02 Nisan 2020, Perşembe - 18:27

Gönderen Konu: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz  (Okunma sayısı 21421 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #20 : 11 Temmuz 2018, Çarşamba - 00:53 »
Rusya’dan yeni sinyal baskılayıcı uçakRusya, uydular dahil hava, kara ve deniz sistemlerinin kullandığı her türlü sinyali baskı altına alabilecek bir uçak üzerinde çalışıyor. Uçak özel donanımı sayesinde düşman hedeflerinin uydu üzerinden yönlendirilmesini önleyebilecek ve hedeflerle iletişimi kesebilecek. Rusya bu hareketi ile henüz 2016 yılında Rus Hava Kuvvetleri'nde göreve başlayan İl-22PP Ilyushin Il-22PP Porubshchik (Ağaç kesici) uçağını da görevden çekmiş olacak. Endüstri yeni uçağa Porubshchik-2 adını verse de kuvvetin vereceği isim belli değil. Porubshchik, ilk uçuşunu 1950 döneminde gerçekleştiren sivil Il-18 uçağının versiyonu üzerine kuruluştu. Porubshchik-2 ise şu anda kullanılandan farklı bir kasaya sahip olacak. Uçağın çok sağlam olduğu eski tasarımın elektronik harp süitlerinin uçağa yerleştirilmesinde bazı kısıtlamalara yer açtığı bildiriliyor. Yeni görev uçağının Tu-214 veya İl-76 model olması bekleniyor. Yeni uçağa geçiş sürecinde elektronik harp süitleri de modernize edilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusyadan-yeni-sinyal-baskilayici-ucak/6672/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #21 : 09 Eylül 2018, Pazar - 17:11 »
Rusya’dan dev tatbikat için Türkiye’ye davet

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tahran dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın Çin ile birlikte Sibirya’da yapacağı Vostok 2018 tatbikatına Türkiye’nin de davet edildiğini ve konuyu değerlendirdiklerini söyledi. Tatbikat 11-18 Eylül’de Rus, Çin ve Moğol ordularının katılımıyla yapılacak

Doğu Akdeniz’deki son gelişmelerin sorulması üzerine Erdoğan, “Tabii Doğu Akdeniz’deki doğalgaz rezervleriyle ilgili herkes bir şeyler söylüyor. Bu kadar hamle ettiklerine göre herhalde gaz bol. ABD buranın üzerinde oyun oynuyor. İsrail, Fransa oynuyor. Biz de kendi değerlendirmemizi yapıyoruz elbet… Şu anda tabii Rusya’nın oradaki tatbikat meselesi de var.. Biliyorsunuz Rusya’nın 5 tane üssü Suriye’de batı tarafında. Ayrıca Akdeniz’e gelen gemileri de orada. Çin’le yapacakları tatbikat da çok büyük” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Rusya ve Çin’in Sibirya bölgesinde 297 bin askerin katılımıyla düzenlemeyi planladığı tatbikatla ilgili sözü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a bırakırken, Akar tatbikata Türkiye’nin de davet edildiğini açıkladı.

Akar, “Önümüzdeki günlerde Vostok 2018 tatbikatı yapacaklar. Ona Türkiye’yi de çağırdılar. Değerlendiriyoruz. Doğu bölgesinde yapacaklar. Denizde yapılan başladı. 25 gemi, 30 noktadan, üzerilerinde canlı mühimmat da var. Bunlar 20-25 kilometre civarında menzile sahip füzeler. Amerika da bunu görüyor. Yani, tatbikat önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

297 BİN ASKER KATILACAK

Rusya’nın 11-18 Eylül’de Çin ile ortak yapmayı planladığı Vostok 2018 askeri tatbikatıyla ilgili geçtiğimiz günlerde Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov bir basın toplantısı düzenleyerek bilgi vermişti.

Doğu ve Merkez Askeri bölgeleri ile Hava Kuvvetleri ve Kuzey Donanması’ndan birliklerin tatbikatta yer alacağını ifade eden Gerasimov, “Tatbikatta 297 bin asker katılıp, binden fazla uçak, helikopter ve insansız hava aracı, yaklaşık 36 bin tank ve diğer zırhlı askeri araç ile 80’e yakın gemi görev yapacak.” demişti.

Çin ve Moğolistan askeri birliklerinin de tatbikata iştirak edeceğini aktaran Gerasimov, tüm birliklerin geçen ay denetimlerini tamamladığını aktarmış ve “Vostok 2018’in temel amacı, birliklerin gerçek hazırlık seviyesini kontrol etmektir” açıklamasında bulunmuştu.

http://www.defenceturk.net/rusyadan-dev-tatbikat-icin-turkiyeye-davet
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #22 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 00:04 »
Rusya'da Vostok 2018 Tatbikatı BaşlıyorRusya Savunma Bakanlığı, Doğu Askeri Bölgesi'nde 300 bin asker katılımlı Rusya'nın  en büyük tatbikaı Vostok 2018’in başladığını açıkladı.

Bakanlık, "Vostok 2018 asker tatbikatı Rusya'nın Uzak Doğu'sunda başladı" dedi. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 300 bin Rus askeri, binden fazla uçak, helikopter ve insansız hava aracı, 36 bin kadar tank, zırhlı personel taşıyıcıları ve diğer araçlar, 80 kadar gemi ve tedarik gemileri katıldı. Rus Savunma Bakanı Sergei Shoigu tatbikatları denetliyor. Vostok 2018 tatbikatı 17 Eylül'e kadar sürecek.

Sovyetler Birliği'nin Belarus, Kiev ve Baltık Askeri Bölgelerinde ve Baltık Denizi'nde yaklaşık 100.000 askerin katılımıyla 1981 yılında Zapad-81 tatbikatı düzenlenmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-da-vostok-2018-tatbikati-basliyor/7002/1

 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #23 : 13 Eylül 2018, Perşembe - 00:06 »
Türkiye, Vostok 18’e Gözlemci GönderiyorRusya’da silahlı kuvvetlerin neredeyse üçte birinin katıldığı Vostok-2018 tatbikatı dün başladı. Sovyetler Birliği döneminde 1981 yılında düzenlenen ve 100 bin askerin katıldığı “Zapad-81” tatbikatından sonra Rusya'nın gerçekleştirdiği en büyük tatbikata Türkiye'nin tatbikata gözlemci göndereceği belirtildi.

Sputnik’de yer alan bilgiye göre Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya göre Türk askeri ataşelik temsilcileri, Vostok-2018 tatbikatına gözlemci olarak katılacak. Elçilik yetkilisi, Türk gözlemcilerin tatbikata ne zaman katılacağını ise belirtmedi.

Tatbikatta 300.000 asker, 1000 hava aracı, 36.000 tank ve askeri araç, 80 gemi ve deniz aracı yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/turkiye-vostok-18e-gozlemci-gonderiyor/7010/1
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #24 : 14 Eylül 2018, Cuma - 00:23 »
Son 37 yılın en büyük askeri tatbikatı

Vostok-2018'in 3'üncü gününde Rus ve Çin ordusu ortak geçit töreni düzenledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in büyük önem verdiği son 37 yılın en büyük tatbikatı Vostok-2018'in geçit töreni yapıldı. Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun yönettiği ve 300 bin askerin katıldığı tatbikat 17 Eylül'e kadar devam edecekTatbikatın ana aşamasının sona ermesinden sonra, Rus birlikleri, Çin ve Moğolistan birlikleriyle askeri geçit düzenledi ve askeri araçlar sergilendi. Rus Silahlı Kuvvetlerinin 200 askeri araçla öncülük ettiği geçit törenine, Çin Ordusu 50 askeri araçla katıldı. Törende yenilenmiş T-72B3 tankı, BMD-4M amfibi piyade aracı, BTR-82 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı, BTR-80 zırhlı personel taşıyıcı ve BMP-3 amfibiyen piyade araçları yer aldı.Tatbikatı teftiş etmek için gelen Devlet Başkanı Putin, "Ordumuz ve donanmamız bugüne kadar bu denli bir sınavla karşılaşmamıştı. Birliklerimizin hepsi saldırıya hazırlanma, yönetme, hazırlıklı olma ve organizasyon düzenlemesi gibi bütün bileşenleri kapsamlı kontrollere tabi tutuyoruz" açıklamasında bulundu.Vostok-2018 tatbikatına yaklaşık 300 bin asker, 36 bin araç ve 100'den fazla hava aracı katıldı.http://www.star.com.tr/dunya/son-37-yilin-en-buyuk-askeri-tatbikati-vostok2018in-3uncu-gununde-rus-ve-cin-ordusu-ortak-gecit-toreni-duzenledi-haber-1384444/
 

Çevrimdışı LostWarrior

Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #25 : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 17:10 »
Vostok-2018'de Rus hava savunma sistemleri, görünmezlik özelliğine sahip füzeleri imha etti

Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre Vostok-2018 tatbikatı sırasında radar istasyonlarındaki sistemler, farklı irtifaya ve hıza sahip 30'dan fazla görünmezlik özellikli hava hedefinin uçuş gerçekleştirdiğini tespit etti.

Bu bilginin S-400, S-300, Buk, Tor ve Pantsir-S hava ve füze savunma sistemlerine geçilmesinin ardından hava hedefleri kısa süre içinde tespit edilerek imha edildi. 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı LostWarrior

Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #26 : 17 Eylül 2018, Pazartesi - 17:15 » 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #27 : 24 Eylül 2018, Pazartesi - 17:56 »
Rusya İnsansız Kara Aracı (UGV) Uran-9’u geliştiriyor. Temel Uran-9 İKA, Aralık 2015’de tanıtıldı ve Suriye'deki operasyonlardan elde edilen tecrübeye dayalı olarak geliştirilecek. Savunma Dergisi Jane'nin bir savunma kaynağından aktardığına göre, “[Araç] Suriye'de test edildi ve operasyonel bir ortamda yüksek performans gösterdi.” Kaynak, endüstrinin şu anda Uran-9'un menzilini, tepki süresini ve veri bant genişliğini artırmak için çalıştığına dikkat çekti. İKA’nın taarruz ve meskûn mahal operasyonlar için anti-personel ve anti-materyal etkinliğini artırmak üzere de ateş gücü artırılıyor. Bu çerçevede 12 adet Shmel roket güdümlü termobarik el bombası da dahil olmak üzere çalışmalar başlatıldı. El bombaları, İKA'nın çatısına monte edilen iki adet altı hücreli döner fırlatıcı ile depolanıyor. Güncellenmiş silahlandırma paketi ayrıca bir adet 30 mm 2A72 otomatik top, bir adet Kalaşnikof PKTM 7.62 mm koaksiyel makineli tüfek ve iki adet kullanıma hazır 9M120 Ataka (AT-9 ‘Spiral 2’) anti-tank güdümlü füze (ATGM) içeriyor.Kaynak: C4 Defence, 2018.09.24 saat 06:46. Birkaç yazım yanlışı var idi, onları düzelterek verdim. C4 Defence'de, ki yaklaşık üç haftadır düzenli tâkipçisi oldum, yazım yanlışları ne yazık ki bol, hem de gâyet bol. Ayrıca başta İnsansız Kara Aracı deyip de sonradan UGV demek mantıklı ve dürüst bir tutum değildir (Unmanned Ground Vehicle). Bu yüzden UGV yazan yerleri de İKA yazdım (ilk satırda kendilerinin ''İnsansız Kara Aracı'' demeleri yüzünden ve de bunu vesile sayarak; yoksa alıntı söz düzenlenmez.) İnsansız Hava Aracı için İHA dediğimiz gibi kara türünün de kısaltması İKA'dır. Belki oralardan birileri görür, örnek alır. İşte bu tür sorumsuz hareketler, yabancı olanı yad olanı üstün tutma, yeğ tutma hareketleri daha da ilerisinin gelmesi için kapı aralıyor. Sorumlu ve de en önemlisi tutumlu, tutarlı olmaya çağırıyorum.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #28 : 26 Eylül 2018, Çarşamba - 03:36 »
Rusya Daha Güçlü Fırkateyn İstiyor

