26 Ocak 2020, Pazar - 03:03

Gönderen Konu: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz  (Okunma sayısı 7329 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bismarck

Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« : 06 Haziran 2017, Salı - 19:54 »Katar Emirlik Kara Kuvvetleri

-Tanklar
Leopard 2A7+ (62)
AMX-30 (30)

-Zırhlı Muharebe Araçları
Mowag Piranha (40)
AMX-10P (40)
Renault Trucks VAB (28)
LGS Fennek (32)
AMX 10 RC (12)
EE-9 Cascavel (32)
AMX-VCI (30)
Cadilac LAV V150 (8)


-Zırhlı Personel Taşıyıcılar
Renault Sherpa 2 (27)
Humvee M1115A2 (6)
Panhard VBL (16)
Alvis Saracen (30)
Shepra APC (5)
Thyssen Henschel UR-416 (20)

-Ateş Destek / Topçu Sistemleri
L16 81mm (30)
AMX F3 155mm (22) (PzH 2000 ile değiştiriliyor.)
PzH 2000 155mm (24)
G5 155mm (12) (PzH 2000 ile değiştiriliyor.)
BM-21 Grad 122mm
Astros II MLRS (3)
HIMARS (7)

Carl Gustav M2-550 84mm (40)
MBDA HOT ( 40 Lançer, 1000 Füze)
MBDA MILAN (100 Lançer, 630 Füze)
AT4
FV438 Swingfire
FGM-148 Javelin (50 Lançer, 500 Füze)

-Hava Savunma Sistemleri
Patriot PAC-3 (11 Lançer, 246 MIM-104E Füzesi)
Rapier (18 Lançer, 250 Füze)
AMX-30 Roland (9)
THAAD (2014'de 12 Lançer ve 150 Füze sipariş edildi.)
Blowpipe (6 Lançer, 50 Füze)
Mistral (24 Lançer, 500 Füze)
Stinger (12 Lançer, 60 Füze

Katar Emirlik Hava Kuvvetleri

-Savaş Uçakları
Mirage 2000-5 (12)
Dassault Rafale (24 adet sipariş edildi.)
F-15QA (72 adet sipariş edildi.)

- Erken Hava Uyarı ve Kontrol Uçakları
Boeing 737 AEW&C (3 adet sipariş edildi.)

-Havada Yakıt İkmal Uçakları
Airbus A330 MRTT (2 adet sipariş edildi.)

-Askeri Kargo Uçakları
C-130J Super Hercules (4)
C-17 Globemaster III (4)

-Eğitim Uçakları
PAC Super Mushshak (8)
Pilatus PC-21 (24 adet sipariş edildi.)
Alpha Jet E (6) (Eğitim/CAS Uçağı)

-Saldırı Helikopterleri
AH-64D Apache (24 adet sipariş edildi.)

-Çok Maksatlı Helikopterler
Westland Lynx Mk.28 (3)
Aérospatiale Gazelle (14)
MH-60R Seahawk (6 adet sipariş edildi.)
AgustaWestland AW139 (21)
Westland Commando (12)
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:23 Gönderen: YörükEfe »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #1 : 07 Haziran 2017, Çarşamba - 01:11 »
Türkiye - Katar Siyasi İlişkileri

Türkiye - Katar ilişkilerinde son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir.

Katar, Türkiye'nin bölgede üstlendiği role önem atfetmektedir. Yönetim ve halkın Türkiye'ye ilişkin izlenimleri olumludur.

Katar bölgesel sorunların çözümü için en önde çaba gösteren Arap ülkesi konumundadır. Katar’ın üst düzey yönetimi bu hususlarda ülkemizle yakın istişare içinde olmayı tercih ettiklerini ve dış politikalarında Türkiye’ye özel önem verdiklerini sıklıkla dile getirmektedirler.

Katar’la işbirliğimiz, BM ve İKÖ gibi uluslararası kuruluşlarda son yıllarda artmıştır.

