06 Nisan 2020, Pazartesi - 04:21

Gönderen Konu: ASELSAN  (Okunma sayısı 21373 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
ASELSAN
« : 25 Temmuz 2017, Salı - 18:31 »
Turkcell, Aselsan’ın 4.5G antenini test ediyorTurkcell, ASELSAN’ın geliştirdiği yerli anteni çalışan şebekesi üzerinde test etmeye başladı. Yerli anteni deneyen ilk mobil operatör olan Turkcell, yerli 4.5G baz istasyonu projesiyle birlikte mobil haberleşme altyapısının millileştirilmesine destek veriyor.

Türkiye’nin teknolojide tüketen değil üreten bir ülke olması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Turkcell, teknolojide yerli üretimin desteklenmesi yolunda yeni bir adım daha attı.

Turkcell, bu kapsamda Türkiye’nin “ilk” yerli 4.5G baz istasyonu antenini çalışan şebekesinde test eden “ilk” operatör oldu. “İlk” olarak Turkcell’in girişimleri ile gündeme gelen, çalışmalarına başlanan yerli antenler Turkcell’in İstanbul ve Ankara’daki canlı şebekeleri üzerinde test ediliyor.

Hazırlık aşaması yaklaşık bir yıl süren ve Turkcell mühendislerinin de geliştirilme safhalarında görev aldığı yerli anten projesiyle teknolojideki dışa bağımlılığın azaltılarak bu alandaki yerliliğin artırılması hedefleniyor.

Yerli antenlerin seri üretimine geçilmesiyle birlikte önemli miktarda maddi kaynağın da yurt içinde kalması sağlanacak. ASELSAN’ın geliştirdiği yerli anten, yerli baz istasyonunun da en önemli parçalarından biri olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın önderlik ettiği projeyle daha önce bin 799 köyü mobil iletişim altyapısıyla buluşturan Turkcell, aynı köylere götüreceği 4.5G hizmeti için kuracağı altyapıda da yerli ürün kullanacak.

Turkcell şebekesini milli hale getiriyoruz

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin yaptığı açıklamada, “Daha 4.5G altyapı kurulumları devam ederken ULAK yerli baz istasyonu geliştirme projesine ilk günden destek vermeye başladık. Bu desteğimizin bir karşılığı olarak yerli baz istasyonunu gerçek şebekemizde test etmeyi sürdürüyoruz. Yine bu çalışmalarımızın sonucu olarak ASELSAN’la yaptığımız anlaşma kapsamında yerli anteni de şebekesinde canlı olarak deneyimleyen ilk mobil operatör olmanın gururunu yaşıyoruz.”

Her 2 ürünün geliştirilmesi ve test sürecinde en aktif rolü oynayan operatör konumunda olduklarına vurgu yapan Gediz, yerli 4.5G anteni test süreçleri bittiğinde de şebekelerinde ilk kendilerinin kullanacaklarını bildirdi.

Gediz, ASELSAN’la aynı zamanda yerli 5G teknolojileri geliştirmek için birlikte çalıştıklarını ifade etti.

www.savunmaveteknoloji.com
« Son Düzenleme: 06 Kasım 2018, Salı - 16:11 Gönderen: Caner Çetin »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
ASELSAN
« Yanıtla #1 : 31 Aralık 2017, Pazar - 01:01 »
Antonov ile Aselsan arasında beklenen imzalar atıldıAselsan, Ukrayna uçak üreticisi Antonov ile An-132 uçağının otopilot sistemi dahil kokpit aviyoniklerinin üretilmesine dair bir anlaşma imzaladı.

Söz konusu gelişmeyi Türk Savunma Sanayi ve Silah Teknolojileri resmi Twitter hesabından bugün duyurdu.

Açıklamada, “Aselsan, Ukrayna uçak üreticisi Antonov ile An-132 uçağının otopilot sistemi dahil kokpit aviyoniklerinin üretilmesine dair bir anlaşma imzaladı.” İfadelerine yer verilirken, anlaşma kapsamında birçok aviyonik sistem ASELSAN tarafından üretileceği ve An-132’ye entegre edileceği belirtildi.

Daha önce 21 Aralık tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Emre Koyuncu şahsi Twitter hesabından Aselsan ve Antonov arasındaki anlaşmayı bildirmişti.

Koyuncu Ukrayna’da yapılan görüşmeleri, “Ukrayna’da ASELSAN ve Antonov ile potansiyel ortak projeleri konuşuyoruz. Güzel şeyler olacak inşallah…” sözleriyle duyurmuştu.

Halen Antonov şirketinin elindeki en büyük projelerden biri Suudi Arabistan ile yapılan anlaşma doğrultusunda Antonov 132 tipi çift motorlu, pervaneli askeri uçakları. Bu uçakların imalat hattı Suudi Arabistan’a taşınacak. 9.2 ton kargo kpasitesine sahip uçağın menzili 2.200 km. Saatte 550 km hız yapan uçak boş olarak 4.500 km’ye duraksız uçabiliyor.

 http://www.kokpit.aero/aselsan-antonov-isbirligi-yapacak

 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #2 : 16 Şubat 2018, Cuma - 22:28 »
ASELSAN'dan tarihi bir başarı daha.Son yıllarda yakaladığı gelişim ivmesiyle hızla büyüyen milli savunma sanayinin başarılarına bir yenisi ekleniyor. ASELSAN tarafından üretilen Uzun Menzilli Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS), 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğultusunda hazırlanan Erken ihbar Radar Sistemi projesinin tedarik çalışmaları hızla devam ediyor.

2011 yılında başlayan proje, nihayete ermesiyle Türkiye'nin savunma alanındaki gücüne güç katacak. Milli Savunma Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre ASELSAN tarafından üretilen sistemin ilk 4'ü 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek.

Türkiye, bu sistemle bölgedeki tüm hareketleri yakından takip edecek. Sistem, Türkiye'ye yapılacak olası bir saldırı sırasında erken tespit olanağı sağlayarak, tehdidin daha hızlı bertaraf edilmesini destekleyecek.

