ASKERÎ DÜŞÜNÜŞ > Harp Sanayii

SSB, Sanayimiz, Gelişmeler ve Bilgiler

(1/62) > >>

YörükEfe:
Savunmada yeni teknolojilere rekor yatırım.Savunma sanayisinde artan rekabet, yerlileştirme çabaları ve yeni teknoloji arayışları sektördeki firmaların ürün ve teknoloji geliştirmeye ayırdıkları kaynakta rekor artışı beraberinde getirdi..

Savunma sanayisinin ürün ve teknoloji geliştirme harcamalarında son dönemde görülen durgunluk geçen yıl son buldu. Bu alanda ivmenin artışa yönelmesi ileriye dönük beklentileri artırdı.

Savunma sanayinde 2015'te 904 milyon dolar olan ürün ve teknoloji geliştirme harcamaları geçen yıl yüzde 39 artışla 1 milyar 254 milyon dolara ulaştı. Bu miktarın 1 milyar 144 milyon dolarlık kısmı ürün geliştirmeye, 110 milyon dolarlık bölümü teknoloji geliştirmeye ayrıldı.

Ciroya göre ürün ve teknoloji geliştirme harcamaları oranı yüzde 21'i buldu.

Ürün ve teknoloji geliştirme harcamaları 2012'de 772 milyon, 2013'te 927 milyon, 2014'te 887 milyon dolar olmuştu.

Ürün ve teknoloji geliştirme harcamalarının toplamındaki pozitif gelişme, öz kaynaktan yapılan harcamalara da yansıdı. 2015 yılında 287 milyon dolarda kalan bu alandaki öz kaynak harcaması, geçen yıl yüzde 79'luk artış gösterdi ve 513 milyon dolarla rekor seviyeye ulaştı.

DEVLETTEN 741 MİLYON DOLARLIK DESTEK

Proje kaynakları ve teşviklerle desteklenen harcamalarda ise yüzde 20 artış kaydedildi. Bu da ürün ve teknoloji geliştirme çalışmalarına devlet desteğinin yoğun şekilde devam ettiğini gösterdi.

Devlet söz konusu çalışmalara 2012'de 527 milyon, 2013'te 690 milyon, 2014'te 537 milyon, 2015'te 616 milyon, 2016'da 741 milyon dolarlık destek verdi.

HEDEF, TEMEL VE İLERİ TEKNOLOJİLERDE MUTLAK YERLİLİK

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, AA muhabirine, sektördeki Ar-Ge yatırımları ve Müsteşarlığın bu konudaki politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SAGA ve Ar-Ge projelerinin artarak devam edeceğinin altını çizen Demir, şöyle devam etti:

"2020 ve sonrası için belirlediğimiz bir hedefimiz var, temel ve ileri teknolojilerde mutlak yerlilik. Yeni düzenlemelerle yoğun ve hızlı Ar-Ge süreçleri tanımlamamızın en önemli sebebi de bu hedefe yönelik organize olma ihtiyacıdır. Tüm bu çalışmalar sonucu hedeflediğimiz teknolojik üstünlük, ülkemizi hem askeri hem ekonomik alanda üst seviyelere taşıyacak ve rekabet gücümüzü artıracaktır."

http://www.ahaber.com.tr/teknoloji/2017/06/16/savunmada-yeni-teknolojilere-rekor-yatirim


YörükEfe:


TEI Paris’te hem PD170’i hem de TS1400’ü tanıtacak

Dünyanın en büyük havacılık fuarlarından Paris Air Show’a katılacak olan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) fuarda 5 kademe blisk, ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170’i ve Türkiye’nin İlk Milli Turboşaft motoru olan TS1400’ün modelini sergileyecek.

Fuara dokuzuncu kez katılan TEI, ilk çift kademe turboşarjlı dizel havacılık motoru PD170’i ve Türkiye’nin İlk Milli Turboşaft motoru olan TS1400’ün modelini sergileyecek. Stantta ayrıca, TEI’nin en büyük tedarikçisi olduğu, dünyanın en çok tercih edilen yeni nesil ticari motoru olan LEAP için, TEI tarafından üretilen 5 kademe kompresör blisk’leri de ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

ÖDÜL ALACAK

Ayrıca 23 Haziran Cuma günü yapılacak törenle TEI, LEAP Together Projesi’nesağladığı katkılardan dolayı, CFM International çatısı altında LEAP motorunun GE Aviation ile beraber iki ana üreticinden biri olan SAFRAN Aircraft Engines firması tarafından verilen “En İyi İş Ortağı” ödülünü alacak.

Küresel olarak rekabetçi özgün güç sistemleri sahibi olma vizyonu doğrultusunda tasarımdan imalata, motor montaj ve testden motor bakım ve onarım faaliyet alanlarına kadar geniş bir yelpazede global havacılık sektörüne ürün ve hizmet sağlayan TEI, dünyanın dev havacılık firmalarının katıldığı Paris Air Show’a katılarak hem marka değerini pekiştirecek hem de ülkemizin savunma ve havacılık sanayiinde geldiği seviyeyi sektör oyuncularına gösterecek.

http://www.kokpit.aero/tei-paris-2017-katiliyor

YörükEfe:
İHA'ların Gözü AçıldıMilli Savunma Bakanlığı, bugün resmi Twitter hesabından milli İHA'larımıza takılacak, 15 yeni yerli lazer işaretleyicili kamera CATS'in (Common Aperture Targeting System) terörle mücadelede kullanılmak üzere ordumuza teslim edildiğini duyurdu.

ASELSAN'ın geliştirdiği çok algılayıcılı bir  keşif, gözlem ve hedefleme sistemi olan CATS, insansız hava araçları, helikopterler ve uçaklar dahil, bir çok sabit veya döner kanatlı hava platformlarında kullanılabiliyor. 61 kilogram ağırlığındaki sistemde, gelişmiş görüntü işleme, dahili ataletsel ölçüm birimi, lazer mesafe ölçer ve hedef işaretleyici, lazer noktalayıcı ve aydınlatıcı ile düşük ışık kamerası gibi bir çok özellik yer alıyor. Çoklu ve eşzamanlı hedef takibi yapabilen CATS, yüksek irtifalardaki çok düşük sıcaklıklarda çalışabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/iha-larin-gozu-acildi/4534/1

YörükEfe:
Hedef: 'Mutlak' Yerlilik


Savunma Sanayii Müsteşarlığı, belirlediği "temel ve ileri teknolojilerde mutlak yerlilik" hedefini gerçekleştirmek için kararlı adımlar atmaya devam ediyor. Bugün düzenlenen insan kaynakları çalıştayında konuşan Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, SSM'nin bu kapsamda geliştirdiği mekanizmalardan biri olan "SSM Yurt Dışı Lisansüstü Burs Programı" hakkında bilgi verdi. Programın, yurtdışı lisansüstü çalışmalarını daha sistematik hale getirecek, savunma alanında nitelikli Ar-Ge elemanı ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlayacak bir araç olacağına vurgu yapan Tüfekçi, etkin sanayii-üniversite iş birliği ile teknoloji tabanının yayılmasının sağlanması ve bunun için de nitelikli insan kaynağı oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Lisansüstü çalışmalarını yurt dışında gerçekleştirmek isteyen öğrencilere, Müsteşarlığın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde güdümlü çalışmalar olarak yapılandırılması ve öğrencilerin desteklenmesinin konu alındığı çalıştaya, kamu kurumları, üniversiteler ve savunma sanayi kuruluşlarından alan uzmanları ve temsilciler davet edildi. Çalıştayda, savunma sanayi firmaları, TÜBİTAK ve YÖK'ün burs programları da ele alındı.


http://www.c4defence.com/Gundem/hedef--mutlak--yerlilik/4530/1

YörükEfe:
Gentex-Norbo Ortaklığı, En İyilere En İyi Korumayı Sunuyor


   Son yıllarda, askerlerin kullandığı çeşitli cihazların entegrasyonu ile bilim kurgu hikâyelerindeki modellere benzeyen başlıklar (miğferler) ortaya çıksa da başlığın asıl teknolojik niteliği, hâlâ rahatlık ve hafifliğin öne çıktığı ergonomisi ve balistik korumasında yatıyor. Dünyanın önde gelen silahlı kuvvetlerinin tercih ettiği başlık sistemlerini üreten Amerikan Gentex firması ile 17 yıldır Türk savunma ve havacılık sanayisine hizmet eden Norbo Savunma Sanayi, Nisan ayı içerisinde kurdukları ortak girişim şirketi Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri A.Ş. ile en gelişmiş başlık sistemlerini Türkiye’de üretmeye hazırlanıyor.

  Gentex; Gentex®, Ops-Core®, ALPHA®, Aegisound®, Cromwell®, ve PureFlo® markaları ile Dual Mirror™ aluminize kumaşı ile biliniyor. Firma, 100 yılı aşkın tecrübesiyle dünyanın en önde gelen; başlık, balistik başlık, uçucu (pilot) ve yer destek personeli başlıkları ve maske sistemleri, endüstriyel emniyet başlıkları, başlığa entegre iletişim sistemleri ve kulaklıklar ile yüz koruma sistemleri üreticilerinden biri konumunda. Gentex ayrıca, insan başını bir platform olarak görüp, ilintili her türlü operasyonel ihtiyacı, başlığa entegre edebilen sistemler de üretiyor. Norbo Savunma Sanayi ise güvenilir bir tedarikçi firma olarak; sadece yenilikçi ürünleri değil, onların teknolojilerini de Türkiye’nin hizmetine sunmayı hedefliyor. Bu iki firmanın sinerjisi ile Türk savunma ve havacılık sanayisine, yeni bir kabiliyet daha kazandırılması hedefleniyor.

   Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleri, Gentex ürünlerine yabancı değil. Türkiye’de, hâlihazırda yaklaşık 20.000 adet Gentex başlığı kullanılıyor. Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, daha önce yurt dışından ithal edilen ve ileri malzemelerin kullanıldığı başlık sistemlerini, artık Türkiye’de üretecek. Firma, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde, geniş ve modern bir fabrika alanına sahip olacak. 2017 yılı içerisinde üretime başlaması planlanan tesislerde, ilerleyen aşamalarda, yıllık 40.000 adet başlık üretim kapasitesine ulaşılması planlanıyor.

   Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri’nin, ilk aşamada, dünyada ve Türkiye’de de çok tutulan Gentex markası Ops-Core’un, FAST™ ve SENTRY™ grubu başlıklarını; yurt dışı pazarlara için de PASGT ve diğer aramid temelli kaskları ve ilgili aksesuarları üretmesi öngörülüyor.

   Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, hem Türkiye hem de dost ve müttefik ülke pazarlarına yönelik üretim yapacak ve hizmet verecek. Ayrıca, hâlen Türkiye’de kullanımda olan başlıkların, idame ve işletme desteği de bu tesis tarafından sağlanacak. Bu hizmetlere, uçak ve helikopterlerde kullanılan, Gentex marka havacılık kaskları, oksijen maske sistemleri ile iletişim sistemleri de dâhil olacak.

 Sınıfının En İyisi

   Gentex/Ops-Core tasarımı balistik başlıklar, üretim esnasında kullanılan özel malzemeleri ve kesitsiz üretim teknolojileri sayesinde, daha yüksek korumayı daha düşük ağırlıkta sağlıyor. Diğer ürünlere kıyasla 10 yıl gibi daha uzun raf ömrüne sahip olan bu başlıklar, en zorlu şartlar altında test ediliyor.

   ABD ve Avrupa ülkelerinin yanı sıra bazı Asya ülkelerinde de özel kuvvetler ve komando birliklerinin tercihi olan Ops-Core kaskları, çöllerden kutuplara kadar olan farklı çevresel şartlarda kullanılabiliyor. Bu başlıklar, -51 santigrat derece ila +71 santigrat derecede, farklı ısı çevrim ve şoklara tabi tutuluyor; deniz suyu, nemlendirme, ıslatma ve aşındırıcı sıvılara (benzin, mazot, hidrolik, yağ, böcek ilacı ve benzeri) karşı etkinliği kontrol ediliyor ve koruma özelliğini kaybetmemesi sağlanıyor. Başlıklara, yüksek irtifa testleri ile sıkıştırma, düşürme ve darbe testleri de yapılıyor.

   Tasarım ve üretimleri esnasında, değişen muharebe sahası tehditlerini de göz önünde bulunduran Gentex, farklı tip şarapnel ve parçacıkların oluşturduğu tehditleri sürekli olarak analiz ederken, daha yüksek seviye koruma ile muhtemel boyun ve beyin yaralanmalarını da asgari seviyeye indirecek teknolojik çalışmaları sürdürüyor.

   Gentex-Norbo tesislerinde ayrıca, özelikle standart balistik testlerin yapılacağı akredite bir laboratuvar kurulacağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

   Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, Gentex tarafından, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF / F-35) programı için geliştirilen; pilot kask uygulama merkezi, akustik gürültü azaltma sistemleri, oksijen maskeleri, oksijen ve akustik sistemler test setleri ile kimyasal ve biyolojik korunma sistemi ve yer destek ekibi duyma koruma sistemleri için de idame ve işletme desteği sağlayabilecek.

 Türkiye için Önemli Yatırım

   Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri’nin kurulması, sektör için de çeşitli açılardan örnek teşkil ediyor. Konuya Gentex’in yatırım yapması açısından bakıldığında, Türkiye’ye ve Türk pazarına duyulan güven öne çıkıyor. Norbo Savunma Sanayi’nin yatırımı ise bir KOBi’nin, sektöre yeniden yatırım yapması ve dünyaca ünlü bir firmayla ortak olması olarak görülüyor ve KOBİ’lerin büyümesi için, uygulanabilecek bir yol olarak dikkat çekiyor. Dünyaca ünlü firmalar ile iş birliği, aynı zamanda ihracat potansiyelini de arttırıyor.

   Kuşkusuz, Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri’nin faaliyetleri, en iyi kaskları Türkiye’de üreterek, malzeme ve üretim teknolojileri ile Gentex’in birikimlerinin Türkiye’ye kazandırılması ve bu konularda uzman iş gücünün oluşturulması ile de sonuçlanacak. Ayrıca firma, özellikli teçhizat ve donanım üretiminde bir ekosistem oluşturmayı da hedefliyor. Bu doğrultuda, bir tedarikçi ve alt yüklenici planı hazırlanıyor. Başlıklarda kullanılan bir takım alt parça ve arayüzlerin, Türkiye’de üretilip ABD’ye ihraç edilmesi de gündemde yer alıyor.

   Sadece üretime odaklanmayan Gentex-Norbo Koruma Teknolojileri, özelikle başlık ve elektro-optik görüntü ve bilgi sistemlerinin entegre bir platform hâline getirilmesi konusunda da Fotoniks A.Ş. ile çalışıyor. Bunun dışında firma, geleceğin başlık sistemleri için, farklı Ar-Ge projeleri üzerinde de hazırlık yapıyor ve bu konuda yatırımlar planlıyor.

http://www.milscint.com/tr/files/2017/06/94_97_144-idef2017-GENTEX-tr.pdf

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Beğenirken bir sorun oluştu
Beğeniliyor...
Tam sürüme git