30 Mart 2020, Pazartesi - 19:36

Gönderen Konu: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler  (Okunma sayısı 100485 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #20 : 25 Aralık 2017, Pazartesi - 23:32 »
SSM Cumhurbaşkanlığına bağlandıOlağanüstü hal kapsamında hazırlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete'de yayımlandı.

696 Sayılı KHK’ uyarınca, Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanının başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanının daveti üzerine toplanacak komite üyeleri Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma bakanları olacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’da aynı kararname ile  Cumhurbaşkanına bağlandı. Buna göre, müsteşarlık personeli Cumhurbaşkanı onayı ile atanacak, Cumhurbaşkanı bu yetkisini Müsteşara devredebilecek.http://www.c4defence.com/Gundem/ssm-cumhurbaskanligina-baglandi/5368/1
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2018, Pazartesi - 07:00 Gönderen: Caner Çetin »
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #21 : 14 Ocak 2018, Pazar - 22:09 »
Makina Kimya ASELSAN gibi yapılanacak

Son dönemde yıldızı parlayan ASELSAN, üretim, istihdam ve ihracattaki başarısıyla mühimmat fabrikası Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKE) model olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli silah ve yerli mühimmat üretimi konusunda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunu yeniden yapılandıracaklarını söyledi.

Haberin devamı;
http://www.star.com.tr/guncel/mke-aselsan-modeli-geliyor-haber-1297608/
 
Beğenenler: vural, :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #22 : 26 Ocak 2018, Cuma - 19:09 »
AR-GE PROJELERİ İMZA TÖRENİBilindiği üzere ülkemizin 2023 yılı hedefleri kapsamında %3 Ar-Ge yoğunluk hedefi bulunmaktadır. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Ar-Ge projelerinin bu hedef doğrultusunda daha dinamik bir süreç ile başlatabilmek adına mevzuatımızda “SSM Ar-Ge Paneli” tanımlanmıştır.

SSM Ar-Ge Panelinde, TSK’nin mevcut ya da planlı sistem ve platformlarının ihtiyacı olan veya geleceğe dönük yeni teknoloji alanlarındaki projeler için başlatma kararları alınmakta;  aynı zamanda son ürün teslimatı içermeyen teknik gösterim ağırlıklı projeler için geniş alan çağrıları yapılmasına karar verilmektedir.

SSM, ilk Ar-Ge Panelini paydaşları ile birlikte 22 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirmiş olup, son bir yıl içinde üç kez toplanarak 22 projenin başlatılmasına, 6 alanda da geniş alan çağrısı (SAGA) yapılmasına karar vermiştir.

Bu kapsamda aşağıda bilgileri yer alan 14 Projenin sözleşmeleri 26 Ocak 2018 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarı Prof.Dr. İsmail DEMİR’in katıldığı bir törenle imzalanmıştır.

SDN VE NFV TABANLI 5G HAZIR ÇEKİRDEK ŞEBEKE (EPC) GELİŞTİRİLMESİ (ÇINAR)
SOSYAL MEDYA ANOMALİ TESPİTİ, OLAY TAKİBİ VE ANALİZİ (HAVADİS)
DERİN ÖĞRENME BÜYÜK VERİ ANALİZ PLATFORMU (DEĞİRMEN)
ÇOK BOYUTLU TELSİZ HABERLEŞME İŞARET ANALİZ PLATFORMU (KAŞİF)
BİLİŞSEL RADYO AĞLARINDA KAYNAK YÖNETİMİ ALGORİTMALARI VE TEST SİMÜLATÖRÜ GELİŞTİRME (KAYA)
BİLİŞSEL RADYO AĞLARINDA GİRİŞİM YÖNETİMİ (HİZA)
KUBBE VE OPTİK PENCERELER İÇİN YENİ NESİL MALZEME GELİŞTİRİLMESİ (KUBBE)
HAVACILIK UYGULAMALARI İÇİN KATMANLI İMALATA UYGUN NİKEL METAL TOZ GELİŞTİRİLMESİ (ATOM) 
FÜZE JET KANADI UYGULAMALARI İÇİN REFRAKTER MALZEMELERİN GELİŞTİRİLMESİ (REFRAKTER) 
ELEKTRON IŞINI İLE ERGİTME (EBM) METODU İLE TİTANYUM KATMANLI İMALAT PROSESİ GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ (ELEKTRON)
HAVACILIK KALİTE PASLANMAZ ÇELİK VE NİKEL BAZLI SÜPER ALAŞIM GELİŞTİRİLMESİ (DİNÇ)
GAN TABANLI G/A MODÜL BİLEŞENLERİ GELİŞTİRME (AKASYA)
MİLİMETRE DALGA BANDINDA ÇALIŞAN GAN TEMELLİ YÜKSEK PERFORMANSLI TÜMLEŞİK DEVRE GELİŞTİRME (MOGAN) PROJESİ
TOZ TERMOBARİK PATLAYICI GELİŞTİRİLMESİ-VOLKAN
Bahse konu projelerde yüklenici modeli Kobi-Sanayi-Üniversite iş birliğine dayalı olarak oluşturulmuş, Anadolu üniversitelerinin de içinde bulunduğu 11 üniversiteye ve 3 TÜBİTAK enstitüsüne söz konusu modelde yüklenici veya alt yüklenici olarak yer verilmiştir.

Bilginin ve teknolojinin sanayiye aktarılmasını; sanayinin de teknolojiyi ürüne dönüştürmesini hedeflediğimiz projeler sonucunda, askeri telsizler, kamu güvenliği geniş bant haberleşme şebekesi, istihbarat sistemleri,  gibi platform ve ana sistem projelerinin alt sistemleri kapsamında ihtiyaç duyulan teknoloji ve bileşenler kazanılmış olacaktır.

Özellikle havacılık uygulamalarında kritik malzemelerin yerli olarak üretilmesi ile bu alanda ülkemizin yurt dışı bağımlılığı büyük oranda giderilecek, tahrip teknolojilerindeki kritik malzemeler milli olarak üretilebilecektir.

Radar uygulamalarında kullanılacak yarı iletken bileşenlerin yurt içinde üretilecek şekilde geliştirilmesiyle,  radarların kabiliyetleri artırılarak tümüyle milli olarak üretilebilmesi için en önemli teknolojilerden biri kazanılmış olacaktır.

Bunun yanı sıra, sualtında askeri unsurların haberleşmesini daha güvenli hale getirmek için gerekli teknolojilik çalışmalar yapılacaktır.

https://www.ssm.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1106&LangID=1
« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2018, Salı - 18:06 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #23 : 26 Ocak 2018, Cuma - 19:17 »
Hava Fotoğrafı Çekimi Amaçlı Mini İHA Sistemi ProjesiSavunma Sanayii Müsteşarlığı Hava Fotoğrafı Çekimi Amaçlı Mini İHA Sistemi Projesi ihale ilanını yayınladı. Projenin Teklife Çağrı Dosyası (TÇD) 20 Mart 2018 tarihi saat 16.30’a kadar Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan temin edilebilecektir. Bu proje ile Hava Fotoğrafı Çekimi Amaçlı Mini İHA Sistemlerinin tedariki amaçlanıyor. Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri yurt içinden ve yurt dışından tedarik edilen farklı sınıfta İHA’ları kullanmakta. Özel Kuvvetlerimiz tarafından kullanılan bir Nano İHA PD-100 Black Hornet ile ilgili yazımıza ulaşmak için

Bordo Berelilerin Nano İHA’sıGeçtiğimiz günlerde yayınlanan Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlanmış Özel Kuvvetler Komutanlığı tanıtım videosunda TSK’nın en güzide birliklerinden olan Özel Kuvvetlerin imkan ve kabiliyetlerine yer verildi. Videoda dikkat çeken ekipmanlar arasında avuç içine sığabilecek kadar küçük olan Nano İHA PD-100 Black Hornet de yer aldı.Son dönemde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sivil ve askeri amaçlı drone/İHA kullanımı artarken farklı sınıflarda binlerce İHA dünya ordularında hizmet veriyor. Nano sınıfta İHA’lardan biri olan PD-100 Black Hornet de bunlardan biri. Peki Nano İHA’ların bu kadar küçük olmasının “sebebi nedir?” diye soruyor olabilirsiniz.PD-100 Black Hornet gibi Nano İHA’lar harekât imkanlarının kısıtlandığı bina içleri ve meskûn mahallerde hafif, küçük ve sessiz yapıları sebebiyle dünyada özel kuvvetler tarafından tercih ediliyor. Özel operasyonlar öncesi keşif ve gözetleme ile durumsal farkındalığı arttırmak için uçurulan Nano İHA’lar radyoaktif ve kimyasal sızıntı riski olan bölgelerde de görev yapabiliyor.

Özel Kuvvetler Komutanlığının yanı sıra Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı tarafından da kullanılan PD-100 Black Hornet Nano İHA “Prox Dynamics” firması tarafından geliştirildi. Görsellerde de görüldüğü üzere 4 rotorlu yapı yerine minimize helikopter yapısında olan bu İHA, önündeki kamera ile uçuş esnasında canlı görüntü aktarımı yapıyor.PD-100 Black Hornet bir dakika içinde uçuşa hazırlanarak açık ve kapalı mekanlarda operasyon yapabilme kabiliyetine sahip. Nano yapısı sayesinde her operasyon bölgesine kolaylıkla taşınabilen PD-100 Black Hornet yine  nano yapısı sayesinde belirli bir mesafe sonrası neredeyse gözle görünmemekte ve sesi duyulmamakta.  1,6 km menzile ve 25 dakika uçuş süresine sahip olan PD-100 sadece 18 gram ağırlıkta ve yönlendirilebilir elektro optik kameralar ile canlı görüntü aktarımı yapabilmekte.
PD-100 Black Hornet’i kullanacak operatörler için kompleks ve zorlayıcı senaryoları içeren geniş yelpazedeki gerçekçi simülasyonları barından bir simülatör de sunan Prox Dynamics firması, PD-100 Black Hornet’i yeniden kullanılabilen, ekonomik, uçuşa kolay hazırlanabilen ve kullanımı kolay bir nano drone olarak tanımlıyor.

http://www.defenceturk.net/bordo-berelilerin-nano-ihasi

« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2018, Salı - 18:07 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #25 : 28 Ocak 2018, Pazar - 00:27 »
   Emekli Astsubay Ahmet Zengin beyefendinin bir kaç sene önce 500 m.den, başta mayın olmak üzere bütün patlayıcıları tespit eden ve 1 adet pil ile çalışan cep telefonu boyutundaki bir dedektör projesi vardı.Ancak maalesef bizimkiler bu projeye çok ilgi göstermedikleri için bir Alman firma ile anlaşmaya çok yakınız diyordu Ahmet Zengin bey.

   Bu çalışmanın akıbetini bilen var mı aranızda?

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #26 : 28 Ocak 2018, Pazar - 02:08 »
AR-GE PROJELERİ SÖZLEŞME İMZA TÖRENİ

« Son Düzenleme: 10 Temmuz 2018, Salı - 18:07 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: Danişment

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #27 : 29 Ocak 2018, Pazartesi - 16:03 »
SAVUNMA SANAYİİ İCRA KOMİTESİ

3238 sayılı Kanun çerçevesinde oluşturulan ve sistemin karar mekanizması olan Savunma Sanayii İcra Komitesi; Cumhurbaşkanı'nın başkanlığında; Başbakan, Genelkurmay Başkanı, İçişleri ve Milli Savunma Bakanları'ndan meydana gelir. Cumhurbaşkanı'nın katılmadığı toplantılarda Başbakan Cumhurbaşkanı'na vekaleten Komiteye başkanlık eder.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin görevleri aşağıda yer aldığı gibidir.

-Savunma sanayiinin geliştirilmesi için tespit edilen genel strateji ve ilkeler istikametinde kararlar almak,
-Türk Silahlı Kuvvetleri için Stratejik Hedef Planına ve Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik önceliklerine göre temini gerekli olan modern silah, araç ve gereçlerin üretimi, yurt içinden gereği halinde yurt dışından tedariki hususunda karar almak,
-Kamu ve özel sektörün yabancı sermaye ve teknoloji katkısı ile savunmaya yönelik üretim tesisleri kurma imkânlarını araştırmak, yönlendirmek ve tahakkuk planlarını takip etmek, bu gibi tesislerin kuruluşuna gerektiğinde Devletin iştiraki için prensip kararı almak,
Sağlanacak modern silah, araç ve gereçlerin araştırılması, geliştirilmesi, prototip imalî, avans verilmesi, uzun vadeli siparişler ve diğer malî ve ekonomik teşviklerin tespiti istikametinde Savunma -Sanayii Müsteşarlığına talimat vermek,
-Savunma sanayii ürünleri ihracatı ve offset ticareti ile karşılıklı ticaret konusunda kararlar almak,
-Savunma sanayii ile ilgili kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak,
-Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nun kullanım esaslarını tespit etmek.
-Savunma sanayii alanındaki insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla Fondan verilecek eğitim destek miktarlarının belirlenmesi ve personele yapılacak ödemeler hususlarında karar almak.

https://www.ssm.gov.tr/website/contentlist.aspx?PageID=40&LangID=1
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2018, Çarşamba - 02:49 Gönderen: Caner Çetin »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #28 : 29 Ocak 2018, Pazartesi - 16:06 »
Tankların yerli imkanlarla modernizasyonunu içeren SSİK çarşamba günü toplanacak

Leopard tanklarının modernizasyonunda Almanya’nın ambargo kararı alıp almayacağı tartışılırken; SSİK çarşamba günü toplanarak Fırat Projesi’ni görüşecek. Proje bu tankların yerli imkanlarla modernizasyonunu içeriyor.Zeytin Dalı Harekatı için sınıra Leopard tankların sevk edilmesi üzerine PKK lobisi Almanya’da baskısını artırmış, Berlin yönetiminin Türkiye’deki bu tankların modernizasyonu projesini askıya aldığı öne sürülmüştü.
 
ÇAVUŞOĞLU: İPTAL ETME YOK
 
Yeni Şafak'ın haberine göre: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı, toplantı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok” açıklamasında bulundu. Tankların kullanımıyla ilgili sıkıntı olmamakla birlikte, modernizasyon kapsamında zırhların güçlendirilmesi ve güvenlik sistemlerinin revize edilmesi planlanıyor.
 
SİZ YAPMAZSANIZ BİZ YAPARIZ
 
Savunmada sık sık Alman ambargosuyla karşılaşan Türkiye bu konuda önlemini almış; Fırat Kalkanı Harekatı’nda zarar gören Leopard tanklarının onarımı, modernizasyonu ve yeni sistemlerin entegrasyonu için Fırat Projesi başlatılmıştı.
 
SSİK ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖRÜŞECEK
 
Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) projeyi öne aldı. Komite, çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, proje için gerekli bütçenin de onaylanması bekleniyor. Sözleşme aşamasına gelinen projede yükleniciler de neredeyse netleşti. Leopard 2A4, M60A3 ve M60T tankları modernize edilecek.

http://www.star.com.tr/guncel/tanklarin-yerli-imkanlarla-modernizasyonunu-iceren-ssik-carsamba-gunu-toplanarak-haber-1303082/
 

Çevrimdışı HüsamettinErTürk

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #29 : 29 Ocak 2018, Pazartesi - 20:18 »
Almanya da yükselen afd'yi baskılamak için merkez denilecek partilerin en milliyetçi biziz söylemlerine rağmen ordumuzu baskılamak için alınan kararlar Alman savunma sanayisi için sürdürülebilir bir yaklaşım değil.
Rheinmetallden tutun Mtu'ya kadar bütün önemli firmalar en önemli müşterilerinden olan Türkiyeye karşı takınılan bu tavırdan rahatsız olduğu kapı kapılar ardında söylenen bir gerçek.
Bakalım süreç bizi nereye götürecek.
Aslında bu sürecin bize çok büyük bir zararı olmayacaktır olan yine Alman üreticilerine olacaktır.
Şehid-i âlâ Gâzi-i namdar Damad-ı Şehriyarî İsmâil Enver Paşa

 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #30 : 31 Ocak 2018, Çarşamba - 00:37 »
SSİK, Yarın (Bu gün) ToplanabilirOcak ayının son gününde, yılın ilk Savunma Sanayi İcra Kurulu (SSİK) toplantısı beklentisi kulisleri dalgalandırdı. SSİK'nin, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanması bekleniyor. Kurulda hangi projelerin görüşüleceği ise henüz bilinmiyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ssik-yarin-toplanabilir/5612/1
 
Beğenenler: :::DeSaLaToR:::

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #31 : 01 Şubat 2018, Perşembe - 00:08 »
Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrası yazılı açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi sonrası Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Toplantı sonrası Savunma Sanayii Müsteşarlığından yapılan resmi açıklama:

Savunma Sanayii İcra Komitesi, yapılan yasal düzenleme sonrasında ilk defa Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında, gündemde yer alan konuları görüşmek üzere toplanmıştır.

Toplantıda, “Zeytin Dalı Operasyonu”nda ordumuzun ve güvenlik güçlerimizin gücüne güç katan yerli ve milli sistemlerimize yenilerini eklmeye yönelik projeler gözden geçirilerek yeni kararlar alınmıştır.

Toplam 9.4 milyar dolar (36 milyar TL) bedeli olan 55 projenin değerlendirildiği toplantıda, savunma sanayini geliştirme, güçlendirme ve destekleme amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri de gözden geçirilmiştir.

http://www.defenceturk.net/savunma-sanayii-icra-komitesi-sonrasi-yazili-aciklama
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #32 : 07 Şubat 2018, Çarşamba - 20:59 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik ALTAY ve ATAK açıklaması

İtalya Başbakanı Gentiloni ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATAK helikopterlerin üretim bandından aksama olmayacağını belirterek ALTAY tanklarının da kısa sürede üretime başlayacağı müjdesini verdi.Son yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi, toplantısında 55 projenin değerlendirilmesinin yapıldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan "Savunma sanayimizi geliştirmek zorundayız. Dünya hangi alanlarda hangi süratlerle ilerliyorsa, bizim de çok daha farklı alanlarda daha süratli yol kat etmemiz lazım. Biz çok süratli adım atmaya mecburuz. Denizaltı noktasında çok farklı bir çalışmamız var... SİHA’larımız da oldukça kaliteli. Bunların mühimmatını da kendimiz üretir hale geldik. Bu alanda ihracat da ciddi manada artıyor." dedi.
 
ATAK BANTTAN İNMEYECEK
 
"İtalyan Cumhurbaşkanı Mattarella ile önce ikili bir görüşme yaptık... Zeytin Dalı Harekatı’nı hepsi merak ediyor. Bu konuları İtalya Başbakanı Gentiloni ile de konuştuk. İtalya’da Cumhurbaşkanı sembolik bir makam. Başbakan Gentiloni’yle ticari, ekonomik, siyasi, kültürel tüm konuları ele alma imkanı bulduk. Biz, iktidarımız zamanında en önemli savunma anlaşmasını İtalya ile yaptık. Agusta Westland firması ile yapılan helikopter anlaşması bunlardan biridir. Bu helikopterlerin üretim bandında aksama olmasın, üretim daha yoğun bir şekilde devam etsin istiyoruz. Bu hususu kendileri ile konuştuk. Başladığımız andan itibaren 29 ATAK helikopteri ürettik. Gerçekten güzel helikopterler; askerimizin övünçle kullandığı, şu ana kadar aldığımız helikopterlerle mukayese edilemeyecek vasıflara sahip helikopterler. Görüşmede bunun aksatmayacağına dair kendilerinden söz aldık."
 
ALTAY TANKLARI YOLDA
 
"Fransa ziyaretinde de hatırlarsınız, EUROSAM konusunda bir anlaşma yapmıştık. Burada İtalyanlar ile de onu konuştuk. Onlar da EUROSAM’ı bir an önce hayata geçirme konumundalar. Bu gerçekleştiğinde, savunma füze sistemlerinde çok ciddi bir güce sahip olacağız. S400’lerle ilgili süreç de zaten başladı. 2020-21 yıllarına, hele hele 2023’e ulaştığımızda, inşallah kendi güvenliğini alabilen bir ülke haline gelmiş olacağız... Yeni gelişmeler ışığında Almanlarla da inşallah süratle yeni adım atacağız. Leopard tanklarının tamir ve bakımını kendi ülkemizde yapıyoruz. Bu arada Altay tankları da yolda. İhale süreci tamamlanmak üzere. Altay’ın üretiminin başlamasıyla, Leopard tanklarının tamir ve bakımlarıyla, çok güçlü bir kara harekatını takviye edebilecek konuma gelmiş olacağız."
 
SAVUNMA SİSTEMİ MARAŞ’TA
 
İtalya’nın Maraş’taki savunma sistemi konusu var. Kendilerinden bunun Eylül 2018’e kadar uzatılmasını rica etmiştik. Bu da uzatıldı. Bunu da önemsiyoruz.

http://www.star.com.tr/guncel/erdogandan-kritik-altay-ve-atak-aciklamasi-haber-1306608/
 

Çevrimdışı Danişment

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #33 : 08 Şubat 2018, Perşembe - 00:57 »
Bu Altay projesini böyle sürüncemeye bırakanlar meydan dayağı şart. Hakikaten Türk gibi başladık lakin maalesef alman gibi devam edemedik ingiliz gibi biter mi meçhul.  :(
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #34 : 09 Şubat 2018, Cuma - 23:10 »
Karada 1000 araçlık siparişOcak ayının son günü, 31 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşen Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde alınan kararların içeriği ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yer aldığı toplantıda kara araçlarına yönelik önemli projelere imza atıldı.

Kara araçlarında ilk karar Özel taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (ÖTTZMA) programına ilişkin oldu. Bu program ile Kara Kuvvetleri Komutanlığının acil alım ihtiyacına binaen 170 adedin üzerinde 8X8 araç, FNSS firmasından tedarik edilecek.

SSİK’te alınan bir diğer karar çeşitli kuvvetlerin ihtiyacını karşılamak üzere alındı. Bu çerçevede Bu arada 700’den fazla 4X4 araç için BMC ile sözleşme görüşmelerine başlanacak. BMC’nin iş yüküne etki edecek bir diğer karar, 116 adet mayına ve pusuya karşı korumalı personel taşıyıcı Kirpi’nin tedarikine ilişkin oldu.

Bu kararlarla yaklaşık bin adet kara aracının tedarik edilmesine yönelik önemli bir adım atılmış oldu. Altay Ana Muharebe tankına ilişkin kamuoyunda karar beklentisi olsa da konuya ilişkin bilgi arzı gerçekleşti.  Altay tankının 250 adetlik seri üretimi için OTOKAR, FNSS ve BMC firmaları son tekliflerini dün, 8 Şubat 2018 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığına  sundu.

Kararlara ilişkin daha geniş içerikli yayın C4Defence dergisinin birkaç gün içinde yayımlanacak 58nci sayısında yer alacak.http://www.c4defence.com/Gundem/karada-1000-araclik-siparis/5699/1

 

Çevrimdışı Danişment

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #35 : 11 Şubat 2018, Pazar - 03:05 »
Neden herşey BMC'ye? Bu beni işkillendiriyor. İnşallah kabiliyet esaslı bir tercih olmuştur.
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #36 : 11 Şubat 2018, Pazar - 08:43 »
Otokar ve Katmerciler'in de 4x4 MRAP çözümleri mevcut ama TSK, kendi envanterinde tek tip araç görmek istiyor olabilir.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: Danişment

Çevrimdışı HüsamettinErTürk

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #37 : 12 Şubat 2018, Pazartesi - 17:21 »
SSİK'de alınan 700 araçlık kısma büyük itirazım var ve bunu her yerde dile getireceğim.

Vuran nedir ve niçin sipariş edildi arkadaş bunu sormak hepimizin hakkı hadi kirpiden 700 sipariş verilse eyvallah derdim ama Vuran'dan bu siparişin verilmesi sinirimi bozdu.

Fakat SSİK'de alınan kararlara bakılırsa Ethem sancaka verilen 700 vuran 100 küsür kirpi leo 2a4 modernizasyonu projesi ve muhtemelen altay motor ihalesi verilerek Altay 1. parti üretiminin otokara verilmesi durumunda ethem sancak'ın tepki vermesi ihtimali ortadan kaldırılıyor.
(Nasıl tepki verebilir sorusu gelebilir ethem sancak'ı ülkede kimse motor alanına girmek istemezken motor üretim işine sokanlara haklı tepki verme ihtimalini söyledim.)
700 vuran, 100 küsür kirpi ve 200 küsür leo modernizasyon masrafı 2-3 milyar dolardan aşağı olmaz bu da ethem beye 100 milyondan aşağı para bırakmaz herhalde.

Tabi bunların hepsi tahmin hata olabilir net rakamlar ortaya çıkmadığı için kesin doğru diyemeceğim.
Şehid-i âlâ Gâzi-i namdar Damad-ı Şehriyarî İsmâil Enver Paşa

 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #38 : 12 Şubat 2018, Pazartesi - 17:48 »
Hocam, BMC Vuran sipariş verilmesindeki sorun tam olarak nedir? Gerekli zırh korumasına sahip olmadığını mı düşünüyorsunuz yoksa Hızır, Cobra II ve Ejder Yalçın gibi çözümler varken neden Vuran sipariş edildiğini mi merak ediyorsunuz?

Edit: Şuan öğrendiğim kadarıyla BMC'nin Vuran adıyla tanıttığı araç aslında İsrailli Carmor şirketine ait Hurricane isimli bir zırhlı araçmış.
http://www.carmor.com/armor-division/hurricane/

Bu da demek oluyor ki BMC bu araçları İsrail'den alıyor ve Vuran adıyla Türkiye'de satıyor ya da Carmor şirketinden alınan lisansla Türkiye'de üretim yapılıyor ve her iki türlü de İsrail'in cebine para girmiş oluyor. Umarım TSK'nın Vuran alması gibi bir durum söz konusu değildir.

Carmor Hurricane
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2018, Salı - 13:20 Gönderen: Bismarck »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı wazz

Ynt: SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler
« Yanıtla #39 : 12 Şubat 2018, Pazartesi - 18:27 »
SSİK'de alınan 700 araçlık kısma büyük itirazım var ve bunu her yerde dile getireceğim.

Vuran nedir ve niçin sipariş edildi arkadaş bunu sormak hepimizin hakkı hadi kirpiden 700 sipariş verilse eyvallah derdim ama Vuran'dan bu siparişin verilmesi sinirimi bozdu.

Fakat SSİK'de alınan kararlara bakılırsa Ethem sancaka verilen 700 vuran 100 küsür kirpi leo 2a4 modernizasyonu projesi ve muhtemelen altay motor ihalesi verilerek Altay 1. parti üretiminin otokara verilmesi durumunda ethem sancak'ın tepki vermesi ihtimali ortadan kaldırılıyor.
(Nasıl tepki verebilir sorusu gelebilir ethem sancak'ı ülkede kimse motor alanına girmek istemezken motor üretim işine sokanlara haklı tepki verme ihtimalini söyledim.)
700 vuran, 100 küsür kirpi ve 200 küsür leo modernizasyon masrafı 2-3 milyar dolardan aşağı olmaz bu da ethem beye 100 milyondan aşağı para bırakmaz herhalde.

Tabi bunların hepsi tahmin hata olabilir net rakamlar ortaya çıkmadığı için kesin doğru diyemeceğim.
.  Benimde tahminin o otokara verilecek gibi Altay