2008-2011 dönemi karşılıklı üst düzey ziyaretlerin yoğunlaştığı bir dönem teşkil etmiş, bu ziyaretler ikili ilişkilerin derinleşerek gelişmesini sağlamıştır.

Katar’a yönelik ihracatımız ağırlıkla demir-çelik mamullerinden oluşmakta, elektrikli makine ve cihazlar, motorlu araç ve parçaları, ev tekstil ürünleri, mobilya ve gıda diğer ihracat kalemleri arasında yer almaktadır. Katar’dan ithalatımızda ise, doğalgaz, plastik ve mamulleri ile kimyevi ürünler başlıca mal gruplarını teşkil etmektedir.

Katar’daki Türk yatırımları esas olarak müteahhitlik (alt taşeronluk) ve müşavirlik hizmetleri alanında gerçekleşmektedir. Büyük inşaat şirketlerimizin de aralarında bulunduğu 30’dan fazla şirketimizin bugüne kadar üstlenmiş olduğu projelerin toplam tutarı yaklaşık 8,5 milyar Dolara ulaşmıştır.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Katar sermayesinin Türkiye’ye yöneltilmesi yoğun çaba gösterdiğimiz alanlardan birisini oluşturmaktadır.

Katar’dan ülkemize boru hattıyla doğalgaz tedariki projemiz üst düzeyde olumlu değerlendirilmektedir.

T.C. Dışişleri Bakanlığı
http://www.mfa.gov.tr/turkiye-katar-siyasi-iliskileri.tr.mfa
« Son Düzenleme: 25 Aralık 2018, Salı - 03:21 Gönderen: Caner Çetin »
 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #2 : 07 Haziran 2017, Çarşamba - 01:14 »
Türkiye neden Katar’da askeri üs kuruyor?ABD’nin Körfez bölgesinden görece çekilmesi, bu bölgeye yönelik iddiaları olan İran’ın Batı ile yakınlaşması Körfez ülkelerini farklı ittifaklar arayışına itiyor. Körfez, bölgesel aktör İran'ı başka bir bölgesel aktör olan Türkiye ile dengelemeye çalışıyor.

Türkiye-Katar ilişkileri Türkiye dış politikasının en önemli başarı alanlarından birini oluşturuyor. Ekonomik, siyasal, bölgesel iş birliği alanlarına sahip olan bu ilişkilere son dönemlerde önemli bir boyut daha eklendi: Güvenlik.

Katar'ın Türkiye'nin ülkelerinde üs kurmasına bu kadar istekli olması, bölgenin büyük abisi konumundaki Suudi Arabistan'ın en azından buna rıza göstermesi veya muhalefet etmemesi, İran ile girişilen mevcut bölgesel rekabetin bir sonucu.

Türkiye, kendi toprakları dışındaki ilk büyük askeri üssünü Katar’da kuruyor. Tugay seviyesinde olacak bu askeri üste kara, hava ve özel kuvvetler komutanlığından birlikler konuşlandırılacak. Türkiye kendi toprakları dışında üs kurulmasını dış ve güvenlik siyasetinin önemli bir parametresi haline getirecekse, Katar’daki üs bu konuda bir pilot uygulaması olarak okunabilir. Peki, Katar neden Türkiye ile bu denli yakın bir güvenlik işbirliğine girmeyi, Türkiye'nin kendi toprakları üzerinde üs kurmasını kabul ediyor? Katar'da üs kurulmasına kadar uzanan bu denli yakın güvenlik işbirliği Türkiye'nin genel dış ve bölgesel politikası için ne anlam ifade ediyor?

ABD'nin bölgeyi tamamıyla terk etmesi ve güvenlik yapısından kendisini azade etmesi düşünülemez. Fakat bölgenin ABD dış politikasındaki göreceli öneminde bir azalma yaşandığı da yadsınamaz. ABD’nin bölgeye sunduğu geleneksel güvenlik şemsiyesini olduğu gibi sürdürmeyeceği, burada bir düzey azalmasına gideceği anlaşılıyor. Bu da bölgenin güvenlik yapısında belli bir boşluğu doğuruyor. Eğer mümkün olsaydı, şüphesiz bölge devletleri, bu muhtemel güvenlik açığını başka bir muadil süper gücün güvenlik garantisi ile aşmayı tercih edeceklerdir. Fakat şu anda görünürde bunu yapabilecek bir süper güç bulunmuyor. Bu da bölge devletlerini ikincil derece güçlerle, bölgesel aktörlerle ittifak ilişkileri geliştirmeye yönlendiriyor.

Katar ve Körfez’in İran algısı

Körfez ülkeleri açısından bu ilişkiyi bu denli acil ve mühim kılan diğer bir unsur ise İran faktörü. Batı ile İran arasında yaşanan kısmi yakınlaşma, nükleer meselesinin müzakere yoluyla çözülme ihtimali, İran'ın bölgesel tasavvurlarında daha agresif ve özgüvenli davranmasına yol açıyor. Bu durum da Körfez ülkelerindeki İran korkusunu hatta fobisini depreştiriyor. İran'ın Körfez’e yönelik emelleri ve iddiaları bu durumu daha da kronik kılıyor. Bu konuda Körfez, bölgesel bir aktör olan İran'ı yine başka bir bölgesel aktör ile dengeleme siyaseti güdüyor.

Bugünkü denklemde bu rolü oynayabilecek yegâne bölge ülkesi, Türkiye. Dolayısıyla, Katar'ın Türkiye'nin ülkelerinde üs kurmasına bu kadar istekli olması, bölgenin büyük abisi konumundaki Suudi Arabistan'ın en azından buna rıza göstermesi veya muhalefet etmemesi, İran ile girişilen mevcut bölgesel rekabetin bir sonucu. ABD'nin bölgeye yönelik sunduğu geleneksel güvenlik garantilerinin geleceğine dair muamma ile İran'ın bölgesel siyasetteki artan özgüveni ve yayılmacılığı, Körfez ülkelerinin alternatif güvenlik ilişkileri geliştirmesine ve İran’ı dengeleyici bir siyaset izlemelerine yol açıyor. Bu açıdan dinamik ve zinde bir güç olan Türkiye, Körfez ülkeleri ile Katar'ın tahayyül dünyasında özel bir anlama sahip.

Bu noktada hemen bir parantez açıp iki bölgesel güç olan Türkiye ile İran'ın Körfez ülkeleri ve özellikle de Katar tarafında nasıl algılandığını ortaya koymakta fayda var. Körfez ülkeleri, İran'ın Körfez'e yönelik politikalarında İran'ı yayılmacı, istikrarsızlık yayan ve tahakküm edici bir güç olarak algılıyor. Buna karşın, aynı ülkeler Türkiye'nin Körfez'e yönelik siyasetini ‘tahakküm’ yerine ‘etki’ ve ‘etkinlik’ kavramlarıyla değerlendiriyor. Bu da Körfez’in iki ülkenin dış politika aktivizmlerine verdiği farklı cevapların gerekçesini ortaya koyuyor.

İran ve Körfez ülkeleri arasında yaşanan güç mücadelesine Türkiye müdahil bir etken olarak dahil oldu. Bu da Türkiye'nin bölgesel güç olma iddiasını tahkim eden bir işlev görüyor.

Tabii ki bu yapısal ve güçlü gerekçeler tek başına bir ülkenin başka bir ülkede üs kurmasını, diğerinin de buna rıza göstermesini açıklamaya yetmez. İki ülke arasındaki özel ilişkiler ile bunu daha ileriye taşıma, kurumsal bir zemine oturtma niyet ve kararlılığı olmadığı takdirde, bu denli önemli bir kararın hayata geçmesi pek mümkün olamazdı.

İran ve Körfez ülkelerinin güç mücadelesinde yeni aktör: Türkiye

Türkiye’nin Katar’da üs kurması, ülkenin bölgesel aktörlük iddiası ile yakından ilintili. Türkiye, geleneksel dış politika coğrafyasının dışındaki kritik bir bölgede askeri üs kurarak bölgesel aktörlük iddialarına ciddi bir katkı sunuyor. Bölgesel aktörlük iddiasının diğer bir boyutu da Türkiye’nin üs ve güvenlik ilişkileri aracılığıyla tarihsel coğrafyasının dışındaki bir güç mücadelesinde müdahil etken olarak yer almasıdır. Daha açık ifade etmek gerekirse, İran ve Körfez ülkeleri arasında yaşanan güç mücadelesine Türkiye müdahil bir etken olarak dahil oldu. Bu da Türkiye'nin bölgesel güç olma iddiasını tahkim eden bir işlev görüyor.

Buna ilaveten, üs siyaseti yumuşak güç eksenli bir politikanın ötesinde bir konumu ifade ediyor. Türkiye'nin genel olarak Ortadoğu ve özel olarak da Körfez'e yönelik siyasetinin ana eksenini yumuşak güç unsurları tayin ediyordu. Yumuşak güç enstrümanları ve veçhesine sahip olma, bölgesel güç olma iddiasındaki bir devletin sahip olması gereken temel özelliklerden biri. Fakat sert ve askeri güç unsurlarının siyasetin ve devletlerarası ilişkilerin temel belirleyeni olduğu bir denklemde, yumuşak güç unsurlarının etkinliği ancak onların arkasına konulabilecek askeri ve sert güç unsurları nispetinde olabilir. Bu bağlamda bölgesel düzenin eski fay hatlarının bu kadar dinamik ve kırılgan olduğu, yeni bir bölgesel sistemin henüz doğmadığı, fragmentasyonun derinleştiği bir denklemde, Türkiye'nin yumuşak güç unsurlarının geçerliliği ve kredibilitesi ancak onun arkasına konulan sert güç öğeleri kadar olacaktır.

Son olarak Ortadoğu'da devletlerarası ilişkilerin en belirgin ortak keseni öngörülmez bir yapıya sahip olma, her an değişime meyyal olma halidir. Buna karşın, bir devletin başka bir devlette üs kurma kararı, bu iki devlet arasındaki ilişkilere de belli bir istikrar ve siyasal öngörülebilirlik katar. Bu, aynı zamanda bu ilişkilerin gelecek seyrinin sadece siyasetçilerin insafına terk edilmemesini, buna güvenlik bürokrasisinin de ortak edilmesini ifade eder. Bu da ikili ilişkilerde öngörülebilirliğin yanına daha geniş bir sahiplik ile sağlam bir zeminin dahil edilmesi manasına gelir.

Ezcümle, Türkiye’nin Katar’da üs kurma kararı Türkiye-Katar ilişkilerini daha sağlam bir temele oturtup, gelecek türbülanslara karşı daha dirençli kılacaktır.

http://www.aljazeera.com.tr/gorus/turkiye-neden-katarda-askeri-us-kuruyor
 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2017, Çarşamba - 01:17 »
Katar’daki Türk üssünde 3 bin asker görev yapacak

Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok, Türkiye’nin ülkede oluşturduğu üste özel kuvvetler dahil olmak üzere 3 bin askerin konuşlanacağını açıkladı.

Türkiye’nin Katar Büyükelçisi Ahmet Demirok, Reuters haber ajansına, Katar’da kurulacak Türk askeri üssüyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İki ülke arasında 2014’te imzalanan anlaşma ile üssün kurulması kararı alınmıştı.

Büyükelçi Demirok, Reuters’a, Türkiye’nin Ortadoğu’daki ilk üssünde ‘3 bin Türk askerinin yer alacağını, hava ve deniz birlikleri ile birlikte askeri eğitmenler ve özel operasyon kuvvetlerinin hazır bulunacağını’ aktardı. ‘Çok amaçlı’ üs, esas olarak iki ülke askerlerinin ortak tatbikatlarında kullanılacak. Demirok, Katar’ın da Türkiye’de bir üs kurmak için çalışma yaptığını da belirtti. Büyükelçi, “Türkiye ve Katar ortak sorunlarla karşı karşıya ve bölgedeki gelişmeler konusunda oldukça endişeli. Düşmanlarımız ortak. Ortadoğu için böylesine kritik bir zamanda ülkelerimiz arasındaki işbirliği hayati önem taşıyor” dedi.

100 asker orada

“Bugün yeni bir ittifak kurmuyor, tarihi ve kardeşlik bağlarımızı tekrar keşfediyoruz” diyen Demirok, şu anda 100 Türk askerinin Katar askerlerini eğitmek üzere bu ülkede bulunduğunu belirtirken, yeni askeri üssün ne zaman tamamlanacağına dair bilgi vermedi. Katar, ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük askeri üssüne ev sahipliği yaparken, bu üste yaklaşık 10 bin askeri personel görev yapıyor.
Katar’daki Türk üssünü yorumlayan King’s College profesörü Jean-Marc Rickli, ‘ABD’nin Körfez’deki etkinliğini azaltmasıyla, daha çeşitli ittifaklara şahitlik edileceğini’ ifade etti.

http://www.milliyet.com.tr/katar-daki-turk-ussunde-3-bin/dunya/detay/2164954/default.htm
 

Çevrimdışı Magneto

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #4 : 07 Haziran 2017, Çarşamba - 01:21 »
Katar'a yapılan ambargonun arka planında Türk askeri üssü mü var?

Katar ile Suudi Arabistan ve müttefikleri arasında yaşanan gerginlik, gözlerin Türkiye'nin Katar'da kurmayı planladığı askeri üsse çevrilmesine neden oldu.

AKP hükümeti dış politikasını, başta Suudi Arabistan ve Katar olmak üzere, Ortadoğu’daki Sünni Arap ülkeler ile iyi ilişkiler oluşturmak üzerine kurmuştu. Ancak Katar, AKP’nin “kardeşlik ilişkileri” kurmak için büyük çaba gösterdiği Arap cephesi içinde, alınan “Katar topraklarında Türk askeri üssü kurulması” kararıyla bir adım öne geçmişti.

Katar’da kurulacak askeri üs, Türkiye’nin ülke dışında kuracağı ilk askeri üs olacaktı. Üste 600’e yakın Mehmetçik konuşlandırılması bekleniyor. Üssün tüm masraflarının ise Katar tarafından karşılanacağı AKP hükümetinin TBMM’ye sunduğu anlaşmada yer alıyordu.

Katar ve Türkiye arasındaki işbirliği, Katar Emiri’nin 2014’teki ziyareti sırasında ivme kazanmaya başlamış, son aylarda ise bu ivmelenişini artırarak devam ettirmişti. Yıl sonunda Trabzon’da bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad El Tani, enerji, turizm, inşaat, savunma ve güvenlik alanlarında bir dizi yeni anlaşma imzalarken; Türkiye’nin Katar’a toplam tutarı 2 milyar doları bulan ihracat yapmaya hazırlandığı belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da şubat ayında Doha’ya yaptığı ziyarette Katar’ın her zaman Türkiye’nin kara gün dostu olduğunu belirtmiş ve “Biz Katar’la bölgedeki tüm sorunlara aynı pencereden bakıyoruz. Türkiye ile Katar'ın bu derece yakın işbirliği içinde olması bölgenin geleceği açısından da çok önemli” diye konuşmuştu.

Körfez ülkeleriyle birlikte Şii İran’a karşı çıkan ancak Suriye’deki krizin çözümü için Moskova ve Tahran’la birlikte masaya oturan Türkiye’nin, uzun yıllardır derin bağlara sahip olduğu Suudi Arabistan ile son yıllarda ekonomik ve askeri bağlarını güçlendirdiği Katar arasındaki gerilimde nasıl bir tercih yapacağı, önümüzdeki günlerde bölgede gelişmelerin ne yönde olacağını da etkileyecek.

http://www.habererk.com/gundem/katar-a-yapilan-ambargonun-arka-planinda-turk-askeri-ussu-mu-var-h32758.html
 

Çevrimdışı Bismarck

« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:23 Gönderen: YörükEfe »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: kelwinator, oğuz18

Çevrimdışı TURANCI

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #6 : 13 Haziran 2017, Salı - 15:44 »
Katar Ordusu..

« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:23 Gönderen: YörükEfe »
 

Çevrimdışı Bismarck

« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:23 Gönderen: YörükEfe »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #8 : 15 Haziran 2017, Perşembe - 07:58 »
Alıntı
Katar 12 milyar dolara ABD’den 36 adet F-15SQ alıyor

Katar krizi çözülmeden verilen 12 milyar dolarlı F-15SQ siparişi akılları karıştırdı. Ülkenin resmi haber ajansı QNS, Katar Hava Kuvvetleri için ABD’li imalatçı Boeing ile 36 adet çift motorlu F-15SQ uçağı için anlaşma yapıldığını açıkladı. Anlaşma için Washington’da Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye ile ABD Savunma Bakanı Jim Mattis bir araya geldi.

http://www.kokpit.aero/katar-f15sq-aliyor
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:24 Gönderen: YörükEfe »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 
Beğenenler: TRD

Çevrimdışı Wolfman87

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #9 : 29 Haziran 2017, Perşembe - 17:40 »
Arkadaşlar katarın verdiği bu sipariş bir haraç olarak değerlendirilebilir belki fakat alınan bu siparişin bizim kuvvetimiz tarafından yönlendirilmiş olma ihtimali yüksek gibime geliyor benim çünkü resmen ilan

ettik  katarın koruyucusu olduğumuzu.  Sipariş edilen bu refeel ve f 15 uçakların hangi tür savaşlarda etkin kullanıldığını açıklayabilecek bir arkadaşımız var mı ?  Bu siparişler ileride nasıl bir çatışma ortamı

beklendiğini  izah edebilir bize ?
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:24 Gönderen: YörükEfe »
Tanrı dağından inme vaktidir beyler, insanlık bizden hizmet bekler ...
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #10 : 30 Haziran 2017, Cuma - 07:37 »
Arkadaşlar katarın verdiği bu sipariş bir haraç olarak değerlendirilebilir belki fakat alınan bu siparişin bizim kuvvetimiz tarafından yönlendirilmiş olma ihtimali yüksek gibime geliyor benim çünkü resmen ilan ettik  katarın koruyucusu olduğumuzu.  Sipariş edilen bu refeel ve f 15 uçakların hangi tür savaşlarda etkin kullanıldığını açıklayabilecek bir arkadaşımız var mı ?  Bu siparişler ileride nasıl bir çatışma ortamı

beklendiğini  izah edebilir bize ?

F-15 alacaklarını Kasım 2016'da söylemişlerdi zaten. Bu yılda sipariş verdiler. 2015'de de Rafale uçaklarından sipariş verdiler. Yani bizim dayatmamız ile yaptıkları bir hareket değil.
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:24 Gönderen: YörükEfe »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

Çevrimdışı Bismarck

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #11 : 22 Temmuz 2017, Cumartesi - 11:00 »
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:24 Gönderen: YörükEfe »
Savaşlar silahlarla yapılır ama insanlarla kazanılır. Zaferi getiren şey, emirlere itaat edenlerin ve onlara komuta edenlerin ruhlarıdır.
-General George Smith Patton
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #12 : 26 Aralık 2017, Salı - 23:36 »
TSK unsurlarından oluşan yeni bir grup Katar'a gitti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarından oluşan yeni bir grubun başkent Doha'nın 30 kilometre güneybatısındaki El Udeyd Hava Üssü'ne ulaştığı bildirildi.Katar Savunma Bakanlığı'na bağlı Manevi Yönlendirme Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, yeni destek gücünün Udeyd Hava Üssü'ne ulaştığı belirtildi. Açıklamada söz konusu güçlerin Tarık bin Ziyad Taburu'ndaki birliklere katılacağı ve Katar birlikleriyle birlikte ortak askeri operasyon gücünü artırmak için tatbikatlara katılacağı ifade edildi.

Söz konusu güçlerin Katar ile Türkiye arasında imzalanan ortak savunma anlaşması kapsamında ülkeye geldiği kaydedildi.

TSK unsurlarının Katar'da daimi konuşlanmasına imkan sağlayan "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK'nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması" 15 Haziran 2015'te yürürlüğe girmişti.

"Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması" ise 28 Nisan 2016'da imzalanmış, 7 Haziran 2017'de TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek, TSK unsurlarının Katar'da konuşlandırılmasına yönelik Türkiye'nin iç hukuk süreci tamamlanmıştı. TSK unsurlarından oluşan ilk grup, 19 Haziran'da Katar'a ulaşmıştı. Söz konusu grup, ilk tatbikatı Tarık bin Ziyad Taburu'nda gerçekleştirmişti.

http://www.star.com.tr/guncel/tsk-unsurlarindan-olusan-yeni-bir-grup-katara-gitti-haber-1290634/
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:25 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #13 : 29 Haziran 2018, Cuma - 20:16 »
Katar sınırları Aselsan’a emanetASELSAN ile Katar Savunma Bakanlığı arasında imzalanan Mobil Sınır Güvenlik Sistemi (Mobile Border Security System-MBSS) Projesinin teslimatı gerçekleştirildi.

ACAR Kara Gözetleme Radarı ve ARYA E/O Sensör Sistemlerinin SECANS Güvenlik Yönetim Yazılımı ile entegre edilerek çalıştığı sistemde uzun mesafeden tespit ve takip işlemlerinin yapılabildiği kullanıcıya gösterildi. Kullanıcının büyük beğeni ile karşıladığı sisteme yönelik bir haftalık eğitim verildi.

http://defenceandtechnology.com/2018/06/14/katar-sinirlari-aselsana-emanet/
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:25 Gönderen: YörükEfe »
 
Beğenenler: Caner Çetin

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #14 : 15 Ekim 2018, Pazartesi - 18:37 »
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Başbakan Yardımcısı ve Savunma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Khalid Bin Mohammed Al Attiyah ile görüştü.

Kaynak: Millî Savunma Bakanlığı. 2018.10.15.

İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #15 : 22 Ekim 2018, Pazartesi - 22:38 »
Katar, Boeing E-737 tedarikinden vazgeçtiKatar, 18 Ekim’de yaptığı basın açıklamasında 2014 yılında ilk kez duyurulan üç adet Boeing E-737 Havadan Erken Uyarı ve Kontrol (AEW & C) uçağının tedarikini kapsayan ihaleyi durdurmaya karar verdiğini belirtti.

ABD’li üretici Boeing, Körfez devletinin, Doha’daki DIMDEX 2014 fuarında duyurulan 6,6 milyar QAR (2014’te 1,8 milyar ABD Doları) değerindeki işlemi tamamlamamayı seçtiğini belirtti. Boeing, Katar’ın tedarikini neden yerine getirmediğini açıklamıyordu, ancak şirketin Mart ayı sonuna kadar işlemleri tamamlaması bekleniyordu. DIMDEX 2018’deki standda Katar Emirliği Hava Kuvvetleri (QEAF) milliyet işaretine sahip E-737’nin yer aldığı bir video oynatılmıştı. Katar Savunma Bakanlığı ise açıklama talebine cevap vermemişti.

