10 Nisan 2020, Cuma - 03:26

Gönderen Konu: Göktuğ Füzesi  (Okunma sayısı 35059 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı çıspıntır

 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

  • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
  • Buyruk
  • *
  • İleti: 3317
  • Beğeni Sayısı: 606
  • Cinsiyet: Bay
  • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
  • Referans Olunan Üye(ler): 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Göktuğ Füzesi
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2019, Çarşamba - 23:38 »
Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir TÜBİTAK SAGE’ye ziyaret gerçekleştirerek milli hava-hava füze sistemlerinin son durumu hakkında bilgi aldı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve beraberinde Savunma Sanayii Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Faruk YİĞİT, Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ ve Harun ÇELİK 21 Ocak Pazartesi günü TÜBİTAK SAGE’yi ziyaret gerçekleştirdi.

Yapılan ziyarette, enstitü müdürü Gürcan OKUMUŞ tarafından TÜBİTAK SAGE’de yürütülen projeler hakkında bilgiler sunuldu. Proje sunumlarının ardından, Prof. Dr. İsmail DEMİR Başkanlığındaki SSB Heyeti TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilmekte olan ve halihazırda test aşaması devam eden Türkiye’nin İlk Milli Hava-Hava Füze Sistemi GÖKTUĞ’u (Görüş İçi Füze, Gökdoğan – Görüş Ötesi Füze, Bozdoğan) yerinde inceledi.

Tübitak SAGE’nin 2013 yılından bu yana geliştirme çalışmalarını sürdürdüğü Kısa Menzilli GÖKDOĞAN – Gİ (Görüş İçi) ve Uzun Menzilli BOZDOĞAN – GÖ (Görüş Ötesi) Hava-Hava Füzeleri ilk defa IDEF 17 fuarında sergilendi.

Proje kapsamında, kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyicili Arayıcı başlıklı (IIR) GÖKDOĞAN ve aktif radar arayıcı başlıklı BOZDOĞAN olmak üzere iki yeni füze geliştirilmektedir. Projede, uzun menzilli hava savunma füzelerinde de kullanılan Radar Arayıcı Başlık tamamen milli olarak geliştiriliyor. Geliştirme çalışmalarının 2019 yılında tamamlanması amaçlanıyor.

Türk Hava Kuvvetleri’nin hava hakimiyetini artıracak ve F-16’lardan atılabilecek olan GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN Türkiye’nin ilk milli Hava-Hava Füzeleri olmalarının yanında BOZDOĞAN ilk Aktif Radar Arayıcı Başlıklı Füze olma özelliğini de taşıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/22/baskan-demir-goktugu-inceledi/
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun