03 Nisan 2020, Cuma - 19:58

Gönderen Konu: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler  (Okunma sayısı 101376 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #40 : 17 Şubat 2018, Cumartesi - 21:45 »
Yerli kamerayla mayınlar tespit edilecek

Hacettepe Teknokent'te Ar-Ge çalışmaları yürüten MS SPEKTRAL firması, toprak örüntülerindeki değişimleri ve yüzeye çıkmış kabloları belirleyerek mayın ve patlayıcı tespiti yapabilen 'hiperspektral kamera' üretti.Firmanın Üst Yöneticisi Sancay Kırık yaptığı  açıklamada, Türkiye'de hiperspektral kamera alanında üretim yapan tek firma  olduklarını söyledi.
 
Hiperspektral kamera için çalışmalara Temmuz 2015'te TÜBİTAK projesi  olarak başladıklarını anlatan Kırık, zırhlı araçlar için "Kemgöz" adını  verdikleri kamerayı geliştirdiklerini belirtti.
 
Kırık, ürünün mayın tespitinde yardımcı sistem olarak kullanılacağını  ifade ederek, "Temel amacı aracın üzerinde bulunan diğer sensörlerle mayın  tespitini gerçekleştirmek. Biz bunun hem optik hem elektronik hem de mekanik  tasarımlarını yaptık." dedi.
 
Dünyada doğrudan mayın tespiti yapabilen bir cihaz bulunmadığına  işaret eden Kırık, kameranın birkaç sensörden elde edilen verilerin doğruluk  payını artırdığına dikkati çekti.
 
İnsan gözünün üç rengi görebilmesine karşın, geliştirdikleri kameranın  135 rengi görebildiğini vurgulayan Kırık, şöyle devam etti: "Kemgöz, gözle görülemeyen malzemeleri otomatik olarak tanıyabiliyor,  toprağa gömülü el yapımı patlayıcılara ait kabloları tespit edebiliyor. Bu tür  tespitler uzak mesafeden normal kamerayla yapılamıyor ancak geliştirdiğimiz  kamera sayesinde patlayıcı kabloları belirlenebiliyor."
 
Medikal sektörü ve tarımda da kullanılabiliyor
 
Kırık, cihazın gündüz şartlarında çalıştığını ifade ederek, ürünün  kazılmış topraktaki nem farklılıklarını, örüntü değişimini, mayın nedeniyle  yüzeye çıkan kimyasal bileşenleri fark edebildiğini, ayrıca kamuflaj tespiti  yapabildiğini söyledi.
 
Hiperspektral kameraların savunma sanayisi dışında pek çok kullanım  alanı olduğunu anlatan Kırık, tarımda ürün sınıflandırılması ve rekolte tespiti,  maden sahalarının belirlenmesi, beyin ameliyatlarında tümörlü bölgenin teşhisinin  bunlardan sadece birkaçı olduğunu dile getirdi.
 
Kırık, ABD'nin 2014 yılından itibaren bu kameraların ihracına yönelik  ilave kısıtlamalar getirdiğini belirterek, cihazın yerli imkanlarla üretilmesinin  önemine dikkati çekti.

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-kamerayla-mayinlar-tespit-edilecek-haber-1310868/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #41 : 25 Şubat 2018, Pazar - 18:03 »
Güvenlik güçlerimize 43 adet uzaktan kontrol zırhlı iş makinesi teslim edildi

Savunma Sanayii Müsteşarlığınca, 43 adet uzaktan kontrol edilebilen zırhlı iş makinesinin güvenlik güçlerimize teslim edildiği duyuruldu.Güvenlik güçlerimize, özellikle terörle mücadele kapsamında yürüttüğü satıh içi ve satıh dışı oprasyonlarda kullanılmak 43 adet uzaktan kontrol edilebilen zırhlı iş makinesi takviyesi yapıldı.
 
Hendek operasyonları, Fırat Kalkanı ve süren Zeytin Dalı Harelatı'ndaki tecrübeyle  güvenlik güçlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda tedarik edilen zırhlı iş makineleri, görüş mesafesi dışında (1000 metreye kadar) içerisinde operatör olmadan kullanım olanağı sağlıyor.
 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı, zırhlı iş makinelerinin teslimatını sosyal medya hesabından duyurdu.

TEKNİK ÖZELLİKLER
 
-Balistik Koruma Bölgeleri : Operatör kabini, Motor bölümü, Hidrolik ve Yakıt deposu, Lastikler
-Cam Malzemesi : Polikarbon takviyeli zırhlı cam
-Araç Dışı/Motor/Tekerlek Yangın Söndürme Sistemleri
-İnfilak Bastırma Sistemi
-Korozyona, neme karşı duyarlı boya , yangını geçiktirici özellikli boya
-Kabin içinden müdahale için sürgülü mazgallar
-4 Lastikte Run Flat özelliği
-Kabin içi Pozitif Basınç Sistemi
-8 Kanallı Mobil DVR Sistemi
-6 X 2000 lümen Led Projektör
 
UZAKTAN KUMANDA ÖZELLİKLERİ
 
Amacı monte edildiği sistemi şehir içi şartlarda, görüş mesafesi dışında, içerisinde operatör olmadan kullanılma olanağı sağlamaktır.
• 1000 metreye kadar NLOS ve 5000 metre LOS iletişim imkanı
• Araç üzerindeki tüm fonksiyonları en fazla 250 ms gecikme ile uzaktan kumanda edebilme
• 8 adet durumsal farkındalık kamera sistemi

http://www.star.com.tr/teknoloji/guvenlik-guclerimize-43-adet-uzaktan-kontrol-zirhli-is-makinesi-teslim-edildi-haber-1313807/

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı İstiklalFM

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #42 : 26 Şubat 2018, Pazartesi - 22:59 »
TSK Akıllı Kart Sistemi Projesi Teklife Çağrı Dosyası (TÇD)’nı Savunma Sanayii Müsteşarlığı'ndan Teslim Alan Firmalar
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #43 : 27 Şubat 2018, Salı - 16:29 »
Uzaktan kumandalı iş makinalarının kullanımına ilişkin soruya Canikli, “Afrin’de uzaktan kumandalı iş makinası kullandık. Doğrudan çatışma alanına iş makinalarının yapması gereken işler olabiliyor. Kısa mesafeli, kısa süreli olarak onları kullandık. Afrin’de iş makinası var. Şehre yaklaştıkça daha çok kullanacağız. Uzaktan kumandalı, 5 kilometre mesafeden kontrol edilebilir bir sistem geliştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

http://www.star.com.tr/ekonomi/milgem-savas-gemileri-denizaltilarina-yurtdisindan-ciddi-siparis-var-haber-1314483/
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #44 : 27 Şubat 2018, Salı - 17:01 »
Yerli 'VTOL' TSK'nın envanterine girmeye hazırlanıyor


6 saat havada kalabilen yerli insansız hava aracı 'VTOL' önümüzdeki günlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek.İnsansız hava araçları alanında projeleri bulunduğunu anlatan Best Grup Genel Müdür Yardımcısı Özgür Derebaşı, iniş kalkış için piste ihtiyaç duymayan, yüksek uçuş süresini yüksek taşıma kabiliyetiyle birleştiren bir platform tasarladıkları bilgisini verdi.
 
Derebaşı, 6 saat havada kalabilen "VTOL" insansız hava aracının her türlü hava koşulunda kolaylıkla harekat sahasına intikal ettirilebilen bir sisteme sahip olduğunu vurgulayarak, "Uçuş testlerimiz başarıyla tamamlandı, seri üretim aşamasına gelmek üzereyiz. Tamamen yerli imkanlarla ürünümüzü tamamlayabiliyoruz. Önümüzdeki günlerde silahlı kuvvetlerimizin emrine vermeyi umuyoruz." ifadesini kullandı.
 

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-vtol-tsknin-envanterine-girmeye-hazirlaniyor-haber-1314580/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::, kurt

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #45 : 04 Mart 2018, Pazar - 14:33 »
Üniversitelilerden müthiş icat!

Konya'da SÜ öğrencileri tarafından tasarlanan ve cep telefonu yazılımıyla kontrol edilebilen Hava Savunma Robotu, havada tehdit unsurlarını tespitinin ardından üzerindeki roketle imha edebiliyor.Konya'da Selçuk Üniversitesi (SÜ) öğrencileri tarafından yapılan ve cep telefonu yazılımıyla kontrol edilebilen Hava Savunma Robotu (HSR), havada tehdit unsurlarını tespitinin ardından üzerindeki roketle imha edebiliyor.

SÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Mehmet Şen, Mustafa Ekmen ve Muhammed Ali Baygın, robot sistemleri üzerine çalışma başlattı.70 BİN METREKARE ALANI TARAYABİLİYOR

Öğrenciler, bir yılın sonunda 6 tekerleği olan ve görüntü işleme yazılımı sayesinde yaklaşık 70 bin metrekare alanda tarama yaparak gördüğü hareketli nesneyi imha edebilen robot üretti.

HSR, üzerindeki kameralar sayesinde belli aralıklarla çevresinin fotoğrafını çekerek cep telefonuna gönderiyor. İstenildiği takdirde de tarama yapılan alandaki bir nesne, cep telefonu yardımıyla imha edilebiliyor.

Belirlenen koordinatlar girildikten sonra otomatik olarak hareket eden HSR, enerjisini taşıdığı bataryanın yanı sıra üzerindeki güneş panelleriyle de sağlayabiliyor.Tehlikeli bölgelerde güvenlik güçlerine katkı sağlaması amaçlanan robotun, yetenek ve özellikleriyle savunma sanayisinin ilgisini çekmesi bekleniyor.

"BU ROBOTU GELİŞTİREREK DAHA GÜZEL İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUZ"

Öğrencilerden Mehmet Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, robotu bitirme tezi için tasarladıklarını söyledi. Şen, robotun 6 tekerlekli olmasından dolayı engebeli arazide kolay hareket ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

MEHMETÇİK'İN YARDIMINA KOŞACAK

"Cumhurbaşkanımızın son günlerde insansız tank ve insansız kara araçlarının öneminden bahsettiğini görüyoruz. İnşallah bizim yaptığımız bu araç da sınırda olsun, tehlikeli ve sıcak bölgelerde olsun Mehmetçik'in yardımına koşacak. Kullanım alanlarını artırılabileceğimiz gibi, robotun üzerinde taşıdığı roketin büyüklüğünü de işlev göreceği yere göre değiştirmek mümkün."Aracın üzerinde bulunan güneş panellerinin hareket ettiğini ve tam zamanlı güneş enerjisinden yararlandığını anlatan Şen, şunları kaydetti:

"Böylece enerjinin yani bataryanın daha uzun süre kullanılmasını sağlıyoruz. Saatte 30 kilometre hız yapabilen aracımızın işlevi itibarıyla envantere girmesini istiyoruz. İleride bu robotu geliştirerek daha güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. İnşallah bu tür araçların Mehmetçik'e çok fayda sağlayacağını düşünüyoruz."https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/03/04/universitelilerden-muthis-icat?paging=1
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

Çevrimdışı Danişment

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #46 : 04 Mart 2018, Pazar - 23:16 »
Ben bunun standına gittim. Hatta bazı parçalarını bizzat gördüm elime aldım. Parçalar karton veya 3d yazıcıdan imal edilmiş. Motorunu Konya sanayisinde, yakıtı üniversitede yapmışlar Kademe kademe özellik geliştirmişler. Benim gördüğümde tarama, ağ bağlantısı falan yoktu. Demek onuda yapmışlar. Katılmak için yalvardım. Hatta ismimin yazılı olduğu listeye üstüne işaret bile koydurttum. Almadılar... Hep öyle oluyor zaten...
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #47 : 05 Mart 2018, Pazartesi - 01:56 »
« Son Düzenleme: 05 Mart 2018, Pazartesi - 02:02 Gönderen: YörükEfe »
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #48 : 05 Mart 2018, Pazartesi - 13:43 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik ALTAY ve ATAK açıklaması

İtalya Başbakanı Gentiloni ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATAK helikopterlerin üretim bandından aksama olmayacağını belirterek ALTAY tanklarının da kısa sürede üretime başlayacağı müjdesini verdi.Son yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi, toplantısında 55 projenin değerlendirilmesinin yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan "Savunma sanayimizi geliştirmek zorundayız. Dünya hangi alanlarda hangi süratlerle ilerliyorsa, bizim de çok daha farklı alanlarda daha süratli yol kat etmemiz lazım. Biz çok süratli adım atmaya mecburuz. Denizaltı noktasında çok farklı bir çalışmamız var... SİHA’larımız da oldukça kaliteli. Bunların mühimmatını da kendimiz üretir hale geldik. Bu alanda ihracat da ciddi manada artıyor." dedi.
 
ATAK BANTTAN İNMEYECEK
 
"İtalyan Cumhurbaşkanı Mattarella ile önce ikili bir görüşme yaptık... Zeytin Dalı Harekatı’nı hepsi merak ediyor. Bu konuları İtalya Başbakanı Gentiloni ile de konuştuk. İtalya’da Cumhurbaşkanı sembolik bir makam. Başbakan Gentiloni’yle ticari, ekonomik, siyasi, kültürel tüm konuları ele alma imkanı bulduk. Biz, iktidarımız zamanında en önemli savunma anlaşmasını İtalya ile yaptık. Agusta Westland firması ile yapılan helikopter anlaşması bunlardan biridir. Bu helikopterlerin üretim bandında aksama olmasın, üretim daha yoğun bir şekilde devam etsin istiyoruz. Bu hususu kendileri ile konuştuk. Başladığımız andan itibaren 29 ATAK helikopteri ürettik. Gerçekten güzel helikopterler; askerimizin övünçle kullandığı, şu ana kadar aldığımız helikopterlerle mukayese edilemeyecek vasıflara sahip helikopterler. Görüşmede bunun aksatmayacağına dair kendilerinden söz aldık."
 
ALTAY TANKLARI YOLDA
 
"Fransa ziyaretinde de hatırlarsınız, EUROSAM konusunda bir anlaşma yapmıştık. Burada İtalyanlar ile de onu konuştuk. Onlar da EUROSAM’ı bir an önce hayata geçirme konumundalar. Bu gerçekleştiğinde, savunma füze sistemlerinde çok ciddi bir güce sahip olacağız. S400’lerle ilgili süreç de zaten başladı. 2020-21 yıllarına, hele hele 2023’e ulaştığımızda, inşallah kendi güvenliğini alabilen bir ülke haline gelmiş olacağız... Yeni gelişmeler ışığında Almanlarla da inşallah süratle yeni adım atacağız. Leopard tanklarının tamir ve bakımını kendi ülkemizde yapıyoruz. Bu arada Altay tankları da yolda. İhale süreci tamamlanmak üzere. Altay’ın üretiminin başlamasıyla, Leopard tanklarının tamir ve bakımlarıyla, çok güçlü bir kara harekatını takviye edebilecek konuma gelmiş olacağız."
 
SAVUNMA SİSTEMİ MARAŞ’TA
 
İtalya’nın Maraş’taki savunma sistemi konusu var. Kendilerinden bunun Eylül 2018’e kadar uzatılmasını rica etmiştik. Bu da uzatıldı. Bunu da önemsiyoruz.

http://www.star.com.tr/guncel/erdogandan-kritik-altay-ve-atak-aciklamasi-haber-1306608/

atakin bandan kaldirilma gibi olayi nasil olabilirki olmus olsa bile ? zaten tüm haklarini biz almamismiydik italyadan  ?
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #49 : 05 Mart 2018, Pazartesi - 13:45 »
Yerli 'VTOL' TSK'nın envanterine girmeye hazırlanıyor


6 saat havada kalabilen yerli insansız hava aracı 'VTOL' önümüzdeki günlerde Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine girecek.İnsansız hava araçları alanında projeleri bulunduğunu anlatan Best Grup Genel Müdür Yardımcısı Özgür Derebaşı, iniş kalkış için piste ihtiyaç duymayan, yüksek uçuş süresini yüksek taşıma kabiliyetiyle birleştiren bir platform tasarladıkları bilgisini verdi.
 
Derebaşı, 6 saat havada kalabilen "VTOL" insansız hava aracının her türlü hava koşulunda kolaylıkla harekat sahasına intikal ettirilebilen bir sisteme sahip olduğunu vurgulayarak, "Uçuş testlerimiz başarıyla tamamlandı, seri üretim aşamasına gelmek üzereyiz. Tamamen yerli imkanlarla ürünümüzü tamamlayabiliyoruz. Önümüzdeki günlerde silahlı kuvvetlerimizin emrine vermeyi umuyoruz." ifadesini kullandı.
 

http://www.star.com.tr/teknoloji/yerli-vtol-tsknin-envanterine-girmeye-hazirlaniyor-haber-1314580/

cok güzel bir haber, görünülüyorki türkiye daha yolun basindada olsa, insansin arac ve stratejik insansiz arac  konusunda dünya liderligigine dogru gitmekte...

bu teknolojiyi iyi yakaldik desem yalan olmaz...

cenabi rabim insanllah daha güzel caydirici silahlar ürertmemize yardimci olur...
 

Çevrimdışı BLN-55

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #50 : 05 Mart 2018, Pazartesi - 13:46 »
Üniversitelilerden müthiş icat!

Konya'da SÜ öğrencileri tarafından tasarlanan ve cep telefonu yazılımıyla kontrol edilebilen Hava Savunma Robotu, havada tehdit unsurlarını tespitinin ardından üzerindeki roketle imha edebiliyor.Konya'da Selçuk Üniversitesi (SÜ) öğrencileri tarafından yapılan ve cep telefonu yazılımıyla kontrol edilebilen Hava Savunma Robotu (HSR), havada tehdit unsurlarını tespitinin ardından üzerindeki roketle imha edebiliyor.

SÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Mehmet Şen, Mustafa Ekmen ve Muhammed Ali Baygın, robot sistemleri üzerine çalışma başlattı.70 BİN METREKARE ALANI TARAYABİLİYOR

Öğrenciler, bir yılın sonunda 6 tekerleği olan ve görüntü işleme yazılımı sayesinde yaklaşık 70 bin metrekare alanda tarama yaparak gördüğü hareketli nesneyi imha edebilen robot üretti.

HSR, üzerindeki kameralar sayesinde belli aralıklarla çevresinin fotoğrafını çekerek cep telefonuna gönderiyor. İstenildiği takdirde de tarama yapılan alandaki bir nesne, cep telefonu yardımıyla imha edilebiliyor.

Belirlenen koordinatlar girildikten sonra otomatik olarak hareket eden HSR, enerjisini taşıdığı bataryanın yanı sıra üzerindeki güneş panelleriyle de sağlayabiliyor.Tehlikeli bölgelerde güvenlik güçlerine katkı sağlaması amaçlanan robotun, yetenek ve özellikleriyle savunma sanayisinin ilgisini çekmesi bekleniyor.

"BU ROBOTU GELİŞTİREREK DAHA GÜZEL İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUZ"

Öğrencilerden Mehmet Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, robotu bitirme tezi için tasarladıklarını söyledi. Şen, robotun 6 tekerlekli olmasından dolayı engebeli arazide kolay hareket ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

MEHMETÇİK'İN YARDIMINA KOŞACAK

"Cumhurbaşkanımızın son günlerde insansız tank ve insansız kara araçlarının öneminden bahsettiğini görüyoruz. İnşallah bizim yaptığımız bu araç da sınırda olsun, tehlikeli ve sıcak bölgelerde olsun Mehmetçik'in yardımına koşacak. Kullanım alanlarını artırılabileceğimiz gibi, robotun üzerinde taşıdığı roketin büyüklüğünü de işlev göreceği yere göre değiştirmek mümkün."Aracın üzerinde bulunan güneş panellerinin hareket ettiğini ve tam zamanlı güneş enerjisinden yararlandığını anlatan Şen, şunları kaydetti:

"Böylece enerjinin yani bataryanın daha uzun süre kullanılmasını sağlıyoruz. Saatte 30 kilometre hız yapabilen aracımızın işlevi itibarıyla envantere girmesini istiyoruz. İleride bu robotu geliştirerek daha güzel işler yapacağımıza inanıyoruz. İnşallah bu tür araçların Mehmetçik'e çok fayda sağlayacağını düşünüyoruz."https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/03/04/universitelilerden-muthis-icat?paging=1

insallah tsk bu genclerimize kulak verir ve aselsan gibifirmalarda mühendiz olarak calisirlar...
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2018, Salı - 18:08 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: Danişment

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #52 : 12 Mart 2018, Pazartesi - 22:57 »
TSK'ya yeni yerli mühimmatlar geliyor

Zeytin Dalı Harekatı'nda yeni yerli yapım mühimmatlar kullanılacak. Nisan ayı başında yeni ürünlerin son testleri gerçekleştirilerek TSK'ya teslim edilecek.


Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018), gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Canikli, fuar alanında Türk firmalara ait stantlardaki incelemelerinin ardından AA ve TRT muhabirlerine yaptığı açıklamada, Türk savunma firmalarının DIMDEX-2018’e damga vurduğunu söyledi.Fuarda 33 Türk firmasının standının bulunduğunu vurgulayan Bakan Canikli, "Bu manzara bizim için gurur verici. Bunu fuara katılanlar da takdir ediyor" diye konuştu. Türk savunma sanayisinin geldiği noktaya dikkati çeken Bakan Canikli, bu alanda özel sektörün de önemli ilerlemeler kaydettiğini anlattı.

"Zeytin Dalı Harekatı’nda da büyük oranda yerli ürünler kullanıyoruz, özellikle mühimmat açısından" diyen Canikli, Türk savunma sanayisinin kendi teknolojisini sıfırdan üretebilen bir konuma geldiğini belirtti."Savunma sanayisi, milli gelirin artırılması için önemli"

Türk savunma ürünlerine ciddi talebin olduğunu dile getiren Canikli, "Burada sergilenen ürünlerin birçoğu da ihraç edilen ürünler" ifadesini kullandı.

Türk firmalarının savunma sanayisi ürünlerinin uluslararası pazarda yoğun ilgi ve itibar gördüğünü vurgulayan Canikli, dünya genelinde bu alandaki tekel yapının değişmeye başladığını bildirdi. Bu alanda ağırlığın Türkiye başta olmak üzere doğudaki bazı ülkelere yöneldiğini ifade eden Canikli, "Türkiye’nin milli gelirinin artırılması açısından da savunma sanayisi önemli bir rol üstlenmeye başladı" dedi."70 milyar dolar tutarında 700'e yakın proje yürütülüyor"

Daha yüksek tahrip gücüne sahip yerli üretim 122 mm Kısa Menzilli Çelik Bilyeli Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA) mühimmatının Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılmaya başlandığına yönelik açıklaması hatırlatılarak, “Başka yeni üretilen yerli silah ve mühimmat da harekatta kullanılmaya başlanacak mı” sorusu üzerine Canikli, "Şu anda 70 milyar tutarında 700’e yakın proje yürüyor farklı şirketler tarafından. Bunlar peyderpey tamamlanıyor ve kullanıma veriliyor. Nisan ayı başında birkaç ürünün inşallah son testleri gerçekleştirilecek. Testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına verilecek, tüm dünyaya da pazarlanmak üzere hazır hale getirilecek." diye konuştu.

http://www.trthaber.com/haber/gundem/tskya-yeni-yerli-muhimmatlar-geliyor-354878.html
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #53 : 15 Mart 2018, Perşembe - 23:06 »
Savunma sanayisi firmaları İzmir'deki zirvede buluştuİzmir'de, savunma sanayinde üretim yapan ana firmalarla, Ege Bölgesi'nden tedarikçi olmak isteyen şirketleri bir araya getiren Ege Bölgesi Savunma Sanayi Tedarikçi Zirvesi düzenlendi.

İzmir Ticaret Odası'ndaki Ege Bölgesi Savunma Sanayi Tedarikçi Zirvesi'nde, Aselsan, Havelsan, Roketsan, TUSAŞ Motor, BMC, FNSS ve Otokar temsilcileriyle Ege Bölgesi'nden tedarikçi olmak isteyen şirketler buluştu. Firmaların ikili görüşmeler yaptığı zirvenin açılışında Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Sektörel Strateji ve Yatırım Planlama Müdürü Hüseyin Kılıç, konuştu. Kılıç, 2002'den bu yana personel sayısı 2 kat artan müsteşarlığın yürüttüğü proje sayısının ise 6 kat arttığını, Türk savunma sanayisi sektörünün de son 10 yıllık periyotta 6 milyar dolar ciro ve 2 milyar dolarlık ihracata ulaştığına söyledi. Dünyada savunma harcamaları içinde Türkiye'nin yüzde 1 payla 14,9 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu, askeri satışlara göre ilk 100 şirket içinde Aselsan, TAİ ve Roketsan'ın yer aldığını anlatan Hüseyin Kılıç, "Savunma sanayisinde çalışan sayısı 35 bin oldu. Askeri fabrikalar ve tersaneler de dahil edildiğinde bu 50 bine ulaştı. SSM olarak toplam bedeli 70 milyar dolar olan 579 projeyi yönetiyoruz. Bunların yüzde 55'i sözleşmesi imzalanmış durumda. Genelkurmay Başkanlığı 34, SSM 84, İçişleri Bakanlığı 58, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 306, müşterek 77 ve diğer kamu kurumlarıyla 20 proje yürütüyoruz. SSM ekosisteminde yaklaşık 800 firma kayıtlı. Burada ana ve alt yükleniciler de var" dedi.

'MİLLİ VE YERLİ TEKNOLOJİLER GELİŞTİRİYORUZ'

Hibrit yakıtlı roketten milli baz istasyonuna geniş bir alanda milli ve yerli teknolojiler geliştirildiğini de ifade eden Hüseyin Kılıç, "Ayrıca Teknopark İstanbul ile Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB ile sektörün gelişimi adına aktif rol oynanıyor. SSM, halen özgün helikopter, Milli Muharip Uçak, Göktürk 3 Uydusu projelerine devam ediyor. 2018 - 2022 Sektörel Strateji Dokümanı gelecek hafta yayınlanacak, bunu  tüm firmalar dikkatle izlemeli" dedi.

Savunma sanayiine yönelik çalışma yapmak isteyen firmaların off-set projelerini takip etmesi gerektiğini de vurgulayan Kılıç, "24.5 milyar dolarlık taahhüt içinde 11 milyar dolarlık taahhütün 11 ay içinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Savunma sanayine yönelik nitelikli üretim yapan yan sanayi şirketleri krediyle destekliyoruz. Ana sanayi şirketleriyle sözleşme imzalayan KOBİ'lere mevcut faiz oranının yarısına tekabül eden yüzde 6 ile maksimum 10 yıllık ve 2 yılı geri ödemesiz olarak destek veriyoruz. Bu kapsamda şu ana kadar 12-13 firmaya 140 milyon liralık kaynak sunduk. Sektörün yetişmiş elemana ihtiyacı var" dedi.

DEMİRTAŞ'TAN ZEYTİN DALI VURGUSU

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da Zeytin Dalı Harekatı'nın savunma sanayisinin mutlaka milli olması gerektiği gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu söyleyip, "Almanya, harekat sürecinde tanklarla ilgili ambargo koyma konusunu telaffuz etti. Dışarıdan alınan silahla, tankla, topla ülkemizin birliği beraberliği ve bekasını korumak için bir savaş yapmak çok kolay değil. Cumhurbaşkanımıza bu vizyonu nedeniyle teşekkür ediyorum. İnsansız hava aracılığıyla, kendi obüslerimizle, uçaksavarlarımızla, milli ürünlerimizle bir harekat yapıyoruz. Bunun ne kadar önemli olduğunu Afrin'de gördük" dedi.

http://www.kokpit.aero/izmir-de-savunma-sanayi-zirvesi
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #54 : 18 Mart 2018, Pazar - 16:01 »
Batı'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargo, fırsata çevrildi

SAHA İstanbul’da sanayi devleri buluştu. ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Alpman, Zeytin Dalı Operasyonu'nda Türkiye’ye uygulanan ambargonun nasıl fırsata çevrildiğini anlattı. Mini akıllı mühimmatın bir parçasının yurtdışından alındığını belirten Alpman, “Ambargo yedik. Süratli bir şekilde bulmak zorundaydık. Ve şu anda bir şirketimiz o parçayı üretiyor” dedi.Türkiye’nin savunma, havacılık ve denizcilik alanındaki ihtiyaçlarının ithal edilmesi yerine yerli sanayiciler tarafından üretilmesi vizyonuyla kurulan SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, 3’üncü kuruluş yıldönümünde savunma sanayi temsilcilerini bir araya getirdi. 2015 yılında 27 firma ile kurulan derneğe şu an 268 şirket üye oldu. Toplantıya Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyalduz, Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanı Başdanışmanları Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, ile Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Saha İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede ile sanayi dünyasının temsilcileri yerel yöneticiler ve akademisyenler katıldı.
 
Büyükdede “SAHA İstanbul olarak Savunma Sanayi Müsteşarlığımıza bağlı tüm kurumlar ile 65 bine yakın sanayi tesisimiz, tersanemiz, üniversitelerimiz arasında bir temas noktası, bir ara yüz olmayı hedefledik” dedi.
 
NİÇİN SAVUNMA SANAYİİ DİYORLAR?
 
Anadolu’yu karış karış gezdiklerini belirten ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Alpman “Anadolu dediğimiz zaman herkes İç Anadolu’yu anlıyor.Anadolu, milli sınırlar içerisinde kalan kara parçasının tamamı. Her gittiğimiz yerde niye savunma sanayii deniyor. Niçin bu kadar baskı yapıyorsunuz, başka sanayi yok mu deniyor? Tabii ki başka sanayiler var, sanayinin her çeşidi insanlar için, ülkemiz için, kazanım için gerekli. Fakat yüksek teknolojiyi kullanan ve her şeyden önemlisi dünya ortalamasında ikinci sırada yer alan yani ürettiğimiz malın birim değerinin döviz, dolar karşılığında, birincisi hanımefendilerden dolayı mücevherat. 2016 rakamlarına göre kilogram fiyatı 850 dolar. 2017 de yüzde 15’lik düşüş göstererek 722 dolara mücevherat düşmüş. Savunma ve Havacılık Sanayii 2016 yılında yüzde 28 yaklaşık, yüzde 43,2’lik bir artışla 2017 yılında yüzde 40’a yanaşmış. Yani dünyadaki tüm üretilen mamul maddenin ikinci sırasında mücevherattan sonraki saymamıza gerek yok, apayrı bir dal, savunma ve havacılık sanayii birinci sırada” şeklinde konuştu.
 
AMBARGO YEDİK, KENDİMİZ ÜRETTİK
 
ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı E.Korg. Mehmet Emin Alpman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savunma sanayinde sürekli millilik ve yerliliğe vurgu yaptığını söyledi. Afrin harekatında kullanılan akıllı mühimmatla ilgili yaşanan ambargoyu değerlendiren Alpman, “Afrin’deki Zeytin Dalı Harekatı’nda başarının kahramanlarından biri olan mini akıllı mühimmatımız var. Bunun bir parçasını yurt dışından almak durumundaydık. Ambargo yedik. Süratli bir şekilde bulmak durumundaydık. Ve şu anda bir şirketimiz o parçayı yapıyor” dedi.
 
Zorluklar aşıldı
 
Programında konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, bürokrasinin ülke kalkınmasındaki oluşturduğu zorluklara dikkat çekti. Kavranoğlu “Bürokratik düzen, devletin sadece kamuya ait şirketleri öne çıkarıp, onlara bizim diğerlerine ise başkası muamelesi yaptığı bir düzendi" dedi. Yeni dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bu yapının kırıldığını belirten Kavranoğlu, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımız liderliğinde bu anlayışın kırılması için çok mücadele ettik. 15 sene öncesine göre çok iyi durumdayız. Türk sanayicileri olarak daha fazla söz sahibiyiz. Tüm problemleri başımıza açan bürokrasi denilen adamlar vatan haini değiller, o zihniyette işlerini yapmıyorlar, onlar da kendi üstatlarından gördükleriyle, öğrendiklerini yapmaya çalışıyor. Herkes iyi niyetle kötülük yapıyor. Türkiye’nin önü kapatılıyordu.”
 
Bürokrasiye direnenler kahramandır
 
Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr. Metin Yerebakan ise, kuşak değiştikçe Türk şirketlerinin dünya ile rekabet edecek duruma geldiğini belirtti. Yerebakan, “İkinci nesil veya üçüncü nesil diyebilirim, sanayimiz yavaş yavaş kuşak değiştiriyor ve her yeni kuşak ile birlikte birçok şirketimiz dünya ile rekabet ediyor. Bürokrasiye direnen ve ayakta durarak dünyaya meydan okuyan sanayicilere sadece kahraman denir” dedi.

http://www.star.com.tr/teknoloji/batinin-turkiyeye-uyguladigi-ambargo-firsata-cevrildi-haber-1321413/
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #56 : 19 Mart 2018, Pazartesi - 14:42 »
Epsilon ürettiği kompozit parçalarla helikopterlerin korunmasını sağlıyor

HEHSİS Projesi'nde ASELSAN'a katkı veren Epsilon, ürettiği kompozit parçalarla TSK tarafından sahada kullanılan helikopterlerin korunmasını sağlıyor. Epsilon Genel Müdür Yardımcısı Atikcan, "Helikopterlerin üzerinde yer alan sinyal bozucu cihazların korunması gerekiyor. Ürettiğimiz kompozit parçalarla bu korumayı gerçekleştiriyoruz. Bu proje tamamen milli projedir ve Türkiye'nin kazancıdır" dedi.Savunma sanayisinde faaliyet gösteren ana yüklenici ve KOBİ'lerin iş birliği kritik alanlardaki yerli çözümlerin sayısını artırıyor.Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Epsilon Kompozit Teknoloji ve Savunma Sanayi AŞ, savunma sanayisi ve havacılık sektörüne yönelik çözümler üretiyor.ASELSAN ile stratejik ortaklık kuran Epsilon, havacılık alanında da Airbus gibi dünya devlerinin tedarikçiliğini yapıyor."Epsilon Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Atamtürk Atikcan, yaptığı açıklamada, görev aldıkları ASELSAN projesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki helikopterlerin güdümlü füzelerden korunmasına katkıda bulunduklarını belirtti."Savunma sanayisi için milli çözümlerde yer almaktan gurur duyduklarını aktaran Atikcan, "Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi (HEHSİS) Projesi'nde ASELSAN'a katkı sağladık. TSK tarafından sahada kullanılan helikopterlerin üzerinde yer alan sinyal bozucu cihazların korunması gerekiyor. Ürettiğimiz kompozit parçalarla bu korumayı gerçekleştiriyoruz ve aynı zamanda modifikasyonlarını yapıyoruz. Bu proje tamamen milli projedir ve Türkiye'nin kazancıdır" dedi.Atikcan, Airbus'tan onaylı test laboratuvarına sahibi olduklarını vurgulayarak, burada hem kendi faaliyetleri için çalışmalar yürüttüklerini hem de diğer firmalara test konusunda destek sağladıklarını bildirdi. Atikcan, yaklaşık 2,5 milyon dolarlık yatırımla kurdukları laboratuvarda diğer şirketlerle milli bir savunma sanayisi için çalıştıklarını ifade etti.Yurt dışı pazarlara yönelik çalışmaları hakkında da bilgiler veren Atikcan, şöyle devam etti:"Türkiye'de kompozit imalatı konusunda dünyayla yarışan tek özel firmayız. Bell, Airbus, KAI gibi uluslararası firmalara üretim ve test aşamasında destek oluyoruz.""ASELSAN'ın kompozit atölyesi gibiyiz"

Atikcan, stratejik ortaklık sürecinde ASELSAN desteğiyle sektörde ilerlediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:"Kompozit teknolojileri konusunda 150 çalışana ve 30 mühendise sahip bir firmayız. Savunma sanayisi için yüzde 100 dışa bağımlı bir sektör olan kompozit sanayisinde mili çözümlerle Türkiye'de parça üretip dünyaya ihraç eder hale geldik. Milli gemi 'MİLGEM'in üzerinde yer alan 3 boyutlu tarama radarlarının koruyucu kompozit parçalarını (radom) ürettik. Ayrıca radom, reflektör ve uydu parçası konusunda ASELSAN'a üretim yapıyoruz. Bu konuda ASELSAN'ın kompozit prototip atölyesi şeklinde çalışıyoruz diyebilirim."

http://www.aksam.com.tr/foto-galeri/guncel/-epsilon-urettigi-kompozit-parcalarla-helikopterlerin-korunmasini-sagliyor/42136/5
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #57 : 22 Mart 2018, Perşembe - 21:38 »
Nevşehir de eğitim uçuşu esnasında bir f-16'mız düşmüş.İlk gelen haberlere göre kahraman bir pilot kardeşimiz şehit düşmüş.Başımız sağolsun.Allah şehit kardeşimize rahmet eylesin.Yakınlarına ve silah arkadaşlarına sabır diliyorum
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #58 : 23 Mart 2018, Cuma - 23:17 »
Milli projelerin artmasıyla savunma sanayiinde nitelikli personel ihtiyacı doğduMilli projelerin sayı ve çeşitliliğinin artmasıyla savunma sanayiinde nitelikli personel ihtiyacı doğdu. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, ‘Araştırmacı Yetiştirme Programı’ için 28 üniversiteyle işbirliği yaptı. 62 projede 62 uzman araştırmacı yetiştirildi.

Savunma sanayiinde yerli ve milli üretim ülkenin bir numaralı önceliği haline gelirken, son dönemde artan ihtiyaçların karşılanması için milli proje sayısındaki ve çeşitliliğindeki artıştan dolayı nitelikli personel ihtiyacı artan Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), üniversite ve üretici firmalarla el ele verdi. Araştırmacı Yetiştirme Programı’nı  (SAYP) yürüten SSM, savunma sanayiinde uzman 62 araştırmacının yetiştirilmesini sağladı. 

35 FİRMAYLA İŞBİRLİĞİ YAPILDI

Akşam Gazetesi’nde yer alan habere göre, 2011’dan beri Araştırmacı Yetiştirme Programı’nı (SAYP) yürüten SMM, bugüne kadar 28 üniversite ve 35 sanayi firmasıyla işbirliği yaptı. SSM, çalışma kapsamında şimdiye değin 62 projeyi hayata geçirirken, savunmada da 62 araştırmacının yetişmesini sağladı. Bu yolla bir yandan sektörün yetişmiş eleman ihtiyacı karşılanırken, diğer yandan proje ortakları arasındaki bilgi transferinin daha sistematik hale gelmesi amaçlanıyor.

ÜNİVERSİTELERLE DEV ŞİRKETLER BULUŞTU

Program kapsamında işbirliği protokolü imzalanan üniversiteler arasında ODTÜ, İTÜ, Hacettepe, Ankara, Sabancı, Gazi, Bilkent, TOBB ETÜ, Yıldız Teknik, Atılım, Uludağ, Başkent, Gebze Teknik gibi prestijli üniversitelerin yanı sıra; Türkiye’nin teknolojik gelişiminde çok büyük katkıları olan ASELSAN, ROKETSAN, TAI, HAVELSAN, BMC, MİLSOFT, FNSS, MKEK gibi savunma sanayi firmaları da bulunuyor.

NİTELİKLİ İŞGÜCÜ İÇİN BURS ÇALIŞMASI

İhtiyaç duyulan alanlarda nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla da burs verilmesi için çalışmalar yapılıyor. Ayrıca lisansüstü tezlerin konu seçiminde de, sektörün ihtiyaçlarının öncelikli olarak göz önünde tutulması sağlanıyor.

http://www.kokpit.aero/yerli-arastirmaci
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #59 : 26 Mart 2018, Pazartesi - 23:19 »
ABD'li komisyon Facebook soruşturmasını teyit etti

ABD Federal Ticaret Komisyonu, 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerinin, ülkede Kasım 2016'da yapılan başkanlık seçimlerini etkilemek için kullanıldığı iddiaları üzerine şirketi soruşturmaya aldığını teyit etti.ABD Federal Ticaret Komisyonundan (FTC) yapılan yazılı açıklamada, Facebook'taki kişisel bilgilerin izinsiz ve usulsüz kullanılmasına yönelik haberler nedeniyle soruşturma yürütüldüğü bildirildi.

Facebook arama ve mesaj bilgilerini toplamış
FTC'nin tüketicilerin güvenliğini korumak için tüm araçlarını kullanmaya tamamen kararlı olduğu vurgulanan açıklamada, "FTC, bu nedenle Facebook'un güvenlik uygulamaları hakkında büyük endişelere neden olan son haberleri çok ciddiye alıyor. Bugün, FTC söz konusu uygulamalar hakkında kamuoyuna açık olmayan bir soruşturma yürütüldüğünü teyit ediyor." ifadelerine yer verildi.

FTC'nin, Facebook ile 2011'de vardığı uzlaşmadaki kuralların ihlal edildiği sonucuna varması durumunda şirkete günlük 40 bin dolar ceza verme hakkı bulunuyor.

ABD'de Kasım 2016 yapılan başkanlık seçimine yönelik siyasi kampanyaların 2015 baharında başladığı göz önüne alındığında, Facebook'a verilecek ceza tutarının 40 milyar doları aşabileceği belirtiliyor.

Geçen hafta, Avrupa Parlamentosu ve İngiltere Bilgi Komisyonu (ICO) da sosyal medya platformu Facebook'taki kişisel verilerin usulsüz kullanımına ilişkin iddiaların detaylı bir şekilde incelenmesi amacıyla soruşturma başlattıklarını açıklamıştı.

Hisseleri yüzde 6'nın üstünde düştü
FTC'nin soruşturma başlattığını duyurmasının ardından Facebook hisseleri bugün yüzde 6'nın üzerinde değer kaybetti.

Cuma gününü 159,39 dolardan kapatan Facebook hisseleri, bugün TSİ 18.20'de 149,12 dolara kadar gerileyerek yüzde 6,4 düşüş gösterdi.

Böylece, veri skandalı nedeniyle Facebook hisseleri son bir haftada yüzde 19,4 değer kaybetmiş oldu. Bu dönemde, şirketin piyasa değerindeki kayıp ise yaklaşık 103 milyar dolar kayıpla 432 milyar dolara kadar geriledi.

https://aa.com.tr/tr/dunya/abdli-komisyon-facebook-sorusturmasini-teyit-etti/1099979
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::