21 Kasım 2019, Perşembe - 14:49

Gönderen Konu: TANIŞMA  (Okunma sayısı 13169 defa)

0 Üye ve 9 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kurt

Ynt: TANIŞMA
« Yanıtla #60 : 20 Şubat 2018, Salı - 23:37 »
Advertisement
Yeni forum hayirli olsun tekrar eskileri burda gormek beni sevindirdi ozellikle sayin magnetoya tesekkur ederim referans gostermistim.

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #61 : 20 Şubat 2018, Salı - 23:49 »
   Sayın kurt hoşgeldiniz,sizlere iyi forumlar diliyorum.Aramızda olup yazamayan eski dostları da sabırsızlıkla dönmesini bekliyorum.Paylaşılacak çok konu,konuşulacak çok bilgi var.Umuyorum eski dostlar bu bilgileri bizlerden esirgemezler  ;)

Beğenenler: kurt

Çevrimdışı Caner Çetin

• Varlığımız Türk varlığına armağandır.
  • Buyruk
  • *
  • Beğeni Sayısı: 604
  • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
  • Referans Olunan Üye(ler): 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 11 Nisan 2018, Çarşamba - 16:01 »
Esen olsun değerli arkadaşlar.

Adım Caner Çetin. Almanya doğma büyüme, halen ilgili yad elde ve elektronik mühendisliği okumaktayım. Kiminiz beni savunma mecralarından tanıyor olabilir. Değerli ve işine odaklı gördüğüm, bu sonuncusu nedeniyle savunma dünyamıza, insanımıza katkıları büyük olacağını düşündüğüm ve umduğum, bu anlayışıyla çokça büyümesini, yön göstermesini ve ele ülkeye fikri, manevi ve maddi yarar getirmesini dilediğim defenceturk.net ailesinin ağ yüzünde (web site) Türkçe adlarımız ve birgesinde geleneğimiz konusunda kendileri ile birlikte elden geldiğince şimdiye değin iki yoğun yazıyla anlatmaya çalışan kişiyim. Umuyorum bunları keyifle okumuşsunuzdur. Bu yüzden burada yuvasında herkesin önünde bir kez daha bu olanağı tanıdığı için bu güzel insanlara en içten teşekkür edip içten duygu ve düşüncelerimi, şükranımı ifade etmek istiyorum.

Tüm böyle olunca, düz doğru görünce, derlenen toplanan foruma da katılmak, vakit buldukça işi gücü buraya vermek dileği uyandı. Hal böyle iken aralarımda burayı izleyecek, izlemekle birlikte var olan bilgimi de yerli yerince buraya güçlü bir birlik ve geçmiş-gün-gelecek bağlamında kapsayıcı düşünce bütünlüğü için kazandırmaya, üleşmeye çalışacağım. Özellikle Türk dünyası ile ilişkilerimizin her bir açıdan (görgü gelenek, tarih, ekonomik, savunma, öğretim [ortak Türk tarihi dersi yakınlarda 8. sınıflar (Türkiye) için seçmeli ders olarak Türk Keneşi'ne üye olan tüm Türk ellerinde başlayacak], ...) yoğunlaştığı şu günlerde bu dönemeçleri toplum millet olarak fırsat bilip değerlendirmeye, bilgilenmeye çalışmak, köprüler kurmak, bu durumu kimi anlayışların oturması için olanak bilip kökün derince inmesi için çabalamak, (ortak) tarih ve değerlerimizi öne çıkarmak ve savunmada da bu bakışı ilerinin büyük Türkiyesi ve Türk dünyası için dolayısıyla esenliğimiz geleceğimiz için kök saldırmak çok önemlidir, hayatidir.

Kuşku yok ki böylesi yerler bilgi yuvalarıdır ve yönlendirici olmaktadırlar. Özellikle savunmaya dolayısıyla da ülkemizin geleceğine düşkün, meraklı gençlerimizin, çok bilgili ve bilinçli olmayan insanlarımızın bu tür alanlara gelecekleri yönlenecekleri açıktır. Yarar getirmeyen tartışmaların değil, ne olursa olsun her daim dik ve ümitvar olan, gelecekten çalışa didine umutlu olan, asli cevherini bilen ve ona güvenen bir ortam içinde öz veren, iç dolduran, yön gösteren ve ''beyin yapan'' hatta ve hatta ''kişi yapan'' bilgilerin, görüş alış verişlerin kılındığı böylesi bir yer hepimize, bir birimize ve özellikle andığım insanlarımıza, gençlerimize güç verecek, hatta ülkü verecektir, yön gösterecektir. Öyle ki, yurda hizmet yolunda ''kalıcı eserler için çalışma'' ve ortaya bir şeyler koyma yani kendini gerçekleştirme hedefi doğrultusunda ışık olacaktır. Bu güçlü dönüşüm, usul usul, adım adım tüm ülkeyi sarıp dönüştürecek, ona yeni yol tayin edecektir. İzleyen, eleştiren ancak bir şey değiştir(e)meyen, buna çabalamayan değil, mesleği konumu duruşu ne olursa olsun fikri hür, vicdanı hür, iradesi hür ve mukaddesatını, asli kurucusu olduğu yapısını korumak için her daim yol arayan, kendisini dolayısıyla ülkesini ve değerlerini yüceltmek için çalışıp bunu yegane yaşam şiarı belleyen, bu yüzden ''kendi''sini de bu bütünün bir parçası, böylece de değerli gören insanlar yaratacaktır. Bu bağlamda yapılacak iş insana dokunmak ve dönüştürmek, ona bir şeyler katmak kazandırmak ve yola hazırlamak, bir maya oluşturmak işidir. Bunların ise nelerle olacağı, bunun da kaynağının ne olduğu açıktır. Bu bağlamda ne denli büyük bir güce haiz olunduğunun ayırdında olunmalıdır. Buralar ''sanal'' olsa da, ardındaki fikirler, beyinler gerçektir. Dolayısıyla bilgi gerçektir. Bilgi ise her şeyi dönüştürücüdür.

Bütün bunlar olur iken kullanılan dile dikkat etmek ayrıca büyük hatta hayati bir önem taşıyacaktır. Zira, Gazi Paşa'nın da dediği gibi Türk kişisi tüm değerlerini, sevgilerini, acılarını, tecrübelerini, felaketlerini, zaferlerini, sevinçlerini, mutlarını, dünyaya bakışını, anlayışını yani topyekün tüm varını varlığını diline işle(n)miştir. Çok değerli, Altayist, dil bilimci olan bir bilginimiz Mehmet Levent Kaya'nın dediği gibi dil, kültürün uygulayıcısıdır. Kültür, medeniyet demek ise, kimlik demektir. Son çağlarda sayın cumhurbaşkanının da sıkça ve çok doğru biçimde dillendirdiği gibi de, kendi kültürel kodlarının ayırdında olmayan bir millet, yaratıcı yapıcı ve dolayısıyla da kılıcı edici ve yönlendirici olamaz. Ancak ve ancak başkalarının peşinden gitmek ve onları taklit etmek zorunda kalacaktır. Çünkü beyni yapan bir bakıma dil, dilde kodlanan düşünme biçimi, değerler, gaye, anlayış ve onun ilerilik düzeyidir, estetik ve devamıdır. Bu bağlamda dil kimliğimiz ile sanılanın aksine çok derinden bir bağ ile bağlı bağıntılıdır. Çünkü onun hamisidir. Ata bu gerçeği süreç içerisinde görmüş ve dilin önemine bu yüzden vurgu yapmış, öyle vurgu yapmış ki, bizzat kendisi de işe dahil olduğu gibi birçok işin oluşmasına da ön ayak olmuştur. Dolayısıyla bu olguya en büyük bir ihtiyadı önemi vermek mecburiyetindeyiz.

Bu gerçek dışında yazı dilinin yerli yerince konuşma dilinden daha önemli olması nedeniyle hitabet, insana işlemek, yol göstermek gibi gayeler konusunda da önemli olduğunun altını da son olarak çizmeli.

Sözün özü şudur. Hepimiz birer neferiz ve vatanın yücelmesi yalnızca belirli yetkilerle donatılmış kişilerin elinde değil, esasında, tam aksine, bu derin ve gücünün ayırdına gelmesi gereken millettedir. Bu yüzden içimizdeki özü keşfedip tüm vasıflarımızı kullanıp, geliştirip tüm imkanlarla, yeri geldiğinde de yeni imkanlar yaratarak çalışmalı, iyi ve derin, geniş düşünmeli, büyük düşünmeli, kurmalı, yürümeli ve geleceğin Türkiyesinin harcını karmalıdır. Bu vatan bizimse geleceği de bizim elimizdedir. Milletin elindedir.

Bu vesileyle bu olanak için eli emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hep birlikte güzel işlerin yapıcısı olmamızı en içten diliyorum.

Esen kalınız efendiler.

Ne mutlu Türk'üm diyene.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #63 : 11 Nisan 2018, Çarşamba - 20:32 »
Sayın Caner Çetin,aramıza hoş geldiniz,iyi ki geldiniz.Görüşlerinizi,paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Sizlere hayırlı,güzel ve faydalı forumlar diliyorum.

Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

• Buyruk
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 11 Nisan 2018, Çarşamba - 23:07 »
Sayın Caner Çetin,aramıza hoş geldiniz,iyi ki geldiniz.Görüşlerinizi,paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.Sizlere hayırlı,güzel ve faydalı forumlar diliyorum.

Efendim, çok teşekkür ederim. Aranızda olmaktan mut duyuyorum. Dileğiniz için minnetdarım.

Hepimize olsun efendim.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

Çevrimdışı muhendus

« Yanıtla #65 : 28 Eylül 2018, Cuma - 22:23 »
Arkadaşlar esenlikler dilerim. Aranıza katılmaktan ve paylaşımlara dahil olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.  :)

Yönetime de üyeliğimi onayladıkları için teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2018, Cuma - 22:28 Gönderen: muhendus »

Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

• Buyruk
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 28 Eylül 2018, Cuma - 22:41 »
Arkadaşlar esenlikler dilerim. Aranıza katılmaktan ve paylaşımlara dahil olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.  :)

Üstâdım, hoş geldiniz, sefâ getirdiniz. Çok mutlu olduk.  :)

Beğenenler: muhendus

YörükEfe

• Ziyaretçi
« Yanıtla #67 : 28 Eylül 2018, Cuma - 23:19 »

Aramıza hoşgeldiniz üstadım,Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz.İyi forumlar dilerim.

Beğenenler: Caner Çetin, muhendus