09 Nisan 2020, Perşembe - 07:48

Gönderen Konu: Görüş Ötesi Füze (GÖF) SOM  (Okunma sayısı 6089 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Malpsoy

 • Tarkan
 • *
 • İleti: 73
 • Beğeni Sayısı: 84
 • Cinsiyet: Bay
 • Bizi bilen bilir, bilmeyende kendisi gibi bilir
 • Referans Olunan Üye(ler): 3
  • Profili Görüntüle
Görüş Ötesi Füze (GÖF) SOM
« : 28 Mayıs 2017, Pazar - 23:23 »
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2018, Salı - 04:10 Gönderen: Caner Çetin »
 
Beğenenler: oğuz18, Anadolu42

Çevrimdışı oğuz18

Ynt: SOM füzesi ile alakalı gelişmeler
« Yanıtla #1 : 19 Haziran 2017, Pazartesi - 03:26 »
SOM sırası F-35’te


250 km menzilde hassas vuruş kabiliyetine sahip milli seyir füzemiz SOM-A, TSK envanterine girdi. SOM-B1'in teslimatları devam ediyor.

Roketsan tarafından geliştirilen havadan karaya yeni nesil Seyir Füze Ailesi olan Stand Off Mühimmat [SOM], yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı.

Gerekli operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahip olan SOM-A Füzesi ile ilk atış denemesi 2011’de gerçekleştirildi ve  2013’te Roketsan seri üretim konusunda görevlendirildi.

Seri üretim çalışmaları kapsamında üretim hattı kalifikasyonu tamamlanmış ve ilk parti SOM mühimmatıyla birlikte SOM Silah Sistemi’ne ait Test ve Programlama Cihazı, Mekanik Eğitim Füzesi ve Elektronik Eğitim Füzesi teslimatı başarıyla gerçekleştirildi. Sözleşme kapsamında üretim ve geliştirme çalışmaları halen devam ediyor.

2012 yılında SOM’dan yola çıkılarak, F-35 savaş uçağı ile uyumlu hassas güdümlü akıllı füze ihtiyacının yurt içi geliştirme yoluyla karşılanmasına Savunma Sanayi İcra Kurulu tarafından karar verildi ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalandı. Bu kapsamda 2014 yılında SOM-J tasarım güncelleme çalışmalarına, JSF Projesi’nin ana yüklenicisi olan Lockheed Martin Aeronautics firması ile uçak entegrasyon çalışmalarına başlanmıştır. SOM-J Geliştirme Projesi kapsamında sistem tasarım doğrulama, ürün kalifikasyonuna yönelik entegrasyon faaliyetlerine devam ediliyor. Hali hazırda SOM Füzesi ailesinin geliştirme ve üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü SOM Ar-Ge, SOM Üretim ve SOM-J Projeleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülmektedir.

SOM açık mimari yazılımı ile farklı görevlere hızla uyarlanabilmektedir. SOM’un dış yapısında kompozit malzemeler kullanılmıştır. Ayrıca radar sinyallerini emen bir boya ile kaplanan füzenin radar izi oldukça düşüktür. Dünyadaki muadillerine göre düşük ağırlık avantajı sunan SOM 250+ km, SOM-J’nin menzili ise 200+ kilometredir. Yeni nesil bir seyrüsefer sistemine sahip olan füzenin veri bağı ile uçuş esnasında yeniden programlanabilecek ve ağ merkezli harpte kullanılabilecek hâle getirilmesi konusundaki çalışmalar devam etmektedir.

Hâlihazırda mühimmat, uçuş öncesi programlar dâhilinde görevler arasında seçim yapabilmekte, hedefin hangi parametrelere bağlı olarak vurulacağı da belirlenebilmektedir. SOM-A ve SOM-B1 yüksek patlayıcılı basınç parçacık etkili, SOM B2 ardışık delici, SOM-J ise yarı-zırh delici harp başlığına sahiptir. Tüm versiyonlarında ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm bulunuyor. SOM-B1, J varyantlarında görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık mevcut. SOM-A ve B1 hali hazırda F-4E 2020 ve F-16 Blok 40 platformlarına sertifiye edildi.

http://savunmaveteknoloji.com/som-sirasi-f-35te/
"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 
Beğenenler: Magneto

Çevrimdışı oğuz18

Ynt: SOM füzesi ile alakalı gelişmeler
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2017, Pazartesi - 04:06 »
SOM - Hassas Güdümlü Stand Off Mühimmat


"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 

Çevrimdışı oğuz18

Ynt: SOM füzesi ile alakalı gelişmeler
« Yanıtla #3 : 19 Haziran 2017, Pazartesi - 04:16 »
SOM VARYANTLARI"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 

Çevrimdışı cengaver

Ynt: SOM füzesi ile alakalı gelişmeler
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz 2017, Pazar - 09:27 »
 
Beğenenler: Delidumrul

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SOM füzesi ile alakalı gelişmeler
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2017, Cumartesi - 23:33 »
SOM füzesi 2018'de yerli motor ile uçacakKale Havacılık, SOM seyir füzesinde kullanılacak turbojet motorların geliştirilmesinde sona yaklaştı. Geliştirilen motorun 2018 yılının ortasından itibaren SOM füzesinde kullanılması hedefleniyor.
SOM seyir füzesi için geliştirilen turbojet motorların gelecek yılın ortasından itibaren kullanılması planlanıyor.

 TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve üretimini ROKETSAN'ın yaptığı seyir füzesi SOM'da kullanılacak turbojet motoruyla savunma sanayisinin geliştirdiği yerli ürünlere bir yenisi daha eklenecek.

 Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Kale Havacılık arasında imzalanan sözleşme, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı olan SOM seri üretiminde kullanılacak turbojet motorun ve motora ait alt sistemlerinin tasarımını, üretimini, testlerinin yapılmasını, teknoloji gösterimini, eğitim ve bakımıyla teknik veri paketi hazırlanmasını kapsıyor.

 Kale Havacılık, yurt dışından temin edilen turbojet motora yönelik çalışmalarında sona yaklaştı. Motorun gelecek yılın ortasından itibaren SOM seyir füzesinde kullanılmaya başlanması hedefleniyor.

 Bu sayede, füzedeki kritik bir parçanın daha ekonomik olarak temin edileceği ve olası ihracat kısıtlamalarının önüne geçileceği belirtiliyor.

 Geliştirilen sistemin, modifikasyonlarla SOM benzeri sistemlerde, insansız hava araçları ve küçük sınıf hava araçlarında da kullanılması öngörülüyor.

 MOTOR TEKNOLOJİSİNDE ELDE EDİLEN KAZANIMLAR

 Projede ayrıca motor teknolojilerindeki dışa bağımlığın azaltılmasına yönelik önemli kazanımlar elde edildi.

İlk kazanım, motorun "çekirdek motor" olarak tabir edilen kompresör, yanma odası ve tribün kısımlarının yanı sıra başka motorlarda da kullanılması mümkün olabilecek alternatör, yakıt pompası, yakıt kontrol sistemi, elektronik kontrol ünitesi, piroteknik ateşleyici gibi alt sistemlerin geliştirilmesi oldu.

İkinci önemli kazanım ise yeni bir jet motorunun olmazsa olmazı sayılan geliştirme test düzeneklerinin tamamının milli ve özgün olarak geliştirilmesiyle sağlandı.

 Oluşturulan sistem, motorun tüm irtifa şartlarındaki hava koşullarını yer şartlarında oluşturabiliyor ve motorun irtifa şartlarındaki performansının test edilmesini mümkün kılıyor.

 SOM FÜZE AİLESİ

 Yoğun şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlanan SOM füze ailesinin SOM-A, SOM-B1, SOM-B2, SOM-J gibi konfigürasyonları bulunuyor.

SOM, uzun menzil (250+ kilometre), düşük görünürlülük, yüksek hassasiyet, karşı koyma/karıştırma tedbirlerine dayanıklılık, ağ merkezli harekata uygunluk, fırsat hedeflerine angajman, uçuş sırasında önceden planlanmış görevler arasında seçim, uçuş sırasında hedef tanımlama, seçilebilir vuruş parametreleri ve evrensel silah arayüzü uyumluluğu gibi operasyonel özelliklere sahip bulunuyor.

http://www.aksam.com.tr/guncel/som-fuzesi-2018de-yerli-motor-ile-ucacak/haber-693755
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SOM füzesi ile alakalı gelişmeler
« Yanıtla #6 : 21 Haziran 2018, Perşembe - 14:46 »
SOM füzesi için geliştirilen KTJ 3200 turbojet motorunun testleri başarıyla devam ediyor

SOM füzesinde kullanılmak üzere özgün olarak KALE AR-GE tarafından geliştirilen KTJ 3200 turbojet motorun testleri başarıyla devam ediyor.KTJ 3200 motoru Havadan satıha veya satıhtan satıha görev yapacak tüm platformlar için yerli ve milli güç kaynağı olacak.
 
Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) İsamail Demir, resmi sosyal medya hesaplarından verdiği bilgide, "SOM füzesinde kullanılmak üzere özgün olarak KALE AR-GE tarafından geliştirilen KTJ 3200 turbojet motorun testleri başarıyla devam ediyor.KTJ 3200 motoru Havadan satıha veya satıhtan satıha görev yapacak tüm platformlar için yerli ve milli güç kaynağı olacak" ifadesini kullandı.


http://www.star.com.tr/teknoloji/som-fuzesi-icin-gelistirilen-ktj-3200-turbojet-motorunun-testleri-basariyla-devam-ediyor-haber-1356070/
 
Beğenenler: vural

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 
Beğenenler: muhendus

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Görüş Ötesi Füze (GÖF) SOM
« Yanıtla #8 : 27 Ekim 2018, Cumartesi - 16:31 »
SSB ile Roketsan arasında Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı. Projede seri üretime ve bazı alt sistem ile birimlerinin millileştirme çalışmalarına başlanacak.

Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi Seri Üretim Sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile Roketsan A.Ş. arasında imzalandı. Savunma Sanayii Başkanlığı’nda gerçekleştirilen törene, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve TÜBİTAK yetkilileri katıldı.

SOM Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatıldı.

Sözleşme kapsamında; SOM mühimmatlarının farklı konfigürasyonlarında seri üretimi ve bazı alt sistem ile birimlerin millileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek. Mühimmatların seri üretimini Roketsan A.Ş. yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla gerçekleştirilecek.

Kaynak: Defence Turk.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Malpsoy

 • Tarkan
 • *
 • İleti: 73
 • Beğeni Sayısı: 84
 • Cinsiyet: Bay
 • Bizi bilen bilir, bilmeyende kendisi gibi bilir
 • Referans Olunan Üye(ler): 3
  • Profili Görüntüle
Ynt: Görüş Ötesi Füze (GÖF) SOM
« Yanıtla #9 : 04 Kasım 2018, Pazar - 11:40 »
 

Çevrimdışı Malpsoy

 • Tarkan
 • *
 • İleti: 73
 • Beğeni Sayısı: 84
 • Cinsiyet: Bay
 • Bizi bilen bilir, bilmeyende kendisi gibi bilir
 • Referans Olunan Üye(ler): 3
  • Profili Görüntüle
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Görüş Ötesi Füze (GÖF) SOM
« Yanıtla #12 : 23 Ocak 2019, Çarşamba - 23:18 »
Tübitak SAGE Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) ailesini yeni üyeleri ile genişletecek.

Tübitak SAGE tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın düşman hava savunma sistemlerinin menziline girmeden, kritik öneme sahip, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılmak amacıyla ihtiyaç duyduğu hassas güdümlü mühimmat tedarikini karşılamak amacıyla başlatılan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) projesinde önemli bir aşamaya geçildi.

Tübitak SAGE su üstü hareketli hedefleri vurma yeteneğine sahip yeni SOM mühimmatları için çalışma başlattı. SOM-C1 ve SOM-C2 olarak adlandırılan mühimmatların geliştirilme çalışmaları devam ediyor. Mühimmatların IDEF 2019 Savunma Fuarında lansmanının yapılması bekleniyor.

Hali hazırda 2013 yılından itibaren Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer almaya başlayan  SOM-A ve SOM-B1’in yanı sıra SOM-B2 ve F-35 savaş uçaklarında kullanılacak SOM-J’nin de geliştirilme çalışmaları devam ediyor.SOM Projesinde, mühimmatların seri üretimini Roketsan yaparken; tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla gerçekleştiriliyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında açıklanan Savunma Sanayi Başkanlığınca İkinci 100 Günlük Eylem Planında hayata geçirilecek projeler arasında ilave SOM mühimmatının tedariki de yer aldı. Bu kapsamda 415 adet ilave Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM)’nın envantere kazandırılması için sözleşme imzalanacak.

Öte yandan Azerbaycan Hava Kuvvetleri de 250+ km menzile sahip 230 kg ağırlığında yüksek patlayıcılı basınç/parçacık etkili harp başlığı bulunan ve ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm yer alan SOM-B1 mühimmatı satın alarak ilk yurt dışı kullanıcısı oldu.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/22/savas-gemilerine-karsi-ozel-som/

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun