatı için önemli imza... #SavunmanınGeleceğiSTM #IDEF2017 pic.twitter.com/CDDkS88W94

— STM (@STMDefence) 10 Mayıs 2017
Endonezya denizaltıları için işbirliği
Endonezya Denizaltı Projesi kapsamında Alman firması ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile güçlerimizi birleştirerek işbirliği anlaşması imzaladık. Söz konusu proje kapsamında bir veya iki denizaltının Türkiye’de inşa edilmesi planlanmakta olup diğer denizaltıların Endonezya’da inşası öngörülüyor.

Endonezya Denizaltı Projesi için Alman TKMS firması ile işbirliği anlaşması imzaladık. #SavunmanınGeleceğiSTM #IDEF2017 pic.twitter.com/xzdyPxBwRi

— STM (@STMDefence) 10 Mayıs 2017
Kamikaze drone’lar gün yüzüne çıktı.
Türkiye’de bir ilk olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom drone sistemlerimizi IDEF 2017 Fuarı’nda sergiledik. Mühendislerimiz tarafından özgün olarak geliştirilen sabit kanatlı ilk milli kamikaze ALPAGU, döner kanatlı kamikaze KARGU, keşif ve gözetleme için TOGAN sahip oldukları üstün taktik özellikleri ile asimetrik harp, terörle mücadele ve güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Gökyüzünün yeni askerleri kamikaze dronlar gün yüzüne çıkıyor! #ALPAGU#SavunmanınGeleceğiSTM #IDEF2017 pic.twitter.com/sP9XKGwmFT

— STM (@STMDefence) 7 Mayıs 2017
Gökyüzünün yeni askerleri kamikaze dronlar gün yüzüne çıkıyor! #KARGU#SavunmanınGeleceğiSTM #IDEF2017 pic.twitter.com/VfzoQpWOQI

— STM (@STMDefence) 7 Mayıs 2017
İlk milli mikro yer gözlem uydusu LAGARİ görücüye çıktı.
Türkiye'nin ilk milli mikro gözlem uydusu olan LAGARİ, sahada taktik görüntü ihtiyacının yakın gerçek zamanlı karşılanması, genel haritalama, orman ve bitki örtüsünün takibi, doğal afet takibi gibi keşif gözetlemesi yapacak. Renkli ve nokta/şerit görüntü alma kabiliyetlerine sahip, yeni nesil elektro-optik kamera taşıyan LAGARİ, uzay teknolojisinde boşlukları dolduracak olan tamamlayıcı uydu kategorisinde ilk milli yatırım olma özelliğini taşıyor.

Yeni nesil Hava Savunma Harbi Fırkateyni ve milli Denizaltı tasarımımız göz doldurdu.
Yaklaşık 2 yıldır devam eden tasarım çalışmaları ve yapılan testler sonucunda beklentilerin üzerinde performans gösteren Hava Savunma Harbi Fırkateyni TF-4500, hem Türkiye'deki ihtiyacı gidermek hem de dış pazarda yeni ihracat potansiyellerini değerlendirmek için geliştirildi. Donanmaların bölge hava savunması yönündeki ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanan TF-4500 fuar süresince büyük ilgi gördü.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı öncülüğünde mili denizaltı dizaynı konusunda da yürüttüğümüz çalışmaların sonunda denizaltı tasarımımızı da IDEF’te sergiledik. 1700 tonluk denizaltıda yeni teknoloji unsurlarının getirmiş olduğu havadan bağımsız tahrik ünitesi tercih edildi. MİLGEM Korvet’inde olduğu gibi denizaltı projesinde de birçok kritik parça milli kaynaklarla üretilmek üzere tasarlandı.

https://www.stm.com.tr/tr/haberler/duyurular/stm-olarak-idef-2017ye-damga-vurduk
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2018, Salı - 16:57 »
'Kamikaze drone'ların gücü ikiye katlanıyor

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ, 'kamikaze drone' ailesini genişletmeye hazırlanıyor.

"Türkiye'nin gökyüzündeki yeni askerleri" olarak nitelendirilen "kamikaze drone"ların kuvvetlere ilk teslimatı, kasım ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek. Projede görev alan mühendisler, "kamikaze drone" ailesinde yer alacak daha büyük ve daha etkili yeni ürün için çalışmalarını sürdürüyor.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM) tarafından geliştirilen "kamikaze drone"lar, başarılı seri üretim sürecinin ardından envanterdeki yerini alıyor.

Milli olarak geliştirilen Otonom Taktik Vurucu Sabit Kanatlı Drone "ALPAGU", Otonom Döner Kanatlı Vurucu Drone "KARGU", kasım ayının ilk haftasında çeşitli kuvvetlere teslim edilecek.

"Kamikaze drone"larda yerli mühimmatlar kullanılacak. ALPAGU ve KARGU'nun mühimmatları Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumundan (MKEK) tedarik edilecek.

Tek bir er tarafından kolayca kullanılabilecek şekilde geliştirilen "kamikaze drone"ların, tim seviyesinde görev yapabilmesi öngörülüyor.

Sabit kanatlı ALPAGU'nun açık alanda, KARGU'nun ise meskun mahalde güvenlik güçlerine katkı sağlaması planlanıyor. Döner kanatlı KARGU ile bir binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabilecek, tehdit unsurları etkisiz hale getirilebilecek.

Son ana kadar fark edilmiyorlar

"Kamikaze drone"lar, boyutları ve ses düzeyleri dikkate alındığında 200 metre yükseklikten, belirlenen hedeflere karşı fark edilmeden kullanılabilecek. "Drone"ların fark edilebildikleri mesafede ise hedefin birkaç saniyelik zamanı olacak.

Karar vericilerin görevi iptal etmesi durumunda "kamikaze drone"lar hedefe yaklaşık 5 metre kala geri çağrılabilecek.

Tamamen otonom olarak görev yapabilme özelliğine sahip olsalar da "kamikaze drone"lara son görev talimatı personel tarafından verilecek.

Yeni ürün ve özellikler geliyor

STM, "kamikaze drone"lar, yapay zeka ve sürü teknolojilerine yönelik çalışmalarına da devam ediyor. Bu konularda yoğun Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmaları yapan STM, "kamikaze drone" ailesine gelecek yıl sabit kanatlı ve daha büyük bir ürün eklemeyi planlıyor.

Bunun yanında, "kamikaze drone"ların zırhlı araç ve bina gibi hedeflere etki edebilecek niteliğe kavuşturulmasına yönelik de çalışmalar yapılıyor.

"Kamikaze drone"lar, ileride genel maksatlı keşif ve gözetleme görevlerinde kullanmak üzere özgün görev planlama yazılımı, otonom zeka ve harekat kabiliyetleriyle donatılan TOGAN ile birlikte önemli sorumluluklar üstlenecek.

Belli aralıklarla aynı anda uçurulacak TOGAN'larla geniş bir alanda hakimiyet sağlanabilecek. TOGAN'ların toplayacağı istihbarattan hereketle belirlenecek hedeflere "kamikaze drone"larla müdahale edilebilecek.

http://www.trthaber.com/haber/gundem/kamikaze-dronelarin-gucu-ikiye-katlaniyor-339509.html
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2018, Salı - 16:58 »
Türk firması Suudi Arabistan'a 'kamikaze İHA' satmayı planlıyor

STM Genel Müdürü Yılmaz, Suudi Arabistan'a kamikaze İHA satımıyla ilgili görüşmelerin olumlu devam ettiğini belirtti.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) Genel Müdürü Davut Yılmaz, Suudi Arabistan ile kamikaze insansız hava araçlarının (İHA) satışını görüştüklerini söyledi.
 
Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen "4. Silahlı Kuvvetler-Yerli Üretimi Destekleme Fuarı'na (AFED 2018)" katılan STM Genel Müdürü Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "şeref konuğu" olduğu AFED 2018'e Türkiye'nin kaliteli ürünleriyle ciddi bir katılım gerçekleştirdiğini belirtti.Fuara gelen heyetlerin ağırlıklı olarak Suudi olduğunu ancak çevre ülkelerden de ziyaretçilerin geldiğini aktaran Yılmaz, Suudi Arabistan'a yapılacak bu tarzdaki bir ihracatın veya burada gerçekleştirilecek bir projenin diğer ülkeler tarafından da kullanılacağını yahut örnek alınacağını ifade etti.
 
Bu nedenle Suudi Arabistan'ın kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu ve son yıllarda farklı boyutlarda giderek artan bu önemin herkes tarafından bilindiğini dile getiren Yılmaz, "Dolayısıyla bunu en azından hem savunma boyutunda biraz somut hale getirmek hem de ilerleyen zamanda iki ülke arasındaki dostluğu da pekiştirmek adına biz de kendi adımıza neyse onu yapmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Suudi Arabistan ile başta kamikaze İHA'ların satımı olmak üzere farklı alanlarda görüşmelerin devam ettiğini aktaran Yılmaz, İHA'larla ilgili görüşmelerin olumlu yönde devam ettiğini söyledi.
 
Suudi Arabistan ile siber güvenlik ve havacılık sertifikası konularında üzerinde çalıştıkları farklı projelerin de olduğunu aktaran Yılmaz, onların da yakın zaman içinde imzalanacağını düşündüklerini belirtti.
 
Suudi Arabistan'ın "2030 Vizyonu"
 
Suudi Arabistan'ın Türkiye'nin 2023 Vizyonu'na benzer "2030 Vizyonu" olduğunu hatırlatan Yılmaz, STM ve diğer Türk şirketleri olarak Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu'nu karşılayabileceklerini düşündüklerini söyledi.
 
Bu çerçevede 2030 yılına kadar gerçekleştirilecek belli başlı projelerde lokalizasyon şartı getirildiğinin görüldüğünü belirten Yılmaz, şunları kaydetti:
 
"Bu da bizim için şöyle önemli, siz eğer bir ülkeye bu tarzda bir lokalizasyon vaadi yapıyorsanız teknoloji sizde belli bir seviyeye gelmiş demektir. Dolayısıyla biz bunu eğer karşı tarafa vaat ediyorsak biz de en azında teknoloji anlamında belli bir olgunluğa gelmişizdir ve bu da Türkiye için çok güzel bir gelişme."
 
Şu an STM olarak Suudi Arabistan'da takip ettikleri en önemli projenin Milli Gemi (MİLGEM) korvetleri projesi olduğunu anlatan Yılmaz, projeyi yaklaşık 3 yıldan bu yana takip ettiklerini ve şu an itibariyle sona yaklaştıklarını söylemenin mümkün olduğunu dile getirdi. Çok büyük bir sürpriz olmaması halinde yaz aylarına kadar bu anlaşmayı imzalayacaklarını düşündükleri ifade eden Yılmaz, şu ana kadar her şeyin yolunda gittiğini ve herhangi bir sıkıntının görülmediğini kaydetti.
 
Suudi Arabistan'ın "2030 Vizyonu" çerçevesinde yerli üretim kapasitesini artırma hedefiyle düzenlenen "AFED 2018", bu yıl uluslararası bir fuar niteliği kazanma yolunda ilk kez bir konuk ülkenin katılımıyla planlandı.
 
Bu kapsamda "şeref konuğu" olarak davet edilen Türkiye'den fuara ASELSAN, FNSS, HAVELSAN, OTOKAR, ASPİLSAN, C2TECH, DESAN Tersanesi, Öztek Tekstil, ROKETSAN, STM, TÜBİTAK BİLGEM, OSSA, METEKSAN, Ema Sistem, ADİK Tersanesi, MKEK, MIA Teknoloji, MENSAN, Manas Savunma, Global Fors, Katmerciler, Aksa Runflat ve Milsoft firmaları katılıyor.
 
"Üretimimiz Gücümüzdür" sloganıyla düzenlenen "AFED 2018", 3 Mart'a kadar devam edecek.

http://www.star.com.tr/teknoloji/turk-firmasi-suudi-arabistana-kamikaze-iha-satmayi-planliyor-haber-1314444/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2018, Çarşamba - 13:32 »
Pakistan denizaltıları Türkiye'ye emanet

Pakistan Savunma Bakanlığının açtığı denizaltı modernizasyon ihalesini, denizaltıyı yapan Fransız firmaya karşı kazanarak önemli bir başarıya imza atan STM, Pakistan'daki iş payını artırıyor.İlk defa denizaltı gibi ileri teknoloji gerektiren stratejik bir alanda mühendislik ihracatı yapan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), Pakistan’daki iş payını artırıyor.

Pakistan Deniz Kuvvetleri Agosta 90B Sınıfı Denizaltı Modernizasyonu 2. Denizaltı Kontrat İmza Töreni, Pakistan Savunma Bakanlığında gerçekleştirildi. Törene, Pakistan Savunma Bakanlığı ve Pakistan Deniz Kuvvetleri temsilcileri katıldı.

Anlaşmayı, Pakistan Savunma Bakanlığından General Arshad Mahmood, STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ve Deniz Projeleri Direktörü Savaş Onur imzaladı.Buna göre, Agosta 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonuna yönelik proje, ikinci denizaltı gemisinin modernizasyonunun da eklenmesiyle genişletildi. Ana sözleşmede yer alan tüm sistemler aynı şekilde ikinci denizaltı gemisinin konfigürasyonunda yer alırken, ilk denizaltı gemisi de dahil olmak üzere muhtelif ilave sistemler konfigürasyona eklendi. Ayrıca, sözleşme değişikliğiyle üçüncü denizaltı gemisi ve muhtelif ilave sistemler de opsiyon statüsüne alındı.

İlk denizaltı 2020’de hazır

Agosta 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonuna yönelik proje kapsamında STM, denizaltıların tasarım ve üretimini gerçekleştiren Fransız DCNS Tersanesi ile son ana kadar zorlu ve uzun bir rekabet yaşadı. İhale sürecinin sonunda STM, Pakistan Savunma Bakanlığı tarafından teknik ve ticari olarak üstün bulundu ve ana yüklenici seçilerek sözleşme imzalandı.

Modernizasyon faaliyetlerinin Karaçi'deki Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait bir tersanede yapılacağı projede, ilk denizaltı 2020’de teslim edilecek. Diğer denizaltıların ise 1 yıl ara ile modernize edilmesi planlanıyor.

Türk savunma sanayisine yeni ihracat kapıları aralandı

Söz konusu projeyle ilk defa yurt dışı denizaltı projesinde bir Türk firması ana yüklenici olarak seçildi. Türkiye, projeyle ilk kez denizaltı tasarım ve mühendislik hizmeti ihracatı yapacak.

Proje çerçevesinde sağlanacak tasarım, mühendislik, tedarik faaliyetleriyle birlikte Pakistan Deniz Kuvvetleri unsurlarına entegre lojistik destek ve eğitim hizmeti de sağlanacak.

Modernizasyon faaliyetleri kapsamında denizaltının tüm sonar süiti, periskop sistemleri, komuta kontrol sistemiyle radar ve elektronik destek sistemleri değiştirilecek. Proje çerçevesinde HAVELSAN ve ASELSAN'ın sistemleri ihraç edilecek.

Projede, STM tarafından yerli ve yabancı firmalarca sağlanacak çeşitli sistemlerin "sistem-sistem" ve "platform-sistem" entegrasyonları sağlanarak, denizaltının en kritik yapısı olan basınca dayanıklı tekne (mukavim tekne) üzerinde de modifikasyon gerçekleştirilecek.

Kritik tasarım aşamasındaki proje, Pakistan'daki kuruluşlar ve Pakistan Deniz Kuvvetleri personelinin önemli katkıları ve yakın iş birliği içinde başarıyla devam ediyor.

Sıra MİLGEM’de

Türk savunma sanayisinin yurt dışında yürüttüğü denizcilik projelerinde Pakistan önemli bir yer tutuyor.

Pakistan ile daha önce Denizde İkmal Tankeri Projesi imzalayan ve askeri gemi bazında tek kalemde en büyük ihracatı gerçekleştiren STM, başarıyla denize indirilen gemiye yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Denizaltı modernizasyonu projesi iki ülke arasında uzun yıllara dayanan denizcilik alanındaki iş birliğini daha da güçlendirdi.

İstanbul'da düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017) MİLGEM Projesi'ne yönelik nihai anlaşma öncesinde iyi niyet anlaşması imzalandı. Bu kapsamda, Pakistan Deniz Kuvvetlerine teslim edilmek üzere 4 adet Ada sınıfı korvetin, STM ana yükleniciliğinde Denizde İkmal Tankeri Projesi'ndeki modelle Karaçi Tersanesi kabiliyetleriyle üretilmesi planlanıyor.​

https://aa.com.tr/tr/ekonomi/pakistan-denizaltilari-turkiyeye-emanet/1075725
 
Beğenenler: Tuğra, :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #6 : 27 Nisan 2018, Cuma - 16:50 »
Türkiye'nin kamikazeleri dünyanın ilgisini çekti

STM Genel Müdürü Yılmaz, '(Kamikaze drone'lar) Bunlar dünyada çok yeni konseptler. Ortadoğu'dan Afrika ülkelerine, Güney Asya'dan Avrupa'daki birtakım ülkelere kadar çok ciddi talep geliyor' dedi."Türkiye'nin gökyüzündeki askerleri" olarak nitelendirilen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımına sunulan "kamikaze drone"lar dünyanın ilgisini çekti. Bu drone'ların ilk ihracat başarısına yıl içinde imza atılması bekleniyor.
 
Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) Genel Müdürü Davut Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen, Anadolu Ajansının "Global İletişim Ortağı" olduğu, Türkiye'nin şova dayalı ilk havacılık fuarı Eurasia Airshow'da, kamikaze drone çalışmalarına ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
 
Sabit kanatlı kamikaze drone ALPAGU ile döner kanatlı kamikaze drone KARGU ürünlerini yaklaşık 1 yıl önce çıkardıklarını anımsatan Yılmaz, geçen sürede ürünlerin hem mühimmat hem de platform olarak daha güçlü hale getirildiğini söyledi.
 
Yılmaz, Eurasia Airshow'da, ilk modeline göre çok daha büyük ve güçlü olarak yenilenen sabit kanatlı kamikaze drone ALPAGU Blok II, geliştirilen döner kanatlı kamikaze drone KARGU ile ALPAGU Blok II'nin çoklu fırlatma sistemini tanıttıklarını bildirdi.
 
Davut Yılmaz, söz konusu ürünler tamamlandığında ülke savunması açısından önemli bir güç oluşturacaklarını vurguladı.
 
"Ciddi talep var"
"Kamikaze drone"lara yurt dışında gösterilen ilgiyi değerlendiren Yılmaz, şöyle konuştu:
 
"Bunlar dünyada çok yeni konseptler olduğu, yapan ülke çok az bulunduğu için ciddi talep var. Ortadoğu'dan Afrika ülkelerine, Güney Asya'dan Avrupa'daki birtakım ülkelere kadar çok ciddi talep geliyor. Biraz temkinli yaklaşıyoruz çünkü özellikle sabit ve döner kanatta belli bir olgunluk seviyesine gelmeden bunları paylaşmak istemiyoruz. Önceliğimiz her zaman TSK. Her iki ürünü de TSK'dan aldığımız geri bildirimlerle olgunlaştırdık, daha mükemmel hale getirdik. Dolayısıyla bu ürünler belli bir olgunluk seviyesine geldiğinde ki döner kanatlı versiyon KARGU artık her anlamda bitti diyebiliriz, bu yıl içinde ihracatı olacak diye düşünüyorum. Sabit kanatlı ALPAGU ürünleri de çok büyük ihtimalle gelecek yılın başından itibaren ihracata başlayacak."
 
Güçlenen ALPAGU Blok II teste başlıyor
Döner kanatlı ürünlerin teslimatlarına başladıklarını dile getiren Yılmaz, gelecek dönemde yürütecekleri çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:
 
"ALPAGU Blok II versiyonu önümüzdeki ay testlere başlıyor ve yıl sonu itibarıyla tamamen bitmiş olacak. Yıl sonu itibarıyla hem ALPAGU Blok II'yi hem de KARGU'nun çok daha güçlü KARGU III versiyonunu teslim edeceğiz diye tahmin ediyorum. Yıl sonuna kadar 'sürü drone'ları çıkarmış olacağız. Dolayısıyla 2019'dan itibaren hem KARGU ve ALPAGU'ları hem de ikisini birden sürü halinde çalıştırabileceğiz. Bu aslında dünya için de bizim için de çok çok yeni bir yaklaşım. Normalde birden fazla drone hedefe gönderilebiliyor ama onları sürü halinde gönderme yaklaşımı dünyada çok yeni. Bizim kastettiğimiz gerçek anlamdaki sürü mekanizması. Bu konuda dünyada yapılan çalışmalar var ama pek çoğu laboratuvar seviyesinde. Bizimki yıl sonunda çıkmış olacak, 2019'dan itibaren KARGU ve ALPAGU'ları sürü halinde kullanıyor olacağız."
 
Yılmaz, "kamikaze drone"ların dizayn, sistem ve mühimmatlarının yerli olduğunu, sistemlerin bileşenleri için çeşitli kurum ve şirketlerle çalıştıklarını bildirdi.

http://www.star.com.tr/ekonomi/turkiyenin-kamikazeleri-dunyanin-ilgisini-cekti-haber-1336374/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #7 : 28 Nisan 2018, Cumartesi - 21:13 »
Türkiye'nin 'gökyüzündeki askerleri' daha da güçlendi

Türkiye'nin insansız hava aracı teknolojilerinde geldiği noktayı ortaya koyan ve 'Türkiye'nin gökyüzündeki yeni askerleri' olarak nitelendirilen kamikaze drone'lar kısa sürede daha da güçlendi.Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin (STM) milli ve yerli imkanlarla geliştirdiği, seri üretimine başlanan "kamikaze drone"lar güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda yenilendi.
 
Türkiye'nin "kamikaze drone"ları şimdiye kadar gerçekleştirilen faaliyetlerde elde ettikleri başarıyla asimetrik harp ve terörle mücadelede etkin rol alacağını ispatladı.
 
Bu başarıyla yetinmeyen STM, yeni taktik ve saha ihtiyaçları çerçevesinde "kamikaze drone"ları geliştirdi. İlk modeline göre çok daha büyük ve güçlü olarak yenilenen sabit kanatlı kamikaze drone ALPAGU Blok II ile geliştirilen döner kanatlı kamikaze drone KARGU, artırılmış mühimmat kapasiteleri ve yüksek vuruş kabiliyetleriyle hedefleri daha etkin biçimde etkisiz hale getiriyor."Operasyon gücüne büyük katkı sağlayacak"
STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hedeflerinin otonom sistemler konusunda dünyada önemli projelere imza atmak olduğunu belirtti.
 
Türkiye'nin kritik teknolojiler ve özgün mühendislik çözümleri konusunda büyük ilerlemeler kaydettiğini, geliştirdikleri akıllı ve otonom sistemlerin de bu ilerlemeye önemli katkılar sağladığını söyleyen Yılmaz, şöyle devam etti:
 
"Yenilenen kamikaze dronelarımız ALPAGU ve KARGU, üstün taktik yetenekleri, özel tasarlanmış yüksek vuruş kabiliyetleri ve yapay zeka teknolojileri sayesinde düşman unsurlara sürpriz saldırılar düzenleyerek operasyon gücüne büyük katkı sağlayacak."
 
Drone sürüleri de yolda
Yılmaz, STM'nin yapay zeka marifetiyle evrimleşmiş "drone sürülerine" yönelik yürüttüğü çalışmadaki son duruma ilişkin de bilgiler verdi.
 
Gelişmiş yapay zeka kabiliyetine sahip "otonom drone sürüleri" üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Yılmaz, yakın zamanda çoklu drone gruplarının birlikte görev yapabilmelerini sağlayan projelerini tamamlayacaklarını bildirdi.
 
Vuruş kabiliyeti artırıldı
ALPAGU, ALPAGU Blok II, KARGU ve keşif maksatlı TOGAN'dan oluşan STM'nin otonom drone sistemleri, gelişmiş görüntü işleme ve yapay zeka algoritması, üstün kamera sistemleri ve farklı tipte patlayıcı seçenekleriyle dikkati çekiyor.
 
Yeni "kamikaze drone" ALPAGU Blok II, optimize edilmiş aerodinamik tasarımı, artırılmış mühimmat kapasitesi ve gelişmiş hedef işaretleme sistemleriyle tehditlerin daha etkin şekilde bertaraf edilmesiyle öne çıkıyor.
 
ALPAGU Blok II'nin bir başka dikkat çekici özelliği ise araca veya zemine monteli çoklu fırlatıcı sistemiyle aynı anda birden fazla atılabilme kabiliyetine sahip olması. Bu özelliği sayesinde kalekol gibi yüksek güvenlikli alanlar veya kara araçları ve deniz platformları üzerine monte edilerek istenildiği takdirde tekrar kullanılabilecek.
 
Döner kanatlı "kamikaze drone"KARGU'da ise yenilenen tasarım ve farklı tipte patlayıcı taşıyabilme kabiliyetleri öne çıkıyor.
 
İlk kez sergilendi
Yenilenen "kamikaze drone"lar, 25-29 Nisan'da Antalya'da gerçekleştirilecek Eurasia Airshow'da ilk kez sergileniyor.
 
STM, ticari ve askeri havacılık sektörünün global ve bölgesel oyuncularını, savunma sanayisinin lider markalarını bir araya getirecek Eurasia Airshow'da, askeri, sivil havacılık çözümlerini; uzay çalışmaları alanında geliştirdiği ürünleri tanıtacak.

http://www.star.com.tr/teknoloji/turkiyenin-gokyuzundeki-askerleri-daha-da-guclendi-haber-1336846/

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #9 : 25 Haziran 2018, Pazartesi - 23:25 »
STM Brezilya’nın Korvet ihalesindeBrezilya Donanması, Tamandaré Class Corvette (CCT) satın alma projesi için dokuz ticari teklif aldığını açıkladı.

Brezilya geçtiğimiz yıl 4 yeni korvet yapımı için teklif talebi yayınlamıştı. Brezilya Donanmasından yapılan açıklamaya göre, alınan teklifler artık teknik, yasal, mali ve finansal açıdan analiz edilecek. Deniz Kuvvetleri, 27 Ağustos 2018 tarihinde yapılan analizden sonra, tekliflerin kısa listeye alınacağını ve 29 Ekim 2018’de en iyi teklifin seçileceğini belirtti.

Brezilya’nın yayınladığı teklif talebine göre Brezilya proje kapsamında 1,6 milyar dolar harcamayı ve ilk geminin teslimini 2021-2022 yıllarında almayı planlıyor. Geçen yıl yayınlanan teklif talebine göre gemiler yabancı bir firma ile birlikte yerel endüstrinin katılımı ile birlikte Brezilya’da üretilecek. Korvetlerin 103.4 metre uzunluğa, 12.8 metre genişliğe ve 25 knot maksimum hıza ve 2.790 metrik ton ağırlığa sahip olması isteniyor. Gemiler, 2014 yılında Brezilya tarafından seçilen MBDA firmasının SeaCeptor hava savunma füze sistemi ile donatılacak.

STM Brezilya Korvet ihalesine teklif verdi
STM, ihale şartnamesinde ki yerel ortak şartı sebebiyle BrasFELS Tersanesi, Omnisys Engenharia elektronik üreticisi ve Brezilya’nın egemenliği ve teknolojik özerkliği ile işbirliği amacı ile hareket eden Brezilyalı Ezute Vakfı (Fundação Ezute) ile birlikte teklif verdi. STM’nin bir diğer ortağı ise Milgem Projesinde kullanılan SMART-S Mk2 radarlarının tasarımcısı Fransa merkezli THALES firması.

Projeye teklif veren diğer firmalar şu şekilde;

-BAE Systems (İngiltere), CONSUB Defesa Tecnologia S.A. (Brezilya) ve Mac Laren Oil Estaleiros Ltda. (Brezilya)
-ÁGUAS AZUIS Konsorsiyumu: Atech Negócios em Tecnologias S.A (Brezilya), Embraer S.A (Brezilya) veThyssenKrupp Marine Systems GmbH (Almanya)
-DAMEN SAAB TAMANDARÉ Konsorsiyumu: Damen Schelde Naval Shipbuilding B.V (Hollanda) ve Saab AB (İsveç)
Alt Yükleniciler:
-CONSUB Defesa e Tecnologia S.A (Brezilya), WEG equipamentos elétricos S.A (Brezilya), and Wilson Sons Estaleiros Ltda. (Brezilya)
-FLV: Fincantieri S.p.A(İtalya), Leonardo S.p.A (İtalya) ve Vard Promar S.A. (Fincantieri Brezilya Tersanesi)
-VILLEGAGNON Konsorsiyumu: Naval Group (Fransa), Enseada Industria Naval S.A. (Brezilya) ve Mectron S.A. (Brezilya)
-Goa Shipyard Limited (GSL, India), Indústria Naval do Ceará (Breziltya), Fundação Ezute (Brezilya)  ve SKM Eletro Eletrônica Ltda.(Brezilya)
G-arden Research Shipbuilder Engineers (Hindistan), ELBIT Systems Ltd (İsrail) ve SINERGY Group Corporate. (Brezilya)
Ukrinmash (Ukrayna), Thales (Fransa) ve Arsenal de Marinha do Rio de Janeiro (Brezilya).

http://www.defenceturk.net/stm-brezilya-korvet-ihalesinde
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #10 : 07 Temmuz 2018, Cumartesi - 14:38 »
Mini radar özel kuvvetlerin gözü kulağı olacakTürkiye'de yakın zamanda yerli olarak üretilen Duvar Arkası Radar'ın (DAR), güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda yeni tipleri üretiliyor.
Türkiye'de yakın zamanda yerli olarak üretilen Duvar Arkası Radar'ın (DAR), güvenlik güçlerinin talepleri doğrultusunda yeni tipleri üretiliyor.

Radyo frekansı (RF), radar teknolojileri, elektronik harp ve simülasyon konularında yeni kabiliyetler kazanmayı hedefleyen Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), bu alanlardaki ilk ürününü DAR ile ortaya koydu.

STM, yurt dışında güvenlik güçlerince operasyon ve rehine kurtarmada sıkça kullanılan ve duvar arkasında canlı varlığına ilişkin bilgi veren radarı yerli olarak üreterek kullanıma sundu.

Geçen sürede, kullanıcıların görüşü doğrultusunda, tek personelin 2 eliyle radarı duvara tutması şeklinde kullanılabilen DAR’ın boyutları küçültülüp hafifletildi. Mekanik tasarım ve iç yerleşim yenilenip boyut ve ağırlık anlamında ciddi kazanımlar sağlandı.

Bununla da yetinmeyen STM, DAR'ı farklı ihtiyaçlara cevap verebilecek bir ürün ailesine dönüştürmek için kolları sıvadı. Bu kapsamda, araca monte edilerek duvarların arkasındaki hedeflerin uzaktan tespitine olanak sağlayan Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi (UHTES) ve Mini Duvar Arkası Radar (m-DAR) geliştirildi.

Özel kuvvetlerin yanı başında olacak

m-DAR konusundaki çalışmalarda sistem tasarımı tamamlandı, prototip ürün ortaya konuldu. SEDEC Savunma ve Güvenlik Fuarı'nda sergilenen m-DAR'a ilişkin testlerin kısa süre içinde tamamlanması hedefleniyor.

Radar, daha küçük boyut ve ağırlığa sahip olarak düşük maliyetle tasarlandı, bunun yanında DAR'dan daha kısıtlı kabiliyetlere sahip bulunuyor.

Operasyon halindeki ve gezici durumdaki özel kuvvetler tarafından kolaylıkla taşınıp kullanılabilecek m-DAR, personel tarafından tek elle kullanılıp kontrol edilebiliyor. Radar, güvenlik güçlerine, bir oda/kapalı alana girmeden önce içeride canlı var/yok bilgisini alabilme imkanı sağlıyor.

Hedeflerin hassas konumları ve kesin sayıları da radardan öğrenilebiliyor. Operasyonel anlamda böyle bir bilginin personel tarafından rahatlıkla taşınabilen ve nispeten daha düşük maliyetli bir cihazla elde edilmesi güvenlik güçleri açısından önem taşıyor.

Kritik durumlar için ideal çözüm

m-DAR, görsel erişim imkanının olmadığı kapalı mekanlarda bulunan insanların varlığını tespit etmek ve radara olan mesafesini kestirmek için radyo frekans (RF) dalgalarını kullanıyor.

Ultra geniş bant radar tuğla, alçıpan, ahşap, plastik, beton gibi duvar ve malzemelere nüfuz edebiliyor.

Hareketli ve sabit insanların tespitini gerçekleştirebilen radar, uzuv hareketleri gibi makro, nefes alıp verme, kalp atışı gibi mikro hareketlere duyarlılık gösteriyor.

Tek elle kullanılabilmesi sayesinde personelin diğer eli silah tutmak veya benzeri operasyonel amaçlar için serbest kalıyor. m-DAR, boyut ve ağırlık sınırlamalarının kritik olduğu durumlar için ideal çözüm sunuyor.

Radar, bina içinde bulunan insanların tespit edilmesinin kritik önem taşıdığı rehine kurtarma operasyonları, terörle mücadele operasyonları ve benzeri durumlarda kullanılabiliyor.

Ağırlığı 1,5 kilogram olan m-DAR, batarya ile en az 1 saat görev yapabiliyor.

https://www.aksam.com.tr/teknoloji/mini-radar-ozel-kuvvetlerin-gozu-kulagi-olacak/haber-752168
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #11 : 14 Temmuz 2018, Cumartesi - 21:39 »
Türk 'kamikaze' hedeften şaşmayacak.STM tarafından geliştirilerek güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan Kargu'nun mühimmat etki alanı ve kapasitesi geliştirildi..

Türk savunma sanayisi tarafından geliştirilerek kısa sürede güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan "vurucu insansız hava araçlarının" (kamikaze İHA) yetenekleri geliştiriliyor.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından milli ve yerli imkanlarla geliştirilen vurucu İHA'lara yönelik çalışmalar, sahadan alınan geri beslemelerle sürdürülüyor.

Güvenlik güçlerinin anlık hedef tespit, takip ve imha kabiliyetinin artırılması için Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilen Otonom Döner Kanatlı Vurucu İHA Kargu, bu çalışmalarda önemli bir yer tutuyor.Özellikle meskun mahalde güvenlik güçlerine katkı sağlaması planlanan Kargu ile bir binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabiliyor, tehdit unsurları etkisiz hale getirilebiliyor.

Kargu'nun aerodinamik tasarımını ve ağırlık konfigürasyonunu optimum seviyeye getiren STM, farklı operasyonel ihtiyaçlara da yanıt vermek üzere bu İHA için çeşitli tip ve özelliklerde harp başlıkları geliştirdi.

Bu geliştirmelerle yetinmeyen STM, Kargu'nun mühimmat etki alanını ve kapasitesini genişletti.

Hedef tespit ve isabet oranı da artırılan Kargu, çok daha karmaşık görevlerin üstesinden gelebilir hale dönüştürüldü. Buna göre Kargu, birbirine benzer unsurların bulunduğu kalabalıklarda dahi verilen hedefi diğerlerinden ayırt edip işaretleyerek etkisiz hale getirebilecek hassasiyete ulaştı.

Kargu, geçen hafta gerçekleştirilen testlerde, tüm bu özelliklerini sahada başarıyla sergiledi.ELE GEÇMEMEK İÇİN KENDİNİ İMHA EDİYOR

Kargu, farklı operasyonel ihtiyaçlar için 1,5 kilograma kadar 3 farklı tipte patlayıcı taşıyabiliyor. Ayrıca, Kargu'ya eklenmesi planlanan zırh delici mühimmatın yerli olarak geliştirilmesi için de çalışmalar devam ediyor.

Kargu, görev iptali, eve dönüş ve kendini imha kabiliyetlerine sahip bulunuyor. Yer kontrol noktasına dönüş enerjisi kalmadığında düşmanın eline geçmemek için güvenli bir yüksekliğe tırmanıp kendini imha edebilen Kargu, hedefe dalış safhası dahil herhangi bir aşamada görevin iptaline ve eve dönüşe olanak sağlıyor.

Yurt içinde ve yurt dışında yoğun ilgi gören Kargu'nun ihracı için çeşitli dost ve müttefik ülkelerle temaslar yürütülüyor. Kargu'yu kullanan emniyet ve güvenlik gücü birimlerine önümüzdeki dönemde yenilerinin eklenmesi bekleniyor.

https://www.ahaber.com.tr/teknoloji/2018/07/14/turk-kamikaze-hedeften-sasmayacak?paging=3
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #12 : 25 Ağustos 2018, Cumartesi - 21:55 »
TSK’da İHA sürüsü dönemi başlıyor!.Türkiye, insansız hava araçları teknolojisinin ardından, sürü insansız araçları noktasında önemli projelere imza atıyor. Milli olarak geliştirilen kamikaze (vurucu drone) ve gözetleme maksatlı otonom drone’ların sürü şeklinde hareket edip, çoklu drone harekâtı yapmasını içeren proje en çok dikkati çekenlerden biri....

Terörle mücadelede güvenlik güçlerine güç katan ve son olarak, PKK'nın Sincar sorumlusu İsmail Özden'in sınır ötesinde etkisiz hale getirildiği operasyonda, ön plana çıkan İHA'ların, sürü konseptiyle çalışması için projeler tüm hızıyla devam ediyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı, 100 günlük icraat programında da yer alan sürü insansız araçların geliştirilmesinin başlatılmasında dikkat çekici projeler bulunuyor.

Uzaktan kontrollü İHA'ların ardından, ilerleyen yıllarda yüksek akıllı ve sürü zekâsına sahip İHA'ların harp sahasında etkin olarak kullanımı planlanıyor. Düşük maliyetli ve feda edilebilir olma özelliğiyle dikkat çeken insansız sistemler, çok sayıda silah sistemiyle entegre edilebiliyor. Böylece bu araçların askeri unsurların koordineli bir şekilde ve büyük bir sürat ile operasyon yapmasına imkân sağlayacağı değerlendiriliyor.

KAMİKAZE İHA'LAR

Türkiye'de ilerleyen süreçte sürü olarak hayata geçirilmesi öngörülen projelerin başında, Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ'nin (STM) kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom drone sistemleri geliyor. STM Kamikaze İHA ailesi; otonom döner kanatlı vurucu İHA "Kargu", otonom taktik sabit kanatlı vurucu İHA "Alpagu", otonom döner kanatlı keşif ve gözetleme İHA "Togan"dan oluşuyor.

ALPAGU: Asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonlarının en kritik ekipmanlarından biri olmaya aday Alpagu, eski Türkçede "tek başına düşmana saldıran yiğit" anlamı taşıyor. Otonom veya manuel kullanılabilen Alpagu, sabit kanatlı ve bir lançerden fırlatılabiliyor. Özel tasarımı sayesinde hafif ve kompakt bir yapıya sahip olan Alpagu, tek kişi tarafından azami 45 saniyede kullanıma hazır hale getirilebiliyor. Kamikaze görevinin yanı sıra keşif ve gözetleme de yapabilen Alpagu'nun taşıdığı patlayıcı, sahada başka bir patlayıcıyla değiştirilebiliyor. Gündüz ve gece etkin operasyon yapabilen Alpagu, hareketli hedeflere yöneliminin yanı sıra, olumsuz bir durumda görevi terk edebilme ya da kendini imha etme özelliğine sahip.

KARGU: "Dağ başındaki gözlem kulesi" ve "Atmaca" anlamlarına gelen STM'nin bir diğer ürünü Kargu, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleriyle öne çıkıyor. Gece ve gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı Kargu, operasyon sahasında çok kısa sürede göreve hazır hale getirilerek tali zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Alpagu'da olduğu gibi otonom veya uzaktan kumandayla kullanılabilen Kargu'nun mühimmatı da arazide kolaylıkla değiştirilebiliyor. Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özelliklere de sahip olan Kargu'nun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.

TOGAN: "Doğan" anlamına gelen Togan ise yüksek performanslı uçuş özelliği sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması yapıyor. 30 kat optik yakınlaştırma özelliğiyle keşif ve gözetleme görevlerinde üstün başarı sağlamak için geliştirilen Togan, operatöre gerek kalmaksızın uçuş görevini yerine getirebilen, hareketli veya hareketsiz tehditleri otomatik olarak belirleyip sınıflandırabiliyor. Togan, gece ve gündüz operasyonlarında kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Tek personelle çok kısa sürede göreve hazır hale getirilebilen ve 40 dakika boyunca havada kalabilen Togan'ın, sürü zekâsının ilk milli örneğini teşkil etmek üzere kamikaze drone'lar Kargu ve Alpagu ile birlikte çoklu drone harekâtı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor.

https://www.ahaber.com.tr/gundem/2018/08/25/tskda-iha-surusu-donemi-basliyor
« Son Düzenleme: 25 Ağustos 2018, Cumartesi - 22:00 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: vural, Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #13 : 31 Ağustos 2018, Cuma - 16:17 »
STM’nin UHTES Radarı ile duvarın arkasına saklanmak tarih oldu

STM’nin Ultra Geniş Bant Radar Ailesinin en yeni üyesi olan ve Savunma Sanayii Başkanlığı için geliştirilen Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi (UHTES) ise ilk kez Eurosatory’de sergilendi.Son dönemde, teknoloji odaklı inovatif ürünleri ile ön planda olan STM’nin standında; KARGU ve ALPAGU Blok II vurucu İHA’ları, Duvar Arkası Radar (DAR), mikro gözlem uydusu LAGARİ ve nano uydu PİRİSAT yer aldı. Firmanın, TerraFlite ve FocusFlite gibi pilot farkındalığını arttırmaya yönelik yazılım tabanlı ürünleri ise standındaki simülatöründe tanıtıldı. STM’nin Ultra Geniş Bant Radar Ailesinin en yeni üyesi olan ve Savunma Sanayii Başkanlığı için geliştirilen Uzaktan Engel Arkası Hedef Tespit Sistemi (UHTES) ise ilk kez Eurosatory’de sergilendi.STM, fuar boyunca; Bosna-Hersek, İtalya, Katar, Nijerya ve Romanya’dan resmi heyetler ile görüşürken, Bangladeş, Brezilya, Çin, Danimarka, Fransa, Hindistan, Katar, Macaristan, Pakistan, Peru, Polonya, Sırbistan, Singapur, Şili ve Umman gibi pek çok farklı ülkeden fuara katılan firmalar da STM standını ziyaret etti.UHTES’in Stand-Off Mesafesi, Emniyeti Arttırıyor
 
Özgün olarak geliştirdiği DAR’ı, ilk kez DIMDEX 2016 fuarı sırasında tanıtan STM, UHTES’i ise DAR’dan elde ettiği tecrübeler ile özellikle meskûn mahal operasyonları için geliştirdi.
 
Araç üzerine entegre edilen UHTES sayesinde, artık personelin, duvar arkasındaki tehditleri algılayabilmek için duvara yaklaşması gerekmediği gibi, zırh korumasından çıkmasına da gerek kalmıyor. Sistem, DAR’da olduğu gibi, yaptığı kestirme ile bir duvarın arkasında duran insanların, oda içerisindeki konumlarını, iki boyutlu kuş bakışı bir görüntü şeklinde operatöre sunuyor.Sistem, enerji ihtiyacını araç üzerinden karşılayabildiği gibi, kendi dâhili bataryalarını da kullanabiliyor. Dolayısıyla aracın güç kaynağında herhangi bir sorun yaşanması halinde de sistem çalışmaya devam edebiliyor. Sistem; plastik, ahşap, tuğla ve beton gibi RF dalgalarının penetre edebildiği tüm malzemelerin arkasını görebiliyor. Bununla birlikte, UHTES, metal bir duvar veya faraday kafesi gibi arkasını göremeyeceği bir yapı ile karşılaştığında ise kullanıcıyı, bu konuda uyarıyor. Bu özellik, UHTES’e, benzer durumlarla iç güvenlik operasyonları sırasında karşılaşan Türk Silahlı Kuvvetleri personelinden gelen geri beslemeler neticesinde kazandırıldı.
 
UHTES’in menzili, sistemin güç seviyelerinin değiştirilmesi suretiyle kullanıcı istekleri doğrultusunda arttırılabiliyor. Bununla birlikte, sistem, mevcut hâliyle arada bulunan duvarın mesafesinden bağımsız olarak canlıları tespit edebiliyor.
 


STM’nin Pilot Farkındalığı Ürünleri, Hayat Kurtaracak
 
STM’nin fuarda tanıtımına odaklandığı bir başka ürün gurubu ise helikopter pilotlarının durumsal farkındalığını arttırmaya yönelik olarak geliştirilen, yazılım tabanlı ürünleri oldu. Bu ürünler ve kısaca işlevleri şöyle:
 
TerraFlite, Küresel Konumlama Sistemi (KKS) olmayan ya da KKS’nin çalışamayacağı ortamlarda, hava platformları için, arazi destekli otonom seyrüsefer çözümü sunuyor. TerraFlite, arazi özelliklerini radar altimetre yardımıyla ölçüp, bunları, sayısal arazi yükseklik verisi ve barometrik altimetre ile ilişkilendirerek, hava araçları için, KKS’nin ürettiğiyle aynı ya da daha doğru bir pozisyon bilgisi sağlıyor.
 
FocusFlite Yer Segmenti (GS), pilotların, farklı platformlar için ihtiyaç duydukları görev planlarını, henüz yerdeyken daha hassas ve doğru şekilde oluşturabilmelerini mümkün kılıyor.
 
FocusFlite Hava Segmenti (AS), pilotların, hava platformları ile icra edecekleri görevler esnasında ihtiyaç duyacakları verileri, 2 boyutlu ve 3 boyutlu kayan haritalar şeklinde sunuyor.
 
FocusFlite Helikopter Arazi Farkındalık ve Uyarı Sistemi (HTAWS), helikopterlerin kontrollü uçuş sırasında yere çarpmalarını engellemeye yönelik olarak, platform üzerindeki sensörlerden gelen veriyi, füzyon prensibi ile birleştirerek, pilotların durumsal farkındalığını arttırmaya yarıyor. Sistem, helikoptere entegre bir çözüm şeklinde sunulabildiği gibi, entegrasyonun maliyetli olacağı durumlarda, tablet bilgisayarlar vasıtasıyla da kullanılabiliyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/stmnin-uhtes-radari-ile-duvarin-arkasina-saklanmak-tarih-oldu-haber-1380186/
 
Beğenenler: vural, Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #14 : 01 Eylül 2018, Cumartesi - 04:07 »
STM Yönetiminde Görev DeğişimiSTM Genel Müdürü Davut Yılmaz, Ağustos ayı içinde gerçekleşen Yönetim Kurulu sonucunda görevinden ayrıldı. Yılmaz’dan boşalan göreve vekaleten Genel Müdür Yardımcısı Murat İkinci geldi. Durum STM’nin resmi internet sayfası Yönetim Kurulu Listesinde şu şekilde yer aldı;

İhsan KAYA         Yönetim Kurulu Başkanı

B. Sıddık B. YARMAN      Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Hüseyin AVŞAR Yönetim Kurulu Üyesi

Reha DENEMEÇ Yönetim Kurulu Üyesi

Harun ÇELİK       Yönetim Kurulu Üyesi

Murat İKİNCİ     Genel Müdür V.http://www.c4defence.com/Gundem/stm-yonetiminde-gorev-degisimi/6963/1
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #15 : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 23:20 »
Murat İkinci STM Genel Müdürü OlduSavunma Sanayii Başkanlığı iştiraki Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM)de genel müdür değişikliğiyle birlikte yeni dönem başladı.Bu yıl ilk defa dünya savunma şirketleri arasında ilk 100 listesine giren (Defence News Top 100) STM’de 2000 yılından itibaren önemli görevlerde yer alan Murat İkinci, yeni genel müdür oldu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir atama ile birlikte STM’yi ziyaret ederek başarı dileklerini iletti. Ziyaretle ilgili olarak STM’den yapılan basın açıklamasında ihracat hedefinin değişmeden devam edeceği kaydedildi. “STM, milli ve uluslararası projelerde uzmanlaştığı askeri gemi tasarım ve mühendislik-inşa-modernizasyon alanlarında aynı Pakistan Denizde İkmal Gemisi ve Agosta-90B Denizaltı Modernizasyon projelerinde olduğu gibi ihracat çalışmalarını devam ettirme ve pazarı çeşitlendirmeyi hedefliyor” denildi.  Açıklamaya göre Kamikaze ve gözetleme Drone’ların tasarımı ve geliştirilmesi konusunda önemli mesafe kat eden STM, bu konudaki çalışmalarına hız verecek. STM bu alanda Türkiye’de elde ettiği deneyimi yeni dönemde stratejik pazarlara yönelik ihracat ile pekiştirmeyi amaçlıyor.

Uzay teknolojilerinde mikro gözlem uydusu Lagari ve denizlerde gemilerin takibini sağlayan nano uydu Pirisat’la atılım yapan STM, iddialı yeni projelere imza atmayı planlıyor.

STM bütünleşik siber güvenlik çözümleri ve büyük veri analitiği konusunda da Türkiye’nin ihtiyaçları çerçevesinde kritik alt yapıların korunması, karar destek sistemlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi gibi önemli çalışmaları yürütecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın ve SSB’nin Savunma Sanayii’ne çizdiği vizyonla hareket eden STM, mevcut yeteneklerini daha da geliştirerek Türkiye’de ve yurt dışında özgün projeler gerçekleştirmeye devam edecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/murat-ikinci-stm-genel-muduru-oldu/7042/1
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #16 : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 23:28 »
Kutlu olsun. Başarılar diliyorum; yaradan yol açsın.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #17 : 19 Eylül 2018, Çarşamba - 01:03 »
STM yeni dönemde de hız kesmeyecekSavunma Sanayii Başkanlığı iştiraki olan ve 2018 yılında dünya savunma şirketleri arasında ilk 100 listesine giren (Defence News Top100) STM’de genel müdür değişikliğiyle birlikte yeni dönem başladı. 2000 yılından itibaren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. bünyesinde önemli görevlerde yer alan Murat İkinci, yeni genel müdür oldu. İkinci ile birlikte; STM savunma sanayiinde Türkiye’nin ve dost ülkelerin ihtiyaçlarına özgün çözümler üretme kararlılığını sürdürecek.

