20 Ocak 2020, Pazartesi - 12:38

Gönderen Konu: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye  (Okunma sayısı 2658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Magneto

Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« : 14 Haziran 2017, Çarşamba - 11:38 »
Şanhay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)Uluslararası Örgüt Künyesi

Örgütün Amacı:

Üye ülkeler arasında karşılıklı güven, iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi, bölgesel barış, güvenlik ve istikrarın korunması için ortak çaba sarfedilmesi, terörizm, köktencilik, ayrılıkçılık, örgütlü suçlar ve yasadışı göçle ortak mücadele edilmesi, ayrıca siyaset, ekonomi, bilim ve teknoloji, kültür ve eğitim, enerji, çevre konularında işbirliğinin geliştirilmesidir.

Kuruluş Tarihi:15 Haziran 2001

Merkezi: Pekin

Genel Sekreteri: Rashid Alimov (Tacikistan)

Üye Ülkeler:

Kurucu Üyeler : Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan

Gözlemci Ülkeler: Afganistan, Moğolistan, İran, Hindistan, Pakistan, Belarus

Diyalog Ortağı Ülkeler: Türkiye, Azerbaycan, Sri Lanka, Ermenistan, Kamboçya, Nepal

Örgütün Tarihi

ŞİÖ ilk olarak 1996 yılında ÇHC, RF, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan tarafından üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla “Şanhay Beşlisi” adıyla kurulmuştur.

1996 ve 1997 yıllarında anılan beş ülkenin Devlet Başkanları sırasıyla Şanhay ve Moskova’da bir araya gelerek “Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Arttırılması” ve “Sınır Bölgelerinde Askeri Güçlerin Azaltılması” Anlaşmalarını imzalamışlardır. 1998-2000 yılları arasında zirve toplantıları sırasıyla Almatı, Bişkek ve Duşanbe’de yapılmış ve üye ülkeler, sınır bölgelerinde güvenin arttırılması yollarının yanı sıra, siyaset, ekonomi ve güvenlik gibi alanlarda da görüş alışverişinde bulunmaya başlamıştır.

14-15 Haziran 2001 tarihlerinde Şanhay’da düzenlenen Devlet Başkanları Zirve toplantısında, uluslararası düzeyde ve üye ülkelerde yaşanan gelişmeler ışığında, terörizm, ayrılıkçılık ve köktencilikten kaynaklanan tehditlerle mücadeleye yönelik işbirliğinin daha etkin şekilde yürütülmesi için Şanhay Beşlisi’nin bölgesel bir örgüt haline dönüştürülmesi kararlaştırılmıştır. Bu çerçevede anılan Zirve’de Özbekistan’ın “Şanhay Beşlisi”ne katılımına ilişkin bir Ortak Deklarasyon kabul edilmiş ve 6 ülke tarafından imzalanan “Şanhay İşbirliği Örgütü’nün Kurulmasına Dair Deklarasyon” ile örgüt resmen hayata geçirilmiştir. Sözkonusu toplantıda ayrıca, “Terörizm, Ayrılıkçılık ve Köktencilikle Mücadele Hakkında Şanhay Sözleşmesi” imzalanmıştır.

14 Eylül 2001 tarihinde Almatı’da düzenlenen ilk ŞİÖ Başbakanları toplantısında, “Bölgesel Ekonomik İşbirliğinin Temel Hedef ve Yönelimleri ile Ticaret ve Yatırım Alanlarında Daha Uygun Koşulların Oluşturulması Sürecinin Başlatılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası” imzalanmış, ayrıca, ŞİÖ Başbakanları düzenli toplantı mekanizmasının tesis edildiği açıklanmıştır. Halihazırda diğer toplantı mekanizmalarının yanında, yılda bir kez gerçekleştirilen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi ve ŞİÖ Hükümet Başkanları Konseyi toplantıları en üst düzey mekanizmaları teşkil etmektedir. Devlet Başkanları Zirvesi ile karşılaştırıldığında, Hükümet Başkanları toplantısının daha ziyade kalkınma meseleleri ve ekonomik işbirliği üzerinde durduğu ve Zirve'ye hazırlık mahiyetinde olduğu görülmektedir.

7 Haziran 2002 tarihinde St. Petersburg’da düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde imzalanan ŞİÖ Şartı’nda Örgüt’ün amacı, ilkeleri, yapısı, faaliyetleri, işbirliği alanları ve dış ilişkileri gibi hususlar ortaya konmuştur.

Son ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi 23-24 Haziran 2016 tarihlerinde Özbekistan/Taşkent’te yapılmıştır. Zirvede 11 belge imzalanmış; ŞİÖ’nin hukuki altyapısının geliştirilmesi, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve insani alanlarda işbirliğinin artırılması, terör, aşırılık, bölücülük, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi ve bölgesel güvenlik ve istikrarın pekiştirilmesinin yanısıra Afganistan’daki son gelişmeler ele alınmıştır.

Müteakip Zirve, 8-9 Haziran 2017 tarihlerinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşecektir.

2016-2017 ŞİÖ Dönem Başkanlığını Kazakistan yürütmektedir.

Türkiye’nin Diyalog Ortaklığı:

2008 Duşanbe Zirvesi’nde, Örgüt’le irtibat kurmak isteyen ve gözlemci konumunda olmayan üçüncü ülke ve uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin kurumsal bir çerçeveye oturtulması amacıyla, “ŞİÖ Diyalog Ortaklığı Statüsü” adı altında yeni bir mekanizma ihdas edilmiştir.

Diyalog Ortaklığı statüsü, gözlemci statüsüne sahip olmayan üçüncü ülkelerin Örgüt’le belirli alanlarda sınırlı işbirliği yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bahsekonu statü, Örgüt’le kurumsal bağın derecesi bakımından “gözlemci ülke” statüsünün altında, “misafir katılımcılar” statüsünün ise üzerinde yer almaktadır.

Ülkemiz 6-7 Haziran 2012 tarihlerinde Pekin’de düzenlenen ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’nde oybirliğiyle Diyalog Ortaklığı’na kabul edilmiştir. 26.04.2013 tarihinde imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti'ne Şanhay İşbirliği Örgütünün Diyalog Ortağı Statüsü Tanınmasına İlişkin Muhtıra" 01.05.2017 tarih ve 2017/10196 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanmış ve 24.05.2017 tarih ve 30075 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. Böylelikle anılan Muhtıra'nın ülkemizdeki iç hukuk onay süreci tamamlanmıştır. Sözkonusu belge, Diyalog Ortağı Türkiye ile ŞİÖ arasında, başta bölgesel güvenlik, terörle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçların önlenmesi ile ekonomik ve kültürel alanlar olmak üzere çeşitli konularda işbirliğinin geliştirmesini öngörmektedir.

ŞİÖ Enerji Kulübü Üst Düzey Grup (ÜDG) Toplantısı 22 Kasım 2016 tarihinde Moskova’da gerçekleştirilmiştir. Toplantı sonucunda, Enerji Kulübü 2017 dönem başkanlığının ülkemize devredilmesi ve müteakip ÜDG toplantısının Türkiye’de yapılması kararlaştırılmıştır. ŞİÖ üyesi olmayan bir ülke ilk kez bu görevi üstlenmektedir.

T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
http://www.mfa.gov.tr/sanghay-isbirligi-orgutu.tr.mfa
 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2017, Çarşamba - 11:41 »
Şanghay İşbirliği Örgütü 15 trilyon dolarlık ekonomiye ulaştı

13 Haziran 2017
Pakistan ve Hindistan'ın da tam üyeliğiyle ŞİÖ'nün ekonomik büyüklüğü 2015 sonu verilerine göre 15 trilyon dolar seviyesine yükseldi.

Şanghay İşbirliği Örgütü'nün (ŞİÖ), toplam ekonomik büyüklüğü Pakistan ve Hindistan'ın da katılımıyla 15 trilyon doları aştı ve 74 trilyon dolarlık dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 20'sine karşılık geldi.

Örgütün, geçen günlerde Kazakistan'ın başkenti Astana'da gerçekleşen zirvesi, ŞİÖ'nün ekonomik iş birliği potansiyelini gündeme getirdi.

İlk olarak 1996'da Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan tarafından "Şanghay Beşlisi" adıyla başlayan birliktelik, 2001'de Özbekistan'ın da katılmasının ardından adını Şanghay İşbirliği Örgütü olarak değiştirdi. Geçen sürede dünya ekonomisi üzerinde etkinliğini hızla artıran ŞİÖ, 9 Haziran'da Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen zirvede Pakistan ve Hindistan'ın tam üyeliği onaylanmasıyla gücünü artırdı.

Son katılımlarla ülke sayısını 8'e çıkaran Örgüt, üye devletler arasında siyasi, ticari, ekonomik, bilim, kültür, eğitim ve başka alanlarda karşılıklı iş birliği ve güveni pekiştirmeyi amaçlıyor.

Dünya Bankası'nın verilerine göre, ŞİÖ'nün toplam ekonomik büyüklüğü Pakistan ve Hindistan'ın da katılımıyla 15 trilyon doları aştı ve 74 trilyon dolarlık dünya ekonomisinin yaklaşık yüzde 20'sine karşılık geldi.

Söz konusu iki ülkenin üyeliğinden önce ise Örgütün ekonomik büyüklüğü 2015 sonu itibarıyla 12,7 trilyon dolar civarındaydı.

"Ekonomik iş birliğinde ciddi potansiyeli var"

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Tanrısever, ŞİÖ'nün ekonomik potansiyeline ilişkin sorularını yanıtladı.

ŞİÖ'nün değişen ve gelişen bir yapısı olduğuna değinen Tanrısever, örgütün temelde sınır sorunlarını çözmek için kurulduğunu ancak son dönemde ekonomik alanlarda da etkili olduğunu söyledi.

Tanrısever, ŞİÖ'nün şu an için Avrupa Birliği (AB) benzeri bir entegrasyon projesinin çok uzağında olduğunu ifade ederek, "Çünkü çok farklı ülkeler var. Menfaatleri, ekonomik yapıları farklı. ŞİO, ekonomik entegrasyonun henüz uzağında olsalar da bu alanda iş birliği konusunda ciddi bir potansiyeli var." dedi.

Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile ilişkisine değinen Tanrısever, "Türkiye tam üyelik perspektifi içinde olan bir ülke değil, daha ziyade diyalog ortağı şeklinde. Türkiye, AB ile tam üyelik konusundaki iradesini koruyor. Ülkemizin ŞİÖ'ye bakışı 'Dünyadaki ekonomik alanda etkili ve bölgesel oluşumların dışında kalmamak, onlarla düşük düzeyde de olsa ilişkileri korumak, gelişmeleri takip etmek varsa bunların ekonomik avantajlarından istifade etmek' çerçevesinde şekilleniyor." değerlendirmesinde bulundu.

Tanrısever, Pakistan ve Hindistan'ın da örgüte üye olmasıyla birlikte dünya nüfusunun neredeyse yarısının ŞİÖ bölgesinde yer aldığına dikkati çekti. Tanrısever, Astana'da yapılan zirveye damgasını vuran konulardan birinin de Çin'in "Tek Kuşak Tek Yol" projesi olduğunu belirterek, bu projeyi üye ülkelerin desteklediğini anlattı.

"Pakistan ve Hindistan Örgüte prestij katacak"

Stanford Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Phillip Lipscy de ŞİÖ'nün NATO gibi Batı'nın uluslararası örgütlerini dengelemek maksadıyla oluşturulduğunu söyledi.

Lipscy, Örgütün kilit üyelerinin, uluslararası birliktelikler için egemenliklerinden vazgeçmede tereddüte sahip olduğuna işaret ederek, bu durumun ŞİÖ'nün potansiyelini kısıtladığını kaydetti.

Üye devletler arasında birbiriyle örtüşen, özellikle ekonomik gelişme, altyapı ve terörle mücadelede birçok çıkar bulunduğuna değinen Lipscy, "ŞİÖ, üye ülkeleri arasında diyalog ve iş birliğini kolaylaştırabilir. Örgüt anlamlı iş birliği konusunda başarılı olmak için önemli çaba gösterdi." diye konuştu.

Lipscy, Pakistan ve Hindistan'ın tam üye olmasına ilişkin, bunun prestij katacağını ancak farklı çıkarlara sahip ülkeler arasında oy birliği ya da anlamlı iş birliği konusunda başarı elde etmeyi daha zor bir hale getireceğini ifade etti.

http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/sanghay-isbirligi-orgutu-15-trilyon-dolarlik-ekonomiye-ulasti-319441.html
 

Çevrimdışı TRD

  • "Kadının feraseti erkeğin feraseti ile ölçülür" Cengiz Han
  • İrkin
  • *
  • İleti: 105
  • Beğeni Sayısı: 43
  • Cinsiyet: Bay
  • Düzen Nizam İntizam
  • Referans Olunan Üye(ler): 3
    • Profili Görüntüle
Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2017, Çarşamba - 17:27 »
acaba üniversitelerimizle bu oluşumla ilgili bir araştırma yapan tez yapan var mı?
 

Çevrimdışı Kahraman

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #3 : 17 Haziran 2017, Cumartesi - 19:42 »
acaba üniversitelerimizle bu oluşumla ilgili bir araştırma yapan tez yapan var mı?
Profesorle yaptığımız sohbette Türkiye'de ciddi olarak yeni yeni çalışmaların başlandığını söylemişti.
 
Beğenenler: TRD

Çevrimdışı kosavalı1989

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #4 : 18 Haziran 2017, Pazar - 14:53 »
Dünyanın en büyük ekonomik örgütü. Ayrıca şuan askeri olarak da en güçlü örgüt. Türkiyenin bu tarafa kayış hızı nasıl olur acaba?
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #5 : 18 Haziran 2017, Pazar - 16:10 »
2016 verilerine göre Türkiye'nin yıllık ihracatının %48'ini ve yıllık ithalatının da %39'unu AB ülkeleri oluşturuyor. Bununla beraber Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu ve belli başlı NATO standartlarına göre eğitim verdiği, ekipman satın aldığını ve geliştirdiğini de hesaba katarsak, bence Şanghay İşbirliği Örgütü bizim için bir hayalden öteye geçemez.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: TRD

Çevrimdışı kosavalı1989

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #6 : 18 Haziran 2017, Pazar - 18:29 »
2016 verilerine göre Türkiye'nin yıllık ihracatının %48'ini ve yıllık ithalatının da %39'unu AB ülkeleri oluşturuyor. Bununla beraber Türkiye'nin bir NATO üyesi olduğunu ve belli başlı NATO standartlarına göre eğitim verdiği, ekipman satın aldığını ve geliştirdiğini de hesaba katarsak, bence Şanghay İşbirliği Örgütü bizim için bir hayalden öteye geçemez.

 Ab ile yaptığımız ticaretten vazgeçelim dediğim yeri hatırlamıyorum? Genel olarak yapılan bir hata, bir tarafla ilişkileri arttıralım deyince öbürüyle keselim dediğimiz zannediliyor.

Natonun gittikçe teknolojik ve siyasi olarak anlamını yitirmeye başladığı (bizim açımızdan) İngilterenin çıkışıyla Ab nin geleceğinin belirsizleştiği bir ortamda ki Ab'ye girme ihtimalimizin olmadığını bile bile bunu hayal olarak tanımlayamayız.

 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2017, Pazar - 19:02 »
Ab ile yaptığımız ticaretten vazgeçelim dediğim yeri hatırlamıyorum? Genel olarak yapılan bir hata, bir tarafla ilişkileri arttıralım deyince öbürüyle keselim dediğimiz zannediliyor.

Natonun gittikçe teknolojik ve siyasi olarak anlamını yitirmeye başladığı (bizim açımızdan) İngilterenin çıkışıyla Ab nin geleceğinin belirsizleştiği bir ortamda ki Ab'ye girme ihtimalimizin olmadığını bile bile bunu hayal olarak tanımlayamayız.

kosovalı hocam ben sadece bu konuyla ilgili yorumumu belirttim. AB taraftarı olmamak ile birlikte Şanghay İşbirliği Örgütü içinde pek ümitlenmemek gerekteğini düşünüyorum.
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: TRD, kosavalı1989

Çevrimdışı Anadolu42

Ynt: Şanhay İşbirliği Örgütü ve Türkiye
« Yanıtla #8 : 19 Haziran 2017, Pazartesi - 01:24 »
Şanghay İşbirliği Örgütü batı bloku karşısında yeni bir blok oluşturabilecek mi tartışılır aslında. Üye ülkelerin neredeyse her biri birbirleri ile ciddi sorunlar içerisinde. Çok ciddi menfaat ayrılıkları var. Pakistan Hindistan ile Hindistan Çin ile Çin Rusya ile ciddi anlamda rakip. Hatta birbirlerini diğer düşmanla partner olarak dengelemeye çalışan ülkeler.

Ve maalesef Orta Asya devletleri sadece etkinlik alanı. :(