Rusya, yeni nesil fırkateyn geliştirme çalışmalarına başladı. Rusya’nın Kuzey Tersanesi olan Severnaya Verf CEO’su Igor Ponomaryov, Proje 22350M sınıfı fırkateyn geliştirme çalışmaları konusunda açıklama yaptı. Proje 22350 Sınıfı Fırkateynlerin daha gelişmiş versiyonu olacak olan Proje 22350M platformuna daha güçlü silahlar entegre edilecek. Bu sayede geminin güdümlü füze muhribinin görevlerini de yerine getirebilecek kabiliyette olması planlanıyor. Rus Donanması, 2026 yılında ilk gemiyi teslim almayı planlıyor.

Kaynak: C4 Defence, 2018.09.25 saat 14:40. Görüntü dâhil.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #29 : 26 Eylül 2018, Çarşamba - 18:38 »
Pasifik’te KH-35 ile Gözdağı

Rusya, Kh-35UEh gemisavar füzesini Pasifik Okyanusu’nda Su-34 uçağından ateşledi. Denemelerde sekiz füze ateşlendi ve gemi gruplarına taarruz da dâhil olmak üzere farklı senaryolar simüle edildi. Mühimmatın Su-34’e entegrasyon çalışmalarına 2017 yılında başlanmıştı. Bu denemelerle Rusya uçak gemisine konuşlandırdığı uzun menzilli uçaklarının su üstü platformlarına karşı etkinliğini Pasifik Okyanus’unda sergilemiş oldu.

Füze, MiG-29, Su-17, Su-24, Su-25, Su-27, Tu-142M gibi uçakların yanı sıra Kamov 27, 28, 29 ve 52K helikopterlerinden de ateşlenebiliyor. Aktif güdümlü füze, 130 kilometre menzilde etkili olabiliyor ve 145 kilogram yüksek infilaklı harp başlığı taşıyor. Füzenin 5 bin tonluk gemileri imha edebileceği belirtiliyor.

Kaynak: C4 Defence, 2018.09.26.*

Rusya, P-800 Onyx Gemi Savar Füzesini Test Etti

Rusya’nın Kuzey Filosu, Arktik bölgesindeki Novosibirsk takım adalarında ilk kez P-800 Onyx gemi savar füzesini test etti. Tatbikat sırasında Bastion kıyı savunma sistemiyle ilk kez P-800 Onyx gemi savar füzesi 60 kilometre menzildeki deniz hedefine kilitlendi. Füzenin fırlatılış anı, Zvezda Televizyonu’nda yayınlandı.

​Onyx füzesi düşük mermi yoluyla 120, yüksek mermi yoluyla 300 kilometre menzile sahip. Bastion kıyı savunma sistemi Onyx füzelerinden iki adet taşıyabiliyor.

Bastion sistemleri Rusya ordusuna ilk kez 2010 yılında verilmişti. Orduya üç adet sistem teslim edilmişti ve sistem hâlâ Suriye'deki operasyonlarda kullanılıyor.

Kaynak: Aynı, aynı gün. Bağlantıda (http://www.c4defence.com/Gundem/rusya-p800-onyx-gemi-savar-fuzesini-test-etti/7103/1) atış deneme çekimi verilmiş.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #30 : 03 Ekim 2018, Çarşamba - 01:10 »
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, NATO'nun Rusya sınırı yakınında yapacağı "Trident Juncture 2018" askeri tatbikatına tepki gösterdi.

Zaharova, NATO'nun ekim sonunda gerçekleştireceği askeri tatbikat ile ilgili olarak yazılı açıklama yaptı.

Norveç'in, ABD deniz kuvvetlerine ait askerlerini topraklarında konuşlandırmasını "dost olmayan adım" olarak nitelendiren Zaharova, Rusya  sınırlarında 30'dan fazla ülkeden 40 binin üzerinde askerin katılacağı askeri tatbikatın NATO'nun Norveç tarihindeki en büyük tatbikatı olacağına dikkati  çekti.

Zaharova, önde gelen NATO ülkelerinin, Rusya sınırında askeri varlığını arttırdığını belirterek, "NATO'nun bütün bu hazırlıkları göz ardı  edilemez. Rusya güvenliğini sağlamak için gereken önlemleri alacaktır." ifadelerini kullandı.

NATO'nun "Trident Juncture 2018" askeri tatbikatı Norveç'te 25 Ekim'de başlayacak. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bu tatbikatın ittifakın son yıllardaki en büyük tatbikatlarından biri olacağını duyurmuştu.

Stoltenberg, sadece "savunma amaçlı" olan tatbikata 31 ülkeden yaklaşık 45 bin asker, 150 uçak, 60 gemi ile 10 binden fazla aracın katılacağını açıklamıştı.

Kaynak: Milliyet. 2018.10.02 günü.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #31 : 18 Ekim 2018, Perşembe - 08:05 »
Rusya Rus askeri uzman İgor Korotçenko, S-700 isimli olası bir füze savunma sisteminin, ABD’nin 25-30 yıl sonra uzayda silah yarışı başlatması halinde geliştirilebileceğini söyledi. Korotçenko, bu sistemin yakın uzaya konuşlanabilecek lazerli bir sistem olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Liberal Demorat Partisi lideri Vladimir Jirinovski, katıldığı bir televizyon programında Rusya’nın elinde sadece S-300, S-400, S-500 füze savunma sistemleri değil, S-600 ve S-700’ün de olduğunu, bu sistemlerin gezegenin hava sahasını kapsayabildiğini iddia etmişti. Bir diğer uzman Aleksey Leonkov da S-700 için en az 5-10 yıl gerektiğini kaydetti.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Natsionalnaya Oborona (Ulusal Savunma) dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Rus askeri uzman İgor Korotçenko, S-700’ün ancak 25-30 yıl sonra üretilebileceği değerlendirmesinde bulundu.

“ABD uzayda silah yarışı başlattığında, 25-30 yıl sonra, Rusya buna karşılık verecektir” diyen Korotçenko, böyle bir durumda üretilecek sistemde lazer gibi, yeni fizik prensiplerinden yararlanabileceği ve sistemin yakın uzaya konuşlandırılabilmesini sağlayacak platformlara sahip olabileceğini ekledi.

‘S-500’LERE YÖNELİK ÇALIŞMALAR TAMAMLANMAK ÜZERE’

Korotçenko’ya göre, yeni sistem S-500’deki mevcut özelliklerin aşama aşama geliştirilmesi sonucunda elde edilecek.

Korotçenko “S-500’ün üzerindeki çalışmalar sona ermek üzere. Sistem yakında testlerden geçecek. Daha sonra da seri üretim kararı alınacak” dedi.

Korotçenko, S-500’den sonra 15-20 yıl içinde karaya konuşlandırılabilecek S-600 sistemlerinin üretilebileceğini, S-700’ün de kozmik düzeyde sistem geliştirilmesi konusunda ikinci bir yönelim olacağını ifade etti.

‘5-10 YILDAN EVVEL GÜNDEME GELMEZ’

Bir diğer Rus askeri uzman Aleksey Leonkov da, S-500’den sonra S-700 isimli olası bir sisteminin 5-10 yıldan evvel gündeme gelmeyeceğini söyledi.

Leonkov “S-500’ün seri üretimine henüz geçiliyor. Sistemin birliklerde kullanımı için de belirli bir zamanın gerektiği açık. Sözgelimi 5 yıl. Ancak bundan sonra kozmik düzeyde hava savunması planları değerlendirilebilir. O zaman belki yeni bir sistem geliştirilmesi konusu gündeme gelebilir. S-700 olursa da ancak uzak gelecekte olur. Belki de farklı bir ismi olur ya da başka bir şey geliştirilir” ifadelerini kullandı.

Leonkov, Rusya’nın belirli bir sıra ile S-75, S-125, S-200, S-300 ve S-400 sistemlerini geliştirdiğini, S-500’lerde de şu an tamamlanma aşamasına gelindiğini belirtti.

Kaynak: Defence Limit. 2018.10.16.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #32 : 26 Ekim 2018, Cuma - 22:33 »
ABD basınında Rusya’nın 2022’ye kadar uyduları yok etmeye yarayacak yeni füzelerinin olacağı ileri sürüldü. İddiaya göre füzelerin ilk testlerine çoktan başlandı.

CNBC’nin ABD istihbarat raporuyla ilgili bilgi sahibi üç kaynağa dayandırdığı haberinde, Rusya’nın 2022’ye kadar uyduları yok etme kabiliyetindeki füzelere sahip olacağı iddia edildi.

İddiaya göre füzenin bir modeli geçen ay bir MiG-31 savaş uçağında görüntülendi. Füzelerin yüklenecekleri araçla uyumuna yönelik ilk testlerine de geçen ay başlandı.

Uzaydaki bir fırlatma aracıyla kullanılacak bu füzeler yörüngedeki iletişim ve görüntü uydularını hedef alacak.

Yeni füzelerin sahte uydular üzerindeki testlerine gelecek yıl başlanacak, füzeler 4 yıl sonra da Rus ordusunun envanterine girmiş olacak.

Kaynaklar ayrıca benzer füze ve sistemlerin Çin ve ABD’de de geliştirildiğini kaydetti.

Alıntı: Defence Limit.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #33 : 27 Ekim 2018, Cumartesi - 22:53 »
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Belousov, silahsızlanma ve uluslararası güvenlik konularının ele alındığı BM Birinci Komitesi’ndeki toplantıda, “Rusya savaş hazırlığı yapan ABD’den farklı olarak kendini ve çıkarlarını korumaya çalışıyor” dedi.

Belousov, Rusya’nın sunduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF) taslağının reddedilmesinden sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ABD bir süre önce bu toplantıda Rusya’nın savaşa hazırlandığını söyledi. Evet, Rusya savaşa hazırlanıyor, bunu teyid ediyorum. Evet, ülkemizi, toprak bütünlüğümüzü, ilkelerimizi, insanlarımızı savunmaya hazırlanıyoruz. Fakat, bizi ABD’den ayıran çok ciddi bir fark var. Bu fark, Rusça’da da ingilizce’de de aynı şekilde söylenir: Rusya Federasyonu savaşa hazırlanıyor, ABD ise savaşı hazırlıyor.

Rusya’nın savaş hazırlığı yapan ABD’den farklı olarak kendini ve çıkarlarını korumaya çalıştığını belirten Belousov, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD niçin anlaşmadan çekilsin, nükleer potansiyelini neden artırsın, nükleer silahların kullanım düzeyini azaltan yeni bir nükleer doktrini neden kabul etsin? Bu sorular hepimizedir.”

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’un 1987’de Sovyetler Birliği ile imzalanan INF’den çekileceğini açıklamıştı. Trump, Washington’un anlaşmadan çekilme kararının, Rusya’nın anlaşma kapsamındaki şartları yerine getirmemesinden kaynaklandığını ileri sürmüştü.

Kaynak: Defence Limit.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #35 : 30 Ekim 2018, Salı - 23:09 »
Kuru Havuz Battı, Rusya'nın Tek Uçak Gemisi Amiral Kuznetsov Hasar GördüRusya'nın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsov Salı günü Arctic kenti Murmansk yakınlarında tamir edilirken hasar gördü. Gemiye çarpan yüzer havuz (PD-50) battı. Kaza, saat 3:30 'da Murmansk yakınlarındaki onarım tersanesinde meydana geldi.

PD-50 yüzen havuz, Rusya'nın en büyük, dünyanın en büyük havuzlarından biridir.

Rusya'nın United Shipbuilding Corporation başkanı Alexei Rakhmanov, TASS haber ajansına verdiği demeçte, "Yaklaşık 15 metre yüksekliğindeki bir vinç güverteye düştü. Hasarın derecesini değerlendiriyoruz. Gövde ve güvertede hasar olduğu açıktır. Neyse ki, hasar geminin işi için hayati olmayan kısımlarda oldu" dedi.

Amiral Kuznetsov, 1997'den bu yana ilk büyük onarım çalışmalarından geçiyor. Uçak gemisinin 2020'nin sonunda, tamamlanması ve 2021'de Rus Donanmasına yeniden katılması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/kuru-havuz-batti-rusya-nin-tek-ucak-gemisi-amiral-kuznetsov-hasar-gordu/7308/1
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #36 : 31 Ekim 2018, Çarşamba - 12:01 »
NATO, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana en büyük tatbikatı “Trident Juncture 18″i yapmaya devam ederken, Rusya’dan da aynı bölgede tatbikat yapma kararı geldi.

Rus Deniz Kuvvetleri’ne ait savaş gemilerinin 1-3 Kasım tarihleri arasında NATO tatbikat bölgesi yakınında savaş gemilerinden füze atış tatbikatı gerçekleştireceği bildirildi. Interfaks haber ajansının konuyla ilgili haberinde, “Uluslararası sularda herhangi ülke tatbikat yapacağı zaman sivil havacılık ve deniz ulaşımı açısından güvenliğin sağlanması için uyarı mesajı yayınlar. NOTAM adı verilen bu uyarıya göre Rusya tarafından geçilen koordinatlar füze atışlı tatbikatın NATO tatbikatının hemen yakınında yapılacağını gösteriyor” denildi.

Rus Savunma Bakanlığı, tatbikatta kaç savaş gemisi ve ne tür füzelerle atış yapılacağını açıklamazken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Rusya’nın NATO tatbikat bölgesi yakınında füze atışlı tatbikatını yapacak olmasının gerçekleştirdiğimiz ‘Trident Juncture’ tatbikatını olumsuz etkilemeyeceğini umuyoruz” dedi.

NATO’nun 29 müttefiki ve bazı ortaklarıyla düzenlediği “Trident Juncture 18” tatbikatı Rusya sınırında bulunan Norveç’te devam ediyor.

Soğuk Savaş’tan bu yana ittifakın en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı olan “Trident Juncture 18” 7 Kasım’a kadar yapılacak. Tatbikata 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç katılıyor.

Alıntı: Defence Limit.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #37 : 01 Kasım 2018, Perşembe - 12:55 »
Rusya'nın Amiral Kuznetsov gibi gemilerin tamir ve bakımında sadece yüzer havuzlara bağlı kalıyor olması Ruslar için üzücü bir durum olsa gerek. Sovyetler Birliği zamanında Ukrayna bu konuda ciddi bir öneme sahipti çünkü uçak gemisi inşa edebilecek kapasiteye sahip tersanelerin hepsi Ukrayna'da bulunuyordu. Sovyetler Birliği dağılınca da bu önemli tersanelerin hepsi Ukrayna sınırları içerisinde kaldı. Baltık taraflarında bu işi yapabilecek tersaneleri var diye biliyorum ama Murmansk'da bulunan ve daha motorları bile takılmamış(en son geminin kazanlarını sökmüşlerdi) bir gemiyi, Saint Petersburg taraflarına getirmek imkansız gibi bir şey.
« Son Düzenleme: 02 Kasım 2018, Cuma - 09:11 Gönderen: Bismarck »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #38 : 02 Kasım 2018, Cuma - 21:30 »
Finlandiya'nın Sakkiluoto adasında arazi satın alan St. Petersburglu 54 yaşındaki Pavel Melnikov isimli Rus iş adamı adaya 9 iskele, bir helikopter pisti kurdurdu.

Çok sayıda çanak anten, askeri kamuflajlı tentelerle kaplı bazı bölgelerin de yapılması istihbaratın ve polisin bölgede Rus istihbaratının iş çeviriyor olabileceği şüphesini uyandırdı.
Hali hazırda askeri üslere ve ülkenin stratejik noktalarına yakın 16 arazi ve binaya sahip iş adamının mülklerinin Rus istihbaratına çalıştığı sanılıyor.

500 kadar polis ve istihbarat üyesi ile adaya aynı zamanda da ülkenin çeşitli yerlerindeki 16 mülküne baskın yapıldı.
3.5 milyon euro, 100 terabyte'ı aşkın belge ele geçirildi.
Ayrıca bir de Do-228 keşif uçağı adada bulundu.

Ayrıca Melnikov'un ismine düzenlenmiş Rusya, Malta, Letonya, Macaristan ve ismi açıklanmayan 3 Karayip ülkesine ait pasaportları ve resmi kimlikleri bulundu.

Adanın günde 50 bin varilden fazla petrol üreten Finlandiya'nın en önemli iki rafinerisinden birinin yakınlarında olması ve ülkenin ticaret güzergahında bulunması Rus istihbaratının burada iş çeviriyor olabileceği ihtimalini had safhaya çıkarıyor.
Finlandiya'ya göre Rusya bu stratejik gizli üs üzerinden ülkenin petrol üretimine, ticaretine büyük sekte vurabilir ve el altından ülkedeki istihbarat çalışmalarına ve paramiliter faaliyetlerine yoğunlaşabilir ve rahatça sürdürebilirmiş.

Finlandiya, bu adada yaşananların ardından Rusya'dan iyice çekinmeye başlamış ve Rusya'nın, Finlandiya'nın topraklarına göz dikip 2014'te Kırım'da yaşananlar gibi Finlandiya'dan toprak koparmak için çabalayabileceğinden endişelenmekteymiş.

Alıntı: Çağdaş Gündem.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 
Beğenenler: vural

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3317
 • Beğeni Sayısı: 606
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Rusya, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #39 : 03 Kasım 2018, Cumartesi - 01:22 »
Rusya’ya ait iki Tu-160 bombardıman uçağının Norveç’teki Trident Juncture tatbikatının gerçekleştiği bölgenin yakınında uçmalarının NATO’nun ‘huzurunu kaçırdığı’ aktarıldı.

Russia Today’in (RT) haberine göre Rus Hava-Uzay Kuvvetleri’ne ait 2 Tu-160 bombardıman uçağının NATO’nun Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri tatbikatı olan Trident Juncture’ın yapıldığı bölgenin yakınından uçması nedeniyle İngiltere, Rus uçaklarına eşlik etmek için savaş jetlerini havalandırdı.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı, 2 askeri uçağın Barents Denizi ve Norveç Denizi’nin üzerinde 10 saatlik planlı uçuş gerçekleştirdiklerini bildirmiş, uçakların diğer ülkelerin sınırlarını ihlal etmediklerini ve uçuşun Uluslararası Hava Sahası Kullanım Kuralları’na sıkı sıkıya bağlı olarak gerçekleştirildiğini vurgulamıştı.

Sputnik’in haberine göre, Moskova ayrıca uçuş bilgi notlarının paylaşıldığı NOTAM üzerinden de 1-3 Kasım tarihlerinde Norveç Denizi üzerinde uçuşların olacağı bilgisini paylaşmıştı. RT’ye göre bu mesaj da NATO’yu huzursuz etti.

RT, plana göre Tu-160 bombardıman uçaklarının Norveç kıyılarına iyice yaklaşarak 13.9 deniz mili mesafeden geçeceğini, ancak uçuşların NATO’nun tatbikatının sürdüğü bölgede gerçekleşeceğini bildirdi.

Haberde ayrıca Rusya donanmasının da Norveç’in kuzeyindeki uluslararası sularda, ülkenin sınırlarını ihlal etmeden Barents Denizi’nde 6-9 Kasım tarihleri arasında füze fırlatmalı eğitim uçuşları gerçekleştireceği ifade edildi.

50 bin asker katılıyor

Soğuk Savaş’tan bu yana ittifakın en büyük ve kapsamlı askeri tatbikatı olan “Trident Juncture 18” 7 Kasım’a kadar devam edecek. Tatbikata 50 bin asker, 250 uçak, 65 gemi ve 10 bin araç katılıyor.

Rusya sınırları yakınında tatbikat düzenleyen NATO’nun saldırı faaliyetleriyle ilgili çalışmalar yaptığını söyleyen Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İttifak’ın tatbikatları Rusya sınırına yaklaştırmaya devam ettiğini vurgulamıştı.

Alıntı: Defence Limit.
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun