23 Şubat 2020, Pazar - 17:07

Gönderen Konu: Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG)  (Okunma sayısı 2994 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı oğuz18

Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG)
« : 29 Haziran 2017, Perşembe - 19:29 »
Türkiye’de ilk kez üretilen “Geniş Alan Görüntüleme Sistemi”, orta büyüklükteki bir şehri 7/24 havadan tarayarak tüm araç ve insan hareketliliğini izleyebiliyor.

KOBİ statüsünde faaliyetlerini sürdüren, ODTÜ ve Bilkent Üniversiteleri’ndeki teknoparklarda yerleşik mühendislik firması ESEN Sistem Entegrasyon’un özgün olarak geliştirdiği Sistem, Türk Elektronik Sanayiciler Derneği tarafından “Yenilikçilik ve Yaratıcılık” ödülüne layık görüldü.

Yerli olarak üretilen Sistem, Türkiye'de afet ile mücadele, şehir planlama ve güvenlik alanlarında fayda sağlamasının yanında terör problemlerinin çözümüne farklı bir bakış açısı getirerek kolluk kuvvetleri ve silahlı kuvvetlere çok kıymetli istihbarat bilgisi sağlayacak.

SASAD ve OSSA üyesi olan ESEN Sistem Entegrasyon, dünyada en çok ABD tarafından üretilen ve kullanılan sistemi üreterek Türkiye’de önemli bir ilke imza attı.

Geniş Alan Gözetleme Sistemi, 20 kilometrekare gibi orta büyüklükte bir kenti, havadan gözleyerek, alandaki tüm hareketliliklere ait gerçek zamanlı durumsal farkındalık oluşturulmasını sağlıyor. İnsanlı ve insansız hava araçlarına takılabilen sistemle geniş alandan, çok kıymetli veri toplanabiliyor.

Dünyadaki örnekleri ile rekabet edebilecek seviyede
Sistemde havada görüntüleme sistemi, havada veri işleme sistemi, veri linki ve yer istasyonu bileşenleri bulunuyor. Görüntüleme sistemi tarafından alınan görüntüler havada veri işleme sistemi tarafından işlenerek, yer istasyonuna gönderiliyor.

Yer istasyonunda ise, alınan verileri kaydedecek, sorgulayacak, çeşitli ilişkisel veritabanı ve coğrafi bilgi sistemi analizleri gerçekleştirecek, değişik şekillerde son kullanıcıya sunacak, daha önceki verilerle karşılaştıracak bir yazılım ve donanım bulunmakta.

Sistem, takip edilen bir aracın nereden geldiği, daha önce hangi araçlarla buluştuğu bilgisinin de elde edilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede büyük toplantılarda, toplumsal olaylarda, konvoy takibinde, sınır gözlemede, arama kurtarma, trafik düzenleme, afet durumlarında koordinasyon gibi çalışmalarda Sistem büyük faydalar sağlıyor.http://shiftdelete.net/turkiye-ilk-kez-izleme-sistemi-uretildi-68234
"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 

Çevrimdışı oğuz18

Ynt: Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG)
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2017, Perşembe - 19:40 »
Güvenlik güçlerine, tehditleri geniş alanda tespit imkanı sağlayan Geniş Alan Gözetleme Sistemi, yeni teknolojilerle daha etkin hale getirilecek.
ASELSAN ve ESEN Sistem, Geniş Alan Gözetleme Sistemi projelerine yönelik güçlerini birleştirme kararı aldı.

ESEN Sistem Genel Müdürü Cem Uğur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirket olarak havacılık, savunma ve güvenlik alanlarında mühendislik çözümleri ürettiklerini söyledi.
Ürettikleri tüm çözümlerin Türk mühendisleri tarafından milli olarak geliştirildiğini vurgulayan Uğur,
kuruldukları günden bu yana en çok emek verdikleri projenin Geniş Alan Gözetleme Sistemi olduğunu belirtti.

Geniş Alan Gözetleme Sistemi’nin, konvansiyonel havadan görüntüleme sistemlerine göre çok daha geniş bir alanda tehdit oluşturabilecek unsurları tespit etmekte kullanıldığını anlatan Uğur, şöyle konuştu:
“Sistemi yaklaşık 5 yıldır yaptığımız çalışmaları geliştirdik ve kullanıma sunduk.

ASELSAN ile yapmış olduğumuz anlaşma kapsamında daha ileri bir teknolojinin geliştirilmesine yönelik 2 firmanın mühendislik güçlerini bir araya getirmeyi hedefliyoruz.

ASELSAN, görüntüleme sistemleri konusunda çok güçlü bir firma.
Ülkemizde güçlü, yenilikçi çözümler sunan 2 mühendislik firmasının böyle bir sistemde bir arada çalışması ülkemiz için çok önemli olacaktır.”Havadan görüntülemenin terörle mücadelede çok önemli bir teknoloji olduğunu vurgulayan Uğur, var olan birçok sistemin havadan dar alanı kontrol edebildiğini söyledi.
 
Uğur, Geniş Alan Gözetleme Sistemi’ne ilişkin şu bilgileri verdi:

“Bizim teknolojimiz çok geniş bir alanda 4 kilometreye 4 kilometrelik bir alanda, yani 16 kilometrelik bir alanda hemen hemen tüm nesneleri bulup takip ediyor.
Böyle bir teknoloji aslında güvenlikte çığır açıyor. Bu sistemin görüntüleme kısmı önemli ama daha önemli kısmı yazılım tarafında.
Çünkü bu kadar geniş bir alana bakıldığında sadece insan gücüyle gözleme yapmak mümkün değil.
 
Türk mühendisleri olarak geliştirdiğimiz sistem bütün bu alana bakarken tehdit oluşturabilecek unsurları otomatik olarak bulmaya olanak sağlıyor.
Dolayısıyla insan etkisi minimumda tutarak, operatörlere çok az yük bırakacak şekilde tehditleri bulabiliyoruz.

Şu anda 3 bine yakın hedefi takip etmemiz mümkün oluyor.”
Sistemin insanlı ve insansız tüm araçlarda çalışabilecek şekilde geliştirildiğini dile getiren Uğur,
“Geniş Alan Gözetleme Sistemi’ni, insanlı uçaklar, insansız hava araçları ve balon gibi sabit duran hava araçlarının her 3’ünde kullanılabilecek şekilde tasarladık.” dedi.

Şüpheli araç, insan takibi

Havadan geleneksel biçimde gözetleme sağlayan sistemler, küçük alanlarda (yaklaşık 150×150 metre) gece ve gündüz çok detaylı gözetleme imkanı sağlıyor.
Ancak bu sistemlerin kısıtlı boyutlu alanlarda hizmet vermesinden dolayı gözetlenecek bölgede genel bir durumsal farkındalık yaratılamıyor ve ancak hedefler diğer istihbarat yöntemleri ile tespit edilmeleri durumunda detaylı olarak izlenebiliyor.

Geniş alan gözetleme sistemleri aynı anda bir şehir merkezi büyüklüğündeki alanda (yaklaşık 20 kilometre kare) sürekli biçimde gözetleme imkanı sağlıyor.
Bu sayede geniş alanda tam bir durumsal farkındalık sağlanabiliyor ve çok daha fazla istihbarat verisi toplanabiliyor.
Sistem, geniş alanda hareket tespiti, şüpheli araç/insan takibi, konvoy koruma, operasyon izleme, olay sonrası forenzik analiz, anormal durum tespiti ve olay öncesi tahminler gibi amaçlarla kullanılabiliyor.http://www.millisavunma.com/news/genis-alan-gozetleme-sistemi-gag/
« Son Düzenleme: 29 Haziran 2017, Perşembe - 19:42 Gönderen: oğuz18 »
"Savaşmadan düşmana baş eğdirmek becerinin doruğudur"
 

Çevrimdışı Betonbey

Ynt: Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG)
« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2017, Perşembe - 23:16 »
Bu sistemin arazide insansızlar için geniş alan gözetleme babında yeni versiyonunu çalışırlar inşallah...

Geniş arazide küçük birlik takibi, her türlü askeri araç hareketi algılama, denizde denizaltı-gemi izi takip edebilme vs.

Savaşta arazide durumsal farkındalık için bu sistemler olmazsa olmaz.
 

Çevrimdışı golgelerprensi

Ynt: Geniş Alan Gözetleme Sistemi (GAG)
« Yanıtla #3 : 30 Haziran 2017, Cuma - 10:45 »
GAG (Geniş alan gozetleme sistemi) taşıyan KEŞİF İHALARI geniş alan taraması ile hedef tespiti yapacak..
Silahlı AVCI iHALAR tespit edilen hedefleri imha edecek..

Mevcut ihalar hedef tespitinde dar bölge taraması nedeniyle İstihbarat bilgisine ihtiyaç duymakta şüpheli bölgeler taranarak hedef tespiti yapılmaya çalışılmakta...
Zalimlerin yardımcısı alçaklardır dünyada, hizmetten zevk alan köpektir insafsız avcıya...
 

Çevrimdışı Tango-1