QEAF’ın halihazırda havadan erken uyarı yeteneği yok, E-737’nin tedariki, QEAF’ın kabiliyetlerinde kayda değer bir artışı temsil edecekti. E-737 ile devam etmemeye karar verdikten sonra, Katar’ın bir alternatifi ele alıp almadığı ya da havadan erken uyarı kabiliyetine erişmeye ilişkin kararı belirsizliğini koruyor.

http://www.defenceturk.net/katar-boeing-e-737-tedarikinden-vazgecti
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, Salı - 21:25 Gönderen: YörükEfe »
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #16 : 27 Kasım 2018, Salı - 21:26 »
Katar ve Türkiye’den iki önemli anlaşmaTürkiye- Katar Yüksek Stratejik Komite 4. Toplantısı 26 Kasım tarihinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin katılımıyla Vahdettin Köşkü’nde gerçekleşti.

Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite 4. Toplantısı kapsamında Savunma Bakanları tarafından “Elektronik Harp Alanında Eğitim ve İşbirliği Protokolü” ile “Silahlı Kuvvetler Personeli Mübadelesine İlişkin Protokol” imzalandı. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye ve Katar birbirlerinin kara gün dostu olduğunu defalarca göstermişlerdir.” dedi.

https://www.defenceturk.net/katar-ve-turkiyeden-iki-onemli-anlasma
 

YörükEfe

 • Ziyaretçi
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #17 : 27 Kasım 2018, Salı - 21:29 »
Katar 2021'e Kadar Altı adet F-15QA Teslim AlacakKatar, 2021 yılına kadar Boeing'den ilk altı adet F-15QA'nın teslim alınacağını söyledi. Tuğgeneral Issa El Mahannadi Katar'daki El Udeid Hava Üssünde üç ay sonra ikinci altı adedin teslim edileceğini açıkladı.  Geriye kalan 24 adet jet her üç ayda bir dört uçaktan oluşan gruplar halinde teslim edilecek.

Katar, komşu ülkeler Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn arasında bir siyasi anlaşmazlık çıktıktan sonra geçen yıl Avrupa ve ABD’den savaş uçakları satın almak için anlaşmalar imzaladı.

Mahannadi, “Bu bir satın alma değil, ABD ile stratejik bir ortaklık” dedi.

Katar, Ağustos ayında, Ortadoğu'daki en büyük ABD askeri tesisine ev sahipliği yapan Al Udeid'i F-15'leri ve diğer savaş uçaklarını barındırmak için genişleteceğini duyurdu.

http://www.c4defence.com/Gundem/katar-2021-e-kadar-alti-adet-f15qa-teslim-alacak/7468/1
 

Çevrimdışı Yönetici

Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #18 : 01 Aralık 2018, Cumartesi - 13:45 »
Katar'dan NASAMS talebiABD Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi’nin (NASAMS) tahmini 215 milyon dolarlık satışında Katar'ın Yurtdışı Askeri İhalesini onaylar nitelikte karar aldı.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, bu olası satışın Kongre'ye bildirilmesi için gereken sertifikayı verdi. Katar Hükûmeti, Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sisteminin (NASAMS) Doğrudan Satışını (Tahmini maliyet 215 milyon dolar) desteklemek için ABD Hükûmetinden savunma ürünleri ve hizmetlerini satın almayı talep etti.

Haberin devamına ulaşmak için tıklayınız
 

Çevrimdışı Caner Çetin

 • Varlığımız Türk varlığına armağandır.
 • Buyruk
 • *
 • İleti: 3290
 • Beğeni Sayısı: 604
 • Cinsiyet: Bay
 • ''Sizlerin birisi, onların yirmisine denktir.''
 • Referans Olunan Üye(ler): 5
  • Profili Görüntüle
Ynt: Katar, Silahlı Güçleri ve İlişkilerimiz
« Yanıtla #19 : 18 Aralık 2018, Salı - 21:46 »
İnanmaktan korkma. Çünkü inanmaktır yaşamı gerçek anlamda var eden, öz veren. İnanmaktır, değiştiren ve olduran. İnanırsan, ama gerçek inanırsan, en zor anlarında inancın senin yanında olacaktır. İnanmak, inanmaktan da ötedir çünkü.

https://www.facebook.com/binyiltumengun