Son teknoloji ile donatılacak sistemin, uzun tespit menzilli ve taşınabilir olması güvenlik güçlerimize büyük kolaylık sağlayacak.600-700 km tespit menzili hedeflenen sistem 3 boyutta tarama yaparak;
Hava-hava füzeleri
Hava-yer füzeleri
Alçak irtifa seyir füzeleri
Anti radyasyon füzeleri
Düşük surat ve düşük kesitli İHA'lar
Helikopterler
Uçaklar

Taktik, kısa, orta menzilli balistik füze gibi tehditlerin irtifa, kordinat gibi bilgilerini tespit ederek veri akışı sağlayacak.

Sistem aynı zamanda elektronik saldırılara karşı da dirençli olarak geliştiriliyor.

UZUN MENZİLLİ ERKEN İHBAR RADAR SİSTEMİ (EİRS)

EİRS, uzun menzilli erken ihbar amaçlı geliştirilen, AESA ve sayısal huzme oluşturma altyapısında anten mimarisine sahip, yeni nesil S-Bant bir radardır. EİRS hava soluyan hava hedeflerinin yanı sıra Balistik Füzelerin ve görünmezlik teknolojisine sahip/düşük RKA'lı hedeflerin uzun menzilden tespit ve takip kabiliyetine de sahiptir. EİRS, AESA ve sayısal huzme oluşturma mimarisi ve çok kanal almaç yapısı sayesinde aynı anda birden fazla huzme oluşturma yeteneğine sahiptir. EİRS'in, tespit ve takip performansını artırmak amacı ile meteorolojik verileri kullanabilme özelliği bulunmaktadır. EİRS'i oluşturan, radar, haberleşme / komuta kontrol ve güç alt sistemleri taktik araçlar üzerinde taşınmaktadır. Bu nedenle yüksek hareket kabiliyetine sahip olan EİRS'in, kurulum ve toplanması için herhangi bir sökme takma işlemine ihtiyaç duyulmamaktadır. EİRS mevcut radar ağlarına bağlanarak, AWCIES formatındaki mesajlarla, 3B hava resmini diğer sistemlerle ve Kontrol İhbar Merkezleri ile telsiz veya radyolinkler üzerinden paylaşabilir.

EİRS, özellikle balistik füze savunması için kritik olan, diğer EİRS'lerle veri füzyonu yapma ve hedef devretmek üzere iz bilgilerini aktarma özelliklerine sahiptir. Radarın operasyonel modlarını desteklemek amacıyla, uzun menzilli Mod 5 IFF sorgulayıcı, yüksek kazançlı bir IFF anteniyle entegre edilmiştir. EİRS'in sahip olduğu AESA mimarisi ve moduler tasarım yaklaşımı, düşük maliyetli bakım ve yüksek kullanıma hazır olma oranı kavramlarını desteklemektedir. EİRS, geniş frekans bandında frekansta ve zamanda hareketlilik, yan huzme karartma, düşük yan huzme sevilerine sahip olma gibi elektronik korunma özelliklerine sahiptir.

OPERASYONEL VE TEKNİK ÖZELLİKLER

Uzun Menzilde Geniş Tehdit Setine Karşı Etkinlik
Çok Düşük RKA'lı Hedeflerin Uzun Menzilden Tespit ve Takibi
Balistik Füzelerin Tespit ve Takibi
Yatay ve Düşey Eksende Elektronik Tarama
Katı Hal Güç Yükselteç Teknolojisi
Sayısal Hüzme Oluşturma
Çeşitli Taktik Operasyon Modları
Hedef Sınıflandırma Yeteneği
Milli MOD5/S Uzun Menzilli IFF Sistemi (NATO ile uyumlu (STANAG-4193))
Lokal ve Uzak Radar Kontrolü
Performans Değerlendirme Alt Sistemi
Kontrol İhbar Merkezlerine ve NATO ACCS'a Entegrasyon
Hava ve Füze Savunma Sistemlerine Entegrasyon
Taktik Haberleşme Ağlarına Uyumluluk
Gelişmiş Elektronik Koruma Tedbirleri ve Siber Güvenlik
Anti-Radyasyon Füzelerine Karşı Önlemler
10 Ton Sınıfı Taktik Tekerlekli Araçlar ile Taşınabilme
C130/A400M ile Taşınabilme
7/24 Çalışma
3000 Saat MTBCF% 99.9 Kullanıma Hazır Olma
30 Dakika Kurulum ve Toplanma Süresi
Gelişmiş Sistem İçi Test Yetenekleri / 30 Dakika MTTR
Zorlu Çevre Koşullarına Dayanım (MIL-STG-810G)
Rüzgar Enerji Santrallerinin Olumsuz Etkilerine Karşı Özel Algoritmalar

https://www.ahaber.com.tr/ekonomi/2018/02/16/aselsandan-tarihi-bir-basari-daha
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #3 : 22 Şubat 2018, Perşembe - 12:58 »
Geleceğin insansız akıllı karıştırma sistemi OPKAR

Uzaktan Kontrol Edilebilir Elektronik Harp Sistemi (OPKAR) ASELSAN’ın Elektronik Harp teknolojisindeki geniş bilgi birikimi ve tecrübesinin bir ürünü olarak tasarlandı.Sistem son teknoloji ürünü yüksek hızlı Direkt Sayısal Sentezör (Direct Digital Synthesis) ve RF teknolojisi kullanılarak, yüksek esneklik ve fonksiyonellik sağlayacak şekilde entegre edildi.
 
OPKAR Saha Birimleri tek başına, uzaktan kontrollü veya grup halinde koordine edilerek Elektronik Harp tehdit sahasında kullanılabilmekte.OPKAR Sistemi haberleşme karıştırma yeteneğine ek olarak ses karıştırma ve aldatma modları gibi fonksiyonlarıda beraberinde sunmaktadır. OPKAR Sistemine karıştırma operasyonlarında kullanılacak karıştırma profilleri ve aldatma operasyonlarında kullanılacak ses kayıtları programlanarak yüklenebilmektedir.
 
Standart taşınabilir bir bilgisayarda çalışan OPKAR Görev Yazılımı üzerinden direkt kablo bağlantısı yapılarak veya Uzak Komuta Birimi aracılığıyla OPKAR Saha Birimlerinin tüm yetenekleri kolaylıkla kullanılabilmektedir.OPKAR Saha Birimi diğer Saha Birimleriyle dinamik olarak oluşturulan şebeke ağı (mesh network) üzerinden haberleşebilmektedir.
 
Muhabere operatörlerine karıştırma şartlarında çalışma eğitimi verilmesi
Muhabere ve elektronik harp sistemlerinin elektronik destek özelliklerinin test edilmesi
Hedef muhabere sistemlerine karşı geliştirilen karıştırma tekniklerinin test edilmesi
 
Operasyonel Yetenekler

Dar Bant Karıştırma
Baraj Karıştırma
Reaktif Karıştırma
Aldatma
Spektrum görüntüleme
Şebeke Ağı (Mesh network) Haberleşmesi
Tekli (sırt tipi/sabit), uzaktan komutalı ve grup halinde operasyonel kullanım
 
Genel Özellikler

Kompakt Tasarım
Frekans Kapsaması: V/UHF
Çıkış Gücü: Müşteri özelinde çözüm önerisi
Çalışma Sıcaklığı: -30°C / +50°C
LI-ION bataryaları ile aralıksız 2,5 saat karıştırma yeteneği
AM ve FM desteği
Önceden yüklenmiş ses dosyaları ile aldatma
Karıştırma bandı dışında haberleşme
Uzaktan kontrollü şebeke ağı (mesh network) altyapısı
Gömülü GPS Alıcısı
OPKAR Saha Birimleri arasında GPS disiplinli atomik saat ölçekli zaman senkronizasyonu
OPKAR Saha Birimleri koordineli grup operasyon desteği
Cihaz İçi Test (CİT) ve kolay bakım yetenekleri
 
Kullanıcı dostu grafik arayüzü

AC batarya şarj ünitesi
Zaman planlı operasyonlar
Korunmuş frekans ve frekans bantları
 
Opsiyonel Uygulamalar

Radyo Frekans(RF) Kontrollü El Yapımı Patlayıcı (RFEYP) düzeneklerinin etkisiz hale getirilmesine yönelik sırt/araç tipi reaktif karıştırma uygulamaları.
 
Kullanıcı arayüz ekranıhttp://www.star.com.tr/teknoloji/gelecegin-insansiz-akilli-karistirma-sistemi-opkar-haber-1312634/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #4 : 26 Şubat 2018, Pazartesi - 18:38 »
Yerli imkanlarla geliştirilen lazer işaretleyicili kamera CATS

Son dönemde teröristlerin korkulu rüyası olan yerli SİHA'ların (Silahlı İnsansız Hava Aracı) gözü niteliğindeki yerli lazer işaretleyicili kamera CATS, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer, hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı özellikleriyle terörle mücadalede kritik bir öneme sahip.ASELSAN'ın geliştirdiği çok algılayıcılı bir  keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS, insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil, bir çok sabit veya döner kanatlı hava platformlarında kullanılabiliyor.61 kilogram ağırlığındaki sistemde, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer ve hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı ile düşük ışık kamerası gibi bir çok özellik yer alıyor. Çoklu ve eşzamanlı hedef takibi yapabilen CATS, yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.CATS'in özellikleri:
 
Kullanım Alanları
Hedefleme
Keşif ve Gözetleme
 
Genel Özellikler
220 mm Çaplı Ortak Optik Açıklık
IR, HDTV, DI-NIR Kameraların Dar Görüş
(Açısı ve Çok Dar Görüş Açısı İçin Çok Büyük Optik Açıklık)
Daha Büyük Optik Açıklık Sayesinde
(Alınan Daha Fazla Işık ile Daha İyi Görüntü)
Kalitesi ve Daha Uzun Menzil
Küçük ve Hafif Sistem
Tek Bir "Hatta Değiştirilebilir Birim"
Üstün Menzil Performansı
Yüksek Performanslı IR Kamera
Gerçek "Full High Definition" (1920x1080)
HDTV Kamera
Sayısal Büyütme Uygulanmaksızın
1920x1080p Video Çıkışı
"High Definition" (1280x720p) HDTV(Kameralara Göre 2.25 Kat Daha Fazla)
Sensör Pikseli
Düşük Işık (DI-NIR) Kamera
IR, HDTV ve DI-NIR kameralar için ortakgörüş açıları
Lazer Hedef İşaretleyici ve Mesafe Ölçer
Lazer Noktalayıcı ve Aydınlatıcı
Dahili Sensör Hizalama Birimi
Tümüyle Sayısal Video İşleme Hattı
Gelişmiş Görüntü İşleme
Çoklu Hedef Takibi
 IR, HDTV ve DI-NIR Videoları Üzerinde
Eşzamanlı Hedef Takibi
Hassas Hedef Konumu Belirleme
Hareketli Hedefin Yönünü ve Hızını Belirleme
Ataletsel Ölçüm Birimi
Hassas Stabilizasyon
Platform ile Otomatik Hizalanma
 Yüksek İrtifalardaki Çok Düşük Sıcaklıklarda Çalışma

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-imkanlarla-gelistirilen-lazer-isaretleyicili-kamera-cats-haber-1314208/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #5 : 09 Mart 2018, Cuma - 16:41 »
Mehmetçiğin yeni süngüsü ALKAR göreve hazır

'Mehmetçiğin yeni süngüsü' olarak nitelendirilen ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen otomatik havan silah sistemi ALKAR'ın önemli kalifikasyon testleri geçtiğimiz günlerde başarıyla tamamlandı.Özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımıyla çeşitli platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ve bunlar için lojistik destek sağlayan ASELSAN, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünlere imza atıyor.
 
ASELSAN, bu kapsamda otomatik havan silah sistemi ALKAR'ı geliştirdi.
 
ALKAR, araçlara monte edilerek ya da sabit olarak üslerde kullanılabilen, 360 derece ateş etme yeteneğine sahip modern bir otomatik havan silah sistemi olarak ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak üretildi.
 
Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre görev yapabiliyor.
 


Hedefte tam isabet
 
ALKAR'ın namlusu hedefe milyem hassasiyetle otomatik yönleniyor. Merminin havada yol alacağı her santim hesaplanarak hedefte tam isabet sağlanıyor. ALKAR, haritadan komutanın seçtiği noktalara anında yönlenerek hedefler ateş altına alınıyor.
 
ALKAR’da mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızı ve hassas elektro-mekanik taret sistemiyle namlu 360 derece dönebiliyor, sistem yüksek namlu açılarında atış yapabiliyor. Tüm bunlar geniş bir etki alanı sağlarken üç havanın yaptığı etkiyi ALKAR'ın tek başına yapabilmesini sağlıyor.
 
ASELSAN tarafından yerli ve özgün geliştirilen geri tepme mekanizması sayesinde atış sırasında oluşan basınç en aza indiriliyor. Bu özellik havan silah sisteminin tekerlekli ve paletli farklı araçlarda kullanımını sağlıyor.
 
Sistem, gece-gündüz koşullarında, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanım için tasarlandı. Önemli kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayan ALKAR, göreve çıkmak için gün sayıyor.
 
ALKAR, ilk kez isimsiz 13. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı'nda tanıtılmıştı.

http://www.star.com.tr/guncel/mehmetcigin-yeni-sungusu-alkar-goreve-hazir-haber-1318202/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2018, Cumartesi - 19:05 »
Yerli baz istasyonu ULAK'ta teslimatlar başlıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonunda teslimatları bu ay başlayacak. Evrensel Hizmet Fonu kapsamındaki ihale dolayısıyla Turkcell 498, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye ortaklığı ise 600 ULAK baz istasyonu siparişi verdi. Yılın ikinci yarısında ise her GSM operatörüne 250 ULAK baz istasyonu teslimatı yapılacak' dedi.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonunda teslimatların bu ay başlayacağını belirterek, Evrensel Hizmet Fonu kapsamındaki ihale dolayısıyla Turkcell'in 498, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye ortaklığının ise 600 ULAK baz istasyonu siparişinin bulunduğunu söyledi.
 
Arslan, GSM operatörlerinin sahada ULAK testlerine katılıp, başarılı bir şekilde tamamlandığını teyit eden imzaların alındığını anlatarak, kırsalda Evrensel Hizmet Fonu kapsamında baz istasyonu kurulmasıyla ilgili daha önce çalışma yaptıklarını anımsattı.
 
Çalışmalar kapsamında bin 799 yerleşim yerine yapılan kurulumun, 4,5G seviyesine getirilmesi konusunda ihaleyi kazanan Turkcell tarafından 498 ULAK baz istasyonu siparişinin verildiğini dile getiren Arslan, ULAK AŞ tarafından söz konusu üretimin ağustos ayı içinde tamamlanacağı sözünün alındığını söyledi.
 
250 TESLİMAT YAPILACAK
Bin 472 yerleşim yerine ise baz istasyonu kurulumuna ilişkin ihalenin de Türk Telekom ve Vodafone Türkiye tarafından kazanıldığını ifade eden Arslan, bu ihale kapsamında da yaklaşık 600 ULAK baz istasyonu teslimatının yapılacağını kaydetti.
 
Yılın ikinci yarısında ise bahsi geçen 600 ULAK baz istasyonu yapımının gerçekleştirileceğini belirten Arslan, "Ayrıca her GSM operatörümüze bu sene içinde 250 ULAK baz istasyonu teslimatı yapılacak." diye konuştu.
 
İspanya'daki GSMA Mobil Dünya Kongresi 2018'de GSM operatörü temsilcilerinin, üretilecek bütün ULAK baz istasyonlarını alacaklarını söylediklerine dikkati çeken Arslan, söz konusu baz istasyonunun üretim kapasitesinin artırılacağını kaydetti.
 
Arslan, Türkiye'de milli ve yerli ürünlerin kullanılacağı bir pazar olduğunu dile getirerek, ULAK'ın bunlardan birisi olduğunu, yerli anten üretim çalışmalarının da bulunduğunu anlattı.
 
Bakanlık olarak bu tür çalışmalara her türlü desteği verdiklerine işaret eden Arslan, "Çünkü biliyoruz ki ülkemizde bunları kullandıkça, bunlara imkan oluşturdukça belli bir tecrübeden sonra bu ürünleri, şirketler dışarıya satabilme kabiliyetine sahip olacak." değerlendirmesinde bulundu.
 
Arslan, bu tür çalışmaları hem destekleyeceklerini hem de sektörün gelişmesi için şirketlerin önünün açılacağını sözlerine ekledi.

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-baz-istasyonu-ulakta-teslimatlar-basliyor-haber-1318611/
« Son Düzenleme: 21 Mart 2018, Çarşamba - 16:12 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2018, Cumartesi - 19:11 »
ASELSAN, sağlığa da ekonomiye de iyi gelecek

Savunma sanayii şirketi ASELSAN, sağlık teknolojilerinde de dışa bağımlılığı azaltacak yerli tasarım ve üretim üzerinde çalışıyor.ASELSAN, bir yandan sağlık teknolojileri alanında dünyayla rekabet edebilecek yeni cihazlar geliştirmeyi, diğer yandan da tıbbi cihaz yerlileştirme projelerinde yer alarak, Türkiye'nin bu alandaki önemli bir eksiğini kapatmayı hedefliyor.

Şirket, Türkiye'nin katma değeri yüksek yeni nesil teknolojiler geliştirme çabasına "tıbbi görüntüleme cihazları" alanında katkıda bulunmak için üniversiteler, KOBİ’ler, Ar-Ge merkezleri ve yan sanayi firmaları ile iş birliklerine gidiyor. ASELSAN, sağlık teknolojilerinde söz konusu amaçlara ulaşma doğrultusunda geçen yıl bir dizi proje yürüttü.

Mobil Dijital X-Ray yerli olarak üretilecek

2015'te başlatılan ve Mobil Dijital X-Ray Cihazı'nın yerli olarak geliştirilmesi amaçlanan projede tasarım faaliyetlerine devam edildi.Ayrıca geçen yıl Bilkent Ulusal Manyetik Rezonans Araştırma Merkezi (UMRAM) ile Manyetik Rezonans (MR) Görüntüleme Cihazı geliştirilmesi konusunda iş birliği yapıldı ve projede tasarım faaliyetlerine başlandı.

ASELSAN, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın öncülüğünde hazırlanan Sanayi İşbirliği Programı yönetmeliğine uygun olarak, tıbbi cihazların yerlileştirilmesi projesinde yer alınmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdi. Bu konuda Sağlık Endüstrileri Yönlendirme Komitesi tarafından talep edilen bilgilerin sağlanması ve sunulması için gerekli faaliyetler yürütüldü.

Öte yandan, sivil ve askeri savunmanın kritik bir alanı olan biyolojik savunmaya yönelik tespit, teşhis, analiz ve simülasyon sistemlerinin milli imkanlarla geliştirilmesi ve bu kapsamda gerekli teknolojilerin kazanılması amacıyla biyotanı ve KBRN (kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehditlere karşı savunma sistemi) sistemlerine yönelik araştırma çalışmalarına devam edildi.Teşhiste de ithalat faturasında da önemli

ASELSAN ve UMRAM'ın üzerinde çalıştığı MR görüntüleme cihazı, organların, yumuşak dokuların, kemiklerin ve diğer tüm iç yapıların görüntülenmesinde kullanılıyor. Bu işlemler sırasında güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanıldığından radyasyon içermiyor. Oluşturulan görüntüler radyolog tarafından değerlendirilip raporlanıyor.

MR, yumuşak doku hastalıklarında, beyin-omurilik, boyunla ilgili hastalıklarda, kas-iskelet sitemi ile ilişkili rahatsızlıklarda, karaciğer, pankreas gibi karın içi organların görüntülenmesinde, kalp ve damar hastalıklarında kullanılıyor.

Kalp ve kardiovasküler sistem hastalıklarının tanısında hızlı, yan etkisiz bir seçenek oluşturan MR, kanser tanısında da çok etkili bir inceleme yöntemi olarak tercih ediliyor.

Bu özellikleri nedeniyle MR görüntüleme cihazı hem sağlık hizmeti sunumunda, hem de sağlık teknolojileri alanındaki ithalat faturasında önemli bir yer tutuyor.

Yıllık fatura 58 milyon doları buluyor

Türkiye'de son 5 yılda MR görüntüleme cihazı ithalatına 231 milyon dolar harcandı. Bu dönemde söz konusu cihazlar için yapılan yıllık ithalat 36 milyon dolar ile 58 milyon dolar arasında değişti. Bu faturanın yüzde 80'ini Almanya ve ABD'den ithal edilen cihazlar oluşturdu. Söz konusu dönemde Almanya'dan 134 milyon dolar, ABD'den ise 51 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi.

Cihazların ithalatında öne çıkan diğer ülkeler ise Hollanda, Japonya ve Çin oldu.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/aselsan-sagliga-da-ekonomiye-de-iyi-gelecek-354588.html
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #8 : 10 Mart 2018, Cumartesi - 19:31 »
Yerli imkanlarla geliştirilen hayat kurtaran sistem: Özışık CMDS

Yerli imkanlarla ASELSAN tarafından üretilen ÖZIŞIK Sistemi 2006 yılından beri TSK envanterindeki 350’den fazla hava platformunda aktif olarak kullanılan ve kendini operasyon bölgesinde ispat etmiş bir sistem. Ayrıca ÖZIŞIK sistemi yurt dışına da ihraç ediliyor.Karşı tebdir atma sistemleri savunma amaçlı kullanılan elektronik harp karşı tedbirlerindendir. Feda edilebilir yükler atarak düşman hava savunma silah sistemlerini yanıltmak maksadıyla kullanılır. Konvansiyonel chaff ve flare günümüzde en yaygın şekilde kullanılan sistemlerdir. Karşı tedbir atma sistemleri hava aracı tarafından çekilmeyen RF(Radyo frekansı) sahte hedefler atabilme imkân ve kabiliyetine de sahipÖZIŞIK Karşı Tedbir Atma Sistemi:
 
• ​Tehdit tespiti sonrası hızlı reaksiyon
• Tamamen programlanabilir Görev Veri Dosyası mimarisi
• Sayısal kokpite entegre edilebilir tasarım
• Süit Merkezi Yönetim Birimi ile tehdide özel optimum karşıtedbir tekniğinin uygulanması
• Yoğun tehdit ortamında pilot için minimum iş yükü
• Otomatik, Yarı-Otomatik, Manüel ve By-Pass çalışma modları• Eş zamanlı atım
• RF ve Elektrooptik güdümlü füzelere karşı çok sayıda Chaff/Flare atım programı
• Sürekli envanter izleme ve kritik mühimmat sayısında uyarı bildirimi
• By-pass hatları ile maksimum yedekleme
• Otomatik hatalı atım algılama ve aynı cins başka bir mühimmatla telafi
• Standart NATO kartuşları ve muadilleri ile uyumluluk
• Ayrık hat aktivasyonu seçeneği ile çok hızlı reaksiyonhttp://www.star.com.tr/guncel/yerli-imkanlarla-gelistirilen-hayat-kurtaran-sistem-ozisik-cmds-haber-1318703/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #9 : 10 Mart 2018, Cumartesi - 19:39 »
ASELSAN ATOM'u yeniledi.Afrin'deki Zeytin Dalı operasyonunda kullanılan ATOM 35 geliştirildi, bundan sonra hareketli terör unsurlarını da vuracak. İşte haberin ayrıntıları...
Geliştirdiği ileri teknoloji silah ve mühimmatlarla Afrin'deki Zeytin Dalı Harekâtı'nda Mehmetçiğin gücüne güç katan ASELSAN, bir yandan ileri teknoloji ürünleriyle savunma sanayiine destek verirken diğer yandan da üretilen mühimmatın TSK'nın ihtiyaçlarına göre geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.DELİK DEŞİK EDİYOR

Zeytin Dalı operasyonunda sabit terör hedeflerini vurmak için kullanılan ve yüzlerce parçacıkla hedefe tesir eden ATOM, şimdi de hareketli terör unsurlarını da yok etmek için yeniden geliştirildi. 35 milimetre çapındaki ATOM 35, içinde yüzlerce parçacıkla atıldığı hedefi imha ediyor.Patlama sırasında hedefe yayılan parçacıklar, atış yapılan noktayı adeta delik deşik ediyor. Şu anda bina ve korunak gibi teröristler tarafından kullanılan sabit hedefler için kullanılan ATOM 35 daha da geliştirildi.MENZİLİ 4 KM

Edinilen bilgiye göre çalışmalar tamamlandığında bu mühimmat pikap tarzı araçların arkasına ağır makineli tüfek ve kısa menzilli top yerleştirerek hareket etmeye çalışan teröristler için de kullanılabilecek.Aynı zamanda terör örgütlerinin havadaki mini insansız hava araçlarına karşı da yine bu mühimmatın kullanılabileceği öğrenildi.

https://www.ahaber.com.tr/teknoloji/2018/03/10/aselsan-atomu-yeniledi?paging=1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #10 : 10 Mart 2018, Cumartesi - 20:58 »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #11 : 12 Mart 2018, Pazartesi - 23:02 »
AKKOR sistemi bu yıl teslim edilecek

ASELSAN’ın Altay Ana Muharebe tankını korumak üzere milli imkanlarla geliştirdiği AKKOR Aktif Koruma Sistemi’nde önemli bir gelişme yaşandı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında Kasım 2015'de imzalanan sözleşmede AKKOR’un ilk prototip teslimatının 2020 yılında gerçekleşmesi öngörülüyordu. AKKOR sistemi bu yıl teslim edilecek.

2017 Yılı Faaliyet Raporu’nu yayınlayan ASELSAN, 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılacak projeler arasında AKKOR Aktif Koruma Sistemi’ne de yer verdi. Proje hakkında bilgi veren dokümanda yakın mesafeden atılan RPG ve Anti-Tank güdümlü mermilerin yüksek doğrulukla tespit ve takibini gerçekleştirmek üzere Fiziksel İmha Radarı geliştirme çalışmalarına devam edildiği bilgisi verildi. Raporda 2018 yılı içerisinde teslimatı yapılması planlanan ve üzerinde çalışmaların devam ettiği ürünlere yer verilirken AKKOR Projesine de yer verildi.

http://www.star.com.tr/teknoloji/akkor-sistemi-bu-yil-teslim-edilecek-haber-1319137/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #12 : 12 Mart 2018, Pazartesi - 23:08 »
ASELSAN'dan teröre karşı silah tespit radarı

ASELSAN, havaalanı, tren istasyonu, alışveriş merkezi ve miting alanları gibi insan topluluklarının bulunduğu yerlerde güvenliği sağlamak amacıyla başlattığı radar çalışmasını tamamladı.ASELSAN’ın 2017 faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre radar insanların üzerine gizlenmiş patlayıcı, silah gibi tehditleri tespit ve teşhis ediyor.  ASELSAN, raporda TÜBİTAK TEYDEB desteğiyle sürdürülen 3 Boyutlu Görüntüleme Radarı geliştirme çalışmalarının tamamlandığını ifade ederken radara ilişkin görsel paylaşmadı.

http://www.star.com.tr/teknoloji/aselsandan-terore-karsi-silah-tespit-radari-haber-1319252/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #13 : 12 Mart 2018, Pazartesi - 23:11 »
ASELSAN’ın LGK-84 kitleri gün sayıyorASELSAN’ın 2017 yılı faaliyet raporuna göre Güdüm Kitleri Projeleri Lazer Güdüm Kiti (LGK) Geliştirilmesi ve seri üretimi çalışmaları kapsamında önemli gelişmeler yaşanıyor. Daha önce MK-82 genel maksat bombalarına takılan LGK-82 seri üretimi devam ederken MK-84’lerde kullanılacak kitte ASELSAN’ın LGK -84 kitleri gün sayıyor. Rapora göre Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullandığı MK-84 genel maksat bombalarına takılacak olan LGK-84 için sertifikasyon faaliyetleri kapsamındaki yer testleri ve esir taşıma testleri tamamlandı, son aşama olan atış testlerine geçildi. Raporda, “MK-84 genel maksat bombalarına takılan Hassas Güdüm Kitlerinin (HGK-2) seri üretimlerine devam edilmekte ve ihtiyaç makamı olan Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslimatları gerçekleştirilmektedir. Mühimmata daha yüksek vuruş hassasiyeti ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilme yeteneği sağlayacak olan Lazer Arayıcı Başlık (LAB) geliştirme çalışmaları tamamlanmış, gerçekleştirilen atışlı testler ile hedefler başarıyla vurulmuştur. HGK-2 LAB seri üretim faaliyetlerine devam edilmektedir” ifadesine yer verildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsanin-lgk84-kitleri-gun-sayiyor/5856/1
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #14 : 12 Mart 2018, Pazartesi - 23:13 »
Kızılötesi termal sisteme milli gözASELSAN, 2017 yılı faaliyet raporuna göre kızılötesi görüntüleyicilerin en kritik noktasında önemli bir gelişme yaşandı. Rapora göre ASELSAN mühendislerinin milli imkanlarla geliştirdiği Soğutmasız Kızılötesi Termal Dedektör (Mikrobolometre) testlerden başarıyla geçti. ASELSAN’ın ürettiği ilk bolometre tipi soğutmasız kızılötesi dedektör 2017 yılı içerisinde ASELSAN ürünü Termal Silah Dürbününe entegre edildi. Söz konusu dedektörlerin ASELSAN’da seri üretimine yönelik altyapı çalışmaları ise devam ediyor.http://www.c4defence.com/Gundem/kizilotesi-termal-sisteme-milli-goz/5857/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #15 : 12 Mart 2018, Pazartesi - 23:29 »
ASELSAN Katar'da "Şimşek" oldu

ASELSAN, Katar'da Barzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren ve Türkçe anlamı "Şimşek" olan BARQ isimli ortaklık kurulmasına yönelik sözleşme imzaladı.ASELSAN tarafından, Katar'da Barzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren BARQ (Şimşek) isimli ortaklık kurulmasına yönelik sözleşme imzalandı.

ASELSAN, kontrollü ve sürdürülebilir büyüme için birçok ülkede iş ortaklıklarıyla ciddi adımlar atıyor.

Bir süre önce Katar'da proje ofisi açan şirket, bu ülkenin de yer aldığı Ortadoğu coğrafyasındaki varlığını uzun soluklu iş birliklerine dönüştürmek için girişimlerde bulunuyor.

ASELSAN, son olarak Katar'da Barzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren bir ortaklık kurmak üzere harekete geçti. Bu yöndeki mutabakat metni, şirket ve holding yöneticileri tarafından Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) imzalandı.

Bu kapsamda, Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemleri ile keşif gözetleme amaçlı elektro optik sistemler başta olmak üzere üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Üretim, Katar Silahlı Kuvvetlerinin gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilebilecek.

Fuarda, BARQ bünyesinde geliştirilmesi ve üretilmesi planlanan bazı ürünler de sergilendi.

Öte yandan, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Barzan Holding arasında ortak iş birliğine yönelik mutabakat muhtırası da tören kapsamında imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, imza töreninde yaptığı konuşmada, muhtıranın birçok fırsat ve iş birliği için önemli bir ilk adım olduğunu vurguladı.

Demir, "Bu anlaşma iki kardeş ülke arasındaki ciddi iş birliği niyetini göstermektedir. Her iki ülke için faydalı sonuçlar doğuracaktır." dedi. 

https://www.dunya.com/sirketler/aselsan-katarda-simsek-oldu-haberi-406943
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #16 : 16 Mart 2018, Cuma - 22:25 »
Sivas'ta üretilen silah dürbünleri Afrin'de kullanılıyor

Sivas'ta faaliyet gösteren ASELSAN Hassas Optik Üretim Tesisi'nde üretilen dürbünler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan güvenlik güçlerince kullanılıyor. Yıldırım, 'Gece görüşlü dürbünü Filipinler ordusu da kullanıyor, yine Kazakistan, Ürdün ve Katar'a da ürünlerimizi gönderiyoruz.' dedi.ASELSAN Hassas Optik Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Osman Yıldırım, Sivas Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ASELSAN ve Sivaslı iş adamları ortaklığıyla kurulan tesisin 2016 yılından bu yana üretim yaptığını belirtti.

Fabrikada gece görüş, kızılötesi ve gündüz görüş mercekleri ile dürbünlerin üretildiğini aktaran Yıldırım, "Ürünlerimizin birçoğu da şu anda silahlı kuvvetlerimiz tarafından kullanılmakta. Aktif olarak Afrin'de Sivas'ta ürettiğimiz dürbünler kullanılmakta. Bu bizleri gururlandırıyor." dedi.Yıldırım, Sivas'ta savunma sanayisini geliştirerek, bu alanda en az 10 tesisin faaliyete geçirmeyi hedeflediklerini dile getirerek, "ASELSAN, öncü olmuştur, şu anda tedarikçilerini yetiştirmektedir. Sivas'ta diğer sanayi kuruluşlarına da iş vermekte. Yatırımlarımız devam ediyor, ikinci fabrikaya da bu yılın sonuna doğru başlamayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Fabrikanın Türkiye'de ASELSAN ve sivil ortaklı tek tesis olduğunu da aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

"10 yıl sonraki hedefimiz savunma sanayinde Ankara'dan sonra Sivas'ın olması. Özellikle milli mercek konusunda Türkiye'de bizden başka yerde yok. Bu ihtiyaçlarımız bugüne kadar dışarıdan karşılanıyordu. Ordumuzun, polisimizin, güvenlik kuvvetlerimizin kullanacağı silah üstü dürbünleri Sivas'ta yapmaya talibiz."Yıldırım, üç vardiya çalışılarak üretilen dürbünlerin Ankara'ya gönderildiğini, buradan da ihtiyaç durumuna göre Afrin'e yollandığını aktararak, "Afrin'e gündüz görüşlü dürbünlerimizi, jandarmanın kullandığı dürbünlerimizi, tanklara takılan dürbünlerimizi gönderdik ve şu anda orada kullanılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ürünlerin yurt dışına da gönderildiğini ifade eden Yıldırım, "Gece görüşlü dürbünü Filipinler ordusu da kullanıyor, yine Kazakistan, Ürdün ve Katar'a da ürünlerimizi gönderiyoruz." dedi.http://www.star.com.tr/teknoloji/sivasta-uretilen-silah-durbunleri-afrinde-kullaniliyor-haber-1320793/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #17 : 16 Mart 2018, Cuma - 23:30 »
ASELSAN tanksavarla hedefi 12'den vurdu

ASELSAN'ın Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı'na entegre ettiği Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ne ilişkin atış testleri başarıyla gerçekleştirildi.ASELSAN'ın Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı'na entegre ettiği Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ne ilişkin atış testleri başarıyla yapıldı.

Nurol Makina'nın NMS 4X4 aracıyla ilk kez Katar'a ihraç edilen ve böylece bir ordunun envanterinde yer alan Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin geliştirilmesi, entegrasyonu ve yeni versiyonlarına ilişkin çalışmalar sürüyor.Bilgisayarlı atış kontrol kabiliyeti
Kullanıcı etkileşimini en aza indirecek şekilde tasarlanan sistem, bilgisayarlı atış kontrol kabiliyetine sahip bulunuyor.

Sistem, modüler yapısı sayesinde kule üzerinden Kornet, Hellfire, Javelin, Shershen ve OMTAS gibi tanksavar güdümlü mermileri ateşleyebiliyor. Seçilen füzenin güdüm sistemine göre kule üzerine RF veya lazer işaretleyici yerleştirilebiliyor. Füze sayısı, kullanıcı taleplerine göre değiştirilebiliyor. Füzelere ilave olarak sisteme yakın koruma maksatlı 7,62 milimetre ve 12,7 milimetre makineli tüfekler ile 25 milimetre top entegre edilebiliyor.Sistem testten başarıyla geçti
ASELSAN, Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin zırhlı araç üzerindeki performansını Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı ile değerlendirdi. Atış testleri, Konya Karapınar'daki test sahasında gerçekleştirildi. Atışlarda hedefler etkili şekilde vuruldu. Sistem testten başarıyla geçti.

Atış testine ilişkin görüntüler ise hem Ejder Yalçın'ı hem de Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'ni envanterine katan Katar'da düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018) paylaşıldı.

ASELSAN'ın Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ ve Katar Savunma Bakanlığına bağlı Barzan Holding ile kurduğu BARQ (Şimşek) ortaklığının standında Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin yeni tasarımı, atış testi görüntüleri eşliğinde sergilendi. Fuardaki yeni Tanksavar Füze Atıcı Sistemi'nin merkezinde makineli tüfek, iki yanında ise ikişer adet tanksavar füze fırlatıcı yer alıyor.


https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/aselsan-tanksavarla-hedefi-12den-vurdu/1090470

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #18 : 21 Mart 2018, Çarşamba - 16:14 »
Pakistan JF-17'lerde ASELPOD testlerine başladı

Aselsan tarafından geliştirilen, hassas atış imkanı sunan ASELPOD Hedefleme Podu´nun ilk yurtdışı müşterisi olan Pakistan Hava Kuvvetleri, JF-17 uçaklarında testlere başladı. Projede yerli teknoloji ile geliştirilen sistemler, Pakistan´ın Çin ile ortak tasarladığı JF-17 uçaklarında kullanılıyor.Hava Kuvvetleri´nin gece, gündüz ve her türlü hava şartında hassas vuruş imkan ve kabiliyetlerini artırmak için ASELPOD Projesine 2006´da başlandı. İlk aşama Türk Hava Kuvvetleri için hem F-16 hem de F-4E 2020´lerde kullanılmak üzere 4 adet sistem için imza atıldı.
 
Aselsan tarafından tamamen özgün, milli ve güncel teknolojiler kullanılarak yurt içinde geliştirilen sistemler, 1´inci Hava İkmal Bakım Merkezi ve 401´inci Test Filo işbirliği ile F-16 ve F-4E 2020 Phantom II uçaklarına entegre edildi. Sistemin testleri sürerken Pakistan ASELPOD´u ilgi ile takip etmeye başladı.
 
10 Haziran 2o16 tarihinde Pakistan ile 16 adet ASELPOD alımı için 25 milyon dolarlık anlaşma yapıldı. Bu anlaşmayı geçen yıl 16 adetlik ikinci parti siparişi izledi. Pakistan bu podların Çin ile ortak geliştirdiği JF-17 uçaklarına takılmasını istedi.
 
Uçağın altına takılan 235 kilogram ağırlığında, 2.35 metre uzunluğunda, 43 cm genişliğindeki pod, kızılötesi veya gündüz kamerası videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabilmekte. Özel kamera ile gece ve gündüz aynı anda 8 hedef takip edilebiliyor. Podun menzili ise 55 kilometre.

http://www.star.com.tr/teknoloji/pakistan-jf17lerde-aselpod-testlerine-basladi-haber-1322643/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: ASELSAN
« Yanıtla #19 : 25 Mart 2018, Pazar - 15:36 »
ASELSAN'ın ATOM 35 mühimmatı düşmana korku salacakZeytin Dalı operasyonunda sabit hedeflerini vurmak için kullanılan ve yüzlerce parçacıkla hedefe tesir eden ATOM, şimdi de hareketli unsurları yok etmek için yeniden geliştirildi.35 milimetre çapındaki ATOM 35, içinde yüzlerce parçacıkla atıldığı hedefi imha ediyor. Patlama sırasında hedefe yayılan parçacıklar, atış yapılan noktayı adeta delik deşik ediyor.Bu mühimmat pikap tarzı araçların arkasına ağır makineli tüfek ve kısa menzilli top yerleştirerek kullanılabilecek.

Hangi mesafede patlayacağı planlanabilen ATOM 35, hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre yüksek vuruş hassasiyetini yakalayabiliyor.ATOM 35, 4 kilometre etkili menzile sahip.Teknik Özellikler

* Tam Atım Mühimmatın Ağırlığı : 1750 gr

* Tam Atım Mühimmatın Uzunluğu : 387 mm

* Tapa : Zaman Programlı

* Intihar Modlu Dip Tapa* Namlu Çıkış Hızı : 1020 m/sn

* Maksimum Menzil : 12500 m

* Etkili Menzil : 4000 m

* Kullanılabileceği Silah : 35×228 mm 90 Kalibre

* Şeritsiz SilahGenel Özellikler

* Hassas Namlu Çıkış Hızı Düzeltmesi

* Geliştirilmiş Parçacık Saçılımı

* Yüksek Penetrasyon Etkinliği

* 4 km Etkili Menzil* Yüksek Güvenilirlik Değerine Sahip Güvenlik ve Kurma Mekanizması

* Yüksek Hassasiyetli Zaman Programlama

* Elektromanyetik Karıştırmaya Karşı Dayanım

* 20 Yıl Raf ÖmrüHedef Seti

35 mm ATOM Hava Savunma

* Havadan Karaya Füzeler

* Seyir Füzeleri * IHA

* Savaş Uçakları

* Helikopterler

* Çeşitli Kara Hedefleri

35 mm ATOM ZMA

* Ana muharebe tankları

* Zırhlı muharebe araçları

* Hafif zırhlı/zırhsız araçlar

* Piyade birlikleri

* Bina, korunak vb. sabit hedefler

* Sütre gerisinden taarruz eden birlikler

* IHAhttp://www.star.com.tr/foto-galeri/aselsanin-atom-35-muhimmati-dusmana-korku-salacak-galeri-710046/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::