02 Nisan 2020, Perşembe - 18:12

Gönderen Konu: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler  (Okunma sayısı 2478 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« : 30 Aralık 2017, Cumartesi - 23:55 »
Hava soj (Stand-Off Jammer Procurement) hava platformuna elektronik harp ekipmanı entegre ederek bölgesel hava savunma ve taaruz yapmaktır. Bu sistem hava harekatı yapılacak bölge ya da ülkede, bütün elektronik sistemler etkisiz kılarak harekata destek sağlayabiliyor.ABD, ÇİN, RUSYA gibi büyük devletlerinde peşini kovaladığı ciddi teknolojiler adına projelere imza atan Türkiye KORAL isimli aselsan ürünü elektronik harp aracı ile bölgede elektronik harp gücü en yüksek devlet olmaya aday.

Türk Hava Kuvvetleri’nin havadan Elektronik Destek (ED) – Elektronik Taarruz (ET) sistemi ihtiyacı kapsamında Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından başlatılan Gölge programına dört şirket teklif sundu.

ASELSAN A.Ş
DUYGU HAVACILIK VE SAVUNMA SAN. TİC. A.Ş
SAVRONİK
TEMPUS APPLIED SOLUTIONS LLC
Sistem menzili içine aldığı iletişim araçları ve silah sistemlerini etkisiz hale getirebiliyor, Yunanistan’ın adalara yerleştirdiği S300 sistemi, Suriye’den gelebilecek bir balistik füze tehdidi Fırat Kalkanı harekatında bölgede gerçekleştirilen operasyonda terörist unsurların tüm elektronik imkanlarını engelleyebiliyor.

ÖZELLİKLER
Düşman hava savunma sistemini etkisiz hale getirerek bir taaruz anında Hava kuvvetleri harekatının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak.
Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahiptir.
Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen yerli imanlarla tasarlanmakta ve üretilmektedir.
ALT SİSTEMLER
Radar Elektronik destek/ Elektronik Taaruz alt sistemeri.
Haberleşme Elektronik Destek/ Elektronik Taaruz alt sistemi.
Kendini Koruma alt sistemi.
YETENEKLER
geniş frekans bandında etkinlik
Yüksek çıkış gücü
RADAR ve Haberleşme yayınları hassas yön ve konum tespiti.
Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama teknolojisi.
Frekans atlamalı, DSSS sinyallere, veri linklerine katşı etkinlik.
Yüksek irtifada uzun süre havada kalma kabiliyeti.
Yer Destek Merkezi ile koordineli gerçek zamanlı görev icrası.
Radar ve füze tehditlerini algılama ve karşı tedbir atım yeteneği.Sistem için kullanılacak uçak olarak Bombardier global express modeli seçilmiştir, uçak modernize edilerek sistem entegre edilecek hale getirilecek.

Sistem kabiliyet olarak, sınırları ve yetenekleri hakkında açıklama yapılmayan KORAL eh ile aynı olacak!IDEF 2017 ASELSAN STANDI HAVA-SOJ MODELLERİ


Tarık KÜÇÜK

http://daimabilgi.com/2017/08/01/havasoj/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2017, Pazar - 00:00 »
PROJE HAKKINDA

Proje kapsamında; Hava Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan 4 (dört) adet Hava SOJ Sistemi tedarik edilecektir. Düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedeflenmektedir. Hava SOJ Sistemlerine entegre edilecek görev sistemleri yurtiçi imkanlarla üretilecektir. 2018 yılı ilk çeyreğinde sözleşme imzası planlanmakta olup teslimatlar 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecektir.ü

http://www.ssm.gov.tr/Website/ContentList.aspx?PageID=1081
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2017, Pazar - 00:09 »
Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Detsek ve Elektronik Taarruz Kabiliyeti Kazanımı Projesi (HAVASOJ) – GÖLGE ProgramıHava Platformunda, Uzaktan Elektronik Destek ve Elektronik Taarruz (ED/ET) Kabiliyeti Kazanımı Projesi (HAVASOJ) – Tehdit ülkelere karşı gerçekleştirilecek taarruzi hava harekatında, düşmanın her türlü radar ve haberleşme imkanının, tehdit bölgesine girmeden dinlenmesi karıştırılması veya aldatılması maksadıyla hava platformuna entegre edilmiş bir sistemdir.

Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen yerli imkanlarla tasarlanıp üretilecek sistemler uçak üzerine çeşitli şekillerde entegre ediliyor. Hava harekâtı sırasında kullanılacak HAVASOJ uçağı yüksek irtifada uzun süre yer destek merkezi ile koordineli görev icra edebilecek. Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahip olacak uçak aynı zamanda radar ve füze tehditlerini algılayıp bertaraf edebilecek.

HAVASOJ platformu için Bombardier Global Express iş jeti uçağının kullanılacağı değerlendirilmektedir.

2018 yılı ilk çeyreğinde sözleşme imzası planlanmakta olup teslimatlar 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecektir.Bombardier Global Express Özellikleri

En yüksek hız: 934 km/sa
Uzunluk: 29.5 m
Yükseklik: 7.8 m
Kanat açıklığı: 28.7 m
Boş Ağırlık: 26.308 kg
Max Kalkış Ağırlığı: 45.132 kg
Motor tipi: Rolls-Royce BR710 A2-20 turbofan
Max irtifa: 15.545 mHAVASOJ – Hava Platformunda Uzaktan Ed/Et Sistemi
Stand-Off Jammer Aircraft

Geniş Frekans Bandında Etkinlik
Yüksek Çıkış Gücü
Radar Ve Haberleşme Yayınları Hassas Yön ve Konum Tespiti
Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama Teknolojisi
 

Özellikler

Düşman hava savunma sistemini etkisiz hale getirerek, bir taarruz anında Hava Kuvvetleri harekâtının etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
Uzak mesafeden hedef unsurları tespit ve karıştırma yeteneğine sahiptir.
Kritik görev sistemi bileşenleri tamamen Yerli imkanlarla tasarlanmakta ve üretilmektedir.
 

Alt Sistemler

RADAR Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Alt Sistemi
Haberleşme Elektronik Destek / Elektronik Taarruz Alt Sistemi
Kendini Koruma Alt Sistemi
 

Yetenekler

Geniş frekans bandında etkinlik
Yüksek çıkış gücü
RADAR ve Haberleşme yayınları hassas yön ve konum tespiti
Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama Teknolojisi
Frekans atlamalı, DSSS sinyallere, veri linklerine karşı etkinlik
Yüksek irtifada uzun süre havada kalma kabiliyeti
Yer Destek Merkezi ile koordineli gerçek zamanlı görev icrası
RADAR ve füze tehditlerini algılama ve karşı tedbir atım yeteneği

http://www.millisavunma.com/havasoj-stand-off-jammer-golge-programi/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« Yanıtla #3 : 09 Ağustos 2018, Perşembe - 03:41 »
HAVA SOJ hayata geçiyorDüşman haberleşme sistemleri ve radarlarının tespit ve teşhis edilmesi ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamamasını sağlamak üzere karıştırılması ve aldatılması amacıyla üretilecek Hava SOJ Elektronik Harp Projesi hayata geçiyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı için dört adet üretilecek sistemi ASELSAN üretecek. Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında “Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Sistemi (HAVA SOJ) Projesi İmza Töreni” yarın gerçekleşecek. Hava SOJ’da teslimatlar 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/hava-soj-hayata-geciyor/6867/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« Yanıtla #4 : 09 Ağustos 2018, Perşembe - 22:09 »
Aselsan ile SSB Arasında HAVA SOJ Uçağı sözleşmesi imzalandıSSB ile ASELSAN arasında Elektronik Harp Özel Görev Uçakları geliştirilmesi amacıyla Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Projesi sözleşmesi imzalandı.

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında toplam bedeli 900 milyon TL ve 430 milyon dolar tutarında bir Elektronik Harp Sistemi Tedarik Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında Yerli imkânlarla üretilecek 4 adet HAVA SOJ sistemi 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın hizmetine girecek. Garanti dönemi dahil tüm teslimatlar 2027 yılına kadar tamamlanacak.

HAVA SOJ uçakları ile tehdit ülkelere karşı gerçekleştirilecek taarruzi hava harekatında, düşmanın her türlü radar ve haberleşme imkanının, tehdit bölgesine girmeden dinlenmesi karıştırılması ve/veya aldatılması maksadıyla hava platformuna entegre edilmiş Uzaktan Elektronik Dinleme/Elektronik Taarruz sistemi tedarik edilmesi amaçlanıyor.

http://www.defenceturk.net/aselsan-ssb-hava-soj-ucagi-sozlesme
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« Yanıtla #5 : 09 Ağustos 2018, Perşembe - 22:22 »
 
Beğenenler: Caner Çetin

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Hava SOJ Hakkında Gelişmeler
« Yanıtla #6 : 04 Eylül 2018, Salı - 22:31 »
Düşman radarlarını karıştıracak HAVA SOJ 2023’te teslim edilecek

Paylaş ASELSAN tarafından geliştirilecek ve düşman radarlarını karıştırma kabiliyetine sahip HAVA SOJ sistemi 2023’ten itibaren Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlanacak. Global 5000 tipi iş jetine uygulanacak sistemler ile Hava Kuvvetleri önemli bir vurucu ‘elektronik gücü’ sahip olacak.Geçtiğimiz günlerde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında Elektronik Harp Özel Görev Uçakları geliştirilmesi amacıyla Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projesi sözleşmesi imzalanmıştı. Yerli imkânlarla yapılacak HAVA SOJ sistemleri 2023 yılından itibaren Hava Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine girecek.HANGİ GÖREVLERİ YERİNE GETİRECEK
 
Yüksek irtifadan uçabilen HAVA SOJ, düşmanın radar ve haberleşme imkanlarını uzaktan dinleyerek sinyal takibi gerçekleştirecek. Ayrıca bu sinyaller uçakta yer alan milli sistemler ile karıştırılacak veya şaşırtmaya yönelik sahte sinyaller-hedefler oluşturulabilecek.
 
Bu sistemle; düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekâtta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması, aldatılması ve köreltilmesi hedefleniyor.
 
Böylece savaş uçaklarımız güvenli bir şekilde operasyon icra edebilecek. Basında KORAL ismiyle bilinen Kara Konuşlu Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (KARA SOJ) sisteminden daha üstün teknolojik özelliklere sahip olan HAVA SOJ sistemi, bir hava aracı üzerinde pek çok elektronik harp kabiliyetini bir araya getirecek.ÇOK AZ ÜLKE YAPABİLİYOR
 
ASELSAN’ın geliştireceği, TUSAŞ tarafından uçağa entegrasyonu sağlanacak proje, dünyada savunma sanayii ve elektronik harp alanında söz sahibi sadece birkaç firma tarafından gerçekleştirilebilecek zorlukta. Bu açıdan milli savunma sanayiimizin ulaştığı noktayı göstermesi açısından büyük önem arz ediyor.
 
Proje, geliştirilecek ürünün yüksek ihracat potansiyeli sayesinde “Bilgi ve teknoloji ihraç eden ülke” olma hedefine önemli bir katkı sağlayacak. Teknolojide son nokta olarak değerlendirilebilecek Hava SOJ Sistemi’nin TSK envanterine girmesi ile “Savunmada dışa bağımlılığı asgariye indirmiş bir Türkiye” hedefine doğru büyük bir adım atılmış olacak.
 
PROJE 20 YILDIR GÜNDEMDE
 
HAVA SOJ Projesinin de bunlar arasında yer aldığına dikkati çeken Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Bu proje 20 seneyi aşkın bir süredir gündemde olan, Hava Kuvvetlerimizin çok uzun zamandır talep ettiği ve benim de çok uzun zamandır takip ettiğim çok değerli bir proje. Şu anda bu tanımlanan kabiliyet gerçekleştiğinde kuvvetlerimiz, dünyada çok az ülkede olan bir kabiliyete kavuşacak. Bu, büyük bir kuvvet çarpanı olarak sahaya yansıyacak.” diye konuştu.CAYDIRICILIK UNSURU
 
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün de HAVA SOJ sisteminin Türkiye’nin stratejik öneme sahip sistemleri arasında yer aldığını ifade ederek, sistemin sahip olduğu kabiliyetler önemli bir caydırıcılık unsuru içerdiğinden ülkenin etkin dış politikasına da katkı sağlayacağını söyledi:
 
“Bildiğiniz gibi, doğası gereği ülkelerin birbirleriyle hiç paylaşmadıkları veya kısıtlı ve denetimli olarak paylaştıkları Elektronik Harp sistemleri yerli ve milli olma zorunluluğu taşıyan sistemlerdir. Bu alanda ASELSAN olarak 1984 yılında başlayan süreçte kazandığımız kabiliyetler, tecrübeler ve savunma sanayii şirketleri klasmanında üst sıralara hızla tırmanmakta olan TUSAŞ gibi bir iş ortağımızın varlığı, bize bugün Hava SOJ gibi son derece kompleks bir sistemi gerçekleştirme sorumluluğunu üstlenme cesareti veriyor. Bu bilinçle, dünyada sadece savunma sanayiinde söz sahibi birkaç firma tarafından gerçekleştirebilecek, zorluk derecesi oldukça yüksek bir işe soyunmuş bulunuyoruz. Bu zorlu süreçte, iş ortağımız TUSAŞ, altyüklenicilerimiz, Hava Kuvvetleri Komutanlığımız ve Savunma Sanayii Başkanlığımız ile karşılıklı anlayış ve yakın koordinasyon sağlayarak her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.
 
http://www.star.com.tr/teknoloji/dusman-radarlarini-karistiracak-hava-soj-2023te-teslim-edilecek-haber-1381436/
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun