05 Nisan 2020, Pazar - 03:14

Gönderen Konu: METEKSAN SAVUNMA  (Okunma sayısı 6690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
METEKSAN SAVUNMA
« : 31 Ocak 2018, Çarşamba - 00:27 »
Kuruluş & Büyüme

Meteksan Savunma 2006 yılında Bilkent Holding bünyesinde kuruldu.  Kuruluşu ile birlikte Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi Projesini üstlendi.  Hemen ardından, TÜBİTAK destekli “Kara Hedef Angajmanı İçin Milimetrik Dalga Radar Teknikleri Geliştirilmesi” ve “Deniz Harp Oyunu Simülasyon Sistemi” projelerini yürütmeye başladı.

Meteksan Savunma kuruluşundan itibaren Bilkent Üniversitesi başta olmak üzere üniversite-sanayi işbirliğini ön planda tuttu ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzun dönemli ileri teknoloji ürünler çözüm ortağı olma yolunda hedefler belirledi.

2010 yılından itibaren Meteksan Savunma elektronik ve yazılım alt sektöründe ürün odaklı bir strateji izlemeye başladı ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen özel sektör savunma sanayii şirketi oldu.   

Bugün Meteksan Savunma’nın geliştirdiği millî ve özgün ürünler pek çok platform üzerinde yer alıyor. 

-Taktik ve stratejik füze sistemlerinin veri bağları
-Haberleşme sistemleri
-Milimetre dalga radar sistemleri
-Lazer çözümleri
-Sualtı akustik sonar sistemleri
-Eğitim simülatörleri


2006 yılından bugüne kadar olan büyümenin bir sonucu olarak, Meteksan Savunma uluslararası sanayi endekslerinin üzerinde bir performans göstererek, personel başına 250,000 Doların üzerinde ciro hedefini yakaladı.  Yan sanayi ve KOBİ iş ilişkilerinde sanayi stratejilerine uygun bir paydaş ağını işletmeye başladı.  Direkt personel verimlilik oranları sektörde en yüksek değerlere ulaşırken, genel giderlerinin toplam giderlerine oranını en az seviyede tuttu.

 http://www.meteksan.com/corporate-abstract
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #1 : 31 Ocak 2018, Çarşamba - 00:30 »
Milli Sonar Sistemi Sanayileştirme Süreci TamamlandıMeteksan Savunma'nın ürettiği Karineye Monteli Sonar Sistemi gemi içi biriminin (dry-end) sanayileştirme süreci tamamlandı. Firmanın bugün resmi Twitter hesabından yaptığı duyuruya göre, süreç plana uygun olarak, 14 aylık bir süre içinde tamamlandı ve fabrika kabul testlerini başarıyla geçti.

MİLGEM Savaş Sistemi Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen milli sistemin ilk prototipi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde yer alan Araştırma Merkezi Komutanlığı'nca geliştirildi. Sisteminin sanayileştirilmesi görevi ise Meteksan Savunma'ya verildi.http://www.c4defence.com/Gundem/milli-sonar-sistemi-sanayilestirme-sureci-tamamlandi/5617/1
 

Çevrimdışı Yönetici

Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #2 : 10 Şubat 2018, Cumartesi - 11:20 »
“Türkiye’nin Teknoloji Geliştirme Merkezi” Meteksan Savunma

Meteksan Savunma’nın daveti üzerine DefenceTurk ekibi olarak ülkemizin savunması ve güvenliği için yüksek teknoloji ürünler geliştiren Meteksan Savunma Sanayii A.Ş’yi ziyaret ettik. Firma yetkilileri ile yaptığımız söyleşiden bölümlere yer verdiğimiz bu yazıda ayrıca Meteksan Savunma’nın kurumsal yapısı, çalışma alanları ve yürüttüğü projeler hakkında da detaylara ulaşacaksınız.

Bilkent Holding bünyesinde faaliyet gösteren yüksek teknoloji şirketlerinin savunma sanayisine yönelik proje ve aktivitelerini tek bir çatıda birleştirmek ve koordine etmek amacıyla 2006 yılında kurulan Meteksan Savunma’nın ürettiği sistem ve alt sistemler; su üstü ve su altı plaformlar, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri başta olmak üzere birçok platformda kullanılıyor.

Sorularımızı yanıtlayan, firmanın Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş, Meteksan Savunma’nın ana amacını, “Yerli, milli, özgün ileri teknoloji ve henüz Türkiye’de yapılmamış, el değmemiş alanlarda iş yapmak.” olarak ifade ediyor. Ülkemizin kısıtlı kaynaklarına dikkat çeken Akbaş, savunma sanayiinde bu kısıtlı kaynağın doğru yönetilmesi ve yönlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak üniversite – sanayi işbirliğini geliştirmeyi de amaçladıklarını belirtiyor.

Meteksan Savunma Bünyesinde Yürütülen Projeler Ne Aşamada?

Meteksan Savunma; Algılayıcı Sistemler, Haberleşme Sistemleri, Sualtı Akustik ve Platform Simülatörleri olmak üzere 4 ana faaliyet alanında çalışmalarını yürütüyor. Meteksan Savunma bir platform üreticisi olmaktan çok aslında platformların alt sistemleri geliştiren, millî platformların kritik teknoloji içeren, genelde yurt dışına bağımlı olunan alanlarda millî çözümler geliştiren bir firma profiline sahip.

MİLDAR ve OKİS Projeleri

“Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından başlatılan Hava Platformları İçin Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi; helikopter ve İHA’lar için farklı iki radar prototipi (HELİKOPTER-MİLDAR ve İHA-MİLDAR) ile İHA’ların otomatik iniş ve kalkışlarını gerçekleştirmek üzere Otomatik Kalkış ve İniş Sisteminin (OKİS) geliştirilmesini ve platformlara entegrasyonunu kapsıyor.”

T129 Atak Helikopteri’ne entegrasyonu sağlanan Helikopter MİLDAR ‘ın kabulü yapıldı. Mildar’ın nihai yeri neresi olacak sorularımız üzerine Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş ve İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Çelik bu duruma açıklık getiriyor. Bunun bir geliştirme projesi olduğu için maliyet etkin olarak helikopterin uygun bir yerine takıp test edilmesi gerektiğini, kanat altının bunun için en mantıklı yer olduğunu ve kolayca takıp çıkarılabildiği ifade ediyorlar. T129 Atak helikopteri pal üstünde radar taşımak üzere dizayn edilmediği için pal tasarımımda değişikliğe gidilmesi gerekeceğinden ve bu da beraberinde bir maliyet getireceğinden ilk aşamada değerlendirilmemiş. Seri üretime yönelik proje döneminde nihai yer için kullanıcılar karar verecek. MİLDAR’ın kanat altında paylonu işgal edip silah yükünü azaltıyor eleştirilerine ise MİLDAR’ın helikopter kolu tarafından ortak kullanımı ile anlamsız kalıyor. 4-5 Atak’tan oluşan bir helikopter kolunda tek bir Atak’ta MİLDAR’ın olması ve bu radardan elde edilen verinin diğer helikopterlerle paylaşılması diğer helikopterlerin silah yükündeki kaybın önüne geçiyor.

OKİS (Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi) ile Anka ve Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının otomatik iniş ve kalkış testlerinin yapıldığını ve bütün testlerin başarılı geçtiğini öğreniyoruz. Meteksan Savunma seri üretim konusunda talep gelmesi durumunda Anka’da ve Bayraktar’da OKİS’in kullanımı için hazır olduklarını belirtiyor. Bir diğer konu İHA MİLDAR’da ise kritik tasarımının birkaç ay içerisinde gerçekleştirileceği ve 2019 içerisinde proje çalışmalarının bitirilmesinin hedeflendiğini öğreniyoruz.

TSK Envanterine Girmeden İhracat Başarısını Yakaladı

Meteksan Savunma MİLDAR projesi ile radar konusunda çok önemli bir alt yapı oluşturdu. Meteksan Savunma, kullanıcı makamlarının ihtiyaçları doğrultusunda yurt içindeki diğer ürünlerin çalıştığı frekans bandından farklı bir bantta çalışan radarlar (Milimetre Dalga – Ka bant) alanına yönlendirildi. Meteksan Savunma’nın bu kapsamda yürüttüğü çalışmaların sonucunda ortaya çıkan Retinar PTR’nin lansmanı 2015 yılında gerçekleştirildi. Çevre gözetleme, çevre güvenliği, kamp koruması ile sınır ve kıyı gözetleme gibi güvenlik uygulamaları için geliştirilen Retinar PTR’nin detaylı teknik özellikleri için tıklayınız. Henüz Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girmemiş olan Retinar PTR, ilk ihracat başarısını yakaladı. Yurt dışına ihraç edilen sistemin teslimatları bu sene içerisinde gerçekleştirilecek.

Meteksan Savunma İş Geliştirme Yöneticisi Tolga Bey, Retinar’ın geliştirilme sürecinde geçtiği testlerden bahsederken, “Ciddi testlerden geçtik, kontrollü testler yaptık, biz terörist olduk araziye çıktık, Güneydoğuya benzer araziler bulduk, oralarda vadi içinden geldik, sürünerek geldik, çömelerek geldik, taşın altına saklanıp çıktık Retinar hepsinden başarıyla geçti.”ifadelerini kullandı.

Yazının devamına ulaşmak için tıklayınız

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #3 : 07 Mart 2018, Çarşamba - 15:57 »
Savunmada ihracat sırası Pelikan'da

Meteksan Savunma'nın milli imkanlarla geliştirdiği Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü, yurt dışında ilk kez Katar'daki DIMDEX 2018 Fuarı'nda görücüye çıkacak.Türk savunma sanayisi milli ve özgün ürünleriyle uluslararası alandaki başarılarına yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Geçen yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığının envanterine giren Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü, ilk kez yurt dışında görücüye çıkacak.
 
Türk savunma sanayisinde son dönemde ortaya koyduğu Helikopter MİLDAR Atış Kontrol Radarı, Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS), Retinar Çevre Gözetleme Radarı, Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü ile dikkati çeken Meteksan Savunma, bu başarısını ekonomik olarak taçlandırmak amacıyla yoğun bir çalışma yürütüyor.
 
Geçen yıl imzaladığı sözleşmelerle daha önce cirosunda yüzde 5'in altında kalan ihracat rakamını yüzde 10'un üzerine çıkartan şirket, gelecek dönem için hedeflerini büyüttü. Şirket, ihracatın cirodaki payını yakın zamanda yüzde 20'ye ulaştırmayı amaçlıyor.
 
Söz konusu hedefler nedeniyle şirket faaliyetlerinde yurt dışı tanıtım ve pazarlama önemli bir yer tutuyor.
 
Meteksan Savunma, bu kapsamda, Katar'da 12-14 Mart'ta düzenlenecek Doha Uluslararası Denizcilik Savunma Fuarı ve Konferansına (DIMDEX 2018) katılacak.
 
Şirket, fuarda, Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörünü ilk kez yurt dışında tanıtacak.Savunmanın etkinliğini doğrudan etkiliyor

Meteksan Savunma tarafından milli imkanlarla geliştirilen Pelikan, Haziran 2017'de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi.
 
Su üstü platformları, gerek kendini koruma gerekse kuvvet koruması kapsamında icra edecekleri "güdümlü mermilere karşı savunma" reaksiyonlarını, platformlarda mevcut Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi, hava/su üstü arama radarı, link sistemleri ve istihbarat birimlerinden elde edilecek bilgilerle gerçekleştiriyor. Bu sistemlerin etkinliğinin test edilmesi ve sistem operatörlerinin eğitim seviyesinin artırılması, uygulanacak "güdümlü mermilere karşı savunma" reaksiyonlarını da doğrudan etkiliyor.
 
Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörü, üzerinde yer alan ileri teknoloji donanım ve yazılım altyapısıyla su üstü platformlarına programlanabilir farklı tip güdümlü mermi sinyalleri göndererek, platformların kendini savunma sistemlerinin test edilebilmesini sağlıyor.
 
Pelikan sistemiyle kullanıcıya farklı arayıcı başlık algoritma ve parametrelerinin denenebilmesi, elektronik harp denemelerinin yapılabilmesi, "güdümlü mermilere karşı savunma" reaksiyonları, fonksiyonel imha teknikleri geliştirilmesi, test edilmesi ve analizi, elektronik destek sistemleri test ve değerlendirilmesi, ED Sistemi operatör eğitimleri imkanları sunuluyor.
 
Geniş sayısal programlanabilir donanım altyapısıyla birlikte 3 adet radyo frekans donanım setine sahip olan Pelikan ile jenerik güdümlü mermiler tanımlanabiliyor ve bunların benzetimi yapılabiliyor. Ayrıca her bir göreve ilişkin veriler, veri analiz sonuçları (güdümlü mermi performansı, kilit kırma anları, güdümlü merminin verdiği kararlar ve benzeri) raporlanabiliyor.
 
Şelter içinde yer alan sistem, treylerle taşınabiliyor. Böylece stabilizasyon veya benzeri maksatlarla özel bir platform gerektirmeksizin istenilen test alanında konuşlandırılabilen Pelikan, tamamen şelter içinden komuta ediliyor.
 
DIMDEX 2018 Fuarı'ndaki standında Pelikan Güdümlü Mermi Simülatörünün maketini sergileyecek Meteksan Savunma, yabancı deniz kuvvetlerine sistemin tanıtımını gerçekleştirecek.

http://www.star.com.tr/teknoloji/savunmada-ihracat-sirasi-pelikanda-haber-1317407/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2018, Salı - 16:36 »
Sisli havada bile düşmanı görebilen yerli radar envanterde

Milli imkanlar ile geliştirilen Retinar PTR Çevre Gözetleme Radarı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tedarik edilerek kullanıma başlandı.Konuşlandığı bir bölgede radar taraması yaparak güvenlik bölgesi oluşturan yerli üretim Retinar PTR isimli radar, her türlü hava koşulunda 4 kilometreden insan büyüklüğündeki hedefleri, 10 kilometreden araçları tespit ve takip edip sınıflandırabiliyor.Sisli havada bile düşmanı görebilen yerli radar: Retinar PTR

Küçük boyutları ve hafifliğiyle öne çıkan radar, Retinar ailesinin taşınabilir modeli olarak yüksek teknolojisiyle dikkati çekiyor.
 
Retinar PTR, sınır ve kritik tesis güvenliğiyle mobil operasyonlarda çevre gözetleme gibi alanlarda kullanım için geliştirildi. İki personelin özel sırt çantasında rahatça taşıyabildiği Retinar PTR, bu özelliğiyle kullanım alanı konusunda sınırları ortadan kaldırıyor.Retinar PTR'nin en önemli özelliklerinden birini de mikro doppler analizi yaparak tespit edilen hedeflerin araç, insan veya hayvan olduğunu ayırt edebilmesi oluşturuyor.
 
Güvenli bölgeler sağlıyor

Retinar PTR, "Büyük ve tehditlere açık arazilerde güvenli bölge nasıl oluşturulacak?", "Yaklaşan tehdit nerede ve nasıl tespit edilecek?" sorularına "hemen" ve "en uzak noktada" şeklinde yanıt veriyor.
Meteksan Savunma mühendislerince tasarlanarak üretilen Retinar PTR; radar, tripod, güçlendirilmiş dizüstü bilgisayar ve güç ünitesinden oluşuyor. Sistem, modüler yapısıyla kolay taşınıyor, hızlı kuruluyor, basit kullanımıyla en zor koşullarda en hızlı şekilde güvenli bölgeler oluşturuyor.
 
Hafifliği ve az parçalı yapısıyla her yere kolaylıkla taşınabilen Retinar PTR, 5 dakikadan az sürede kurulabiliyor, uzman olmayanlar tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.
 
Sistem, güç tüketimi, uzun batarya ömrü ve az personelle geniş alanda gözetleme görevini hatasız yerine getirebiliyor.
 
Retinar PTR, farklı kullanım modlarıyla güvenlik seçenekleri sunuyor. Radarla 360 derece alan taramasının yanı sıra dost-düşman alarm bölgeleri işaretlenebiliyor, yalnızca seçilen alanda tarama yaptırılabiliyor.
 
Pan, tilt kamera hareketleri ve ize yönlendirme yeteneklerine sahip Retinar PTR, 4 kilometreden insan büyüklüğündeki hedefleri, 10 kilometreden araçları tespit ve takip edip sınıflandırabiliyor. Retinar PTR, özel algoritma yazılımıyla insanı aynı büyüklükteki nesnelerden ayırıp hatasız sonuçlar veriyor.
 


Zorlu koşullar engel olmaktan çıkıyor

Retinar PTR, kamera ve dürbün gibi görüntüleme sistemlerinin yeterli olmadığı hava ve ışık koşullarında gelişmiş radar sistemiyle net sonuçlar veriyor.
 
Araç üstü kullanım, Wi-Fi ile uzaktan erişim, tablet ve akıllı telefon uygulamaları gibi farklı seçeneklerle kontrol edilebilen Retinar PTR, mevcut kamera sistemleri ve radar konsollarına da entegre edilebiliyor.
 
Retinar PTR, sahada ekibin bir parçası olarak operasyonel üstünlük sağlıyor. Retinar PTR ile güvenli bölgeye yönelik herhangi bir hareket olduğunda bu, kilometrelerce öteden hemen görülebiliyor, önlem alınabiliyor ve tehdidi etkisiz hale getirmek için ekstra zaman kazanılıyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/sisli-havada-bile-dusmani-gorebilen-yerli-radar-envanterde-haber-1327187/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #5 : 24 Nisan 2018, Salı - 23:28 »
Meteksan Savunma’dan hızlı teslimatSavunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından, Türkiye’nin su altı akustiği mükemmeliyet merkezi olarak görevlendirilen Meteksan Savunma, YAKAMOS sonarının sanayileştirilmesi görevi kapsamında önemli bir aşamayı daha tamamladı.

Meteksan Savunma sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada MİLGEM 4.Gemi Sonar Deniz Birimini (wet-end) sözleşme tarihinden 8 ay önce hazır hale getirerek, Dz.K.K.lığı ‘na teslim ettiğini duyurdu. Ayrıca açıklamada MİLGEM 3.Gemi Sonar Deniz Birimi’nde ulaşılan %92 yerli katkının, son teslimat ile daha da arttırıldığı vurgulandı.

Gemi içi birimleri Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ıslak taraf ise TÜBİTAK tarafından geliştirilen YAKAMOS sonarının deniz biriminin (wet-end) üretimi Meteksan Savunma tarafından tamamlanarak MİLGEM Projesinin 2. ve  3. gemilerine entegre edilmiş, yine Meteksan Savunma tarafından üretilen ve TCG Burgazada’da kullanılacak Sonar Gemi Birimi (Dry End) de fabrika kabul testlerini başarıyla tamamlamıştı.

http://www.defenceturk.net/meteksan-savunmadan-hizli-teslimat
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #6 : 03 Temmuz 2018, Salı - 14:26 »
Drone tehditlerini ortadan kaldırmaya yönelik Kapan Drone Savar Sistemi geliştirildi

Türk savunma sanayisinde farklı alanlarda uzmanlıkları bulanan firmaların iş birliğiyle drone tehditlerini ortadan kaldırmaya yönelik Kapan Drone Savar Sistemi geliştirildi. Sistemle Retinar radarıyla tespit edilen drone, RF karıştırıcı ve lazer sistemleriyle etkisiz hale getirilecek.Kapan Drone Savar Sistemi, 2,5 kilometreye kadar drone tespiti, 500 metre mesafeden lazerle drone imhası gerçekleştirebiliyor.Türk savunma sanayisi, saldırı amacıyla kullanılan "drone"ları etkisiz hale getirmek için yeni bir çözüm geliştirdi.
 
Geleneksel güvenlik önlemleriyle tespit edilmeleri çok güç olan "drone"ların, tüm dünyada düşman unsurlar veya teröristler tarafından istihbarat veya saldırı amaçlı kullanımı yaygınlaşıyor.
 
Meteksan Savunma, SDT ve Tamgör Elektronik, farklı alanlardaki uzmanlıklarını birleştirerek bu tür tehditlere karşı Kapan Drone Savar Sistemi'ni geliştirdi.
 
Meteksan Savunma Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş'ın verdiği bilgiye göre, Kapan Drone Savar Sistemi, radarı ve termal/gündüz kameralarıyla üstün drone tespit ve takip performansı sunuyor, RF karıştırıcı ve opsiyonel olarak sunulan lazer sistemiyle de drone imhasına olanak tanıyor.
 
Kapan için değişik durum ve senaryolarda, drone tehditlerine karşı etkin bir çözüm oluşturmak üzere farklı sistemler, standart arayüzlerle ve ölçeklenebilir mimarilerde amaca uygun şekilde entegre edildi.
 
Retinar OPUS, optimize edilen tasarımıyla drone savar platformun temel sensörü niteliğini taşırken, farklı aktif ve pasif sistemler de korunmak istenen bölgeye en uygun çözümler oluşturmak üzere Kapan Drone Savar Sistemi kapsamında yer alabiliyor. Gerektiğinde bu farklı sensör ve karşı tedbir bileşenleri araç üstü, direk üstü ve benzeri konumlarda tümleşik şekilde bir arada konumlandırılabildiği gibi, korunmak istenen bölgenin gereksinimlerine göre her bileşenin farklı miktarlarda entegre edilmesiyle ölçekli yapılar da kurulabiliyor. Bu sayede hem performans hem de maliyet açısından etkin çözüm konfigürasyonuna ulaşılıyor.Kapan nasıl çalışıyor?
Kapan Drone Savar Sistemi'nde, Retinar OPUS bünyesinde bulunan radar, "drone"a yönelik ilk tespiti yapıyor. Tespit edilip takibine başlanan hedef drone, yine Retinar OPUS'un termal/gündüz kameralarıyla kimliklendiriliyor ve devamında daha hassas pozisyonlama ve takip yapılıyor. Korunmak istenen bölgenin özelliklerine göre birden fazla Retinar OPUS sistemi kullanılabiliyor. Bu durumda Retinar C2Net füzyon yazılımı sayesinde tek bir ortak resim üzerinden hedefler birleştirilmiş olarak izlenebiliyor.
 
Retinar OPUS tarafından sağlanan, hedef drone yön ve pozisyon bilgisi, sistemin diğer unsurları olan RF karıştırıcı veya lazer sistemlerinden en uygun olanına atanıyor. Ortam koşullarına uygun olarak seçilecek karşı tedbir sistemine göre RF karıştırıcı veya lazer sistemi ya da her ikisi birden hedefe angaje olarak "drone"u etkisiz hale getiriyor.
 
"Sürü drone"lara karşı da etkili
Kapan Drone Savar Sistemi, 2,5 kilometreye kadar drone tespiti, 500 metre mesafeden lazerle drone imhası gerçekleştirebiliyor.
 
Düşük görüş şartlarında, kamerayla algılamanın güç olduğu uzak mesafelerde ve kamufle olmuş hedeflere karşı hedef sınıflandırma ve teşhis desteği barındıran sistem, gerektiğinde tek eksenli yapı ve tek noktadan bağlantı özellikleriyle esnek sabit veya araç üstü kullanıma sahip bulunuyor.
 
Kapan Drone Savar Sistemi'nin, sayısal haritalar ve yenilikçi 3D harita ekranı, 360 derece devamlı dönerek veya seçilen açısal sektörde tarama, alarm bölgeleri yönetimiyle tehditlere karşı uzak menzilden erken uyarı, mevcut güvenlik sistemleriyle entegrasyon olanağı, düşük algılanma olasılığı (LPI radar), yönlü karıştırmayla istenmeyen elektromanyetik girişimin en aza indirgenmesi, "sürü drone"lara karşı etkinlik gibi özellikler taşıyor.

http://www.star.com.tr/teknoloji/drone-tehdidini-kapan-durduracak-haber-1360356/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #7 : 12 Temmuz 2018, Perşembe - 23:59 »
Retinar radarı Avrupa’da imzayı attıSavunma sanayi sektöründe stratejik birçok projenin altına imzasını atan Meteksan sınır ve kritik tesis güvenliği için geliştirdiği Retinar radarını bir Avrupa ülkesine satış başarısını gösterdi.

Meteksan Savunma, resmi Twitter hesabından, Retinar Çevre Gözetleme Radarı, bir Avrupa ülkesinin başkentinde yer alan havalimanının çevre güvenlik sistemi olarak seçildiğini ve sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Bir mast üzerinde yer alacak olan Retinar her türlü hava koşulunda özellikle görüş mesafesinin azaldığı sisli havalarda havalimanı güvenliğini tehdit edecek insan ve hayvanların tespitinde kullanılacak.Meteksan’dan “Retinar” kalkanı

Asya’da dost ve müttefik bir ülkenin yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine de giren radar küçük boyutları ve hafifliği ile öne çıkıyor. Retinar PTR sınır güvenliği, kritik tesis güvenliği ve mobil operasyonlarda çevre gözetleme gibi kullanım alanları için geliştirildi.

İki personelin özel sırt çantasında rahatça taşıyabildiği Retinar PTR, bu özelliği sayesinde kullanım alanı konusunda sınırları ortadan kaldırıyor. Retinar PTR’nin en önemli özelliklerinden biri de mikro doppler analizi yaparak tespit edilen hedeflerin araç, insan veya hayvan olduğunu ayırt edebiliyor olması.

Sistemin kurulduğu alandaki tüm hareketliliği kullanıcısına anlık ulaştıran Retinar PTR’nin arayüzü, kullanıcının eğitim ihtiyacını en aza indirmek ve radar operatör eğitimi olmayan personelin bile sistemi etkili şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlandı. Güçlendirilmiş bir dizüstü bilgisayar ile kablolu veya kablosuz olarak PTR, operatöre sistemi 1 km’ye kadar uzaktan kumanda imkânı sağlıyor.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/12/retinar-radari-avrupada-imzayi-atti/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #8 : 20 Temmuz 2018, Cuma - 02:39 »
Kement 2018 sonuna hazır olacakMeteksan Savunma, Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2013 yılının sonunda imzaladığı KEMENT projesinde Fabrika Kabul testleri öncesi son Prototip Gösterimi aşaması başarı ile tamamlandı. Proje, fabrika ve saha kabul aşamaları ile devam edecek.

Seyir füzelerimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırmayı, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin geliştirilmesini amaçlayan KEMENT Projesi’nde Fabrika Kabul testleri öncesi son Prototip Gösterimi aşaması başarı ile tamamlandı.

Gösterim, 2018 Mayıs ayında Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ilgili tesislerinde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Meteksan Savunma tarafından yürütülen ve 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN ve MilSOFT’un alt yüklenici olarak görev aldığı projede, Meteksan Savunma’nın yoğun çalışmaları ile tamamlanan prototiplerin Tasarım Doğrulama aşamasında da sona yaklaşıldı.KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve F-16 uçaklarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

TSK’nın harekat yapma kabiliyeti ve etkinliğini artıracak Milli Taktik Veri Bağının altyapısının oluşturulması hedefi ile başlayan KEMENT projesinde özgün, güvenilir, zorlu görev koşullarına dayanıklı KEMENT terminalleri 2018 yılı sonunda TSK unsurlarında entegre edilmeye hazır olacak.

http://www.defenceturk.net/kement-2018-hazirlik
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #9 : 24 Temmuz 2018, Salı - 22:32 »
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #10 : 14 Ekim 2018, Pazar - 01:21 »
MİLGEM ile Sonar İhracatının Yolu AçıldıMeteksan Savunma grubu sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Firma Genel Müdürü Tunç Batum faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Kurumun dört ana kolda çalıştığını aktaran Batum platformlarda yer alacak ürünlere yöneldiklerini, ihracat oranının yüzde 2’den yüzde 10’a yükseldiğini, hedeflerinin çok daha yüksek olduğunu kaydetti. Batum, MİLDAR radarının SAR versiyonu MİLSAR üzerinde çalışıldığını ifade etti. Batum, MİLGEM’in Pakistan’a ihracatı ile birlikte Meteksan’ın ürettiği Milli Sonarın MİLGEM ihracat konfigürasyonuna girdiğini söyledi.

http://www.c4defence.com/Gundem/milgem-ile-sonar-ihracatinin-yolu-acildi/7198/1
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #11 : 14 Ekim 2018, Pazar - 15:29 »

Otomatik Kalkış ve İniş Sistemi (OKİS) Radarı, İnsansız Hava Aracı’nın (İHA) iniş ve kalkışında kullanılan üç boyutlu tek darbe transponder takip radarıdır. İHA’lar üzerinde yer alan transponder ve antenini içeren OKİS Hava Birimi ile pistte konuşlu tek darbe sorgulama radarından oluşan OKİS Yer Birimi olmak üzere iki ana birimden oluşmaktadır. OKİS Hava Birimi küçük boyut ve ağırlığı ile hemen her segmentte İHA’larda faydalı yük kapasitesine önemli bir etkisi olmadan kullanılabilmektedir.

OKİS Yer Birimi, takip ettiği OKİS Hava Birimi sayesinde İHA’nın üç boyutlu (mesafe, yanca ve yükseliş) bilgilerini iyi bir hassasiyetle İHA Yer Kontrol İstasyonu’na (YKİ) besleyerek İHA’nın emniyetli ve hassas iniş kalkışına imkân sağlamaktadır.

Portatif bir yapıya sahip olma, iki personel tarafından taşınabilme, kısa sürede kurulabilme ve sökülebilme özelliklerine sahiptir. Pist ve arazi ortam koşullarına dayanıklı olan ve uzun süre çalışabilen OKİS Radarı, mevcut pistin her iki yönünden kalkış ve inişe de olanak tanıyabilmektedir.

GPS sinyalinin karıştırmaya karşı korumasız olması sebebiyle, muhasamat zamanı İHA’ların otomatik kalkış ve iniş süreçlerinde güvenli bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.

Sistem kötü hava koşullarında, gece ve gündüz durumlarında helikopter gibi insanlı hava araçlarının emniyetli iniş kalkış yeteneğini arttırmak amacıyla da kullanılabilir.

- Kötü hava koşullarında ve GPS sinyalinin karıştırıldığı ortamlarda çalışabilirlik
- Küçük radar kesit alanına sahip orta irtifa İHA sistemleri için uygunluk
- Yansıma (ing. Multipath) etkisine karşı korumalı
- Düşük RF güç gereksinimi
- Uzun tespit ve takip menzili
- EH Koruması
- Platform-bağımsız mimari
- İki personelle taşınabilir

Bilgi/Aktarma: TürkSavunmaSanayii YT üyeliği.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #12 : 16 Ekim 2018, Salı - 00:16 »
Dünya denizcilerini Meteksan eğitiyorTürkiye’nin önde gelen savunma şirketlerinden Meteksan Savunma tarafından Güney Kore Donanması için geliştirilen Yara Savunma Simülatörünün fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Haberleşme, Sualtı Akustik, Algılayıcılar ve Platform Simülatörleri alanında önemli başarılara imza atan Meteksan Savunma tarafından 13 Ekim’de Ankara’da düzenlenen toplantıda Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum ve şirket yöneticileri sektör basını ile bir araya gelerek yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı.

Meteksan Savunma Genel Müdürü Tunç Batum “Şirket olarak son 2 yılda yüzde 20 büyüme yakaladık ve cirodaki ihracat payını yüzde 10’a çıkardık. Bu oranın yüzde 20-30 seviyesine ulaşması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojinin hızlı ilerlemesi ile güvenlik tehdit ve senaryoları değişti. Geçtiğimiz dönemlerde 5-10 yıllık planlamalar yapılıyordu. Bugün artık bunun geçerliliği kalmadı. Bu hususta sektör firmalarına önemli görevler düşüyor. Sadece talep edileni yapmak değil plan yapıcılarına ve senaryo geliştiricilerine geri bildirimde bulunarak, teknolojinin geldiği konumun çok iyi anlatılması gerekiyor.Son zamanlarda devletin kurumlarında da bu yönde bir teşvik var. İhtiyaç duyulan teknolojiyi siz getirin diyorlar. Bu tabii sektöre olumlu yansımasına rağmen özellikle kaynak israfının yaşanmaması ve karşılaşılacak problemlerin aşılması için yine de bu durumu organize edecek  bir üst akla ihtiyaç duyuluyor” açıklamasında bulundu.Meteksan’ın Yara Savunma Simülatörüne yoğun ilgi

Türk ve Umman Deniz Kuvvetleri envanterlerinde başarıyla hizmet veren Yara Savunma Simülatörü’nün Kore Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için de geliştirilmesini yönelik olarak 2017 yılında imzalanan sözleşme kapsamında simülatörün fabrika kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Ayrıca Güney Kore’ye yeni sistemlerin de ihraç edilmesi yönünde çalışmalara devam ediliyor. Öte yandan şirket geçtiğimiz günlerde bir körfez ülkesine Yara Savunma Simülatörü satışı için sözleşme imzaladı.

Simülatör gerçeği aratmıyor

Simülatör, kaza yapan veya isabet alan gemilerde oluşan yaralara müdahale edilmesi, su tahliyesi ve izolasyon faaliyetlerinin, zamanında ve eksiksiz yapılması için, gerçeğe yakın bir platformda, uluslararası ve denizcilik standartlarına uygun eğitimler verilmesine olanak sağlıyor.

Temel seviyeden ileri seviyeye kadar her kademedeki personele çağdaş teknoloji tasarımı ile zorluk seviyesi ayarlanabilir, otomasyon kontrollü eğitim seçenekleri sunan sistem, uyarlanabilir sistem raporları ile eğitim değerlendirme, karşılaştırma ve raporlama imkânlarını da içeriyor.


http://defenceandtechnology.com/2018/10/15/dunya-denizcilerini-meteksan-egitiyor/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #13 : 20 Ekim 2018, Cumartesi - 21:28 »
Müşterek Harp Oyunu Simülasyonu’nun yazılım altyapısı tamamlandı.

TÜBİTAK desteğiyle geliştirilen ve askerlere sanal ortamda tatbikat yapabilme imkânı sunan harp oyunu simülasyonlarında “müşterek dönem” başlıyor. Genelkurmay’ın kullanımına sunulması hedeflenen projenin ilk etabı olan Müşterek Harp Oyunu Simülasyonu’nun yazılım altyapısı tamamlandı. İki yılda 2,5 milyon TL harcanarak tamamlanan prototip sistem, model ve arayüzlerin eklenmesinin ardından TSK’ya kara, hava ve deniz olmak üzere tüm unsurların katılımıyla sanal ortamda tatbikat yapabilme yetkinliği kazandıracak.

METEKSAN Savunma bünyesinde 2007 yılında başladıkları TÜBİTAK projesiyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Deniz Harp Oyunu Simülasyonu (DEHOS) projesini üreten ve Deniz Kuvvetleri’ne sanal ortamda tatbikat yapabilme yeteneği kazandıran ekip, şimdi de Genelkurmay Başkanlığı’nın tüm ordu için kullanabileceği harp oyunu simülasyonu üzerinde çalışıyor.

DÜNYADA YAYGINLAŞIYOR

Yeni projeye CEY Savunma bünyesinde devam ettiklerini belirten CEY Savunma Genel Müdür Yardımcısı Orkun Zorba, “METEKSAN’dayken aralarında tecrübeli mühendisler, alan uzmanları ve emekli denizcilerin de bulunduğu 20-25 kişilik bir ekiple Deniz Kuvvetleri’ne güzel bir sistem teslim ettik. Şimdi yine alanında uzman isimlerle, Müşterek Harp Oyunu Simülasyonu üzerine çalışıyoruz” dedi.

Eğitim, analiz, tedarik gibi farklı amaçlar için kullanılan ve dünyada giderek yaygınlaşan harp oyunu simülasyonları ile ilgili de bilgi veren Zorba, şunları söyledi:

DENİZ KUVVETLERİ ETKİN ŞEKİLDE KULLANIYOR

“Harp Oyunları, harp unsurlarının teori, prensip ve uygulamalara dayanan simülasyon üzerinde test edilip düzenlendiği, tekrar planlandığı ortamlardır. Gerçek olmayan bir rakibe karşı, karmaşık koşullar altında durum analizinin yapılabildiği savaş simülasyonlarıdır. DEHOS; bu alanda ülkemizde geliştirilmiş en önemli projelerden birisi. Deniz Kuvvetlerinin bilgisayar destekli harp oyunu ihtiyacını karşılamak amacıyla TÜBİTAK’ın sağladığı finansal destekle geliştirildi. Bugün halen Deniz Kuvvetlerimiz tarafından etkin bir şekilde kullanılıyor.”

Denizciler için geliştirilen harp oyunu simülasyonunun, görüldükçe Kara ve Hava kuvvetleri tarafından da talep edilmesi üzerine hepsinin bir arada kullanılabileceği bir sistem üzerine çalışma başlattıklarını belirten Zorba, şöyle devam etti:

YAZILIM ALTYAPISI TAMAMLANDI

“İlk önce sistemin yazılım altyapısını tamamlamak için yaklaşık iki buçuk yıl önce Yeni Nesil Bir Müşterek Harp Oyunu Simülasyon Altyapısı (NAUTILUS) projesini başlattık. Bütçesinin bir kısmına TÜBİTAK desteği de aldığımız 2,5 milyon TL bedelli projeyi yakın zamanda tamamladık. Modellerin çalıştığı ve simülasyonun koşturulduğu yazılım motoru bu projenin en kritik bileşenlerden birisi ve biz bu adımı atmış olduk. Üzerine örnek modeller ve dokunmatik grafiksel arayüzler de ekledik. Modellerin genişletilmesi ve arayüzlerin tamamlanması ile projeyi ürünleştirmek istiyoruz. Modellerin otonom davranabildiği yapay zeka yeteneğine sahip olacağı Müşterek Harp Oyunu Simülasyonu’na sanal ve artırılmış gerçeklik yeteneklerini de ekliyoruz. Böylece kullanıcı, yapay zeka sayesinde karşısında öğrenen ve taktik operasyonlara cevap verebilen bir rakibe karşı oynarken aynı zamanda sanal ve artırılmış gerçeklik sayesinde, gerçek tatbikatla sanal ortamı birlikte kullanılabilecek.

SANAL GÖZLÜKLE GERÇEK DENEYİM

Örneğin bir asker, gerçek tatbikat ortamında sanal gözlüğü taktığında kendisine gelen bir füzeyi görebilecek. Ya da gerçek mermi kullanmadan, gerçek bir deneyim yaşayabilecek. Başlangıçta bilinen hazır kütüphaneler ve güncel teknolojilerden yararlanırken, bugün artık bu sistemleri tamamen milli imkanlarla geliştirebiliyoruz ve özellikle üçüncü parti bileşenlere bağımlılığı da asgari seviyelerde tutuyoruz. Böylece bir taraftan ürünlerimize güncel ve dünyada kabul gören teknolojileri aktarıyoruz, bir taraftan da özgün ve milli ürünler geliştirmiş oluyoruz. Projemizi bir adım ileriye götürebilmek ve son kullanıcının beğenisine sunabilmek için biraz daha zamana ve desteğe ihtiyacımız var.”

http://rewreward.blogspot.com/2018/10/musterek-harp-oyunu-simulasyonunun.html
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2018, Cumartesi - 21:31 Gönderen: YörükEfe »
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #14 : 06 Kasım 2018, Salı - 16:31 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #15 : 07 Aralık 2018, Cuma - 00:18 »
Meteksan Savunma, yazılım tasarım mühendisi arıyorTürkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden Meteksan yeni çalışma arkadaşları arıyor.

Şirketten yapılan açıklamada geleceğin milli savunma ürünlerini geliştirmek üzere yazılım tasarım mühendisi arandığı duyuruldu.

Üniversitelerin elektronik, elektronik ve bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olanların başvuruda bulunabileceği hatırlatıldı.

BAŞVURUDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak;Kokpit aero
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #16 : 24 Ocak 2019, Perşembe - 22:08 »
Güney Kore Donanması'nın yara savunma simülatörü bitirilmiş.

https://www.defenceturk.net/meteksan-guney-korenin-yara-savunma-simulatorunu-tamamladi

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #17 : 02 Ağustos 2019, Cuma - 19:09 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: METEKSAN SAVUNMA
« Yanıtla #18 : 03 Ağustos 2019, Cumartesi - 00:44 »
Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi İmzalandı

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş. (ASFAT) ve Meteksan Savunma arasında, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi 31 Temmuz’da imzalandı.

Milli Gemi Projesi (MİLGEM) kapsamında; Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından tasarımı gerçekleştirilen ve Türk mühendislerinin eseri olarak üretilen, Türk Bayrağını dünya denizlerinde başarılı bir şekilde dalgalandıran MİLGEM Korveti’nin, Pakistan ve Türkiye arasında 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile Pakistan Deniz Kuvvetlerinin envanterine girmesi kararlaştırılmıştı.

MİLGEM projesi kapsamında milli olarak geliştirilen ve inşa edilen ADA sınıfı korvetlerimizin sonarı olarak dünya denizlerinde başarıyla görev yapan YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, Pakistan MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilecek 4 adet korvetin de sonar sistemi olarak seçildi.

Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, özellikle korvet ve fırkateyn gibi su üstü gemi platformlarının denizaltı, torpido ve diğer su altı hedef/tehditlerini tespit ve takip etmesi için kullanılmakta; Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Korveti olan MİLGEM gemisinin de en önemli sensörlerinden biri olarak yer almaktadır. Bu sözleşme ile Türkiye, DSH sonarı ihraç edebilen sayılı ülkeler arasında yerini almıştır.

ASFAT ile Meteksan Savunma arasında imzalanan Pakistan MİLGEM Projesi Karinaya Monteli Sonar Sistemi Sözleşmesi ile tedarik edilecek YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi’nin, içerisindeki en alt seviyedeki seramik malzemelere kadar tüm kritik teknoloji içeren parçaları milli olarak tasarlanmış ve yerli olarak üretilmektedir. YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, böylece Deniz Kuvvetleri envanteri dışında ilk kez dost ülke Pakistan Bahriyesi’nin de envanterinde yer alacaktır.

YAKAMOS Karinaya Monteli Sonar Sistemi, deniz ortamında karşılaşılabilecek; denizaltı, torpido ve su üstü gemisi gibi hedefleri tespit ve takip etmek üzere tasarlanmıştır. Pasif modda hedeflerin yaydığı gürültüleri dinlerken, aktif modda hedeflerden yansıyan ekoları kullanarak, hedeflerin otomatik olarak yönünü ve mesafesini hesaplayabilmekte, saha geçişleri sırasında ise mayın ve mayın benzeri cisim tespiti için de kullanılmaktadır.

https://www.defenceturk.net/pakistan-milgem-projesi-karinaya-monteli-sonar-sistemi-sozlesmesi-imzalandi
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 
Beğenenler: vural