2013 yılından beri STM’de üst yönetimde görev yapan Murat İkinci, şirkette Genel Müdürlüğe atandı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir atama ile birlikte STM’yi ziyaret ederek başarı dileklerini iletti. Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en büyük başlıklarından biri olan savunma sanayiinde yerlileşme ve millileşme hamlesinin gerçekleşmesi için SSB öncülüğünde,savunma sanayimiz aralıksız çalışmaya devam edecek.

Askeri gemi ihracatına hız verilecek!

Savunma Sanayii’ne; kritik teknolojiler, yenilikçi ürün ve sistemler kazandıran STM, yeni dönemde de Türkiye’nin ihtiyaçlarını üst düzeyde karşılamaya ve dünyada önemli pazarlarda ihracat bayrağını dalgalandırmaya devam edecek. STM, milli ve uluslararası projelerde uzmanlaştığı askeri gemi tasarım ve mühendislik-inşa-modernizasyon alanlarında aynı Pakistan Denizde İkmal Gemisi ve Agosta-90B Denizaltı Modernizasyon projelerinde olduğu gibi ihracat çalışmalarını devam ettirme ve pazarı çeşitlendirmeyi hedefliyor.Yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde öncü rol üstlenecek

Kamikaze ve gözetleme Drone’ların tasarımı ve geliştirilmesi konusunda önemli mesafe kat eden STM, bu konudaki çalışmalarına hız verecek. STM bu alanda Türkiye’de elde ettiği deneyimi yeni dönemde stratejik pazarlara yönelik ihracat ile pekiştirmeyi amaçlıyor.

Uzay teknolojilerinde mikro gözlem uydusu Lagari ve denizlerdegemilerin takibini sağlayan nano uydu Pirisat’la atılım yapan STM, iddialı yeni projelere imza atmayı planlıyor.

STM bütünleşik siber güvenlik çözümleri ve büyük veri analitiği konusunda da Türkiye’nin ihtiyaçları çerçevesinde kritik alt yapıların korunması, karar destek sistemlerinin yerli ve milli olarak geliştirilmesi gibi önemli çalışmaları yürütecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın ve SSB’nin Savunma Sanayii’ne çizdiği vizyonla hareket eden STM, mevcut yeteneklerini daha da geliştirerek Türkiye’de ve yurt dışında özgün projeler gerçekleştirmeye ve ihracatta amiral gemisi olmaya devam edecek.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/18/stm-yeni-donemde-de-hiz-kesmeyecek/
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #18 : 27 Eylül 2018, Perşembe - 22:05 »
Kamikaze İHA KARGU kabul testlerini tamamladı

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemleri’nin kabul testleri başarıyla tamamlandı. İlk parti TSK'ya teslim için hazır hale getirildi.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) tarafından geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemleri (kamikaze İHA) kabul testlerini başarıyla geçti. İlk parti Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) teslim için hazır hale getirildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı, resmi Twitter sayfasından KARGU'ya ait görüntüleri paylaştı.

Özellikle meskun mahalde güvenlik güçlerine katkı sağlaması planlanan KARGU ile bir binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabiliyor, tehdit unsurları etkisiz hale getirilebiliyor.

KARGU'nun aerodinamik tasarımını ve ağırlık konfigürasyonunu optimum seviyeye getiren STM, farklı operasyonel ihtiyaçlara da yanıt vermek üzere bu İHA için çeşitli tip ve özelliklerde harp başlıkları geliştirdi.Bu geliştirmelerle yetinmeyen STM, KARGU'nun mühimmat etki alanını ve kapasitesini genişletti.

Hedef tespit ve isabet oranı da artırılan KARGU, çok daha karmaşık görevlerin üstesinden gelebilir hale dönüştürüldü. Buna göre KARGU, birbirine benzer unsurların bulunduğu kalabalıklarda dahi verilen hedefi diğerlerinden ayırt edip işaretleyerek etkisiz hale getirebilecek hassasiyete ulaştı.Ele geçmemek için kendini imha ediyor

KARGU, farklı operasyonel ihtiyaçlar için 1,5 kilograma kadar 3 farklı tipte patlayıcı taşıyabiliyor. Ayrıca, KARGU'ya eklenmesi planlanan zırh delici mühimmatın yerli olarak geliştirilmesi için de çalışmalar devam ediyor.

KARGU, görev iptali, eve dönüş ve kendini imha kabiliyetlerine sahip bulunuyor. Yer kontrol noktasına dönüş enerjisi kalmadığında düşmanın eline geçmemek için güvenli bir yüksekliğe tırmanıp kendini imha edebilen KARGU, hedefe dalış safhası dahil herhangi bir aşamada görevin iptaline ve eve dönüşe olanak sağlıyor.

https://www.trthaber.com/haber/bilim-teknoloji/kamikaze-iha-kargu-kabul-testlerini-tamamladi-386760.html
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: STM (Savunma Teknolojileri Mühendisliği)
« Yanıtla #19 : 28 Eylül 2018, Cuma - 15:23 »
KARGU TSK envanterine girdi

Savunma Sanayii Başkanlığı, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemleri'nin kabul testlerinin başarıyla tamamlandığını ve ilk partinin TSK'nın envanterine girdiğini bildirdi.Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığına sistem mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek hizmetleri veren Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), son çalışmalarıyla Türkiye'yi insansız hava aracı teknolojisinde farklı bir noktaya taşıdı. Türk mühendisler tarafından geliştirilen Döner Kanat Vurucu İnsansız Hava Aracı Kargu’nun teslimatı gerçekleştirildi.
 
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, KARGU'nun kabul testlerinin başarıyla tamamlandığını ve ilk partinin Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edildiğini bildirdi.
 
Bakanlığın, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Yerli ve Milli imkanlarla geliştirilen KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA Sistemleri’nin kabul testleri başarıyla tamamlanmış olup ilk parti Silahlı Kuvvetlerimize teslim için hazır." ifadeleri kullanıldı.
 
BİN METRE AZAMİ İRTİFA
 
Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özelliklere de sahip olan Kargu'nun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması bekleniyor.
 
Bin metre azami irtifaya 72 kilometre/saat hıza çıkabilen Kargu, 6,3 kilogram ağırlığa sahip.
 
KARGU NE DEMEK?
 
Bir binanın ya da mağaranın içine girilip tespit yapılabilecek, tehdit unsurları etkisiz hale getirilebilecek Kargu, “dağ başındaki gözlem kulesi" ve "atmaca" anlamlarına geliyor.
 
Özellikleri:
 
Kargu asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tasarlanan, keşif, gözetleme ve küçük ölçekli tehditleri etkisiz hale getirebilen döner kanatlı milli İHA çözümüdür.

https://www.star.com.tr/teknoloji/kargu-tsknin-envanterine-girdi-haber-1389770/
 
Beğenenler: Caner Çetin